Wed. J. H. t. Rossum du Chattel Zn. Goud, Zilver, Antiquiteiten. BEECHAM'S PUtEN Faillissementen. Agenda van de week: Uit de „Staatscourant". De opening van het Vredespaleis. O stemmen werd aangenomen (één derde der Raadsleden was afwezig), om de rege ling van de rusttijden van de ambtenaren, die werken in doorloopenden dag-, nacht- ien (of) Zondagsdienct, te doen geschieden niet door B. en Ws., doch door den Baad. De talrijke amendementen, die de hoer Nagtzaam had ingediend, werden, na be strijding door den heer Thiel, namens de Raadscommissie, verworpen. De heer Thiel critiseerde op scherpe wijze het indienen van een reeks amendementen door den heer Nagtzaam, strekkende, om oen scheidsgerecht in te voeren, omdat de ze thans in behandeling zouden komen, zonder dat B. en Ws. praeadvies daarom hadden gegeven. Wanneer de heer Nagt zaam prijs stelde op bet hooren van vakvereenigingen, moest hij ook prijs stellen op het hooren van B. en Ws. De heer Nagtzaam trok nu de amende menten in, om die te vervangen door een motie, waarin in het algemeen de wen- schelijkheid van dc invoerng van een scheidsgerecht wordt betoogd. Door de indiening dezer motie, die later zal behandeld worden, werd voorkomen, dat de Baad zonder voorbereiding uit spraak zou moeten doen óver een bepaald systeem van scheidsgerecht. Naar wij vernemen, zal in de gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk, te Am sterdam op Zond ïg 14 September, welke door het Koninklijk Echtpaar zal worden bijgewoond, ds G. Oorthuys als voorganger optreden. Naar aan „De Ned." gemeld wordt, hebben de Kerkel. Kiesver. „De Vrien denkringen," te Amsterdam, in de vaca tures-Vos en -v. d. Horst op den voor grond geplaatst do namen van ds. Krop, te Botterdam, dr. Schokking, te Leiden, en ds. Bakker, te Koudum. De vereeniging „Het Evangelie" ds. Wolters, te Heem stede, en dr. De Hartog, te Haarlem. De achtste opgave van ingekomen gif ten bij het comité-Van Broekhuizen, ten behoeve van een gebouw van Hollandsch- sprekende Afrikaansche jongelieden te Pre toria, vermeldt o.m. een gift van f1000 en een van f800. In het geheel is ontvangen aan giften, collecten en gekweekte rente f 16,289.35 waarvan afgaat aan onkoston f309.35 zoo dat de collecte netto hoeft opgebracht f 15,980, ALPHEN. De lijkbaar met het stoffelijk overschot van den hoogeerw. heer G. S. Koopman, deken en past-oor alhier, werd door het kerk- en armbestuur e>n eemge andere heeren van de pastorie naar de kerk gedragen. Hier worden de Metten gezongen door den hoogeerw. heer kanun nik H. J. Zondag, pastoor te Vogelenzang, met assistentie van do zeereenv. heeren prof. J. Th. Beijsens, uit Utrecht, en L. J. M. van der Pluym, kapelaan der pa rochie. De Lauden werden gezongen door den hoogeerw. heer deken N. J. Smeulders, uit Wa.rmond, met assistentie van den zeer eerw. heer J. P. H. Ramakers, pastoor te Naarden. De uitvaartdienst werd vervolgens op gedragen door den hoogeerw. heer P. L. Dessens, deken van Leiden, geassisteerd door de ^eereerw. heeren H. van Soheijn- del en A. H. J. van I.eipsdg, kapelaans der parochie, resp, ais diaken en sub-diaken. Cantores waren de zeereerw. heeren P. kleijer, pastoor te Zevenhoven, en H. Brou wers, kapelaan te Bodegraven. De lijkrede werd gehouden door deken Dessens, die ook de beaarding verrichtte. ABBENES. Gistermiddag daalde op het land van den landbouwer Boodenburg, nabij onze gemeente, de luchtballon „Amster dam." Ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsfeesten te Nijkerk was de ballon des middags te kwart over éénen opgestegen en daalde alhier te kwart voor vieren. Het da len ging zeer voorspoedig. Op het land .Werd geen schade aar -cricht. Alleen hadden de telefoondradau langs den Lisserweg het taoeten ontgelden. Zij zijn alle afg knapt, eoodat de verbinding met Lisse daardoor Verd verbroken. De ballon werd bestuurd door dr. C. Schoute van De Bilt (Utrecht), terwijl nog twee passagiers d'e reis hadden medege maakt. De grootste hoogte, die bereikt werd' gedurende den tocht, was 1500 Meter. De luchtreizigers waren allen ten zeerste vol daan over den mooien tocht. Do ballon werd per wagen naar N'euw- Vennep gebracht en van daar ner H. S.-M. Verzonden. De reizigers vertrokken ook per spoor. Een groote menigte belangstellenden was van alle richtingen samengestroomd om deze bijzonderheid van nabij te kuDnen aan schouwen. HILLEGOM. Het bestuur van het Onaf- hankelijkheidsfeest heeft geconfereerd met het onderwijzers-personeel der drk lagere scholen alhier. Na een bespreking eeni- ge uren zeiden de 1 oofden der O. L. School en der R.-K. school medewerking voor de kinderfeesten toe. Het hoofd der met den Bijbel nam een afwachtende houding aan, omdat geen uitgewerkt programma wa« voorgelegd. Met het oog op den korten tijd van bestaan van dit bestuur wa-s men zoo ver nog niet gevorderd. Verder bleek, dat van anti-revolutionaire zijde bezwaar bestond tegen het houden van het feest op den dag, waarop de harddraverij-vereeniging alhier laat draven. Eenerzij-ds wilde men den reeds vastgiestelden datum, 2' September, handha- anderzijds werd een andere dag ver engd. Tot een vergelijk kwam men op de conferentie niet. 't. Bestuur zal opnieuw ver gaderen, om een besluit in deze te nemen. Eenige maanden terug leed een dest 'ds be noemde commissie geheel fiascohet zou daarom jammer zijn, wanneer dit bestuur ook op ernstige bezwaren stuitte. HOOFDDORP. Op het uitbreidingsplan alhier is door een bouwer uit Haarlem an- 'dermaal begonnen, een zestal woningen te bouwen. Meerdere aanvragen zullen volgen of zijn reeds in behandeling. Op deze wijze Mnrdt onz<^.gemeente verlost van den wo ningnood, waarmede de bewoners in de laatste jaren moesten kampen en waardoor de huishuren zeer in de hoogte gedreven zijn geworden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Men ver zoekt ons alsnog te willen mededeelen, dat de A.-R. kiesvereeniging alhier heeft beslo ten te steunen de candidatuur-P. Meerburg, doch dat daaraan is verbonden de voorwaar de, dat de Kiesvereenigingen te Katwijk- aan-Zee zich schriftelijk verbinden in 1915 aan Katwijk aan den Rijn een vierden zetel te bezorgen. KATWIJK-AAN.ZEE. De loggeï „K.W. 174" van den lieer W. Tom. schipper C. van Duivenvoorde, die dezen zomer is blijven trawlcn, kwam Her gisteren voor den wal. Daar de zoo zeer kalm was, kon de ge vangen visoh met een roeiboot aan wal worden gebracht, waarna ze Her op het strand werd afgeslagen, wat heel wat be kijks van badgasten uitlokte. Er werd f 58 besomd. ScHpper L. v. D„ van den logger K.W. 137 „Vriendschap", heeft op zijn laatste leis twee tonijnen gevangen, respectievelijk wegende 250 en 150 K.G. Daar het vleesoh dezer vissollen zoer smakelijk is, wordt de vangst van een tonijn natuurlijk als een buitenkansje beschouwd, doch het vereischt veel overleg om een gevangen tonijn binnen, boord te krijgen. Er schijnen intusschen veel tonijnen in de Noordzee rond te zwemmen. NOORDWIJKERHOUT. Vanwege de Heide-Maatsohappij worden op Langevelü proeven genomen met het verharden van wegen door middel van zaagsel. Wagens vol zaagsel worden getranspor teerd- van de Noordwijksche Houtwarenfa- briek naar de Langevelder heide. De proef neming volabet goed. Mej. Van H., alhier, die een uitstapje maakte naar Haarlem, wilde aldaar uitwij ken voor een electrischo tram, doch zag niet, dat er ook een van de tegenoverge stelde zijde een tram naderde. Hiermee kwam zij zoo onzacht in aanraking, dat zij een eind weg geslingerd werd in den gras kant en gedeelte in een sloot terecht kwam. Haar toestand is zorgelijk. VOORHOUT. In het oafé „Boethaave" kwamen gisteravond een groot aantal genoo- digden, onder voorzitterschap van don heer C. Colijn bijeen, om nogmaals de a.s. feesten te bespïeken. De voorzitter leidde de verga dering en de besprekingen in met een kort overzicht van de honderd vredige jaren, die slechts even in vredigheid waren onderbro ken, door het roerige 1830 en 1831en hoopte dat ieder in deze gemeente» in de ge legenheid zou gesteld worden om feest te vieren, waarvoor nu de voorbereidende werk zaamheden aangevangen waren. Men zou nu definitief commissieleden be noemen, en daar de gemeente zeer uit,gestrekt i.r, on do vermakelijkheden velen zullen zijn, stelde do voorzitter voor, om al de leden, die zich nog beschikbaar stellen wilden voor de Juli an a-f eesten, wederom te benoemen. De velgen do bloken daartoe genegen: C. Co- lijn, J. Meijer, J. Zuilhof, Jac. Westorho- ver., J. Lubbert-, Th. Mens, H. v. d. Plas, A. J. Dijseelbloem Knoppert, D. v. d. Tang, I. Warmerdam, P. v. d. Hulst Dzn. en P. Hoogduyn. Voor do uitbreiding in de com missie worden bij meeste stemmen aange wezen W. v. d. Laan. A- v. d. Vlugt, P. Verdegaal, L. Zonneveld, C. Prins en H. Vester. Bij tweede aanvulling P. v. d. Hulst Jzn., Joh. Lakeman, P. Damen, A. Janszen, M. do Groot en Jougeneel. Hedenavond zal wederom Vergadert wor den. Dan zullen do verscMLlende sub-com missies benoemd worden en de werkzaam heden, dio vooTloopig de verzorging van den zenuw van do feestviering zal zijn aanvangen- De commissie, dio reeds veel mondelinge bij val shetuigingen mocht ondervinden, ver trouwt dat in klinkenden vorm nog meeir wordt getoond, hoo gaarne ook Voorhout het 100-jarig vrij-zijn van Neerland wil vieren. Verder zal men ook dan tot benoeming van een eera-comité overgaan en nader het pro gramma vaststellen. VOORSCHOTEN. Alhier is overleden de heer D. K. J. Schoor, notaris en lid van den Gemeenteraad. WOUBRUGGE. Do zaken omtrent de ten-, toonstelling loopen hier weder evenals vóór don historischen optocht. Toen men bemerkte, dat dio optooht schitterend zou zijn, -waren er deelnemers te veel. Nu men bemerkt, dat de tentoonstelling voor ons dorp een goed figuur zal maken en voel bozeekers zal trekken, komen