No. 16383 Maandag 91 Juli. A0. 1913. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Be wettige erfgenaam. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DHR ADVERTENTIEN: Van 1ragels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naai plaaternimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT! Voor leiden per week 9 Cents j per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Vergadering van den Gemeenteraad van loeiden, op Donderdag 24 Juli 1913, dea namiddag* te twee uren. Te behandelen onderwerpen- 1. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. (199) 2. Benoeming van een onderwijzeres aan 'de school der 3de klasse No. 4. (212) 3. Bekening, dienst 1912, van de Vereeni- ging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. (196) 4. Bekening, dienst 1912, van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 5. Suppletoire staat van begrooting, 'dienst 1912, van het H.G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (197) 6. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1912, van het H.G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (197) 7. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1913, van de Kamer van Koophandel 1 cn Fabrieken en in verband daarmede voor- stel tot wijziging der begrooting, dienst 1913. (200) 8. Verzoek van de firma Gebr. Mulder om vergunning tot het bouwen van een houten bijbouw op het terrein aan den Maredijk No. 199, kad. bekend Sectie L No. 637. (207) 9. Voorstel tot verlenging van de huur van de bovenwoning aan de Nieuwstecg No. 10 aan het Tehuis voor Vrouwen. (209) 10. Verzoek van de Leidsche Duinwater- Maatschappij om goedkeuring van een plan tot het bouwen van werkplaatsen met ma gazijn en bovenwoning, op het terrein aan de Haverzaklaan, lead, bekend Sectie A No. 162. (201) 11. Verzoek van de Directie der Leidsche Zoutkeet tot het doen rooien van 2 boomen aan dc Koolgracht. (198) 12. Verordening, houdende wijziging dor verordening van 1 Juni 1911 (Gem. Blad No. 71), houdende Beglement van de Ge meentelijke Bank van Leening te Leiden. (208) 13. Verzoek van C. L. de Koster om ver gunning tot het dempen van een gedeelte I sloot langs den Haarlemmertrekvaartweg, op het terrein kad. bekend Sectie K No. 1842 en om te mogen volstaan met het stel- lon van 2 in plaats van 3 beerputten ten dienste van de aldaar gebouwde 5 huizen. (203) 14. Voorstel tot kosteloozc overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van twee gedeelten van heb perceel kad. i bekend Sectie K No. 2567. (210) 15. Voorstel tot afstand van de origineele rc-solutiën van Curatoren der Bijles-Univer siteit over de jaren 15741589, thans be rustende in het gemeente-archief, ten be hoeve van het archief der Universiteit. (204) 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de voortzetting van de ruiming van het riool onder de Papen gracht. (205) 17. Verzoek van de wed. J. G. den Ton- kelaar—Van der Kaay om bestendiging van de haar toegekende wekelijksche toelage. (206) 18. Verzoek van de verecniging „Zuige lingenzorg" om toekenning van' een jaar- lijksch subsidie uit de gemeentekas. (202) 19. Voorstel in zake de overdracht van de exploitatie van het spoorwegnet in de Haarlemmermeer door do Holl. Electrische Spoorweg-Maatschappij aan de Holl. IJze ren Spoorweg-Maatschappij cn de wijziging der voorwaarden, waaronder aan eerstge noemde maatschappij subsidie werd ver leend. (179) 20. Voortzetting van de behandeling van het voorstel a. tot het verbinden van een vervolgklasse met één jarigen cursus aan de school der 3de klasse No. 8 aan de Medusastraat b. