ifc. Buitenlandseh Overzicht. Finaneieeie Causerie. De Sociaal-democraten en de Ministererisis. LBEBSOH BAeBS.it.23, 1© Juli, Tweed© Slad. (Reeds lang was 't bekend dat het. tits clre keizer pa ar een bezoek o,i brengen aan het Engeische l0i'. Wanneer dit echter zou gebeuren, las niet vastgesteld. De gespannen ver tui mg, die langen tijd tusschen de hei- Ho rijken bestond is hiervan wel de oor- Eak geweest. Doch daarin is een ver- fefldering ten goede gekomen. Reeds veel feelegeniieden zijn er geweest om dat op fe nierken. Nu is dan ook het tijdstifp Eastgesteld. Zijn de Engeische bladen Eoeii ingelicht dan is het voorjaar van Eet volgend jaar hiervoor bestemd. In Duitschland raakt men niet uitge praat over de W.elf-enkwestie. Er zouden, volgens de bladen nu weer on derhandelingen gaande zijn met prins Ernst August over de troonsbestijging in Trunswijk. Men verlangt van hem een Beslisten afstand van Ilannover, daar de jrerldaringeii van den prins door de re- Sjeeriiigen van een gedeelte der Bondsta ten (o.a. Beieren, Baden, Wiirttemberg |n Saksen) voor niet voldoende worden ingezien. De houding der Welfenpartij n Hannover moet aanleiding gegeven Eebiien tot dezen eisch, die ook door !en rijkskanselier gesteund wordt. De lieuwe verklaring van den prins moet ■en staatsrechterlijken afstand van Han dover voor zich en zijn nakomelingen Inhouden. Do Welfenkwestie en de troonsbestijging van den prins was in de [voorlaatste zitting van den Bondsraad en voorwerp der bespreking. Verklaard irerd. dat de verzekering, dat de Welfen- fcwestie geregeld is, met de openlijke agitatie de Welfenpartij onvereenigbaor Fas. Omdat daarna door de Welfenpartij er op gewezen werd, dat prins Ernst (August slechts afgezien had van de troonsopvolging van Hannover en den nadruk weru gelegd op den eed van den Iprius als officier, werd in den Bonds raad het besluit genomen en wel, zooals [weid gemeld, op aandringen van Beie ren, den prins, voor hij den troon van Bronswijk bestijgt, openlijk afstand te laten doen van Hannover. Zonder deze verklaring zal een troonsbestijging van idcn prins in Bronswijk niet plaats vin den. Wat is er toch een vertrouwen in de wereld I In de staking op een aantal belang rijke Duitsche werven is geen ver andering gekomen. De Bond der Duit sche Metaalbewerkers heeft in een mani fest zijn meening gezegd over het con flict. De aangeboden loonsverhooging wordt onvoldoend© geacht, die zal dooi de werkgevers wel worden teruggekregen door het systeem van aanneming dat i flaav heerscht. De wijze, waarop de sta- king begonnen is, wordt evenwel veroor deeld en daarom wordt deze ook niet er kend: Het neerleggen van den arbeid is, naar de meemng van de bestuurde- ïcn, doelloos: zij zien daarin een voor barig en zeer te betreuren besluit. Onder die omstandigheden moet de ondersteu ning van de stakers reeds op grond der statuten worden geweigerd. En daarom raden de b'estuurderen de leden van de vereenigingen aan, den arbeid onmiddel lijk te hervatten. In M ii 1 h a u s e n, waar een staking was uitgebroken bil de spoorweg- werken, wegens het laten werken onder do plaatselijke loon tarieven en die ern stige relletjes ten gevolge hebben gehad, is geëindigd. De onder-staatssecreta ris is hier als bemiddelaar opgetreden en llet gevolg is dat de uitvoerder de'r werken, een Berliinsche firma, het ter plaatse geldende [ioontarief zat toepas sen. Wc hebben ook nog terloops melding ge maakt van het laatste relletje tus. eolien