De Sociaal-democraten, en de Ministercrisis. Uit de „Staatscourant". Vragen en Antwoorden. Het besluit van de sociaal-democraten ïn- lake de ministercrisis hebben we gisteren reeds meegedeeld. In ,,Hot Volk" lezen we dat de conferentie werd bijgewoond door 21 partijgenooten. De conferentie duurde van half elf tot zes, van acht tot elf ;uur. Verder lezen we o. m. „Wat den aard der gevraagde samen werking betreft, zoo bleek deze bedoeld te zijn voor den tijd der gezamenlijke regee ring, tusschen de vrijzinnige partijen en do S.-D. A.-P. in de regeering, in de Kamer en in het land. „De nadere voorwaarden van die samen werking (verdeeling der portefeuilles, hou ding ten opzichto van verschillende vraag stukken, begrootingen en gebeurlijkheden, onderlinge verhouding in en buiten de Ka mer) zouden eerst ter sprake komen, nadat de S.-D. A.-P. zich principieel tot samen werking in een linkscl^ regeering ter uit voering van het overgelegde program had bereid verklaard. „Weigering zou ten gevolge* hebben, dat de heer Bos de hem gegeven opdracht tot Kabinetsformatie niet zou kunnen aanvaar den. „De vraag, of die weigering ook zou me debrengen, dat de vrijzinnige concentratie alsdan van het vormen eener regeering ter uitvoering van het overgelegde program zou afzien, kon niet worden beantwoord, daar zij in de vrijzinnige concentratie geen punt van bespreking had uitgemaakt, aan gezien deze met dr. Bos instemt wat de door hem beproefde wijze van oplossing be treft. „Dc gevoelens omtrent dit voorstel waren verdeeld. Onder hen, die geneigd waren tot aanneming, was één strooming, die deze aanneming afhankelijk stelde van de ver vulling van nader te stellen voorwaarden omtrent de vrijheid van beweging van soc.- dcm. ministers in het te vormen kabinet, terwijl een tweede strooming de noodige bewegingsvrijheid een van zelf sprekend iets en daarom het stellen van nadere voor waarden overbodig achtte. „Onder hen, die het voorstel wilden wei geren, was één strooming, die deze weige ring hiermede motiveerde, dat de aanne ming van het voorstel door de vrijzinnigen niet was gesteld als onmisbare voorwaarde voor dc uitvoering van hun program, zooals dit door dr. Bos was geformuleerd. De andere strooming echter verklaarde zich ook in dat geval tegen de aanneming en wel op de gronden, hierna te ontwikkelen. „Wat de reden voor deze verschillende opvatting betreft, zoo bestond er in één op zicht eenstemmigheid in de vergadering* Allen toch verklaarden, zij het niet op ge heel dezelfde gronden, aan de vorming van een vrijzinnig ministerie, dat bereid was, met vooraf omschreven steun der soc.-dem. fractie het overgelegde program uit te voe ren, de voorkeur ,te geven boven een mi nisterie uit de goheelc linkerzijde, als de lieer Bos wil. Over de vraag evenwel, of bij afwijzing van diens voorstel de kan3 op een dergelijk ministerie bestond, liepen dc mee- ningen uiteen. Achtte een deel der verga dering hot, met het oog op de houding der vrijzinnigen bij do verkiezingen en de her stemmingen ondenkbaar, dat zij zich van de uitvoering van dat program zouden afma ken, zoodra hun die door toegezegden steun der partij werd mogelijk gemaakt daar tegenover uitte men de vrees, dat onze wei gering door de vrij-liberalen zou worden misbruikt als een voorwendsel, om het al gemeen kiesrecht niet in te voeren. Tegen over de vrees, die eenerzijds werd geuit, dat door onze weigering het ouderdomspen sioen in gevaar kon worden gebracht, werd anderzijds betoogd, dat dit in elk geval is buitengesloten, omdat het pensioen, vol gens art. 369 der wet-Talma in elk geval op 3 December in werking treedt en de meerderheid van 53 in de Kamer toch in geen geval een initiatief-voorstel der soc.