Bondsfeesten van den A N. W.-B. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Faillissementen. Vragen en Antwoorden. zaglijk beteekenisvolle hervormingen kun nen buit gemaakt worden. Ik voel mij alles behalve lekker tegenover de toekomst van onze proletarische politieke aktie, wanneer wij terugdeinzen en daardoor de oorzaak zijn dat deze wetgevende periode haar voor gangster gaat evenaren in onvruchtbaar heid." Over de meening van den heer Yan der Goes zegt de heer Vliegen „Van der Goes voorziet rampen voor de partij. Kom. „De parti; is niet van kraak- porcelein. Het kan wezen, dat er wat scherpe diskussies komen. Misschien gaat wel een enkeling naar de S.-D. P. over. De afgebakende duur van het kiesrechtminis- tcrie maakt de zaak eenvoudig en helder. „Veel meer dan voor wat partij-diskus- sics, die in het andere geval ook niet uit blijven, vrees ik voor de misère van een toestand als de van het kiesrecht uitgeslo- tencn en do hulpelooze ouden van dagen het recht hebben tot ons te zeggenwij hadden het kiesrecht kunnen hebben, in dien gij gewild liadtwij hadden staatspen sioen kunnen hebben, indien gij niet langs kronkelwegen van redenatie, anderen een taak hadt opgedrongen welke het u een eer en een glorie had moeten zijn, zelf te vol brengen." „Het Volk" deelt mee, dat in do gehou den partijconferentie van de S.-D. A.-P. de quaestie van deelneming van socialisten in een te vormen ministerie niet is bespro ken. Er was eenstemmgheid ten aanzien van do middelen die in de eerste plaats voor de oplossing van de crisis in aan merking kwamen maar verder reikten er de discussies niet. In Den Haag. Dc rijwieltockt naar Den Haag was gis ternamiddag zeer geanimeerd. Te ruim halfdrie word door een 200-tal deelnemers in optocht, de rijwielen getooid met de kleuren van den Bond, naar de tentoonstel ling „N. I. T. S. T." gereden. Men reed zeer langzaam, zoo dat het niemand moeite kostte de reis mede te maken. Toch waren er velen met den trein of per auto gegaan. Dezen moesten nog al wat wachten op de fietsrijders. Eindelijk kondigden padvinders met toe terende hoorns de aankomst aan. Bij den ingang van de tentoonstelling waarboven de Bondsvlag wapperde, werden de gasten door het bestuur van „N. I. T. S. T." opgewacht en verwelkomd. Langs de muziektent trok men naar do stands van den A. N. W.-B. Daar huldigde de voor zitter van het tentoonstellingsbestuur, mr. Bik, in een geestige toespraak het hoofd bestuur van den Bond en zijn leden. De A. N. W.-B. levert een schoon voorbeeld van evolutie, hetgeen spr. nader duidelijk maak te door het dertigjarig bestaan van den Bond na te gaan, er aan herinnerend, hoe in het mooie voorjaar van 1883 eenige jonge mannen in „Zomerzorg" te Leiden samen kwamen, waar in beginsel tot de oprichting van een Wielrijdersbond werd besloten, welk besluit eenigen tijd later in „Buiten- lust", te Utrecht, werd bekrachtigd. Voor '83 ging men ook wel naar beiden, doch on bewust van de beteekenis er van. Wat is de geheime kracht geweest, die deze kleine Vereeniging in den tijd van 30 jaar heeft gemaakt tot zulk een machtige organisatie, vroeg spr. De geschiedschrij ver, die de geschiedenis van het Neuer- landsche volk zal beschrijven, zal deze vraag hebben te beantwoorden. Spr. wil er alleen van zeggen, dat cr te dien tijde een ople ving is ontstaan, zich zelfs uitend in de let terkunde, die de menschen, ontgroeid aan de natuur, weer dwong de schoone natuur in te gaan. Het is de verdienste van den A. N. W.