Marktberichten. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. Pootje baden. f,Molesohott" echrijftt Ona'er een deel der bezoekers van onze Êéebadlplaatsen heerscbt een gebruik, dat {feitelijk 'n misbruik is en dat pootje baden genoemd! wordt. Niet alleen kinderen worden met bloote voeten de zee ingezonden, maar ook [volwassen „dames" en „lieeren" ziet men ibarvoets met tot over de knieën omgeslagen pantalons, hooge boeden en sigaartjes in zee wandelen. De dames hebben, schijnt het, daarbij alle schaamte verloren en geven een •zeer slecht voorbeeld voor jongere personen. 'Niet zelden kan men zorgzame ouders zien, die met vereende krachten hun ang stige kinderen naar zee sleuren en eerst te vreden zijn als het zeewater de voetjes, der soms krombeenige kinderen, bevochtigd heeft. De goede zielen schijnen te meenen, dat de kortstondige aanraking van het zoute water heilzaam werkt! en zijn later soms Verbaasd als hun stakkertjes aan darmca- tarrh of nieraandoening lijden niettegen staande 1) al hun zorg. Het gevoel van onvoldoende gereinigde en on\ oldoende gedroogde voeten, die weer in kousen en schoenwerk gewrongen worden, moet al heel weinig verfrisschend' zijn. Dat de werking van een dergelijk zeevoeb- baa' een gunstige zou kunnen zijn, moet ont kend worden. Het kan slechts besohouwd worden als een gewoon zeebad', waarbij slechts een deel van het lichaam in het water komt en het overige deel, door loopen, of 'door andere lichaamsbewegingen, in liet zweet geraakt. Weet niet haast ieder, dat een friscli hoofd en warme voeten gezond is en het omgekeerde niet Ook het met bloote voeten in het zand loo pen wordt door vele kinderen slecht verdra gen. Het ware te wenschen dat ieder, die het strand betreedt, een gedrukte waarschu- wng ontving: Pootje baden is ongezond! Of ieder het dan zou nalaten betwijfel ik zeer. Maar tegenover de, heLzoo-goed- bed'oelende ouders en hun kinderen ware men dan verantwoord. Kieuw model dienstpet. Bij de Staatsspoorwegen zal voor de sta tionschefs en adjunct-stationschefs een nieuw model dienstpet worden ingevoerd naar het Belgisch model doch de bol geheel rond. De monteering is uitgevoerd' in goudgalon in plaats van zilver zooals tot dusverre het ge val was, terwijl het rbkswapen in wit metaal vervangen is door een verguld. Bijwijze rvan proef werd de nieuwe pet gasteren (Zondag) gedragen door adj. Stationschefs te Utrecht. 3Ierk voor volvette kaas. De minister van landbouw, nijverheid en Handel heeft: lo. vastgesteld een merk voor volvette kaas, bestaande uit een met blauwen inkt op een doorzichtig plaatsje kaasstof aange- brachten stempelafdruk van het Nederland- eche wapen, waaronder het woord „volvet" en de aanwijzing „45 pCt.", terwijl als randschrift, in hoofdletters zijn geplaatst de woorden „Nederlandsche kaascontröle onder Rijkstoezicht" 2o. bepaald, dat op dit merk, overeen komstig de door den directeur-generaal van den landbouw te geven voorschriften, tus- echen het Nederlandsche wapen en het woord „volvet" ecnige cijfer- en lettertee- kens in blauwen inkt kunnen worden aange bracht voor het uitoefenen van controle 3o. dat dit merk van rijkswege op kosten van belanghebbenden zal worden vervaar digd en onder nader door den directeur- generaal van don landbouw te stellen voor waarden worden verstrekt aan de besturen der onder rijkstoezicht staande contrölesta- tions voor volvette kaas ten behoeve van de bij hun inrichting aangeslotenen 4o. dat door of vanwege deze