Gemeentezaken. De Sociaal-democraten en de Mmistercrisis. Vragen en Antwoorden. ders opnieuw voor dezen keer in haar be staan 'gesteld. Meer en meer bestaat haar kiezerskorps uit wcinig-revolutionnaire ar beiders, beambten en ambtenaren, die zich dood zouden schrikken over een afschaf fing van het privaatbezit, en die begeerig zijn naar vele en spoedig tot stand ge brachte hervormingen. Bijna de geheele verkiezingspropaganda van de S.-D. A.-P. is op het werven van deze kiezers inge richt men maakt de mensclien wijs dat de „burgerpartijen" duizendmaal meer hadden kunnen doen, als zij maar gewild en gedurfd hadden. Zoolang deze lieden niet in het doen van wat zij hun „eigen" menschcn noemen ervaren hebben hoe moeilijk het is afdoende verbeteringen aan te brengen, hoe beperkt het kunnen van den staatsman is, hoe licht een te diep ingrijpen langjarige reactie te voorschijn roept zoolang zal een gezonde ontwikke ling van onze politieke arbeidersbevolking bemoeilijkt worden, zoolang zal steeds het gevaar dreigen van een clericalo overheer- sching, met de geestelijke gevaren daar van en met een misschien goed bedoelde ar- beiderszorg, die den arbeider in zijn werke- lijken groei belemmert in plaats van dien to bevorderen." Hoe eerder de S.-D. A.-P. tot dien keer komt, hoe liever het „De Fakkel" zijn zal. „Do socialistische partij zal er als poli tieke partij ongetwijfeld aan invloed door winnen, maar zij zal dan in het vervolg er tos kunnen medewerken aan de steeds gloeiende en worstelende maatschappij de baDen vrij te maken. Aan critiek is in onze dagen niet zooveel behoefte meer, aan da den in liooge mate. Conservatieve en licht schuwe machten loeren overal op de gele: genheid, oude en sterke posities te herwin nen het kan aan een liberale partij als de vrij-libcrale is, slechts vreugde geven, -n den strijd daartegen een werkelijken hel per meer te vinden." Tn het „Hbld." schrijft de hoefijzer-cor respondent onder het opschrift „De so cialisten en de kabinetsformatie" „Gisteravond ontmoetten wij, ter rcctp- t»o van het Haagsche gemeentebestuur, een der Docnsche leden van het letterkundig congres. Toen wij met hem over onze poli tieke crisis spraken, deelde hij ons mede, dat in Denemarken de socialisten een af wijzende houding tegenover deelneming aan een kabinetsformatie hebben aangenomen in nog veel krassere omstandigheden dan wij thans hier beleven. Immers, daar hebben de socialisten een meerderheid in het Folkething (overeenkomende met onze Tweede Kamer) en nochtans hebben zij een opdracht tot kabinetsformatie van de haDd gewezen." VorgnDiiÊiBg tot het maken van gebonwen, enz. Het College van B. en Ws. zoomin als de Comm. der gem. bij de L. Duinwater-Maat schappij hebben bezwaar om' aan gencem'de Maatschappij vcrgungiiy? te vcrleenen tot den bouw van werkplaatsen m'et magazijn en bovenwoning ter vervanging van do be staande werkplaats aan d-e Haver zakl aan. Ook hebben B. en Ws. g'een b?zwaar aan de firma Gebr. Mulder aan don Maredijk vergunning te verleencn. tot het maken van een gebouw.. Subsidie nan Zeis gel in gen zorg. Aan deze Vereeniging werd over do jaren' 1910, 1911 en 1912 een subsidié verleend van f 200. Thans verzoekt het bestuur een jaarlijksch subsidie van f 500 te mogen ont vangen. Niet alleen toch zijn haar uitgaven gestegen ten gevolge van het vertrek der huisbezockstcr naar Rotterdam, aangezien de tegenwoordige huisbezoekster onmogelijk, zcoals haar voorgangster, zonder