Oude kunstledematen. Wat nemen we mee op reis De Duitsche keizer als sportman. ZONNEBADEN. is altijd gevaar, dat de soldaten met wa pens en ammunitie er tussohen uittrekken, om zich in een rooversbende om te zetten, en op eigen gelegenheid hun „vak" te gaan uitoefenen. Tussohen soldaten en roovers is dus maar een heel klein beetje verschil. In menig opzicht staat de mensch hoven het dier, echter hebben in sommige geval len de dieren veel op ons voor. Als bijv. een kreeft of een krab een poot of een schaar verliest, is de natuur zoo vriendelijk het dier te voorzien van een nieuw exemplaar, minstens evengoed als het vorige. Daaren- 'tegen moet de mensch zijn verstand te jhulp roepen, als hij door zijn oorlogen, istraatongelukken, treinbotsingen of ande- »re dei ex machina een zijner kostbare lede- 1 maten verliest. i Men beschouwt de bewonderenswaardige .kunstledematen veelal als producten van den modernen tijd, echter is niets minder |Waa,r. In het museum van het Royal College .of Surgeons te Londen kan men een kunst- jbeeh zien, gemaakt ongeveer 300 j. v. Chr., Ivan brons, hout en ijzer. En wie heeft niet (gehoord van de beroemde ijzeren hand, te 'Neurenberg in 1504 voor Götz van Berli- 'chingen gemaakt? Grieksche en Romeinsche veteranen, die een arm of een been in den strijd verloren .hadden, vervingen deze lichaamsdeelen door kunstmatige en Plinius spreekt van een Romeinsch soldaat, die (150 j. v. Chr.) beroemd was voor zijn houten hand, waar mee hij zeer goed kon vechten. Kunstlede maten, die bewegen konden, werden ook Vervaardigd door Ambroise Paré (1517 1590), den beroemden Franschen chirurg. iHij was de geneesheer van Hendrik den iTweede (1552) en ook van Frans den Twee- ,de, Karei den Negende en Hendrik den Derde. Later was vader Sebastin, een Car- melieter monnik, beroemd voor het ver vaardigen van beweegbare armen en han den. Omstreeks het midden der zeventiende eeuw spreekt Faleinelli, een Florentijnseh geneesheer, over kunstoogen van goud, zil ver en kristalook beschrijft hij gouden en zilveren ooren, die aan het hoofd met zil veren of gouden draden bevestigd waren. Zilveren neuzen waren reeds langer bekend. Thans heeft de techniek der kunstledema ten een buitengewone hoogte bereikt. Zoo heeft een Fransch doctor, dr. Delair, zelfs een man van een kunstgezicht voorzien. De zwaardlvisoh. Onder de visschen is er één, waarVan het vleesdh. zooveel overeenkomst met varkens- vleesch vertoont, dat het zeer goed als surro gaat daajrvcotT kan dienst doen. Daarmee zou piactisek niet voel betrc-ikt worden, als men 'mot oen kleinen visoh te doen had. Echter b hot juist een der grootste zeebewoners, flie deze eigenschap bezit, en wel de zwaard- pis ch. Doctr de eigenaardige zwaardvormige ver lenging van de bovenkaak wordt het dier floor alle volkeren zwaardviach genoemd. Volwassen exemplaren bereiken een lengte van 2V2 a 3 meter en wegen ongeveer 3 a 4 ïentenaar (evenveel als een vet wild zwijn); fer komen echter zwaardvisschen voor, die I a meter lang zijn en 7 'centenaar wegen. De zwaardvisch komt in alle wereldzeeën Jroor; het dier leeft zoowel in den Atlan- lischen als in don Stillen en Indischen Oceaan. Zoölogisch is het dier interessant ïcor het ontbreken van schubben op de *iuid. De vangst ia zeer moeilijk en niet ponder gevaar, want de zwaardvbeh, die van nature zeer vreedzaam is, is echter zeer jevaalrlijk als hij aangevallen wordt. De vangst geschiedt met een groote boot, be- ïiand met 8 a 10 koppen. Daar de zwaard- cisch gemakkelijk de groote boot kan doen