Kunst, letteren, enz. Uit de „Staatscourant". Tweede Kamer. Faillissementen. Marktberichten. Vragen en Antwoorden. Haagscii Gerechtshof. Yoor het Haagsch gerechtshof werd be vestiging geetecht van het vonnis tegen Th. v. d. V., te 's-Gravenhage, door de rechtbank veroordeeld wegens diefstal met braak in een perceel in de Spuistraat tot 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. C. W. C. van 'der Goes, te Leiden,-wees er o.m. in zijn pleidooi op, dat in eerste instantie in strijd met 392 strafv. de beklaagde louter op verklaringen zijner medeJxddaagden veroordeeld was en dat verder het aan gevoerde alibi onaangetast was gebleven. Verder de beweringen van beklaagde voor Hiens rekening latende, vroeg pleiter op juridische gronden vrijspraak van den be klaagde. Rechtbank te Middelburg. Vij f meineedigen vo or de r e oh tb ank. Voor de rechtbank te Middelburg hadden gjch te verantwoorden P. T., 19 jaar land- feouwersknecht te Ovezande; A. V., 40 jaar, arbeider te Gravenpolder; O. D., 20 jaar, klompenmakersknechtL. C. C., 25 jaar, [klompenmaker, beiden te Eversdijk en C. V., 19 jaar, arbeiaër te 's-Gravenpoldcr, allen .thans gedetineerd te Middelburg. Deze vijf mannen traden op 6 Juni jl. voor 'dezelfde rechtbank als getuigen a décharge op in een zaak tegen de landbouwer P. V., te Kapelle, beklaagd van het belemmeren van een ambtenaar in de rechtmatige uit oefening zijner bediening. Alle vijf legden verklaringen af in lijn- t „bten strijd met die van de beide veld- wachtersrgetuigen, wat hun gevangenne ming als verdacht van meineed ten gevolge fead. Thans hadden zij zioh wegens meineed te qpe rantwooraen. De cisch-voor T., was negen, voor de rier anderen zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank voldeed aan het verzoek 'der verdedigers om beklaagden direct in vrij heid te stellen. Rechtbank te Winschoten. Loterijwet. Te "Winschoten stond terecht de heer T. S. van Klooster, 30 jaar, directeur der N. .V. „Albino" te Groningen wegens overtre ding der loterijwet. Deze N. V. verkocht te Winschoten pak jes havermout, waarop stond: „20 cent met verrassing en met kaartje". Uit het getuigenverhoor bleek, dat de pakken voorwerpen van geringe waarde bevatten (3 5, 4 centen zeggen de getuigen) en alle van ongeveer dezelfde waarde. Het gewicht der pakken varieert van 5 tot 9 H.G., al naar het gewicht van het sou venir. De ambtenaar van het O. M. wijst er op, dat geen kooper vooruit weet, wat hij krijgt. De wet spreekt van winner, maar even goed kon van verkrijger worden ge sproken. De eisch luidde 3 boete, subsi diair 2 dagen hechtenis. Dc heer mr. Levie, van Groningen trad als raadsman van bekl. op en wees er op, dat de loterijwet zich richt tegen den speel- hartstocht. Van prijzen en premiën is hier geen sprakemen koopt iets en dingt dus niet mee. Het publiek weet, dat het de sou venirs betaalt. Een strafbaar feit is volgens pleiter niet gepleegd. Huygons-Museum. Men meldt uit Voorburg aan de „N. Crt.": Het buitengoed „Hofwyck", eenmaal be woond door den bekenden dichlor Constanten Huygens, is aangekocht mot de bedoeliDg het voor Huygens-maseum in te richten. De opgravingen van grafkel ders te Emmen. Men schrijft d.d. 22 dezer aan de „N. R. Ct.": Onder leiding van den heer dr. Holwer- da, uit Leiden, wordt aan de opgraving van de hunebedden of grafkelders nabij de Schimmerent in de gemeente Emmen reeds meer dan een week op een afgescheiden ter rein voortgewerkt. Een assistent, twee rijksarbeiders en eenige arbeiders uit de gemeente zijn er bij werkzaam. De grootste der twee grafkelders is nu geheel uitgegraven. Een diepte van l-£ me ter heeft deze grootste der grafkelders, die door deksteenen is gedekt. De steenvulling tusschen de opstaande kantsteenen is aan wezig. Vele fragmenten