-B., dat hij daartoe heeft mede gewerkt en daarop mag hij trotsch zijn. Dat is het ideale gedeelte van hetgeen de Bond heeft gedaan, doch ook op mate rieel gebied heeft hij zeer nuttig gewerkt, wat spr. vervolgens uiteenzet. Met ver wijzing naar het prachtwerk„Ons eigen land", wees spr. er op, dat de Bond ons volk zijn eigen schoon land heeft doen ken nen. Spr. besloot met de aanbieding van een fraai bloemstuk aan het dag. bestuur. (Luid applaus.) De heer Bergsma ving aan met te wijzen op de geestverwantschap tusschen spr. en hem, waar hij in Lcidens Raadhuis dezelfde snaren heeft aangeroerd. Trouwens, die geestverwantschap bleek ook reeds op het Hygiënisch Congres, toen zij als voorzitter en secretaris samenwerkten. Inderdaad heeft de Bond getracht jong Nederland de schoonheid van zijn land te doen kennen, maar tevens heeft hij de geestelijke, lichame lijke en zedelijke kracht van het volk door het inboezemen van liefde voor het toeris me gestaald. Hierin ligt het geheim van do groote ontwikkeling van den Bond en hij hoopte, dat steeds nieuwe energie in ons volk moge ontwaken, mede door de be oefening van de sport en het toerisme. Met een woord van dank voor de bloe- monhulde besloot de voorzitter zijn met bravo's begroete rede. Hierna werd de tentoonstelling bezich tigd. Na bezichtiging der tentoonstelling had er in een der zalen van den Dierentuin een gemeenschappelijke maaltijd plaats, ter wijl de avond werd doorgebracht in het Lunapark, waar natuurlijk van allerlei te genieten viel. 's Avonds laat kwam men weer in Leiden aan. Muziekuitvoering en bios coopvoorstelling. In Leiden zelf was voor een attractie voor de Leidenaars gezorgd. Een muziekuitvoe ring van Orpheus" op de Lammerenmarkt in samenw erking met een bioscoopvoorstel ling door den heer Hartman. Zij brachten heel wat menschen op de been, die genoten hebben. Naar Boskoop. Van morgen te halftien verzamelden de deelnemers zich op het terrein van de Kweekschool voor Zeevaart aan het Noord einde en werd de stoet opgesteld voor de reis naar Boskoop, waar de R-ozententoon stelling zal worden bezichtigd. Het weer was al weer niet gunstig. Wanneer is het tegenwoordig mooi weer? Niettemin was de belangstelling zeer bevredigend. Langs de Witte- en Zoeterwoudscbe Singels en den Hoogen Rijndijk en den Gemeene weg werd over Hazerswoude de reis gemaakt. Het programma voor morgen, Zondag, luidt: Tegen halftien v. m. verzamelen de deel nemers zich in het Terweepark en wordt precies tien uren afgereden naar Noordwijk- aan-Zee, over Oegstgeest, langs Poelgeest", door het Warmonderhek naar Warmond en verder dcor Sassenheim, de Teijlingerlaan, over Noordwijkerhout, Ncordwijk-Binnen, Noordwij k-aan-Zee. Vóór Noordwijk-Binnen wordt door de bui tenplaats „Groot-Leeuwenhorst", van me vrouw douairière Gevers van Kethel en Spaland, gereden, die daartoe welwillend haar toestemming heeft gegeven. Te Noordwijk-aan-Zee wordt het noenmaal gebruikt in de hotels „Huis ter Duin" en „Rembrandt." Is