Houden Ringen. S. SS. MAA11T13WIIE, 11 Botermarkt. KENNIS IS MACHT, NUTRICIA s Zuigelingenvoeding Clip. School v. M.Ü.L.O., koordeinde, Leiden. Vraag: „ienw Rooi BESSENSAP", Lelslselis Hi&azi@l[s©tBS©lf A 3 JAREN. $0. 16408. LEIDSCJH DAdEL AB, ."Dinsdag" 19 Augustus. fweede Blad. Anno 1913. Buitenlandseh Overzicht. De gemeente Leiden over 1912. n. filiaal „NUTRICIA Telef. No. 1059. Korenbrogsteeg 3. van U1MJ1S VüftOSSIEAIL Hervatting der Lessen en aanmelding 18 Augustus. Hanclelsbadieudeu-Vereeniging TB E.EIBEW. Een heilzame revolutie. In Frankrijk men weet het, Want. we Jiebben van het feit reeds melding1 gemaakt •rcil men oen belasting invoeren ophot ongetrouwd-zijn. 't Is goen kleinig heidje ook, wat men van de „vrije" jongens ■ril vragen, maar even twintig procent van het geheels inkomen. Te Aurillac heeft zich nu een comité mn Celibatairen gevormd, dat een manifest heeft uitgevaardigd, waarop het van allo kanten bewijzen van instemming ontvangt. Jn het manifest wordt o. m. verklaard: Nu denkt over een vrijgezellenbelas- ting behooTon alle belanghebbenden ais één juan op te komen om daartegen met alle bracht te protostoeren. Daartoe zal te Auril lac een congres worden bijeengeroepen van celibatairen boven de 26 jaar. Er zal oen (feestmaal en een bal worden georganiseerd, terwijl tevens gelegenheid zal warden, gege ten veirzet aan te teekenen tegen een derge lijke inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Dat bal is een lichtpunt voor de Auril- Jacsche meisjes. Wie weet, hoeveel er nog ben goeden man vinden. Of zou 't, om het protest des te sterker te doen zijn, een bal worden onkel voor heeren? Do Ocstenrijksche keizer blijft nog steels leven kras. Gisteren is Frans Jozef 83 jaar geworden. Levendig stelt do krasse grijsaard nog belang in alle zaken betref fende de regeering. Geregeld dagelijks vor- ïricht hij zijn werkzaamheden en toch heeft hij nog lust om te gaan jagen. In de Duitsche pers doet het gerucht de fcondo dat eerstdaags de verloving tot stand zal komen van groothertogin Marie Adelaide van Luxemburg mot prins Hein rich van Beioren. een neef van den tegenwoordigeai prinsjegent van Beieren. In Luxemburg zelf wordt dit bericht met 1de meeste reserve aanvaard, daar tot heden jelke officieele of zelfs officieuse bevestiging achterwege gebleven is. In China duurt de opstand voort. In de buurt van Nanking wordt fel gevochten. De Europeanen in die plaats zijn reeds op de schepen gevlucht. Kanton wordt geplun derd en ook de inhoud van de staatskas is gecontroleerd. 21/2 millioen gulden is er uit gestolen. New-York kreeg kort geleden oen veror dening tot sluiting der restaurants om één jiur 's nachts. De burgemeester heeft deze verordening thans ingetrokken. Hij hoeft nl. volgens een bericht aan de „Daily Tel.", ingezien, dat- het hem onmogelijk zal zijn do bepaling te. handhaven, nu Whit-man, de officier va.n justitie, zich daartegen verzet. Deze ambte naar, die, zooals wij mededeelden, met? 800 aiideren op hondsche wijze uit een koffiehuis werd verwijderd, heeft het er niet bij gelaten, maar dadelijk bewerkt, dat elf poliüie-agen- ten wegens ambtsmisbruik werden gearres teerd. Bij het groote lichaam der Stodelijko Fa brieken, van Gas en Eleotrieiteit zijn niet tainder dan 207 personen in dienstbetrek king; de