N°. 16396 Dinsdag 5 Augnstus, A0. 1913. (Qsze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Be wettige erfgenaam. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1O regels /"1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 CJents contantelk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZEI! COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd zijn v 1.30. franco per post155, De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den lOen. Juli 1913, ia vastgesteld de volgende ver ordening VERORDENING iV; OP DE WINKELSLUITING, j i 1 Ar tik el 1. Het ia verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben, vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 9 uur, uitgezonderd a) dea Zaterdags, b) op den dag voorafgaande aan Hemel vaartsdag, c) op de tien achtereenvolgend?, werkdagen tot en met den 6en December of, zoo de 5de of 6de December op een Zondag valt tot pn met den Sen December, d) op de werkdagen vanaf den 17en tot |en met den' 24en December, op welke dagen winkels van 5 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds voor hot publiek geopend mogen zijn. Onder winkels worden begrepen barbiers winkels en kapperssalons. Art. 2. Een winkcil wordt beschouwd voor het publiek geopend te zijn, zoolang daarin pu bliek aanwezi g üs of er winkelbedienden' .werkzaam zijn. Onder winkelbedienden worden niet begre pen de in het bedrijf werkzame inwonende kinderen van den winkelier. Art. 3. Is^op het uur in artikel 1 voor winkel sluiting voorgeschreven nog publiek in een winkel aanwezig, dan mag dit, ook door winkelbedienden, nog bediend worden, doch niet langer dan gedurende een half uur daarna.. Art. 4. Op de .uren, gedurende welke bét: volgens artikel 1 verboden is winkels voor het pu bliek geopend .te hebben, zullen daaruit, op geneeskundig voorschrift waren mogen wor den verkocht of afgeleverd. Art. 5. De bepalingen van artikel 1 zijn niet van toepassing op: a) apotheken b) inrichtingen au localiteiten, waarvoor bij andere .verordening een sluitingsuur is .voorgeschreven c) winkels in de stations. Het in artikel 1 genoemde openingsuur wordt met twee uur vervroegd voor water en vuur neringen, doch uitsluitend voor den eerkoop cn de aflevering van water en vuur. i Art, 6. Het i#j> [verboden in de inrichtingen of localiteiten in artikel 5 sub b bedoeld, an ders dan voor verbruik ter plaatse,- waren te verkoopen of af te leveren op de uren, .gedurende welke het volgens artikel 1 ver boden is, winkels voor het publiek geopend [te hebben. Hetzelfde geldt ten aanzien van apothe ken voor alle andere waren, dan genees- en heelmiddelen, heelkundige werktuigen en ver- plegingsar t i kelen. 'i_ Art. 7. Het is verboden, onverminderd bet bepaal- ide in artikel 43 litt a der verordening van den 2en Mei 1912 oip do Straatpol itie (Gemeenteblad No. 17) op of aan den open baren weg of in een der inrichtingen of localiteiten in artikel 5 sub b bedoeld, te venten op do uren, gedurende welke het in gevolge artikel 1 verboden is, winkels voor het publiek geopend te hebben. Onder „openbaren weg" wordt voor de toe passing van dit artikel verstaan alle stra ten, stegen, grachten, pleinen, wegen, pa den (alle met inbegrip van stoepen) en brug gen, welke, zij het ook met eauige beperking, voor een -ieder toegankelijk zijn. Art. 8. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd bij openbare kennisgeving een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van do verbodsbepaling dezer verordening: a) algemeen ten aanzien van alle winkels voor enkele in die kennisgeving aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen; b) ten aanzien van alle winkels op een tentoonstelling, een fancy.fair of andere soortgelijke inrichting van tij del ijken aard voor en in die kennisgeving vast te stellen tijdperk. Handelen zonder inachtneming van, of in strijd met de bij de ontheffing gestelde voor waarden, wordt gelijk gesteld met handelen zonder ontheffing. Art. 9. De dienaren der gemeente.politie zijn in het bijzondejr belast met het opsporen van overtredingen van bepalingen dezer veror dening en verplicht daarvan proces-verbaal op te maken. Deze verplichtingen rusten, voor zoover de bepaling van artikel 7 betreft, mede op den Marktmeester en den Adjunct-Marktmeester. Art. 10. Overtreding van een verbodsbepaling de zer verordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. li. Deze verordening treedt in werking op den-len Januari 1914. -Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in -zyn openbare vergadering .van den lOen Juli 1913. De Burgemeester, N. O. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten vaü Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 21/24 Juli 1913, B. No. 1029, 2o afd. G. S. No. 180, in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4en Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A VAN HAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe belastingen aldaar zijn ter hand gesteld de kohieren der Belasting op bedtijfs- en ajidere inkomsten Nos. 4, 5, 6 van oen dienst 1913 en 1914, executoir verklaard den 2drtü Augustus j. 1. en herinnert den be langhebbenden aar. bun verplichtingen 0112 den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loc. Burgemeester. Leiden, 5 Augustus 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij f1eze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. J. (JOEBERGH, en rechtver krijgenden tot het oprichten van een siga- rendrogerij in het perceel Hooigracht No. 2, Sectie I No. 1562. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Augustus 19i3.i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste. alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden'vergunning is verleend aan de N. V. Sunlight Oil Company te Am sterdam en rechtverkrijgenden tot 't oprich ten eener petroleumbewaarplaats in de per- oeelen Lombardsteeg Nos. 8, 10, 12 en 14, Sectie H.nos. 2085, 2086, 2087en 2088. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loco Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Augustus 1913. Leiden, 5 Augustus. De Vereeniging tegen Sluitingsdwang alhier heeft gisteravond besloten, de candi- daten, die voor den gemeenteraad in dis trict III zullen worden gesteld in de vaca- ture-dr. Kruimel en die voorstanders zijn van winkelsluiting, krachtig te bestrijden. Bij Kon. besluit is aan H. W. Snijders, w. en e. i., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ingenieur bij den Octrooiraad en met ingang van 1 September benoemd tot ingenieur van den Octrooiraad J. M. Steffelaar, w. en e. i. ingenieur der Noord-Zuidholl. Tramweg- Maatschappij te Leiden. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gein. te St.-Jacobi-parochie de heer H. N. IJs brandy, cand. alhier. Tweetal bij de Geref. Kerk te Zegwaard: ds. W. H. Bouwman, te Schoonrewoerd, en ds. Sybrandy, te Lopik. In Den Haag zijn geslaagd voor Franéch M. O. akte A mej. C. G. Ver kerk, van Woerden; voor Engelsch L. O. mej. G. M. Smit, van Heemstede, en de heer H. G. Verhaar, van Leiden; voor En- gelsch M. O. akte A de heer K. v. d. Waa, te Katwijk-aan-Zee. Te 's-Gravenhage is voor de schoolakte M. O. boekhouden (akte Q) geslaagd de heer H. D. M. Knol, alhier. De heer F. Lugt, vroeger leerling der H. B.-S." alhier, is toegelaten tot de Kon. Militaire Academie te Breda. Te Arnhem is aangekomen een gezel schap Zuid-Duitsche en Zwitsersche heeren, leden der „Vorein für Hebung der Fluss- und Kanalschiffahrt in Bayern", die een studiereis in ons land zullen maken. Na aan het station te zijn begroet, werd het gezelschap geleid naar restaurant „Biche", waar de vreemdelingen officieel werden ontvangen door vertegenwoordigers der Nederlandsche Vereeniging voor Eco nomische Geografie. De voorzitter dier Vereeniging, dr. H. Blink, sprak er zijn vreugde over uit, zulk een uitgelezen gezelschap namens genoemde Vereeniging welkom te kunnen heeten. Hierna werd een bezoek gebracht aan de bureaux van gemeentewerken, waar ver schillende modellen en teekeningen werden bezichtigd, waarna een bezoek werd ge bracht aan de sedert kort voltooide wonin gen van de Vereen. vóór Volkshuisvesting, aan den Westervoortschen dijk. Na een wandeling in het park Sonsbeek, werd in het hotel Sonsbeek" de lunch ge bruikt. In den namiddag werd met extra- trams