van het hunebed den-aardewerk zijn er voor den dag ge haald. Het terrein binnen de ruimte van opgaande randsteenen, waarin behalve deze groote ook nog een kleinere kelder ligt, wordt opgegraven. Vermoed wordt toch, dat er nog meer graven buiten dien kelder hebben gelegen. Naar den ingang van den kelder dient speciaal een onderzoek te worden ingesteld omdat dezo gang niet geweest is als bij an dere hunebedden een gang, die door den steenkrans naar binnen in den kolder voer de. Van een dergelijke gang is bij den groo- ton kelder niets te bemerken. Echter, het is mogelijk, dat deze kelders ook van bo ven af toegang kunnen geven. Een onder zoek lean hier licht ontsteken. De hunebedden of grafkelders, die vroe ger aan de gemeenten toebehoorden, zijn later het eigendom van de provincie Dren the cn daarna van het rijk geworden, dat cr rondom wandelpaden ging aanleggen, enz. In de gemeente Emmen worden nog tal van plaatsen aangetroffen, waar de bodem nog vele zaken uit den oertijd bevat. Tal van urnen toch zijn er in den loop der ja ren opgedolven en de urnzoeker A. Mid denveld heeft daarin zijn bedrevenheid kunnen toonen. In de nabijheid van Kievitsvalk onder de gemeente Emmen heeft Middenveld nu een grafkelder ontdekt, onmiddellijk bij de plaats, waar enkele jaren geleden ook een kelder werd gevonden. Onder leiding van den heer dr. Holwer- da zal ook deze kelder worden geopend. J ournalistiek. Mevrouw Anna van GogliKaulbach zal den heer J. B. Schuil opvolgen als tooneel- recensente van „Haarlem's Dagblad." Mevr. Curie heeft opdracht gekregen te Warschou een laboratorium in te richten voor de bereiding van radium. Zij zal hier voor een deel van haar vacantie gebrui ken. Bij Kon. besluit is aan den controleur der grondbelasting J. A. O. H. G. Mijkamp te Dordrecht op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend; zijn benoemd in de provincie Zuid-Hol land tot heemraad van den polder Smeets- land en Meester Arend van der Wouden s- land M. D. Noordzij te Rotterdam; tot lid van het bestuur van den polder Nieuw- Hongerland W. van dier Linde Lz. te. Spijkenisse; tot lid van het bestuur van den polder Nieuw-Rozenburg en Blanken burg C. van Kapel te Rozenburg; in het bestuur van het waterschap v. West-IJsel- monde: tot dijkgraaf J. Vrijlandt, te IJselmonde, en tot heemraad A. Velt- hoven 'te IJselmonde en M. D. Noord; zij te Rotterdam; tob hoogheemraad van de Zwijndrcchtsche Waard A. Plaisier. te Hendrik-I do-Ambachttot hoogheemraad van Delfland W. C. J. J- baron van Voorst tot Voorst te 's-Gravenhage; is W. C. Weier, controleur van den waarborg en de belasting dier gouden en zilveren werken te Groningen, met ingang van 1 September benoemd tot essaieur bij dat dienstvak te Amsterdam; is aan K. F. van den Berg te "Amster dam op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de commissie voor den Neder!andscheu Z'iid-Afrikaanschen han del onder dankbetuiging voor de bowezen diensten; en zijn tot leden dor genoemde commissie benoemd mr. E. J. Everwijn Lange, directeur van de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika te Amsterdam en 'H. J. Meerkamp van Embden, lid der fir ma P. Meerkamp van Embden en Zoon te Rotterdam. Wijziging der Gemeentewet. Het Verslag is verschenen nopens de voorgestelde wijziging der Gemeentewet, ten doel hebbende de verruiming van heb plaatselijk belastinggebied. Aan dit stuk, dat vergezeld gaat van verschillende bijlagen, ontleenen wij, dat vele leden het met de Regeering eens wa ren, dat door de voorgestelde herziening voor de gemeenten een hoogst welkome verlichting kan worden aangebracht. Zij ontveinsden zich niet, dab de aanneming van het wetsontwerp op den financieelen toestand der gemeenten een belangrijken invloed zal uitoefenen en het spreekt van