aangeslote nen geen ander dan dit van rijkswege ver strekte merk mag worden gebruikt en dat alle door hen te bereiden kazen van dit merk moeten worden voorzien 5o. dat dit merk bij de bereiding van de kaas op deze moet worden aangebracht overeenkomstig de door den directeur-gene raal van den landbouw te geven aanwijzin gen Co. dat van het gebruik van dit merk door de besturen der kaascontrölestations en door de daarbij aangeslotenen aanteekening zal worden gehouden op do wijze als door den directeur-generaal van den landbouw is goed te keuren of te bepalen. Kat:o»»ie Stond voor Vreemdelingen verkeer. De vergadering te Sneek werd Zaterdag morgen geopend door ó'en voorzitter, den heer D. Fockema, die o. a. memoreerde het ernstig verlies, dat den Bond' geleden heeft door het overlijden van den werkzamen se cretaris, den heer J. van Aggelen uit Delft. Uit- het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van Eysden Jr. bleek, dat in het af geloop en jaar een 3-tal vereenigingen tot den Bond toetraden. Het aantal aangeslo ten vereenigingen bedraagt thans 05. Naar aanleiding van het verslag werd door den heer Wennips te Zut-fen de vraag ge steld, waarom de Nationale Bond niet zelf de leiding van het Plan 1913 in handen heeft genomen. Namens het bestuur antwoordde de heer Muller, die er aan herinnerde dat de plannen voor 1913 uitgingen van de Maatschappij van Nijverheid en in een gecombineerde vergar- de-ring, waar ook do Nationale Bond ver tegenwoordigd was, kwam het tot samen werking. De gecombineerde vergadering van het co mité 1913 getuigde van wijs beleid'. Zeker had de Nationale Bond niet de f 109.000 re- geerings-subsddie gekregen, die de commis sie van Plan 1913 verkreeg, en bovendien heeft deze commissie zulk superieur werk geleverd, dat de Nationale Bond dit zeker niet had kunnen verbeteren. De heer Wennips was met deze inlichtin gen tevreden, waarna het verslag onder dankbetuiging aan den secretaris werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van 1912 werd in orcte bevonden en sloot met een nad'eelig saldo van f1176.46. De begrooting voor het volgend jaar werd vastgesteld op een bedrag van f 4450. Na eenige discussie werd besloten dat de bijdrage van 1 cent per lid voor het Bondsorgaan tot 1914 gehand haafd zal blijven, en de volgende algemeens vergadering hierover opnieuw zal beslissen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca- ture-J.van Aggelen gekozen de heer M. J. Houwink te Sneek. Herkozen werden de heeren W. J. H. Feber t Breda en de heer Th. Koek te Utrecht. Ecib meeting van 50,000 snfira- gettes in Hydepark. Zaterdagmiddag liocft in Hyde.Park een Reusachtige meeting van ongeveer 50,000 niet- milit-ante suffragettes plaats gehad. De grootste merkwaardigheid van deze bijeen komst was wel het feit, dat de deelneemsters, uit alle deelen van Engeland afkomstig, te voet naar Londen waren gekomen, om de meeting hij te wonen. Verschillende dar kiesrechtvr ouwen waren daarvoor twtee a drie weken onderweg geweest. 