Drinkt onze ITO JULES BOESlf ACM. bboqlobin bboblgbish Faillissementen. Vragen en Antwoorden. GEBAKJES. Te ksi^ps @doI-Fla©osis Huisknecht. Een pondsbus met prima kwaliteit CAGAO kost slechts 60 ets. Isie AMÜK floüaniMe TSmeiiruik-Veroeoigfag - Amsterdam. Grofsmid-Bankwerkers, Pieterskerkgracltt 2a. Rijwielhandel „MERGURIU8". Simplex- ea Vierkleur-Rijwielen en Motorrijwielen. Sk. „COÜCOROIA". Bloedzuiverende Laxeerpillen van Apotheker BOOM. Assurantie- Maatschappij „DE RIJN", iü&llksaliifi lip P©STZ£®ELS b£B Ben veldslag geleverd. Men weet, zoo Bchrijft het „U. D." dat de leden van den Studentenbond Uni t-as" op het Domplein te Utrecht een eigen sociëteit hebben, in het gebouw, waarin vroeger ,,Het Metalen Kruis" gevestigd was. Nu schijnen de studenten aan den te- genwoordigcn exploitant der sociëteit de pacht of huur van het perceel te hebben opgezegder is althans tusschen beide par tijen verschil van meening. Hoe die vork nu precies in den steel zat, dat weten we niet, maar de zaak was in ieder geval zóó dat de exploitant zei, dat hij de baas was van het gebouw, en de studenten beweerden, dat dit voorrecht aan hen te beurt moest vallen. In een formule uitgedrukt aldus: „Ik er in en jullie er uit" „Wij er in en jij er uit". Die kwestie heeft in den nacht aanleiding gegeven t-ot een treffen tusschen de belang hebbenden. Het heeft iets van een verra derlijken overval gehad, want terwijl de maand Augustus voor de studenten nog be hoort tot de langdurige periode van den vacantietijd, en dus het seizoen nog slaapt als een, die de eerste zes weken nog niet behoeft wakker te worden, zijn een aantal studenten, leden van „Unitas", gezegd wordt dat het er wel 20 waren, in het diepe duister naar hun sociëteit getrokken, om den exploitant en de zijnen er uit te wer ken en bezit te nemen van den burcht. In het holle van den nacht, toen rustig vacan- tie-Utrecht aan den voet van den Domtoren sluimerde, zijn de aanvallers het vijandelij ke kamp binnengeslopen. De exploitant, die met zijn familie deed, wat op dat moment alle Utrechtenaren except 20 studenten deden, schrok zich, zéér begrijpelijk, een aap, zoo geen twee. De man stond op en bemerkte tot zijn ontsteltenis, dat zijn huis overstroomd was met indringers, die hem bevolen, het gebouw op slag te verlaten. Tóen de kastelein daarop zéér pertinent „neen" riep, moeten de „Unitas"-leden ge zegd hebben „Gaat het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks", waarop zij aan pakten, om er uit te duwen wat zij er niet in wilden hebben. De exploitant, die wel inzag, dat een overmacht van 20 niet naar buiten was te knikkeren, gooide de ramen van het huis open en schreeuwde in den stillen sterren-nacht over het Domplein „Moord, moord". Nou, als je dat 's nachts doet, op zoo'n vergeten hoekje achter den Dom, behoef je den kreet niet te herhalen om gehoord te worden. In een ommezien schoten om alle hoeken van straten, agen ten als hazen te voorschijn en de benauwde exploitant was weldra in het sekure gezel schap van Hermandad, gewapend met sa bel en revolver. De politie begreep van de situatie op het eerste aanschouwen niet heel veelde pachter omringd door 20 studenten, kijven de over het gewichtige vraagstuk„er in of er uit". Dat nu is een civiele kwestie en het ligt voor de hand, dat 't in 't holle van den nacht niet 't meest preferable mo ment is, om ten deze een beslissing te ne men. Dat doe je gemeenlijk overdag, op een advocatenkantoor, maar niet op de so ciëteit, tusschen des nachts 12 uren en 's morgens 6, den bij de wet aangewezen