flo. 16422 Donderdag 4 September. A0. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Van een prinses. LEIDSCH DAGrBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN; Van 1u rebels ,'1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naai plaatsruimte. Kleine rdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. TRIJS DEZER COUR.LHTj Voor Leiden per week 9 OentB| pet 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1,65. Verkiexiug Gemeenteraad. De Burgemeester van Leiden Gelet op de artikelen 8. en 0 der Gemeen tewet en op de artikelen 1 en 3 van het Koninklijk Besluit van den lsten Mei 1897 zooals het is gewijzigd bij dat van 10 Jan. mi-, Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de verkiezing (candidaatstel- ling) van één lid van den Gemeen teraad in het derde kiesdistrict, bevattende de wijken YI, VIII en X en de itemdistricten YI, YJI en IX, ter vervul ling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den .heer Dr. G. M. Krui mel, die in 1915 aan de beurt van aftreding zou zijn geweest, zal plaats hebben op Vrijdag 19 September a.s., de stem ming, zoo die noodig mocht blijken, op Dinsdag 30 September en de even- lueele herstemming op Dinsdag 7 Oc tober d. a. v. Op den dag der verkiezing 19 S e p t e Di li ed, kunnen ter Secretarie dezer gemeen te bij hem, Burgemeester, van des voormid dags negen tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten worden inge leverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en dc woonplaats van den candidaat, en onderteekend zijn door ten minste 38 kiezers, bevoegd tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt. De inlevering der opgaven moet persoon lijk geschieden door een of meer personen, die haar hebben onderteekend, terwijl de tot invulling bestemde, formulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie ver krijgbaar zijn gesteld van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AU. Leiden, 4 September 1913. HIXDKitWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van N. C. OYERDE- YEST Jr., om vergunning tot oprichting van een zuivelinrichting in het perceel Hee renstraat No. 102, Sectie M No. 3093, ge dreven door een electromotor van 1 p.k. Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat gtuJemd verzoek met de bijlagen op dc Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd isalsmede dat op Donderdag 18 Sept. a. s. 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven oni bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die ->;et overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor bet gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 September 1913. De lïaogweg behoort niet bij Zoeter wonde. Zooals men in het verslag der Raadsver gadering te Zoeterwoude heeft kunnen le zen, heeft de heer Yarkevisser, wonende aan den Haagweg, en met den heer Rotte veel, dat gedeelte der gemeente vertegen woordigend, een zeer krasse beschuldiging geuit tegen zijn medeleden in het dorp en aan den Hoogen Rijndijk, die verreweg de meerderheid vormen. Hij verweet hun niets minder dan bevoorrechting der andere dee- len der gemeente ten koste van de belan gen der bewoners aan den Haagweg, die schromelijk worden verwaarloosd. Aanleiding daartoe was de afwijzende be schikking op een verzoek van bewoners van den Haagweg om aansluiting aan de Electrische Centrale, op grond dat er eerst een voldoend aantal personen zich moe<=t aanmelden, opdat de gevraagde garantie van de gemeente zou zijn gedokt. Spr. stelde daartegenover de royaliteit, waarmede indertijd was gehandeld, toen