's Morgens vrcog reeds begonnen de „pel grims" in de straten van het West-End, de aristocratische wijk van Engeland's hoofd stad, te defileeren, en langzamerhand groeide haar aantal aan, zcodat men ze weldra op alle groote verkeerswegen kon zien passeeren. Om vijf uur 's middags hadden alle demon stranten zich op vier van te voren aange geven punten verzameld en trokken zij in ge sloten colonnes naar Hydepark. Elke stoet werd daarbij' voorafgegaan dooT muziek en vaandels, waarvan het meerendcel tot op schrift droeg het devies der niet-militante suffragettes„Het verstand en niet het ge weld." Een enorm aantal toeschouwers was teven- leens naar Hydepark gestroomd om de verga dering bij te wonen. Daar waren twintig tribunes opgericht, vanwaar verschillende rodenaarsters het publiek toespraken. Allen waren overtuigd, dat het uur van succes der vrouwenbeweging weldra slaan zou en keur den de daden har-er militante zusters scherp af. Om zes uur namen de manifestanten met eenparigheid van stemmen een motde aan, waarin aan de regeering kiesrecht vcor de vrouwen gevraagd werd. Daarop gingen de pelgrims en toeschouwers in volmaakte orde en zonder dat eenig belangrijk incident plaats had, uiteen. Gedurende de meeting verschenen boven Hyde Park twee vliegmachines, waaruit over de menigte propaganda-brochures geworpen werden. Be Btaiiaansche spioniaagezank Do „Agenzia Stefani" deelt mede, dat het bolang van de spionnagezaak Morozzo della Rocea is overschat. De post, door den graaf aan het departement van oorlog bekleed, was niet van dien aard, dat hij met gewich tige geheimen bekend was. Volgens do „Corriere dellq Sera" be waart de graaf in zijn gevangenschap de grootste kalmte en verzekert, dat hij niets heeft gedaan dan artikelen over militaire zaken schrijven met gegevens, die in elks be reik liggen. Vm'kierJiBg&statistiejk. Verschenen is als No 189 der Bijdragen tot de Statistiek van Nederland, de sta tistiek der periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Gen er aal en de Provinciale Staten, gehouden in 1913. In het geheel zijn voor de Tweede Kamer 336 candidaten (in 1909, 300), voor de Pro- vinciajle Staten 618 (in 1910, 574) gesteld; onder dit aantal zijn de personen, Avelke in meer dan één district oandidaat zijn gesteld, evenzoo vele malen medegerekend. Tengevolge van verkiezing bij enkele can- didaatsteüing hebben voor de Tweede Ka mer geen stemmingen plaats gehad in 5 dis tricten n. 1. Grave, Helmond, s-Hertogen- bosch, Veghel en Weert. In d'e overige 95 districten is gestemd en in 47 daarvan her stemd. De opkomst der kiezers wa-s bij de stem ming in 1809: het laagst in het district Nij megen, 55.2 pCt.het hoogst in district Enkhuizen 97.4 pCt.bij de stemming in 1913 in district 's-Hertogenboscb 63.3 pCt.dis^ trict Enkhuizen 97.6 pCt.bij de herstem ming in 1909: het laagst in district Assen 62.3 pCt.het hoogst in district Gouda 93.3 pOt. bij d'e herstemming in 1913; district Amsterdam V 66.3 pCt.district Ridderkerk 96.6 pCt. Heb hoogste en laagste percentage der on geldig verklaarde stembiljetten was respec tievelijk: bij de stemming in 1909: 3.4 pCt. en 0.3 pCt., bij de stemming in 1913: 3.5 pCt. en 0.4 pCt.bij de herstemming, in 1909 1.3 pCt. en 0.2 pCt., bij de herstemming in 1913: 1 pCt en 0.3 pCt. Tengevolge van verkiezing bij enkele candi- daatstelling hebben voor cle Provinciale Sta ten geen stemmingen plaats gehad in 26 dis tricten, nl.Breda, Eindhoven, Grave, Hel mond, 's Hertogenbosoh, Heusden, Tilburg, Zevenbergen, Eist, Nijmegen, Tiel, Wijchen, Zalt-Bommel, Zevenaar, Alphen, Leider dorp, Bxeukelen, IJselstein, Dalfsen, Steen- wijk, Gulpen, Horst, Meerssen, Roermond, Venlo en Weert. In de overige distric ten is gestemd en in 14 daarvan is herstemd. Voor de Provinciale Staten bedroeg het aantal kiezers 769.777; uitgetrokken werden 597.170 stemmen,, waarbij 7620 niet geldig. Het aantal kiezers vcor de Tweede Kamer bedroeg 443.146; uitgebracht werd 