N». 1642Q Dinsdag 2 September. A°. 1913. fjeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. passes. LEIDSCH T) AftTtT. ATI PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1o regels /T.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden f MO. Eniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post 1.65. Afslailiug; passage 3-Oeto!>er-straat. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Drie-October-straat, wegens het aldaar uitvoeren van verschillende werken, vanaf heden tot nadere aankondiging, voor hetverke ermetrij-envoertuigen zal zijn afgesloten, doch dat dat verkeer kan worden onderhou den door de Magdalena Moons- straat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 September 1913. Leielen, 2 september. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is tot secretaris der Ge zondheidscommissie alhier benoemd de heer C. de Graaf f, leotor aan de Rijks-uni- versiteit te Leiden. Onze stadgenoot de heer J. Roem, hoofd-opzichter van 's-Rijks onderwijsge bouwen, heeft met ingang van 1 Januari 1914 om gezondheidsredenen eervol ontslag uit 's Rijks dienst gevraagd. Zooals men zich zal herinneren, genoot de heer Roem geruimen tijd geleden om ge zondheidsredenen een tijd lang verlof in de hoop, dat hij weder geheel zou herstellen en zijn werk bij voortduring zou kunnen doen. Aanvankelijk hersteld, heeft de oude kwaal (nerveusiteit) zich weder geopen baard, waarom deze hoofdambtenaar heeft gemeend zich uit den dienst te moeten te rug trekken. Prof. dr. L. Knappert, alhier, heeft de feestrede uitgesproken ter gelegenheid der onafhankelijkheAisfeesten te Assen. Met een enkel woord verwijzen wij naar heb in dit blad voorkomend maandverslag •van de Leidisehe Spaarbank, waaruit blijkt, a'at het tegoed der 13,551 inleggers aan het eiind van Augustus is gestegen tot over de 3 7ïiillioe.n gulden. Uit het overzicht in 1910, door den voor zitter prof. mr. A C. Visser van IJzendoorn gemaakt, ziet man, dat het eerste millioen werd bereikt in neb jaar 1881 met 6502 in leggers en het tweede in het jaar 1895 met 10.574 inleggers. De heer F. Rosier, alhier, is toegela ten aan de militaire academie te Breda ter opleiding van officier. Hedenmorgen vertrok per extra trein "om zeven uren de Deidsche processie naar O L. Vrouw ter Hood, te Heilo. Aan elk station tusschen Leiden en Haarlem voeg den, zich pelgrims bij deze processie. Aan het postkantoor te Leiden en de daaronder ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende de maand Augustus 1913, ingelegd f 70,180.32, terugbetaald 33,494.581. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 37,043. Beroepen is bij de Geref Kerk te Oud- Loosdrecht ds. C. Eizenga, te Woubrugge Alom in den lande is gisteren de ver jaardag van H. M. de Koningin govierd, hetzij -op zichzelf, hetzij samen met de vie ring van het Onafhankelijkheidsfeest. Wij kunnen onmogelijk al die feestelijk heden hier vermelden. Enkel voor het na burige Den Haag maken wij een uitzon dering. De Kon. familie heeft er de parade bijgewoond. Een schouwspel, als toen op het Malie veld werd vertoond, heeft de Residentie in jaren niet mogen aanschouwen. Ditmaal werd aan de parade hooge luister bijgezet door de aanwezigheid der vorstelijke fami lie. Het bood een imposanten aanblik. De parade werd gecommandeerd door luitenant-generaal De Meester, comman dant van het veldleger. Kwart vóór elven kwam H. M. de Konin gin in open rijtuig, de roode jockey's op de paarden, op het veld aan, vergezeld van de Koningin-Moeder en Prinses Juliana. De Prinses zat tegenover moeder en groot moeder, heel alleen op do kussens op een verhoogd en van leuningen