<§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Tweede Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". N». 16406 Zaterclas 16 An<mstus« A°. 1913. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKR ADVERTENTIEN Van 111 regels ,M.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën ran 30 woorden 40 Gents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseerenwordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Gents) per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 21 Aug. 1913, dos namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde Raadsleden. 2. Benoeming van een leeraar 'in de aard rijkskunde en het schoonschrijven aan de 0oogene Burgerschool voor Jongens. (218.) 3. Benoeming van een leeraar in de wiskunde fej het boekhouden aan de Hoogere Burger- Bfiool voor Jongens. (218) o*4. Benoeming van een leerares in de gym nastiek aan de beide Hoogere Burgerscho len, de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen en de scholen der 1ste en 2de klasse. (225) 5. Benoeming van een leerares in de gym nastiek aan het Gymnasium. (223)- 6. Benoeming yan een tijdelijk leeraar in de óudo talen aan het Gymnasium. (222) 7. Benoeming van een leeraar iii de wis kunde aan de afdeling B der Kweekschool yoor Onderwijzers <Jta Onderwijzeressen. [219) 8. Verzoek van den hoofdopzichter der Rijks-onderwijsgebouwen om vergunning tot het bouwen van een houten loods op het terrein achter het Geologisch Mineraïogisch Museum. (220) 9. Verzoek van dan hoofdopzichter der R ij ks-o n deir w ijs gebouwen om vergunning tot i het bouwen van een houten pomphuis,je op het terrein van het Academisch Ziekenhuis. £26) Tio. Verzoek van het bestuur vau den Els- igpesterpolder inzake de vernieuwing van den. chiiker onder de Haarlemmextrekvaart pa- Jfij de Postbrug. (224) #11. Voorstel tot overbrenging van het i jikens'tjaar 1912 ojp dat van 19.13 va,n. jdfèj Benoodigde gelden voor de voldoening van benige onbetaald gebleven vorderingen en tot I voldoening van gelden uit don post „Onvoor ziene Uitgaven" voor 1913. (227) i Rekening van de .ontvangsten en .uitgaven der gemeente over het jaar 1912. -(216) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van G. J. RUTGERS, pm vergunning tot oprichting yan een car- tonnage- en kantoorboeken fabriek, gedreven $oor drie electromotoren, waarvan 2 van 1 en 1 van -1 p.k. in het peroeel Groenesteeg no. l0, Sectie I, no. 2506; Gelet op de artfc. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, rdat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd isalsmede dat op Zaterdag 30 Aug. a. 8., ;s voormiddags te elf uren, op het itaadhuis, gelegenheid zal worden gegeven >m bezwaren tegen dit verzoek in te •rengen, terwijl zij er de aandacht op vea- igen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn ^fcij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een ïijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAK HAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Aug. 1913. Leiden, 16 Augustus. Geslaagd zijn in Den Haag voor het fexamen handteekenen en perpectief L. O. Üe heeren J. C. Mulder, van Leiden, leer ling van den heer W. C. A. Ridderhof; J. 'J. W. van der Steur en A. A. W. Verhorst, yan Heemstede; voor Hcogduitsch L. O. de- beer S. Dalmeyer, van Leiden. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsohe Zaken is ingesteld een Commissie, aan welke wordt opgedragen te gaan óf, en zoo ja, welke maatregelen tiienen te worden genomen om verbetering te brengen in de opleiding van geologen -jen om bij deze opleiding een betere sa- •jfnenwerking te verkrijgen tussohen de Rijks-universiteiten en de Technische Hoo- gesohool, en is o.a. benoemd dr. K. Mar gin, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. De toestand van den heer Eyndhoven, directeur van Binnenl. Bestuur in Ned.