364.146 stemmen, waarvan 2040 niet geldig. Schiedam, 28 Juli. No+eering van den Bond van Distillateurs in Nederland. Moutwijn ^14Jenever 18.Amst. proef ƒ19.50. uerH.L. c nt. zooder fust en zonder accijns. Alkmaar, 28 Juli. Aangevoerd 11 koeien en ossen f 259 a 325, 78 vette kalveren 'f40 a 105, per KG. ƒ0.90 a 1, 32 nuchtere kalveren 10 a 28, 601 schapen 125 n 85.25. Aangevoerd 297 vette varkens Prij9 55 a 60 ets. per KG. 20 magere varkens 20 a 31 per stuk. Rotterdam, 2:5 Juli. In tegenstelling met de vorige weken was de aanvoer v::n Tarw-i vandaag bijzonder groof, eigenlijk veel te g<oot voor de behoefte. Nadat begin lHurs enkelj der beste par tijtjes tot vurige week^piijzen uitgezocht waren, bleven koopers verder een afwachtende houding aannamen, tut zij ten slotte tot lager prijs het be- noodude kochten. Een gedeelte moeit echter nog onverkocht blijven. Puike Essex werd eerst van ƒ13 21 tot f 13.75 verkocht, later van f 12.75 tot ƒ13.50: gewone kwaliteit guld van f 12.25 tot 13. Van Wilhelmiua on Monarch wei don de beste partijties uilgezocht van f 1 .75 tot 13.25, wat spoedig f 12.25 tofc f 12 5'J werdgewone van f 11.50 tot f 12, en mindere en afwijkende van ƒ11 tot f 10, alles per 100 kilo. Rogge zonder handel. Noteeriog ƒ8.50 a 9.50 per 10Ö kilo. Gerst Winter- 9.75 a 10.25, Chevalier ƒ10 a f 10.25 per 100 kilo. Haver flauw met weinig kooplust. Er werd bedongen van f 8." 5 tot - 7.25 per lüO kilo. Bruinebooien naar kwaliteit verkocht van ƒ15 50 tot/ 10. Van Nieuw Koolzaad waren enkele partijtjes ter markt die, naar bloeiwijze, verkocht werden van 20.5 J tot 16 per 100 kilo Ltmcicu, 28 Juli Metalen. Ge b.) Straita-Tin contant 184.op 3 md.£184/.Chili Koper contant 67.5/, op 3/m. 67 5/. Zink 21. Lood (Spaanscii) 21.—/ a 21.2-6, promp /-. Uzer. He bears.) Clevelaud Middlesbro No. 3 contant 55/6 eu op 1 m. 55/10 koopers. Londen, 28 Juli. Metalen. (2de b.) Straits-Tin cont. 184.10/, op 3/m 184 10', Koper cont. 67.7/6, op 3/m. 67.7/6, Zink 20.15/, Lood (Spaansch) 20.15/ a 21.5/. IJzer. (2e beuis). Cleveland Middlesbro No. 3 contant 55/5 en op 1 m. 55/9 koopers. De toestand van den 17-j ari- gen Christiaan do Joug, die verdacht wordt Zondagnamiddag zijn stief- of pleegvader in diens woning aan do Ga-slaan te 's-Gra- venhage van het loven te hebben beroofd en die wegens de verwondingen welke hij (zichzelf toebracht-, in het diaoonessenhuis Bronovo wordt verpleegd, is nog zeer ern stig- en van dien aard dat hem nog geen verhoor kon worden afgenomen. De Haagsche recherche is erin geslaagd een van de hoofdaanleggers van de bende, welke beschuldigd wordt valsche aandeelen van een groote Parijsche maat schappij uit te geven te arresteeren. In Brussel mocht het reeds gelukken drie andere leden der bende te arresteeren. Deze drie zijn Hollanders en geen onbeken den van de Haagsche recherche. Reeds, geruimen tijd werden nasporingen in deze zaak gedaan. De thans gearresteerde hoofdaanlegger van deze bende is naar het huis van bewa ring overgebracht. Zaterdagavond tegen 7 uur werd de Haagsche brandweer gealarmeerd van uit het hotel op den hoek Wagenplein en Bierkade. Het bleek echter dat niet in het hotel brand was, maar in een op het Wagenplein tegen het hotel geplaatste brie venbus. Volgens ooggetuigen hadden jon gens een z.g. „rotje", een met kruit gevulde kartonnen huls, in brand gestoken en in do bus geworpen. Uit de gleuf der brievenbus kwamen rookwolkjes naar buiten, waarop de brandweer door het inwerpen van zand en