- iclcm. fractie, om dat pensioen uit te brei den in den geest van het amendement-Bor- gesius, zou kunnen afwijzen, zonder daar mede in flagranten strijd te komen met do afgelegde beloften. „Vanwege de minderheid werd verder dc vrees uitgesproken, dat er in het geheel geen vrijzinnig kabinet tot stand zou komen en dat daarmede de uitvoering van hot concentratieprogram twijfelachtig zou wor den, of dat het wegens dc gebleken onmo gelijkheid om de vrijzinnige on soc.-dem. groepen in één regeering te combineeren, de rechterzijde spoedig zou gelukken, weer aan do regeering te komen en dat dearvan de verantwoordelijkheid zou wor den gelegd op onze partij. Hiertegenover ■wees dc meerderheid er op, dat zeer zeker onze partij een zekere verantwoordelijk heid voor de uitvoering van ons herstem- mingsprogram op zich heeft geladen, een verantwoordelijkheid, die zij aanvaardt door zich ten opzichte van een te vormen Conccntratie-regeering te willen verbinden tot steun, zelfs voor militaire begrootingen, op de voorwaarden en in den vorm als dit door de nieuwe Kamerfractie met algemee- »e stemmen besloten en aan de Koningin en den kabinetsformateur is medegedeeld. Hiernaast staat echter do verantwoordelijk heid der vrijzinnigen zelve voor hun eigen optreden, hun eigen program cn de door hen afgelegde beloften. Hun strijd had ten doel de ontneming der regeermacht aan de rechterzijde zij hebben dus te zorgen, dat dc rechterzijde niet weer aan 't roer komt, iets wat trouwens met het oog op haar min derheid, thans onmogelijk is en wat, als het gebeurde, als gevolg van de weigering der vrijzinnigen tot aanvaarding eener op de soc.-dem. mede steunende regeering en van een daaruit voortvloeiende Kamerontbin ding, de vrijzinnigen, die thans dc kans heb ben met onze hulp hun kracht van regeeren en hervormen te toonen, voor goed zou bla- mecrcn als een richting, die niet wil regee ren op dc eenig mogelijke wijze en die daardoor tot regeeren onder de bestaande omstandigheden onbekwaam is. „Het levensbelang der vrijzinnige par tijen zelve, zoo meende men dus, zou hen verplichten, den door ons geboden steun te aanvaardendeden zij dit niet, zoo zou zij, en niet wij, de verantwoordelijkheid dragen voor de daaruit voortvloeiende gevolgen. En eenmaal een vrijzinnige regeering daar zijnde, was het hierover bestond een stemmigheid ondenkbaar, dat deze iets anders zou kunnen doen dan haar program, zooals het door dr. Bos ons is voorgelegd, uitvoeren. Om deze reden meende de meer derheid, dat weigering van 't voorstel van dr. Bos in elk geval zou leiden tot de vor ming eener regeering, die hetzelfde pro gram zou uitvoeren, doch met meer kans van slagen dan bij vorming eener gemengd vrijzinnig-socialistische regeering. „Omtrent deze vraag bestond tusschen meerderheid en minderheid een verschil van meening, dat vrijwel de discussie be- heerschte. „Nevens deze redenen, aan het belang van algemeen kiesrecht en staatspensioen ontleend, namen bij de bespreking de ge volgen voor het karakter, de eenheid en de ontwikkeling der partij een breede plaats in." De meening der minderheid, zooals men die kent uit het artikel van den heer Vlie gen, wordt in het stuk, waaraan we 't bo venstaande ontleenen, nog eens uiteenge zet. We lezen dan verder „De meerderheid echter kon zich niet voorstellen, dat dezelfde argumenten thans door de vrijzinnigen voor de noodzakelijk heid van soc.