een bezoek gebracht aan Velp en dc Beekhuizer bosschen. Door de Arnhemsche Vereen, voor Vreemdelingenverkeer werd den gasten 's avonds een concert aangeboden in den tuin van Musis Sacrum". Ook aan Nijmegen werd een bezoek ge bracht. Heden werd Rotterdam bezocht, terwijl men morgen zal vertrekken naar Den Haag, Leiden, Aalsmeer en Amsterdam, waar per boot de havens zullen worden bezichtigd. Z. K. H. de Prins vertrekt a.s. Don derdag van Het Loo naar Hohemark, waar Z. K. H. tot omstreeks 28 Aug. zal vertoe ven, om dan, zooals gemeld, naar Den Haag terug te komen, alwaar inmiddels een week te voren H. M. de Koningin met Prinses Juliana op het ,,Huis ten Bosch" intrek zal hebben genomen. Naar ,,De Rott." meldt, heeft mr. T. de Vries, thans sinds twee jaren verbon den aan de universiteit te Chicago, waar hij de Nederlandsche taal en letterkunde doceert, een benoeming als hoogleeraar aan Calvin College te Grand Rapids aangeno men. Tegen het voorstel om het subsidie aan de commissie, voor de luisterrijke viering van de onafhankelijkheidsfeesten in Den Haag te verhoogen met f 15,000 voor een kinderschoolfeest maakte de lieer Ter Laan in do gisteren gehouden vergadering van den Haagschen Raad bezwaar, omdat het hier een niet neutraal feest geldt. De heer Couvée bestreed het standpunt van den heer Ter Laan, maar achtte het verkeerd, dat de gemeente het geheele kin derfeest bekostigde, maar de heer War- neke merkte op, dat het comité zelf ook bijdraagt. Na verdediging van het voorstel door den burgemeester deed den heer Ter Laan het voorstel aan het subsidie de voorwaar de te verbinden, dat het schoolfeest gods dienstig en politiek neutraal zij. Dit voor stel werd verworpen met 30 tegen 6 stem men en daarna het subsidie-voorstel aan genomen. Do Raad besloot bij de behandeling van oen voorstel betreffende namen, aan nieu we straten te geven, een straat te noe men naar wijlen mr. T. M. C. Asser. Naar ,,De Msbodc" met zekerheid kan mededeelen, is de conclusie van het door don stadsadvocaat mr. P. Kappeyne van do Coppello aan B. en Ws. van Amster dam uitgebracht rapport betreffende den eigendom van het Paleis op den Dam, dat het oude Raadhuis was en is eigendom der gem. Amsterdam. Hedennamiddag werd, o. a. in tegen woordigheid van Z. K. H. de Prins, in het kasteel Doorwerth, bij Arnhem, het artille rie-museum geopend. In afzonderlijke bijvoegsels tot num mer 181 der „Staatscourant" is opgenomen de beschikking, waarbij de personen wor den aangewezen, die ouden van dagen, bij het aanvragen eener rente, als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn. Volgens „De Avondpost" heeft de heer W. P. Sohuurmans te Waaxens f 12.000 na gelaten aan de Doopsgezinde Gem. to Bolsward. Bij enkele candidaatstelling is geko zen tot lid van de Prov. Staten van Noord- Brabant voor het district Eindhoven do heer J. J. Beliën, te Oirsohot, eandidaat van do R.-K. "kiesvereeniging. De Minister van Financiën is, naar „De Rsb." meldt, wegens een plotselinge ongesteldheid van zijn broeder, die mh de Hollandsehe Bedevaart te Lourdes vertoef de, daarheen vertrokken. Aangezien mr.Kolkman, bij afwezigheid van den tijdelijken voorzitter van den minis terraad, mr. Heemskerk, met het voorzitter schap van dien Raad belast was, is voor het waarnemen daarvan thans aangewezen de Minister van'Buitenlandsche Zaken, jhr De Maroes van Swinderen. De Minister van Financiën maakt in de Staa-tsct.bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Breda, door tusschen- komst van een R.-K. geestelijke, van een onbekende is ontvangen f 43 als restitutio aan de staatskas. Omtrent den brand bij de firma ten Hagen schrijft de Haagsche correspondent van het „Haarl. Dbl." Nu is do geheele gemeentebegrooting* weg. Wat de getallen betreft, is dit nog wel to herstellen, maar ook van de memorie van toelichting is geen vel meer ovter. Voor den ohef der afdeeling financiën wordt dit geen buitenkansje, evenals voor eenige ambtena ren ter secretarie. Nu de begrooting opnieuw moet worden vastgesteld is er zooveol werk gekomen, dat van eenigen een reecis verleend verlof is ingetrokken. Cok het verslag van cle Kamer van Koop handel is verbrand. En ook hiervan was geen kopij gehouden. Gistermorgen heeft Z. Em. Kardinaal Van Rossum in het klooster der eerw. zus ters Redemptoristinnen to Wittem do H. Mis opgedragen, waarna Z. Em. door do zusters werd gehuldigd. 