16408 Dinsdag 19 Augustus. A0- 1313. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De wettige erfgenaam. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ?an 1b regels ,'1.05. IeÊere regel meer 0.17J. Grootere letters neat plaatsruimte. - Kleine sdvertentiën van 30 woorden 40 Oen te contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasaeeren wordt f 0.05 berekend* PRIJS DEZER COÜRANTs Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd 2 ij a Franco por post f l.io. 1.30. 1.65. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 24sten Juli 1913, is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING op Vergunnings- en Verlofsio- caliteiten en Logementen. Artikel 1. Ieder, die een voor het publiek toegan kelijke inrichting, alwaar sterke drank, alcoholhoudende drank andere dan sterke drank, of alcoholvrije drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, wordt verkocht, wil oprichten, overnemen, verplaatsen of opheffen, is verplicht daarvan schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester. Dc vergunning- of verlofhouder, die zich in de uitoefening van het bedrijf doet ver vangen, is eveneens verplicht daarvan schriftelijk kennis te geven aan den Burge meester. Art. 2. Het is den houder van een in het eerste lid van artikel 1 genoemde inrichting ver boden a) in die inrichting, op een daarbij be- hoorende stoep of terras, of in eenigo daarbij behoorende andere open ruimte muziek te maken of toe te laten dat aldaar muziek gemaakt werrdt b) die inrichting geopend te hebben, daarin, op een daarbij behoorende stoep of terras of in eenigo daarbij behoorende andere open ruimte, bezoekers toe te la ten of te laten verblijven op anderen tijd, dan van des vcormiddags zes uren tot mid dernacht in de maanden April tot en met September en van des voormiddags zeven uren tot middernacht in de overige maan den. De in het vorig lid sub b bedoelde openings- en sluitingsuren zijn voor loca- liteiten, alwaar alcoholvrije drank voor ge bruik tof plaatse van verkoop wordt ver kocht, alleen van toepassing, wanneer de ze localiteiten, blijkens den aard van haar inrichting, bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse der aldaar verkochte drink waren. Van de verbodsbepaling van dit artikel kan dooT den Burgemeester schriftelijk ontheffing worden verleend. Onder „houder" in dit en de volgende artikelen dezer verordening is gegrepen hij, die dezen in de uitoefening van het be drijf vervangt. Art. 3. Het is den houder eener vergunning toe gestaan sterken diank in het klein te ver strekken op de van den openbaren weg deel uitmakende stoep, welke onmiddel lijk grenst aan het perceel, waarin zich de in de akte van vergunning vermelde loca- liteit of localiteiten bevinden. Den houder van een verlof is het verbo den alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank of alcoholvrijen drank, op den openbaren weg elders te verstrekken, dan op de van dien weg deel uitmakende 6toep, welke onmiddellijk grenst aan het perceel, waarin zich de in de akte van ver lof vermelde localiteit of localiteiten be vinden. Art. 4. Het is verboden zich als bezoeker in een in het eerste lid van artikel 1 genoemde inrichting, op een daarbij behoorende stoep of terras, of in eenige daarbij behoo rende andere open ruimte te bevinden op anderen tijd, dan waarop die inrichting mag geopend zijn. Art. 5. De houder van een in het eerste lid van artikel 1 genoemde inrichting is verplicht van de weigering van een bezoeker om zijn inrichting, of de daarbij behoorende stoep, terras of andere open ruimte, op het voof de sluiting bepaald tijdstip te verlaten, terstond kennis te geven aan een dienaar van politie. Art. 6. Als bezoeker worden niet beschouwd de leden van het huisgezin van den houder, noch zij die, indien in het huis tevens een in artikel 7 genoemde inrichting wordt ge houden, aldaar nachtverblijf houden, noch ook zij wier tegenwoordigheid volstrekt noodzakelijk of onvermijdelijk is. Art. 7. Ieder, die een inrichting, waar tegen be taling nachtverblijf wordt verschaft, wil oprichten, overnemen, verplaatsen of op