Aug ust S3 eb el. f Uit de „Staatscourant". Faillissementen, Aeademlenleuws. Kunst, letteren, enz. zijn reeds meer dan zestig jaren liet meest gebruikte huismiddel van de geheele wereld. Agenda van de week: Buitenlandseh Overzicht. Uit de Rechtzaal. Gemeenteraad van Zoeterwoudc. Voorzitterburgemeester A. van Gils. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen voor, die goedgekeurd werden. De Voorzitten doet hierop mededeeling van de ingekomen stukken. Door de feestcommissie voor de a.s. fees telijkheden is een verzoek om moreelen en. financieelen steun gevraagd, welk adrea gerenvoyeerd wordt naar B. en \Ys. Goedkeuring zal verleend worden aan de verlenging van de concessie tot het leggen van kabels in het Jaagpad langs den Vliet, tot 1 April 1914, ten einde eenigen polders gelegenheid te geven tot aanslui ting voor bemaling van clectrische drijf kracht gebruik te kunnen maken. Door den burgemeester zijn pogingen aange wend, om handteekeningen te krijgen van Haagwegbewoners, teneinde te gera ken tot aansluiting bij het electrische net te Leiden. Er wordt voor den aanleg, tot ,,De Vink" gelegd, een garantie gevraagd van f 1500. Met het geringe aantal hantee- keningen, dat verworven is, is de garantie vermoedelijk reeds bereikt. De heeren Varkevisser en Rotteveel mee- inen, dat er spoedig meerdere bij zullen ko men. De heeren Van der Poel en Paardekoo- per hebben daar nog niet voldoende zeker heid van. De heer Paardekooper is er ook niet erg tevreden over, clat de gemeente altijd maar garandeeren moet, en als boven de garantie gebruikt wordt geen voordee- len geniet. De Voorzitter zegt, dat, als eenmaal de geheele gemeente verlicht is, men met meer grond kan komen, om bijv. dan re ductie te krijgen voor de straatverlichting. De heer Varkevisser meent, dat de Haag- weg geen kostbaar gedeelte is voor de ge meente, en hieraan wel eens iets ten kosten mocht gelegd worden, zoo het noodig was. De heer Rotteveel zegt, dat het garantie fonds reeds 300 naar schatting wordt over schreden, dus zou er toch geen bezwaar zijn er toe te besluiten. De heer Paardekooper, gesteund door den heer Dorrepa/al, bestrijdt het, zij zijn niét overtuigd en willen de zaak liever aan houden. De heer Rotteveel wil, om de bezwaren van sommige leden weg tc nemen, het ga rantiefonds verdeelen over drie jaren. Is het soms het eerste jaar nie-t bereikt, dan met het volgende jaren overschreden be drag te verrekenen. Bij stemming werd het voorstel-PaarcIe- kooper met 6 tegen 5 stemmen aangenomen en deze zaak aangehouden. Hierop werd de rekening 1912 aangebo den, waarvan de cijfers zijngewone in komsten ƒ32,673.331, uitgaven 31,341.59, 6aldo 1,331.731buitengewone inkomsten 6391.32, uitgaven 5638.38, saldo ƒ752.94. In 't geheel 39,064.651, inkomsten f 35,904.971, uitgaven 3159.68 totaal saldo. Tot vaststelling van het kohier schoolgeld werd zonder stemming besloten tot een be drag van 130.70 over het tweede kwartaal 1913. Ook het voorstel van straatverlich ting voor de Weipoort- werd na eenige be spreking aangenomen, en het oorspronkelijk bepaalde aantal lantaarns van 40 op 21 ge bracht, wat voldoende geacht werd. De aanvraag voor electrische verlichting van Westeinde-bewoners, die, zoo merkte de heer Varkevisser op, er wel door zou ko men, werd ook werkelijk goedgekeurd. Al leen zal gevraagd worden de garantie van 700 bij de reeds bestaande 1800 te voe gen, waardoor een te verwachten tekort, van de ƒ700 gedekt wordt door het over schot van die 1800. Eveneens werd vergunning verleend tot liet leggc van gasleiding in den Hoogen Rijndijk, waarvoor de Leidsche Gasfabriek aanvraag deèd. De bewoners hebben hun leiding te beta len en verder wordt tegen het Leidsche ta rief geleverd. Alvorens tot geheime zitting over te gaan, werd de rondvraag gedaan, waarbij de heer Kompier de abonnements-aansluitingen voor electrisch licht bespreekt. Hij wilde