pinken, wordt het dier vanuit kleinere bootjes tiet den harpoen aangevallen. Op deze manier (verdt vooral van uit de Amerikaansche har vens veel jacht op den zwaardvisch gemaakt. Te Bcslon, waar de visch ter markt wordt gebracht, bestaat een reederij, die met 15 Tgn deze booten de zwaardvisch-vangst uit oefent. Eén boot vangt in het gunstigste ge val in twee weken 1000 visschen, waarvan liet vleesch a 18 ets. per pond vei-kocht wordt. De zwaarden worden als een curiosi teit verhandeld. Echter is het niet aan te raden, zulk een zwaard versch mee naar huis te nemen. Het been bevat een merg, dat bij het drogen een ontzett enden reuk verspreidt. Om dit te voorkomen, moet liet zwaard eerst ©enige weken in een oplossing van bijtende kalk gelegd wordeu. Dc totale opbrengst van deze vischvangst in Nieuw.Engoland bedraagt jaarlijks onge veer 72,000 gulden. Het hieronder volgend lijstje, waarin een opsomming staat van enkele zaken, welke men op reis kan noodig hebben, legge men, indien men op reis wil gaan, op zijn lesse naar. Naar gelang van invallende gedach ten omtrent verdere benoodigdheden vuile men het geleidelijk aan. Men raadplege het lijstje voorts drie maal, n.l. 8 dagen, 1 dag en 5 minuten vóór de afreize, en het zal bijna onmogelijk zijn, iets van het op reis benoodigde thuis te la ten liggen. Geld. Vreemd Geld. Portefeuille. Porteiuonnaie. Spoorbiljet. Rondreisbiljet. A bonnementskaart. Polis ongelukktnvert. Binnenzak in vest (met knoop). Boorden. Fronts. Overhemden. Manchetten. Zakdoeken. Dassen. Zeep. Scheergereedschap. Zakkammetje. Tandpoeder. Tandenborstel. Haai borstel. Kleerborstel. Nagelborstel. Haarspelden. Naaigereedschap. Knoop enhaak. Rljgveteis. Boordknoopen. Schaar. Zakmes. Zak8piegel. Veiligheidsspelden. Stükje touw. Leesboek. Credietbrieven. Correspondentie be treffende hotela. Naamkaartjes. Eenige legitimatie papieren. Notitieboekje. Potlood. Vulpenhouder. Schrijfpapier en (ge- irank.) enveloppes. Spoorboekje. Reisgidsen. Wandelkaarten. Hologo. Handschoenen. Sportpet. Parapluis, Parasol. Wandelstok. Bergstok. Tooneelkyker. Veldkijker. Fotografisch toestel mot platen. Veldflesch. Keisbeker. Kuiketrekker. Lucifers. Handkoffer. Sleutel v. d. koffer. Huissleutel. Reiszak. Rugzak. Reisapotheek, Plaid. Reisdeken. Eau do Cologne. Pepermunt. Chocolade. Proviand. Sigaren. Overjas Regenjas. Avondmantel. Regenmantel. Foulard. Stof8lnter. Gekregen bloemen. De Duitsche keizer heeft door zijn aanwe zigheid bij de plechtige opening van het Duitsche stadion een hernieuwd bewijs ge geven veel voor sport te gevoelen, waarvan hij gedurende het 25-jarig tijdperk van zijn regeering trouwens reeds meermalen de dui delijkste bewijzen gegeven heeft. Het meest sympathiseert hij met de wa tersport, in het algemeen, en met de zeil- sport, waarbij hij relf actief deelneemt, in het bijzonder. Reeds in zijn studietijd had hij liefhebbe rij voor deze sport en kort nadat hij den troon beklommen had, kocht hij het Engel- sche jacht „Thistle", waarmede hij heel wat tochten op de Noord- en Oostzee ondernam. Met het later gebouwde jacht „Meteor I" en met het eenige jaren daarna volgende jacht „Meteor II" nam hij aan de groote wedstrijden te Kiel deel., Aan zijn krachtig initiatief is het te dan ken, dat in 1900 de Killer-Week tot stand kwam, welke wedstrijden zich al spoedig in de groote belangstelling van Amerika en En geland konden verheugen, zoodat men ze als de grootste internationale gebeurtenis op zeilgebied kan beschouwen. Vooral in Duitsehland is door de Kieler-Week de lief