de deelname groot, dan zal met 't oog op de in die hotels beschikbare ruimte, ook van andere hotels en pensions gebruik worden gemaakt. Te twee uren precies wordt afgereden voor den terugtocht naar Leiden langs den kortsten weg (PostbrugVaart), ten einde te kwart over drieën de Algemeene Vergade ring in den foyer van de Stadszaal te kunnen bijwonen. Na. afloop van de Algemeene Vergadering zal door jhr. Jan Feith een voordracht wor den gehouden over een nader mede te de el en onderwerp. Om 6 uren heeft in de versierde groote zaal van de Stadszaal het Bondsdiner plaats De feesten werden besloten met een avond feest in de versierde Buiten sociëteit,, Aroi- oitia." In den verlichten tuin zal zich de mu ziek van het 4de reg. infanterie doen hoo- ren, en in de zaal zal een cafc-concert wor den gegeven, zoowel in de pauze als na het militair concert. Bal-champêtre tot slot. Men schrijft ons: De bloem- KoJIen worden thans weer gesorteerd; de zieke worden vaak weggeworpen en het zoeken of stelen van dit waardelooze goedje staat straks te wachten. De kwee kers zulten verstandig doen de zieke bollen te vernietigen; zij nemen daarmee weg de gelegenheid tot diefstal, en de kans op vermindering der liefhebberij hij het publiek om bloembollen te koopen. De gestolen zieke bollen immers wor den als goede waar aan de markt ge bracht, terwijl de kooper slechts teleur stelling te wachten heeft. Kweekers, ver nietigt uw zieke bollen dust Een droevig ongeluk gebeur de te Scheveningen. Een 14-jarige knaap verdronk bij liet nemen van een zeebad. Het lijk is nog niet aangespoeld. Gisteravond omstreeks tien uren brak in liet perceel Weimarstraat 18, in Den Haag, bewoond door een scboenenwinkelier, een binnenbrand uit, welke zich aanvankelijk dreigend liet aanzien. Het vuur ontstond door het in brand geraken van het gaskomfoor, waarvan de vlammen spoedig den voor raad schoenen, dio in het magazijn ach ter den winkel waren, bereikten, liet magazijn brandde gedeeltelijk uit. Op de Wereldtentoonstelling te Gent is de firma P. Molenaar Co., te Westzaan, wederom voor haar bekend „kindermeel" met de gouden medaille bekroond geworden. Dit is nu reeds de 14de medaille, die zij heeft verworven. Vreemd z i ekte ver s oh ij nsel. Men schrijft aan „De Tel.": Bij de twee eskadrons huzaren van het 1ste re giment, die te Amersfoort in garnizoen Eggen, heeft zich deze week een ziek teverschijnsel vertoond, waarvan aard en oorzaak nog niet hekend zijn. Het open baart 'zich in duizeligheid; vele man schappen vallen er bij neer in en builen den dienst. Ook klaagt men over pijn in de keel. Van do ruim 200 man, die beide eskadrons samen tellen, waren er Dinsdag 60 op het ziekenrapport ver meld. Woensdag lagen er ongeveer 40 onder de wol, en ook Donderdag kwa men weer nieuwe gevallen voor. In de kazerne zijn ondergebracht hu zaren, veld-artillerie en rijschool. Bij de manschappen der rijschool heeft zich dit ziekteverschijnsel nog niet vertoond. Bij do veld-artillerie waren cr echter op een der drie batterijen Donderdag 15 geval len, zoodat deze batterij geen dienst heeft te verrichten. De ongesteldheid lijkt niet van emsti- gen aard. Na een dag voelen de patiënten zich weer redelijk welzij blijven echter vrijgesteld