het gold den electrisclien aanleg op het dorp, de Weipoort en aan den Hoogen Rijndijk. Ook in ander opzicht wordt de Haagweg als Asschepoetster beschouwd. Aan den weg wordt niéts gedaan, politietoezicht is er weinig en dit vergat de spr. nog te rcleveeren toen de kiezers in deze wijk, die hun stem moeten uitbrengen aan den Hoogen Rijndijk, om een stembureau aan den Haagweg vroegen, werd ook dit gewe zen van de hand. En dat, terwijl, zooals de heer Yarkevis ser aantoonde, dit verwaarloosd deel der gemeente voor. een zeer belangrijk gedeelte bijdraagt in de gemeentelijke lasten. De Haagwegbelastingbetalers dragen ongeveer 1/3 bij in de belastingf 2750 tegenover f 2225 aan den Rijndijk en f 3700 in de overi ge deelen der gemeente. Inderdaad, de heer Yarkevisser had recht verontwaardigd te zijn en het verwonderde ons zeer, dat zijn collega de heer Rotteveel, die anders het woord nogal eens voert, zijn medelid niet krachtig bijviel. Wij willen echter niet zoo ver gaan als de interpellant, die de meerderheid der leden verweet uit persoonlijke overwegingen al dus te hebben gehandeld. Nu zij hun mooi clectrisch licht hebben, sommigen vlak voor hun hoeve, wat kunnen hun nu de afgele gen deelen der gemeente schelen Wij gaan zoo ver niet, maar wij schrijven deze stief moederlijke behandeling hieraan toe, dat de los aan elkaar hangende deelen niet bij elkaar' behooren, te weinig gemeenschap pelijke belangen hebben. De Haagwegbewo- ners hebben feitelijk niets uit te staan met de bewoners der Weipoort en het dorp en dezen niet met hen. Zij vormen daarmede geen aardrijkskundige, geen economische eenheid, geen eenheid van belangen. Zij hebben veel meer en veel inniger contact met Leiden, aan welks zelfkant zij wonen en waartoe zij aardrijkskundig behooren, met wie zij dagelijks converseeren. Zoo wijst dit conflict er weer op, hoe broodnoodig het is, dat de voorgestelde-an nexatie van Leiden althans met dit deel eener buitengemeente worden uitgevoerd. Wij meenen daarom goed te doen in het sta dium, waarin de annexatieplannen verkee- ren, dit eens te doen uitkomen. Zouden de miskende Haagwegbowoners, wier belastingpenningen jaar op jaar naar het dorp Zoeterwoude gaan en waarvan zij zoo goed als niets profiteeren, niet ver standig doen, zich tot de Hooge Regeering te wenden met het verzoek te bevorderen, dat zij bij Leiden werden ingelijfd? Zulk een verzoek zou indruk maken, zooals een conflict als er zich nu in den Zoeterwoud- schen Gemeenteraad heeft voorgedaan, ook velen de oogen zal openen voor het onwen- schelijke van combinaties van wijken tot een gemeente, welke absoluut niet bij elkaar be hooren. Leaden, 4 September. Bij de Administratie van het Neder- duitsch-Hervoraid Kerkgenootschap alhier is in de plaats van den heer C. W. Oost- veen, wien als boekhouder op zijn ver zoek eervol ontslag werd verleend, als zoodanig benoemd do heer A; G. Mazurel, alhier. Gisteravond, terwijl heel Oegstgeest feest vierde, bood het Stedelijk Muziek korps van Leiden, directeur de heer Joh. G. Ge-iip den patiënten en het personeel van „Endegeest" een concert aan. Op hot voorplein van het Kasteel, ver licht met gas, vetpotjes e»n lampions, ge noten allen van de zeer goede ten gehoore gebrachte muziek. Met aandacht werden de nonimers gevolgd, zoodat ook hot Muziekkorps zeer overtuigd was, dat hot een goede daad had verricht, door op ...Endogee^t'' een concert te geven. Men schrijft ons uit Hillegom: Gistermiddag is hot stoffelijk o-verschot van den hoer P. H. van Waveron Hz., in loven o. m. lid van den Raad dezer ge meente, tor