eenDuitsc horen 'nï ranse h- iii an te Nancy. De laatste was dronken eu de rechtbank lioeft bepaald eens een voor beeld villen stellen om een eind te maken aan dergelijke gebeurtenissen. Er is e?n ste- lige slraf geëischt, n.l. veertien dagen ge vangenisstraf, een ferme boete en dito scha devergoeding. Die Fransehman zal ten min. ste zijn Duitsche stadgencolen wel met rust laten. In Frankrijk is *t zoo-wat gewoonte, dat gedurende de Kamerzitting de ministers eens per dag de kwestie van vertrouwen stellen. Dat is zoo iets gewoons, dat liet niet meel de aandacht trekt. Ook bij de behandeling van het wetsontwerp op de wcder-insbelling van den driejarigen dienstplicht wordt dit elk oogenblik gedaan. Zoo gisteren weer, teen er een voorstel was om de mi nisters van oorlog en marino de bevoegd heid ie g-even de lichtingen na twee jaar naar huis te zenden. Barthou stelde, de ver trouwenskwestie en het amendement kelder de. Een voordeeltje voor de miliciens is dus niet behaald. Wel een nadeeltje van een tegenovergestelde bevoegdheid is gegeven, de ministers mogen de lichtingen wel na afloop Van den diensttijd onder de wapenro houden. Ei- i; in dat rijk nog eens nieuws in be wolking, n.l. een belasting op het. li i c t-g e t r o u w d z ij n. De begrootingscom- missio heeft besloten ong-etrouwden boven de dertig jaar twintig percent zwaarder te be lasten, dan hun gehuwde ovenmerisclien. Hoe 't gaan meet. met de weduwnaars, met en zonder kinderen, vernemen we nog niet. Bij onze zuidelijke buren zou men wed heel vlug van stapel loepen met de wetgeving, zooals we dezer dagen meldden. De regeering- zal den ijver der Kamer niet op een te zware proef stellen, door behalve de belas- tingentwerpen ook nog denieuwcschool- wet voor de vacantia af te doen, gelijk zij eerst van plan was. In liet begin van Augustus zal de Kamer ïnet vacantia gaan tot 15 October. In Engeland zijn weer havenarbei der s s t ak in gen. De houding van de dok- Werkers te Lsith, die staken om opslag te krijgen, is zoo dreigend, dat de troepen last hebben gekregen zic-li gereed te houden. Do admiraliteit beeft de oorlogsschepen ver. wittigd, dat zij ieder oogenblik bevel kun nen krijgen matrozen aan land te zetten om het leven en de eigendommen der ingezetenen te beschermen. Gisteren zijn er rellatjes ont staan de politie slccg de stakers uiteen. Te Barcelona is haast het gehoelo jaar door minstens wel één belangrijke staking. En het zuidelijk bleed maakt dat het kar akter er altijd neg ad ernstig is. Zoo is nu weel bij een botsing tusschen stakende en niet- stakende bakkersgezellen het gevecht zco hevig geweest, dat er gewonden zijn ge vallen. Gewenden on dooden ook vallen er vele in Marokko. Noch Spanje, noch Frankrijk beleeft eenig pleizier van deze koloniale aan winst. Spanje heeft 't nu zelfs te kwaad met de Marokkanen van het Fransche ge bied, die komen hun vriendjes in het andere gedeelte helpen. De Spaansche regecring heeft zich in Parijs hierover beklaagd. Gevolg heeft dit direct want Frankrijk zal er nu voor zorgen dat de mannetjes gescheiden zul len moeten vechten. Wat doe je eigenlijk met zco'n kolonie? Er over ruziezoeken met an dere mogendheden, maar anders ook al niet. Uit Johannesburg wordt het volgen de sensation neele vo or val aan de ..Daily Telegraph" gemeld, dat plaats had gedurende de laatste reis van minister-president Botha. Twee gewapende mannen kwamen de spoorwegcoupé van don minister binnen, tijdens de trein op het station