van dienst. Geen er van is idan ooii overgebracht naar het hospitaal. De zieke manschappen zijn echter op afzon derlijke zalen hijeen geplaatst. Hierbij dient opgemerkt, dat de beide laatste; iaren men minder vlug overgaat het kwartierzick om te zetten in hospitaal- verpleging. Zooals gezegd, tast men nog in duister over aard en oorzaak der ziekte. Geen enkel onderofficier is ongesteld gewor den. Het verstrekte voedsel is gelijk voor, het geheele garnizoen, dus ook voor de 5de brigade infanterie, waarbij zich geen enkel geval heeft voorgedaan. Vermoedelijk wordt spoedig eeii on- derzoek ingesteld 'door den hoofddienst uit 's-Gravenhage. Kazernestre elc, Kazerne tö' AssenBarbier is op kamer om hard© stoppels van soldatengezichten te maaien Milicien H. wordt met bot mes heweïkt.,- 't Mes trelct door den Karden Kaard,, scheurt de haren uit de huid, zoodat HL een pijnlijk „Au" niet kan onderdrukken. Kameraden loopeii toe, Jolig, wat 'n liet militair-luchtschip ,,Sch«itte-Can«", dat eergisteren verongelukt is en totaal vernietigd werd. In den linker- benedenhoek ziet men de gondel van het luchtschip. snee, wat 'n blout," roepen ze en vóór II. even verbaasd opziet, trachtend op ge zichten van vrienden te lezen of het geen mop is, weet wat er gebeurt, heb ben ziekendragers hem al aangepakt. Met pleisters beplakt, met doeken omwon den. Nog hield denkbeeldig bloeden niet op. Roodo zakdoek maakt van soldatenkop een Drcntsch bocrinnengezicht. En al maar door nog bloed. „Den moa'r onder de pompe." En II., door gedien- dienstige handen gegrepen, wordt achter kazerne gesleurd. Hoofd onder de pomp. En water, veel water over z'n kop en al wat verder bij z'n lichaam hoorde. Arm slachtoffer zelf gaat z'n toestand angstig inzien. Voelt overal nattigheid. Denlct dat alles bloed. WorcH banger en als 'n kameraad aanraadt „Goa naor 't hospitoal," rent hij naar het achterhek om zoo gauw mogelijk in do barak te komen. Hek gesloten. Dan door de hoofd poort. Maai- in wit werkpak komt nie mand in het hospitaal. Razend van sug gestieve pijnen, terug naar kamer, om blauw te Weeden. Dan naar het hospi taal. Alles in grootste wanorde gebracht. De heele boel op stelten. Toebereidselen gemaakt om bebloede lappen af te wer ken. En toengeen bloed, geen wond. Met 'n reprimande juist op tijd in de ka zerne terug om straf te ontloopen. Ge lach en gevraag of dc pijn nog erg was. Kazernelol. Gisteren verloor een Ameri- kaansche dame, vermoedelijk in Edam, een taschje, inhoudende een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met dia manten sluiting en eeri broche, een en an der tor waarde van 14,p00 dollar. Bij het station Emza, nabij Ar changel staan 20,000 desjatinen bosch in brand. Van de troepen, voor het blus- schingswerk ontboden, is een soldaat ver ongelukt. Te Heidelberg heeft zich het uit vier personen bestaande gezin van den tabakskoopman Gernslieimer, door middel van gasverstikking om het leven gebracht. Het gozin bestond uit den zeventigjarigen Mayer Gernsheimcr, zijn 62-jarige vrouw, zijn 42-jarige dochter en zijn 58-jarige schoonzuster, Jakoba genaamd. Gernsheimcr was zeer gezien in de stad en was verschei dene jaren lid van den gemeenteraad. Men veronderstelt, dat 't gezin wegens onge