Brieven uit Warmond. Tegen het Uitvallen der Haren. Ingezonden. Burgerlijke Stand. onmiddellijk vele voordeelen zal afwerpen voor den winkelstand, de neringdoenden in liet algemeen, daar direct zeer vele arbei ders er maandenlang zullen bezig zijn, acht ik zoo voor het grijpen, dat ik daarover niet behoef uit te weiden. Zeker, het werk zal offers vragen, zelfs groote offersmaar wanneer de visscherij en de daarmede, in verband staande zeer be langrijke haringhandel niet verloopen, doch als gevolg der uitvoering tot grooteren bloei komen, zullen die offers kunnen wor den gebracht en zullen ze ook met- genoe gen en zelfs met dankbaarheid worden ge daan. Ik zal er niet meer van zeggen, omdat ik reeds vroeger, gelijk ik daar straks reeds aanhaalde, breedvoerig de groote voordee len ook voor de aanverwante bedrijven l^eb opgesomddoch wil er nog even op wij zen, dat, zooals ik in den aanhef kortelijks memoreerde, onze gemeenteraad met algc- mecne stemmen tot de uitvoering besloot. En dat zegt veel, ontzaglijk veel. Zeker, de Raad telt onder haar leden enkele ree- ders, eo die zullen er zeker voor hebben gestemd, maar ook verschillende andere bedrijven zijn in den Raad vertegenwoor digd de landbouw, de handel en ook laat ik het zoo eens noemen do medische faculteit, en die allen waren één in hun meening, dat het offer dat van Katwijk werd gevraagd, niet te groot was, dat berg- haven met vaartverbetering voor Katwijks visscherij onontbeerlijk zijn. Dit met algemeene stemmen genomen be sluit zegt, ik herhaal, veel, want daarbij mag niet worden voorbij gezien, dat onze Vroedschap zeker niet bestaat uit ja-broers, die maai alles slikken, wat het Dagelijksch Bestuur meent te moeten voorstellen, leder die getrouw de Raadsverslagen in dit blad leest, weet, dat meermalen, tot '•in den treure wel eens, zelfs over futiliteiten was gediscussieerd. Én waar het dan een werk geldt van zoo grooten omvang, waarvan de geraamde kosten bedragen ƒ463,900, die voor de helft ten laste der gemeente blij ven, daar mag toch zeker wel worden aan genomen, dat onze Vroede Vaderen, daar over maar niet beslissen, zonder zich ten volle bewust te zijn, dat hun voorstemmen niet nadeelig voor de gemeente zal zijn. In de laatste vergadering werd dan ook zonder eenige bespreking bekrachtigd oen reeds vroeger ten deze genomen besluit. Ik zeg zonder eenige discussie, want de vraag des heeren De Ruyter Zijlker op hoeveel de kosten van onderhoud moeten worden geraamd, beschouw ik niet als een serieuze vraag, daar, toen de Voorzitter antwoord de, dat die nu nog niet konden worden op gegeven, vrager reeds tevreden was, iets, wat hij doorgaans niet zoo spoedig is. Ik meen, dat die vraag alleen werd gedaan als invallende gedachte, die wederom verklaar baar was uit de houding van Ged. Staten tegenover een vroeger Raadsbesluit, waar bij de Raad het subsidie onder de gestelde voorwaarden aanvaardde, en een dezer voorwaarden was, dat de Raad verklaren moest het onderhoud der haven voor reke ning der gemeente te nemen. De zooeven door mij genoemde helft van f 468,900 of f 234,450 moeten echter ook weder niet geheel op zichzelf worden be schouwd. Wat toch is het geval Ieder, die in dezen tijd des jaars gadeslaat cTe bedrij vigheid aan het P.-H.