Bank-van-Leening heeft 7 amb tenaren en beambten cn de Stedelijke Werk inrichting 3. Wanneer men do lange rijen dor getallen pa gaat van deze personen, waaronder amb tenaren met f6000 en meer salaris, terwijl de minstbczoldigdo werkman niet minder dan f9 a f 10 per week ontvangt, dan kan August liebel op zijn doodsbed. mkm zich wel voorstellen dat het bedrag aan salarissen dat de gemeente moet uitkeeren, zeer aanzienlijk is. Wij komen zoo ongemerkt tot de geld middelen, ook in een gemeente de sx>il, waar om ten slotte alles draait. De gewone ontvangsten bedroegen in 1912 in ronde cijfers f 1,624,681, de buitengewone f 6S1.362, de gewone uitgaven f 1,600,662, de buitengewone f 1,133,586, zoodat de ge wone ontvangsten en uitgaven een batig 6aldo hebben opgeleverd van f24,019 en de buitengewone een nadeelig saldo van f452,224. Over het voordoelig saldo dor gewone ont vangsten en uitgaven kunnen wij tevreden zijn, over het vrij groot nadeelig slot der buitengewone ontvangsten en uitgaven behoeven wij ons niet ongerust te maken. Dit geldt buitengewone werken waarvoor men pleegt te Iconen. Hadden we in 1912 toevallig vrij groote leeningen gesloten, dan zou deze rekening jeen voordeelig slot heb ben kunnen opleveren, zonder dat do ge meente er rijker door was geworden. De bcgrooting voor 1913 werd vastgesteld, do gewone ontvangsten en uitgaven op f 1,645,098 en do buitengewone, f 1,074,572. Do opoenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen bracht in 1912 op f 45,516 tegen f46,067 in 1911; do opcenten op de hoofd som der belasting op het personeel f 92,319 .tegen f88,573 in 1911. Toonen deze cijfers vooruitgang, aan plaatselijke directe belas ting werd in 1912 minder opgebracht, name lijk f395,629, tegen f 408,191 een jaar te voren, wat natuurlijk den belastingbetalen- den is ten ,goede gekomen. De schoolgelden L. O. bedroegen f 38,842, Oen weinig meer dan in 1911; de school gelden M. O. stegen mot ongeveer f 1000 tot f19,340; die voer het Gymnasium gin gen met f 500 vooruit en stegen tot f11,025; die voor de Kweekschool v. O. bleven ge lijk: f2808. Het aantal aangeslagenen voor de plaats, direote belasting bedraagt f 8940, waaron der 184 forensentegen 782 aanslagen wer den bezwaren ingebracht. Aan het einde van 1911 bedroeg het totaal cbsr schulden van de gemeente f 4,922,400. Op het einde' van 1910 bedroeg de schuld f2,985,200. Iu 1911 werd echter 2,000,000 geleend voor verschillende buitengewone wer ken o. a, het houwen van 2 scholen, de over welving van liet Kort-Rapenburg en de vernieuwing van de Blauwpoortsbrug, aan koop van land aan den Rijnsburgerweg voor den evontueelen bouw van een nieuw Zie kenhuis en aanvulling van het uitbreidings- cjï vernieuwingsfonds der St<xE Fabr. van Gas en Eleotricdtiet. Het Kassaldo van het gemeentelijk fonds waaruit schadeloosstellingen, administratie kosten ingevolge de Ongevallenwet worden gekweten bedroeg op 31 Dec. f 23,988 cn 't kas saldo van het Pensioenfonds voor weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren f 70.813. Het jaar 1912 kenmerkte zich door zwa- ren sneeuwval op Maandag 8 Januari en Maandag 5 Februari en het werd noodig ge- geacht een algemeene sneeuwopruiming te houden. Voor de eerste opruiming werden 228 losse werklieden aangenomen en 3 dagen telkens 90 