-In- uiê, die in het Waalsche Hospitaal alhier feen operatie heeft ondergaan, is bevredi gend. De 1ste luit. J. A. ten Gate, van het 1ste reg. infanterie, te Assen, gedetacheerd kan de Hoogere Krijgsschool, wordt met in- S ;'g van i September a. s. overgeplaatst bij het 4 de regiment inf. alhier. De zeereerw^Jieer H. J. Zondag, pastoor Vogelenzang, vierde gisteren zijn veertig jarig priesterfeest en twaalf-en-een-half-ja- rig pastoorsschap. Op den vooravond van dezen herinne ringsdag werd de geachte jubilaris uit de richting Bennebroek afgehaald met rijtui gen, waarin de feestcommissie en het kerk bestuur. Bij monde van den weleerw. heer Kleintjes, kapelaan te Vogelenzang, werd de geachte herder toegesproken. Nu trok men naar het kerkgebouw, langs de huizen, met de vaderlandscho driekleur en den pauselijken wimpel getooid. Het in wendige van de kerk was keurig versierd. Hoog uit de gewelven hingen slingers bloe men en draperieën. Zoodra de jubilaris binnen was, werd hem door alle parochianen een lied toegezongen. Gistermorgen droeg de jubilaris ee- pon tificale H. Mis op. Na het eerste evangelie hield de weleerw. pater Rizzerius Remmen eon toespraak, de aanwezigen aansporend op dezen jubeldag dank te zeggen aan God, die hun nu gedu rende 12^ jaar een zoo- eminenten herder heeft geschonken. De gewijde redenaar wenschte, dat de band van trouw en liefde, die reeds lang bestaat, thans zoozeer ge sloten mocht zijn dat hij nimmer zal ver broken worden. Een receptie voor belangstellenden werd gehouden van 12 tot 3 uren. Van vele zijden kwamen de parochianen hun pastoor feliei- teeren en werd hem door het kerkbestuur een geschenk in geld aangeboden voor een liefdadig doel. In den middag droeg pastoor Zondag een plechtig Lef op. H. M. de Koningin komt a. s. Maan dag te tien uren 7s ochtends in de Residen tie aan, om in den namiddag weer naar Soestdijk terug te keeren. Tijdens het verblijf der Koninklijke fa- mifie op het Huis ten Bosch, zullen dè gastmalen en de buitengewone audiën- tiën in het Paleis aan het Noordsinde in Den Haag blijven plaatshebben. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen vanwegè de Kon. Vereen, van gepens. onderofficieren en min deren een 60-tal gepensionneerden van voor de wet van 1877 geldelijke toelagen ontvan gen van f 50, f 40 of f 30, afhankelijk van den rang',, dien zij in het leger bekleed hebben. Het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan de tentoonstel ling'van Zeeuwscho kleederdrachten, enz. te Middelburg is bepaald op Zaterdag 30 Aug. O. a. zal alsdan de laatste ringrijderij door hen worden bijgewoond, waarvoor H. M. de Koningin een fraaien prijs beschik baar stelt. Ter gelegenheid van de herdenking van Nederlands Onafhankelijkheid, heeft het bestuur der Vereeniging ,,Die Haghe", in de Residentie, het plan opgevat om aan de huizen, destijds door het beroemde driemanschap bewoond, gevelstoenen aan te brengen. Eén daarvan zal plechtig werden ont huld op den vierden (September a,s. Het bestuur heeft daarvoor uitgekozen het huis, destijds bewoond door Gijsbert Karei van Hogendorn, gelegen aan den Kneu terdijk. Hoogstwaarschijnlijk zal de plech tige onthulling plaats vinden in tegenwoor digheid van H. M. die Koningin. Tot bouwkundig opzichter te Loosdui nen is benoemd de heer J. G. Willemsen te Vogelenzang, nummer twee van de voor dracht. De heer J. W. Albarda, gekozen tot afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Enschedé, heeft aan B. en Ws. te Amsterdam eervol ontslag