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging der verordening van 19 April 1900 (Gem. blad No. 10) regelende de heffing van schoolgelden aan de openbare scholen voor Lager Onderwijs te Leiden. (156) 21. Verordening op Vergunnings- en Ver- lofslocaliteiten en Logementen. (163) Leiden, 29 JuBi. Het bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft in zijn vergadering van 18 Juli 1913 het percentage, van den bijslag over dc maand Augustus 1913 vast gesteld op 100 pCt. voor de Handels- en Kantoorbedienden en de Typografen en op 50 pCt. voor de overige vakken. De- gemeenteraad te Groningen be noemde Zaterdag tot directeur van den Keuringsdienst voor eet- en drinkwaren dr. G. H. Leopold te Leiden. Met ingang van 1 Augustus i.s benoemd tot gemeente-secretaris te Zwammerdam de lieer P. Koogeboom, gemeente-secreta ris van Bunnik. Het lot heeft beslist. Dc Internationale Vredesbetooging, georganiseerd door het Landelijk Comité dei- Internationale Anti-Mil. Veróeniging in Nederland, zal gehouden worden den 31sten Augustus a.s. op het landgoed „Dc Kinck- horst" (achter de nieuwe gasfabriek), te Den Haag. Verschillende sprekers zoowel binnen- als buitenlandsche zullen het woord voe ren. Te 's-Gravenhage is opgericht de Ver ecniging School voor slechthoorende kinde ren, waarvan de statuten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van 19 Juni j.l. Door het bestuur zullen de nooaige maat regelen worden getroffen om, zoo mogelijk nog in het najaar, over te gaan tot de opening van een school, waar aan doovo- en slechthoorende kinderen, die de gewone lagere school niet met succes kunnen vol gen, onderwijs wordt gegeven op een voor hen passende wijze. Het mond. gedeelte van de examens L. O. handteek en en zal worden afgeno men te 's-Gravenhage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Zwartcwrcg 7, en wel 21, 22, 24, 25, 28 en 29 Juli. Bij den raad van Gouda is ingekomen een voorstel van B. cn Ws. tot invoering van den 10-urigen arbeidsdag voor de werklieden bij de fabricage en tot invoering van het drieploegenstelsel bij de gemeen- telichtlabricken. Het minimumloon der eerstgenoemde werklieden wordt voorgesteld te brengen op ƒ11.50 per week en geen uurloon meer te berekenen, terwijl v.erder wordt voorge steld, het loon der werklieden, die ge noemd minimum, of meer reeds, als loon ontvangen, te verhoogen met 1 ct. per uurenkele met 2. ct. per uur. Ook de loonen der brug- en sluiswach ters zullen, in verband met het boven staande," iets worden verhoogd. Het programma van het 10de Interna tionaal Woningcongres is thans in bijzon derheden vastgesteld. De zittingen vinden plaats van 8 tot 11 September e.k. in het Kurhaus te Scheveningen. Yan de te be handelen onderwerpen zal het eerste „Verbetering cn opruiming van ongezonde woningen" worden ingeleid door mevr. L. van de PekWent, lid der gezondheids commissie te Amsterdamhet vierde „Wet telijke regeling der stadsuitbreiding" door prof. mr. M. W. F. Treub, lid van dc. Tweede Kamer. De namen van de inleiders der beide andere onderwerpen„Verbete ring van woningtoestanden op het platte land" en „Overbevolking van woningen" zullen later worden bekend gemaakt. Door de welwillende medewerking van gemeentebesturen en vereenigingën worden de congresleden in de gelegenheid gesteld woningen te bezichtigen te Amsterdam, Bot terdam, Scheveningen, Arnhem, Enschede en Hengelo. Tot dat doel zullen excursies worden on dernomen, waarbij de congresleden de gas ten zullen zijn van de gemeentebesturen van Amsterdam, Ptotfcerdam, Arnhem en En schede, van de