gemeentewerklieden. De kosten bedroe gen f 781. Op 5 en 6 Februari 124 en 370 losse arbeiders in dienst genomen en .3 dagen telkens 80 gemeentewerklieden. De kosten bedroegen f1108. Er wordt, als, er sneeuw valt; gewoonlijk spoedig geroepen om ge meentelijke opruiming, doch het is, gezien de groote kosten, daaraan verbonden, B. en Ws. zoo mogelijk liever ze aan do natuur zelf over te laten. De veegmaokine werkte 53 dagen en we gens den. natten zomer word sleohts gedu rende 78 dagen gesproeid, in 1911 werd 122 dagen van de sproeiwagens gebruik ge maakt. De gemeentelijke ontsmettingsdienst breidde zich ook in 1912 voortdurend uit. Ge durende 152 dagen was do hoofdontsmetter met minstens twee of drie liulpontsmettèrs in dienst voor Kamerontemebbing, enz. Zooals men weet wordt voor het dooden van eiken rat een premie van 5 cents uitge loofd. Aan de Stadstimmerwerf werden 4741 doode ratten bezorgd. Uit de glasindustrie. Uit Delft werd ons het volgendo ter pu- bliceemig toegezonden Aan het bestuur der Ned. Vereeniging vau Glas- en Aardewerkers. Mijne Heeren l Uw schrijven van 5 dezer beantwoorden wij eerst heden, ten gevolge van een tijde lijke afwezigheid van een onzer. Van den inhoud van bedoeld schrijven namen wij niet zonder eenige bevreemding kennis. Den aanhef zoude wij geheel kunnen la ten rusten, aangezien het daarin vermelde onderhoud met onzen secretaris niet ter aake dienende is. Echter stellen wij thans prijs er op, onzerzijds de juistheid van Uwe weergave van dit onderhoud te be twisten, en U er aan te herinneren, dat den daarop volgenden dag door U een schrijven is ontvangen, dat elk misver stand omtrent onze bedoeling moest heb ben weggenomen, en dat alsdus luidde: Delft, 2*1 Juni 1913. Mijne Heeren Ter nadere toelichting van mijn sohrijven van 12 deaer diene alsnog het volgende. Mijn berioht, dat wij besloten hebben de proef tot 12 Juli a.s. te doen voortduren, zou tot misverstand aanleiding kunnen geven. Volgens de overeenkomst duurt de proef een jaar en kan door de Commissie worden ■verkort, wanneer zij daartoe aan leiding vindt om redenen in de overeen komst genoemd. Nu is onlangs door de di rectie der N. V. van D even ter's Glasfa brieken een verzoek tot ons gericht om nu reeds onze beslissing kenbaar te maken. Wij waren daartoe bereid, doch achtten het op billijkheidsgronden wen soke lijk om nog tot in den loop van Juli te wachten. De bedoeling is dus geen andere dan om ongeveer half Juli te beslissen of de proef alsnog moet worden voortgezet, dan wel of er voldoende redenen zijn om reeds dan van een mislukking te spreken. Wij meen den voor alle zekerheid U deze nadere toelichting van ons standpunt te moeten geven. Nanions de Gommiss,ie, enz.: Dr. J. G. Sleeswijk. In Uw schrijven van 5 dezer maakt gij verder bezwaar er tegen, dat in de om schrijving van ons besluit niet is terug te vinden de eenige reden, die volgens de overeenkomst van Ootobor 1.1. tot ophef fing der proef kon leiden, n.l. dat een voortzetting der proef te groote schade aan het bedrijf zou toebrengen. Wij doen U echter opmerken, dat de hier door U uit genoemde overeenkomst geciteerde woorden, door ons in den aanhef van onze beslissing van 31 "Juli 1.1. waren aangehaald en zijn te beschouwen als in wezen eens luidend met de daarop volgende formulee