het afsluiten van de opening trachtte het vuurtje te dooven. Nadat de post was gewaarschuwd en een beambte de bus had geopend, bleek, dat twee gedrukte stukken waren verbrand. De kwajongens, die dit op hun geweten hebben, hadden ijlings een goed heenkomen gezocht. Uiteenslootbij do Lango Hi 11 e- straat te Rotterdam is opgehaald het lijkje van den 2-jarigen P. V., wonende in de Meekrapstraat aldaar. Een vrachtrijder uit Naaldwijk op den Haagweg trachtte dicht bij Eik en Duinen nog door te rijden tusschen een stilstaanden wagen en de aankomende Westlandsche stoomtram. Het ging echter niet en de wagen werd tot splinters gesla gen, ook de andere wagen werd vernield. De trammachine werd van voren ingedeukt en kreeg een groot gat. Het paard werd zoo gruwelijk verminkt, dat men het kort daar na maar met een schietmasker uit zijn lij den hielp. Een paar jongens die op den wa gen zaten, kregen ernstige verwondingen aan armen en hoofd. De Roode Kruis-auto behoefde echter geen dienst te doen. De weg lag bezaaid met allerlei bessen en fruit. Iemand te Haarlem had een tochtje per rijwiel gemaakt. Thuis komend zette hij zijn rijwiel in de vestibule. Een oogenblik later in de gang komend, miste hij zijn fiets en vond in de plaats daarvan een oude parapluie. Zijn verrassing was zeer groot en hij gaf daarvan de politie ken nis. De recherche toog op onderzoek uit en legde de hand op een man, die bekende de fiets te hebben gestolen e» verkocht voor ƒ10, om drank te koopen. Zijn parapluie had hij als pand achtergelaten. Per autoziekenwagen is te Am sterdam een man naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opgenomen, die op het Damrak bij de Prins Hendrikkade door een auto werd aangereden. Kort na aankomst in het gasthuis, is de man overleden. Sinds Vrij dagmiddag h a 1 f zes werd te Amsterdam het 3£-jarig zoontje vermist van den wagenbestuurder Bout, wo nende Violettenstraat. Na lang vruchteloos zoeken werd in de Prinsengracht bij do An jeliersstraat een kinderlijkje drijvende ge zien, dat na door de politie op het droge te zijn gebracht, dat van het vermiste knaapje bleek te zijn. Een eigenaardige hufide. Naar de „Prov. Gr. Ct." verneemt, be staat bij het vischvrouwengilde het voorne men, de Koningin bij haar bezoek aan de woning van den comm. der Koningin te Groningen de traditioneel e hulde te be wijzen. Zooals men weet, bestaat deze hierin, dat eenige vertegenwoordigsters van het gilde H. M. onder een versierden hoepel, waarin een visch hangt, laten doorgaan. Reeds zijn de noodige stappen gedaan door de vischvrouwen, om verlof te ontvangen voor h aa r hulde-d emonst-ratie. Zaterdagmiddag speelden eenige knapen in een twee meter diepe zandkuil op den Soester Eng. te Soest, toen zij plotseling door een zandstorting werden overvallen. De knapen konden vluchten met uitzondering van den ruim 5-jarigen Albert Groen uit Soest. De ouders, ongerust door het lange uitblijven, gingen het ventje zoe ken. Op aanwijzing van een juffrouw ging men ter plaatse, waar de kuil was, graven en vond men weldra het lijkje van het kind, dat zoo treurig om het leven is ge komen. Een brutale diefstal met braak heeft plaats gehad in de R.