's Middigs werd met het gevolg een tocht ondernomen naar Emmaus, het landgoed der patei's, gelegen, aan het andere einde van de parochie Mechelen, waartoe het rootoraat behoort. De opzet van dezen tocht was aan clo bevolking van Mechelen gelegenheid te ge ven den Kardinaal te huldigen. Deze hul diging nu is een grootsche geweest. Z. Em. werd afgehaald om drie uren door een eere-wacht van 60 ruiters met cle pause lijke vlag en het plaatselijk muziekkorps. Bij do kom van het dorp sloten zioh bij 84) Later had hij, niet zonder bewondering, 'de slimheid opgemerkt, waarvan mevrouw \lAthol blijk gaf, toen zij beslag legde op .Lotha, en onderwijl Castle in de gelegen- liedd stelde ongemerkt met haar dochter ivaar de kloof te wandelen. Dit alles be greep hij uitstekend. Hij begreep echter 1 met, dat mevrouw Athol een halfuur la ter Maggie en Lotha, die zij altijd van el kaar had gehouden in de afgeloopen week, opeens in de gelegenheid stelde een ge ep 1 »>k onder vier oogen met elkander te hebben. Hij had ook den blik in Mag's oogen niet gezien, toen zij met Castle te rugkwam, na eerst met hem onder de pijn- boomen van de kloof verdwenen te zijn. Den volgenden dag giaf de heer Forbes Bajn voornemen te kennen een verre wan deling te gaan maken over de heide. Hoogstwaarschijnlijk zou hij thee drinken bij Andries Macfee, in zijn klein huisje midden op de hed; althans als hij vóór dien tijd niet verdwaald was. »,AJs je om zes uur nog niet thuis bent, tellen wij patrouilles uitzenden om je te Boeken 1,; riep mevrouw Athol hem na. Mag zou heel graag met hem mee zijn. g»gaan; maar zij zag, dat hij om een of an dere reden liever alleen ging. Zij kon zicK trouwens goed voorstellen hoe heerlijk de oode rechtsgeleerde, die zelf ook Schot van Keboorfce was, het moest vinden rond' te •werven op die heerlijke, wijde heide, waar heen zijn gedachten zeker dikwijls afdwaal den, als hij binnen de vier muren van zijn somber Londensche kantoor zat. Zij begreep, dat hij juist niets liever deed aan alleen gaan, en dat de eenzaamheid hem niet drukken zou; de herinneringen uit zijn jeugd' zouden hem gezelschap houden, iedere boom, ieder rotsblok zou hem zijn als esn oude bekende. Zij had gelijk. Ofsohoon hij gedurende de veertien dagen, die hij op Craig Athol had doorgebracht, verscheiden malen dit gedeelte der Hooglanden had doorkruist, toch genoot hij even volop als toen hij een knaap was, terwijl hij over de golvende heide sohreed, nu eens in een ravijn afda lende, dan weer een steilte beklimmend en zi)dh de gezichten der knapen, die hem toen op zijn tochten Hadden vergezeld, steeds duidelijker te binnen breDgend. Sommigen hunner waren reeds lang dood en begra ven; anderen hadden, ver van hun geboor teland, naam en carrière gemaakt, maar hij wist, dat, hoe ver zij ook waren, het hun zelfs tot nu toe telkens was alsof zij de frissche berglucht inademden Het huisje van Macfee was ongeveer een uur ver; maar Forbes vond zulk een wan deling niets. Hier in Schotland kon hij uren achtereen loop en. Dit was heel iets anders dan het drentelen door de Londensche stra ten. Hij wilde nog een tweede gesprek heb ben met dien pachter, die begiftigd was met die wonderlijke gave van het Tweede Ge- zjicht. Forbes voelde, dat hij de laatste da gen voortdurend eigenlijk detectievewerk deed. Hij deed dit sinds het oogenblik, waarop hij gevolg had gegeven aan Sir Drummonds .verzoek om hier te komen. Maar ofschoon hij geen moeite gespaard had en ook werkelijk meende op het goede spoor te zijn, toch was hij niet zoo gevor derd als hij wel wenschte. Hij had, sinds hij gemerkt had, dat de nagm Athol was op gesloten in dien van Lotha, geen enkele bijzonderheid onopgemerkt voorbij laten gaan, en ofschoon hij soms dacht, dat hij niet meer te weten kon komen dan hij al reeds wist, toch was hij nog niet voldaan. Zoolang het nog oen vermoeden was en geen vaste overtuiging, rustte hij niet. Als een zijner Londensche cliënten hem het denkbeeld aan de hand had gedaan, om, in een zaak, die hij behandelen moest, niet den Taad te gaan inwinnen van een collega, maar van een der vele waarzeggers en clair voyants, wier advertenties men dagelijks in de couranten las, zou hij zich diep belee- digd gevoeld hebben. En toch was hij nu op weg naar een Fchotschen pachter, tlie een nog geheimzinniger gave bezat dan die der Londensche zieners en dien hij wilde raadplegen. 