die meer uitgebreid zien. De heer De Boer wil aan een niet verlicht spuithuis een elec trische lantaarn aanbrengen, wat echter te duur is, daar die hoogst zelden behoeft te branden en steeds meterhuur zou kosten. Biet weer ia het buitenland. Uit Zwitsorland meldt men regen, regen, regen 1 Ook aan de Italiaansche meren is het weer ver van fraai. In Oostenrijk heer»cht eveneens storingsweer. Het fs or te koud. In Duitschland blijft het weer uiteenloopend, en is het plaatselijk regenachtig; overal ia het te koud voor den tvJd van het jaar. In Frankrijk, waar de wind nit Noord- West blaast, wisselt bewolking met zonne schijn af; er is nog eenige regen gevallen. In Zuid Engeland komt getemperde zonne schijn voor. Op de Schotsche hooglanden is het moest druilerig, tijdelijk opklarend. Het is daar broeierig, boewei niet bepaald warm. In liet hooge Noorden is het zonnig, en de temperatuur is or aangenaam Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 14 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogst# baroraeteriiand 769.S te Hort*. Laagste 756.3 te Kopenhagen en Wisby. Verwachting tot den avond van 16 Aug.: Zwakke tot matigen, meest noordelijken tot westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regen buien. Dezelfde temperatuur. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus bij de staatsmijnen in Limburg de mijnopzichter H J. Hundscheidt benoemd tot afdeelingsopzichter. W. Ruthei, beeldhouwer, Amsterdam. J. G. van Zclm, winkelier in verlichtings artikelen, te Arnhem. Een paar korte bijzonderheden hebben we gisteren nog kunnen geven bij het doods bericht van den man, die nog vrij onver wachts te Passugg is overleden, die voor de internationale sociaal-democratie van zoo groote beteekenis is geweest. De Bcrlijnsche correspondent van het ,,Hbld." schrijft over Bebel o. m. het vol gende Bebel was in de laatste jaren een stil man geworden. Zijn hartkwaal en zijn galsteen- lijden noodzaakten hem, kalm te leven, iedere opwinding te vermijden. Wel ver scheen hij in den Rijksdag nog bij heel be langrijke zittingen, wel woonde hij nog de jaaldijksche partijdagen van de Duitsehe sociaal-democratische arbeiderspartij en de driejaarlijksche internationale partijdagen bij, wannoer niet toevallig zijn gezondheid het hem belette, doch dan was hij meer een. stille toehoorder dan een leider. Alleen wanneer hij voelde, dat hij zijn gezag even moest laten gelden, stoncl hij op om zijn meerling kenbaar te maken. Nu is de man dood, die ecii koning over zijn politieke geloofsgenooten was, die zich echter nooit anders dan als soldaat onder soldaten gevoelde. Al was de Bebel van de laatste jaren in den Rijksdag een schim, vergeleken bij den Bebel van vroeger, tocli kost het moeite en stemt het wel treurig, zich in te denken in een Duitschen Rijks dag zonder deze figuur. Dozijnen malen heb ik hem zien zitten op zijn plaats geheel in den linkerhoek, de derde bank van voren. De kleine man stak niet ver uit boven de hooge banken. Alleen de groote witte kuif was zichbaar. Hij zat cr, gebogen over papieren en kran ten, las en bladerde. Af en toe kwam een partijgenoot eens met hem spreken, knoop te hij een praatje aan met den ouden Tra ger van de vrijzinnigen, die bij hem in de buurt zat, en die ook reeds tot de dooden behoort. Deze twee politieke tegenstanders waren vrienden, die elkaar respecteerden, omdat zij beiden eerlijke politici waren. Er zijn in den Rijksdag groothe den, die steeds door hun houding de aan dacht trekken. Een Bassermann loopt voort durend heen en weer, een Erzberger heeft onophoudelijk te confereeren met partij vrienden, wanneer hij niet toevallig een artikel voor een zijner vele kranten be werkt. Een Wiemer manoeuvreert osten tatief met zijn zware portefeuille. Bebel was in den Rijksdag de eenvoud zelve. Het manneke in het korte colbertje kwam bij na niet van zijn plaats, werkte stil voor