-Kanaal, nu dagelijks de motorbooten de vangst der in IJmuiden en elders binnengeloopen visschorsvaartui- gen aanbrengen, moet erkennen, dat de toestand daar dringend verbetering eischt. Wel zijn in de laatste jaren eenige aan legsteigers daargesteld, maar dit is slechts tijdelijk werk. Kwam de berghaven niet, dan zou zeer zeker binnen zeer korten tijd moeten wor den overgegaan tot verbreeding van het P.-H.-Kanaal en het doortrekken van den bazaltmuur langs het geheele kanaal. Men behoeft nu geen Waterbouwkundige te zijn, om reeds onmiddellijk te begrijpen, dat deze werkzaamheden, die in het belang der bin nenscheepvaart onmisbaar zijn, een even eens zeer belangrijke uitgaaf zouden eischeneen uitgaaf, die achterwege kan blijven nu de berghaven staat gegraven te worden. Het is toch begrijpelijk, dat het haring-bedrijf naar de berghaven wordt overgobracht, al zal voor een paar onder nemingen, die thans reeds pakhuizen aan het kanaal hebben, daarvoor een uitzonde ring moeten worden gemankt. Dan herinneren mijn getrouwe lezers zich nog ongetwijfeld, dat ook de rioolkwestie steeds niet is opgelost, en ook deze zal nA 'het graven der berghaven voorzeker geen kwestie meer zijn. Zou een afdoende oj)los- sing, blijkens het door een Haagsch deskun dig ingenieur ontworpen plan zeker f 40,000 vragen, wanneer men de riolecring langs het Kanaal doortrekt en doet monden in do berghaven, za1 dit gewis gocn groot bedrag eischen. Wellicht zegt deze of gene, dat is slechts verplaatsing van het euvel, maar dan kan ik daarop antwoordengeenszins, want thans loopt de rioleering uit in het stilstaande water der havenkom van het P.-H.-Kanaal, terwijl het in de bedoeling ligt de berghaven zooveel mogelijk door strooming te bezorgen. Men ziet dus, dat op deze wijzo de ruim f 234,000 voor een belangrijk bedrag feitelijk kunnen worden gereduceerd. Ten slotte zou ik allen, die geen voor standers van do plannen zijn, willen verwij zen naar Vlaardingen en Maassluis, maar ook naar Amsterdam en Rotterdam. Vooral laatstgenoemde plaats heeft millioenen en nog eens millioenen voor haar havenwer ken uitgegeven, welke werken voor den handel onmisbaar zijn, en daar wordt todi ook niet gevraagd of gezegddat is uitslui tend handelsbelang, dus de handel hoeft het te bekostigen. Neen, racn begrijpt daar, dat het algemeen belang er door wordt ge diend on zoo is het ook met ouzo berghaven, die geenszins een uitsluitend reederij-be- lang is. LTV. Nog ;vl ts weinig, zoo las ik dezer dagen in een artikeltje ever bliksemafleiders", worden op boerenwoningen, welke zeer dik wijls alleen sta-an, bliksemaflci s aange troffen. Wel bevinden zich in de nabijheid veeltijds boo men, doch deze geven niet vol doende bescherming, 't Zal daardoor ook wel zijn, dat zoo vaak boerenhofsteden bij onweer getroffen worden. Dit artikel trok vooral daarom mijn aan dacht, wijl het voor hier actueel te noemen is. Het ongeval van Zondag j.l. ligt nog versch in het geheugen en is nauwkeurig vermelddoch men schijnt er bij vergeten te hebben, zooals gebruikelijk, waarschuwend in ;t algemeen belang beriohtgevers doen, aan het slot te zeggen; ,,Zou het nu geen tijd worden, dat men een zoo alleen staan- den watermolen van een bliksemafleider voorzag?" Mag een alleenstaande boerenhofstede ge vaar opleveren, niettegenstaande hoogop- gaande boomen er om been groeien, bij een windmolen zijn deze indien ze al bescher ming mochten geven, nimmer aanwezig wat ook niet kan. Doch daardoor is de trefkans ook zooveel te