Holland-Amerika-lijn (maal tijd aan boord der „Nieuw-Amsterdam") en van de heeren Gebr. Stork en Co. In de vergadering van den Amster- damsclien raad, die Woensdag zal worden gehouden, komt o. m. in behandeling een voordracht van B. cn Ws. dier gemeente om over te gaan tot hot stichten eener „stren ge schóól" en hen uit te noodigen, de noo- dige voorstellen daartoe te doen. Vandaag zijn de. werken .nan de Atn- sterdainscho waterleiding in den Haarlera- mei weg horvatna tal van vergaderingen en voorstellen aan den aannemer, den heer Blankevoort, beginnen de stakers het werk weder op de oude voorwaarden, 0.28 per uur alleen is overwerk, nacht- en Zondags- arbeid, (dat echter nog niet is voorgekomen) in het contract geregeld tegen betaling van 100 en 50 pCt. boven het loon. Allen (ne gentig) worden weder in dienst genomen. De staking duurde drie weken. Dit jaar zal het mondei, gedeelte van de akte-examens M. O. in teekenen en boetseeren, wat betreft de akten Mf, Mg en Md, worden afgenomen te Botterdam in het gebouw der Academic van Beeldende Kunsten en Techn. Wetenschappen, op de vozende dagenakte Mf op 19, 21, 22, 23 en 24 Juli, zoo noodig ook op 25 Juli; akte Mg op 29 en 30 Juli; akte Md op 31 Juli, 1, 2, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13 en 14 Augustus. De Koninklijke Vcreeniging van gc- pensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger (onderstand aan militairen, gepensionneerd vóór de wet van 1877 en aan hun weduwen), heeft Za terdag j.l. te Amsterdam in Krasnapolsky haar 34ste jaarlijksche algemeen e. vergade ring gehouden. Naar de „N. Ct." verneemt zijn de plannen, die reeds cenige jaren hangende waren, om te komen tot een spoor weg-ver binding ApeldoornArnhem, rechtstreeks over de Veluwe met een zijtak Hoender- looOtterloo en Harskamp naar Lunteren reeds in een dergelijk stadium, dat binnen kort kan worden overgegaan tot de oprich ting van een naamlooze vennootschap, ten doel hebbende den aanleg en instandhou ding van een locaalspoorweg van boven omschreven richting. De arr.-rechtbank te Maastricht heelt ter vervulling eener vacature van rechter in haar college opgemaakt de volgende al fabetische lijst van aanbevelingmr. G. M. J. Bonhomme, griffier bij de arr.-rechtbank te Maastricht; mr. J. G. H. Gadiot, substi tuut-griffier van justitie bij de arr.-recbt- bank te Maastrichtmr. dr. H. J. A. M. Lübbers, griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Hertogenbosch. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen berichten is Hr. Ms. pant serschip „Heemskerck" onder bevel van den kapitein ter zee W. Th. de Booij, den 18en dezer te Stockholm en Hr. Ms. pant- serdekschip „Holland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. H. von Lesclien, den 19en dezer te Chefoo aange komen. De classis Gorinchem der Gercf. Kerk heeft, naar de „Stand." meldteen com missie ingesteld tot onderzoek naar de prc- dikantstractementen Uit het derde, jaarverslag der Vcr eeniging tot bevordering der gezondheid in de graphische vakken in Nederland blijkt, dat 14 patiënten door dc vcreeni ging naar een sanatorium werden gezon den. In totaal werd f 1526 aan verplegings- kosten uitgegeven voor 1158 verpleegda- gen. De a fdeclingen Bolsward en Za11,-Bom mel gingen te niet; twee nieuwe afdeelin- gen, Boskoop cn Sneek, werden opgericht. Het ledental vermeerderde met 311, dat van de donateurs met 75. De tweede bloemendag leverde een net to-opbrengst. van f 10,644.031. De contribu tie-ontvangsten steeg tot f2068.13 of met 20 pCt., dc donatiën stegen van f-173.51 óp f 607.66. De contributie werd