zich zelf, luisterde ingespannen, zoodra er een spreker aan het woord kwam, die werke lijk iets te zeggen had. Alleen wanneer het heftig toeging, vooral tegen zijn partij, was hij op zijn qui vive, ging hij dicht bij de trap staan en liet hij zich geen gelegenheid ontgaan om door een interruptie, een op merking, zijn slagvaardigheid te bewijzen. Meestal sprak hij van zijn plaats, nam hij niet de moeite de enkele trapjes te be stijgen naar de tribune. Hij kon zich deze eigenaardigheid veroorloven, omdat zijn stem took overal te hooren was. Alleen wanneer het heel belangrijk zou worden, bij de algemeene beraadslagingen over de binnenlandsohe en buitenlandsohe politiek bij aangelegenheden, waarin de sociaal-de mocratie direct betrokken was, deed hij als de anderen, liep hij, in de lankerhand een bundeltje aanteekeningen, naar het spreekgestoelte. Hij begon nie'estal lieel be daard. Maar allengs wond hij zich op, enthousiasmeerde hij zich aan de eigen wel bespraaktheid, geraakte hij in vuur. En dan kwam er uit dat tengere manneke een niet te dammen geluidstroom. Met de rech terhand maakte hij gebaren, knipte hij met de vingers gaten in de lucht, en was de rechterhand moe, dan loste de linker af, die zoolang in den broekzak verscholen was geweest. Geen oogenblik zocht hij naar een woord. In zijn goede dagen was hij ontegenzeggelijk de afgevaardigde met het sterkste oratorische talent, en misschien deed alleen de rijkskanselier von. Bülow niet voor hem onder.. Hij sprak in gave, vloeiende zinnen, en zijn goed geluid volgde willig elke intonatie, die hij wenschte. Het was een genot den kleinen man te hooren, een genot hem te zien, vol vimr, vol geestdrift. De witte kuifharen moesten dikwijls van het voorhoofd gestreken wor den. Nooit heb ik zoo'n type van een heet hoofd gezien. En het stemt even droef, zioh voor te stellen, dat nu een ander daar zal komen te zitten op de derde bank van voren. Bebel was in de laatste jaren een stal man geworden. De ruim 73-jarige moest zich in acht nemen. Hij volgde den raad zijner doktoren niet voldoende, die hem beduid hadden, dat hij eigenlijk zich geheel ub de politieke beslommeringen moest te rugtrekken. Dooh niet zijn ziekte alleen had hem geknauwd. Enkele jaren geleden stierf zijn schoonzoon, een bacterioloog in Zürioh in welke stad Eebel een eigen huis had en dikwijls vertoefde aan bloed vergiftiging ten gevolge van een noodlottig toeval bij een onde/rzcek. De gezondheid van Bebel's lievelingsdochter werd hierdoor zeer geschokt. Eeh jaar geleden stierf Be- bels' vrouw, de trouwe Julie, die hem steeds ter zijde stond in het politieke ge vecht. Bijna allen van do oude garde heb ben hem verlaten: Liebknecht, Au er, en niet lang geleden zijn trouwe vriend Paul Singer. Zoo kwam het, dat de oude man, hoe jong hij zich ook gevoelde in zijn geest drift, toen dierbare blcedverwanten en vrienden hem ontvielen, stil móest woTden. Hij streed tegen deze stilte, hij wilde niet stom worden, doch de omstandigheden, d'ie zooals hij zelf schreef in zijn herinnerin gen, uitgegeven bij zijn 7östen geboortedag den niensch maken, dwongen hem. Zoo weinig wilde hij zich in dit noodlot schik ken, dat hij in zijn' laatsten brief, van drie dagen geleden, zei, dat drie ge nee s- heeren he-m aangeraden hadden, nu defini tief afscheid te nemen van het politieke leven, dóch dat hij, vóór hij hiertoe over ging, nog het advies van een vierden wil de vragen. Hij hoopte nog den partijdag te Jena, die over eenige weken gehouden zal worden, mede te maken. En nu aal over enkele dagen zijn stoffe lijk overschot te Zürich prijs gegeven wor den aan de vlammen. Zelfs de> meest verwoede politieke vij anden van Bebel zullen moeten erkennen, dat Bebel een door en door eerlijk man wais, op wiens persoon of karakter niet het minste of geringste viel aan te merken. Hij was het., toonbeeld van een gentleman, die. niettegenstaande