nog velen met bezienswaardige documenten, doch die niet meer op den catalogus geplaatst kruinen werden, daar deze reeds gereed is. Naar men verneemt bestaat de catalogus uit ongeveer 600 nummers, meestal zeldzame voorwerpen. Uitreiking van eere-doctoraten. Onder do talrijke, aanwezigen, die de plechtige bijeenkomst in het Klein-Audito- riuin alhier gisteren hijwoonden en waarvan wij reeds de voornaamste personages noem den, werd ook nog opgemerkt, de secretaris generaal van het Hof van Arbitrage, rar. L. P. M. H. baron Mieliiels van Verduynen- Nadat de promotor, prof. Van Eysdnga, had uitgesproken, wiens naar vorm en inhoud keurige rede warm werd toegejuicht, dankten de heeren Renault, Fried en Brown Scott. Het eerst trad de reeds bejaarde prof. Re nault naar voren. Geestig en hoffelijk dankte hij vcor de hooge eer, hem te beurt gevallen, en herdacht tevens wijlen Staatsraad mr. As ser, van wiens jarenlangen omgang en samen werking hij de aangenaamste herinneringen bewaarde. Hij roemde diens groote gaven, edel karakter en pret-tiigen omgang. De veel jongere Fried, die door de tal rijke vredesvrdenden met applaus werd ont vangen, sprak een kort, maar ernstig woord, waarin hij wees op het heuglijk verschijnsel, dat de ideeën der oude vredesapostelen lang- zamorhand plaats maken voor de nieuwere denkbeelden van internationale organisatie. Ook hij dankte voor do hooge eer, door den Sonaat van Hollands eerste Universiteit, hem aangedaan. .Eindelijk epTak nog Brown Scott, die na mens dr. Rout voor de ontvangen onder scheiding dankte. Deze eenvoudige Ameri kaan,'die weinig moeite deed zich voor allen verstaanbaar te maken, beroemd zich op de oude familie-relatie tusschen New.York en Holland, welke in Amerika nog niet is ver geten. De rootox-magnificus dankte de verschillen de autoriteiten en belangstellenden voor hun aanwezigheid, waarna hij te ongeveer half- zes de plechtigheid sloot. In de Senaatskamer was vervolgens nog een druk bezochte receptie. Veel der aan wezige dames en heeren drukten de gepro moveerden nog de hand. Telegrammen naar Indië. Het ingang van 1 Sept. treedt het volgende tarief In werking voor telegrammen naar Nederiandsch Ind Voor gewone telegrammen f 2.25 per woord voor uitgestelde telegrammen f 1.12$ per woord; voor perstelegrammea f 0.72 per woord. Bovengenoemde prijzen gelden voor alle bestemmingen (zoowel Java als de overige eilanden) in Ned. Indiö. KEtHL AJ!lti$, 40 Cent» per regel Haarlemmerstraat 82. Zilveren Armbanden van af ƒ0.65. Zilveren Horlogekettingen van af f 1.10. 14 Karaats Gomlen Zegelringen van af /4.S5. 2165 10 Een verstandige huismoeder zorgt er AETIJ D voor BIJ DE HANS» te hebben. 2154 8 A. Henderson, kastelein, te Botterdam. J. Aarnoudeen, koopman, te Rotterdam. J. Noest, groentehandelaar, te Rotterdam. H. Langereld, -winkelier, te Rotterdam. Schaap, winkelier ln buisboadelUke artike len, te Amsterdam. D. van Zomeren, schilder, te Leeuwarden. Donderdag;. Sportterrein Zoeterw. Singel. Circus Sidoli. 8Vé uar. 't Posthof. Smoking-Concert 8 u a r. Katwijk a/^ee. Lokaal Stengelinstraat 1. Bijbel lezing Spreker: de heer Vellekoop. 8 uur. Vrijdag. Sportterrein Zoeterw. Singel. Ciicus Sidoli. 8Vi uur. Zomerzorg. 7de Abonnem.