N°. 16379 Woensdag lO JiiH. A0. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van .Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Tweede Kamer. De Sociaal democraten en de Kabinetscrisis. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: ïan 10 regels /"1.05, Iedere regel meer /'0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine tdYertentiën tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per «eek 9 Oentsj per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. Verkiezing Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Lolden Gelet op artikel 98 der Kieswet; 1 Brengen ter algemeens kennis, dat de pro- Öessen-verhaal van de zittingen van de ■Hoofdstembureaux, bedoeld bij art. 93 der Ki eswet, tot het vaststellen van den uit- jplag der herstemming ter verkiezing van. 'drie leden van den Gemeenteraad in het jétórste, drie leden in het tweede en één lid dn het derde kiesdistrict der gemeente Lei der, op de pers van het Raadhuis zijn aan geplakt en voor een ieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, f Leiden, 16 Juli 1913. H1KDRKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de N. V. .Sunlight Pil Company" te Amsterdam om vergunning tot oplichting van een petroleumbergplaats jn de pöreeelen Lombards teeg Nos. 8, 10, 12 en 14, Sectie H Nos. 2085, 2086, 2087 to 2088; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeonte ter visie gelegd is; alsmede dat op Wosnsdag 30 Juli ftóiist. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tesen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er do aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die Diet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le llen zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders vor noemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van J. J. COEBERGH vergunning tot oprichting vali oen s>iga- kendrogerij in het perceel Hooigracht No. 2, pectie I No. 1562; Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, i&at ge.->emd verzoek met de bijlageD op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Woensdag 30 Juli fk. s 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal woTden gegeven £>m bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn fcij, die ";et overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een fijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris 1 Leiden, 16 Juli 1913. Leiöei?, 66 Juli, Zondag j.l. herdacht prof. H. M. van Nes, van hier, den dag, dat hij vóór 25 jaar 'de Evangeliebediening aanvaardde, in zijn èerste gemeente Woudenborg. Naar aan leiding van ziin intreetekst 1 Kor. 2 2 sprak Z. H. G. tot de gemeente. Na den dienst word Z. H. G. toegespro ken door den predikant dier gemeente, waarna deze hem toezong. Bij het voorstel tot. subsddieering A an den proeftuin te Aalsmeer, gisteren door (Prov. Staten van Noord-Holland behandeld, blaakte de heer Van Kuykhof bezwaar tegen den arbeidstijd' in den zomer, die in dezen tuin lil uur per dag is. De heer Zijp (Ged. Staten) meende, dat de landbouwer alleen dan succes in zijn bedrijf kan hebben, wanneer hij werkt zoolang het dag is. De heer Oolijn acht den werktijd niet te lang. In den winter wordt er slechts 71 uur gewerkt. En dan nog, de werktijd zal wel ^iet te lang zijn, want de ohef-kweeker, die den werktijd' regelt, is een overtuigd S. D. A.-P.'er. (Gelach). De heer Van Kuykhof: ,,Het bestuur fregeüt de werktijden, zonder den ohef-kwee ker te kennen." De heer Duijs: ,,0, dat is wat anders." Het subsidie word, als reeds gemeld, goedgekeurd. Op de Middelb. Landbouwschool te Groningen is bevorderd van de eerste naar o tweede klasse G. W. van Dort Kroon, van Waddinxveen. De 34ste jaarlijksche examens der Ne- derlandsche Toonkunstenaarsvereeniging zijn gisteren te 's-Gravenhage in het lokaal van den Haagschen Kunstkring begonnen. Van de 5 candidaten zijn geslaagd voor solozang mej. L. Fentener van VHssïngen, uit Beek, bij Nijmegen, en de heer J. P. Q. de Jong, uit Bleiswijk. B. en Ws. van Hilversum bevelen voor tijdelijk leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium aldaar aan den heer H. A. A. van der Lek, candidaat in de plant en dierkunde te Leiden. De commissie voor de strafverordening te Rotterdam, overtuigd, dat men van de vrouwelijke trampassagiers mag verlangen, dat zij door een eenvoudigen voorzorgs maatregel de medepassagiers buiten gevaar van verwonding door hoedenpennen houden een gevaar, dat reeds bij in- en uitstap pen niet denkbeeldig is, maar grooter is bij plotseling Temmen, een paniek enz. stelt den Raad voor een bepaling in de po litieverordening op te nemen, verbiedende zich in tramwagens met onbeschermde hoe denpennen te bevinden. De commissie ver trouwt, dat door de medewerking der tram directie de maatregel zonder bezwaar kan worden ingevoerd. Naar aanleiding van de benoeming van dr. E. B. Kielstra tot Staatsraad in buiten