voorzien bank je, en het was alleraardigst te zien hoe zij voor het gejuich van het publiek dankte met het gezwaai van handjes en met deftige buigingen, die het gejuich nog deden aan zwellen. Prins Hendrik was te paard in de groot-uniform van luitenant-generaal. Toen het rijtuig het veld opreed, speelde Bouwman's kapel het „Wilhelmus" en ren de commandant De Moester met zijn staf de Koninklijke familie tegemoet. Eerst reed het Koninklijk rijtuig, als 't ware in gesloten door een schitterenden staf op- perofficieren, langs de gelederen der oud strijders en der officieren, die de wapen schouwing zonder in functie zijn bijwoon den. De vaandels neigden, de officieren salueerden en Koningin en Prinses zaten steeds tc buigen en lachend te groeten. Toen ving do wapenschouwing aan. Ter wijl de muziekkorpsen het „Wilhelmus" speelden, reed de Kon. familie, Prins Hen drik te paard naast het rijtuig, de gelede ren langs. De Koningin boog voor de vaandels en voor do commandanten en verschillende korpsen en als Juliana zag, dat moeder boog, boog zij dapper mee. Dan wees het publiek elkander op het Koningskind, die kleine, witte figuur op de roode kussens. Achter de gelederen der soldaten juichte het volk de vorstelijke personen toe en tel kens zag men de kleine hand der Prinses, die dan zwaaide en zwaaide. Nadat aldus de troepen waren geïnspecteerd, stelde het Koninklijke rijtuig zich op langs een der zijden van het veld, juist in het midden, om de mannetjes te laten defilecren. Er stond een frisscho wind, die Juliaantje's haren danig in de war stuurde, want tel kens moest grootmoeder ze achter de ooren wegstrijken en het hoedje van de Prinses afzetten, om de krullen glad te strijken. „Daar", wees de Koningin aan de Prinses die voor alles oogen had, „neen, hierheen kijken, hier komen de soldaten voorbij." En ja, daar kwamen ze. Kranig met allerbeste hun krijgsmansstap, defileerden de grena diers en jagers voorbij de vorstelijke fami lie. De Prins zat nog steeds te paard naast het rijtuig der Koningin. Bouwman speelde den altijd mooi en „Turf-in-je-ransel"- marsch. Weer boog de Koningin telkens voor de vaandels en de commandanten. Tweemaal defileerden de troepten. Eerst in open, toen in gesloten colonnen. De wapenschouwing werd besloten met een charge der cavalerie, die in volle vaart over een breede linie op het Koninklijk rijtuig afstormde en vlak daarvoor tot staan werd gebracht. Direct daarop klonk het „Wilhelmus',, allen presenteerden ge weer en sabel. Op den verjaardag zeiven heeft H. M. de Koningin, door Prins Hendrik vergezeld, tot vreugde en verrassing van zeer vele Ha genaars, een langdurigen rijtoer door de straten der Residentie gedaan. Even na drie uren kwamen de rijtuigen bij het Huis ten Bosch voor. Voorop ging een rijtuig met eenige leden der hofhouding dan volgden in een k la daumont bespan- Den koets de Koningin, geheel in 't licht gekleed en de Prins, in de uniform van ad miraal. Daarachter weer eenige kamerhee- rcn. Zoo ging het de stad door. Ofschoon het plan van den rit niet geheel onbekend was gebleven, wisten zeer velen er toch Diets van, en was de verrassing des te groo- ter. In de volksbuurten echter was het be richt aanstonds van mond tot mond gegaan daar stonden de menschcnrijen dik, hingen zij uit de versierde ramen, en juichten de jarige Vorstin en den Prins hartelijk toe. Door de nauwe straten der binnenstad en langs de wegen der volksbuurten, gingen de rijtuigen stapvoets. In vele richtingen werd de stad bezochtde kleine, maar kleurige stoet, bracht overal verrassing en geest drift, en het Koninklijk echtpaar zal stel lig hebben bemerkt, dat de Residentie op 't oogenblik mooi is aangekleed voor de feest dagen. We zitten hier als 't ware in het groen gewonden, in de bloemetjes gevloch ten. De kinderfeesten in don Koekamp werden door de Kon. Familie ook met een bezoek vereerd. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en heb Prinsesje kwamen precies te half- vier in ©en a la daumont met vier paarden bespannen rijtuig, gereden door twee joc key's, voorafgegaan dkx>r ©en voorrijder, met groot gevolg. De Koninklijke familie ging naar een in het midden van het terrein opgestelde tribu ne, levendig toegejuicht door de kinderen, dio hip spelletjes in den steek lieten en ijlings naar den door touwen afgescheiden weg door het terrein liepen om,Koningin, Prins en Prinsesje met luid gejubel, orianje- liederein en handgewuif te begroeten* Op de tribune sloeg vervolgens het Prin sesje de weer aan het spelen zijnd© kinde ren gade- terwijl de Koningin en d© Prins rich ünet de heeren van het hoofdbestuur en de aanwezige autoriteiten onderhielden. De Koningin brak nu en dan het gesprek eenige oogenblikkfen af, om, naast Haar dochtertje gezeten, naaT do vroelijke kin derschaar te zien. Een paar maal werd er ook een wandeling over en om het terrein gemaakt waarbij de kinderen weer juichend en zingend naar den rand van den weg snel den. Het Prinsesje, nu eens gaande aan de hand van de Koningin, dan weer gedragen door freule v. d. Poll, wuifde met haar handje kin dieren en spelleiders en -leidsters toe Hier eai daar werd eenige oogen blik ken halt gehouden, het Prinsesje werd dan op een stoel geplaatst, en de kinderen her vatten dan ten aanschouwe van het Konin klijk gezin het afgebroken spel. Onder daverend gejuich van grooben en kleinen, vertrokken Koningin, Prins en Prinsesje. De Koningin-Moeder maakte gistermiddag vergezeld van een hofdame, een rijtoer door de stad, ton einde de feestversierin gen in de straten in oogenschouw te ne men. De feestverlichting gisteravond wa«s een gemiddelde tussohen hetgeen reeds den 28sten Augustus is gezien en wat men op den 5den September hoopt te zien Thans waren de offieieele gebouwen van Rijk en gemeente op de bekende wijze ver licht, maar op vel© plaatsen kwam deze nu niet zoo schitterend uit als anders, omdat de particuliere verlichtingen zeer ernstig con curreerden. Het voornaamste verschil met de verlich ting op 28 Aug. werd behalve door de- ge vormd door de lichtjeslijnen over het Voor hout gespannen, die nooit hun heerlijk ef- fecb missen. Voorts was het aantal particulieren, dat illumineerde, thans veel grooter. Gezamenlijke verlichtingen door *e bewo ners van dezelfde straat kwamen er nage noeg niet bij, in de meeste straten van de buitenstad had ieder op eigen gelegenheid zijn huis in feestdcsch gestoken. H. M. de Koningin-Moeder zal, daar toe uitgenoodigd door H. M. de Koningin, den historischen optocht tc 's-Gravenhage zien voorbij trekken van het paleis op den Kneuterdijk af. Rev. J. W. v. Kirk, die een zijden vlag, den vrede sj'mboliseerende, namens do stad Youngstown in Ohio, aan het bestuur van het Vredespaleis aanbiedt, bericht, dat het zijn voornemen is morgen te tien uren, de vlag bij den hoofdingang van het Vredes paleis in Den Haag te ontplooien en in eenige der voornaamste straten te vertoo- nen, om aldus zijn propaganda-tocht over dc hoofdsteden der gekeele wereld aan te vangen en dé aandacht der volkeren te ves tigen op 's-Gravenliage, de plaats, waar, zoo schrijft hij, het wereld-parlement een maal zal worden gevestigd. In de conversatiezaal van het Kurhaus te Scheveningen had dc opening der natio nale keuzetentoonstelling op het gebied van Volkshuisvesting