-Concerfc. Graanbeurs. Opeüb. Vergadering Huurders en Baurderessen Woningen Gem. Leid;n. flalf- negen. Zaterdag;: Cirous Sidoli. 's Middags halfdrie, 's a v ond s Styj uur. Graaubeurs. Sohrée-Dausante Ondeioffic-Ver eenig. „Door Vriendschap Versenigd". 8 uur. Zondag;. Circus Sidoli. S1/* uur. Zomerzorg Populair Conoert Koninginne- verjaardag. 't Posthof. Groot Avondfeest. Concert en op treden de heer en mevrouw Boesnacb. 8 u u r. Woensdag;, Zaterdag;, Zondag;: Bioscope Hartman. Stationsweg 8 u u r. (Woens dag- en Zaterdag-middag 2 u u r.) Noordwgk. Hötel „Hof van Holland'*. 28, 29, 30 31 Augustus, Matioée en avondconcert. iULENU. Paliog, Worteltjes, Omelet. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 28 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.6 te Horta. Laagste 748.8 te SeydLstjord. Verwachting tot den avond van 29 Aug.: Zwakke tot matigen Oostelfjken tot Zuidelijken Wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Droog weer, Behoudens Geringe Onweerskans. Iets warmer. Oaafhaukelijklieidsfeestsa te Noordwijk De Oranje-Ver e en igin gen van de beide Noordwijken hebben de handen in elkaar geslagen, oni gezamenlijk voor te stellen, de gebeurtenissen, die zich in verband met de onafhankelijkheidsverklaring van ons land te Noordwijk hebben afgespeeld in 1813. Do verschillende feiten zouden zoo getrouw mogelijk worden weergegeven. Onze dorpsgenoot, de heer J. Klaas, ook buiten Noordwijk gekend en geëerd als degelijk gesohiedkenner, heeft net zoo lang gesnuffeld en gestudeerd, tot hij allo gegevens bij elkaar had. Een studie-commissie, bestaande uit de hoeren K. de Bes, H. W. Doomeveld, M. Verloop en C. Verweij, is onder zijn leiding e enige weken werkzaam ge weest, om te on derzoeken, of de plannen voor uitvoering vatbaar waren. Tusschen acht en tien uur liepen de Fransohe militairen, die in 1S13 (en vroe ger) te Noordwijk vertoefden, reeds door de straten van de beide dorpen. Zij stonden onder bevel van: Thurbert, luitenant, voorgesteld door den heer R. J. do Groot; Thebaut, 2de luitenant, voor gesteld door den heer J. Th. L. van Gin- kel; Withlau, douanen beambte, voorgesteld door den heer J. van Kan; De Koning, idem, voors^SÉw aoor den heer L. v. Wijk; Batelrer, 2de luitenant, voorgesteld door den hoer Jb. v. d. Mark. Nadat de soldaten en douaniers zoo eeni- gen tijd door de met vlaggen versierde dorpen hadden gepatrouilleerd, en zich overal vertoond, waardoor de „stemming" was opgewekt, had om negen uur plaats de afkondiging en huldiging van de leden der provisioneele regeering der beide Noordwijken, Dangeveld en Offem, te Noordwijk-Binnen aan hot oude raadhuis (woning van don heer J. N. Baal bergen), voorafgegaan door het luiden van de klein© torenklok. Na de afkondiging, onder muziek van „Crescendo", verscheen luitenant Thurbort met zijn patrouille om den nieuwen presi dent van het dorpsbestuur kennis te geven van het vertrek der Franscihen uit Noords- wijk, onder overgave van ©en geweer ten teeken van stille onderwerping aan bet bevel van den generaal en vrijlating van het nieuwe gezag. Voorts trad het nieuwe dorpsbestuur uit het raadhuis in de koetsen onder huldi ging van het volk. lste koets: Maarten van Struyk, de heer J. N. Baalbergen; Pieter Groeneveld, d© heer Th. A. Oostveen; Job. van Velzen, de heer H. Reekers. 