ring van ods eindoordeel. Immers mocat bedrijfsschade door ons uit productiever- mindering worden af.gjole.id, met inachtne ming natuurlijk van alle factoren, die daar op van invloed konden .zijn, en waarvan de waardebepaling aan ons oordeel was over gelaten. Uwe klacht, dat partijen niet op de hoogte zoude zijn van de bow ecg reden en voor onze uitspraak, moot, nveen-en wij, afstuiten op het feit,' dat a.lle ons ver strekte productiecijfers over de proefjaren zooals die gewaarmerkt waren door ver tegenwoordigers der arbeiders U tor in zage zijn verstrekt, en U de gelegenheid is geboden opmerkingen daarover te ma ken, zoowel schriftelijk als mondeling, van welke gelegenheid gij hebt gebruik ge maakt. Een nadere toelichting voor partijen achten wij dan ook onnoodig. Door beide partijen zijn wij aangewezen niet als scheidsrechters (zooals gij ten onrechto schrijft), die ee*: geschil zouden hebben te beslechten, maar als commissie van beoor deeling der proef. Onze uitspraak die in volkomen eenstemmigheid door onze Commissie werd genomen is U bekend. De cijfers, waarop die uitspraak steunt, zijn dit evenzeer. Ook zonder dat deze cij fers IT waren medegedeeld, zou onze uit spraak voor Uwe organisatie bindende krachten hebben bezeten. Thans bez.it zij die natuurlijk niet in mindere mate. Wij achten onze taak ten einde gebracht, en z-ullen niet treden in verdere beschou wingen. Namens de Commissie, Dr. J. G. Sleeswijk. Bebel's „sfndiojaren." Men zal zich wel eens hebben afgevraagd, waar de thans overleden leider der Duit sche sociaal-democratische partij eigenlijk de kenni? had vergaard, die hem in zoo hooge mate bekwaam deed zijn voor het partijleidcrschap en den parlementairen strijd. Op de dorpschool in Brauwciler zeker niet, en evenmin op de middelbare school te Wetzlar. Het zou kunnen zijn, dat hij zich gedurende zijn leerjaren als houtdraaier en later als draaierspatroon to Leipzig door zelfonderricht vorder heeft ontwikkeld, maar waarschijnlijk zal zijn werk hem daartoe wel zeer weinig tijd hebben gelaten. Maar toen kwam het jaar 1872, en Bebcl werd, tegelijk met Liobknecht, wegens „poging tot hoogverraad" tot twee jaren vestingstraf, en wegens beloediging van keizer Wilhelm I tot 9 maanden gevange nisstraf veroordeeld. En deze twee jaren, die hij met Liobknecht op de vesting Hu- bortusburg doorbracht, werden zijn studie jaren. Vóór hij zich naar de vesting begaf, verzocht hij den uitgever Lassolies, hem een kleine bibliotheek te bezorgen, waar van het lijstje waarschijnlijk door Liob knecht wa.i opgemaakt. Het waren uitslui tend wetenschappelijke werkon, voor het meerendeel geschiedkundige, maar ook leerboeken de- gymnasia en Latijnsche en Grieksche klassieken en goede vertalingen. Door ijverig in deze boeken te studeeren, kon Bebel de hiaten in zijn konnis en ont wikkeling aanvullen, en uitstekend voor den komenden strijd toegerust, drie jaren later weder in den Rijksdag verschijnen. IJ© propaganda." Miss Sylvia Pankhurst, die gedurende vijf dagen geweigerd heeft eenig voedsel te gebruiken, is weer voorloopig uit do Holloway-govangonis ontslagen. Twee an dere suffragettes werden om dezelfde re denen eveneens op vrije voeten gesteld. Intusschen gaan haar zusters nog steeds voort met het beramen van aanslagen op eigendommen. Zij hebben getracht de St.