Maandag 18 Augustus. <Beze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. Be wettige ertgeDaam. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. N». 16407 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1O regels ,'1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootara lettere naar plaatsruimte. Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordtf 0.05 berekond. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1 l l l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyu B 1.30. Franco per post 1.65. Leiden, (8 Augustus. De heer J. Langhout, benoemd om alhier de 70-jarigon en ouderen in wijk 7 behulpzaam te zijn inzake de ouder domsrente, van wien wij vermeldden, dat zijn adres is Oude Vest 147, meldt ons, dat hij na Woensdag a.s. woont: Oude Vest 161a. ïSog zij opgemerkt, dat een kleine ver gissing is begaan in het artikeltje over „Ouderdomsrente' Wij schreven,,en de vereischte 156 weken behoeven slechts gelegen te zijn," enz. In ons van Zaterdagavond, 3de blad, lste kolom, 29ste regel, 6taat„Van de vereischte 156 weken behoeven 5 slechts gelegen te zijn," enz. De vergissing is gering, doch het gevolg zou kunnen zijn, dat misschien vele perso nen zich ten onrechte blij zouden maken. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Pingjuin en Zurich door den heer H. N. IJsbrandy, cand. alhier. Voor het examen Hoogduitsch M. O. akte A. is in Den Haag geslaagd de heer G. W. Th. Lamers van Katwijk aan den Rijnvoor Hoogduitsch L. O. mej. T. Straat, van Noordwijkerlioutte Haar lem voor de hoofdakte de heer J. Lonners, van Aalsmeerte Rotterdam voor teeke nen Mh. de heer C. J. M. D. Nieboer, in specteur aan de Sted. Electriciteitsfabriek te Leiden, voor teekenen Ma. mej. C. Graadt van Roggen, van Voorburg, en voor akte O. de heer H. van Batenburg, van Leiden. In de te Haarlem gehouden vergadering Van de vereeniging „Oost en West" bleek, dat het ledental is toegenomen van 2211 'tot 2331 en de oontributies stegen van f 5432.49 tot f 6356.49 Er is 'n saldo van f 21.73£. Ge kozen werd o.a. als nieuw lid van Lot hoofd bestuur voor de studenten af d. te Leiden de heer Beek. Plet bestuur van den Ned. Dansonder- wijzers-Bond is thans samengesteld uit de heeren Gérard P. F. Goossons, president, te 's-GravenhageJ. S. H. Chrispijn, se cretaris, te Amsterdam, B. Sternfeld, pen ningmeester, te GoudaH. J. de Booy, lsten commissaris te Deventer, en H. J. van Leeuwen, 2den commissaris te Lei den. De viering van de onafhankelijkheids- feesten zal te Voorburg plaats hebben op Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Mor genavond zullen concerten gegeven worden aan de „Wijkerbrug" e.n in de Ned.-Herv.. Kelk, waar de burgemeester, baron Mac- kay, do feestrede zal uitspreken. Woensdag optocht voor de kinderen, ringrijderij en concerten in het dorp. Donderdag, kinder- cantate, hdstorisoh-allegorisahe optocht en harddlra/verij's avonds fakkoloptooht met een serenade aan den burgemeester en le den van den Raad. Gedurende de drie da gen is er zomerkermis en étalagewedstrijd. H. M. de Koningin-Moeder zal 23 Augustus naar 's-Graver.hago komen, om gedurende, acht dagen ten paleize in het Voorhout te verblijven. Ds. J. C. Gcelhuysen, predikant bij de Evang.-Luthersc.he Gem. te Gouda, her denkt op 7 September a.s. den dag, waar op hij vóór 40 jaren het predikambt te Den Helder aanvaardde. Gedurende 24 jaren is ds. Geellmysen thans te Gouda. 