plaats. Uit Leiden kwamen afbeeldingen in be treffende den bouw van arbeiderswoningen, in verband met krottenopruiming, van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. De architect Lelieman bood aan plannen voor woningbouw en uitbreiding van Hoofd dorp en Aalsmeer, en de architect Kuypers bouwplannen en uitbreidingsplannen, voor Heemstede ontworpen. Z. D. H. dc Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot deken en pastoor te Al phen aan den Rijn den zeereerwaarden heer J. M. Hellegerstot pastoor te 's-Heeren- koek den weleerw. zeergeleerden heer A. D. C. Schellart, subregent van het semina rie Hageveld te Voorhout; tot pastoor te Bodegraven den weleerw. heer F. A. Keet tot kap. te Heemskerk den weleerw. heer A. J. B. v. Dierentot kap. te Zoetermeer den weleerw. heer J. G. Kerkvliettot kap. te Vogelenzang den weleerw. heer J. B. Hendrix (15 Aug. 1.1. priester gewijd). De heer H. Colijn, afgetreden Minister van Oorlog, verlaat 11 September a.s. Den Haag, om via Sibèrie do rc-s naar Ckiina en Indië te gaan ondernemen. Naar „De Tijd" mee«ï--dt, is, door be middeling eener c mm. sie, door een aan tal Katholieken te Amsterdam en elders aan kardinaal Van Rossum, als aandenken aan het verblijf hier te lande, een geschenk aangeboden, bestaande in een auto. Z.Em. heeft zich met dit geschenk zeer ingenomen betoond. De vervaardiging van de auto is opgedragen aan de fabriek „De Simplex". Do nieuwbenoemde griffier dor Staten van Zuid-Holland, mr. S, J. R. de Monchy, heeft zijn functie aanvaard. Dc heer en mevrouw Carnegie brach ten nog een bezoek aan Vclendam en Mar ken. Voor wie van cijfers houdt worde me degedeeld, dat, ter gelegenheid van Ko ninginnedag, het korps geridderden is ver rijkt met1 commandeur Nederlandscho Leeuw, 2 commandeur Oranje-Nassnu, 6 broeders Nederlandsche Leeuw, 61 ridders Nederlandsche Leeuw, 81 officieren Oranje- Nassau en 142 ridders Oranje-Nassau. Ver der zijn er uitgedeeld aan eere-medailles Oranje-Nassau14 in goud, 102 in zilver en 150 in brons. Totaal 293 lintjes en 266 medailles. Zoodat er weer heel wat geluk kigen méér zijn in ons goede land. („Tel.") Een Dordtenaar schrijft aan de ,,D. Ct De heer en mevrouw Carnegie verlieten ons land. In Dordt had ik het voorrecht van een onderhoud. Het- echtpaar zat in een ge- rjeserveerden eemte -klas-aoupéstralende van geluk. Over a'e vredesbeweging een en kele vraag. Dc heer Carnegie vond blijkbaar echter, dat het daar nu niet het oogenblik voor was Neen, na het afscheid in Den Haag en Amsterdam van zijn vrienden en van officieel Nederland, wilde hij nu als gast, die den drempe'l verlaat, het Nederlandsche volk een hartelijk vaarwel toeroepen. Het Nederlandsche volk, de lieer Carne gie wa-s er wondervol over tc spreken. „Hol land, oh wo have lost our hearts to Hol land (Holland, o aan dat land hebben wij ons hart verloren.) „What is mrs. Carnegie's opinion about Dutch women (Wat vindt mevrouw Carne gie van de Hollandsebe vrouwen'?) Lachende antwoordde zij dat bescheiden heid haar gebood' te zwijgen. „How can T, I have Dutch blood myself (Hoe kan ik daarop antwoorden, ik heb zelf Iïollandjch bloed in de aderen) „Good bye to Holland, we will come again and see Queen Wilhelmina." (Vaarwel Hol land, wij zullen terugkomen en Koningin Wilhelina bezoeken.) HAARLEMMERMEER. Do nieuwe mo. tor-brandspuit zal weldra te Hoofddorp ar- rivoeren. De spuit, welke thans tc Hoofd dorp dienst doet, zal dan naar Abbenes ver huizen, terwijl die van Abbenes naar Lisseri broek verplaatst wordt. Door een en ander zal een langgcwcnsclite verbetering tot stand gebracht en tevens voldaan zijn aan! het verzoek der