den invloed van de politiek, steeds een; gentleman gebleven is. Daarom hebben ook ziin politieke vijanden do hoogste achting voor hem, en daarom is ook aan zijn woord steeds zooveel ge wicht gehecht. Even verder lezen we Vrees heeft hij waarachtig niet gekend. Geen bang man stelt zich in Duitschland aan het hoofd van een revolutionnaire be weging, vooral niet in de tijden van Bis marck. Dien moecl heeft hij moeten bezuren met totaal, op enkele maanden na, zes jaar gevangenis- en vestingstraf. Telt men deze jaren van gedwongen afwezigheid niet me de, den heeft Bebel onafgebroken zitting gehad in clen Duitsehen Rijksdag van 1867 af, toen de Rijksdag nog „de Rijksdag van den Noordduitschen Bond" heette. Hij was het oudste lid in zittingsjaren, en op twee na de oudste ook in levensjaren. Het artikel luidt: Met Bebel is een geestelijk hoogstaand man verdwenen uit liet politieke leven van het Duitsehe volk, wiens naam ten nauw ste verbonden is met de geschiedenis van het jonge Duitsehe rijk, met de geschiede nis van de internationale sociaal-democra tie. Bebel was een man, een groot man, ook voor politieke tegenstandors. Voor de poli tieke vrienden wras hij een koning. Doch Bebel, ofschoon hij dit wist, bleef een een voudig soldaat, die niet boven anderen wil de uitsteken, die niet wenschte te schitte ren. Hij heeft steeds getracht, in allen een voud te doen hetgeen hij zijn plicht achtte. Dikwijls ten koste van zijn vrijheid en zijn gezondheid. Veel van zulke mannen zijn er niet. Het partijbestuur in Duitschland heeft reeds besprekingen gehouden over Bebel's begrafenis. Bebel schijnt een voorgevoel te hebben gehad van zijn ernstigen toestand, want hij had zijn vriend Ullman verzocht, uit Ber lijn bij hem te komen. Dinsdagavond had hij nog tot halftien gewandeld, zonder zich erg vermoeid te gevoelen. Zijn voornaamste zorg was, dat liij liet derde deel van de herinneringen uit zijn leven nog niet had voltooid. Toen men gisterochtend in zijn kamer kwam, was hij-reeds dood. Leiden De overdracht van het recto raat door den tegenwoordigen reotor-mag- nificu8 prof. dr. B. D. Eerdmans aan zijn opvolger prof. dr. G. Jelgiersma, zal plaats hebben Maandag 16 September, te twee uren n.m., in de Stadszaal. Ethnographisch museum, 'sRijks Ethnographisch Museum heeft van mevrouw de wed. dr. J. D. E Schmetz Bücht- mann, te Oegstgeest, de volgende voorwerpen ten geschenke gegeven: een Japanschekalen der van Me(ji 32 (1899) met een Duitsehe be schrijving er van in manuscript door Hashi moto Dentaro; eene Japonsche annonce, be treffende toovery ter genezing van alle moge lijke ziekten, met een Duitsehe vertaling er van, door Hashimoto Dentarotwee Japansche amuletten uit den Shinto-terapel van Awajina DaiiJin. Geïnvenariseerd als serie 1846. Aan de schoijkstor is do dank der Regeering betuigd. KE4JLA3IE«, 1668 9 40 cents per regel Zoil<lft<r: 't Po3thof. Optreden: Wes. van Eunen en Mej. Dioa Boelen, buur. Zomerzorg. Concert Muziekgezelschap „Orpheus". 8 u u r. Woensdag, Zaterdag, Zondag: Bioscope Hartman. Stationsweg. 8 u n r. (Woens dag- en Zaterdag-middag 2 uur) JÜE^L. Gebakken schol, Salade, Gort met rozijnen. lJ»e aauvnlfiingsverliiczingeii voor de Tweede Kamer. Bij de gisteren te Groningen gehou den stemming voor een zetel in de Tweede Kamer, opengevallen doordat dr. Bos voor Winschoten zijn benoeming heeft aangeno men, zijn uitgebracht 5730 geldige stemmen. Hiervan verkregen mr. J. Limburg, V.-D. 3786, E. Rugge, S.-D. A.-P., 1863 en G. Sterringa, S.-D. P., 81 stemmen. Gekozen is dus mr. J. Limburg. Den I7den Juni werden in dit district met 10,452 kiezers uitgebracht 8741 geldige stemmen, waarvan op dr. D. Bos, V.-D., 3750 op mr. J. Ankerman, C.-H, 2408, op mr. G. W. Sannes, S.-D. A.-P., 2151 en op den heer G. Sterringa, S.