-dem. ministers aangevoerd, eenmaal door ons aanvaard, ook met een volgende maal zouden gelden, om onze Partij aan de liberalen te binden en haar in haar vrijheid van kritiek te belemmeren. „Het voorstel van dr. Bos beoogt, volko men konsekwent, schorsing van strijd niet slechts in do Kamer, maar ook daarbuiten. Een tijdelijke wapenstilstand, onverbidde lijk noodig ter verovering van een wapen, om straks dien strijd scherper te kunnen voeren, zou kunnen worden aanvaard. Maar nu het voorstel, daarvoor niet eens bevor derlijk, ten gevolge moet hebben een perio de van wapenstilstand, die vrijwel op sta king van den strijd gelijkt, zou aanneming ervan dc Partij leiden in een nieuwe koers, haar maken tot het deel eener anti-klerika le combinatie, de anti-these bevestigen, haar strijdkarakter, haar werfkracht onder de arbeiders, haar revolutionnaire élan, daarmede op den duur óók haar hervor mingskracht bederven, het beste deel der arbeiders van zich vervreemden, desorgani satie en scheuring teweegbrengen en dus ingaan tegen het eigenlijk wezen en doel onzer beweging. „Ten slotte werd de vraag in stemming gebracht, of het voorstel, zooals het door cir. Bos was gedaan, moest worden aan genomen. Hiervóór verklaarden zich 8, hiertegen 13 stemmen, zoodat het voorstel "wordt afgewezen. Hierna kwam de Traag op, of, met het oog op den aard van de genomen beslissing, een buitengewoon kongres wel noodig was. Het P.B. had dit buitengewoon kongres, waartoe in de vorige konferentie in prin cipe was besloten, onmiddellijk na het in komen van het aanbod van dr. Bos, uitge schreven,' ten einde de partij in de gele genheid te stellen, zich er op voor te be reiden. De geheele vergadering was het eens om na haar thans genomen beslissing, het buitengewoon kongres niet te houden. De'minderheid gaf toe dat de zaak waarom het ging, een was van een aard en een ge wicht dat niet anders dan bij groate meer derheid er toe kon worden besloten, wat zij na de .beslissing van deze vergadering, uitgesloten achtte, terwijl de meerderheid geen reden meer had een buitengewoon kongres te wenschcn. Daarom word met algcmeene stemmen besloten de uitschrijving van een buitenge woon kongres terug te nemen. Onder het opschrift „Een „Deen'' als grappenmaker" schrijft „Het Volk" o.m.: „De medewerker aan het Amsterdam- sohe „Handelsblad." die zijn bijdragen pleegt te merken met den hoefijzer-indruk van een niet nader aangeduiden viervoeter, is, blijkens een stukje van kern in het nr. van Zaterdagavond, door een „Deenseh letterkundige" niet weinig voor het lapje gehouden. „In Den Haag vergadert ml. een letter kundig kongres, door het gemeentebestuur op het raadhuis ontvangen. De hoefijzer man van het „Handelsblad" was daar ook heen getrokken en kwam in gesprek met een der vreemdelingen. Om den liberalen journalist te doen zien hoe halsstarrig en voorbarig ook „in Denemarken" de socia listen zijn, verhaalde de z.g. Deen hem dat de socialistendaar „een afwijzende hou ding tegenover deelneming aan een kabi netsformatie hebben aangenomen in nog veel krassere omstandigheden dan wij thans hier beleven. Immers daar hebben de socialisten een meerderheid in het Folke- thing (overeenkomende met onze Tweede Kamer) en nochtans hebben zij een op dracht tot kabinetsformatie van de hand gewezen... „Socialisten die een burgerlijke minder heid laten Tegeeren en zich aldus dooT overwonnen tegenstanders de wetten voor schrijven. zijn ongetwijfeld memehen die het in de kunst van „afwijzende houdin gen" aan te nemen buitengewoon ver heb ben gebracht. Onze lezers weten echter dat onze partijgenooten in Denemarken nog niet over een derde van de zetels beschik ken 32 in een Kamer van meer dan 100 led^n". Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus aan den ritmeester D. R. Buma van den staf der cavalerie, werkzaam bij de Koninklijk© Militaire Academie, op zijn aanvrage, met de verplichting ter beschik king te blijven, onder toekenning van pen sioen, een eervol ontslag uit den militiaren dienst verleend en is hij benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reser ve-ritmeester bij het wapen der cavaleri© en wel bij het 2de reg? huzaren zijn benoemd, bij het wapen der artille rie bij den staf van het wapen tot kapt. de lsite luit. L. de Bidder, van den staf, werk zaam bij de Koninklijke Militaire Acade mie; bij het Iste reg. veld-art. tot 1ste luit. de 2de luit. J. Fabius van het korps; bij het 1ste regt. vesting art., tot kapitein, de Iste-luitena-nt F. baron van Hogendorp van het 1ste reg. veld-artilleriebij het 3de reg. vesting-art., tot 1ste luit. de 2de luit. J. M. A. Goede wagen en L. J. Boeper Bosch, beiden van het korps, laatstgenoem de geplaatst bij de luchtvaarfc-afdeeling; is A. E. von Saher, directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, buiten bezwaar van 's-Rijks schatkist, be noemd tot gedelegeerde der Nederlan- sche regeering bij het in Juli 1913 te Gent te houden Internationaal Congres voor decoratieve kunst; is aan W. Erkelens Cooke, op zijn ver zoek, met ingang van i Augustus 1913 eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Botterdam; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Zieriksee, ter standplaats de gemeente Benesse, F. J. H. Jespers, ean- didaat-notaris aldaar; is aan den kapitein ter zee F. Smit, we gens ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst ten ge volge van lichaamsgebreken mefc 1 Augus tus 1913 eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op 3400 's jaars; zijn met ingang van 1 Augustus 1913 be vorderd: tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee A. H. C. Heijdeman; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter •zee late kl. J. H. Zeemanen tot luitenant ter zee 1ste kl. de luitenant ter zee 2de kl. J. F. Osten; is met ingang van 22 Juli 1913 aan den reserve-lste-luit. W. L. van Weideren ba ron Rengers, van het 1ste jreg. huzaren, op het daartoe door hem gediaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is met ingang van 23 Juli 1913, aan den lste luit. op non activiteit J. A. Katten- biLsoh, van het wapen der genie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; en is genoemde officier tot 6 Augustus 1915 benoemd tot Teserve-lste- luit. bij het reg. genietroepen is aan dr. D. Bos, op het daartoe door hetn gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van den Baad van Toe zicht op de Artillerie-inrichtingen, onder dankbetuiging voor de door hem in dien v/erkkring bewezen diensten; benoemd tot voorzitter van dien Baad liet lid van dien Baad J. Muysken benoemd tot lid van mee-rbedoelden Baad