2de koets: Maarten Kruyt, de heer H. Yegt; Willem Klaas«. Plug, de heer F. H. Baalbergen; Jan Zonneveld, de heer C. J. W. van Riel. 3de koets: Joseph de Veer, de heer A. van Dorssem; Comelis Stegerhoek, de heer J. Veerman; Nicolaas Ouwehand, de heer J. Passchiër Nz. Bij publicatie, afgekondigd door den veldwachter Arie de Groot (de beer F. van Woersen), werd door den ambachtsheer van de beide Noordwijken het provisio neele bestuur aangesteld. Vervolg der routeBronckhorststraat, Kerkstraaat, Van Limburg Stirumstraat, Douzastraat, Voorstraat, Schiestraat, waar do militairen en de douanen verdwijnen. Op de Voorstraat (uit het huis van den heer P. G. van Rijn) had de vlucht plaats van den rijks- en gemeente-ontvanger Alexan der Bcnoit Madot (de heer P. van Schie Jz.), met zich nemend in een zak 2723 fr. en 71 ctm. f 1293.42$) zijnde de kas der ge meente. Alsnu nam een aan -ang het „derde Tafe reel" Proclamatie vaa het plaatselijk bestuur, betreffende de aanvaarding van prins Wil lem van Oranje tot souverein vorst der Ne derlanden, door het regeeringslid Joseph de Veer (de heer A. van Dorssen) aan het oude raadhuis (woning van den heer J. N. Baalbergen) te Noordwijk-Binnen. De proclamatio werd voorgelezen door het regeeringslid Joseph de Veer. Ook deze proclamatie ging vergezeld van klokgelui, 6alvo's en gezang. Dit laatste bestond uit een zanguitvoering op het plein bij de Ned.-Herv. Kerk to Noordwijk-Bin nen, door ongeveer 150 dames- en heeren loden van de navolgende alhier bestaande zangvereenigingenMannenkoor „D. O. S. B.", R.-K. Dameskoor „St. Cecilia", R.-K. Mannenkoor „St. Gregorius", en de gemengde zangvereenigingen „Noordwijks Zangkoor", „Soli Deo Gloria" en „Zingt den Heer", begeleid door de Harmonieka- pel „Crescendo" alhier. Het geheel stond onder leiding van den heer G. Yerheij, di recteur van Ore.-icendo. Hierna vertrok de stoet, met de zangers, langs den volgenden weg naar Noordwijk- aan-ZeeKerkstraat, Bronckhorststraat, Zeestraat, Zeeweg, Hoofdstraat. Daar had plaats: 12 uur. Proclamatie van het plaatselijk bestuur, betreffende do aanvaarding van Prins Willem van Oranje tot souverein vorst der Nederlanden, voor het huis van den voormaligen adjunct-maire Maarten Kruyt (slagerij van den heer C. Hoek), door het regeeringslid Maarten Kruyt (de heer H. Vegt). Wederom had plaats klokgelui, salvo's werden afgevuurd, terwijl genoemde zang vereenigingen ook hier haar 6choone liede ren deden hooren. Daarna begaf men zdoh langs den Zee weg naar Noordwijk-a&n-Zee, alwaar ins gelijks plaats heeft afkondiging* en huldi ging van de leden der provisioneele regee- ring en wel voor bet huis van den voor maligen adjunot-moire Maarten Kruyt (slagerij van C. Hoek aan de Hoofdstraat). Na afkondiging der publicatie door den veldwachter Gerrit Slats (de heer O. Plug Clemenaz.) verosdheen de douane-beambte Withlau (de heer J. van Kan) met zijn patrouille om den bestuurder Kruyt ken nis te geven van het vertrek der douanen uit Noordwijk, onder overgave van een geweer, ten teeken van stille onderwer ping aan het bevel van den prefect van het derpartement der Monden van de Maas en vrijlating van het nieuwe gezag. Hiermede was het „eerste tafe reel" afgespeeld, en nam het „tweede tafereel" een