met één cent per lid en per weck verhoogd, welke verhoo ging ten goede komt aan het fonds voor een eigen sanatorium of herstellingsoord. Nadat dc politie-bepaling van 9 uur winkelsluiting gedurende een jaar in Hel mond gewerkt hoeft, heeft de Baad be sloten deze bepaling weer op te heffen. Een nieuwe bepaling is echter in het leven geroepen, waarbij besloten is, dat de win kels in het vervolg om 10 uur moeten slui ten voor de Zaterdagen is hierop geen uitzondering gemaakt. Te Poerworedjo, op Java, overleed op 33-jarigen leeftijd mr. D. Hartgerink, president van den landraad aldaar. -- De Minister van Buitenlandsche Zakmi heeft op 18 Juli 1913 namens H. M. de Ko ningin de geloofsbrieven in ontvangst ge nomen van den heer José Lamarche, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van de Dominiaansche Republiek bij het Nederlandsche Hof. De directeur generaal van den land bouw brengt ter kennis, dat zij die als leer ling tot een der klassen van de middelbare koloniale landbouwschool te Deventer wen- schcn tc worden toegelaten, zich daartoe vóór 25 Juli a.s. schriftelijk kunnen aanmel den bij den directeur dier school. Dc gewone audiëntie van den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel op aanstaanden Woensdag en die van den minister van Oorlog op aanstaanden. Don derdag zullen niet plaats hebbeu. ALPHEN. Hedenmorgen heeft het losse personeel aan de vruchtensapfabriek van den heer Elzevier Stokrnans, firma L. Ya- rossiau het werk neergelegd. De eisch is hooger loon. Tot kerkvoogd der Ked.-IIerv. Kerk alhier is benoemd de heer W. Los. HAARLEMMERMEER. Ten behoeve van het leggen van een electrisdhe kabel voor de elektriciteitslevering der gemeente Leiden aan de gemeente Aalsmeer, is door het be stuur van den Haarlemmermeerpolder ver-- gunning verleend tot het doen van opgra vingen in den ringdijk van genoemden pol der. De werkzaamheden hebben reeds een aanvang genomen en een 30-tal personen zijn reeds aan den arbeid HILLEGOM. Oogeuschijnlijk neemt hot aantal lijders aan tuberculose hier toe; mo gelijk is dit ook niet het geval,, maar wordt er voor meer patiënten hulp gevraagd' en verkregen van de Hilleg. Vcreeniging tot be strijding der tuberculose. In het afgeloopen halfjaar had deze vereeniging 32 lijders tc verplegen en dat hooge cijfer deed de drin gende behoefte aan een ligbal voelen. Een lighalfonds zal opgericht worden en de grondslag daartoe wordt gelegd door me vrouw WentholtBeets, cchtgenoote van on zen burgemeester en eere-voorzitter der ge noemde verecniging. Zij zal een verloting houden ten bate van dit fonds. Het is te hopen, dat de jongejuffrouw K. Wentholt, vele zeer vele loten zal verkoop en, cn dat do ligbal weldra tot heil van de patiënten in gebruik genomen kan worden. Dc wijziging in de Algemecne Politie verordening, waarbij voorgeschreven wordt, dat men in deze gemeente alle honden op den .openharen weg moet vasthouden, is heden een week oud, en in deze eerste week heeft do politie menige waarschuwing en verma ning doen hooren, want nog al te vele bazen van honden overtreden de verordening. Tot bekeuringen kwam het echter nog niet. Wie zijn hond vasthoudt wordt door liet publiek lachend aangesproken, en wie hem vrij laat loopen, gaat zélf niet vrij over de straat. Het is dus begrijpelijk, dat deze verordening verre van populair is, als zij het ooit wordt. HOOFDDORP. De groote zomerpaarden- markt alhier, zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 25 Juli a. s. Door de vele monsteringen, die gehouden worden en waar de landbouwers zeer wel bij varen, hpbben de paardenmarkten veel van hun wa-arde verloren; daar de beste exem plaren reeds zijn verhandeld. Zoolang de paarden zco hoog iri prijs blij ven, zal deze toestand wel bestendigd wor-i den. KATWIJK-AAN-ZEE. Zaterdag kwamen hier vijf partijtjes haring in afslag. De prij zen waren per kantje: Volle haring f 17.20 f 16.65. Maatjesharing f 15.10f 11.70. Steiu haring f 9.75. Makreel f 9.50. Er heeft hier Zaterdag in de on middel lijk© nabijheid der kust een schipbreuk FEUILLETON. 