aarde besteld. Bij hot graf voerden het woord do heer H. Yeldhuyzon van Zanten, namens do Prot. Ziekenver pleging, en do heer J. H. A. Yooren, na mens de Yereenigitvg tot bestrijding dor tuberculose, van welke Yereenigingen do overledene voorzitter is geweest. Kransen van 'de gemeente on do twee genoemde vereen!gangen dekten de lijkbaar. Tot d'e aanwezigen behoorden ook het Doge-li jksoh Bestuur der gemeente, de Raadsleden, en vele bestuursleden of vertegenwoordigers van Yereenigingenwaaraan do heer Yan Waver-eu en werkzaam aandeel had ge nomen. De oudste zoon bedankte voor de aan zijn Vader bewezen laatste eer. De open plaats, dio de afgestorvene in bet maatschappelijk I-even achterlaat, zal lang gevoeld worden. Op d!e tweede lijst van do 35ste jaar- eollecte voor de Scholen met den Bijbel koimen o.a. voor: Hazerswoude (dorp) met f 305-80; Ledmuiden mot Bildordam met f 68.71: Oegstgeest (do Morsohweg mot Rijndijk) met f 151.56J. Bij de ëxamens voor de graden van meester of van gezel in hét timmeren, huis schilderen, sTnbden, ra'eubelmaken, metselen en koperbewerlSng, in Den Haag1 afgeno men door de VeTeeniging ter Veredeling yan hét Ambacht, slaagden o. m.voor timmeren (gezél) W. Meilof, te Waddinxvéen, en F. A'. Scheepmaker, te Leid schend am. Bij hot vaststellen van een nieuw re glement van do H. B.-S. en Handelsschool te Ylissingen werd in den Raad een vrij langdurige discussie gevoerd over de vraag of de leeraren aan die school privaatles sen mogen geven Besloten werd, dat B. on Ws. bevoegd (zijn een maximum aantal uren van het geven van privaatlessen vast te stelLon, terwijl bot geven van lessen aan leerlin gen der school door den directeur, alleen geschiedt bij groote uitzondering en mot goedvinden van den directeur. H. M. do Koningin en Z. K. H. de Prins hebben andermaal gisteren de Land bouwtentoonstelling in Den Haag bezocht. Naar vernomen wordt, zullen de leden van de Vorstelijke familie in de nog ko mende tentoonstellingsdagen op verschil lende tijdstippen de expositie komen be zichtigen. H. M. de Koningin heeft gisteravond ten Koninklijken Paleize aan een afscheids maaltijd in kleinen kring genoodigd de af getreden ministers, t. w. de heeren Heems kerk en mevrouwDe Marees van Swinde- ren en mevrouwmr. Kolkman, Colijn, mr. Regout en mevrouw, Talma- en De Waal Malefijt. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister middag den leden van het afgetreden Ka binet een afscheidsgehoor verleend. Z. K. H. Prins Hendrik zal na ope ning der Staten-Generaal niet met H. M. de Koningin naar Het Loo terugkeeren, doch zich regelrecht van de Residentie naar Dobbin begeven. Rev. J. W. van Kirk is gisteren zijn vredespropagandatociht rondom de wereld begonnen. Even voor tienecn kwam hij vóór het Vredespaleis in Den Haag en ontrolde czijn internationale vlag. Er waren verschei dene belangstellenden en terwijl deze vre desapostel zijn vlag in orde maakte, ver zamelde er each steeds meer publiek om hem heen. De menschen keken hoo rev. Yan Kirk zijn vlag in orde bracht en en kelen verstoutten zich een gesprek met hem aan te knoo-pen. Er bleken een paar Engelschen en Amerikanen onder de toe schouwers te zijin. Algemeen scheen men hem sympathiek gestemd. Klckkeslag tien uur was de reverent' reisvaardig en waaide zijn internationale vlag dloor hem, steunende in een draagriem, oimihoog gehouden, hoven de menschen uit. Dé kleurige vlag, verzinnebeeldend hoe de menschen rassen door de vredesbeweging één zullen worden, trok zeer de aandacht; op een wimpel la.s men eenerzijds,,On to the Hague 1915" en aan