tijd voor speciale nachtrust. De exploitant had op dit punt wel gelijk: het uur vA\s door de studenten niet gelukkig gekozen, en de manier waaropwas óók niet gan- schelijk onberispelijk. De pachter had de hecren zelfs in zijn slaapkamer gekregen, waar hij sliep en ziin vrouw sliep, en zijn kinderen sliepen, allemaal sliepen zeStel je voor, dat je dan opeens 20 man voor je bed ziet staan, die je commandeeren i „Voorwaarts, marsch, er uit, er uit, er uitNietwaar, dat is buitengewoon ijselijk. En de politie vond dat óók ijselijk, héél ijselijk. Dat gaf bij haar den doorslag. Ze liet de kwestie van het civiele recht zooals die was, ontzag die met allen eerbied zoo als het iedereen betaamt dat te doen, maar besliste de zaax uit een oogpunt van het practische leven en beval„De exploitant er in en de studenten er uit!" De pachter was nu eenmaal de bewoner van het huis, sliep daar en was dus binnen. En wie binnen binnen, die binnen binnen. Afgeloo- pen, voor de rest geen nieuws, de rust moest hersteld, de verordening schrijft dat voor. En de studenten-aanvallers-indringers moesten gaan zooals zij gekomen waren. En gauw ook. Er werd een post gezet voor het gebouw, met het oog op een eventueele her haling van de grap. De kastelein en de vrouw en de kinderen gingen weer onder de wol, er over filosofeerende, dat je toch maar nooit kunt weten wat je gebeureir'zal. „Unitas" heeft een schoone bladzijde te boekeneen heldendaad in den nacht van 19 op 20 Augustus 1913 Voogdijraden. „Sts.Ct." No. 192 bevat een Kon. Besluit van 9 Aug. 1913 („Stsbl." 350) tot wijziging van den bij Kon. Besl. van 15 Juni 1C05 („Stsbl. No. ?07) vastgestelden en laatste lijk bij Kon. Besluit van 18 Maart 1911 („Stsbl." No. 94) gewijzigden algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in arti kel 385b, laatste lid, van het B. W., zooals dat luidt ingevolge de wet van 6 Eebr 1901 („Stsbl." No. 62.) Artikel 1> eerste 1Ï&, wordt gelezen als volgt: In het rechtsgebied van iedere arrondis- sements-rechtbank is één voogdijraad geves tigd, met uitzondering van dat van de ar- rondissementa-rechtbanken te Breda, Rot terdam en Amsterdam, waarin twee, en dat van de arrondissements-reohtbank te 's-Gra- venhage, waarin drie voogdijraden geves tigd zijn; Artikel 2 wordt gelezen als volgt: Met uitzondering van de voogdijraden te Breda, Tilburg, Rotterdam, Amsterdam, Js-Gravenhage en Leiden strekt zich het res sort van een voogdijraad uit over het gehce- le rechtsgebied van de arrondissements rechtbank. Het ressort van den voogdijraad te Bredia strekt zich uit over de kantons Breda, Ze venbergen en Bergen-op-Zoomdat van den voogdijraad te Tilburg over de kantons Til burg en Oosterhout. Het ressort van den voogdijraad Rotterdam I strekt zich uit over de voormalige kantons Rotterdam no. 1 en no. 2; dat van den voogdijraad Rotter dam II over het voormalige kanton Rotter dam no. 3 en over de kantons Schiedam, Gouda, Schoonhoven, Briello en Sommels- dijk. Het ressort van den voogdijraad Am sterdam I strekt zich uit over de voormali ge kantons Amsterdam no. 1 en no. 2; dat. van den voogdijraad Amsterdam II over de voormalige kantons Amsterdam no. 3 en no. 4 en over het kanton Hilversum. Het ressort van de voogdijraden 's-Gravenhage I en II strekt zich' over de kantons Js-Gra- venhage en Delft. De werkzaamheden in deze kantons worden over beide voogdij» raden verdeeld naar een door Onzen Minis ter van Justitie vast te stellen regeling. Het ressort van den voogdijraad te Leiden Strekt zich uit over de kantons Leiden en Alphen. De havens van Bnropa. In 1910 was de volgorde: Londen, Liver pool, Hamburg. Antwerpen, Rotterdam, Car diff, Marseille. Thans is de volgordeLonden, Liverpool, Hamburg, Rotterdam, Antwerpen, Cardiff, Marseille. In 1900 nam Cardiff de tweede plaats In, terwdl Antwerpen heele- maal onder op het lijstje stond. Er heeft dus wel een merkwaardige verschuiving plaats gehad. Hoog; Militair Gerechtshof. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Wanneer in d-t jaar, zooals waarschijn lijk is, in werking treedt de wet van 20 Juni 1913 tot aanvulling van de Provisio- neele Instructie voor het Hoog Militair Gerechtshof en vaststelling van nadere voorzieningen betreffende de jaarwedden van leden der militair-rechterlijke macht (zulks gelijktijdig met de wet van 31 Octo ber 1912, houdende wijziging van de Rechts pleging bij de Landmacht en van die bij de Zeemacht), zal het rechterlijk perso neel van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht weldra belangrijke veranderin gen ondergaan Volgens artikel 10 van die wet wordt aan de tegenwoordige leden der militair-rechterlijke macht, die op het tijd stip van de in-werking-treding der wet den leeftijd van zeventig jaren hebben bereikt of overschreden, bij Koninklijk besluit ont slag verleend met ingang van het daarop volgende kalenderjaar. Dientengevolge zal waarschijnlijk met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag worden verleend aan den president mr. G. H. van Bolhuis en aan de militaire leden de luitenant-generaal R P. Ver- spyck en H. M. Engelhard. Voorts ver neemt men, dat het oudste rechtsgeleerde lid mr. W. C. A. Scholten voornemens is, tegen het einde vai^it jaar wegens het be neiken van den -leeftijd van vijf on zestig jaren ontslag uit zijn betrekking te vra gen. Derhalve zullen in het Hoog Militair Ge rechtshof bij den aanvang van het volgende jaar waarschijnlijk een nieuwe president (die oen rechtsgeleerde moet zijn), twee nieuwe militaire leden, behoorende tot de Landmacht, en een nieuw rechtsgeleerd lid zitting nemen. He opening van lief Vredespaleis. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moedor en Z. K. H. de Prins worden op den dag der opening tegen 's namiddags halfdrie in het gebo ïw verwachtden ge- noodigden is verzocht een halfuur vroeger te komen. Vreemde Souvereinen of buitenlandsche Staatshoofden zullen er niet bij tegenwoor dig zijn. Tot bijwoning der plechtigheid zijn o. m. uitgenoodigd de ministers, hoofden der De partementen van BestuurAndrew Carne gie en Mevrouw Carnegie, benevens enkele vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied der Vredesbeweging. De plechtigheid zal plaats hebben in de Groote Zaal van het Vredespaleis en hoofd zakelijk bestaan uit een redevoering, te houden door den Minister van Staat, jhr. mr. Van Karnebeek, voorzitter van het be stuur der Carnegiestichting, waarbij hij het gebouw overdraagt aan den Raad van Be- hoer van het Hof van Arbitrage. Namens den Oonseil d'Administration zal de Minister van Buitenlandsche Zaken als zoodanig van rechtswege president van dat collegie, het woord voeren ter aanvaarding van het Paleis. Bij het binnentreden van de Koninklijke Eamilie, welke aan den ingang van het gebouw ontvangen wordt door den voor zitter en den secretaris van het bestuur der Carnegie-stichting, zoomede tusschen de redevoeringen zullen door een a capella koor onder leiding van Ant. Averkamp uit Amsterdam oud-hollandsche liederen o. a. van Sweelinck worden gezongen. Nadat de inwijding volbracht is, zal het gebouw bezichtigd worden door de leden