salaris werkzaam kan zijn, dcoli ook het kapitaaltje der Vcreeniging, waaruit tot nog toe de tekor ten, die niettegenstaande de gemeentelijke subsidie ad f 200, ontstonden, werden gedekt, is thans geheel opgeteerd. Daar het tekort f 400 bedraagt kunnen B. en Ws. geen vrijheid vinden een subsidie van f 500 to vei-leen en, maar msenen zij dat de gemeente met een bedrag van f 400 kan vol staan. Ook het toekennen van een vaste jaar lij kscho subsidie zouden zij niet willen aan raden. Eerst na kennisneming der telken jare over te leggen rekening en begrooting kan worden overwogen, of en zoo ja tot welk be drag de Vcreeniging in een volgend jaar voor subsidie van gemeentewege in aanmer king kan komen. Rekening «Ier Verceniging tot den bouw van Werkmanswoningen. De Commissie van Financiën deelt mede, dat het onderzoek der rekening van do Ver- eeniging tot Bevordering van den Bouw van .Werkmanswoningen over het jaar 1912 haar tot goen bedenkingen aanleiding heeft gege ven. Zij adviseert derhalve die rekening goed tc keuren. Het idcor de gemeente verschuldigde be draagt f 1166.41. staat ten gevolge van het periodiek aftre den alsdan van den héér dr. C. S. Lechnér, worden door de Commisric van Toezdcht op het M. O. aanbevolen: 1. dr. C. S. Lechncr, 2. mr. H. A. Sijpkens. JSlooidempiiag. Tegen inwilliging van liet verzbek van C. L. de Koster, om vergunning tot het dempen van een gedeelte sloot langs den Haarlcm- meitrekvaartweg vóór zijn in aanbouw zijnde huizen, bestaat ncoh bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en Ws. bezwaar, mits slechts aan de vergunning de gebruikelijke voorwaarden worden verbonden. Op een aantal in de vergunning genoemde voorwaarden wenschen B. én Ws. deze dem ping dan ook aan adressant toe te staan. Toelage van gemeentewege. Bij raadsbesluit van 9 Maart 1911 werd besloten aan de weduwe van J. G. den Fon kel aar, in leven boekhouder aam de Bank van Leening, aan wie bij besluit van 26 September 1901 -een gratificatie van f 6 per week gedurende 10 jaren werd verleend, na afloop van dezen termijn alsnog gedurendc 2 jaren een gratificatie van f 5 per week van gemeentewege tce te kennen. In een adres verzocht genoemde weduwe nu deze toelage, die binnenkort afloopt, tot wederepzeggens te verlengen. B. en Ws. stellen mét het oog op de omstan digheid, rlat over c-en jaar wederom twee kinderen den leeftijd van 18 jaren zullen hebben bereikt, vóór de toelage nog voor een jaar te bestendigen. Afstand van resolutiën. Door Curatoren der Rijks-Universiteit al hier is tot B. en Ws. het verzoek gericht medewerking te verleenen, om de originele resolution van hun College over do jaren 15741589, die thans in het gemeente-archief berusten, wederom in het archief van Cura. toïen te deen terugkeeren. Ncoh bij de Commissie vpot* het Oud-Ar chief, noch bij B. cn Ws. bestaat tégen dezen afstand bezwaar, aangezien het guncentfe- aichief in het bezit blijft van een volledig afschrift der resolution en da origineels stuk ken uit den aard der zaak in het archief van Curatoren thuis behooren, in welk archief zich do resolution van het jaar 1589 af bevinden en waarin ook de resolutiën in kwestie oorspronkelijk berustten. In den laats ten tijd wordt toch steeds bij het inven- tarisoeren van archieven als stelregel aan genomen, dat archiefstukken, die in andere vei zamelingen berusten, moeten worden te ruggebracht tot het archief, waartoe zij oorspronkelijk behoorden. Er is dus in casu