grooter. En dat niettegenstaande dat, toch geen voldoende veiligheidsmaatregelen genomen worden, is niet best te verantwoorden. En al is nu jd'e Zwanenburgermolen, sedert hij gebouwd is, nog nooit door den bliksem ge troffen, dit neemt niet weg, dat wat nooit gebeurd is, kan gebeuren en daartegen heeft men zich zoo mogelijk te wapenen. Heb ik goed gelezen, dat staat als bouwjaar op den molen het jaartal 1805 aangegeven; dus is de rnolcn 108 jaar oud, en nu had het onge val toch bijna een menschenleven gekost. Nog onlangs werd de molen van den Klin- kenberger polder achter het Seminarie deer lijk door het hemelvuur -gehavend, zoodat zulk gevaar niet denkbeeldig is. En dan is nog veler meening, dat een eenmaal getrof fen punt meer aantrekking schijnt uit te oefenen op den bliksem, dan andere punten. Men wilde mij hiervan het bewijs leveren, door te wijzen op een molen te Lisse, die driemaal kort na elkaar getroffen moest zijn. Kort en goed zou hieruit te concludeeren zijn, dat, tot veiligheid en bescherming van mensehen en have, het niet ongewenscht zou zijn, dat men er spoedig toe overging, door het plaatsen van een bliksemafleider te doen wat gedaan kan worden, 't Zou ook voor ve len, die vaak bij onweer een gastvrije schuil plaats zoeken bij of in den molen, bij menige onweersbui nog geruststellend zijn veilig ge borgen te wezen. En al heeft daarmede een polderbestuur geen rekening te houden, dit is toch een belangrijke bijkomende zaak, die als men van het standpunt uitgaat, dat men met en voor elka.nder leeft, toch nog wel iets weegt. Een zeer moeilijk geval doet zich bij het verder schrijven van dit epistel voor. Ik zou er niet graag van beschuldigd wil len van den hak op den tak te springen, en ik kan er waarlijk haast niet buiten. De zwaai van dien watermolen naar het punt, waar ik heen wilde, is wat groot, want ik zou bij de aanplakborden terecht willen komen, om daarover mijn bevinding eens te uiten. Dat ik daaraan mijn aandacht heb ge schonken, laat zjoh heel goed verklaren. Er is heel wat geplakt en ovea'geplakt in •de laatste dagen, en juist op plaatsen, wel ke er niet voor aangewezen zijn of Waren, zelfs vaak tot ontstemming van de eige naars van het beplakte eigendom. En terwijl men zaoh niet wenden of kee- ren kon, zonder een beplakte schutting, paal of muur te zien, stonden daar onze werkelijke gemeente-aanplakborden, als, jahoe zal ik mij uitdrukken, als moderne dameshalzen, geheel onbedekt. Dit betreft vooral het bord Oost-Einde. Uit dat in het spooreind is dezer dagen een vierkant stuk gezaagd, in damesstijl alzoo ,,a jour"; het derde is nogal aardig beplakt, doch met nieuws van een half jaar oud, dus andermaal, in damesstijl, „uit de mode", Een keurig trio, vindt u niet? Maar waarvoor zijn daar in 's hemels naam die borden dan dienstig, en noodig in stand gehouden te worden? Ik zou heusoh het antwoord daarop schuldig moeten blijven, tenzij het is om de gemeente-begiXK)ting te laten kloppen, waar wel een post voor onderhoud op zal voorkomen. Dooli in ernst, zal meh vragen, hoe kleedt men het aan meb de gemeente- publicatiën, die werkelijk iedereen onder de oogen dienen te komen? Eenigen dan komen achter de tralies aan Eet Raadhuis, waar je ze met gemak kunt lezen, al is het vereischte, dat je een gre nadiers maatlengte bezit, en geen last van ,,staroogen" heeft. Het overige kan je in de vestibule