45) „Ik zou niet graag iets zeggen, dat mijnheer Forbes zou kunnen bewegen, iets dat voor hem van beteekenis is, te verzui men", zei hij aarzelend. „We laten hem alleen maar gaan, als hij plechtig belooft zoo ganw mogelijk terug te komen", verklaarde Mag. „O, dat wil ik wol beloven, al beloof ik het dan ook niet plechtig", zei Forbes. „Ik beloof, dat ik terugkom". Hij zei het op zoo veelbeteekenenden toon, dat Sir Drummond opkeek van de couraut, waarin hij verdiept was. Hij wilde Forbes vragen, wat hij met die woorden bedoelde; maar toen hij zag met welk een ijver de rechtsgeleerde' weer bezig was iet3 op den achterkant van een enveloppe te krabbe len, om dan haastig de kamer te verlaten, hield hij zijn vraag voor zich. „Alweer telegrammen", mompelde hij. „Hij heeft, sinds hij hier is, meer tele grammen verzonden dan anders in een jaar". „Denkt u. dat hij in de bibliotheek aan bef schrijven is?" vroeg Bertha Isfield „Dat denk ik. Na het ontbijt is hij daar, geloof ik. altijd nog een uurtje be- antwoordde mevrouw Athol. Zii sprong van haar plaats op. •En ik heb al mijn brieven op de **brijftafel laten liggen. Ik moet ze even gaan halen", zei zij. Naar „Het Vad." verneemt zou den heer Oolijn, den tegenwoordigen Minister van Oorlog, een hooge functie bij de Ko ninklijke Nederl. Petroleum-Mij. aange boden zijn. De brigade grenadiers en jagers te 's-Gravenhage, onder bevel van den kolo nel P, W. Weber, cn de 4de infanterie-bri- gade, in garnizoen te Leiden, Delft en Gouda, onder kolonel W. H. van Terwisga, hebben heden tot 23 dezer het kamp bij Milligen betrokken voor het houden van oefeningen op uitgebreide schaal. Aan die oefeningen nemen mede deel afdeelingen ordonnansen, trein, genietroe pen, marechaussee, huzaren tot het bere den makin van onbereden officieren, en hospitaalsoldaten. Met het bevel in het kamp is belast ko lonel W. H. van Terwisga voornoemd. Yoor de betrekking van hoofd der openbare lagere school te Ovezande heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Door den kerkeraad der Hollandsche gemeente te St.-Petersburg is, nadat dr. Heering verzocht niet meer in aanmer king te komen, het bestaande drietal waarop de heeren Melchers en Van Wijn gaarden, te Almelo, voorkomen, aange vuld met dr. C. E. Hooykaas, te Vlaar- dingen. Door wijlen den heer G. Naeff, te Lochem overleden, is f30,000 geschonken om uit de rente van dit kapitaal uitkee- ringen te doen aan behoeftige ouden van dagen, opdat dezen hun levensavond onbe zorgd bij hun kinderen kunnen doorbren gen. Naar aanleiding van het voorstel van de heeren Ter Haar, Sutorius, Zwart en Ruys, bij den Amsterdamschen Raad inge diend, om de verordening op de winkel sluiting in te trekken, heeft het dag. be stuur van den Nederlandschen Bond van Slijters in Gedistilleerd „Vergunning B" een adres van adhaesie gezonden. In het adres voert de Bond als redenen aan, dat de houders van een slijtvergun- ning zeer groot financieel nadeel onder vinden van den huidigen toestand (de win kelsluiting-verordening heeft het jaar- lijksch inkomen van menig slijter met meer dan duizend gulden doen verminderen), omdat hun artikelen hoofdzakelijk in de avonduren geconsumeerd worden en een groot deel van het publiek ze niet van të voren inslaat, maar op het oogenblik, dat daaraan behoefte blijkt te zijn en dit is op een tijdstip, dat de houders van een slijt- vergunning niet meer mogen verkoopen dat dit aan den houder oener slijtver- gunning daarom zooveel schade berokkent •omdat het publiek niet tot den volgenden dag wacht met zijn inkoopen te doen, maar in den tijd, dat de slijtvergunning-houder niet mag verkoopen, naar don tapper gaat, die clandestien kan slijten, of naar den