alle reden, om, waar de Universiteit zoo nauw verbonden is met de gemeente, het verzcek van Curatoren in te willigen. B. en Ws. geven derhalve in overweging te besluiten de origineels resolutiën van Cu ratoren der Rijks-Universiteit alhier over de jaren 15741589, thans berustende in het gemeente-archief, ten behoeve van het archief van Curatoren af te staan. Siaolreiniging. Onder volgnummer 137 der hegrooting van het loepen de dienstjaar is een bedrag van f 500 uitgetrokken voor de ruiming van het eerste gedeelte van het ricol onder de Papen- giacht. Dit ricol is een zijtak van het groote ricol onder de Langebrug; het begint bij het snijpunt van de Langebrug en de Papen- gracht en loopt in Zuidelijke richting door onder de Papengraclit, onder 's-Gravcnstcin, het Pk'terskcrkhcfplein, dwars onder de Klok steeg en komt ten slotte in het Rapen burg uit tegenover de Vliet. Ter hoogte van de Kloksteeg is een door gaand schild in het ricol gemetseld, zoodat liet daardoor in twee deelen wordt gesplitst, het Noordelijke deel, dat in het riool der Langebrug en het Zuidelijke deel, dat in het Rapenburg terecht komt. Eerstgenoemd gedeelte is ongeveer 255 M. lang, waarvan thans 120 M. gereinigd zijn. Naar de Commissie van Fabricage nu me dedeelt. is het wonsehelijk nu ook de restee- rende 135 M. schoon te maten, aangezien die bagger, die zich in dat nog ongereinigde deel, dat sedert mcnschenhcugenis niet ge ruimd is, opgehoopt heeft, anders het andere deel geleidelijk weder zal vervuilen. B. en Ws. kunnen zich met dit gevoelen vereenigen en stellen daarom den Raad voor daartoe te besluiten. Raar Rank ran Leeiiinv. Nu het nieuwe hulpkantoor A der Ge meentelijke Bank van Lcening aan do floeren- gracht op 2 Juni j.l. in gebruik is genomen, ^al de dcor de Bank jaarlijks aan de gemeente tè betalen vergoeding voor het gebruik van het gebouw moeten worden vastgesteld, ter wijl in verband hiermede ook het Reglement der Bank gewijzigd zal moeten worden. No overleg met Commissarissen der Bank komt het B. en Ws. voor, dat die vergoeding moet werden bepaald op f 1000 's jaars, d. i. ongeveer 6 pCt. van de kosten van aankoop, ovei dracht, verbouwing en meubileering van liet nieuwe perceel. De redactie van „Het Volk" behalve 'de heer Vliegen bespreekt het artikel van voornoemden redacteur, waarin hij pleit voor het aanvaarden van minister zetels. Ook nu zijn z'n collega's nog tegen dezen maatregel. Ze deelen niet diens opinie dat aanneming der zetels de invoering van algemeen kiesrecht en staatspensioen, ver zekert. „Het Volk" schrijft: „Wat het staatspensioen betreft, dat kun nen wij laten rusten. De uitbreiding van art. 369 tot alle bekoeftigen die het noodig hebben, is, voor zoover de Tweede Kamer daarover heeft te beslissen, verzekerd. Er kan geen kabinet optreden, dat goen re kening zou houden met den eisch, door Tydeman en Troelstra onafhankelijk van elkander en door beiden op eigen gronden verdedigd. Zulk een kabinet zou de nieu we Kamermeerderheid onmiddellijk tegen over zich vinden, en naar huis worden ge jaagd. „Wat overblijft, is de vraag, of het optre den van een vrijzinnig-socialistisch minis terie een redelijken waarborg geeft voor de tot standkoming der grondwetsherzie ning. Vliegen verzekertdan komt zij on verbiddelijk. Dit is een zoo profetisch op timisme, dat elk nader onderzoek ver werpt. Wij mcenen, dat vóór alles de nuch tere werkelijkheid in het oog moet wor den gehouden. Laat ons nu dadelijk