van het Vorstelijk Huis, gevolgd door den stoet van genoodigden. Den volgenden dag zal het bezoek van den Vredestempel voor ruimeren kring zijn open gesteld, waartoe meer dan 2000 uib- noodigingen zijn gezonden aan allerlei auto riteiten van rijk, provincie en gemeente, alle leden van de Staten-Generaal, van den Gemeenteraad en personen en deputatien van vereenigingen en corporatiën, die het gobouw met geschenken hebben begiftigd, allen met een dame. Aan den rondgang door het gebouw gaat vooraf de inwijding in besloten kring van de borstbeelden onderscheidenlijk van wij len Koning Eduard VII van Engeland en van lord Randell Cremer door vele verte genwoordigers van Engelsche corporatiën, die deze hulde brengen. De bezoekers worden ook rondgeleid in het park en het rosarium. Op het terrein is voor deze gelegenheid een muziekkiosk op gericht, waarin de Kon. Mil. Kapel een na- middagconcert geeft. Het gebouw van het Vredesgerechtshof wordt uitwendig met nationale en interna tionale vlaggen versierd, maar zal van bin nen geenerlei feesttooi vertoonen, cmdat het vanzelf reeds rijkelijk van decoratief is voorzien. De gemeente zal den aanblik van het voorplein en van het terras verhoogen door een aanleg van prachtige bloemperken en het plaatsen van masten, die korven, met bloemen gevuld, dragen. Het rifneele moordproces. Prof. dr. Herman L. Strack, hoogleoraar in de theologie aan de universiteit te Ber lijn, schrijft aan de Duitsche bladen: „Met !recht is ook in Duitschland mede gevoel merkbaar voor den Jood Beylis te Kief, die reeds meer dan 2Ve jaar in de ge vangenis zit, zonder dat zijn zaak voor de rechtbank is behandeld. Hij wordt beschul digd den jongen Justschinsky in Maart 1911 te hebben vetrmqprd, om diens bloed te gebruiken vcor ecm met den joodschen godsdienst samenhangend deel. De voor naamste grond voor de beschuldiging van „Ti tueelen moord" vormt het deskundig advies van een geestelijke, Justin Pranaa- tis. Het zal velen belang inboezemen te ver nemen, dat ik om beoordeeling van dit ad vies ben aangezocht. Het is meer dan 50 folio-pagina's in compTes Russisch machine- fechrift. Na studie ervan, geloof ik te mogen zeggen, dat het niet bewijst, wat het be wijzen wil en moet. Ter gelegener tijd zal ik mij daarover in het openbaar uitspreken." Op last van de rechtbank te Kief waren clrie adviezen uitgebracht over de beschul diging van ritueelen moord. Twee daarvatn, die van de professoren Glagolef en Troitzki, spreken zioh tegen de mogelijkheid van het gebruik van menschenbloed bij rdtmcele Joodscba plechtigheden uit, op gTond vatf Óen nauwkeurige studie van Talmud en Thora. De derde adviseur, de geestelijke Pranaitis, die tot een bevestigende conclu sie komt over hot bloeddogma, op grond van uitlatingen van den monnik Neophyt, die als Rabijn tot het Christendom over ging, wordt nu door de mededeel! ng van den Berlijnsdhen hoogleeraar Straok afge- ïmaakt. „liet èdvies bewijst niet wat het bewijzen wil fen bewijzen moet", zegt deze professor in de theologie Zal nu Russische rechtbank te Kief, ha twee negatieve adviezen en een dat niet bewijst wat het bewijzen wil, nóg de be sehuldiging volhouden tegen den onschul- digen gevangene, die reeds 27a iaftr in airiest woTdt gehouden voor een misaaad, die hij niet beging, èn waarvan de daders reeds Voor twee jaar door oen journalist "uit Kief ïniet name en mót de noödige bewijsstukken fcjj'n aangegeven? Dat Zou slechts 5n Rusland lrunnen ge beuren. .Want da ar is .alle3 mogelijk, zelfs het ongerijmde! Eb van Boers, winkoliar, te Tilburg. Vraag: Is het juist, dat de circus Si- doli komt te staan op het nieuwe sportter rein aan den Zoeterwoudschen Singel? Waarom moet dat land nu ook weer bedor ven worden, men heeft 't eenige jaren ge leden gezien, toen een ander circus op het t-oen pas opgehoogde Schuttersveld ge plaatst werd, waar tegen toen ook werd gewaarschuwd Nu wordt een sportterrein aangewezen, waarin natuurlijk kuilen en hoogten, enz. komen en ongeschikt wordt gemaakt voor diverse spelen. Laat men dit circus een standplaats aan den Hoogen Rijndijk geven, alwaar de H. B.-S. moet komen, daar valt nog niets te bederven. hoop, dat men nog bijtijds van hoogerhaud daartegen maatregelen ne men zal. Antwoord: Dit sportterrein heeft de gemeente heel wat geld gekost en dit wordt lang niet goedgemaakt door de geringe ver goeding die de Bond voor Lichamelijke Op voeding (afd. Leiden) voor het gebruik be taalt. Het is dan ook bij de aanneming van het voorstel om dit veld tot sportterrein in te richten uitdrukkelijk door B. en Ws. op den voorgrond gesteld, dat de gemeente zich het recht voorbehield het terrein voor andere doeleinden te gebruiken, waaronder ook speciaal genoemd werd het verhuren aan houders van circussen en spellen. De gemeente mag wel iets voor de sportlief hebbers doen, maar heeft ook rekening te houden met de belastingbetalende burgerij, die gaarne zal zien, dat de exploitatie niet een al te groote schadepost wordt. Het terrein zal wel weer in orde gebracht worden voorzoover het wordt beschadigd. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen, wanneer de Noordwijksche kermis be gint en eindigt Ook waar ik mij moet ver voegen om lid te worden der 3-October-Ver- eeniging. Antwoord: De Noordwijksche kermis is verkort. Zij begint nu Woensdag 27 Augustus en eindigt Maandag 1 September, op welken dag ook de Onafhankelijkheids- feesten zullen worden gevierd. Voor het lidmaatschap der 3-October-Ver- eeniging meldt u zich aan bij den penning meester den heer R. de Wilde F.Gz. Vraag: Ik ben in het bezit van een tee- kening of schets (in rood aarde), waarvan ik den naam van den vervaardiger niet kan ontcijferen. Bij wien zou ik mij moeten ver voegen, om voor geld of goede woorden of voor beide dit gedaan te krijgen? A nt w o o r d Het best zal u daarvoor te recht kunnen bij prof. Martin, hoog- leeraar in de kunstgeschiedenis aan de Universiteit alhier. Deze hoogleeraar woont in Den Haag, doch als de colleges weder be gonnen zijn, kunt u hom spreken in het Mu seum yan Oudheden, Breestraat. Informeer daar maar eens. Mogelijk kan de archivaris dr. J. O. Over- voorde u ook wel helpen. Deze kunt u spreken op hot gemeente-archief, Boiflot- kade. Vr§,ag: Daar ik mij met Maart aan moot geven voor den militairen dienst, maar daar ik eenigste zoon ben, zoudt u mij kun nen zeggen of ik nu vrij ben? Antwoord: De omstandigheid, dat u eenigste zoon is, geeft u geen vrijbrief voor den dienst. Maar het lot kan u nog gunstig zijn. Öe kunt nog wel vrijloten. V raag: Moet men een hond, die nooit of zelden, op straat komt, aangeven voor de belasting? Zoo ja, tot wien moet ik mij dan vervoegen? Antwoord: Zeker, elke houder van een hond moet belasting betalen. Aangifte ten kantore van den gemeente-ontvanger aan het Stadhuis. Fabrikant H. G. WINTER, Apotheker, Groningen. vormt bloed. wekt den eetlnst op. Aanbevolen door talrijke Geneeskondigon. Verkrijgt). bij alle Apothekers en Drogisten. 1195 20 Zandtaartjes 3 ets., Hoscovisch 2J ots., Mokkapunten 5 ets. p. stuk, Moscovisch Gebak 14 ets. p. ons. Taarten van af 1 gulden. Moscovïsch Stukjes van af 30 cents. 