heffen, is verplicht daarvan schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester. Art. 8. De dienaren der gemeentepolitie zijn in het bijzonder belast met het opsporen van overtredingen van de bepalingen dezer verordening en verplicht daarvan proces verbaal op te maken. Hun wordt, onverminderd het bepaalde in het derde, vierde en vijfde lid van art. 54 der Drankwet, de last verstrekt om, ter handhaving dier bepalingen, zoo noodig, de huizen, waarin een in artikel 1 ge noemde inrichting Wordt gehouden, ook te gen den wil van den bewoner binnen te treden, mits met inachtneming van de be palingen der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83)de uitvoering van de zen last zal te allen tijde mogen plaats hebben. Art. 9. Overtreding van artikel 4 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste drie gulden die van de artikelen 1, eerste en tweede lid, 3, tweede lid, 5 en 7, met een geldboete van tea hoogste vijf gulden die van artikel 2, eerste lid, litt. a, met hech tenis van ten hoogste drie dagen of geld boete van ten hoogste vijftien gulden en die van artikel 2, eerste lid, litt b, met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 10. Deze verordening treedt in werking op den lsten Januari 1914. .Alsdan vervalt de verordening van den lsten December 1898 op tapperijen, bierhui zen, enz. en logementen, laatstelijk gewij zigd bij verordening van den 24sten Juni 1909. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijn openbare vergadering van den 24sten Juli 1913. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, Q. J. TERPSTRA, loco-Secret axis. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den -4/8 Augustus 1913, B. No. 1095, (2de afd.), G. S. No. 31 in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leseieai, kS &4&£§i!>&£4is. Door de directie van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, word heden aan besteed: het bouwen van werkplaatsen met magazijnen en bovenwoning op haar terrein aan de Haverzaklaan, te Leiden. Ingeschreven werd door de hoeren C. G. van Valderen voor f 14,091; H. J. Bloots voor f 12,920; H. J. en A. Planjer, firma I. Planjer voor f 11.428; Jac. Zitman voor f 11.418; W. J. G. van Haarcn, te Nijme gen, voor f 11.267; T. G. Barthen en W. Oudshoörn fbor f 10.777; en Jac. Joh. van Benten voor f 10.750. Waar dte woonplaats niet is vermeld, is deze Leiden. De gunning aal later worden bekend ge maakt. Bij de te Amsterdam gehouden aan besteding van magazijngoecteren voor de Centrale workplaats der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. te Haarlem was de minste inschrijving voor 2450 M. Cooostapijt van de N. V. Leidsohe Tapijt- en Matten fa briek, Heerensingol alhier, k f 1663.20. Tot onderwijzeres aan een op. lagere school in Don Haag is benoemd mej. J. Smit, alhier. In Den Haag is geslaagd voor hot examen Fransch L. O. de heer H. do Boer, van Woubrugge. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Zevenhuizen de heer J. B. Jansen, cancL te Kampen. H. M. de Koningin is gisterochtend per Staatsspoor te 's-Gravenhage aange komen. In een hof-auto reed H. M. naar het paleis. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch, in ver band met het aanstaand verblijf der Ko ninklijke familie op de buitenplaats. Zij zal a. s. Zaterdag met de Prinses tegen twaalf uren 's middags daartoe te 's-Gra venhage aankomen. Te 2 u. 46 m. verliet H. M. wederom de Residentie naar Soest- dij'k. De bijzondere audiënties ter ontvangst van buitenlandse! e zendingen ten Hove zullen 26 en 27 Augustus ten paleize in Den Haag plaats hebben. De bekende dahlia-kweek'er H. Horns- veld, te Baa-rn, ontving een bezoek van Z. K. H. den Hertog van Mecklenburg-Schwe- rin, neef van Z. K. H. Prins Hendrik, die op de kweekerij „Barbankia" een langdu rig en belangstellend onderzoek instelde naar de dahliacultuur. De leden van 't XXste Wcreldoongres voor den Vrede gullen Maandag 25 Augus tus en gezamenlijke r-cis naar Arnhem ma ken ter bijwoning van de buitengewone openlucht voorstelling van Oedipus" in het Park $onsbeek te geveJ1 dooi- de N. V. Het Tooneel, directie