con- etatoeren, dat de liberale pers van den be ginne af de vorming van zulk een kabi net, dat wij niet wenschen, maar dat zij zegt, zoo vurig te verlangen, zoo moeilijk mogelijk heeft pogen te maken. „Dr. Kuyper schreef daags na de stem ming die taak is weggelegd voor mij maar Kuyper mag gerust vacantie hou den de groote liberale pers heeft zijn rol overgenomen. Terwijl Troelstra zelf wel bezwaren heeft aangevoerd tegen 't deel nemen aan de regcering van socialistische ministers, maar zich omtrent het aanbod van dr. Bos nog met geen enkel woord heeft uitgelaten, komt de „Nieuwe Ct." reeds met de boodschap, dat een concen-. tratie-kabinet zich aan een belofte van steun, door do socialistische Kamerfractie gegeven, niet kan storen de socialistische ministers moeten in het kabinet de gijze laars zijn voor de onbetrouwbare socialis tisch Kamerfractie. Zijn die ministers, die toch vrij zeker uit de fractie zouden wor den gekozen, dan wel betrouwbaar? „Do „Nieuwe Rotterdamsche Ct." gaat 'n stap verder, en begint alvast met Troel- Btra, aan wien het blad de portefeuille van Justitie heeft toegedacht, te bespotten als minister van klasse-justitie. Wee hem, als hij mocht raken aan haar heilig huisje! En „Het Handelsblad" dreigt zelfs met be strijding van een concentratie-kabinet, zon der socialistische ministers, dat mocht den ken aan een concessio bij de militaire uit gaven aan onze Kamerfractie." Dit geeft volgens het blad een denkbeeld van de levensvatbaarheid van het kabinet. En dan vervolgt het „Dit is nog maar de buitenkant. Maar toch doet een stukje als dat van „Het Handelsblad" do vraag stellen, zijn wij door den stembusuitslag verplicht, onvoor waardelijk aan de kabinetsformatie deel te nemen Heeft de concentratie er recht op, onze mannen bij de kraag in het mi nisterie te sleepen, hen daar neer te zet ten, en te verklarennu wordt er verder geregeerd precies zooals wij het willen gij hebt niets in te brengen zoolang wij uit voering geven aan uw cn ons gemeenschap pelijk herstemmingsprogram? Dat kan geen verstandig man mcenen. Als de con centratie socialisten in het kabinet haalt, moet zij willen waartoe ook wij ten aan zien van concentratie-ministers bereid zijn hun het regeeren mogelijk maken. Er moe ten dus herhaaldelijk over en weer conces sies worden gedaan. Hoe dat in het liberale kamp zal worden ontvangen, weten wij nu al voldoende. Maar hoe zal het gaan in den ministerraad zelf? Daar zit Troelstra, de hardnekkige strijder voor de belangen van meer dan 144,000 roode kiezers, en van de tallooze niet-kiezers bovendien. Daar zit Tydeman, de hoop en troost der groote werkgevers de redders in den nood voor 't puikje van Nederlands conservatieven, dat. hem uit angst voor Rome om den hals viel. Het ecnige wat ontbreekt, om dc tegenstel ling nog feller tc maken, is de demagogische godzaligheid, waarin Kuyper zijn kracht zoekt. Maar ook zoo is zij scherp genoeg, oui oorzaak te zijn van tal van conflicten/' „Moet Tydeman buigen, wij weten nu al, welken kant de liberale pers dan zal uitgaan. Een z.akenministerie alstublieft, wordt haar leus. En de heeren van de witte das in hun pastorieën zullen het zuchtend beamen. Moet Troelstra buigen en ook dat zal onvermijdelijk voorkomen dan veroorzaakt dat katterigheid onder de strij dende arbeiders. De eerste maal zullen wij zeggenhet Algemeen Kiesrecht is een of fer waard, en de arbeiders zullen het bren gen. Een tweede en een derde maal gaat