hebberij voor de zeilsport zeer toegenomen en tal van groote Duitsche jachten worden in de laatste jaren gebouwd. Een andere liefhebberij van den Keizer de roei-sport; zoo is het langzamerhand een traditie geworden, dat hij bij den G run au er roei wedstrijd' zelf den keizersprijs aan de overwinnaars uitreikt. Verschillende kost bare bekers, door hem als prijzen voor roei- wedstrijdon beschikbaar gesteld, zdjn even zoovele bewijzen van belangstelling voor de ze sport. Ook de zwem- en lawntennis9port mo gen zich in 's Keizers gunst verheugen, want ook hiervoor heeft hij menigen fraaicn prijs beschikbaar gesteld, terwijl hij zelf, bijv. gedurende de Kieler-Week des morgens vroeg op de banen van de marine-academie meermalen een partij lawntentfis tegen jon ge officieren speelt. Een andere sport, welke hij persoonlijk be oefent, is de jacht, waarvan hij een groot liefhebber is. De Keizer schijnt een uitmun tend schutter te zdjn. Hij is een geregelde gast bij de hazen- en fazanten jacht op de domeinen van don vorst von PI ess en den vorst Henckel von Donners- marek en neemt cok vrij geregeld deel aan de vossenjacht Donaueschingen zVoor de rijwielsport gevoelt hij niets, des te meer voor het automobilisme. Hij gaf een prijs voor de internationale wedstrijden in den Taunus, terwijl hij verleden jaar het beschermheerschap van de Duitsche auto- mobielclub aanvaardde. Een groot liefhebber van de renbaan scv"nt hij niet te zijn. Wel bezoekt hij twee maal per jaar de wedrennen op de Grüne- waldbaan en vereert hij nog wel eens de wedstrijden nabij Hamburg met zijn tegen woordigheid, maa.r daarbij blijft het. Ook voor de athletiek, waarvan zijn zoons ijverige beoefenaars zijn, gevoelt de Keizer veel. Yoor de estafetteloop PotsdamBer lijn loofde hij een prijs uit en de beoefening der lichte athletiek onder de militairen he^ft hii zeer bevorderd. Zoo riet men dus, dat de Duit&che keizer in velerlei opzicht, een sportlievend vorst is. Dat zonne-sdhijn en frissche lucht twee voorname factoren zijn in het menschelijk le ven, is algemeen bekend één zonnestraal zal meer bacillen dooöen dan óén flesck carbol. Maar dat weet iedereen; het is al zoo dik wijls gezegd, dat, willen we aan infectie ontsnappen, we de zon en de frksohe lucht moeten binnen laten. De geneesheeren bevelen de zonnebaden aan voor enkel© ziekten. In Duitsehland. Oostenrijk en Frankrijk vindt men sanatoria, waar de patiënten urenlang in de zon liggen in een soort badpak van roode stof. Het is onbegrijpelijk, dat zooveel menschen maar steeds naar den apotheker loop en eD er flesschen versterkende middelen halen, zonder er maar een oogenblik aan te denken, dat de heerlijke zon, hun oneindig veel meer gezondheid, levenslust en kracht geeft, dar» al die drankjes. Niemand, die een tuin heeft, kan als ver ontschfiildiging aanvoeren, dat men in Neder- land geen zonnebaden kan nemen. Alles, wat ge noodig hebt, is een scherm, een bad bak een langen ruststoel, waar ge iets aan aanbrengt, dat het hoofd beschermd wordt tegen de zonnestralen. En als ge dan zóó eenige uren kunt liggen, dan krijgt ge een evengoed zonnebad alsof ge in Levico waart, dat heerlijke plokje in Oostenrijk, waar zonnebaden genomen worden onder ideale condities. Het is een tuin op de helling van een heuvel en ingesloten door hooge hoo rnen. Men heeft er eenige badkamertjes, waar dé rieken zich ontkleeden cn Iiun rood badpak aantrekken, vóór zij in lang'-1, ge makkelijke stoelen zich aan een zonnebad

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 17