bierhuishouder, bij wien het verlangde ook to verkrijgen is dat in het algemeen met de winkolslui- tingverordening niet zijn bereikt de resul taten, die men daarvan had verwacht en dat speciaal de winkeliers in consumotie- artikelen do dupe van deze regelen zijn; dat de winkelsluitingverordeDing toch in het leven is geroepen tot bescherming van het winkelpersoneel en juist in de winkels, waar consumptie-artikelen worden verkocht, betrekkelijk weinig personeel werkzaam is, (zoo is bijv. in nog geen 5 pCt. „Wees maar niet bang. Hij zal ze niet lezen", zei Mag. Maar het „intelligente meisje" had de kamer reeds verlaten. Men hoorde het ge luid van haar voetstappen door de gang gaan en eindelijk wegsterven. Snel trad zij de bibliotheek binnen en tzag, dat Forbes nog niet aan de tafel zat. Hij stond voor het raam en las den brief, dien hij juist had ontvangen, over. „Ik hoop, dat u het op 't oogenblik niet erg druk hebt. mijnheer Forbes", zei zij. „O neen, niet zoo heel erg", antwoord de hij. „Ilc denk alleen maar na over iets, waarover veel nagedacht moet worden, daar 't anders in de war loopt"P ,,Ik heb een voorwendeel gezocht om weg te komen, daar ik u graag vijf minu ten alleen wilde spreken". „Ik voel me zeer gevleid", antwoordde hij op een toon, die iedereen moest doen gevoelen, dat hij eigenlijk bedoelde: „Maak dat je weg komt". „U is een heel knap rechtsgeleerde en ik weet, dat u de belangen der Athols be hartigt". „En de belangen van hun vrienden", zei hij kortaf. Maar het meisje dacht nog niet aan weggaan. TJ kunt me ten minste nit een moei lijkheid helpen, mijnheer Forbes", zei zij. „Weet u wie die Hubert Lotha- eigen lijk is?" „Heeft hij u dan verteld wie hij is?" „Welneen. Dat is het laatste, wat hij mij zeggen zou. Neen, ik ben er zelf ach ter gekomen". der zaken met een slijtvergunning winkel personeel,) en voor die zaken de verorde ning het meest drukkend is. Een inzender schrijft in ,,De Nieuwe Crt," Vrijdag had naar aanleiding van een be richt in uw blad omtrent het verloop der vergadering van de kies vereeniging „Het Evangelie", te Amsterdam, een bijeenkomst plaats van leden dier Vereeniging, hetzij al- dan niet op die vergadering tegenwoordig geweest. Algemeen werd het betreurd, dat in een vergadering van slechts 20 leden van een Vereenigng, die 158 leden telt, een besluit kon worden genomen, waardoor 'n zoo hoog staand persoom en geliefd prediker als dr. J. Th. de Visser als beroepbaar predikant te Amsterdam, kon worden geweerd, en dan nog wel in een ooilego van. geestverwanten. Maatregelen zijn genomen om alsnog dr. Do Visser op do groslijst van predikanten te plaatsen en voor de vacature van nu wij* len ds. V09 in aanmerking te doen komen, zoodat het betreurenswaardig besluit, waar bij voor een beroep de pas zou zijn afgesne-» den, te niet is gedaan. Ten aanzien van hot aangevoerde „Predi kant of Kamerlid" herinnerden enkele der aanwezigen aan een door dr. De Visser in dertijd met verschillende kerkeraadsleden gevoerd gesprek, over de vraag wat voor hem en de Hervormde Kerk het beste zou zijn, en zouden dezen hem hebben geant woord als volgt r Dominee, blijft in de Kamer, u is er nu eenmaal in, en ook dédr heeft onze grooto gemeente krachtige vertegenwoordigers noo dig, al blijven wij hei betreuren, dat Am sterdam u staat te verliezen; kom echter vaak ten onzent een spreekbeurt, vervullen, en wij hebben alsdan een kracht in Den Haag en behouden nog gedeeltelijk onzen leeraar te Amsterdam. Dr. De Visser is toen te Leiden gekozen", moest volgens Synodaal besluit aftreden als