B. J. H. Haitink, directeur van de Kon. Ne- ,derl. Grofsmederij te Leiden; zijn benoemd tot 2dó luit. A. bij het wapen der inf. bij het lste reg. de cadet J. H. A. Wier inga, bij het 3de reg. de cadet B. Geleijnse; bij het 4de reg. de cadetten B. L. M. C. Perquin en J. J. Vet- hake; bij het 5de reg. dc cadetten C. T. de Bie en L. J. P. N. A. Bouman; bij het 6de reg. de cadetten W. L. Koster en G. Britt; bij het 8de reg. de cadetten E. A. W. Hou- bolt en H. Schlimmer; bij het. 9de reg. de cadet W. van der Entbij het 10de reg. de cadet W. C. Roest van Limburg; bij het lldo reg. de cadetten D. J. Oosterink en J. de Vries; bij liet 12de reg. de cadet J. H. E. Vertin; bij het 13d'e reg. de cadet P. J. B. Tieck; hij het 18de reg. de cadetten J. P. C. van Wachem en J. W. Lugt; bij het 19de reg. de cadetten J. P. Klingenspoor en W. L. Vonckenbij het 20ste reg. de cadet N. J. Tielrcoij; bij het 21ste reg. de cadet ten J. A. van Schaik, C. Hoogers en T. J. A. Boers; bij het 22ste reg. de cadetten J. H. H. Dommers, H. P. Teutelink en H. 0. Kloppenburg B. bij het wapen der cavalerie, bij hef lste reg. huzaren de cadet P. J. Lomanbij het 2de reg. huz. de cadetten A. G. J. M. F.' van der Kroon en P. J. de Bock; bij het Lie reg huz. de cadetten J. S. Boom, H. G. J. völcker en jhr. W. C. Boreel; C. Bij het wapen der artillerie, bij hef 2de reg. veld-art-. als cadetten G. J. Sas en C. W. L. baron van Boetzelear; bij het 3de reg. veld-art. de cadet J. G. C. Duinker; bij het 4de reg. veld-art. de cadet A. W. Josselin de Jong; bij het lste regiment vest.-art. de cadetten L. M. M. Hamm, G. jJ. A. Bronsdijk en J. de Vos bij het 2de reg. vest.-art. de cadetten G. A. M. Scihouck, F. G. Dürst Britt, J. H. Droste en J. M. W. Kuyl; bij het 3de reg. vesting-art. de cadetten A. J. Verkouteren, H. Petersen en J. A. Hauer; bij het 4de reg. vesting-art. de cadetten A. A. S. van Al phen, A. Tuytel, J. T. H. van Weeren en A. Bovers; D. Bij het wapen der genie: bij den staf van het wapen de cadetten J. J. C. P. Wilson en J. J. Sparenburg; bij het reg. genietroepen de cadetten G. F. E. Kiers en L. J. de Lagh; is benoemd tof onderwijzer bij de Bijks- kweekschool voor onderwijzers te Deventer K. Pijper, te Haarlem; is aan J. J. E. Corbey, op zijn verzoek, ontslag verleend uit zijn betrekking van no taris te St.-Odiliënberg; zijn benoemd tot 2de-luit. A. bij het wapen der inf. van Kef leger in Nederl.-Indië, de cadetten W. Hoedt, C. H. Paris, B. A. W. Binnendijk, G. El Schmid, H. A. A. Statius Muller, K. H. Bergers, jhr. J. G. J. Boreel, J. Allirol, H. L. T. Slot, J. A. Verkuyl, H. Lafontaine, H. A. SoeteKouw, C. G. L. Schroder en H. van Ameyden van Duiim; B. bij het wapen der cavalerie van het le ger in Ned.-Indië, de cadetten J. J. van Steenbergen en C. P. J. Oomes; O. bij het wapen der artillerie van Kef leger in Ned.-Indië, de cadetten P. A. de Blieck, E. P. Koppen, A. D. O. Poolman, L. van Oleeff en M. Engles; D. bij het wapen der genie van Het leger in Ned.