te Rand- fontein stil stond. Zij vonden daar zijn particulieren secretaris dr. Bok, dien zij met hun revolvers bedreigden en hem vroegen, te zeggen waar minister Botha was. Deze had den trein reeds vrocgeil verlaten om met een automobiel ver der te gaan, en dr. Bok deelde dit den indringers mede. Deze echter hieven hem met de revolvers dreigen en ver dwenen ten slotte even onverwacht als zij gekomen waren vóór men ze kon ar resteeren. Generaal Botha wilde, dat van dit inci dent geen melding zou gemaakt worden zoodat het lot nu toe ook niet bekend werd. Het lekte echter uit, daar een plaatselijk blad de geschiedenis ver haalde. Volgens de „Daily Mail" is de toe stand aan de n Rand veel m in - der goed dan de Zuid-Afrikaansche regeenng het doet voorkomen. De spoor wegmannen schijnen besloten binneneen week te staken als hun eischen niet wor den ingewilligd. Zij vorderen o.a. een vaste en unifor me loonregeling met geregelden opslag op alle sporen "in de Unie. Verder een permanente commissie van onderzoek naar grieven van het personeel. De regeering acht sommige, der eischen onaannemelijk. Ook de houding der inboorlingen, die in da mijnen werken, geeft reden lot on gerustheid. Als het tot ean nieuwe sta king in de mijnen komt, zou het plan bestaan om alle inboorlingen naar huis te zenden en de mijnen te sluiten. Onder de blanke mijnwerkers heerscht ontstemming over het ontslag van vijf tien werklieden d-^r Nieuw-Modderfon- tein-mijn, die zich tijdens de afgeloopen staking erg hebben laten galden. Da regeering naemt reeds uitgebreide maatregelen van tegenweer en heeft plannen voor de bescherming van open bare gebouwen en spoorwagen door de troepen uitgewerkt. Had 't aanvankelijk den schijn, dat de Ne- derlandsche Bank met haai* disconto-verhoo- gihg het becogde doel had bereikt, in do laatste dagen neigen de wisselkoers-en op nieuw omhoog en zijn reeds weer, [althans wat betreft de devise Londen, bijna op 't goud uit voerpimt aangeland. Het geld in do epen markt is trouwens weer dichter bij 3 dan bij 4 pCt. en 't is zeer natuurlijk dat het geld op de buibenlandsehe markten voor deliger emplooi tracht te zoeken dan hier to lande is te vinden. De sterke uitbreiding der ored iet vraag waaraan de Nederlamlsche Bank blootstond kort vóór, en onmiddellijk na, de discontoverhoogiug, is wat ingekrom pen; de laatste bankstaat toonde eenigs ont spanning; blijkbaar heeft men oude posten bij de Bank laten afloopen, nu in do open markt op voordeeliger condities kon worden geleend. De vraag is of de Nedarlaiidsche Bank niet zal moeten breken met de ge- wconte, waarbij disoonto.a an vragen tegen het op den datum dar aanvrage geldende tarief nog gedurende 3 dagen van kracht blijven. Het gevolg dezer gewoonte is, dat er altijd een zeer aanzienlijk bedrag disconto loopt, waartegen een verhccging van 't disconto niets vermag. Zcodra deze plaats heeft wor den de aangevraagde wissels togen 't oude disconto aangeboden en wordt de Bank dus op 't oogenblik zelf, dat zij de crediotvraag wenscht te beperken, tegen haar zin ver zwakt. Veel logischer lijkt 't Engeische systeem; daar bekrachtigt de Bank haar disconto-verliooging door aankoopen van lang papier in de open markt en steunt zoodoende haar eigen actie. In de afgeloopen veertien dagen is er heel wat gebeurd. Eerstens in de politiek. Togen veler verwachting in is de toestand op den Balkan plotseling in een heel ander stadium getreden. Het schijnt, dat de Bulgaren leelijk in de knel zitten, niet 't minst door 't op treden van Rumenië. Naardien Bulgarije echter 't groote struikelblok was bij de ver deeling van den oorlogsbuit, bestaat <?