predikant te Amsterdam, maar dat Het pre dikambt hem lief is gebleven, bewijzen de veelvuldige spreekbeurten, zoowel te Am sterdam als elders door hem gedurende zijn Kamerlidmaatschap waargenomen. Het is daarom, dat vele leden van de Ver eeniging „Het Evangelie" te Amsterdam ontstemd waren over het bericht. Naar wordt vertrouwd, zullen de voorbereidende maatregelen, noodig voor de invoering der nieuwe militaire rechts pleging, zoo tijdig kunnen worden getrof fen, dat in-werking-treding op 1 October a.s. zal kunnen geschieden. Maastricht had gisteren het voorreoht Z.Em. Kardinaal Van Rossum binnen zijn muren te ontvangen. Z.Em. werd aan de grens afgewacht door autoriteiten en begaf zich naar de kerk St.-Servaas, alwaar Mon seigneur Menten, deken der stad, een feestrede hield. Na het ontbijt, dat bij den Commissaris der Koningin gebruikt werd, begaf zich de Kardinaal naar het stadhuis. Door alle kinderen van openbare en bijzondere scho len werden hem op het marktplein wel komstliederen toegezongen. Z.Em. bezocht nog verschillende instellingen en keerde omstreeks 8 uren naar Wittem terug. Te Amsterdam zijn overleden, op 78-jarigen leeftijd, de predikanten der Goref. Kerk aldaar, ds. L. Neyens, en in Forbes lachte fijntjes. „En wie is hij dan wel?" ,,'t Is Hugo Lovell". Forbes trok de wenkbrauwen op. Hij had verwacht, dat zij een heel anderen naam zou noemen. Hij legde den brief neer en wees haar een stoel aan. Tot nu toe had Bertha gestaan en daoht hij er niet aan haar een stoel aan te bieden* „En wie is Hugo Lovell V- „Ik dacht, dat u wel zou weten wie en wat hij is". „Maar, zooals u ziet, weet ik niet-s. Hoe komt u zoo alles van hem te weten?" „Mijn vader was drie jaar geleden pre sident van het gerechtshof te Lewes en toen ging ik haast altijd met hem mee naar de rechtzaal,, als er zitting was. Ik begon mij natuurlijk hoe langer hoe meer voor alle zaken, die behandeld werden, zelfs voor een gewone inbraak of een dief stal, te interesseeren". Forbes sprong op. „Te Lewesmet Mei was het drie jaar geledenNatuurlijk!" riep hij uit. „Hugo LovellJa, zoo heette de kerel. Ik kon mij izijn naam niet dadelijk te bin nen brengen. Maar dien van den ander herinner ik mij wel. Weet u hem nog?" „De ander had een bijbe-lschen voor naamJobJob was 't niet Job Bristol of zoo iets?" ..Juist-juist, 't Was alleen niet Bristol, maar Bristow". „O ja. Bristow. Nu herinner ik het me. Ik wist. drut het zoo iets was. Nu. ik ben er bij geweest, toen die twee terecht ston den Wegens valêéhheid in geschriften; maar u weet er zeker alles van". den ouderdom van 62 jaar de heer Clir. N. Wijbrands, rustend predikant der Doopsgezinde Gemeente. De gewone audiëntie van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 20 Augustus a.s. niet plaats hebbenook de gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Don derdag 21 Augustus e.k. niet plaats heb ben. HAARLEMMERMEER. Gisteren werd deze gemeente, bij de Cruquius, bezocht door enkele woonwagens, welke daar wil den kampeeren. De politie werd spoe dig gerequireerd en het mocht haar geluk ken het ongewenschte bezoek weer buiten de gemeente te geleiden bij Lisse. Gisteravond werd de politie andermaal gerequireerd, thans voor een tweetal woon wagens met Zigeuners, die zich aan den IJweg hadden geposteerd. Deze zijn he denmorgen weer vertrokken. HILLEGOM. Door de Chr. Jongelingsver- eeniging Psalm 119 9 zullen in de a. s. ker- misweek anti-kermisbijeenkomsten gehouden worden, terwijl er bovendien zoowel voor kinderen als voor volwassenen een bioscoop voorstelling wordt gegeven. Als redenaars in de bijeenkomsten zullen optreden ds. Van den Bosch, van Nieuw-Vennep, en ds. M. M. do Hartog, van Den Haag. Een zevental werklieden van de bloe mistfirma Keur, alhier, wilden Vrijdag 1.1. den niet-verplichten R.