aanvang: aftocht der Fran- scth'e douanes en militairen te Noordwijk- aa-n-Zee. De plaats van vertrek waa de „Noordsche barak" in de Schoolstraat. De vertrekkende Fmnsdhen werden ge volgd door bet nieuwe dorpsbestuur en de leden van de feestcommissie in rijtuigen. Onze Harmonie-kapel „Crescendo" maak te het marcheer en gemakkelijk door op gewekte muziek te geven. Men volgde de zen weg: Noord-Boulevard, Hoofdstraat, Huis ter Duinstraat, Oude Zeeweg, Pické- straat. Bii de „Barak" thans Wilhelminar hofje, te Noordwijk-Binnen sloten zich aan de overige militairen van Noordwijk-Bin nen. Bij Kon. Besluit zijn aan de navolgende gep. opperhoofd- en subaltern© officieren van de landmacht de hoogere rangen ver leend, hieronder vermeld, als: do rang vaai luit.-generaal aan de gep. gen.-majoor A. D. Petter, van de inf.aan Hr. Ms. adj. in buitengew. dienst, den met rang van gen.- majoor gep. kolonel J. L. de Bock, van de inf.aan den gep. luit.-kolonel, met rang van g ener aal-majoor F. d'e Bas, van de cav. de rang van generaal-majoor aan de gep. kolonels J. E. H. Hanckar, C P. J. van Vlierden, J. H. Makkink en R, H. Luber, allen inf.F. van Hasselt en N. Bosboom, beiden art.J. P. Koolemans Beynen en P. C. J. Noorduyn, beiden genie; aan den gep. kol.-tit. J. H. Knel, art.de rang van kolo nel aan de gep. luit.-kols. N. H. A. Camp, M. J. van Hille, F. J. G. ten Raa en jhr. E* A. Teding van Berkhout, allen inf.J. D. Camerling Helmolt, cav.aan den gep. ka- pitein, met rang van luit.-kol. N. J. A. P. H. van Es, art.de rang van majoor aa.n de gep. kap. jhr. B. L. van Spengler en W. M, C. Langlois van den Bergh, beiden inf.G. P. Bouten. H. M. F. G. Peltzcr, C. Trom en jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, allen art. aan Hen gep. kap.-kwartiermeester. J. H. Mosman, van de mil. administr.aan de gep. res.-kap. W. C. Schreyner, en J. P. Schoe- maker, boiden inf. der landweerde rang van ritmeester, aan den gep. lste luit. R. A. baron van Hardenbroek van Lockhorst, van de cavalerie. Bij Kon. besluit zijn, roet ingang van 28 Aug. bevorderd: tot kap. t. z., de kap -luits. t. z. A. van den Drie-ssen Mareeuw en C. H. de Lussanet de la Sablonière; tot kap.-luit. t. z, de luits. t. z. lste kl. A. C, de Jonoheere en J. L. von Leschentot luit. t. z. lste kl. d'e id. 2de kl. A. F. H. Dalhuisen, R. H, Arntzenius, en C. L. ZL Bijl de Vroe. SPORT. Concours Hippiqus te Wassenaar. Dit Concours Hippjque zal 9 September a.s. plaats hebben. Het belooft in allo opzichten een groot succes te worden, daar behalve de geldprijzen ook verscheidene eerepryzen zijn uitgeloofd, o.m. door H. M. de Koningin een zilveren medaille voor Concours voorEen- apannen, toebehoorende aan landbouwers of stalhouders, wonende te Wassenaar, Voorscho ten of Katwijk, door Z. K. H. den Prins een zilveren medaille voor het nummer Rijpaarden, door den heer Storm van 'a Gravensande, burgemeester van Wassenaar, een eereprtfs voor het nummer Eenspannen, gereden voor een tonneau, door eenige dames uit Wassenaar een «ereprijs voor het nummer Musical chairs. Het terrein, hetgeen schild >rachtig tusschen hooge boomen gelegen is, verkeert in zeer goeden staat en het zal, als het weder eenigszlna medewerkt een groot genot zijn, dien dag dit Concours bjj te wonen. De