>r greote kans, dat de nederlaag van dit land tot een spoediger en gemakkelijker oplossing der geschillen zal leiden, dan vroeger te ver wachten was. In dien geest schijnen de fend- seninarkten de zaak dan ook te beschouwen, waarvan een betere stemming voor de Staats, fondsen 't ^gevolg was. De staking aan de Bandmijnen, die zich eerst zoo ernstig liet aanzien, is al heel energiek en snel verloopen; de vrees, dat een min of meer langdurige onderbreking der goudproductie de interna tionale geldmarkten in de war zou sturen, is gelukkig niet bewaarheid. In Amerika hadden te Pittsburg eenige Bankfaillisse- menten plaats, waardoor 't noodig bleek, dat de American Waterworks Guaranty Com pany, wier G pCt. winstdeelende preferonte- aandeelen ongeveer 2 jaren geleden tegen 97Vs pCt. te Amsterdam werden geïntrodu ceerd, onder Receivers handen werd geplaatst. Hoc de vork daar eigenlijk in den stoel zit, is nog niet bekend, doch verontruste bezitters dezer aandeden vertrouwden 't zaakje niet te best en hun verkoop en deed den koers beneden 40 pCt. dalen. Een dar firmanten van. de introduce-orende firma vertrekt mor gen naar Amerika, om de zaken ter plaatse te gaan onderzoeken en 't is te hopen, dat hij geruststellende bevindingen zal kunnen pu- blicoeren. In tusschen heeft de episode wear eens opnieuw in 't licht gesteld, dat een hcog rendement noodzakelijk met risico's ver benden is en tevens, dat men niet voorzich tig* genoog kan zijn met zich voetstoots te ver. trouwen aan Amerikaansche firma's, al moge haar Teputalie een ongerepte en langdurige zijn. Over 't algemeen is de tendenz der Beurzen heslist gunstiger geworden, blijkbaar zijn de liquidaties, althans voor 't moment, opge houden en heeft de speculatieve positie reeds een grondig zuiveringsproces ondergaan. Wat natuurlijk allerminst wegneemt, dat zich aanstonds opnieuw aardschokken kunnen voordoen, die een nieuwe liquidatiebeweging in 't leven roepen, 't zij dat die dan voort spruit uit speculatieve engagementen of uit angstverkcopen van bonafide beleggers., In verband daarmede mag niet worden vergeten, dat de „fons et origo" van 't euvel voor namelijk is te zoeken in den overspannen toestand der geldmarkten, en dat 't herstel lingsproces, indien, dit al is ingetreden, nood zakelijk van langen duur 'moet zijn. Inder daad "zijn er wel kenteekenen, die wijzen op oen. inkrimping op handels- en industrie gebied, welke, bij den zeer internationalen aard der betrokkingen, noodzakelijk algemeen zou zijn. Indien de vraag naar geld uit dien hoofde zou afnemen, zou dit natuurlijk een horstel van 't evenwicht bevorderen; maar tegelijkertijd wordt daarmede de kans op een tijdperk van malaise' g*eopend, en dat is natuurlijk cp zichzelf geen aangenaam voor uitzicht. Toch schijnt 't Avel die richting uit te moeten gaan. willen we niet voor nog onaan genamer feiten geplaatst worden. Do geld nood is groot, maar is nog geenszins voldaan. Het einde van don Balkankrijg*, als dit de sideratum ons werkelijk reeds thans te wach ten staat, moet 't sein geven tot finaneieeie reorganisatie der betrokken landen en die hervorming eischt in de allereerste plaats geld. "De candidaten Turkije, Bulgarije, Ser vië, Griekenland staan.reeds gereed en zullen zeker moeten wedijveren in; 't aanbieden van aantrekkelijke voorwaarden, om