van het Raadhuis gaan lezen, tijdens de Secretarie geopend is, dus zoo ongeveer van 9 tot ruim 12 «ren in den voormiddag. En ten slotte nog de huwelijksafkondigin gen. Deze worden in de „lijsterkooi" of „dreggekast" (hoe ter wereld moet men dat ding anders noemen) bevestigd, die naast de Raadhuisdeuren is gehangen. Een trap of wat klimmen, dan een beetje reikhalzen en je komt te weten wat je daaromtrent interesseert. Nu is het niet aan mij en ligt het ook niet in mijn bedoeling om dat te becritizeerenmaar toch in veler belang ware het, dat wat uitbreiding, gege ven werd aan het publiceeren van verschil lende zaken. Daar heb je bijv. het ijken van maten en gewichteD, het inenten van kinderen, enz. enz., dat. velen belang in boezemt. Zeker zouden een paar jaar geleden niet zooveel miliciens met groot verlof gevan genisstraf hebben opgeloopen, als het op alle borden gepubliceerd geweest ware, dat zij ter inspectie moesten komen. Zoo'n bekendmaking in drie of vier dub bel invullen kan nog best zonder bezwaar gedaan worde zonder dat ander werk daar onder behoeft te lijden. En nu moet men niet gelooven, dat men hier dan een „unicum" uithaalde. O, neen I Zie het aanplakbord der gemeente Zoeter- wöudq, in de Wcijpoort, aan den Ho ogen Rijndijk, aan den Haagweg buiten de Wit- tepoortzij geven al de publicaties, die men er op wenschen kan. Neem die van de gemeente Oegstgeest. In „Poelgeest", Morschweg bij Leiden, bij de remise Electrische tram, (haast Rijnsburg), overal weer datzelfde zoo uitgebreid moge lijk. En die staan heel wat verder uit elkaar dan hier ter plaatse. En zoo zou ik meer uitgestrekte gemeen ten kunnen aanwijzen, die wel degelijk be seffen, dat bet nutteloos-zijn, van zoo'n staanden publicist een eigen verwijt wordt. En nu vraag ik nog niet om een bord voor het Lageland, omdat ik ook zelf niet zou kunnen zeggen waar dat het best te plaat sen, al«ben ik overtuigd, dat, als er een ge schikte. plaats voor aan te wijzen was, men toch ook wel recht had om te weten wat er gebeurd is of gebeuren moet, en bijv. wanneerhet belasting betalen is SPECTATOR. RECLAMES, 1723 19 40 Cents per regel Het uitvallen van het haar voorlooper der kaalhoofdigheid is in de moeste geval len toe te schrUven aan de vorming van roo». Wanneer Uw haar begint uit te vallon, dan wordt dit in negen van de tien gevallen ver oorzaakt door de vorming van roos; laat U, om dit tegen te gaan, in een apotheek of drogisterij een flesch haarwater bereiden volgen» volgend recept86 Gr. Bay Rum, 30 Gr. Livola de Composée, 1 Gr gekriBt. Monthol. Dit mongsel is zeer gezocht, daar het een bijzonder heilzame werking uitoefent op de hoofdhuid en op het haar. Velen bewe ren zelfs, dat het niet alleen den haargroei bevorderd en de vorming van roos tegengaat, maar ook een gunstigen Invloed uitoefend op vroegtijdig grijs geworden haar. Raciame, reclameS Een onzer Amsterdamsche corresponden ten schrijft ons De heer Van derVan dernu ja, laten wij hem een echten Amsterdamschen naa.m, een ouden patrisdsohen naam geven, en hem noemen Van der Gracht, als is 's mans naam een weinig andersDe heer Van der Gracht dan, die op het oogen- blik hoofddirecteur is van een belangrijk reclame-kantoor, was voor vijf jaar wat men in den Amsterdamschen volksmond noemt, „leelijk gesjochten". Zijn laatste dubbeltjes besteedde hij om ergens in het hartje van de stad een klein