21) „Ik heb geen enkel gezioht herkend", zei zij. „Mijn vader heeft u zeker wrillen doen gelooven, dat de Barone del Greppo de hand in het spel heeft". „Ik heb juist het genoegen gehad er hem van te overtuigen, dat, die heb ook gedaan heeft, de Italiaan er ten eenen male onschuldig aan is", zei de advocaat. „U hebt dat kunnen uitmaken O wat ben ik daar blij om", zei Mag. „En wat denkt mijnheer Lotha er van?" yrceg Forbes. „O, hij denktIk weet eigenlijk niet goed wat hij denkt", zei Mag. „Maar ik ben heel blij, dat u ontdekt hebt, dat die arme Barone er buiten staat. En als u me een groot genoegen wilt doen, tracht dan papa over te balen geen moeite meer te 'doen 0m den waren schuldige op te spo ren". ,,'t Gaat me wel aan mijn hart den schurk ongestraft zijn weg te laten gaan. Maar misschien is het 't bc?te, wat we doen kunnen", zei Forbes. Zij spraken er verder niet meer over. E enige uren later zat Forbes voor een Fwa-re eikenhouten schrijftafel in de biblio theek van het ka-steel. Hij was bezig te zde- ken naar d© oplossing van een probleem, dat hierin bestond, cenige letters van het alfabet telkens weer door elkaar te gooien 'en in een andere volgorde te plaatsen. De letters waren L. O. T. H. A. „Laat eens zien", zei hij, „dio fami lienaam Lotha bestaat, voor zoover ik weet, niet. Ik zal eens probeeren of ik die letters niet zoo kan plaatsen, dat ze een anderen naam vormen". Hij plaatste eerst zoo, dat zij den naam Tolah, toen zoo, dat zij Hal to vorm den. De derde combinatie, die hij vond, was Athol". Hij laohte vergenoegd. „Ik ben er", mompelde hij. „Ik ben er! Eindelijk I" Forbes vernietigde het stukje papier, waar hij zijn proeven op genomen had, zoo zorgvuldig, dat er nergens een spoor meer van te vinden was. Toen bleef hij geruimen tijd in diepe gedachten verzonken op zijn stoel zitten. En meer dan eens vroeg hij zichzelf af: „Is dit nu een Goddelijke bestiering of een duivels oh spel? We zullen zien. Ein delijk zullen we dit toch wel zien". Toen stond hij op en verliet de kamer, om Sir Drummond te gaan zoeken. Hij vond hem in de serre bij mevrouw Egre- mont. ,,Ik kom je even zeggen, dat, als ik wer kelijk oen week lang je gast mag zijn op Craig Athol, ik morgen met je meega", zei hij. „Best, hoor Ja, ik wist wel, dat je je Londensohe zaken niet meer zoo dringend zon vinden zoodra je hoorde, dat je zou kunnen visschen, hè Forbes?'' „Ja, wanneer ik aan zalm denk, word ik altijd zwak", beaamde d© advocaat. „En je hebt bepaald talent voor vis schenmisschien evenveel als voor het uitpluizen van lastige rechtsproblemen. Nu-, we» zullen zorgen, dat je er geen be rouw van zult hebben, mee te zijn gegaan naar Craig Athol. We zullen Lotha nog een lesje dienen te geven in d© Hoogland- sc-he sport". „Hoeft mijnheer Lotha nooit in de Hooglanden gevischt?" vroeg Forbes. „Neen, d© arme kerel is er nooit toe in de gelegenheid geweest", antwoordde Sir Drummond op een toon van diep medelij den. „Arme kerelzei Forbes. „Nu, hij schijnt op heel veel andere plaatsen te hebben kunnen vissohen", zei mevrouw Egremont. „Ik heb na de lunch een lang gesprek met hem