de noodige middelen te verkrijgen. Als die vraag ge paard. ging met greoto eischen van handel cn industrie, zou de ellende dus niet. to overzien zijn. Een bepaalde uitzondering in de overigens vriendelijke tendenz maakten da Mexicaan- sehe waarden. De revolutie schijnt daar te lande nog steeds niet te zijn bezworen; er heerscht chaos cn onzekerheid en daarvan heeft de National Railroad of Mexico wel in de allereerste plaats te lijden. Zoowel de obligation als de 1ste en 2de preierentc- aandeelen hadden zich zware koersverliezen te getroosten. Dit werd nog geaccentueerd door 't aftroden van den president der Maat schappij, den lieer Brown, een Amerikaan, die schijnbaar 't onderspit heeft mc-eten delven voor de zuiver Mexieaansche invloeden in 't bestuur. Eh* schijnt in Mexico een anti-Ame- rikaansohe beweging op touw te zijn gezet, dia bereids geleid heeft tot 't plotselinge terugroepen van den Amerikaanschen gezant Wilson in Mexico-City, ten einde over den toestand te confeneoren met Woodrow "Wil son, den President der Amerikaansche Re publiek. 't Heet daarbij dat de Amerikaan sche Regeering, 't rumoer aan haar voordeur ten langen leste moede, van politiek zou veranderen, wat dan feitelijk hierop zou neerkomen, dat de Yankees do orde in Mexico gewapenderhand zouden gaan hers tellen, al dus brekende met de politiek van laisser aller, die tot nu toe is gevolgd. Bij de nauwe aaneensluiting onder de Zuidamsiri- kaansoke Staten heeft dit zijn bedenkelijke zijde en opent de kans op een nieuwe wereld gebeurtenis, waarvan de portee cn de uit komst onmogelijk zouden zijn te overzien. Hoe grooto veranderingen in betrekkelijk korten' tijd kunnen tot stand komen, wordt geïllustreerd iu de 2de prefereute-aandcelcn Mexican National, die nauwelijk 2 jaren geleden aan den vooravond stonden van oivi- dendbetaling en aldus op rondom 40 pCt. sterk, gefavoriseerd waren bij de speculatie. Thans zijn zo rondom 10 pCt. en 't is de viaag of ze daarmede nog niet te duur zijn betaald, als niet spoedig aan den toestand van anarchie een einde komt. Het merkwaar, dig'ste van dit geval is, dat de Mexicaansehe Regeering zelve het geheele gewone aan delenkapitaal der Maatschappij bezit, zoo- dat in geval van déconfiture en 't plaateen van de Mij. in Receivelrshanden, bij een even- tueele reorganisatie zij voor 't alternatief van confiscatie van haar bezit of bijstorting zou komen te staan. Wellicht slaagt men er dan in een reorganisatie door te voeren zonder haar belangen te schaden, op dezelfde wijze als indertijd geschiedde bij de Underground Railways of London, waarbij de aandcelen ongerept uitgingen zij waren nog in handen der bankiers terwijl de obligatie houders 't gelag moesten betalen. W. !>e Kabinetscrisis. Gistermiddag had de kabinetsformateur dr. D. Bos ten zijnen huize een samenspre- king met mr. P. J. Troelstra. De A Bister«ïa5iïsche Keurs houdt heden vacantieda», zoodat de no- teeringen ontbreken* Het „Volk" wijdt een vierde artikel aan de crisis en zegb als haar opinie: „Ons verantwoordelijkheidsgevoel voor de kiesréchtbe-weging doet ons dit aanbod awijzen. Maar heel het wezen van onze partij zou zich er tegen verzetten, indien wij ons bepaalden tot afwijzen alleen. Niet alleen buiten, ook in het Parlement zullen natuurlijk onze par tijgen ooten den kies- rechtstrijd voortzetten; hieruit volgt, dat zij tegenover eeii kabinet dat het Alge meen Kiesrecht op zijn program heeft, en voor de tot-stand-koming ervan zich