den anderen kant: World peace." Bij zijn vertrek hieven de menschen een hoera aan en enkelen riepen den Ameri kaan goedmoedig een ,,goedereistoe. Rev. Van Kirk stapte vo'ort, zijn bonte vlag hoog boven de menschen dragend en in de rechterhand een bel, luidende, om a.ller aandacht te vragen voor zijn ideaal. In 1915 denkt hij vóór het Vredespaleis teang te kéeren. Gistermiddag «zijn de door Gouda in de Kattensingelgracht op verzoek van den A. N. W. B., afdeeling Watertoerisme, geplaatst drie aanlegsteigers voor jach ten en motorbooten op feestelijke wijze voor bet gebruik opengesteld. Bij Kon. besluit is aan den Commis saris in de provincie Friesland machtiging verleend tot bet, bijeenroepen van de Sta ten dier provincie in buitengewone zit ting op Vrijdag 19 September 1913, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste K*- mor der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoe ming van dr. C. Lel}"- tot Minister van Waterstaat. Naar ,,Het Volk" verneemt, is te Rotterdam bij een daarvoor gestichte vereeniging een plan in gereedheid, om in de nabijheid van de stad aan den linker- Maasoever een tuinstad te stichten. De grond voor dit doel moet reeds in het bezit zijn van de Vereeniging, terwij! overeenstemming met het gemeentebestuur omtrent enkele punten reeds is verkre gen. HILLEGOM. De eerste veiling is gisterenf gehouden door de pluimvee- en konijnen- fokkersvereeniging ,,Door veredeling ver betering". Onder veel belangstelling wer den kippen, konijnen, groenten, enz. ver kocht. Het comité tot viering van het onaf- hankelijkheidsfeest alhier heeft gisteravond in een vergadering met leden van subcom missies besloten, gezien het zeer uitvoerige program, het feest niet te houden op 24 September, waarop de harddraverij plaats heeft, maar op 25 September a.s. Als num mers van het programma werden vastge steld koraal muziek, zanguitvoering van schoolkinderen, kinderoptocht, onthaal van schoolkinderen, volksspelen, historische en allegorische optocht, met afdeelingen voor vakken reclame, groote, gemengde zanguit voering, fakkeloptocht, met algemeene deel name en tot slot vuurwerk. Uit bijna alle straten der gemeente zijn versiering en illu minatie toegezegd. Yoor deze wordt een wedstrijd uitgeschreven. Verschillende sub commissies werden staande deze vergade ring aangevuld. KATWÏJK-AAN-ZEE. Yan een inwoner dezer gemeente waren onlangs twee geiten, spoorloos verdwenen uit den Hornerspol- der. Na het plaatsen eener advertentie in •het „L.-D.'' kreeg de eigenaar bericht, dat de dieren te Noordwijik-aan-Zee waren komen aan loop en. Een had men er kunnen vangen, dook. die ander was weer wegge- loopen. De bramen in de duinen schijnen zich1 de laatste dagen, dank ürij zonneschijn, re gen en dauw, flink ontwikkeld te hebben. Er Worden ct althans meer gevonden dan onlangs. Er kwamen hier gisteren vijf partijeü haring in afslag. De prijzen per kantje waren ais volgt: Voile haring f 17.45 tot f IC.85; maatjesharing f 16.10 tot f 15.75? steuirharing f 18.25 tot f 11.25; makreel f 9.15. Was het de vorige week met betrekking tot de haringvisscherij een stille week, na gaat het beter; versoheiden vaartuigen! zijn gisteren en eergisteren te ÏJmuiden binnen gekomen, waaronder sommige met hooge vangsten.Yoor de betrokken visschertf was het een buitenkansje dat zij kort voort de viering van het On af h a.n këli jkheid 3- feest binnen kwamen; -zij kregen toestem-' ming om zoolang binnen te blijven, dat zé de feestelijkheden konden bijwonen. Tot president-kerkvoogd bij de Ned.