Willem Roy aards. Een commissie heeft zich gevormd ter be vordering dezer voorstelling, welke ten doel heeft de buitenlandsolie gasten een in druk te geven van Nedorlandsche Toooeel- speelkunst en toon eel regie. De Maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen heeft welwillend een extra- trein heen en terug van 's-Gravenhage raar Arnhem ter beschikking van dit con gres gesteld. Het Gemeentebestuur van Arnhem zal de Congresafgevaardigden ton Ruadhuize offi cieel ontvangen. Het bestuur der tentoonstelling .,De Vrouw 1S13191.3" 7*1 Zondag 24 Augustus den leden van het Wereldcongres een thee aanbieden, waarbij dansen in oud-Hol land sehe kostumes zullen worden uitge voerd Te Middelburg is overleden de heer 1H. P. den Bouwmeester. Huibert Pieter den Bouwmeester werd 20 October 1853 te Middelburg geboren en in 1887 gekozen tot lid van den gemeente raad. De Baad koos den overledene in 1890 tot wethouder en als zoodanig werd hij telkens herkozen. Reeds in 1884 tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken gekozen, bekleedde hij eenigo jaren het ambt van vice-voorzitter en sinds den dood van den heer J. P. Fokker dat van voorzitter van dit collego. Na reeds een paar maal de oandidaat der vrijzinnigen voor de Prov. Staten te zijn geweest, vaardigde in .Maart 1906 bij een tussohentijdoche verkiezing het district Middelburg hem naar dlit college afdoch in 1910 werd de heer Den Bouwmeester niet herkozen. 13 Juni 1911 wederom bij tusschentijd- scho verkiezing gekozen., werd ook dit man daat op 25 Juni j.l. hernieuwd. Nog een openbare betrekking bekleedde de ontslapene reeds jaren, n.l. die van voorzitter van het bestuur van den polder Walcheren. Behalve deize openbare betrekkingen wa ren nog vele bestuursfuncties in handen van den heer Den Bouwmeester, n.l. die van voorzitter van de Confrérie van .St. Sebastiaan. voorzitter van de Yereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Miktdelburg, bestuurslid van het Middel- Hu rgsch Muziekkorps, voorzitter van de Yereeniging tot bevordering van Vreemde lingenverkeer in Walcheren. In laatstgenoemde betrekking 'was hij thans ook voorzitter van do oommissie voor do Tentoonstelling van Zeeuwsche Kleed erdraohten enz. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Donderdag 21 Augustus a. s. niet plaats hebben. Ook de gewone audiënties van den Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine, van den Minister van Waterstaat en van den Mi nister van Buitemlandscho Zaken, zullen op Vrijdag 22 dezer niet plaats hebben. Te Nederweert is overleden burge meester P. Hobua, lid der Prov. Staten van Limburg. HAARLEMMERMEER Men is overal iii den polder druk bezig met het oogsten der granen en ook met het z.g.n, afdorschen. Overal hooit men het eentoonig, klagend ge luid der dórschmachines. Tooh wordt dit jaAr minder ineens afgcdorscht dan verleden jaar. Menig landbouwer hoeft toen leergeld be taald, doordat de plotseling invallende en voortdurende regen het koren op den akker deed rotten. Het Amerikaanse!»o systeem, zoo van het land, zoo in den zak, is gevaar lijk gebleken. Velen wagen het er dan ook niet meer op en bergen, zoo dra het graan droog is, dit in de schuur om heb later to dorschen. Deze methode mag iets duurder zijn, zij geeft meer zekerheid. Over 't algemeen zijn de resultaten van den graanoogst g^-ed. De rogge, ofschoon niet veel verbouwd, geeft goed beschot; de haver kon hier en daar wel beter zijn, door dat zij hier en daar gelegerd is; de tarwe is over 't geheel goed, al zullen de late zaaisels' wat laat rijp zijn. Erwten, meest op ruiters gezet, geven goed beschot, evenals de boo- iion. De karwij valt geducht tegen dit jaar: de opbrengst varieert van 10 tob 20 balen, wat beneden :t- gemiddelde is. De bieten groeien goed en bleken bij onderzoek nor maal gewicht te hebben voor dezen tijd. Die kunnen nog heel wat doen De eerste leve ring aan de fabriek moet geschieden op 20 September. KATWIJK-AAN-ZEE. >e collecte, voor de Herv. .Scholen alhier gehouden, heeft op gebracht f 103.67J. Gisteren kwamen hier twee partijtjes haring in afslag. Volle haring bracht op f 16 85f 18.