zelf, dat ingrijpende wijziging van de in richting der plaatselijke belastingen voor een aantal gemeenten bezwaren zal opleve ren. Maar die bezwaren behoeven nog geen grond te zijn om de voorgestelde regeling ongewenscht te achten. Dat bij de heffing van inkomstenbelasting de inkomens slechts met een laag percentage belast worden, is bij voorbeeld in onderscheidene gemeen ten het gevolg van de onbillijke regeling dier belasting en zulke gemeenten zullen geen goede reden tot klagen hebben, indien zij door toepassing .van het voorgesteldo beginsel van splitsing van het inkomen naar de plaats, waar het verworven is, gedwongen worden dat percentage te ver- hoogen. Weliswaar kunnen er ook ge meenten zijn, die door de voorgestelde re geling in financieele moeilijkheden geraken maar deze leden meenden, dat afgewacht kan worden, in hoever dit het geval zal «zijn en dat een herziening der web van 1897 kan worden uitgesteld, totdat geble ken zal zijn, hoe de voorgestelde regeling der plaatselijke belastingen in de practijk werkt. Andere leden wenschten intusschen na der aan de Regeering de vraag onderwor pen te zien, of het wel aangaat zich te be palen tot een herziening van het belas tingstelsel, welke, gelijk de Regeering er kent, niet voldoende is om in den finan cieelen nood der gemeente te 'voorzien, maar tot een ingrijpende wijziging iu de inrichting der plaatselijke belastingen zal leiden. De rijksuitkeeringen zijn in 1897 vastgesteld in verband met den financiee len toestand der gemeenten en die toe stand wordt weder voor een deel be- heersoht door de regeling der plaatselijke belastingen. Maar is het dan niet beden kelijk deze regeling op ingrijpende wijzi© te veranderen zonder dat te gelijk die der rijksuitkeeringen een daarmede verband houdende wij-ziging ondergaan In het bij zonder wees men er op, dat een der fac toren, die voor den financieelen toestand der gemeenten van groot belang zijn, is het belastbaar inkomen, dat in de plaat selijke inkomstenbelasting kan worden be trokken. Wordt het voorgestelde stelsel van splitsing van het inkomen naar de plaats, waar het verworven is, ingevoerd, dan zal het belastbaar inkomen voor som mige gemeenten af-, voor ander toenemen en zullen dus de thans verleende rijksuit keeringen voor de eerstbedoelde gemeen ten te laag voor de laatstbedoelde te hoog kunnen worden. Aanneming van het wetsontwerp zou het uitzicht op voldoende verbetering voor gemeenten, die daardoor niet geholpen worden, in belangrijke mate verminderen. De regeering antwoordde hierop schrif telijk dat, zoowel in de punten van over leg als bij de gehouden besprekingen, vrij algemeen het standpunt der regeering, dat voor het oogenblik 's lands financiën geen verhooging der uitkeeringen aan de ge meenten toelaat, was geëerbiedigd. De op merking, dat een wijziging van het stelsel der plaatselijke belastingen tot herziening van de wet van 1897 zou mpeten leiden, omdat deze zich op den destijds bestaanden toestand baseerde, bewees h. i. te veel. Immers in dien toestand is reeds zóóveel veranderd, dat, ging het gebezigde argu ment op, de herziening ook zonder wijzi ging der wettelijke regels inzake het ge meentelijk belastingstelsel bij uitstek ur gent zou zijn. De regeering was bereid gegevens over de vermoedelijke werking der wet zoo spoedig mogelijk te doen volgen. Voors hands meende zij, dat de wet nagenoeg steeds zwaar gedrukten gemeenten zou te gemoet komen, zij het somwijlen ten koste van welvarende. Mocht zich echter onver hoopt het. geval voordoen, dat een gemeen te, die tot dusver in staat bleek in <Ie kosten barer huishouding te voorzien, na het tot stand komen der wet noodlijdend bleek, dan zou uit den aard der zaak een tegemoetkoming op den daarvoor gebuike- lijken voet aangewezen