3678 10 Aanbsveland, E. R. BtULÏME. Langs Mare 6.Telef. 1133. een goed beklante, sedert 50 jaar bestaande Brood- en Beschuitbak- kery, annex handel in Kruideniers- en Grutterswaren. Koopsom 500O gulden, met inbegTip van goheelon inventaris. Huur van het Huis 10 gulden per week, r\jke broodwinning verzekerd. Te bevragen bfl J. H. BEIJERSBERQEN, ^Haarlemmermeer aan de Londen. 187* 12 Origineele worden door ons gevuld 50 Cent. 193-5 8 Leiden. Sanifas Sieenschuur I, bij de JBreestraat. C. JAMIN Haarlemmerstraat 85 hoek Yrouwesteeg on Hoogewoerd 18, leiden. 193300 Van af Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 Augustus bestaat de uit de volgende Artikelen: sn 6 ets. p. ons. 4 ets. per s'uk. Profiteert van onze gunstige inkoopen. Prima itte Suiker 2ii ets. p. p rnd. Fondant KwarSjes van 35 ets. voor 30 ets. p. 5 ons Onze bekende groote Crème Reep van 5 ets. voor Gevraagd voor direct een flinke HUISKNECHT, ongehuwd en vrfl van sterken drank. Jaarbetrek king. Aanbieding in persoon Hotel ,'t Hof van Holland", Noordwyk. 1950 7 By vonnis der Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage van 18 Juli 1913, is het huwelijk, bestaan hebbende tusschen CORNEL18 VAN NIEUWEN HO VEN, boek drukker, wonende te Leiden, en JOHANNA MA HI A KÜ81, zonder beroep, verblyf houdendo te 's Qravenhage ontbonden door echt- scheiding;. 1945 16 De procureur van eischer; Mr. A. J. FOKKER. Lhidbh, 22 Augustus 1913. Grove Thee van al 70 Ontbijt Thee (zeer goed) 80 Namiddag Thee (jenrig) 9<> Extra fine China Thee HO Verpakking 1, 2i en 5 ons. Te SiEIHHN ï&iÉglmtond veclo'Sjgbaar Ej»3J Firma J. H, .DIJKHUIS, Hoogstraat 5. 4744 23 Gevraagd: bekwame voor vast werk. Adrea: Fa. v. KGMOND Co., Iieldjn. 1918 6 GEVONDEN te Katwyk aan-Zee, een beursje met eenig geld. Tegen vergoeding der advertentiekosten terug te bevragen: ln den Boekhandel van C. DE BEST, Katwyk-aan Zee. 1947 6 'T 3E* O §-3 "3? X3E O W*a Zondagavond 24 Aug. a.s., te 8 aren Do gevierds Piano-Humorist. Entree: 15 cents en 5 cents Consumptie-Tcrhoogmg. 1825 42 Telefoon». 1235. AGEUT DER Ook anders Rijwielen van af 45 Gulden. Contant en op Conditiën. lste kl. Verhnut- en Reparatie-Inrichting. Een party 2d© hands Rijwielen worden Opgeruimd. Emailieeren, Vernikkelen, Inruilen. Vraag prijsopgaaf. 1^- B0NDSKJJWIELBER3TELLER. N.B. De Rijwielhandel Merourius" is uitsluitend Hoekhuis. Prijscouranten op aanvraag gratis. 6894 40 AANDEELHOUDERS-VERGADE RING op Dinsdag 26 Aug., des avonds haltticii, in het Soc.- Gebouw. 1930 7 SET BÉS1ÜÜB. De Laxeerpillen van Apo theker BOOM zuiveren het bloed, verdrijven Gal en Slijm, verwijderen de vuile stoffen uit het lichaam en bevorderen den Stoelgang. Prys per doosja 25 en 50 Cent. Verkrygbaar lp de meeste Apotheken en Drogistwinkel». 193? 12 A M S T EB D A M. De DIRECTIE d»r bovengenoemd» Maatschappy bericht, dat in de Alge- rneene Vergadering van Aandeelhou ders, gehouden den Sisten dezer, het dividend over 1912 werd vastge steld op 8 pCt. en f 48.- per Oprichtersbewijs, betaalbaar ten kan tore der Maatschappy, Heerengraeht 620 te Amsterdam, alsmede by de Heeren HOPE Co., Amsterdam, Keizersgracht, 579 681, tegen in trekking van Dividendbewys No. 12 en Coupon Ne. 6 der oprichtersbe- wysen. 1946 20 Bezoekt het BOE BHA A VEST KA AT II, Hoekfonis. Goede Consumptie. Geelkoepe Prfiien. 2902 10 Aanbevelend, Hef. SLINGEKLAND. voor verzamelingen zend op zicht, met 60 70 procent beneden Catalog Snef, P. &ERW&&5 SMITS, Deventer. 430b. f

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6