%. Maatjesharing f 14.40— f 15.50 Makreel 10.90 Alles per kantje. NIEUW-VENNEP. Reeds vroeger heeft men getracht alhier een weegbrug op t« richten, op het terrein bij hot station der H.-S M. Dit stuitte toen af op te hooga eisohen van verplicht vervoer, door die Maatschappij gesteld. Thans heeft zich op nieuw een combinatie van landbouwers en. anderen gevormd, om een weegbrug te plaatsen: Men is in onderhandelingen over terrein, in den kom van het dorp gelegen, Alhier had de beproeving plaats van de brandspuit. Aanvankelijk gaf de spuit nog iets water, doch spoedig weigerde zij geheel en bleek totaal dcfoct te zijn. Wat men ook probeerdo, zij gaf geen water, on danks alle pompen, zoodat men ten slobbe de onwillige weer opborg. De burgemeester en de gemeente-opzichter waren bij het be proeven aanwezig. NOORDWIJKERHOUT. De eerw. heer P. Kapteyn, (Zilk) is te Kortrijk (België) door Mgr. Christiaens tot priester gewijd. Zijneerw. was student der Domianus-Stich- ting te Grave. De plechtige processie van hier naar St.. Jeroen, te Noordwijk, zal plaats hebben op Woensdag 3 September a. s. Hoewel de kwaliteit der hier geteelde boonen best is, is de oogst niet zoo groot als andere jaren. Huismoeders klagen over de duurte der boonen voor de inmaak. 46) ,,En toch heeft de kerel de brutaliteit gehad, omMaar hij heeft zioh zeker onherkenbaar gemaakt '1 „Hij had geen knevel, toen ik hem voor het laatst zag, en zijn. haar was lichter. Het was meer bruin, niet bepaald zwart, zooals het nu is. Maar die verandering was niet voldoende, om mij op een dwaal spoor te brengen". „Neen, we behoeven er haast niet aan te twijfelenmaar we zullen ons toch over tuigen. We moeten zien zijn handschrift te bemachtigen en het te verifieeren. Lieve hemel, die laatste oplichterij van Bristow is zijn meesterstuk. En nu zal ik u een ge heim toevertrouwen, daar u van uw kant ook vertrouwen stelt in mij. Die man, die zibh Hubert Lotha noemt, heeft me gisteren verteld, dat hij niemand anders is dan Douglas Athol". „De afwezige erfgenaam? Maar waar om heeft hij dat niet verteld aan Sir Drummond, aan Mag? Dan zou hij nog meer aanspraak mogen maken op hun dankbaarheid dan nu, als Mag's heldhaftige bevrijder „Daar heb ik ook al over nagedacht. Hij wil dat gedeelte van zijn verhaal tot het laatst in petto houden. Natuurlijk is Bristow de geen. die het plan verzonnen ön op touw gezet heeft. Hij is. terwijl hij klerk op mijn kantoor Was, alle familie aangelegenheden van de Athols te weten gekomen, en hij wist, dat men in versohil- lende bladen vruchteloos geadverteerd had om Douglas Athol. Maar hij vond het beter zijn handlanger naar Craig Athol te zen den en daar voor held te laten spelen. Hij heeft dat heele plannetje van die ont voering uitgedacht, waarbij de man met'de revolver op het goede oogenblik op het tapijt moest komen om de deugnieten te verjagen en de jonkvrouw in de armen haars vaders terug te voeren. Hij had al tijd zin voor het melodramatische, die Job Bristow. Ja, en alles geluktealles, want de dankbare vader heeft me een paa-r dagen geleden verzekerd, dat, als Mag den man tot loon haar hand wilde schenken, hij er zich niet tegen zou verzetten. Dat voerde het tweetal in hun schild. Maar hij wilde wachten tot de vader zijn toestem ming had gegeven tot hot huwelijk, om zioh dan als Douglas Athol bekend te ma ken. Dat heeft hij mijzelf twee dagen ge leden gezegd. En dan zou hij natuurlijk zorgen, dat hij de erfgename van Craig Athol trouwde, nog vóór de geschiedenis aan het licht kon komen. Hij nam bij mij de houding aan van een buitengewoon no bel, hoogstaand mensch^ die liever wilde sterven, dan het jawoord van de dochter en de toestemming van den vader te dan ken te hebben aan het feit, dat hij de ware erfgenaam is". Benhn, Isfield hief de handen ten hemel. „Op mijn woord, mijnheer Forbes, die man zal de arme Maggie vertellen, dat hij Douglas Athol is, om te maken, dat zij hem zal aannemen", zei zij. „En zal hem dat gelukken, terwijl Castle in de napijheid is s ,,Ja, zij weet, uat het baars vaders dood eou zijn, Craig Athol