het moeilijker. De demagogen der rechter zijde zullen niet rusten, elke concessie, van onzentwege gedaan, uit te buiten tegen onzo ministers, tegen onze partij. Wij zul len ze, waar wij kunnen verdedigenv/ij zullen herhalenhet Algemeen Kiesrecht is een offer waard; maar „het verraad der Bocialistische ministers" zal woldra een vaste rubriek worden in de klerikale ar beiderspers en de heeren zijn er niet te goed voor, conflicten uit te lokken als hun de stof een poosje mocht gaan ontbreken. De katterigheid in het kiesrechtleger zal toenemen. Zijn slagvaardigheid, zijn werf kracht zal er onder lijden. „De toestand wordt te pijnlijker, omdat de ministers moeilijk al hun oneenigheden op straat kunnen brengen. Het kabinet zou dan al te veel kanten van aanval bieden aan den steeds tot springen klaar staan- den vijand. Zoo zal ook menige beschul diging die ongerechtvaardigd is, toch als een wapen tegen onze propaganda dienst doen. „En kon men nu zeggen, dat wij binnen een zeer beperkten tijd met de grondwets herziening klaar waren, dan liep het mis schien zonder al te groote ongelukken af. Dan wordt gewezen op het feit, dat dr. Kuyper in de Eerste Kamer zitting zal heb ben. Het artikel besluit: „Laat men er mee tevreden zijn, dat met het aanbod der ministersportefeuilles aan de constitutioneele vormen is voldaan. En laat al wat democraat is, elk die het on- vervalscht algemeen kiesrecht wil, met ons samenwerken, om de voorwaarden te vin den, die aan een vrijzinnig kiesrechtmi- nistorie geven een mooie kans. Yan weers zijden zal er dan wat moeten worden ge plooid onze partij zal daartoe zijn te vin den. Zij zal weten, dat een vrijzinnig ka binet een bourgeois-regeering ismaar zij zal ze om het kiesrecht de minst verwerpe lijke achten, die op het oogenblik in Ne derland kan bestaan. Zij zal een openlijk accoord met haar sluitende naleving er van zal voor ieder zijn te controleeren. En wie het meest loyaal het accoord houdt, zal zijn aanhang in het volk het sterkst zien toenemen. „In de gegeven omstandigheden is de door ons aangegeven weg het eenige mid del om de kiesrechtbeweging te versterken tot een onweerstaanbare macht. Deugdelij ke argumenten er tegen zijn totnogtoe niet geopperd. Indien dc concentratie dezen weg weigert op te gaan, zal zij hebben bewezen, met Algemeen Kiesrecht slechts te hebben geschermd, om kiezers tot zich te lokken, die bij haar niet behooren. „Aanpakken! roept Vliegen. Juist, dat willen wij allen. Maar geen touw, dat ver sleten is tot op een paar vezels, en dat knapt, en ons op den giond doet rollen, zoodra het kiesrechtschip in de haven moet worden getrokken. Werp ons een f linken kabel toe, antwoordden wij den kabinets formateur, cn al komen wij niet op uw schuit, wij helpen u door de branding!" Onder het opschrift „Kromme sprongen", citeert „De Nieuwe Courant" (vrij-lib.) de houding van „Het Volk", inzake de minis ter-crisis. Het blad schrijft o. a. „Het Volk" zegt, dat onze oppositie tegen het vormen van een vrijzinnig kies rechtkabinet zonder sociaal-democraten on oprecht is, omdat zij geen steun vindt in „het tot nog toe in Nederland gevolgd ge bruik". De Christelijk-Historische partij steunde het kabinet-Heemskerk, de vrij zinnig-democratische het kabinct-De Mets ter. (N. B. denk aan de verwerping der begrooting-Van Rappard, met medewer king \*an de helft der vrijzinnig-democra tische Kamergroepzonder daarin ver tegenwoordigd te zijn. Wij zouden willen vragensedert