-Indië, de cadetten U. H. van Wijk, J. J. Popping en H. A. van Dam. Nieuwe actie van het Bataksche Instituut. Sedert kort vertoeven, naar men weet, schiyft de „Sumatrapost" hier ter kuste de bekende dr. C. W. Janssen, medebestuurder van het Bataksch Instituut en de ex-zendeling M. Joustra, laborant aan deze instelling. Belden hebben reeds korte uitstapjes in het binnen land gemaakt, ten einde met de praktik der werking van het Instituut nader kennis te maken en nieuwo schikkingen te treffen. Het i9 het atreven van het te Leiden zetelend Bataksch Instituut om uit de Bataklanden zeiven, ook van da zijde der bevolking, meer rechtstreeksche gegevens te ontvangen, waar van de kennisneming aan het streven van deze instelling welke, zooals men weet, in 't algemeen beoogt do Bataklanden zoowel oeconomisch als geestelijk vooruit te brongen ten goede kan komen. In deze richting werkend, heeft de heer Joustra in de daartoe ter beschikking ge stelde Eerste Europeesche Lagere School een merkwaardige bijeenkomst van hier woon achtige Mandhelingers geleid. Aan de onge veer veertig saamgekomenen, onder wie ook een enkele Tobanoes, de meesten behoorsnd tot het intellectueele deel van hun ras heeft de heer Joustra uitgelegd hoezeer er ook op hun aller medewerking moet gerekend wor den om het Instituut in staat te stellen de Bataklanden vooruit te helpen. Z\j kunnen dit doen door zoowel hun verlangens als grieven kenbaar te maken en het Instituut op de hoogte te houden van al wat op de maatschappelijke ontwikkeling in deze streken betrekking heeft. De beer Joustra had aller oor en als bewijs van de belangstelling der aanwezigen kan gelden, dat zich dadelijk een drietal Mandhelingsche correspondenten aan boden. Zijn rede, die ongeveer anderhalf uur duurde, werd met gejuich beloond. Van wege het Bataksch Instituut zullen pogingen in het werk worden gesteld om, met behulp van het Alg. Ned. verbond een kleine bibliotheek ton behoeve van de reeds talrijke Mandhelingsche gemeente ter Oostkust op te richten. De pogingen om een vasteren band. te leggen tusschen het Bataksch Instituut en de Bataklanden zullen worden voortgezet. l>e Kabinetscrisis. Bij de aanbieding van drie portefeuilles aan de S.-D. A.-P. zat, volgens het SN v. d. D", de gedachte voor de zes overblijvende porte feuilles aldus te verdoelen: 4 voor de Unie- liberalen en voor de vrije-liberalen en vrij zinnig- democraten ieder één. Nu de S.-D. A.-P. geen portefeuilles wenscht te aanvaarden zou volgens dat blad, dr. Bos ver moedelijk de opdracht ontvangen een Ministerie samen te stellen uit de liberalen concentratie, waarin zouden zitting nemen4 unie liberalen, 8 vrij-liberalen en 2 vrijzinnig-democraten. Broeder Braam, f Het stoomschip „Jason", met het stoffelijk overschot van W. P. Braam aan boord, wordt omstreeks 2 Augustus te Rotterdam verwacht. („Maasb.") Opening Vredespaleis. Naar we vernemen, cal H. M. de Koningin het Vredespaleis openen. („N. R. C.") Nieuwe Nederlandsclte postzegels. Naar de „Maasb." verneemt, wordt de uit gifte overwogen van nieuwe Nederlandsche postzegels, van drie cent en hooger. De uit gifte zal echter niet vóór het volgende jaar geschieden. Kardinaal Van Bossnnx. Kardinaal Van Rossum werd Zondagmid dag met buitengewone plechtigheid in Den Bosch ontvangen. Hij werd. omringd door een stoet van duizenden leden van veree- nigingen met banieren van liet station ge haald. In de versierde St.