schrap zet, heel anders zullen staa-n dan tegenover een zakenregeering die zich ten doel zou stellen, te zorgen voor heb boe-zempeil van de Vier Noorden Koggen, om nu eens wat anders te noemen dan de droogma king van de Zuiderzee. „Van den aanvang af hebben wij op grond van de stembusuitspraak geeischt een kiesrechtministerie. De konsekwentie daarvan is, dat wij aan zulk een ministerie dan ook het leven mogelijk maken". Aangaande het stemmen van de socialis ten van een oorlogsbegrooting wordt nog het volgende gezegd: „Thans zijn de verhoudingen zoo, dat in dien de rechterzijde slechts weet: de socia listen stemmen tegen de oorlogsbegrooting, het doen verongelukken van de grondwete herziening geheel in haar macht ligt „Dergelijk spel moet door een partij, die werkelijk het Algemeen Kiesrecht wil, worden verijdeld. Dit mag van ons worden verwacht In de partijoonferentie, waar deze kwestie uitvoerig werd besproken, bestond hierover eenstemmigheid. Onze partij kan natuurlijk niet voor haar reke ning nemen dat de opdrijving der militaire uitgaven ongestoord wordt voortgezet Er moet een soort wapenstilstand worden ge sloten. Het ministerie van Oorlog moet zich getroosten, dat het eindcijfer, thans bereikt, niet hooger mag klimmen. In dat geval zou onze Kamerfractie, indien van uit de rechterzijde werd gepoogd het Kiesrechtkabinet omver te worpen, de grondwetsherziening te doen mislukken, door verwerping der oorlogsbegrooting, zich in dien val niet moeten laten vangen, maar feitelijk, door te stemmen voor de begrooting, stemmen tegen een aanslag op het Algemeen Kiesrecht". De heer F. v. d. Goes zet in „Het Week blad" van „Het Volk" zijn beschouwingen over de ministerieels crisis voort, waarbij hij begint er op te wijzen, dat het vraag stuk thans, nu de kabinetsformateur dr. Bos aan de sociaal-democraten drie minis ter-portefeuilles heeft aangeboden, een an dere phase is ingetreden. De zaak gaat thans hierom, zogt hij: krijgen wij, sociaal-democraten, algemeen kiesrecht door aan de regeering mede te doen en, aannemende, dat dit gebeuren zal, zijn dan buiten dit gunstige gevolg ook geen ongunstige gevolgen te wachten, die er van moeten doen afzien. De lieer v. d. Goes antwoordt hierop: „Ongunstige gevolgen, immers hiertoe kunnen we reeds dadelijk besluiten, zijn ook in het beste geval van het optreden van socialistische ministers, zoolang geen sterke socialistische meerderheid hen draagt, met zekerheid te verwachten. Ds internationale conclusie gaat daarvan uit. Het zou niet noodzakelijk zijn geweest de deur zoo stevig en zorgvuldig te vergrende len, als de meening had bc9taan dat er geen gevaar te vreezen was, wanneer ze open waaide of in een onbewaakt oogen blik door iemand werd opengeworpen. Neen, men duchtte toen reeds wat de on dervinding sedert maar al te zeer heeft bevestigd, meenigerlei kwaad voor het so cialisme. Men heeft danrom gesproken van een „voorbijgaand uitzonderingsgeval", van een „onvermijdelijken uitweg in een gedwongen toestand". Trouwens, de reso lutie noemt het rondweg: „een gevaarlijke proefneming". Het mag alleen wanneer het volstrekt moet dit is in den korten zin der lange resolutie. Wie zoo spreekt geeft te kennen, dat hij erge dingen vreest en alleen toestemt uit vrees voor nóg erger. En nu is het onze reeds onmiddellijk uitge sproken meening, dat het verleenen van algemeen kiesrecht aan do Xederlandsohe arbeiders door een ministerie, waarin on der de tegenwoordige omstandigheden so