wanneer schikken sociaal democraten zich in „het tot nog toe ge volgd gebruik' Staan zij zelf alzoo van nu af aan mot andere parlementaire par tijen op dezelfde lijn? Het eerste bewijs van den ernst dezer nieuwe opvatting, van hun positie moet nog geleverd worden. De groep van zeven heeft het ons niet aangetoond, en van de groep van achttien weten wij nog in het geheel niets. En de eerste daad van de partij, na haar spre kend stembus-succes, moet, volgens „Het Yolk" juist zijn tc weigeren wat elke par lementaire partij als haar recht en haar plicht zou aanvaarden. „Dat ziet er niet hoopvol uit en voor spelt niet, dat hot „tot nog toe gevolgd gebruik" der sociaal-democraten Kamer fractie om aan iedere regeering het leven zoo zuur mogelijk te maken, haar niet oolc in de komende periode te maclitig zal zijn machtiger dan haar belofte. In trouwe, wat waarborgt ons, dat niet op een kwa den dag, dat zonderlinge „proletarische gevoel", waaraan wij ons immers volgens do sociaal-democraten zelf in 't geheel geen begrip kunnen vormen, zich meester zal maken van de heele of van 'n deel van de Kamergroep (de groote onbekende) en haar onweerstaanbaar zal dwingen al haar beloften over boord te slingeren Gij kunt niet tegelijk u onttrekken aan „bur gerlijke" verplichtingen en pretensie ma ken op „burgerlijk" vertrouwen. Dat riekt al te veel naar de bekende dubbele mo raal, waarvan gij al meer last (of nut, zoo ge wilt) hebt gehad en die zich nu wreekt aan uw parlementaire vertegen woordiging in het gezicht van het beloofde land. „Met u samen of geheel los van u dat is voor ons het alternatief. Met u een re- geering van de linkerzijde ter uitvoering van een gezamenlijk, precies omschreven program of, zoo gij clat verijdelt, dan een ministerie, dat door zijn ontstaan, zijn basis en zijn program voldoende zekerheid biedt dat het onafhankelijk van u zal kunnen regeeren, als het moot tegen u bij elke gelegenheid, dat het staatsbelang en een goed regeeringsbeleid dit eischen. „En het algemeen kiesrecht dan Wel, zoo weinig is het er ons om te doen dezen eisch van het oogenblik te doen misluk ken, dat wij niet aarzelen dien na de jong ste stembus een noodzakelijk punt te noe men op elk regeeringsprogram. De steun der sociaal-democratische Kamergroep zal (weigert zij de portefeuilles), naar onze overtuiging niet meer onontbeerlijk zijn voor het tot stand brengen van algemeen kiesrechtdie steun moet voor het komen de ministerie niet meer dan een volkome toegift zijn. In de rechterzijde zal een mi nisterie, dat geen partijkabinet is, ongetwij- fold steun vinden, óók voor zijn algcmeeu- kiesrecht-plan. Dat erkent Yan der Goes in „Het Yolk"daartoe maant reeds nu Struycken dc Katholiekendaarop wijzen tal van teekenen." Ook „De Fakkel" (vrij-lib bespreekt de kwestie, die op het oogenblik in de politiek aller aandacht vraagt. Het lijkt „De Fakkel" een zonderlinge manier van doen een zaak van zooveel staatsmanswijsheid, zooveel voorzichtig be raad, zooveel subtiliteit bovendien, door een congres te doen beslissen. „Men kan er haast even goed een prijs vraag voor uitschrijven of een- harddra verij doen houden. Wij hopen intusschen van harte, dat er een geest van echt Ho!- landsche bezadigdheid over het congres moge zweven, en het aanbod van dr. Bos niet wordt afgeslagen. „Vroeg of laat wordt de S.-D. A.