-Janskerk had een grootsohe plechtigheid plaats en sprak de kardinaal de geloovigen toe. Aanwezig wa ren burger- en militaire autoriteiten. Des avonds werd een plechtig lof gecelebreerd door den kardinaal in de kerk der paters Redemptoristen, in wier klooster hij ver blijft. Gistermorgen droeg de kardinaal in dezelfde kerk te zeven uTen een Mis op en reikte persoonlijk daarbij de communie uit aan de talrijke geloovigen. De Katholieken te Groningen brengen geld bijeen om daarvoor kardinaal van Rossum een huldeblijk aan te bieden. Sarékat Islam. Donderdag is in Den Haag aangekomen en in Hotel „De Zalm", Molenstraat, afge stapt de Javaansohe prins Pangeran Han- gabèhi IV, oudste zoon van den Soesoehoe- nan van Soerakarta. Naar wordt verno men, blijft deze prins ongeveer «en jaar in Europa en reist hij onder geleide van den gewestelijken secretaris van Soerakarta met verlof, den heer W. Ingenluyff. Hangabèhi IV is beschermheer van de vereeniging Sarékat Islam, waaromtrent, vooral in de laatste weken, de belangstel ling in Nederland zeer is toegenomen, zoo dat de aanwezigheid van den Javaanschen prins wellicht aan velero gelegenheid biedt, zich van we>zen en doel van de Sarékat Islam door inlichtingen uit de eerste hand op de hoogte te stellen. Nieuw millioenenschaudaal. Een nieuw mlllioenenschandaal is in wor ding by den Amoerspoorweg, zoo meldt een telegram uit St.-Petersburg aan het ,Berl. Tagebl." Binnenkort vertrekt de rykscontro- leur Sjaritonof naar het Amoergebisd om ts onderzoeken, waar de reusachtige bedragen zyn gebleven, die boven de raming van den aanleg van den Amoerspoorweg werden uit gegeven. De hoofdingenieur van den Amoer spoorweg Nawrot8ki heeft reeds op het bericht van het onderzoek zijn ontslag aangeboden. De hooger© uitgaven bedragen, wat betreft het gedeelte dat reeds gereed is 20 millioon, op het middengedeelte, dat gedeeltelijk gereed is, 12 tnillioen roebel. Spoorwegstaking in de Ver* Staten* Het spoorwegpersoneel van de oostelyka spoorwegen heeft, volgens een telegram uit New-York, aan de maatschappijen medege deeld, dat eon staking zeker is, indien de maatschappijen er op staan, dat haar klachten tegelijkertijd met de eischen der aibeidera aan arbitrage worden onderworpen. V r a a gIk woon in een huis, waar nu al een halfjaar een ruit, in de benedenvoorka mer van stuk is. Nu wilde ik gaan verhuizen omdat de huisbaas haar niet wil laten maken.. Maar nu wil de verhuurdersbond geen briefje geven voor een ander huis voordat die ruit betaald is. Nu is door getuigen be-< wezen welke jongens baar ingeduwd hebben. Dus heb ik heelemaal geen schuld, maar werd op zoo'n manier de dupe er van. En bij de oud'ers van de jongens ben ik geweest en die betalen haar niet. Ben ik nu verplicht om in dat huis te blij ven wonen of de ruit te be talen? Hoe moet ik hiermee aan? Antwoord Het gaat hier blijkbaar meer om het recht van het spel dan om de knikkers. Om een bedrag dat een ruit kan kosten gaat men anders niet verhuizen. "Wij gelooven dat u ongelijk hebt. Het onderhoud der ruiten komt volgens usance ten laste der huurders, tenzij het anders is overeen gekomen. Als u weet en kunt bewijzen wie de ruif heeft stukgeslagen kunt u deze voor de kos ten aanspreken en anders ö'oen vervo^en. VTaag: Wanneer men als diemlb(x*e in betrekking is en het er niet bevalt, mag men dan met a'e zes weken opzeggen? Antwoord: Voor de zooveeïste mc.au.1, ja. U moest de vragenrubriek wat beter lo zen. Wij waren bij de ontvangst van uw vraag in een goeie bui anders hadden wij hem kalm in de snippermaud laten waaien. Een dienstbode die zichzelf respecteert, itr et weten wat gij blijkbaar nog niet weet. Foei; verbeter U haastig; nog is het tijd. Vraag» In een lichten mantel {grijs groen) (of zoogenaamde resida kleur) zsii een zwarte vlek, bepaald spiritusvernis. Nu hebben wij 't geprobeerd met een koud zeepsopje en toen met