-K. kerk te Wijk. Toen de koster, die des avonds als naar gewoonte de kerkdeuren had geslo ten, 's ochtends om 5 uur in de kerk kwam om het Angelus te luiden, bemerkte hij, dat een deur openstond, en dat van de bal- lust-rade van het zangkoor een dik touw hing. Bij nader onderzoek bleek hem, dat een drietal offerblokken, waarbij die bij het altaar van 't H. Kruis en van de H. Odilia, waren opengobroken, en van hun inhoud beroofd. De koster vermoedt, dat de dief zich een bedrag van 40 k 50 gul den heeft toegeëigend. Onmiddellijk waar schuwde de koster de politie. Uit een door ons ter plaatse ingesteld onderzoek bleek ons, schrijft de „Lim. Koer.", dat de dief zich blijkbaar heeft laten insluiten in den toren der kerkin den nacht is hij naar beneden gekomen, doch vond toen de buitendeur en de bin nendeur der kerk gesloten zoodat hij in het kerkportaal was opgesloten. Toen is de dief weer naar boven geklommen, heeft een touw afgesneden, die als leuning dient langs de trap van de galerij, heeft die be vestigd aan de ballustra.de van het zang koor, waar langs hij zich naar beneden heeft laten glijden. Op zijn gemak heeft de dief toen aan do offerblokken gewerkt. Toevallig dat hij juist die geforceerd heeft, welke het meeste geld bevatten Het offer blok van den Sint Piterspenning heeft te genstand geboden, hoewel or reeds eenige schroeven zijn losgedraaid. Voor zoover bekend, wordt niets anders vermist. De dief heeft de kerk verlaten langs de zijdeur aan den kant van de Pastoorstraat deze deur was van binnen gesloten met een drietal grendels. T e Bennekom isinde Meent, een valk geschoten, d'ie een vlucht had van 1.10. Het is een mooi exemplaar, dat zal worden opgezet. T eBorneiamej. T., dieinden laats ten tijd dikwijls ijlende was, in een sloot verdronken gevonden. De zwarte specht. Te De Lut- t-e, bij Oïdenzaal, is de vorige week een zwarte specht geschoten. Dit is een van de grootsto zeldzaamheden op ornithologisch gebied. In de laatste jaren zijn te Do Lutte en Denekamp zes van deze vogels gescho ten, een bewijs, dat zo naar die streken af dwalen. Deze vogel heeft zich in den laat- sten tijd in het Bentheimerwoud gehuisvest en van hier uit schijnen ze zich te verbrei den naar bovengemelde plaatsen. Mochten de jagers nu hun lust om eiken onbekenden vogel te schieten leeren bedwingen, dan zou het niet onwaarschijnlijk zijn, dat De Lutte en Denekamp de eerste vaste broedplaat sen van den zwarten specht in ons land werden. Uit Ne w-Y ork wordt aan de „Daily Tel." gemeld, dat te Knoxville, in Tenecsee, oen ontzettend ongeluk geschied is, dat de vrouw van een landbouwer bin nen enkele uren van haar kinderen beroofde. Terwijl zij in een rivier bezig was lin nengoed te wasschen, had zij haar jongste kindje in haar nabijheid op het gras te sla pen gelegd. Na geruimen tijd bezig to zijn weest, viel het haar op, dat do drie oude re kinderen zoo stil waren. Zij vloog naar de plek, waar zij zo het laatst spelend ge zien had en vond ze alle drie dood. Een Een ratelslang had hen herhaaldelijk ge beten en de lijkjes der kinderen waren af schuwelijk opgezwollen. De arme moeder bezwijmde. Toen zij weder bijkwam, was haar eerste gedachte aan haar kindje bij de rivier. Daar werd het drijvende in den stroom gevonden. Het was van het gras afgegleden en verdronken. De toestand der arme moeder moet van zoodanigen aard zijn dat men voor haar leven vreest. Wij deelden onlangs mede, dat-de graaf de la Rochefoucauld zijn woning aan den boulevard Lannes had afgestaan aan Cochon, om er eenige a'aklooze gezin nen te huisvesten. De huisheer echter is daartegen opgeko men op grond, dat hij de woning niet voor zulk een doel had' verhuurd; hij heeft- van den rechter in kort geding een vonnis gekre gen tot ontruiming. De twee en vijftig