te verlaten, en zij zal bereid zijn zichzelf op te offeren". „Vóór dien tijd spreken we elkaar na der. Ik geloof, dat- ik -morgen de hand kan leggen op dien Job Bristow. Ik heb mijn eersten klerk telegraphisoh order gegeven zich in verbinding te stellen met de politie, en als ik vandaag een telegram krijg, zal ik met den nachttrein vertrekken en mor gen een onderhoud hebben met Bristow, in tegenwoordigheid van het hoofd van de geheime politie". Hij had ternauwernood uitgesproken, toen er geklopt werd. Een knecht bracht een telegram voor den heer Forbes. Hij soheurde het open en las het bericht. „Job Bristow schijnt te Rawdon te wo nen, dus ongeveer anderhalf uur van de plek, waar men Mag had willen ontvoeren", zei hij. „Morgen zal ik bij hem zijn".. XXIII. Forbes verliet Craig Athol den volgen den dag, maar hij beloofde mevrouw Athol tegen het eind van de week terug te zullen komen. Hij had dringende zaken af te doen, maar hij daoht niet, dat zij langer den een dag of twee, drie beslag op hem zouden leggen. Op den dag van zijn vertrek viel de regen in stroomen neer en een grijze mist gleed langs de berghellingen naar beneden en dreef door de kloof. Maar Forbes sloeg geen aoht op het weer. Integendeel, de weersverandering scheen hem genoegen te doen. Ook Sir Drummed liet er zioh door het weer niet van weerhouden om uit te gaan. Hij sloeg zijn cape om en ging, met een zijner beste geweren op den schouder, een wandeling over dc heide doen. Maar alle andere sohenen het verstandiger te vinden thuis te blijven. Lobha vond het dus een goede gelegen heid er Mag aan te herinneren, dat zij in lang niet samen gebiljart haddon. Maar hij meikte al spoedig, dat hij, door zich van Mag's gezelschap te verzekeren, zich tevens verzekerde van dat van Bertha Isfield. Bertha scheen dien dag meer op Maggie gesteld dan ooit, want zij hield voortdu rend het oog op haar vriendin. Hij had van bet eerste oogenblik een antipathie tegen dit meisje gehad en haar vriendsohap voor Mag had hier niets aan kunnen verande ren. Hij had een gevoel alsof zij achterdoch tig en nieuwsgierig was. En dat deed hem zich afvragen of deze gevoelens bij haar misschien gebaseerd waren op vrouwelijke jaloezie. De koppigheid, waarmee zij niet van Mag's zijde week en niet dulde, dat zij één oogenblik met hem alleen was, deed hem denken, dat het haar ergerde, dat hij op zulk een uitstekenden voet was met haar vriendin. Hij zei dien dag nu en dan een gedekte hatelijkheid aan het adres van Bertha Is field. Maar hij merkte al zeer spoedig, dat een meisje de allesbehalve fraaie kunst van steken onder waiter te geven dikwijls nog beter verstaat dan een man. Bertha Isfield zei in den loop van dien middag venscheiden dingen, die allesbehalve pret tig voor hem waren om te hooren. En dit niet alleen; maar zij rustte niet of Mag ging een lange wandeling met haar maken, zoodat hem niets anders te doen overbleef dan Sir Drummond tot het theeuur gezel schap te houden. En hij begon genoeg te krijgen van Sir Drummond, die, bij'nadere kennismaking, heel weinig met hem gemeen bleek te hebben, en die, na bij regenachtig weer een lftnge wandeling over do bergen te hebben gemaakt, meer geneigd was to gapen en te knikkebollen dan te praten. Over 't algemeen kon hij niet vinden, dat die dag hem zooveel succes had ge bracht, als hij na het vertrek van dien slu- den vos van een Fprbes had verwacht. Maar hij had in zijn eenzaamheid ruim schoots gelegenheid om na te denken en het resultaat zijner overpeinzingen was, dat hij vond, dat het tijd werd een beslis- senden stap te doen. Hij had eenige dagen te voren een brief van een vriend gekre gen, waarin deze hem aanzette eindelijk handelend op te-treden; en hij had telegra phisoh geantwoord, dat hij hoopte, dat zijn vriend tevreden zou zijn, ofschoon hij hier zelf niet volkomen gerust op was. In ieder geval zag hij zelf ook, dat het tijdstip, waarop de zaken zioh moesten beslissen, niet ver meer was. In de afgeloonen week had Lotha eigen lijk niets anders gedaan dan voorbereiden de stappen nemen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1