-P. an Verhoogiiig; bijdrage K. v. K. Naar aanleiding van een door de Ivamér van Koophandel en Fabrieken ingediende sup- pletcire begrooting voor 1913, strekkende tot verheoging van die begrooting in ontvangst en uitgaaf met f 50 ten behoeve van de kos ten voor het in orde brengen van het archief dér Kamer en het catalogiseer an van dat archief, stellen B. cn Ws. voor het op de gemeentebegreoting voor 1913 uitgetrokken bedrag van f 650 voor de kosten dezer in stelling (volgn. 194) met f50 ter verhoogen. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven, waaruit dit bedrag van f50 wordt afge schreven, zijn nog f 5512.72 beschikbaar'. Aanbeveling voor een lid der commissie op bet M. O. Ter benoeming van een lid harer Commissie, ter vervulling der vacature, die op den eer sten Dinsdag der, nagaand September a.s. ont Verleuging van haar. Op 31 Juli a.s. eindigt de liuur van de bovenwoning van het perceel in de Nieuw- steeg No. 10 alhier, voor den tijd van één jaar verhuurd aan het Tehuis voor Vrou wen" vcor f 175 per jaar. Aangezien het bestuur der Veneenigïng den wensch hoeft te kennen gegeven de huur weder met één jaar te verlengen, waartoe het tiouweus door hot laten verloopen van den voor de opzegging vastgestelden termijn reeds verplicht is, geven B. en Ws. in overweging daartoe weder over te gaan. Overneming van straten. Overeenkomstig een desbetreffend verzoek én onder verwijzing verder naar de ter visie liggende stukken geven B. en Ws., geheel overeenkomstig het advies der Commissie van Fabricage, in overweging te besluiten aan. gegeven gedeelten van het percoel, kadastraal t bekend onder Sectie K. No. 2567, gclog^ aan en nabij Jen Haarlem mor trek vaar tweg, zonder ecnige kosten voor de gemeente in; eigendom en onderhoud bij de gemeente over' to nemen. Herhcnocmhïg; Comm. der Stede- hjka Fabraekeci van Gas- eu Eïectriciteït. Overeenkomstig hot advies van Commis sarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleotiiciteit, worden de beide aftredende commissarissen, do heeren mr. P. J. M. Aalberse en J. Korevaar P.Azn., door B. en Ws. vcor een herbenoeming als zoodanig bij den Ra-ad aanbevolen. .Benoeming onderwijzeres. Ter vervulling van dc vacature van onder wijzeres aan dc openbare lagere school der. 3de klasse No. 4 alhier, welke zal ontstaan door hot niet ingang van 16 Augustus 1913 verleend ontslag aan mej. M. A. Greven- broeck, worden voorgedragen de damesChr.; Meijer, tijdelijk onderwijzeres aan de open bare school der 2de klasse, aan de Oude Vest te Leiden; G. L. Mouwen, tijdelijk on derwijzeres aan de openbare school der 3de klasse No. 3, te Leiden; J. M. J. M.: Berkeljcn, onderwijzeres te Zwammerdam. Vraag: Als een moeder richt ik u een- vraag over een meisje dat reeds lang bij haar zuster inwoonde, maar daar die zus ter haar op teere deelen van het lichaam barbaarsch mishandelde, zoodat het meisje: een deel van haar geestvermogens er door moet missen, wat is die zuster nu verplicht aan het meisje, want zij zegt nog gemeene lasterpraat op den koop toe, dat het meisje vreeselijk gekrenkt heeft? Antwoord: Blijkbaar bestaat er tus^ schcn die zusters weinig harmonie. Wat te doen, vraagt gij. Maar wij zitten er mce/^* Er zijn hier meerdere goede oplossingen; Zijt gij de moeder van het meisje? Waaromt laat gij het kind dan daar Wij kunnen niet voldoende beoordeelen wat het beste is. Ga er eens met een advocaat over spreken,; of met iemand anders, die uw vertrouwen heeft, met dominéé bijvoorbeeld. Vraag: Na wederzijdsch goedvinden ben ik bij een nieuwen baas aan het werk