kantoorlokaal- tje to huren. Hij sleepte er zijn oude cylin der-bureau naar toe, en plaatste er een paar „gewichtige" stoelen. Dan liet hij zich een emaille-plaat maken, waar met groote letters opstond„Reclame-Bureau Up-to-Date", terwijl hij op den pof bij een drukker bij hem in de buurt, ergens in den Pijp, honderd visitekaartjes liet maken: „Reclame-Bureau Up-to-Date. Directeur W. van der Gracht". De heer Van der Gracht is toen naar een bekenden Amsterdamschen meubelhande laar toe gegaan, en hij heeft hem het vol gend voorstel gedaanIk, Van der Gracht, Directeur van het Reclame-Bureau Up-to- Date, ben instaat, uw jaarlijksehen omzet te verdubbelen, te verdriedubbelen, eindelijk zelfs te vertiendubbelen. Gij lacht erom, ik noem het u niet kwalijk, maar luister naar me, spoedig lacht gij niet meer. Ik, Van der Gra-oht, die van 1890 tot '95 rechten studeerde, ik, die bloed in mijn ade ren beb van baron zus en graaf zoo, ik, lei der van het belangrijkste realame-bureau, wat er op den he-elen aardbodem bestaat, ik, die de jours frequenteer van onze upper-ten, ik, dlie persoonlijk bevriend ben met den di recteur van de Lutjebroeksehe Bank, ik.... is mijn broer niet de zwager van den minis ter van Marine, is.... och, gij hoort het, beste mijnheer, mijn invloed is machtig en reikt ver. Maar ik hoef er geen geheim van te ma ken, dat ik in Monte-Carlo en op het Dam rak veel geld heb verspeeld....en dan Wijntje en Trijntje, hèafinmijn ka pitaal is op, en van de zesduizend gulden die ik verdien als directeur van het reclame bureau, kan ik natuurlijk niet leven, men- schen uit mijn stand, hè u zult zich dat toch wel kunnen voorstellen. Welaan, beste mijnheer, daarom heb ik beslotenschrik niet, geachte heer, mijn relaties en parentaties teexploiteeren. Ik zial op jours, op tea's en op de soos, en waar ik meer kom, uw firma recomman deer en, zoodat al mijn connecties uw firma •zullen leeren kennen. Zij zullen hier in uw magazijn komen, zij zullen u bestellingen doen, u zult ver dienenals water, mijnheer, en natuur lijk, ik moet een percentage, dab is billijk. Begrijpt u dus goed, ik verkoop niet, ik recommandeerals vriend. De buiten wereld heeft er niets mee noodig. Daar staat en valt mijn systeem mee. Maar er eijn in Nederland minstens duizend men- schen, die er net zoo aan toe zijn als ik, die ook hun relaties hebben onder het koopkrachtig publiek, en die ook wel eens een paar procenten willen opstrijken, zon der dat zij daarvoor zich in het zweet heb ben gewerkt. Deze menschen moeten nu worden georganiseerd, eerst opgeschom meld, wat een heeJe tour is, danenfin, dat 19 allemaal mijn zaak, u interesseert zich voor mijn systeem, welaan, dan heb ben wij nog slechts over de condities te praten. Er is een relatie tussohen de menbelfir- nm en mijnheer Van der Gracht tot stand gekomen. De heer Van der Gracht heeft in óns land honderdtallen van die „stille agenten" en „geheime propagandisten" ge zochtén gevonden. Zij werken dage lijks, en strijken hun provisie óp, en de heer Van der Gracht deelt mee. De meu bel firma. beeft haar omzet reeds lang ver dubbeld, ook een pi&nohandel is met het „Bureau Up-to-date" in relatie getreden, én Mevr. Van der Gracht heeft het puikje der Nederlandsohé jónkvróuwschap georga niseerd. adellijke en niet-adelllike^ .die *Jtn_ het geheim" op „middagjes" en „avond jes" propaganda maken voor de artikelen