-K. feestdag Maria Hemel vaart, niet werke-*. De firma nam daar geen genoegen mee en zei den werk lieden ontslag aan. Naar men beweert, zullen enkelen weer worden aangenomen. In elk geval verwacht men, dab er geen oonfliot van beteekenis uit voort zal vloeien. HOOFDDORP. Onlangs is gemeld, dat de heer O. J. Folner, rijksveearts alhier, wa-s benoemd tot districtsveearts plaatsver vanger, wien als standplaats Amsterdam is aangewezen. Om misverstand te dien op zichte te voorkomen, diene thansGe noemde veearts blijft te Hoofddorp ge stationeerd, doch vervangt enkel in bijzon dere gevallen, zooals bij veeziekten of iets dergelijks, bedoelden districts-veearts cn dan enkel in de gemeente Haarlemmer- moer. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer W. Ver schoor, sinds oenige jaren voorzitter van de Chr. Jong.-Ver. „Amos 5:6a. heeft als zoodanig om gezondheidsredenen bedankt. De vrijainimago concentratie en de Kabinetscrisis. Het hoofdbestuur van de N. Vrijzinnige Kiesvereniging 's-Gravenhage heeft in antwoord op hot Verzoek om een algemeene vergadering Van de lriesvereeniging uit te schrijven, opdat deze zich zou kunnen uit spreken over de houding van de concentra tie in d'e crisis, medegedeeld, thans geen aanleiding to vinden tot het uitschrijven van een algemeene vergadering. Het bestuur aoht zioli niet in staat die Vergadering thans een voldoende voorlich ting to geven. Wanneer het program van de toekomstige regeering en de daartegen over door de concentratie aan te nemen houding bekend «uilen zijn, zal er voor het hoofdbestuur van zelf aanleiding zijn om te overwegen of 'n algemeene vergadering van de kiesvereeniging noodig is. „Alle9. Bristow was klerk geweest op mijn kantoor, 't Was een heel intelligente kerel, een van die intelligente monsohen, die tooh nog niet inhilligenb genoeg zijn, om in te «ien, dat er meer geld te maken valt door eerlijke dan door oneerlijke be drijven. Lieve hemelHoe heb ik één oogenblik kunnen vergeten, dat er in die laatato oplichterij van hem nog een ander betrokken was geweest. En hoe is het mo gelijk, dat ik, terwijl ik toch Bristows hand heb erkend op die enveloppe, die mij in handen is gekomen, geen oogenblik heb ge dacht, dat die man, die daar nu in de hall zit, iets uitstaande kon hebben*met Bris tow. Zei u zooeven, dat u den man hebt herkend, juffrouw Isfield?" „Ik was er niet heel zeker van, vóór gisteren. Toen ilc hem voor het eerst zag, meende ik me dadelijk te herinneren, dat ik hem al meer had gezienmaar ik kon me niet herinneren waar en wanneer. Ik wist alleen, dat er iets niet in den haak was met hem. Maar gisteren zag ik hem opeens in de galerij boven de hall staan. Hij leunde met de handen op de eikenhou ten balustrade en zoo keek hij op ous neer. TJ weet, die galerij lijkt een beetje op de bank der bosohuldigden in de reohtzaal te Lewes. Wij stonden beneden, zoodat wij alleen zijn hoofd en schouders, die boven de balustrade uitkwamen, konden zien. Hij stond daar voor mij, juist zooals hij gedu rende het verhoor voor mij had gestaan. Opeens zag ik het Keele tooneol weer voor me. En als een bliksemstraal flitste de ge dachte opeens door me heen't Is Lovell". „Lieve hemel! Dat is de hand van de Voorzienigheid! Ja, dat is het. Maar ik wil De Kabinetscrisis. Van een zijde, die het blad zeer betrouw baar aoht, verneemt