gevraagd, tegen een door het college nader te bepalen datum als directeur der gemeentelijke Arbeids beurs aldaar. De heer A. Vermeulen, procuratiehou der bij de firma J. en J. M. Voorhoeve, ma kelaars in assurantiën, te Rotterdam, heeft gisteren onder zeer vele blijken van be langstelling den dag herdacht, waarop hij voor 60 jaren als jongste bediende bij deze firma in dienst trad. In volband met te geringe financieel© medewerking van den Gemeenteraad heeft de commissie te Haarlem tot het orga- niseeren van de feestelijke herdenking van Neerlands onafhankelijkheid in Septem ber a.s., gemeend liaa.r mandaat te moeten neerleggen. Naa-r het „Hbl." verneemt, stelt de voorzitter van de afd. Amsterdam van de Schippers ver e eni ging S chutt evae r", de heer J. J. van Capelle, te Weesp, pogin gen in het werk, om een congres te doen houden, waarop belangrijke onderwerpen •op de binnenscheepvaart betrekking heb bend, behandeld zullen worden. Het plan is, dit congres de volgende maand in de congreszaal van de ,,E. N. T. O. S." te doen plaats vinden. Naar het ,,Hbld." meldt, staat op het programma van de Amsterdamsche Commis sie Plan '13 voor ch on a f h ankel ij'kheid s f ees ten in September, o.a. een waterfeest op den Amstel, een optocht met verlichte vaartuigen en een algemeene illuminatie. Op den illuminatie-avond zullen de z.g. magere brug vóór Carré en de hoofden vam de Amstelsluis electrisoh verlioht wor den. Van het oorspronkelijke plan der commis sie, om een nieuw monument op den Dam te stichten, in de plaats van de verdwijnde Naatje Eendracht, zal nu vermoedelijk wel niets komen, daar de Raadhuis-Dam-oom- missie van oordeel is, dat een monumen tale mastenversiering in den geest van die in Hamburg en Leipzig, op den Dam het beste op haar plaats is en dat het plein ongeschikt is, om het middenpunt door een monument te markeeren. In een te Utrecht gehouden vergade ring is besloten tot oprichting van een Nederlandschen Bond van Azijnfabrikdn- ten. Er is een voorloopig bestuur benoemd, dat statuten en huishoudelijk reglement zal ontwerpen. Het bericht van ,,H©t Vad.," dat de gene raal-maj oor-hoofdintendant J. F. de Meester met 1 November het leger met pen sioen zal verlaten, is volgens de ,,N. R. Ct.' onjuist. Het ,,N. v. d. D." verneemt, dat de ge- neraal-majoor-hoofdintendant- wel het leger met pensioen zal verlaten. De Hertog van Conn au glit heeft gis teren een bezoek gebracht aan de diamant slijperij der firma Assche-r, te Amsterdam. De Hertog en ,ziin gezelschap kwamen later in a-uto's tg Haarlem aan. Een be zoek werd gebracht aan de kerk en het museum, terwijl de lunch bij Brinkmann ge bruikt werd. Heden wordt een bezoek aan Volendam gebracht. Van de f60000, onlangs door het Ned. Zend.-Gen., de Rhein. Miss. Ges., de Utr. Zend.-Ver. en het Saoigi- en Talaud-Comité (zendingsdirector J. W. Gunning, te Rot terdam) gevraagd tot dekking der gewone uitgaven en voor de uitzending van 13 zendelingen, aan wier komst groote be hoefte bestaat, is nu bijna f 50,000 bijeen. Het vertrek der jonge mannen is dus nog niet verzekerd. Waar echter reeds een zoo aanzienlijke som in zoo korten tijd werd bijeengebracht, vertrouwt men. dat voor het Vertrék van de stoomschepen, (begin September), waarop voorloopig plaatsen besproken zijn, het ontbrekende alsnog zal inkomen. Ter gelegenheid zijner gouden bruiloft sohonk de heer H. Hedeman, te Almelo, aan het Isr. armbestuur, aldaar f 5000. AALSMEER. Gisteravond hield de afd. van de Holl. Maatschappij van Landbouw oen a.lg*emeene ledenvergadering, onder voor zitterschap van den lieer De Bert. De ver gadering was niet druk bezocht. De behan deling deir punten