- Herv. Kerk alhier, is, in plaats van dert heer A. van Rhijn, die bedankte, vorkozeii de heer D. Ouwehand Aizn. 6) „Socialisten moeten het dan maar ge daan hebben", zei Terror verheugd. Vlug hadden zjj afgesproken, dat de prin ses niet vóór den tweeden nacht van het verblijf in de groeven zou komen, opdat zij hun den tijd zou laten, daarvóór alles in orde te brengen. Daarna beraadslaagden zij over de behoefte der prinses. Zij kon geen kleeren meebrengen, want anders zou het immers duidelijk zijn, dat zij niet ont roerd was. Dus moest zij den kleerenvoor- raad van Erebus deelen. Maar de prinses viel hun in de rede met de vraag, waarom zij haar kleeren niet zou koopen? Zij had geld in overvloed. En uit haar zak haalde )?ij 'n beursje, woa-rin 5 sovereigns blonken. Terror herademde. In ieder geval hadden we je een badpak moe-ten koopen", zei hij, j,Baa-r vlak in de buurt is een vijver". Zij besloten den volgenden ochtend haar oen uitzet te koopen en cle kle-eren met hun oagen naar d'e plaats, voor het kampeer en bestemd, mee te nemen. De vraag van Wig- Kins, die steeds een druk bezoeker van het kamD was geweest, hield hen maar een Roosje bezig. Hij kon bovendien veilig in het geheim worden ingewijd en, op de hoogtö gebracht, dat de prinses definitief Mevrouw Rowington geworden was, zou hij het met volkomen, in ieder geval vol doende oprechtheid kunnen verzekeren, dat met hét verblijf der prinses niet be tond was. Gedurende de volgende zes en dertig uur w-as de prinses in één warrel van genot en bij voorbaat doorleefde opwinding, die krachtiger ten goede werkte dan eenig ge neesmiddel. Dien avond gelukte het Terror's vernuft, de speurhonden op een dwaalspoor te lei den. Hij teekend'e op een blad papier de verfoeilijke voorstelling van een schedel met daaronder gekruiste doodsbeenderen, waaronder hij met houtskool en de groot ste moeite de woorden scshreef: ,;We zijn gewroken, de prinses zult ge nooit terug zien. Een wanhopig socialist". Den volgenden ochtend kochten de twee lingen te Rowington de kamp-uitrusting voor de prinses. In den middag sleepten zij kleederen, eetwaren en dekens naar Deeping Knoll. Het was in het broeiend- heete weer hard werken, want het pad door het bosch was smal en steil. Het was het eerste jaar, dat zij er in toestem den, even veel dekens mee te nemen, als mevrouw Dangerfield noodig achtte. Dien nacH avondmaalden en sliepen zij in Knoll. Kwartier voor negenen van den volgen den avond spijkerde Terror het socialis tisch manifest aan den post van de poort, die tot den tuin toegang verleende, want' Deeping Knoll lag aan de tegenover ge stelde zijde van de hoeve, ongeveer drie mijlen weg. Om neeen uren trof hij de prinses aan het tweede hek, waardoor men van den tuin in het bosch komt. Zii had haar be waaksters goeden nacht gezegd, was naar haar slaapkamer gegaan, had de deur daarvan gesloten, en was toen ongezien het huis uitgeslopen. Zij beefde zóó van opwinding en vrees voor ontdekking, dat hij haar naar Knoll begeleidde met den arm om haar leest geslagen. In Knoll vond zij een kampvuur, en ofschoon zij, daar zij al geavondmaald had, de tweelingen daarbij geen gezelschap hield, was tooh de groote kop met chocola, na 'haar langen en vermoedenden dag, zeer welkom. Met echte hoffelijkheid hadden de twee lingen haar een groeve voor zich afge staan, maar zij toonde een zoo schichtigen afkeer, daar alleen in te slapen, dat haar rustbed en dekens naar de groeve van Ere bus werden gebracht. Na dien dag zoo vol opwinding duurde het niet lang, of zij viel in een diepen, droomloozen slaap. Toen zij den volgenden ochtend