van een Lingeriezaak. O, de reclame, die reclame 1 Noord-Znicl-IIollaudsclie tram „Chiuoiserie". Mijnheer do Redacteurl Zonder twijfel moet worden 'erkend, dat do hoeren, die te L-eliden de Haarlemschei directie onzer electrische tram vertegenwoor digen, voor hot publiek zéér voorkomend zijn on aan rechtmatige klachten hun aandacht plegen te wij don. Ook liet lagere personeel geeft, met oen sporadische uitzondering mis schien, geen reden tot ontevredenheid. Helaas kan niet hetzelfde gezegd wor den van de directie. Daar schijnt mlen wel Oen weinig te tmeencn, dat het publiek etr voor de tram' is. Hedenmiddag wilde ik om vóór ha.lféén van Oegstgeest naar Leiden terugkeeren, daar ik aan het Station te Leiden iemand spreken moest, van wien ik wist, dat deze per trein van 12.41 richting 's-Gravenhage zou vertrekken. Ik zorgde dus tijdig te zijn aan de h al te-Kor tek a as. De Noordwijksche tram komt aan, met 3, hoogstens 4 passa giers „gevuld". Stopt,er stapt één heer uit. Ik wil instappen, en zal dus mijn con ferentie niet missen, dank zij onze electri sche tram. Hoe prettig, bij vroeger verge leken, ons modem ingericht en vlug ver voermiddel Maarik had niet gedacht aan de Noord-Zuid-Hollandsche tramdirectie „Mijnheer, ik mag u niet inlaten," zegt conducteur No. 41, die toont zijn voorschrif ten te kennen. „Maai* ik moet mee, ik heb haast." „Ik mag het niet toelaten, mijnheer. Wel 's ochtends vóór elf en 's avonds na zeven uur. Dit is de Noordwijker. Wacht op de Katwijker of Oegstgeestscho tram." Weg is hij, inlet zijn drie, onder gelukkiger gesterato geboren, passagiers Wèg ook mijn zekerheid tijdig het Station te bereiken Ik had tijdens dat korte gesprek wel vijf maal kunnen uit- (en instappen. Een kleine tien minuten later komt de „Katwijker" tram', véél beter bezet dan de vorige. N u inocht ik mee, om aan het Station te Leiden nog1 juiisb den trein van 12.41 te zien wegrijden, met dengene, dien ik spreken moest Dien conducteur treft géén schuldhij handelde slechts volgons zijn instructie. Men kan er volkomen vrede mede hebben, dat bepaalde tramis doorrijden zonder aan een bepaalde halte te stoppen, ofschoon toch altijd „snel trammen" (zei fs het woord is nieuwnog weinig bekend zijn. Maar wat te zeggen van oen instructie, die, als van zoo'n „sneltram", met 4 passagiers, er cén uitstapt, (waardoor dus toch gestopt moet worden) een runderen passagier (mis schien méér gehaast dan de overige drie samen 1) het instappen belet? O, zeker, men zal zeggen: „De maatregel is genomen in het. belang van het publiek, snelheid, veiligheid van verkeer, die één»: halte méér tusschen Noordwijk en Leiden brengt onzen geheelen dienst in de war Als de kreeft kon spreken, Mijnheer de Re dacteur, hij zon u vertellen, dat z ij'n wijze van auhteruifcloopen beter en sneller tot liet einddoel brengt, dan onze 'menschel ij be gangEnóók in China heeft men het woord „Chinoiserie" nooit goed kunnen begrijpenzoo min als het stede lijk bestuur van Abdera wist wat liet bo- teekende Gelijkt deze, uit vrees voor overladen trains; geboren administratieve voorzorg, niet een weinig op het overbekende geval (was het niet te Kampen van dien steeds gehand- haafden wachtpost voor een ledig kruithuis, gehandhaafd totdat een nieuwe plaatselijke commandant was gekomen, die eens ging onderzoeken waarom daar steeds een schildwacht, stond. Toesn bleekdat