- Bartholemeuskerk te Southsea, bij Ports mouth, in brand to steken. Daar deze kerk in de onmiddellijke nabijheid van een arse naal is gelegen, heeft de politie uitgebrei de voorzorgsmaatregelen genomen, daar zij vreest, dat de militante dames een aan slag op dat gebouw in den zin hebbon. Een andere poging tot brandstichting had plaats te Carnarvan-,. in Wales, waar suffragettes trachten het schoolgebouw in vlammen te doen opgaan. De toeleg ge lukte slechts gedeeltelijk, daar troepen, die in de buurt aan het ïnanoeuvrceren waren, onmiddellijk te hulp snelden en den brand bluschten. in alle soorten en prijzen. Onze Zuigelingenvoeding wordt, door de voornaamste Kinderziekenhuizen -in het Binnén- en Buitenland gebruikt. VBAAGT PIÏOSPECTUS AA!Ï 1834 38 Dit jaar zijn toegelaten tot lsto kl. Gymnasinni en H. B.-S. vy t leerl. (4 hunner met uiijn verlof), tot ttdekl. H. B.-S., één leerl., tot 4«le kl. U. K -S. één leerl., tot 4iie kl. Gyinn. één leerl., tot 4<le kl. Handelsschool l>en Haag één leerl. Voor exuuieu 31. P. L. O. slaagden alle zeven leerl. (4 voor A en 3 voor B; 3 leerl. met dipl. B werden geplaatst op de Kol. Landliontrsch. Deventer.) Hervatting der lessen op Dinsdag 36 Aug. Tot inschrij ving van leerl. is nog gelegenheid Maandag 35 Aug. van 10-13 en van 3-4. 1838 30 Vacantie-adres tot Zaterdag! i n Jitni IMPVT TJ J Q Lanteren, Pension Espernuzti. D. IVIDluliLIi, li. u. 675 10 BOO«aaS/RfSKÏ I3a. 1837 21 Be voorwaarden zijn: voor Piano f 3S. 'j, 2 uit één gezin f32.—, Soüo -uur f 50.(Piano-, T tie oris- en bijvakken voor examem, Solozang f60.— (Mej. 0. RIEDEL), Viool f 50-—Koorzang (Mej W. H. KORSWAG-EN) f 10.— Volledige opleiding tot EXAMEN voor PIANO, KOOR- en SOLOZANG. l) (2 Lessen per week). Th. Directeur. Na ruim drie jaren is liet verbruik van CIStR'S MOUT- j BROOD reeds gestegen tot veertien duizend brooden per 1 dag, in Nederland. Gebakken door Firma J. C. RATING, Hout straat 1 en Breestraat 152; E. E. BEULINK, Lange Mare 6, on F. HAALEBOS, Oude Rtfn 11. 1807 18 Opgericht 4 Maart 1S76. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 13 April 1804 Staatsblad Ao. 102\ Hot BESTUUR geeft kennis, dat met begin September a. 8. de nieuwe Corses aan vaagt en de gelegenheid tot Inschryviiu' zal worden gegeven in het Schoolgebouw aan de Oude Vest No. 35, op Woensdag £0 Augustus a. a., van 8 tot ÏO uren 's avonds. Het onderwy§, ook voor Dames opengesteld, omvat do Nsderlendsche en Vreemde Talen, het gewoon Rekenen, Boekhouion, H.uidelsrekenen, Handelsrecht, Handelscorrespondentie, Schoonschrijven, MAchinesohrflveu, Stenografie, Hfindelsaardrykskunde en Staatsinrichting. Een handelecureus (complex van leervakkan speciaal voor vakopleiding) zal b(j voldoende deelnoming worden Ingesteld. Hot onderwijs wordt over twee avondlesuren per week verstrekt. De duur van den Onrsus Boekhouden is evenals die van de taal vakken: twee jaar; de laatste mot voortzettingsklasao (diploma) driejaar. Overlegging van vaccinatiebewijs wordt veroischt. Het Bestuur: C. J. VERZIJDEN, Voorzitter 1831 62 W. F. HOFKES, Secretaris. Er ie ten opzichte van de behan deling van ziekten, tegenwoordig een stille, maar groote revolutie op te merken. Langhaam maar zeker begint de overtuiging door te dringen dat de chemie (de scheikunde) in de