cialisten, onze partijgenootcn, zitting had den, gepaard zou gaan met zooveel kwade gevolgen, dat wij reeds om die reden tegen het deelnemen aan de regeering meenen te moeten adviseeren. Men redeneere, men vermane of dreige in de burgerlijke bladen zooveel men wil er is ten slotte geen ernstig man van links of rechte, dte in deze overtuiging geen voldoenden grond zal vinden, om het voorstel af te wijzen. Het belang van de zaak, die men voorstaat is in de politiek het hoogste gebod, en niemand kan redelijkerwijze gedwongen worden tot handelingen, welke hij met dat belang strijdig acht". Verder merkt de heer v. d. Goes o.m. nog op: „De mogelijke weigering van de liberale concentratie om zonder de sociaal-demo- kraten te regeeren, levert o.i. het dringen de uitzonderingsgeval niet op, omdat die weigering hoogstens de invoering van het Algemeen Kiesrecht zou vertragen, en ze ker niet lange tijden onmogelijk maken. Tegenover de kans met de sociaal-demo craten het A. K. te versnellen, staat o.i. de zekerheid, dat het mede-regeeren, altijd een gevaarlijke proefneming" onder die omstandigheden, dus niet als een door de massa oogenbbkkelijk gevoerde plicht tot redding van de hoogste belangen, de oor Azme 1913. zaak zou worden van groote ongelukken voor het socialisme in ons land". De heer W. II. V liegen verklaart zich in „Het Volk" vóór de aanvaarding van de aangeboden ministersportefepilles. „Die aanvaarding zal met zich medebren gen een tijdelijke verandering in de positie der partij, van zoo'n gewicht, dat er gewis cenige inwendige strubbeling uit voort kan komen. Dat is het nadeel. „Het voordeel isZekerstelling van de invoering van algemeen kiesrecht en staats pensioen. Twee groote dingen, waarmede do partij die ze verwezenlijkt, zich een on verwoestbare positie verzekert in het volk. „Nadeel en voordeel tegen elkaar opwe gend, is naar mijn oordeel de partij ver plicht te komen tot het inzicht, dat het na deel voor haar in het niet zinkt, tegenover het voordeel voor de geheele arbeidersklasse te betalen. „Tegenover deze afweging van voor- en nadeelen van de aanvaarding, dient cok plaats te hebben een afweging van de voor- en nadeelen van de weigering. „Het voordeel is: ontsnapping aan oen gedeelte van cle directe verantwoordelijk heid van een korte regeeringsperiodc, die zich voltrekt oncler strenge socialistische kontröle in regeering en parlement. „Het nadeelin het gunstigste geval, n.l. in het geval dat de vrijzinnige concentra tie op konditie van steun onzerzijds zonder ons de regeering aanvaardt, indirekte me de-verantwoordelijkheid voor een regee- ringsperiode die zich volstrekt zonder kon- tröle in de regeering, met wel is waar een sterke fraktie in de Kamer, welke fraktie evenwel ook voor taak heeft de regeering die algemeen kiesrecht en staatspensioen moet brengen, hot leven mogelijk te maken. In het andere niet-gunstige geval, een „za- ken"-ministeiie, dat geen algemeen kies recht en geen staatspensioen wil, dat mis schien spoedig in konflikt komt met do Ka mer, deze ontbindt. Volgtde mogelijkheid van een rechtsche meerderheid, oen rechtsch ministerie, opgraving van de Hoemskcrkiaansche grondwetsontwerpen, doorvoering van de Talmaniaansche verze keringswet, weg algemeen kiesrecht, weg staatspensioen. „De zaak zóó gesteld zeg ik: aanvaar den." „Die gedragslijn wordt naar het. oordeel van den heer Vliegen den sociaal-democra ten ook voorgeschreven door hun parlemen taire positie, maar vooral door de