zijn. Daartegenover staat echter, dat allicht sommige thans ondersteunde gemeenten in de toekomst dien steun zouden kunnen ontberen. De opheffing van 's Rijks werf te Amsterdam. - Een wetsontwerp is ingediend, strekkende om in dc Marine-begrooting voor het loo- pende jaar een artikel op te nemen, waar uit kunnen worden gekweten tegemoetko mingen aan mindere geëmployeerden, werk lieden en bedienden bij 's Rijks werf te Am sterdam, die, in verband met de voorgeno men opheffing van die werf als inrichting van aanbouw en herstelling, eervol worden ontslagen. Omtrent die opheffing schrijft de minister van Marine ad interim o. a., dat de Regee ring deze noodig acht in 's lands belang; de particuliere scheepsbouwindustrie kan in voldoende mate voorzien in de behoefte aan oorlogsschepen, waarbij kan worden aangenomen, dat zij zich zal inrichten voor den bouw van schepen van grooter charter, dan waarvan haar de bouw tot nu toe werd opgedragen. Hoezeer voorshands nog niet met zekerheid is te zeggen binnen hoeveel jaren die opheffing volbracht zal zijn, wordt medegedeeld, dat nevens de voltooiing in het jaar 1913 van het tankschip Artemis", door opdracht van den bouw van twee gou vernementsschepen voor den dienst in Ne- derlandsch-Indië aan 's Rijks Werf te Am sterdam, door den voorgenomen bouw van een stoomloodsvaartuig in 1914 en door an dere werkzaamheden van minderen omvang voor het loodswezen, enz., die inrichting nog enkele jaren op zeer beperkten voet zal kunnen worden in stand gehouden, waardoor de opheffing geleidelijk zal plaats hebben. Drie wetsontwerpen. Verschenen zijn twee ontwerpen van wet tot nadere wijziging lo. van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandseh-Indië 2o. van de Indische Comptabiliteitswet. Voorts een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen noodig voor en ten behoeve van het aanleggen van een verkeersweg tusschen de Prinsegracht en de Heeren gracht te 's-Gravenhage. Ilaadels'.ioogescliool te Rotterdam. Te Rotterdam werd gisternamaddag de eerste vergadering gehouden van leden der Ned-erlandsehe Yereenigiing voor Handels onderwijs. De voorzitter, de heer G. A. P. van Stolk, boette do talrijke aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde uit, dat dank zij alle offervaardigheid do totstandko ming der Hoogeschool is verzekerd. Ver moedelijk wordt zij in October geopend, maar indien eerst in Januari aangevangen kan worden dan zullen de ingeschreven, studenten voor twee of drie maanden op de kantoren der leden worden onderge bracht. Hierop werden de statuten en bloc beha/n_ deld; de eenige wijziging van beteekenis die werd aangebracht was, dat de Kamer van Koophandel te Amsterdam gelegenheid wordt gegeven om een curator te benoe men. Daarna werden een zestigtal heeren be noemd voor de leden van het algemeen be stuur, o. w. de heer H. Kellenaers te Leiden. Als voorzitter van het algemeen bestuur zal optreden de heer A. G. Kröller te 's-Gravenhage en als secretaris de heer mr. "VV. C. Mees. Daarna weden curatoren benoemd. Mardcnnal Van Rossglbu. Wcensdagmcïrgie'n bracht kardinaal Van Rossum met zijn gevolg per auto eein be zoek aan het klooster der Redempto is tinnen te Vclp. De dorpen, die hij passeerde, waren in vlaggetooi. Plet hek voor het nonnenkloos ter en den ingang tot klooster en kerk waren keurig versierd met guirlalndoS, rcodc klinioprozen en vlaggen, tropheeën in de nar tionale en pauselijke kleuren. De kardinaal weTd ontvangen door de geestelijkheid vatn Grave en omstreken, die in de gang gepos teerd stonden. Na een korte begroeting be gaf zicih de kardinaal naar de keurig ver sierde kapel, di© geheel gevuld was met geloovigen, begroet door orgelspel vajn een dcT eerw. zusters, en droog daar een stille H. Mis op. Terwijl Z.Em. de