van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering to 's.Graven- liage op IR September a.s. leverde niets bij zond ei-s op.'Men besloot het voorstel van het Hoofdbestuur inzake de salarieering van den te benoemen secretaris-penningmeester té steunen. Voor de overige punten werd den afgevaardigden een vrij mandaat gegeven. Als afgevaardigden naar die vergadering werden gekozen de heeren J. Offer li aus en C. v. d. Bout en tot plaatsvervanger de heer W. Iveessen Azn. Bij de daarna plaats heb bende bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding werden de heeren J. Koningen en W. Keessen met algemeene stemmen lier- kozen. AARL ANDER VEEN. De Commissaris der Koningin, die Woensdag 20 Augustus a.s. voornemens is aan deze gemeente een be zoek te brengen, zal te ongeveer drie uren 's namiddags°pe«r auto in het dorp aankomen. ALKEMADE. De Raad vergadert op 20 Augustus a.s., des morgen te halfnegen. BODEGRAVEN. Het programma vooir de feesten alhier op. 20 en 21 Augustus lis ver schenen. Op den eersten dag: ringrijderij1, harddraverij, vliegerwedstrijd en bioscoop voorstelling. Op den tweeden dag: histo rische en allegorische optocht, voorstellende het tijdperk onzer geschiedenis 17951813, volksspelen, muziekuitvoeringen en bioscoop voorstellingen. HAARLEMMERMEER. Gisteren zijn op verscheidene plaatsen in. en om deze ge- mieente monsteringen gehouden van paarden, bestemd om aangekocht te worden voor het Duitsclio leger. Te Nieuw.Veïinep en te Hoofddorp werden van de aangevoerde exemplaren een zevental aangekocht, waarvan de prijzen varieerden vaïi f 400 tot f 600. Een en ander geschiedt door den Duitsohcn paardenhandelaar Herz. HAZERSWOUDE. De burgemeester is èe'i'ö-voorzitter geworden van de commissie voor de feestviering voor dc Onafhankelijk heid. HILLEGOM. Gisteren is de koster van de Ned..Herv. Kerk, de heer C. Maaskant, in den ouderdom van 71 jaar overleden. Ruim 44 jaatr vervulde hij) deze functie. De over ledene was ook gedurende 33 jaar doodgra ver en gedurende 44 jaar klokluider. Verle den vroeg hij voor deze laatste betrekkingen om gezondheidsredenen ontslag. KATWIJK.AAN-ZEE. WeTd in het begin van 1913 docr de Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen aan de firma J. Gcsink en Zo nen de levering opgedragen van 500 krui en bakwa.gens, thans is ook dooir de H. IJ.- S.-M. na gehouden aanbesteding-, aan dezelfde firma de levering van 120 kruiwagens ge gund. Gisteravond gaf de Katwijksche Harmo nie, onder veel belangstelling, een uitvoe ring in de tent. Voor de badgasten, evenals voor de Kat wijkers, was dit eerste concert een attractie. Alhier vertoeven eenig,e Duitscho pad vinders, die bijna eiken dag in de duinen tochten maken. Ook een groepje Holland- sche jongens heeft een club gevormd, met deze beide legers worden nu en dan oefe ningen gehouden. Een enkele maal wordt- er zelfs een gefingeerde slag geleverd. Gisteren kwam slechts één partij haring aan de markt. De prijzen waren als volgt volle haring f 18,90, maatjesharing f14 60, makreel f 11f 9.15. G-er ui men tijd is er geen versche vis oh aangevoerd. Gistermiddag was er een kleine partij, die verkocht werd. De prijzen be droegen voor tong 10, 35 en 70 cents per stuk. School 572 ets. per stuk en schar 4 gulden per mand. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dinsdag a.s. zal voer de R..K. bevolking alhier een feestdag zijn. De eerwaarde heer P. J. Aarts, die gisteren te Haarlem de priesterlijke wijding ontving, zal op dien dag in de kerk van den Heiligen Joannes den Dooper al hier de «eerste H. Mis opdragen. Waar dit, voor zoover bekend, de eerste geestelijke is, die uit. de gemeente voort komt, hoeft m-en gemeend dit feit niet onge merkt voorbij to doen gaan. Een ©erewacht, zoowel te paard als per fiets, zal zijneerw. nabij Je grens der gemeente (bij het. Haag- echo Schouw) Maandagavond ontvangen, ter wijl heb muziekgezelschap blijde tonen zal doen klinken. JEere.poorten worden opge licht; kortom: de Katholieken staan gereed den jeugdigen geestelijke op vriendelijke wijze te ontmoeten. KOUKEKERK. In den loop der volgendo week zal de commissie, aangewezen door een onlangs gehouden vergadering (uitge nomen de jongelui) mot nog onkele personen uit de gemeente, een vergadering houden, met heb doel, een definitieve feestcommis sie samen te stellen. De medewerking van het hoofd del' gemeente is verzekerd, zoo dat binnenkort do voorbereidende maatrege len zullen aanvangen. LEIDERDORP. Een 10-jarig meisje, dat leerde fietsen, had het ongeluk met rijwiel en al in een diepe sloot te vallen. Om haar te redden begaf «een man zich te water, mot het gevolg, dat beiden niet den kant konden beklimmen. Met hulp van anderen werden drenkeling en redder op heb droge gebracht. LISSE. God. Staten hebben het Raads besluit inzake het onwettig verklaren vaai de candidaatstelling voor den gemeenteraad verworpen en alzoo besloten tot toelating van de gekozenen. NOORDWIJK.AAN-ZEE. Het Louwen van een bijz. school van vier lokalen met onderwijzerswoning alhier, onder beheer van den architect den lieer W. Fontein, te Led den, is opgedragen aan den heer C. van Duin Mzn., alhier. NOORDWIJKERHOUT. Tot groot genoe gen der landbouwers worden de eleotrici- citeitskabels doorgetrokken tot aan den „Boe- renkant." Ook daar heeft men plan, zioh niet alleen van licht te voorzien, doch, even als hier reeds meer gebeurt, tevens te gaan karnen met behulp van een motor. De feesten teer eere van den verjaardag van H. M. de Koningin en die ter herden king onzer Onafhankelijkheid, zullen gelijk tijdig gevierd worden en wel op den Don derdag van de kermisweek in September. De boonenteelt is dit jaar goed te noe- m'en. Dit blijkt vooral uit don grootcn aan voer aan hot veiljngsgobouw. De kooplust blijft goed en de prijzen zijn tamelijk hoog. TER-AAR. Een knecht van don molenaar B. alhier, bozig met een schip graan to los sen, kwam, terwijl hij' een zak op den rug had, to vallen en bezeerde zich vrij ernstig aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingercepën. VALKENBURG. De Raad vergadert a.s. Dinsdagavond te acht uren. VOORHOUT. Ook hier zal zich' oen com missie vormen ter viering van het Onaf hankelijkheids feest. WARMOND. Dé Raad vergadert Maan dagmorgen te half elf. De heer H. L. van Delft, secretaris der ,,V. V. V." alhier, die van af de op richting steeds een ijverig bestuurslid is ge weest, heeft het secretariaat neergelegd. Véle beoefenaars der sport zullen hem met leed wezen, zien aftreden. WASSENAAR. Gisteren herdacht de afd. van don N. R.-K. Volksbond haat éénjarig bestaan. In den morgen werd deze jaar- dag kerkelijk gevierd. Na den middag word ia het patronaat èen f eestvergadering ge houden. De voorzitter wierp een terugblik op -het afgeloopen jaar on noemde verschei dene dingen, reeds door den Bon<£ tot stand gobracht. De eerw. adviseur hield een lezing over dc .Liefde in de Sociale Actie" en! do tooneelvereeniging zorgde voor de noo- dige afwisseling. De hoeren Remmers waal en Van der Kley hielden eenige aardige voordrachten. Het .geheele gezelschap voerde een allervermakelijkste revue op. Dc voor zitter bracht een woord van dank aan allen, dio medegewerkt hebben om dit eerste, jaar feest zoo goed te doen slagen. WOUBRUGGE. De lieer P. Boot is bij H. M. dc Koningin in beroep gekomen tegen het besluit van B. en Ws., waarbij