twintig jaar geleden dit huisje tijdelijk als reserve-kruithuis had gediend en men (omdat het nu eenmaal „voor schrift" was) dien wachter voor de publieke veiligheid daar maar Jiad gelaten. De nieuwe commandant, geen vriend van bureaucratische sleur, had den moed door dit onnoodigo voorschrift een streep te halen. Wie kan ons zeggen waar die flinke com- ïmiandant gebleven is Gepens ionneer de militairen worden i'n den i'egel gaarne in tram'directies opgenomen Met beleefden dank voor de planting", Hoogachtend, Mr. M. ELION. Leiden, 14 Aug. 1913. Krankziunis door gebrek aan zuurstof. In vaktijdschriften wordt gewezen op een nieuwe geneeswijze voor krankzinnigheid, die toegepast wordt door dr. Toulouse. Deze be kende Fransche medicus is van oordeel, dat krankzinnigheid, wanneer deze ontstaan is door physieke of psychische oververmoeid heid, dus door een tekort aan energie, enkel en alleen kan worden genezen door toevoe ging van „energie", d. w. z. bepaalde chemi sche «stoffen. Dr. Toulouse paste by twee van zyn patiënten een onderhuicticho zuurstof- inspuiting toe. Beide personen leden aan een z. g. ongeneeslijke krankzinnigheid, maar reeds den dag na da inspuiting viel eon merkbare verbetering te constateeron. Op het oogenblik zyn zo geheel normaal, en hebben het krank zinnigengesticht verlaten. Lederzaken. Officieren van gezondheid Bij Kon. besluit is een nieuw reglement voor de opleiding van studenten in do ge neeskunde tot officier van gezondheid bij de landmacht vastgesteld, waaraan „De Avp." het volgende ontleent: Hij, die ter opleiding wordt aangenomen' geniet een subsidie uit 's lands kas ten be drage van f 5000, en dat wel in dier voege a. dat van landswege worden voldaan de na zijn aanneming nog voor hem te betalen college-geldenb. dat hem geregeld wor den uitbetaaldóf premiën óf wel toelagen en premiën. De tot arts bevorderde student zal het door hem genoten subsidie niet behoeven terug te betalen, wanneer hij twaalf ach tereenvolgende jaren als actief officier van gezondheid heeft gediend. Verlaat hij op eigen verzoek dan wel om andere redenen dan welbewezen ziels- of lichaamsgebreken niet het gevolg van eigen moedwillige handelingen of ongeregeld gedrag vroe ger den actieven militairen dienst, dan zal hij vooraf moeten hebben terugbetaald zoo veel twaalfden van het door hem genoten subsidie, vermeerderd met 10 ten honderd, als er nog jaren aan de ruimte van twaalf jaren ontbreken. De studenten, die overeenkomstig dit nieuwe reglement worden opgeleid, wor den na inzending van het arts-diploma aan het Departement van Oorlog ter benoe ming tot officier van gezondheid 2de klasse bij het Nederlanclsche. leger voorgedragen, óók wanneer er op dat oogenblik geen va catures in dien rang bestaan. Landweer. Naar bericht wordt, bestaat het voorne men om binnenkort de artillerie der land weer in 52 compagnieën te verdeelen en de manschappen in te deelen naarmate de on- derdeelen, waarbij zij in het leger hebben gediend. Tot nu waren er 43 compagnieën, die waren ingedeeld bij de deelen, die in het district werden gevormd. De afkomst der Roemenië». By do groote rasvermenging, die bij alle Balkan volkeren vooikomt, ia het moeiiyk de afkomst van de verschillende naties te bepalen. Vooral by de Roemaniërs is dit een lastig probleem. Langen tyd hoeft men hen voor afstammelingen van de oude Daciërs gehou den. Emil Fischer, een