kapel verliet, werd hij daarbuiten begroet door fanfares van de fclarmoïiio van GraVe, die "vervol gens het „Wien NdeTlandsch Bloed" speelden, dat de kardinaal staande in de kloosterdeur aanhoorde. Nadat de hoogeerw. pater pro vinciaal op verzoek vati den kardinaal had bedankt voor de muziekhulde. ging Z.Em. met gevolg en verdere geestelijken het kloos ter binnen, waar het on 1 bijt werd genomen, tijdens hetwelk de muziek op bet voorplein verschillende stukken speelde. Na het ontbijt gaf de kardinaal een audiëntie in een der spreekkamers bij den ingang van het klooster. Vervolgens wercl Z.Em. met gevolg en gees, telijkheid het slot der zusters van het kloos ter binnengeleid. Z.Em. nam plaats op eeu daar opgeslagen troon in het rood, waarna een der eerw. zusters een toespraak hield. Z.Em. sprak vervolgens tob het ©onYcnt. Bij zijn afscheid sprak de eerw. overste tot ZJSm. een har telijk woord van dank. De kardinaal maakte een wandeling door de kloostergangen en den tuin, waarna een feestmaaltijd word ge geven. Om 12 uur keerde de kardinaal te 's-Hertogenbeech terug. Diamantindustrie. De Antwerp8cho „N. Gas." schrift: Talrijke bladen meldden onlangs, dat de rcgoering van Zuid-Afrika een proteetiounis- tisch wetsvoorstel had neergelegd, waarbü het slijpen van diamant in Zuid-Afrika zou gedaan worden. Dit nieuws verwekte nogal onrust in onze diamantwereld en ten einde van die zaak het juisle t® weten, schroef een der belang hebbenden naar onzen consul in Kaapstad om hem daarover inlichtingen te vragen. Er werd hem geantwoord, dat, 3lhooweI besprekingen aangaande het oprichten van slijperijen gehouden werden, het Zuid-Afrikaan- echo parlement de mogelijkheid daarvan niet had ingezien en dat het voorstel verworpen werd. Ook een overtrediBg der Arbeidswet. De beor J. de Jong, directeur van eon kinderkoor te Haarlem, die daarmede een uitvoering gaf van „De Sneeuwkoningin", ia 32 maal bekeurd wegens het kinderen na des avonds 7 uren arbeid doen verrichten. C. Haster, sigarenhandelaar, te Hillegom. B. Littooy, manufacturier, te "Waddinxveen. W. F. van der Bogt, stukadoor, te Rot terdam. H. A. Torré, caféhouder, te Rotterdam. D® N. V. Bouwmaatschappij Sumatrastr. V, te Amsterdam, directeur F. E. Bruinsma. P.F. Bruinsma, bouwkundige, te Amsterdam. A. Cardozo, kruidenier, te Amsterdam. L. Aelberts, veerman en koopman, te Cuyk aan de Maas. A. G. Gort, timmorman, te Barger- Ooster veen. T. Postma, koperslager, te Burum. B. Wiersma, verlakker, te Sneek. F. Redokor, timmerman, te Groningen. De gestolen rose paarlen. Thans ia opgehelderd, met welk doel de imitatie van het gestolen paarlen halssnoer vervaardigd werd. Dinsdag begaf zich een fabrikant van imitatie-paarlen naar oen bureau der Parijsche politie, waar bij mededeelde, dat. hem namens een variété directeur te Lyon verzocht was een imitatie van het gestolen halssnoer te vervaardigen. HU had xich mét de valsche paarlen naar het Bois de Boulogne begeven, waar hij ze zou afleveren. Door een of ander toeval heeft hij ze echter verloren. (ïvcrstroomiug iu Weat-Daitschlaml. Uit München, Keulen en Thorn komen ver ontrustende berichten over de weersgesteld heid. De Ems is buiten haar oevers getreden en de hooioogit is totaal verloren. In de vruchtbaarste streken van West Duitschland is de stand der veldvruchten treurig. Als niet spoedig droogte intreedt, vreest man, dat hot te veld staande koren verloren is. In alle deolen van Beieren zijn door den voortduren- den regenval alle rivieren buiten de oevers getreden. Verschillonde streken staan onder water. De Dodsu is evenals de Weichsel over stroomd. By Thorn heeft het water reeds een hoogte van meter bereikt. Aan de sluis- bouwwerken tot bevaarbaarmakiag van de Nogat is groote 6chade aangericht. Het werk ondervindt