beschermelingen van Cochon hebben besloten zich niet op straat te laten zetten. Onmiddellijk zijn zij aan het werk getogen om de woning in een fort Cha- brol te veranderen. Deuren en vensters zijn gebarricadeerd, de noodige levensmiddelen zijn ingeslagen en rustig wachten zij den huisheer met zijn deurwaarders af. HermannKnorr eenlandheer die dezer dagen te Kauswitz bij Planen, is overleden, heeft zijn vermogen van meer dan een rn.illioen mk. aan den Keizer vermaakt. Daarmee had hij wel iets beters kunnen doen. Tenzij de keizer 't nog iets uitdenkt. Te Temesziget, in Hongarije, heerscht cholera. Er zijn reeds vier sterf gevallen voorgekomen, terwijl drie zieken onder observatie zijn. Hoewel al het moge lijke wordt gedaan om te verhinderen dat de ziekte zich uitbreidt, is in een naburig dorp, Kevehaza, een verdacht geval gecon stateerd. Een vrouw in de Reichenber- gerstrasse in het Zuidoosten van Berlijn, is door pestpokken aangetast. Zij is naar de Charité overgebracht. Alle bewoners van liet huis en iedereen die met haar in aan raking is geweest, zijn dadelijk ingeënt. De boschbrand op het eilandje Porquerolles is bedwongen. De aangerichte schade is zeer groot, daar één derde van het eiland volkomen platgebrand is. In Cheltenham is dezer dagen een kantoorbediende van een advocaat over leden In zijn laatsten wil heeft hij van zijn verinogen van 6000 pd. st. 2000 pd. t. voor verschillende legaten bestemd. De overblij vende 4000 pd. st. moeten gelijkelijk ver deeld worden tusschen het algemeene zie kenhuis in Cheltenham en den dienst van de openbare schuld „ter vermindering van de schuld van het Yereenigde Koninkrijk". Vraag: Ik heb in mijn pension veel per soneel en er wordt nog al eens wat gebro ken. Een van mijn meisjes brak verleden week een vaas a 2.30 cn onder den indruk van het ongeluk, bood ze mij aan haar te vergoeden. Ofschoon ze goed verdienen, vond ik zulks te veel en zei met ƒ0.75 te vreden te zullen zijn. Zij was daar heel goed mee bewilligd, maar toen ik het een paar dagen later afhield, mopperde ze en zei dat Mevrouw er geen recht op had. Vindt u zulks onbillijk? Antwoord: In het algemeen laat men een dienstbode niet dadelijk vergoeden in dien zij wat breekt, maar waar het bij u meer voorkomt en in dit geval een overeen komst over de vergoeding voor de vaas was gesloten, moet de dienstbode die gestand doen. Gij kunt dus die 75 cent afhouden. V raag: Als bij overlijden van een va der geen boedelscheiding heeft plaats ge had, heeft dan een moeder het recht bij haar leven alles aan haar jongsten zoon te geven Antwoord: Zij kan dit wel doen, maar die zoon moet bij haar overlijden toch weer alles inbrengen. Het geeft dus niets. Wat uw vraag over onderstand betreft, die moe ten de kinderen allen te zamen verstrek ken, ieder naar vermogen. Vraag: Ik heb een nichtje, dat naaister is. Nu kreeg ze van een juffrouw een blouse te maken. Nu is gebleken dat er niet vol doende goed is en aangezien er van hetzelf de goed niet te verkrijgen isnu wil de juf frouw de bijna afgewerkte blouse niet te rughebben. Kan zij de blouse vermaken en ze dan verkoopen om op die manier aan haar maakloon te komen? Antwoord: Ho ho gij maakt er u wel wat vlug af. Een goede naaister behoort als ze een lap krijgt, dadelijk te beoordeelen of er een blouse uit kan of niet. Als gij ons dus geen andere omstandigheden weet mede te deelen, zullen wij moeten antwoorden, dat gij in schadevergoeding vervalt. Verma ken en verkoopen moogt gij voorloopig