gegaan. Ik was op tijd aanwezig doch nu wil hij mij niet aannemen wegens ongenoe-'. gen met mijn ouden baas. Is daar ook wat aan te doen Antwoord: Zeker als gij met den baas een overeenkomst hebt aangegaan, moet ook de baas die nakomen. Anders kunt gij schadevergoeding cisclien van minstens een week loon. Vervoeg u aan het kantonge recht. Vraag: Aangezien op de vergadering van Apothekers te Leiden besloten is, des Zondags niet te sluiten en dus van de nieu we Wet, die voornamelijk de Assistente ten goede zou komen, geen gebruik zal gemaakt worden, zoo zou ik gaarne vernemen welk© redelijken weg ik moet inslaan ooi aan dezo onbillijke handelwijze een einde te maken. Er zijn Apothekers waar de Dames dea Zondags van 's morgens 9 uur tot 's avonda 11 uur dienst moeten doen. Antwoord: Als eenmaal de gezamen-' lijke apothekers het besluit hebben geno-, men clat hun apotheken Zondags zullen ge-; opend blijven, zal aan oen verzoek tot slui-i ting wol goen gevolg worden gegeven en: clat vooral niet wanneer dat verzoek van; den enkeling komt. Het zal het best zijn,; clat u ook een vergadering van assistenten' samenroept en als men het dan algemeen; met u eens is moet er een actie van de ge zamenlijke dames uitgaan. Dan wordt er allicht iets verkregen. Vraag: Ik heb verscheidene kleine beestjes in mijn provisiekast, het lijken wel kleine witte miertjes. Is selderij voldoende; om ze te verdrijven? Moet de selderij in het water staan of zoo los in de kast? 1 Antwoord; Los in de kast. Misschien dat deze beestjes er ook van op den loop gaan. Vraag: In het grasperk in mijn tuin berinden zich een paar plekken die door mierenkolonies geheel worden afgevreten en vernield. Wat kan ik daartegen doen Antwoord: Voor het bestrijden van- mieren bestaan verschillende middelen, die alle een min of meer goede uitwerking heb ben en doeltreffend zijn en die gij, in uw geval alle kunt toepassen. Gij doopt eerstens een paar sponsen (ruwe) in een sterke oplossing van stroop of honig, echter zoo, dat de gaatjes niet verstopt zijn, legt die op de bewuste plaat sen neer en laat ze daar een clag en nacht liggen. Dan gaat ge er met een emmer ko kend water heen en werpt er de sponsen, die dan vol met mieren zitten, in. Voorts zet ge schoteltjes met bier, waar. door wat arsenicum gemengd is, neer, zoo," dat dc randen gelijk zijn met de oppervlak te der aarde, en ten laatste schoteltjes met een mengsel van honig en versche gist. Dé zoetheid van den honig en liet bier lokt de mieren tot eten en dc arsenicum en de gist doodt hen. Zijn het nesten, dan moet ge dijr uitgraven en in emmers met kokend watei werpen. Zoodoende zijt ge stellig de mieren' spoedig de baas. Vraag: Ja heb een japon laten vermar- ken, natuurlijk bij een naaister, maakloon f2.50, maar zij heeft die heelemaal ver knoeid. Het maakloon behoefde ik niet te betalen, maar ik ben toch verplicht het voor schot te betalen, daar ik de japon niet dra gen kan. Of kan ik schadevergoeding eischen? Antwoord: Ja gij kunt schadevergoe ding eischen, maar zaken als deze doet gij het beste onderling te schikken. Indien wer kelijk de japon verknoeid is, behoeft gij na tuurlijk niets te betalen. Uit het feit dat gij al geen maakloon behoeft te betalen volgt al dat de naaister zich zwak voelt. Zij zal wel geneigd zijn ook met het oog op haar, naam, U zooveel mogelijk tegemoet te ko men. Rechtzaken kunt gij er altijd! nog van maken.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6