Noordzee-wedstrijden. Met het oog op de belangrijkheid van deze Intern, wedstrijden heefc de Amsterdamsche Raad besloten f 700 voor een uit te loven prijs beschikbaar te stellen; welk bedrag aan de Kon. Ned. Zeil- en Roei-vereeniging zal worden overhandigd. Het is heden een dag van buitengewoon groote beteekenis in de geschiedenis der volken: het Vredespaleis werd heden doo/? het bestuur der Carnegie-Stichting aan dij Raad van Bestuur van het Hof van Ar bitrage overgedragen, en daarmee werd het Vredespaleis zetel van het liof voor internationale rechtspraak in Den Haag plechtig en officieel ingewijd.. Een merkwaardige dag in de wereldhis torie. Sinds de vroegste tijden verhaalt ze van strijd; strijd tot verruiming .van grondgebied; van veeten tot nadeel van !de binnenlandsche rust; van bloedige bot singen, waarbij een zee van ellende over de menschheid werd uitgestort; van oor logsgeweld, dat schatten verslond en de welvaart verstoorde. Eeuwen verliepen, en de toestanden wer den er niet beter op. Men was getuige van een steeds toenemende bewapening, 't .Werd op de internationale oorlogsmarkt een opbieden, dat tot een internationale ruïne dreigde te zullen leiden. En daarmee ischut, die de ellende van den .oorlog tot lging gepaard esn verzwaring van het ge de grenzen van het ondraaglijke bracht. Onder die omstandigheden, en onder del, drang van de gevoelens, die middelerwijl wel onder de voHeeren op moesten le ven nam de Tsaar aller Russen in het eerste jaar der 20ste eeuw het initiatief voor het bijeenroepen van een conferentie, die euphemistisch Vredesconferentie werd betiteld,- en in werkelijkheid een reglemen-, teering van den oorlog, en, zooveel moge-: lijk ook, een poging tot afwending van eventueel volgenden strijd beoogde te zijn. Het resultaat van deze propaganda voor de arbitrage en den wereldvrede is niet geheel nihil geweest. Er zijn arbitrage verdragen op gevolgd, gelijk er trouwens aan de Vredesconferentie vooraf waren ge gaan. Een tweede conferentie kwam bijeen ^i De wereld is nog niet zoo héél veelj verder. Maar de propaganda voor den we reldvrede houdt onverminderd aan; en er leek allengs, in het stadium gekomen, dat de internationale arbitrage meer en meer aan de orde kwam, geen schitterende hul diging van het vredes-ideaal mogelijk, dan de stichting van een wedidsch paleis, waar de arbiters in internationale geschillen hun rechtspraak zouden kunnen uitoefenen een stichting daarnevens, die door haar hervorragende gedaante van het hooge ideaal van den vrede onder de vol keren in schoone vormen zou blijven ge-, tuigen. Andrew Carnegie zorgde voor de verwe zenlijking van 't verlangen naar een paleis,; het Internationaal Scheidsgerecht waardig,; hü schonk de noodige fondsen; de .ver-» schillende Rijken, voor een deel nog te platonisch in hun waardeering van den we-, reldvrede en de internationale arbitrage,- zonden schoone geschenken voor het ge bouw. Géén land bleef achter, 't Was als een strijd (dus tóch weer eens strijd^ maar welk een vredelievende I) om dë Ischoone idee, in het paleis voor den we-. reldvrede belichaamd, eere en huLde tg brengen. En nu dan staat het grootsche bouwwerk gereed. Er is door alle landen aan

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2