door het hooge water verscheidene maanden vertraging. JEen bomaanslag op Andrew Carnegie? Volgens een telegram uit New-York is Andrew Carnegie, de bekende Amerikaansche milliardair, per post een bom thuis gezonden. HU liet het gevaarlijke instrument onmiddellijk door de politie weghalen, die er niet in slaagde den bom te openen en hem daarop in den Oceaan liet werpen. Wat den roem voorafging. Tegenwoordig kennen we graaf Zeppe lin a-lleen als gevierd man. Hij is de trots van Duitschland. Bij zijn eerste landing met een door hem vervaardigd luchtschip op het Tempelhof er Feld bij Berlijn, deed de keizer die hem daar met een reusachtige menigte afwachtte, hem, zeldzame eer, aau zijn rech terzijde plaats nemen in het rijtuig of de automobiel. Om strijd brengen gekroonde hoofden hem hulde. Van het Duitsche volk is hij do afgod. Toch heeft het ook dezen, als allen uit vinders moeite gekost, alvorens die alge meen© erkenning te vinden. De ,,Koln. Ztg." herinnert daaraan naar aanleiding van zijn 75sten verjaardag. Van die teleurstellingen is te lezen in een Wek, door de maatschappij Zeppelin zijn heer en meester aangeboden. Uit een memorie, die Zeppelin in 1878 als militair gevolmachtigde zijn landsheer ko ning Karei van Wurtemberg overhandigde, blijkt, dat hij reeds toen dé thans nog geldi- dige en nauwelijks vervulde taak van £en luchtschepenbouw begreep. Na het veffaten van den dienst namen zijn plannen echter pas vaster vorm aam Een rijkscommissie wil de nog in 1894 van den bouw van het ont worpen luchtschip niets weten. Ook de op roep tot het publiek in 18Ö5 om ondersteu ning had! geen tastbaar resultaat. Eerst de Duitsche ingenieurs traden in 1896 zoo krachtig voor Zeppelin in de bres, dat een eigen maatschappij op aandeelen tot bevordering van de luchtscheepvaart werd gesticht, met welker hulp het eerste schip kon worden vervaardigd!. Maar de opstijging op 2 Juli 1900 verliep zoo ongunstig, dat de daarmee ontevreden maatschappij weer ontbonden werd en de strijd tot het opbrengen der middelen tot voortzetting van den arbeid van nieuws af aan begon. Een nieuw beroep op de Duitsche ingenieurs hleef zonder gevolg en ook het te hulp geroepen legerbestuur nam een weiger, achtige houding aan. Weliswaar bet-ende de keizer zijn belangstelling door Zeppelin een. kundig officier der luohtschippersafdeeling als raadsman ter zijde te stellen, maar het geld ontbrak. Een loterij en staatsbijdragen maakten eindelijk den bouw van een tweeden lucht-» kruiser mogelijk, welke echer bij 'n noodlan ding verongelukte. Na de succesvolle toc-h-» ten van het derde luchtschip in 1906 kwam het geld echter williger binnen. Ook h^fc rijk stond een groote som toe. Een nieuwe vergadering van dé Staatssecretaris sen en ministers op 26 October 1907 betee- kende het beslissende keerpunt in het lot van Zeppelin's onderneming. Het rijk stelde zich toen voor het verdere bestaan daarvan borg. In 1908 verongelukte bij Echterdingen weer een nieuwe „Zeppelin", maar reeds enkele dagen later waren zoo hooge bedragen binnengekomen, dat die voor meer dan één. nieuw luchtschip toereikend waren. Van dat o ogenblik af aan is de geschiedenis van Zeppelin's luchtschepen gemeengoed der menschheid, wat hun uiterlijke lotgevallen althans betreft. Delft, 21 Juli. Op de velte VarkftDsmaikt wareu aangevoerd 110 stuks. Prijs per kg.: 1ste soort /O60, 21e soort f 054. Srhiodam. 