wakker werd, hoorde zij, dat Terror melk was gaan halen. Erebus geleidde haar naar be neden, naar den vijver, om haar morgenbad te nemen. De prinses hield daar eigenlijk niet van (zij had nog noodt met koude baden kennis gemaakt), maar onder het oog van Erebus kon zij dien schrik niet la ten blijken en dus stapte zij er in. Huiverend kwa-m zij er weer uit, maar Erehu9 hielp met haar droog te wrijven tot zij gloeide, en met zulk een eetlust kwam zij aan het ontbijt, als zij nooit te voren in baar korte leven had gekend. Knoll was d'e ideale plek yoor romanti sche jongelui, om te kampeeren de grot ten, waarmee het, als ware het een ho ningraat, was doorboord, leenden zich uit stekend tot een menigte avontuurlijke spelletjes en d)e prinses bemerkte weldra, dat nu haar eigenlijke leven pas begonnen was. Dat begon onmiddellijk na het ont bijt met vaten wasschen. Daarna was zij gedurende een uur buiten adem in e$n opgewonde spel, dat bestond uit het rennen door de holen en rond en door Knoll zoo hard als zij- maar konden en bij tijden gillen zoo hard zij gillen konden. Daarna trokken zij hun badpakken aan en vermaakten zich in den vijver tot dat het tijd was, zich aan de belangrijke bezigheid van het bereiden van het maal te zetten. Terror hield wat de prinses betrof een waakzaam en beschermend oogje in het zeil. Ook hielp hij haar met uit den vijver te klimmen, haar af t.e drogen en aan te kleeden, een vol halfuur, voordat hij en E-rebus het water verlieten. Na het mid dageten was de prinses zoo slaperig, dat zij nauwelijks haar oogen kon open houden. Toon kwam Wiggins. Hij toonde zich over haar tegenwoordigheid maar weinig verbaasd. Inderdaad zei hij op een toon van zelfverwijt: ,,Ik bad er aan moeten denken, dat zij daar was". Hij deed een lang verhaal van de op winding, die haar ontvoering in het land had verwekt. De eenvoudige geesten der bewoners hadden het sooialistisch manifest als de volledige verklaring van haar ver dwijnen beschouwd. Terror zei, dat nu alle hens vöor speurhonden op hun hoede moesten zïffi, ©n hij bedacht een eigen- aardigen kreet, dien Erebus en Wiggins spoedig o vernam erf, bij welks geluid de ■prinses in bet dichtst b'j pijnde groeve moest worden verborgen oSN^n een dicht bosch je, waar zij moest blijven, tot de' lucht weer zuiver was. Heb werkzame leven bleef hetzelfde ge-< durende dien dag en de dagen, d!ie volg-» de-n. De prinses bleef steeds trouw naast Terror. Altijd was hij bezig, zijn grootere' kracht aan te wenden om haa.r te helpen, de huishoudelijke bezigheden met bekwa men spoed te beredderen. Nooit is een prinses in de geschiedenis der Europeescho hoven dermate over den ruwen grond ge- h esc hen, geschoven, getrokken en geduwd. Op den tweeden ochtend werd zij zoo stijf wakker, dat zij zich nauwelijks bewe gen kon, maar reeds op den vijfden mor gen kon zij een oorverscheurenden kreet voortbrengen, die Erebus eer zou hebben aangedaan. Het is nauwelijks voldoende uitgedrukt, als men zegt, dat de prinses 'n vereering voor Terror had opgevat. Zelfs op hun meest heftige oogenblikken verslapte zijn zorg voor haar nooit. Hij heelde de pijn harer wonden, hij plakte een pleister op haa.r schrammen. Hij zag het, a-ls zij het koud had op het oogen blik, dat zij uit den vijver stapte. Yoor haar legde hij de lekkernijen bij het maal afzonderlijk. Zelfs borstelde hij heur baar uit, want het bewerken van de dikke, gouden massa ging de krachten van de prinses te boven en Erebus wei gerde vierkant, voor kamermeisje te spo* len. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1