neeslijke ziekte van het gezinshoofd, geza menlijk den dood heeft gezocht. Gochon, de b e!k ende bescher mer van dc Parijsche dakloozen, heeft zijn menschlievend werk bijna met den dood moeten bekoopen. Door de Hue de Clichy komende, na daar in de buurt weer eenige arme drommels in een loods onder dak te hebben gebracht, werd hij door een kroeg houder aangesproken. De man verweet hem in heftige bewoordingen, dat hij de wijk vergiftigde met al die „hongerlijders", die geen centime verteerden. Coehon hoorde hem aan, haalde glimlachend de schouders op en wilde verder gaan. Maar die minach tende houding maakte den herbergier ra zend hij ging Cochon te lijf en wist hem een breede wonde aan den hals toe te brengen, voordat hij door de toeschietende agenten werd overmeesterd. De Berlijnscho bladen bevat ten het bericht, dat te Sennolage, tijdens de manoeuvres, een vijftigtal reservisten door een zonnesteek zijn getroffen. Twee hunner moeten reeds overleden zijn. Leiden, 19 Juli. Graanmarkt. Voor de consumptie bloek heden weder weinig noodig. Er was alleen voor Tarwe vraag. Pi ijzen daarvan zijn door kleine voorraden flink gestegen. Verkocht werden: Tarwe vau 7.75 tot 9 90 per 80 KG. Rogge van f 5.75 tot f 6 40 per 75 KG. Gerst van 6.tot 6 65 per 65 KG. Haver van ƒ7.25 tot f 8.25 per 100 KG. Erwten van 8.25 tot f 9.25 per HL. Leiden, 19 Juli. Botermarkt. Primafabrieksboter (controle) van 52.tot f 56.Goede fabrieks- boter (contröle) van 48.— tot /51.—Prima boerenboter van 50.tot 53.Goede boeren* boter van 46.— tot ƒ49.—Weiboter van/*-.— tot Aangevoerd 429/8, 34/16 vaten, wegende8920KG. Handel matig. Lange Zwarte Turf, 860,000 stuks, f 8.75 a f 4.— per duizend. Lelden. 19 Juli. Eierenveiling. De eieren lijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 7024 atuks. Prijzen waren; Kipeieren van ƒ4.10 tot ƒ5.40. Eenden* eieren ƒ5.05 tot ƒ5.80. Kalkoeneierèn 7 a 7.50, per 100 staks. Handel matig. Ter-Aar, 18 Juli. Ter-Aarscbe Augurkenveiling, Eng. komkommers 1ste soort 3.20—3.70,2de soort 1—2.20, 8de soort ƒ0.60—1.20 per 100 stuks} bloemkool l9te soort 8.40—11, 2de soort/8.20— 7.80 per 100 stuks tsla SO <?t. per 1Ö0 krop: postelein 40 et. per mand} roöas kooi/0.10, witte kool 3.70 per lÓOstuks. Aanvoer 23,428 Engelscbe komkommers en 800 bloemkolen. Augurkenveiling. Aanvoer en prijzen: 106£ HL. grof I, f 4.05—4.50, 20 halve HL. groot grof, 3.60, i h lve HL. slek, 65 ct., alles per 25 KG. Alkmaar. 18 Juli. Kaas. Aangevoerd 340 stapels wegende 235,000 KG. Prijs voor kleice fabrieks- 32.kleine boeren- 32.50, volvette commissie 31.50. middelbare f 33 Deventer, 13 Juli. Eieren /4.40 a 5.50 per 100 stuks. Meppol, 18 Juli. Botermijn. Aangevoerd 3300 KG. Hoogste prijs 1.10, middelprijs '1.09, laagste prijs f 1.08 per KG. treeni, 18 Juli. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 155 wagooe, to zameu wegende 31628 kilo. Ue prijzen waren voor l9\e qual. 29 a 82.—, 2de qu 1. f 26.— a 28.50, Zwaardere a fper 50 kilo. Handel vlug. Schiedam, 18 Juli. Noteeriug van den ,Bond van Distillateurs". Moutwijn 13.Jenever 17. Per Ned. vat zoDder fust en zonder belasting. S hieilaiu, 18 Juli. Noteeriug Beurscommissie. Moutwijn 12.25 per HL., zonder lust en zonder de belasting. Stemming prijsh. Spoeling f 1 10. Graan 8pintus ƒ22.50 a f 22.75, Melasse Spiritus 18.75 a t 19, ruwe Spiritus 10$ a /iirolle, 18 Juli. Aaugevoerd ter veemarkt 2036 stuks als: 471 runderen, 101 kalveren, 135 schapen eu lammeren, 16 J varkens en 1151 biggen. Handel in alles tamelijk vlug. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 160 a 330, dito vaaizea en schotten f 155 a 260, gustekpeien voor de vetweide 150 a 230, dito vaarzen 13J a 2-29, voorjaarsknlvende koeien 150 a 260, ossen voor de vetweide /160 a 250, lVojarige springstieren /80a 175,1 Vrjarig'epinken HU a 145, jonge fokkalveren /28 a 65, nuchtere kalveren /"8 a 28, vette kooien eu ossen aan bouten 70 a 87 c., dito stieren 70 a 80 c., dito kalveren 80 a 100 c„ dito schapen 60 a 70 c. per kilo, lammeren ƒ12 a 22, 6-weeksche biggen /9 a 12. 10-weeksche dito 14 a 20, drachtige vaikens f 55 a 83, magere dito 40 a 65 per stuk; vette dito 54 a 55 c., dito voor Londen 52 a 58 c. per kilo- Aai dappelen a nor H.L. Boter. Aanvoer 14,160 KG., prijs 1.20 a 1.35 per kilo, per 1/3 vat van 20 kilo, prima ƒ23.50 a 24.—, afwijkende 23-a 23.50,2de soort 22.a 2250, per 1/16 vat vau 10 kilo /ll.a 11.75, grasboter naar qual. Handel tamelijk vlug. Kipeieren f 4.25 a 5.per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 36 a 37 c.,.pinkeuvellen 35 a 33 c., riierenvellen 23 a 29 c., vette kalfsvellen 40 a 42 c. per kg nuchtere kalfsvellen f 3.— a 3.50, paarde vellen (met haar) 12.a 12.50, geite vellen 2. a 2.25 lamsvellen f a per stuk. Handel stil. Leeuwarden, 18 Jui. T. veemarkt waren aange voerd 250 stieren 50 a 240, 0 ossen fa 180 vette koeien 20J a 330, per i kilo 36 a 42 c., 339 melk en kalflcoeien 180 a 230, 30 pinken ƒ60 a 100, 205 vette lcalv. 35 a 65, per poud 35 a 42) c., 120 graskalveren 35 a 70,152 nuchtere dito 6 a 12, I3l) vette schapen ƒ24 a 23, 328 weidesckapen 22 a 26, 192 lammeren, f 12 a 19, 160 vette varkens, ƒ45 a 75, per kilo'25£ a 26 c., 95 magere varkens 30 a 40,' 880 vette biggen ƒ30 a 'i0, per i lcilo 25 a 26 c., 443 speeuvaikens /8 a 12. paarden a - Handel in rundvee kalm, slechte aanvoer, var- kens ruim. vlugge handel, voor export veel vraag, wolvee kalm. Kaas. 44,500 KG Boerenkaas 54.a Fabriek^kaas 2<j.a /80.—. Waahvyk, 18 Juli. De huidenhandei en de leer- njjveiheid verkeereD in het doode seizoen-Ia geen enkele branche gaat noemenswaardig om, doch de prijzen, zo iwel van ruwe als gefabriceerde artikelen, zijn onveranderd vast gestemd Deze streek ken merkt zich momenteel vooral door stilte in handel en industrie, ten gevolco van tentoonstellinga-en andere feesteD, die iu de hoofdsteden van Noord- brabaut in vollen gang zjjn. De huidenraarkt is aangewezen op tweede eu derde sooit; dit geldt meer bijzonder voor VV.-I. huiden, terwijl ook inlandsche, zwaar en lichte koe- en os, in afwijkends waar meer aandacht trekken. Eerste qualiteit La Plata huiden werden op de Kuropeesche hoofd markten minder gekocht en de pryzeu zijn niet verdor opgeloopen, ondanks eeD te kort in de slachting van p. m. 500,000 huiden. De iong3te berichten luiden echter van moer activite.t ui den handel op de prodactie-pla itsen, door de Ameri- kaansche looierij betoond. Prima O. I. runder- en buffelhuiden blijven in de centra Amsterdam en Rot'erdam gevraagd, in weerwil van de hooge vorderingen der importeurs. D.