in geen geval. V raag: Als een verzekering zes weken uitbetaald heeft wegens ziekte eener inwo nende dienstbode en de zieke nog niet her steld is, is dan de diensttijd geëindigd of moet de werkgever den dienst opzeggen? Antwoord: Geen van beide. Alleen is de wettelijke verplichting wegens ziekte geëindigd. Gij kunt de dienstbetrekking echter laten voortduren of opzeggou al naar een van beide partijen wil. V raag: Kunt u mij een middel geven tegen verwijdering van wilde bijen (hom mels), die hun woning op het dak van mijn huis hebben gevestigd? Antwoord: Weet u zeker dat het hom mels zijn? Kan het niet een zwem bijen wezen van een bijenhouder in den omtrek. Het gebeurt meer dat deze zich op een dak neerzetten. In dat geval zou u beter doen er eens een ijmker bij te halen, die de zwerm netjes in een bijenkorf weet te krij gen. Zijn het hommels of wespen dan ver wijdert u ze het best door in het nest ko kend water te gieten. Vraag: Ik verdien gemiddeld 7 gld. per week, ik ben stukwerker. En met mijn thuiswerk heb ik bij elkaar 2.50. Nu heb ik weken van 5 gld. met de vacantie, en in den winter is het ook hetzelfde. Nu ben ik aangeslagen voor inkomstenbelasting voor 3.50. Nu vraag ik of dat goed is, en zoudt u het adres op kunnen geven, waar toe ik mij wenden moet als ik dat niet kan be talen Antwoord: Indien u, alles bij elkaar gerekend, in het jaar minder verdient dan 500 behoeft u geen jriaatselijke directe be lasting te betalen. U kunt tegen uw aanslag een bezwaar schrift indienen bij B. en Ws. U schrijft een voudig een briefje waarin u een juiste om schrijving geeft van uw inkomsten en be zorgt dat op het Stadhuis of stuurt het aan het adres van B. en Ws. van Leiden over de post met een 3-cents-postzegel gefrankeerd. Vraag: Hoe moet men vrucht-en inma ken, en kunnen die lang bewaard worden? Antwoord: Men gebruikt tegenwoordig voor het inmaken zelfsluitende Krumush's inmaakpot-ten of om het nieuwste snufje te hebben Week's Inmaakglazen. De Jaatsten worden aanbevolen omdat men een glas be ter zichtbaar kan reinigen aan een pot-. De vruchten worden zorgvuldig a-fgewas- schen in de potten of glazen gedaan, waar na er opgeloste suiker wordt bijgegoten tot dat dc ruimte geheel gevuld is. Het deksel wordt dan er opgedaan en men kan op een koe-le plaats de vruchten bewaren. Ze leve ren een zeer smakelijk nagerecht. Vraag: Gaarne zou ik een paar vakan tiedagen in Pairijs doorbrengen. Weet u geen leuk plannetje om die dagen zoo genietbaar mogelijk -door te brengen? Wat zouden zoo wat drie dagen, de reis er L"\ inbegrepen kos ten, en wat raadt u me zoo wat aan, er te gaan zien, ik heb 'n bescheiden portemon- naie? Antwo or d: Kent gij d'e Fransche taal of gas.t ge met een reisgenoot die zich met deze taal kunt redden dan kunt ge in een paar dagen wel iets genieten, maar u be grijpt dat het veel te kort is. Wij weten waarlijk niet wat wij u zullen raden uit hat vele te gaan zien. Koop een eenvoudige gids en zoek daaruit wat u 't meest interes seert. Er zal met dit reisje wel een f 60 heen gaan. U maakt dan nog geen kromme sprongen. De lange en veel te persoonlijke vraag over den aankoop van 'n wagen (kinderwa gen?) kunnen wij zoo niet plaatsen. Indien u met den wagen geen ongeluk hebt gehad moet naar het ous voorkomt d'e leverancier hem weer geheel voor u in orde maken. Zie a'o zaak met hem te schikken. Wendt ge n tot een advocaat dan krijgt ge al dadelijk kosten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6