Lisserbroekers, reeds lang geleden aan den Raad gericht, in hun om geving een brandspuit te plaatsen, hetgeeiï in die dichtbevolkte en zich uitbreidende buurt wel noodig is. 3) Maar de prinses antwoordde hun met plezier, want waarlijk, het gebeurde zel den, dat zij met een ha-rer mede-stervelin gen op zoo vertrouwelijken voet stond. Zij had broers noch zusters. Bovendien bood het .gedrag van de tweelingen haar een welkome afwisseling. Zij gedroegen zich be leefd, maar ongedwongen, en de gehoor zame men stil en, die haar voortdurend had den omringd, hadden die prettige eigen schap nooit aan den dag gelegd, behalve als zij, zooals de barones op het oogenblik, Veilig sliepen in haar tegenwoordigheid. Maar een uiting, die Erebus, tussohen 't gesprek door, losliet, viel niet in haar smaak. „Goede genadigheid, ik ben geen prin ses. Het moet gewoonweg verschrikkelijk rijn", zei ze uit den grond van haar hart. De prinses staarde haar aan met openge sperd en mond en verbaasds, ongieloovi- ge oogen. Die woorden hadden haar den ergs ten schok bezorgd, dien ze nog in haar korte leven gevoeld had. Zoo ver als haar hcr- mnering reikte, was haar herhaaldelijk en plechtig verzekerd, dat een prinses, een ■duitsche prinses, een prinses ran Hohen- zollorn te zijn het meest roemruchtige en heerlijke lot was, dat ©en vrouwelijk schep sel kon treffen, enkel een beetje minder roemruchtig en heerlijk dan het lot van Dudtschen prins. „Mmmaar het is heerlijk, om een ppprinses te zijn. Iedereen zegt dat", stamelde dc prinses. „Dan hebben ze u voor den gek gehou den. U hebt het daar straks laten blijken, dat het in ieder opzicht verschrikkelijk is. U kunt immers niets doen, waarin u trek zoudt hebben. Er is immers altijd iemand om u heen, die wel oplet, dat u dit of dia.t niet d'oet", zed Erebus in een kille vast beradenheid. „Maar men wwwordt prinses ge... b... boren", stotterde do prinses met den verwilderden blik van iemand, onder wier voeten de aarde plotseling is gaan bewegen. Toen werd in Terror zijn diplo matisch instinct wakker. Hij schoot haar te hulp. „Je vergeet, hce prettig dat is ten op zichte van de lekkere kostjes", zei hij streng tob Erebus; „ik denk niet, dat ze ooit koud sch'a.penvleesch behoeft te eten en zij mag al de chocola- en ijs-schotels hebben, waar zij lust in heeft". De prinses trachtte zich op den zedelijken glans -van haar lot te beroepen, maar hij "wilde dat niet toelaten. Met zachten drang ondervroeg hij haar omtrent de minder ze delijke belangen van Duitsche kookkunst en spelen. De prinses was weer erg in haar schik met haar nieuwe rol van inlichtingen te verschaffen, daar zij steeds gewehd was, van oudere en eerwaardige heeren en da mes, lessen te ontvangen. Haar wangen waren zacht overbloosd en haar oogen glin sterden in het verlevendigde gezicht. Doch de tijd verstreek en plotseling weTd uit de verte een stem gehoord. Deze bereikte het ©ersit het scherpe oor ran Terror, die opmerkte,,Zij mdssen u. Ik denk, dat u terug moet". Do prinses sprong plotseling overeind met een ontsteld gezocht en riep: „Ach, wat zal de barones boos zijn 1" ,,U let te veel op die barones", zei Ere bus. „Ik begijp niet, wat voor nut er in steekt, prinses te zijn, als u toch alles doet, wat do barones u zegt". „Ik geloof niet, dat ik haar zou vertel len, dab u met ons uit bent geweest. Zij zal toch niet kunnen gelooven, dat wij goed voor u zijn geweest. Eenige menschen in haar omgeving begrijpen ons niet", zei Terror verzoeningsgezind. De prinses keek aarzelend van de een naar de ander met opgetrokken wenkbrau wen. Toen zei ze met ©en zweem van toe nadering in haar stem: „Komen jullie komen