benzine, maar nu zit er een kring in van vocht. Hoe moeten wij die er uit krijgen? De zwarte vlek is er nu uit. Antwoord: Wij vreezen, dat door het zeepsopje de kleur er wat uitgetrokken is en daardoor de kring veroorzaakt- is. Mocht het werkelijk vocht zijn dan kunt u het ver wijderen met een herhaalde afwassching met water, waarin een spijslepel keuken zout en een theelepel ammoniakzout in is opgelost. V raag: Iemand die gedeeltelijk onder stand geniet van de gem-eenten voor huis huur is dat een bedeelde die met op de Kiezerslijst geplaatst mag worden? Zoo ja. Als hij dan toch op de Kiezerslijst is geplaatst, hetzij abusievelijk, of wel op-* zette lijk mag hij dan tot de stembus wor-< den toegelaten Antwoord: Zoo iemand behoort niet op de kiezerslijst en we kunnen ons niet voorstellen dat er een gemeentebestuur wordt gevonden die dezulken er op plaatst, omdat men ten gemeentehuize van dien on derstand afweet. Is het toch gebeurd dan' kan binnen den gestelden termijn door kie.- zers daartegen bezwaren worden aange voerd. De kantonrechter beeft er over te beslissen. Is dit protest uitgebleven dan is de zij het dan ook ten onrechte op de lijst geplaatste, kiezer. V ra-ag: Zoudt u mij ook kannen zeg gen, waaruit de leden der Eerste K^ner bestaan en door wie zij worden benoemd? Antwoord: De Eerste Kamer be staat uit 50 leden, die verkozen worden door de Provinciale Staten. Leden der Eerste Kamer kunnen alleen zijn manne lijke Nederlanders die niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goederen hebben verloren, noch van verkiesbaarheid ontzet zijn, den ouder dom van 30 jaren vervuld hebben en of hehooren tot de hoogste aangoslagenen in 's Rijks directe belastingen of een of meer van de hooge en gewichtige betrek kingen bekleeden of bekleed hebben, welke bij de wet van 2 Augustus 1890 zijn aange wezen. Zij worden verkozen voor 9 jaren; een derde gedeelte treedt om de drie jaren af, de uitvallende leden zijn terstond her kiesbaar. De voorzitter wordt door de Koningin uit de leden benoemd. V raag: Zoudt u mij in Amsterdam 't adres op kunnen geven van het huis of gebouw waar gelegenheid bestaat om kos teloos opgeleid te worden tot vrcedvro-uw, of 't adres van den persoon tot wien ik mij wenden meet om inlichtingen hiervan te kunnen bekomen? Antwoo rd: Om inlichtingen kunt ge u wenden tot de directrice der Kweek school voor Vroedvrouwen, mej. M. H. Bing, Amsterdam. "Wij willen u echter ook wel eenige inlichtingen geven. Kostelooze inwoning cn opleiding verkrijgt men eerst na afleggen van een geslaagd toelatings examen, waarvoor men zich in April of Mei moet opgeven. Men mag niet jonger dan 21 en niet ouder dan 26 jaar zijn, ge zond van lichanm en goed van gedrag we zen en behoorlijk ontwikkeld. U zoudt, ge looven we, eerst nog wel wat les mogen nemen. Vraag: Ts er voor de bewoners in de Nipponstraat wat aan te doen, dat er in de huizen een walglijke lucht binnen dringt? Aan het eind van de Bloemstraafc is een boerderij. In dezen tijd wordt daar veel afval van groenten neergeworpen wat spoedig tot ontbinding overgaat. Mogen zulke dingen, wat zeer schadelijk voor de gezondheid is, r>laats hebben? Antwoord: Als deze toestand inder1- daad schadelijk voor do gezondheid is, kan het gemeentebestuur on verzoek van de Gezondheidscommissie, daartegen maatre gelen nemen. Klop daarom bij de Gezond heidscommissie aan.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6