bekend ethnoloog te Boekarest is op gronJ van tal van historische en geografische studiën, tot de conclusie ge komen, dat de hedendaagsclie Roemeniërs niet van de geromaniseerde Thraciëra afstam men, zooals men tot nog toe meende, maar „Thraco Romanen" zyn. Deze hobben echter in den loop dor eeuwen zooveel Slavisch bloed opgenomen, dat hot haive Slaven zyn gewor den. Deze rasvermeuging blykt ze8r duidelyk uit de Roemeensche volkspoëzie, waarin de wilde hartstocht en de sombere melancholie der Slaven zich paren aan het scherpe ver stand en da gezonde zinnelijkheid der Romanen. Alcohol voor motoren. In de Londensche Oiympia heeft op het oogenblik de jaarjyksche automobielen ten toonstelling plaats. Dezer dagen kwamen uit alle deelen van het Engelsche imperium ge delegeerden byeen om te beraadslagen over het beste „voedsel voor motorwagens." Men kwam tot de overtuiging dat dit alcohol is. Koit geleden beachouwden do meeste autori teiten benzine nog als het eenige mogolyke materiaal. Tegen den tyd dat local option en geheel onthouding algemeen zullen zyu geworceu, een goede uitweg voor de jeneverstokers. ALPHEN. Bevallen: G. Jongeleen geb. De- Vogel Z. G. M. de Bree geb. v. d. liergZ. P. W. v. d. Zon geb. .Strijk D J. van Nierop geb Koot D. (J. van Veen geb. Van Keu en Z. R. van Dien geb De Winter!). M. 0. van Hofwegen geb. Tol D. E Foekkiog géb. Koomans levenl. Z. Overleden: J. W. Verweij, vrouw vau W. Lager weij, 56 j. BODEGRAVEN. B e v a 11 o n: B. T. Kouwen- hoven geb- Loderus D. Gehuwd: N. Blijleven 8! j. en A. Kloosterziel 30 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: C. van Veen geb. Van Es Z. D. Verhoorn geb. Sepei s D. C. A. van Goozeu geb Wortman 1). M. do Wit geb-Reijne veld D. HILLEGOM. Bevallen: M. J. Borgwerfgob. De Ridder D. J. K M. van Dijk geb. Tei neuzen Z. A Seis geb. Van der Staaij D. C. P. van Bakel gob. Zijm A M Lippens geb. Witlenian Z. C. M. de Graaf geb. Chaudron Z. J. Dibbets geb. Keïkmjn Z. J. van der Linden geb. Kuijl Z. A. Ruigrok geb. Romijn Z. G. M. van der Merj geb. Van derSteeDZ. M. A. Beers geb. Van derWeudeZ. Gehuwd: II. K. Nicolai met A. M. vaa do Kamp. F. van der Vliet met S. Kenboek. LEIDERDORP. Gehuwd: H. Suttorland 24j. en G. van den Berg 21 i., beiden albier. Geboren: Heodrikus, Z. van M. S. Bolstier. Hendrik. Z. van P. van Groeningen en A. W. Overman. Overleden: M. de Waal Malolijt, echlgeuooto van W. Buijé, 47 j. NIEUWKOOP. Bevallen: T. van Leeuwen geb. Koole l). II. Wijfie geb. Dongelmans Z. G. Vijfhuizen geb v.'t Kruis Z. OÜDSHOORN. B e v al 1 e n: J. van Wageningen geb. Sprokkerieft Z. J. C. Huisman geb. Zek- veld D. TER-AAR-. Bevallen: G. Lek geb. Marlcman Z. C. Bouwmeester geb. De Wagenaar D. WOUBRUGGE. Bevallen: M. Boot geb. Stigter Z. ZEVENHOVEN. Bevallen: E. Verburg geb. v. d Weer D. A. A. Fokker geb. Wervolmau Z, Overleden: Jan Vork 3 m. Berichten over Rijnland'^ boezem, gedurende de week van 0—12 Aug. 1913. Stand van den boezem te Leiden. Idem te Oudowetering Werking der stoomgemalen. Waterloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm. Aug 7 Aug. 8 Aug. 9 Aug. 10 Aug. 11 Aug. 12 Aug. 62 61 61 62 62 63 61 era.-N.l.P. 61 58 53 59 61 6) 60 em.-N.A.P. Spaavndam u., Halfweg u., Gouda u. Katwijk—u. Spaarndani u., Halfweg u., Gouda 5i u., Katwijk 22i a. Door do sluia te Gouda 11*2 ta 11.5

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6