jullie morgen?" De tweelingen zagen elkander aarzelend aan. Toen roerde liet verlangende gezichtje van de prinses het hart van Terror en op beleefden toon zei hij: „We zouden het ook erg prettig vinden, maar we zouden beter aan den zoom van het bosch kunnen samenkomen, precies op denzelfden tijd. Er liggen dan niet veel ka pers op de kust, vooral niet, als het warm weer is". „Goed, dan kom ik. De barones slaapt toch", zei de prinses begeerig. De roep kwam nu luider uit Het bosch. „O, het is de barones niet. Het is juf frouw Lambart", zei de prinses op gerust- gestelden toon. „U neemt werkelijk te veel notitie van die barones", zei Erebus flink. „Wie is juffrouw Lambart?" „Zij is mijn Engelsche gouvernante. Na tuurlijk heb ik er altijd een, als ik in Enge land ben. Ik houd van haar. Zij tracht me bezig te houden. Maar de barones mag haar niet", zei de prinses zuchtend. „Kom mee. Ik zal u den heuvel afhel pen en u naar den zoom van het bosch don weg wijzen", zei Terror. Zij droeg haar half den lieuvel af en haal de haar over, straks het eenvoudige, zij het onvolledige getuigenis af te leggen, dat zij in het bosch had gewandeld. Zijn laa-tste woorden tot haar waren „Verdraag toch niet al diien nonsens van de baro-nes". De prinses liep naaJr juffrouw Lambart en vertelde, dat zij in het bosch had ge wandeld, Terror kee-rdo terug naar Erebus en vond haar dood op haar gemak uitge strekt op haar rug, terwijl zij een perzik verschalkte. „Ik zou er al heel wat eer graag een gelust hebben", zei hij, een vruoht uit den korf nemend. „Maar ik houd er niet van, daarover te praten. De prinses zou hét niet begrepen hebben". Hot kwam niet bij hom op, dat zij een prinses tamelijk hardhandig behandeld hadden. Toen zij den volgenden dag on het afge sproken uur naar de bedoelde plaats togen, zagen zij een jong konijn, waardoor zij de prinses twintig minuten lieten wachten. Het was voor haar een geheel nieuwe er varing, maar zij beklaagde ziob niet bij de tweelingen over deze ongehoorde in breuk op de etikette. Zij vroeg zich af, boe di© klacht zou worden opgenomenin ieder geval was zij van ©rebus niet zeker. Zij liepen opnieuw naar den plas en nu be merkte de prinses, dat hot tamelijk pret tig was, om door Terror tegen den heuveï te worden opgeheschen. Zijn kracht vond zij gemakkelijk. Zij vertelde hem in één adem van den opgewonden ophef, dien de barones had gemaakt, omdat zij zitii op zoo'n verschrikkelijke ea gevaarlijke plaats als het bosch gewaagd had. De tweelingen rieden haar ernstiger en nadrukkelijker dan den vorigen dag aan, de verzenen tegen do prikkels te slaan, en de prinses stemde schuchter met het aan lokkelijk denkbeeld in. Daarna legden zij zich met niet minder toewijding op de oefe ning hunner spieren toe. Zjj vertoonden enkele oefeningen voor de prinses, die huil moeder toepaste, en lieten haar die nu en dan zelf uitvoeren, en deden liaar belo ven, thuis daarmee door te gaan. Even na vieren vorliet zij hen, om naar den tuin terug te gaan, vóór de barones zou wakker worden. Voordat zij heen ging, vroeg zij hun, den volgenden <j^ig terug te komen. Voor dien dag hadden zij andere plannen, maar uit de goedheid van hun hart schikten zij zich naar haar verlangen. Terror zinspeelde er zelfs op met een be wonderenswaardige zorgeloosheid, dat zij wat perziken mee zou brengen. Hij geleidde haar naar heneden, naar den zoom van het bosoh, en toen zij afscheid namen, zei hij nog: „Waarom zeg je niet, dat je iemand hebt om mee te spelen Het is naar, om zoo alleen te zijn, als jij bent.* Wat heb je er dan aan, om prinses te wezen?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1