-D. P., 124. Bij herstemming werd toen dr. Bos gekozen met 4171 stemmen tegen 3328 op mr. San- nes. Oa Kabinetscrisis- De onder alle voorbehoud door de „N. Ct." gegeven mededeeling, als zou het lid van den Raad van State, den heer C. J. Hasselman, de portefeuille van Koloniën zijn aangeboden, wordt van welingelichte zijde als onjuist gequalificeerd, waarom het blad ze terugneemt. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam meldt Omtrent het verloop van de crisis kan slechts worden gemeld dat de oplossing nog uiterst onbestemd is. Wat de gister genoemde namen aan gaat, zoowel kolonel N. Bosboom, als de Staatsraad prof. Oppenheim spraken elk voor zich het gerucht tegen. De mogelijkheid bestaat dat mr. Fokker uit Utrecht, als zoovele anderen gepolst werd, doch ook de voorzitter van den Cen- tralen Raad van Beroep jprak van een „canard." Het program der nieuwe regeering. De „Zutph. Ctr." verneemt uit zeer goede bron De heer Gort van der Linden is bezig een ministerie te vormen, dat als voor naamste punt van program zal hebben de invoering van het algemeen kiesrecht en de mogelijkheid tot het invoeren van vrou wenkiesrecht in de grondwet, terwijl de formateur een tegenstander is van uitbrei ding van het recht van regres der Eerste Kamer. Yerder zal het program bevatten staats pensioen, in den geest van het amende ment der vrijzinnigen, en eenige punten op het gebied van onderwijs. Mr. Gort v. d. Linden's opinie daarover is bekend uit de nota, die hij mede onder teekend heeft bij het rapport der laatste grondwetsherziening. Misschien zullen ook pogingen in die richting worden aange wend. De conclusie is dus, dat het program der vrijzinnigen bij de herstemmingen vrijwel overgenomen wordt, zonder dat de concen tratie officieel meewerkt aan de vorming van het ministerie. De bcnoodigde middelen zullen uit di recte heffingen worden gevonden. Dit zijn dus dezelfde punten, waar voor cle sociaal-democraten aan dr. Bos steun hadden toegezegd. JUe vrijzinnige concentratie eu de Kabinetscrisis. Men meldt uit -'s-Gravenhag© het vol gende: Aan het hoofdbestuur van de Nieuwe Vrij zinnige Kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" is een sohrijven verzonden, houdende het verzoek een algemeen© vergadering dier vereeniging te willen uitschrijven, opdat deze zioh kunne uitspreken over de houding door de concentratie aangenomen, in zake de hangende crisis, en om, zoo mogelijk nog ©enigen invloed ten goede te kunnen uit oefenen. Dit verzoek is gegrond op de oyertui- ging: „dat, na de mislukte poging, om met de S.-D. A.-P. een regeering te vormen, de concentratie zich niet door vrees voor mis lukking had mogen laten weerhouden, om te pogen de stemsbusbeloften in te lossen* „dat, nu die poging niet gedaan werd, de concentratie bij vele vrijzinnigen in den lande schuldig staat, en „dat het dringend noodig is, dat volle openbaarheid kome over de vraag, hoe de verschillende groepen dor concentratie zich hebben uitgesproken, opdat de vrijzinnigen kunnen overwegen, of eventueel een voort zetting der concentratie, in het belang eener democratische ontwikkeling, waar naar de nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging '"s-Gravenhage" streeft, nog gewenscht is." Ook elders is ontstemming over de be slissing der concentratie. In het „Vad.'1 schrijft dr. Van Raalte te Dordrecht o.m.: „Generaals en officieren in de concentra tie mogen eendraohtig hebben besloten g-een ministerie te vormen, zonder mede werking van de S.-D A.