- leermarkt verkeert in het buitenland over het algemeen, wat zoolleder betreft in betere stemming, zoo werd o. a. in Belgiö 150,000 kilo's zoolleder voor het leger aanbesteed met levering op termijn tegen frs. 5,24 tot fr3.5.32 per HL., terwijl men in ons land en détail zelfs zulke prijzeD niet kan bedingen. J. J. Klomp, boekhandelaar te Leiden. L. Gaarkeuken boomkweeker te Hazers woude. J. J. van Santen, koopman te 's-Graven- D. Th. de Boer, koopman te 's-Graven hage. J. Wijsman, winkelier, Den Haag. Johanna Lanser, zich ook schrijvende J. M. Lanser, te Amsterdam. S. G. van Beek, zonder beroep, te Amster dam. K. Schutte, melkboer, te Amsterdam. L. V. A. Ribouville, winkelier in ijzer waren te Amsterdam. M. J. W. van der Vegte, schilder, Zwolle. H. J. Bökkering, fabrieksarbeider, vroe- g:r s-childer, te Stad'-Delden. P. T. Wijnsma, caféhouder, te Dragten. J^ J. van den Hengel, behanger en stof feerder te 's-Gravenhage. J. van Alphen, metselaar te 's-Graven hage. N, V.; Fabriek voor Automobielen en Mo toren „Diana", gevestigd te Voorburg. W.; Kooyman, schoenmaker, te 's-Graven hage. J. M. Simonis, koopman te 's-Gravenhage. ti. H. Anders, koopman te 's-Gravenhage. IF.: H. Veugelers, rijwielhandelaar te 'e-Gravenliage. O. Franx, vroeger koopman te 's-Graven- hagft. Vraag: Hoe hier te handelen als men wil opgenomen worden in de Rijkswerkinrich ting? Het geldt hier een hijzonder geval, daar Leiden iceh meet zorgen die personen er heen te helpen, die daarvoor in aanmer king komen Antwoord: Opneming in de Rijkswerk- inlichting geschiedt hij rechterlijk vonnis.; De gemeente heeft daarin niets te zeggen. Gewoonlijk wordt voor bedelen en andere niet zware vergrijpen opzending naar ean Rijkswerkinrichting bevolen. Alleen vrouwen gaan naar Leiden en ook deze nog niet alle. Haar aantal is thans zeer gering. Vraag: Zoudt u mij willen zeggen of er in Leiden cok een school is om het schil dervak te leer en, b.v. decoraties childorcn, vool* zomer- en winteravond? Gaarne zou ik het willen loeren. Antwoord: Wend u tot den directeur der Piractischo Ambachtsschool. Aan deze school worden tegenwoordig ook cursussen veor volwassenen gegeven. Misschien vindt u daar iets van uw gading. Vraag: Sinds Vrijdagavond ben ik een bruin hondje kwijt, dat al 8 jaar hij ons is. Kan het soms wezen dat hem een ongeluk is overkomen? Misschien kunt u mij wel inlichtingen geven? Antwoord: Dat kunnen wij niet. Het best zal zijn dat u zich tot de politie wendt« Is ei' daar geen aangifte van gedaan, dan. maar eens een advertentie plaatsen. Vraag: Als iemand een loon van f 12.50 per week verdient en ongehuwd is, ook geen kostwinner is, hoeveel inkomstenbelasting zal hij ld an moeten betalen? Ik hen, nu aange slagen vcor f 11.25, is dat goed? Antwoord: Uw aanslag is geheel in overeenstemming met de verordening. Vraag: Ik ben in de plaatselijke directe belasting aangeslagen cp een salaris van f 650, terwijl ik op mijn beschrijvingstal jet heb ingevuld, dat het salaris f 600 bedraagt. Na gereclameerd te hebben, kreeg ik ten ant woord ,dat er besloten was afwijzend te be schikken cp deze reclame. Zoudt u mij kun nen zeggen of ik daar genoegen