therapie bankroet heeft gemaakt. Men geneest de ziekten niet door middel van chemische producten. De middelen die do scheikunde ons aan-, biedt, zijn dood, en werkeloos; zy bunnen ons loven niet onderhouden, en zij kunnen ons gezondheid niet ^odergeven, wanneer wy die verloren hebben. De wezenlijk heilzame mid delen komen tot ons door de plant. Het zfin de planton, en de plan ten alléén, die in staat zfin de werke- looze minerale stof in levende subs tantie om te zetten. Jaren lang heeft men gemeend de geneeskracht der planten te kunnoe vasthouden in bepaalde tincturen, maarzij ontsnapte bjj de poging om haar vast te houden. Niet wat wij eten maakt ons sterk; maar wat wy verteren; wat wij op nemen in ons bloed. Er zijn arme lijders aan bloedarmoede en zenuwzwakte die geplaagd, let terlijk gekweld worden met medicijnen die hen eer erger maken dan beter. ZU zijn bloedarm; „dus" hebben zy niet genoeg ijzer in het bloed; adus" moeten ze m&ar staalslikken. En of schoon nu die etaalpillen hen vroeger niets geholpen hebben toch worden zij er weer gelukkig" mee gemaakt. Het het gewone gevolg: maagpijn hevi ge maagpijnen; verstoring van de 8pijsverteoringwijken van de eetlust. "Wanneer dit ook uw ervaring is, zoudt ge dan niet eens naar wat an ders omzien? Weet gij dat de SANGUINOSE meer en meer de aan dacht trekt van geneeskundigen en van leeken Dr. ALF. DE VRIESE te Hall. b\j Brussel schrijft: „ik ver wacht, dat de SANGUINOSE de ge wone staalpreparaten zal vervangen, die zoo dikwyis zonder uitwerking zijn 1" Dr. A. GÊRARD in Seralng verklaart „ik heb hot grootst moge lijke succes gehad met de SANGUI NOSE, waar de gewone staalprepara ten zonder uitwerking waren geble ven". En Dr. JAMES M. SULLIVAN in Cardiff, Engeland, maakte een gelijke ervaring„het lichte staalgehalte dat de SANGUINOSE iu organische ver binding bevat, is voor my een groote aanbeveling. Want vele patiënten ver dragen het gewone mineraio staal niet". En uit de leekenwereld klinken ons dezelfde getuigenissen tegen. Zoo schreef b.v. Mej. C. M0R- LANG in Amsterdam, dat zy al de jammerlijke ver6chynselen had van „bloedarmoede, met vreeaelykezenuw zwakte" (zooala haar dokter liet noem de); en dat z'y op de gewone manier was behandeld: 7 flesschen staal; en per dag wel 3 liter melk. Maar zy werd met den dag zwakker en kon niets meer. Toen kwam haar vader op zekeren dag met een fiesch SANGUINOSE thuis, en zy begon er mede doch zonder éénigo verwachting; want zy dacht: „het helpt my toch niet". Maar het lieoft haar heerlyk geholpen, en zy is aan dan dood ontrukt eu nu sterker dan tevoren". Waar zoo gelesrden en ongoleerden eenzelfdo heilrijke ervaring maken daar mag mon wel spreken van een vreedzame revolutie; eene heil zame revolutie, waartegen wel niemand bezwaren kan hebben. Wanneer gy tot hiertoe op de ge wone manier behandeld geweest zijt en het heeft U niet geholpen, zou het dan geen zaak zijn om het nu eons op een andere manier te pro- beeron Probeer hst ook eons met de SAN GUINOSE 1 Wilt gy er meer van weten, richt U tot de fabrikanten VAN DAM Co. De Riemeratraat 2c/4. Den Haag. Sanguinose kost per flacon van 300 gram ƒ1.50; 6 flacons S. 12 flacons f 15. 1363 108 Verkrijgbaar by de meeste Apo thekers en goede Drogisten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5