-P., de onderoffi cieren en de manschappen in het vrijzin nig leger steken het niet onder stoelen of banken, dat zij met het besluit van hun aan voerders maar matig zijn ingenomen. „Nu is een terugkomen, op welk© vrijhei dan ook, op de gevallen beslissing mis schien nog mogeli.'k. „Mogen dan nu onze aanvoerders het weten, hoezeer er in de districten, waar in Juni gevochten is met een ijver en pliohts- bei^aahting, die bewondering verdienen, nu' ontstemming heer sent. „Onderofficieren en soldaten vragen waar voor zij zich dan hebben ingespannen, in dien de leiders onwillig ziin, de met zooveel moeite bevochten overwinning te konsoli- deeren in de vorming van een democra tisch kabinet.' Minister Kolkman. In verband met heb ook door ons mee gedeelde bericht diat mr. Kolkman een zetel in de Tweede Kamer zal worden in geruimd, deelt de katholieke Nieuwe Haarl. Ct." mee, dat het voornemen be staat, om aan minister Kolkman den ze tel van Zuid-Holland aan te bieden, die door de niet-herkiezing van den heer A. C. A. Nolet, te Schiedam is opengevallen. Daartoe zal een der Statenleden, zitting hebbende voor een vast rechtsoh district in den omtrek van Haarlem, zijn ontslag indienen". Wij vernemen thans nader dat de zetel, waarop hier gedoeld wordt, die is van mr. Kerstens, te Leiden, die in de Provinciale Staten zitting heeft' voor het district Lei derdorp. Het belangrijkste nieuws is dat de st*v king op de Duitsehe werven gé- ei n d i g d is. Te Stettin,, Hamburg en Kiel is tot hervatting van den arbeid besloten* Van veel invloed is ongetwijfeld geweest da' beslissing van de algemeene vergadering der vakorganisatie te Berlijn, waarvan we eergisteren melding maakten, waar weder om de staking is afgekeurd. Van het eindigen der staking te Barcelo na is niet veel gekomen. De textielfabrie ken hadden gisteren hun deuren weer ge opend, doch van de stakers heeft slechts een zeer klein deel (een duizendtal) zich ter hervatting van den arbeid aangemeld. De fabrieken zijn 's middags dan ook weer go- sloten. Hot Catalaansche spoorwegpersoneel dreigt thans ook met staking. Het begint in Belfast weer onrus tig te worden. Er komen weer relletj j voor tusschen nationalisten en orangiste». Toen eergisteren een 250-tal leden van eó[\ arbeidersvereeniging een uitstapje hadden gemaakt, werden ze des avonds bij hun te rugkeer door een vijandige menigte opge» wacht, die hen met steenen en revolver schoten begroette. Een meisje werd daarbij gewond. De politie slaagde er ten slotte in de menigte te verdrijven en de feestganger^ langs zijwegen naar hun woningen te bre* gen. Later op den avond hadden nog boU- singen plaats tusschen benden j ongeliedeD maar de politie kon ook hierbij gemakkeli,'.1 baas blijven. Het schijnt op de groote wereldker miste Gent met de zaken lang niet naa\ wensch te gaan. De rechtbank van koop' handel heeft in de afgeloopen weck, naar de Brusselsche „Gazette" mededeelt, zes faillissementen uitgesproken, die alle fir ma's betreffen, welke op de wereldtentoon stelling exposeeren. Het belangrijkste fait-' lissement geldt een Engclsche firma, di« een houten hotel gebouwd heeft, om vreem delingen een onderdak te verschaffen. Deft firma werd met een kapitaal van 10 millioen francs opgericht, dat echter reeds na enkele weken tot 21 millioen gereduceerd moest worden. Thans zijn de eigenaars, respectie velijk de directeuren, uit Gent verdwenen. Aangenomen wordt,- dat bij dit bankroet al leen l,SOO,OO0 francs verloren gaan. De an-i dere faillissementen betreffen hoofdzakelijk' de vermakelijkheden in het Lunapark. Een troost voor de E. N. T. O. S. dat men dus alleen niet behoeft te klagen. Een kwestie van verkeers- r egeling. Voor den waarnemenden kanbonreehtevf mr. Kuhn, werd, veertien dagen geledenn de zaak behandeld van een wielrijder, diü komende van het Centraalstation te Aiö> sterdam en rijdende in de richting van heli Damrak, op de waarschuwing van eea agent, die daar het verkeer moest regelen* had geweigerd af te stappen. Tijdens de behandeling- bleek, dat, in het belang van de verkeersregeling, aan berij* ders van rijwielen en motorrijwielen doof de politie wordt toegestaan naar het Cen- traal-Stafcion de brug Dainrak-Stationfi plein te volgen; komen zij eehter van ha) station, gaande naar de stad, dan moeteu zij d© .Kamperbrug of de brug voor d€

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2