mee moet nemén Antwoord: U hadt geen recht tot necla^ me. U waart aangeslagen in de 2de klasse waartoe inkomens behooren van f 600f 700, middcncijfer f 650. Hadt u eenige guldens minder inkomen, dan zoudt u in de 1ste klasse (middencijfer f 550) zijn geplaatst. Inkomens dio- juist op dc laagste grens van een. klasse staan zijn er het slechtst aan toe. Vraag: Is do Iviesvereeniging te Zoe- texwoude verantwoordelijk voor de daden van haar personeel, wanneer dit ongevraagd, op allerlei muren van tuinen van particulieren; plakkaten aanhecht-, in donker, zoodat de stijfsel opgedroogd is den volgenden dag, en men met moeite dat kan verwijderen? Antwoord: Indien dit personeel op last van het bestuur dit plakwerk cp door het bestuur bepaald aang-ewezen schuttingen en muren aanbrengt, ja. Indien u bewijzen kunt welke personen het. deden, kunt gij deze aller eerst aansprakelijk stellen. Zij kunnen zich. zco mogelijk beroepen op hun lastgevers. In tijden van verkiezingen wordt echter wel eens iets door de vingers gezien, omdat allo partijen dan wel zondigen. Vraag: Zoudt u mij kunnen zeggen waarom men nog niet aan de Drie.October- straat begint? Mij dunkt, wij zijn al lang genoeg verstoeten van de voorrechten welke de stad biedt. De vuilnisman komt maar 3- maal per week; straatveger, sproeiwagen in het geheel niet en dan een sloot voor do deur waar iedereen alles inwerpt. Antwoord: tf weet, dat de gemeente op zich genomen hoeft de 3-October- en om liggende straten in orde te maken en over te nemen. De eigenaars moeten echter vooraf bedragen in de gemeentekas storten. Als dit geheel in het reine is, zal er voortgang wor den gemaakt. U meet de gemeente geen ver wijt maken, die legt er in dit geval neg heel wat op toe, wat hij overname van andera straten van particulieren niet het geval is. Vraag: Toen ik vanmorgen de Hoogc- woerd passeerde langs de fabriek van Gehrs. van Wijk Co. werd ik onaangenaam ver rast dcor de loozing even hoven mijn hoofd van oen kolossaio hoeveelheid stof (pluisjes en draadjes), welke machinaal uit het raam werd gespoten; denkende dat het stoom was, liep ik or door, zoodat ik in eens van onder tot hoven daarmede werd bedekt. Toen dacht ik aan de politieverordening, welke het uit slaan van kleeden enz. aan den openbaren weg verbiedt na 10 uren, terwijl hot op het (•ogenblik al lang over tienen was. Nu is mijn vraag mag zulks aan den openbaren weg geschieden en is dit in overeenstemming met de hedendaagsche hygiëne Antwoord: Indien de toestand is, zoo als u dien schetst en'deze stof verwijdering meermalen plaats heeft, lijkt het ons tce, dat ih;e>b door de gemeentelijke overheid zal worden verboden. .Wellicht zal men er nu wel op letten, en nadat het door de politie geconstateerd, is, het den fabrikanten verbieden. Vraag Ik ben met- Januari in dienst gekomen en per drie maanden gehuurd. Later ze-i Mevrouw dat ik haar niet beviel en ik ben telkens voor 6 weken weer ingehuurd Half Juni heeft mevr. mij weer ingehuurd tot 1 Augustus. 26 Juni heb ik nu mijn dienst opgezegd met fatsoenlijken opzegtermijn. Nu zegt Mevrouw: met 1 Augustus kan ik je op straat zetten. Mag dat? Antwoord: Inderdaad Mevrouw beeft gelijk.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 10