aan. uiiejuffr. de wed. J. Boot vergunning word verleend tot het oprichten van een scheeps- bo uw werf tot het houwen van ijzeren schepen. l>e tirni» f*. Zeestraten Al Zoneo, ie Oegstgeest, wint de President*» Cap, te Londen nitgeloofd voor 20 van de beste «-lailiolns-ver se beiden lieden. Zooals wij ons allen zeker goed herinne ren, werd op de laatstgehouden Gladiolus tentoonstelling te Londen, dc President's Cup voor 20 van de beste Gladiolus-ver scheidenheden niet toegekend. De jury meende toen, dat eerst, met het oog op het late seizoen in Engeland, nog een nieuwe keuring moest worden uitgeschreven, aAo- rens tot bekroning kon worden overgegaan. Deze beslissing was voor onze Gladiolus- kweekers een groote teleurstelling, en vooral voor de firma G. Zeestraten Zo nen, te Oegstgeest, die toen met haar in zending het hoogste aantal punten behaal de. Algemeen was men hier van gedachte, dat den Engelsehen Gladiolus-kweekers nog een kans moest gegeven worden om de ver loren plaats te hernemen. Een andere op lossing is ook moeilijk denkbaar, wijl vier inzenders op de bewuste prijsvraag niet het vereischte aantal soorten hadden ingezon den. Misschien is wel gehoopt, dat onze kweekers niet ten tweeden male in zulk een kort tijdsverloop de reis over de Noordzee zouden maken, doch als dit zoo is, dan heeft men deerlijk misgerekend. Zoowel de firma G. Zeestraten Zonen, te Oegstgeest, als de firma De Ruyter Hogewoning en de lieer K. Velthuys, te Hillegom, zonden op nieuw in, terwijl van dcrEngelsche firma's Kei way and Eons en 'Mrs. Atkinson mee dongen, met het resultaat, dat eerstge noemde firma de Cup won. Wij wenschen in de eerste plaats de firma Zeestraten hartelijk geluk en verheugen er ons boven dien zeer in, dat onze kranige kweekers er in geslaagd zijn hun Engelsche collega's van die eerste plaatsen te dringen, welke zij tot nog toe innamen. (,,\Vbld.. v. BI. b. cultuur") Bij Kon. besluit is toegekend de aan do orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in goud aan A. Vermeulen, pro curatiehouder bij de heeren J. en J. M. Voorhoeve, makelaars in assurantiën, te Rotterdam is aan jhr. mr. J. W. D. Schuurbequ® Boeye, op verzoek, met ingang van 1 Sep tember eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van rechter in de rechtbank te Zierikzéc, onder dankbetuiging is aan mr. J. P ley te, op zijn verzoek, met ingang van 20 Augustus, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kanton rechfer-plaatsvervanger in het kanton Box meer, onder dankbetuiging. We «lerrie maal! Ook gisteren zijn geen candidaten gesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Groningen, ter vervulling van de tijdelijke vacature, ontstaan door de be noeming van mr. H. L. Drucker tot lid der Eerste Kamer. file Kabinetscrisis. Naar ,,De Maasbode" verneemt, is aan den heer mr. M. W. F. Treub de porte feuille voor Landbouw, Nijverheid en Han del aangeboden. Van welingelegdc zijde meldt men aan de ,,Ned." dat de heer A. van Gijn, thesau rier-generaal aan het departement van fi nanciën, geweigerd heeft om als minister van financiën op te treden, omdat naar .zijn meening, het onmogelijk was, de kosten voor Staatspensioen te vinden uit de di recte belastingen. De vrijzinnige concentratie en de Kabinetscrisis. Het Vaderland" noemt het schrijven aan de Nieuwe Vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s-Cravenliage", houdende het verzoek een algemeene vergadering dier vereeni- ging te willen uitschrijven, opdat deze zich kunne uitspreken over de houding, door de concentratie aangenomen, inzake de hangende crisis en om, zoo mogelijk, nog

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1