't Was dus niet bevreemdend, dat hij zijn wandeling liever alleen deed. Als jurist 'schaamde hij zich eigenlijk over zijn eigen bijgeloovigheió, maar in zijn hart was en bleef hij Sohotsch Hooglander, en al de ver halen en legenden, die hem als kind als 't ware met den paplepel waren ingegeven, zou hij nimmer vergeten. Natuurlijk waren zij onprofessionneel, al die verhalen; maar hij troostte zioh met de gedachte, dat hij nu vacantie had. In Londen was hij de jurist en in de uiterste gevallen consulteerde hij Sir Edward. In de Hooglanden was hij Hooglander en ging hij den raad inwinnen van Andries Macfee.. De paohter was niet thuis, toen de heer Forbes het aardige huisje, waarin hij woon de, bereikte; maar zijn vrouw veegde juist het meel van haar armen on de keuken was vervuld van den heerlijken geur van gerste koek, die in een pannetje op een turfvuurtje stond'. En het was nu drie jaar geleden, dat hij warmen gerstekoek zoo uit de pan had gegeten, en toen had hij er maar één gehad. „Wel, wel, vrouwtje, dat is juist de traktatie, waarvoor ik naar de ScLotscTie Hooglanden ben gekomen!" riep hij, de ta fel naderend waar nu een helderwit tafella ken overheen lag, en waar 't gezellige thee servies reeds op klaar stond. ,,Jans, vrouw tje, Andries zal vanavond zijn thee zonder gerstekoek moeten drinken, als je niet da delijk een andere pan voor hem opzet." „Dat kan wel, mijnheer Forbes, dat kan wol," zei juffouw Macfee, onderwijl thee zettend. „Maar als hij weet wie hier is, om ze hem af te nemen, zal hij wel gauw maken, dat hij thuiskomt." Toen volgde er een gesprek in de Sehot- sclie volkstaal, dat voor anderen even on verstaanbaar was als een gesprek in het Sanskriet. De heer Forbes deed boter op zijn gerstekoek, dronk zijn kopje dampende thee leeg, en luisterde met belangstelling naar al de verhalen over haar eigen familie aangelegenheden, waarop de vrouw hem onthaalde, tot eindelijk Andries zelf thuis kwam en hem even hartelijk verwelkomde als zijn vrouw had geclaan. Toen hij de leemte zag, die er in den gerstekoek was gekomen, zei hij op de droog-komieke ma niereden Schotten eigen, dat mijnheer For bes op het kasteel zeker honger móest lij den als hij zulk een verre wandeling over de bergen gemaakt had, om hier den k 'c to komen opeten. Ondertusschen begrepen Macfee en zijn vrouw uitstekend wat er dc reden van was, dat do rechtsgeleerde op dit uur van den dag hun nederige woning bezocht. Gedurende de afgeloopen week haddon zij voortdurend naar hom uitgekeken, maar geen van beiden zinspeelde hierop, terwijl zij in zijn tegenwoordigheid hun avondeten verorberden. En zelfs tóen Jans de krui meltjes in haar sohort had verzameld, om er de kuikentjes mee te voeren, praatten de twee mannen ruim een kwartier lang over allerlei onverschillige onderwerpen. Maar Macfee wist zeer goed, wat Forbes hem was komen vragen, en Forbes wist, dat hij het wist. Toch was het niet vóór hij zijn horloge voor den dag had ge haald en gezegd liad: „Lieve Hemel, 't is later dan ik dacht, 't wordt tijd, dat ik ga", dat hii de hand op de tafel legde alsof hij op het punt was op te staan en schijn baar terloops zei: ,,0 ja-, Andries, kerel, ik moet je tooh' eerst nog iets vragen over dat Tweede Ge zicht van je. Maar ik geloof eigenlijk, dab je er me al alles van verteld hebt". Hij S"1» natuurlijk door met het En- gelsoh der Hooglanden te spreken, en Mac fee antwoordde hem in hetzelfde dialect". „Ik weet niet of ik veel belangrijks te vertellen heb", antwoordde hij met een. veelbeteekenend hoofdknikje, waaruit For bes afleidde, dat hij juist iets heel gewich tigs te zeggen had. (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1