23 Jnli. Noteering Beurscommissie. Moutwijn 112.75 per Ned. vat, zonder fust en zonder do belasting. Moutwijn willig. Spoeling per kelel ƒ0 90. Graan Spiritus 22.50 a ƒ22.75, Melasse-Spiritus ƒ19.a t19.25, mwe Spiritus /"10£ a Londen, 23 Juli Metalen. (Ie b.) Straits-Tin contant 190.10/, op 3 rad. 190/-. Chili Koper contant 64.15/, op 8/m. 6117/5. Zink £20 15/, Lood (Spaansch) 20.7/6 a prorap /-, IJzer. (Ie beurs.) Cleveland Middlesbro No. 3 contant 55/3 en op lm. 55/7 koooers. V raag: Heeft een meisje, dat 14 jaren' in een stichting geleefd heeft, welke zij nu verlaten heeft, recht haar geld en goed te rug-te vorderen, enz., enz. Antwoord: Dat kunnen we u zonder de voorwaarden te kennen, waarop de op neming is geschied, niet zeggen. U doet best iD dit geval een advocaat te raadplegen. Vraag: Mijn werkelijk inkomen be draagt ƒ844. Hoe hoog is dan mijn aanslag in de gemeentebelasting? Antwoord: Uis geplaatst in de 4de klasse, middencijfer f 8.50. Zonder kinder aftrek bedraagt uw aanslag 15.75. Hebt u één kind beneden 16 jaar dan ƒ14.45, twee dan 13.65, enz. Na aftrek van 10 kinderen; zou moeten worden betaald ƒ7.25. Vraag: Hoe en op welke wijze fabrii ceert men spuitwater Antwoord: Men brengt door middel van een stelsel van pompen koolzuur in zuiver duinwater. Op welke wijze dit ge-» schiedt kunnen we hier niet beschrijvend Vraag maar eens bij een fabrikant van; spuitwater de werking te mogen zien. Vraag: Op welken dag viel negen eiï twintig Juli 18S0? Antwoord: Op Donderdag. Vraag: Hoe laat vertrekt de eerste eii tweede postwagen van station Gouda naar. Schoonhoven Antwoord: 11.15 's morgens en 2.55 's namiddags. V r a ag Wij hebben een plaatselijk on dersteuningsfonds bij ziekte. Ons fonds ia niet neutraal en ook niet Koninklijk goed gekeurd, wanneer nu de Rijksziektewet en Invaliditeitsverzekering in werking treden zouden wij dan nog recht van bestaan blij ven houden, zoo niet, hoe zouden wij dan wel kunnen bestaan? Antwoord: Dat zal bij de invoering dier wetten eerst blijken. Ga maar op de gewone wijze uw gang, totdat u van hooger hand aanschrijving ontvangt. Dan kunt u nog altijd zien. Vraag: Tot heden heb ik personeel in een ruime flinke werkplaats met overvol- ledige ventilatie, doch men wenscht boven- licht-ventilatie, hetwelk volgens aanschrij ving uit Utrecht reeds gemaakt had moe ten zijn. Daar ik buiten personeel kan is mijn vraag, indien ik het ontsla kan de Arbeids wet mij dan de wetten nog stellen? Antwoord: Als u de werkplaats niet meer als zoodanig gebruikt is de Arbeids wet er niet op van toepassing. Het lijkt ons echter niet een goede methode toe een be drijf stop te zetten omdat men niet wenscht te voldoen aan rijkswetten. We zouden maar aan de wet voldoen en een boven- lucht-ventilatie maken. Het is moeilijk te gen wetten te vechten. V raag: Zoudt U er s. v. p. in Uw blacf eens op willen wijzen dat de sproei wagen in 2 weken niet op dé Haarlemmerstraat is geweest, nu deze daar juist zoo noodig te, wegens de hoopen zand, die daar neer ge gooid zijn? Antwoord: Wij staan niet in zoo nauwe relatie met de bestuurders der sproeiwa gens dat wij kunnen zeggen waarom ze hier niet en daar. wel komen. Maar de sproeiwa gens worden gedirigeerd van uit het bureau van gemeentewerken en daar heeft men niets tegen de Haarlemmerstraat, maar do sproeiwagen zendt men daar waar men ze het meest noodig heeft. De heeren kunnen nu uit uw vraag zien dat men aan de Haarlemmerstraat er wel naar verlangt als het... weer droog en warm wordt. Vr a a g: Mijn kippen vreten elkanders veeren op. Wat moet ik daaraan aoen? Ant wo o r dAanleiding tot het uitpik ken der veeren is meestal het gemis aan ge noeg dierlijk voedsel. Geef uw kippen daar om dagelijks een weinig vleeschafval of in-» dien u d*.ar niet toe in de gelegenheid zijt, eenig vleeschmeel. Dit middel zal echter de kippen van déze aangenomen kwade gewoon te alleen niet helpen, U moet ze ook aflei* ding bezorgenkan het, dan moet n ze laten losloopen. Is daarvoor geen mogelijkheid dan zorgen dat de dieren in de ren wat te pikken hebben, kaf, gras, keukenafval, enz.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6