de „N. Ct.", dat mr. Cort van der Linden gestadig vordert met de samenstelling van een Kabinet. Het blad meent hieraan nog te mogen toevoegen, dat ook de verdere voortbouw aan onze defensie een belangrijk punt op het program van het te vormen Kabinet zal uitmaken. Naar „Het Vad." kan verzekeren, is den heer Treub niets bekend van een hem gedaan aanbod der portefeuille van Land bouw, Nijverheid en Handel. Bij Kon. besluit is aan den majoor op non-activiteit O. L. G. Schrassert Bert, van het wapen der art., aan den kapitein B. W. Kraake, van het 8ste reg. inf., en aan den kapitein op non-activiteit mr. J. Lijs ten, van het wapen der art., ter zake van ldohaamsgebreken onder toekenning van pensioen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 21 Juni 1913, benoemd: bij het perso neel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezond heid 2de kl. de heer A. J. B. M. Ider, arts; is benoemd tot broeder in de orde van den Ned, Leeuw de gepens. meesterknecht bij 's Rijks werf te Amsterdam H. Aris is de klerk bij het Dep. van Koloniën I. van Zanten, met 1 September benoemd tot adjunct-commies bij dat Departement. Lijst van onbestelbare brieven cn briefkaarten van hier verzonden gedurende de eerste helft der maand Augustus. Brieven. M. J. Aalbers Haneken, O. A. Huler, Amsterdam; L. de Jong, Leiden; mevr. Stclma, SassenheimSeuffer, Zaandam. 'Briefkaarten. G. van Veea, Smit, Steenvoorden, Am sterdam; moj. K. Wildervanck, Delft; mej. Leuwen, Spoelstra, Den Haag; En gels, Leiden mej. C. v. Bale, Nijmegen mej. Schoeven, Rotterdam: J. Strijks, Scherpenzeel. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen huil naam en adres op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. J. M. Oosters, koffiehuishouder, to Koudekerke. J. M. de Smalen, aannemer, te Baarn. T, van Schaik, slaapsteehouder te Amers foort. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 18 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.3 te Storno- way; laagste 755.0 te Memel. Verwachting tot den avond van 19 Aug: Zwakke tot matige, noordwestelijke tot noordelijken windzwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring, weinig of geen regendezelfde temperatuur. daarom niet zeggen, dat ik langzamerhand zelf niet alles zou hebben uitgeplozen., Want ik heb toch de hand van John Bris tow herkend op de enveloppe van dien brief. Hebt u wel gemerkt hoe ik dien morgen die enveloppe machtig ben gewor den? U hebt me daar nog zoo flink mee geholpen, ofschoon u het zelf niet wist". „Hoe slim van uIk dacht heusoh, dat het u om niets anders te doen was dan om het recept van de hors-d'oeuvre". ,,'t Meet maar het hors-d'oeuvre zijn, dat voorafgaat aan het andere lokkero schoteltje, dat we bezig zijn voor het heer schap te bereiden. Bristow is jarenlang bij me op het kantoor geweest en telkens was er een klein tekort in de kas, totdiat we eindelijk ontdekten ,dat hij zoo af en toe eens wat verduisterde en hem dus ontsloe gen. La-ter hoorde ik, dat hij in een oplich terij betrokken was, een heel sluwe oplich terij maar tooh niet zóó sluw als dat zaakje, waarom hij in Lewes terechtstond". „Neen, dat kon ook niot. Hij pleegde oplichterij met een Londensoh kantoor en werd geholpen door een klerk, Hugo Lo vell geheeten. Ik herinner me alle bijzon derheden van het geval, 't Was precies een hoofdstuk uit een roman". „Ja, het laatste hoofdstuk. Ik dacht, dat ze allebei vijf jaren gevangenisstraf had den gekregen". „Bristow kreeg drie jaar ën do ander twee". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1