gehad. Wat heeft hij veel gereisd1" „Misschien denkt hij er over om z,ich nu voorgoed ergens te vestigen", zei For bes droogjes. „O, je hoopt zeker ergens een buitentje in de Hooglanden aan hem te kunnen ver- koopen", plaagde Sir Drummond. „Je raadt mijn gedachten", zei Forbes. Allen lachten, behalve Forbes zelf. Hij was ook in dit opzicht een echte Schot, dat hij droog-komiek kon zijn en grappen kon maken, waar anderen om lachten .zon der dat hij zelf er het grappige van scheen in te zien. „Hij zal niet zoo gemakkelijk' te vol doen zijn", zei Sir Drummond. „Een man als hij. die in Kasïmïr, en in Afrika, en in Zuid-Amerika heeft gejaagd, zal niet tevre den zijn met de wouden, die Schotland hem biedt. En wat zijn d© visschen uit onze beekjes bij die van de rivieren in Flo rida!'' „Die mijnheer Lotha'heeft niets anders gedaan clan reizen cn trekken, geloof ik. Heeft hij j© veel van zijn avonturen ver teld?" „Ja, hij heeft zoo nu en dan wel eens verhalen gedaan. En ik begin te denken, dat do man bepaald in de wieg is gelogd om avonturen te beleven. Want nauwelijks komt hij, na een stormachtig en veelbewo gen leven, in zijn rustig vaderland terug, of hij beleeft hier iets, dat niet voor de meest romantische avonturen uit een vorigs eeuw onderdoet. En dat terwijl een ander mensch in zijn heel© leven soms uiets bij zonders ondervindt". „Nu, ik hoop, dat, als hij meegaat naar Craig Athol, do avonturen weg zullen blij ven, ten minste zoolang ik 'er ben", zei Forbes. „Maar kerel, Schotland is anders in vorige eeuwen het land van de avonturen geweest. Vergeet niet, dat een Schot de heele wereld onthaald heeft op de romanti sche en avontuurlijke verhalen, die zich in zijn vaderland hebben afgespeeld". „O, een roman van Walter Scott lees ik ook heel graag", zei Forbes. „Maar daarom houd ik nog niet van menschen, dié altijd-door avonturen beleven, waarheen ze ook gaan. Ik verlang er nooit naar in een roman, van welken aard ook, betrok ken te zijn". Den volgenden dag vertrokken allen naar Craig Athol. In den trein legde Forbes het zoo aan, dat hij een lang gesprek had met Hubert Lotha-. Of hij hiermee ten doel had Lotha onder het oog te brengen, dat hij in het vervolg al wat naar het avontuurlij ke zweemde moest'vermijden en zich meer moest houden aan het alledaugsche, kan niet gezegd worden, want Forbes zei ge woonlijk niet wat het doel was van zijn handelingen. Maar wat hic-r ook van zij, het was zeker, dat hij met de grootste aan dacht luisterde naar wat Lotha alzoo tc vertellen had. Lotha had zich tot nu toe als een b© scheiden mensch doen kennen; als iemand, die zich steeds op den achtergrond houdt. Maar het is bekend, dat zelfs de meest teruggetrokken persoon aan den praat kan worden gebracht door de ge-dekte strik vragen van een handig advocaat. En For bes had er bepaald den slag van, zelfs d© meest onwillige getuigen uit- te hooren en die dingen van hen te weten te komen, die hij weten wilde. Voordat de trein dus de Sohotsche grens gepasseerd was, wisb hij reeds zeer veel uit Lotha's vroeger le ven, en wat hij had gehoord, interesseerde hem in hooge mate. Zoo was. hij onder meer ongemerkt to weten gekomen, dat Lotha's verblijf in Schotland toch wel een beetje langer ge duurd had dan drie, vier dagen, zooals Sir Drummond dacht. Hij had er den jongen man zelfs toe ge-bracht te bekennen, dab hij eens langer dan zes maanden achtereen in deHooglanden was geweest en de ge heimen van het visschen in de Schotsch© wateren en het jagen in de Schotsehe bei> gen zeer goed kende. (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1