wor dingsgeschiedenis van die parlementaire positie. „De door ons gestelde en de door ons ge steunde kandidaten vormen samen de meer derheid. Doch alleen samen. De concentra tie kan de regeering aanvaarden, maar for meel verplicht is ze het niet. In elk geval missen wij elk middel haar er toe te dwin gen. Zij wil het nu doen met ons. Wil zo het ook zonder ons? Dat punt is onzeker. En daardoor is de verwezenlijking van het geen wij bij deze verkiezingen wilden be reiken, allereerst in onze handen gelegd. Het zijn de politieke scheepjes, die wij heb ben opgetuigd, die thans voor dc haven lig gen. Wij hebben de lijn te pakken en zo binnen te lialon, ofwind en golven heb ben weer vrij spel met ze." „Het plan van het burgerlijk gemengd ministerie noemt de heer Vliegen van huis uit een onmogelijk plan. Vooral in zijn na-* der aangeduiden vorm van een kabinet be staande uit liberalen en katholieken. „Een tweede denkbeeld iseen concen tratie-ministerie, dat regeert met parle mentaire hulp van de sociaal-democraten. „In de gegeven omstandigheden, zoo schrijft de heer Vliegen, ware ook mij dezo oplossing de liefste geweest, ofschoon der gelijke systematische steun-verzokering aan een geheel burgerlijk ministerie mij princi pieel bedenkelijker lijkt dan de direkte deelneming aan een ministerie met een program als thans is aangeboden. Het re sultaat zou echter ongeveer hetzelfde kun nen zijn en om dat resultaat is het mij te doen. De reden die ik heb om deze oplos sing op het oogenblik beter te vinden dan een vrijzinnig-socialistisch ministerie, ligt in de vrees onzerzijds om dit laatste te vor men, een vrees die ik niet deel, maar die. er is. „Maar dc zaak is ons nu eenmaal zóó niet gesteld. Uit te maken hoe ze gesteld moet worden, ligt niet binnen onze macht. Wat zal er geschieden als de heer Bos niet slaagt een ministerie uit de geheele lin kerzijde te vormen? Zal dan aan hem cf aan een ander de vorming van een concen tratie-ministerie worden opgedragen? Hij zal het zelf wel niet weten. De onzekerheid van wat er gebeurt als de S.-D. A.-P. wei gert tot de vorming van een grondwetsmi nisterie mede te werken, is een bedenkelijk ding. Want wat er nadien misloopen zal, kan en zal op onze rekening worden gezc-t, ook al zou het in het andere geval ook mis geloopcn zijn. Als echter dc vrijzinni gen geen kans zien met slechts 37 man ach ter zich, te regeeren, geen kans zien om tegen twee opposities te vechten, die geza menlijk 63 leden tellen, dan is het erg ge makkelijk daarop te smalen, maar, wie kan ze in gemocde ongelijk geven? is het bo vendien niet wat ridikuul de vrijzinnige con centratie die door ons tot de aanvaarding van het algemeen kiesrecht is gedreven, en van welke een groot deel bekend staat als behoorende tot het genus der „onwillige honden", nu in eens te pjoklameeren tot de meest geschikte uitvoerder van oen wi'<, waartegen velen hunner zich zoo lang «De gelijk hebben verzet?" Ook ziet de lieer Vliegen in den nei'cabil den toestand een der uitzonderingsgeval len. bedoeld in dc Parijachc resolut'o van 1900. Verder schrijft hij: „Wij hebben gesmaald op het moeras waarin de burgerlijke politici ons hebben gesleept. Wij hebben ons diep geërgerd over de schrikbarende hervormingsonrcachb van de afwisselende regeering en en meer derheden. Thans heeft het roodsteimnenilo kiezerskorps de deur opengedrongen en eer* paar groote, voor heel het proletariaat on*

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9