gewonen dienst merkt het „Hbl." op, dat deze benoeming zeer zeker verleend is in verband met de waardevolle adviezen, die de heer Kielstra als kenner van onze Indi sche geschiedenis en van Indische toestan den gegeven heeft en nog zal kunnen geven. Z.Em. Kardinaal Yan Roasum kwam gisteren om vier uren met gevolg in twee automobielen van Utrecht te Soestdijk aan en werd door de Koningin-Moeder in audiëntie ontvangen. Ruim vijf uren ver- .trok de hooge bezoeker weer naar Utrecht. Aan „De Msboa'e" ontleenen wij ten deze nog het volgende Ya-n Utrecht werd in twee auto's naar Soestdijk gereden.Het gevolg van den Kar dinaal bestond uit dr. Drehmans en den gentilhomme. Z. Em. was in zwart reisge waad. Op het stationsplein te Utrecht stond een saamgepakte menigte, die den Kardi naal een geestdriftige ovatie bracht. Ook overal langs clen weg naar Soestdijk ston den vele belangstellenden, Z. Em. bij het voorbijrijden eerbiedig groetten. Vooral echter voor het paleis van de Koningin- Moeder zelf was een groote schaar bijeen; talloozen waren uit den verren omtrek per rijtuig of auto gekomen, om den Kardinaal een oogenblik te zien en toe te juiohen. De Kardinaal en gevolg werden ten pa- leize ontvangen door den hofmaarschalk, jhr. Yan Wëede, en den kamerheer graaf Yan Limburg Stimm. Nadat eerst aan den hoogen gast de thee was aangeboden en Z. Em. het zwarte reisgewaad had verwisseld voor de roode toga en mantel, werd Z. Em. door den groot meester van Hr. Ms. Huis jhr. De Ranitz, bij H. M. dë Koningin-Moeder binnenge leid en voorgesteld. De audiëntie duurde ongeveer een half uur, waarna ook het gevolg van den Kardi naal aan II. .M. werd voorgesteld. De Kardinaal was opgetogen over de uiterst vriendelijke ontvangst door H. M. de Koningin-Moeder. Nadat de Kardinaal afscheid had genomen van H. M., werd aan het Katholieke per soneel van H. Ms. Hofhouding gelegenheid gegeven Z. Em. te begroeten. Per auto werd vervolgens wederom naar Utrecht terug gereden. Onderweg werd en kele minuten halt gehouden voor den ingang van het Retraitenhuis der Eerw. Paters Re demptoristen te Amersfoort, waar de Kardi naal aan de anwezigen, die door het onver wachte bezoek geheel verrast waren, den ze gen gaf. Bij aankomst in Utrecht vulde een ontzag lijke menigte het ruime stationsplein. Spon tane toejuichingen weerklonken toen de auto van den Kardinaal zichbaar werd, die tot een ware ovatie aangroeiden, toen Z. Em. de trappen van het station opging. Luid weerklonk over het plein het met geestdrift gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen", gevolgd door het „Wilhelmus". Een geestdriftig gejuich ging er op, toen de Kardinaal in zijn coupé stapte en de trein langzaam het perron uitstoomde naar Rotterdam. In Gouda, waar de trein eenige minuten stopte, stonden op het perron alle Katho lieke. vereenigingen uit die plaats opge steld. Namens geheel het Katholieke Gouda sprak de hoogeerw. lieer deken J. A. Ku- pers enkele woorden van hulde tot den Kar dinaal, en werden Z. Em. bloemen aange boden. Onder de toejuichingen der menigte vertrok de trein vervolgens naar Rotter dam. Aan het Maasstation aldaar had zich een dichte menigte verzameld, die den Kardi naal bij zijn aankomst warm toejuichte. Ter ontvangst waren aan het station eenige eerw. paters Redemptoristen aanwezig, met wie dc Kardinaal en gevolg zich in de ge reedstaande auto's naar de kerk aan tUn Goudschen Rijweg begaf. Aa~> den ingang werd rV Kardinaal ont vangen door de eerw. paters die Z. Em. naar het hoofdaltaar geleidden. Nadat de Kardinaal hier enkele oogenblikken in ge bed had doorgebracht, verleende Z. Em. aan de, ondanks 't onverwachte van deze intre de, toch talrijke aanwezigen, den Pauselij ken Zegen. De Kardinaal begaf zich daarop door de sacristie naar bet klooster. Na een ziekte van enkele dagen over leed te Tiel op 79-jarigen leeftijd mr. Adria- nus van Wessem. Opgeleid voor dë rechten, studeerde hij van 1853 tot 1859 te Leiden, waar hij ook promoveerde. Hij werd als administrateur reeds spoedig verbonden aan de Maatschap pij van Brandwaarborg, die hij voor eenige jaren als directeur verliet. Als student nam hij een voornaam dool aan de letterkundige beweging met Haver Schmidt (Piet Paaltjes) als hoofdpersoon. Hij verwierf zicli als vertaler van eenige van diens gedichten in het Latijn, ook in letterkundige kringen naam. Geen was dit werk beter toevertrouwd dan Yan Wessem, Paaltjes gewaardeerdlen vriend Sand, den naam, dien de heer Van Wessem zich in vertaling als pseudoniem koos: Adrianus Arena Ictus. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is de heer J. Botermans gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van N ede rl ands oh -1 n di com te worden be noemd tot leeraar in dë natuur- en werk tuigkunde bij het middelbaar onderwijs daar te lande. „De Ned." meldt, dat de Duitsche kei zer den heer J. van Reenen burgemeester van Bergen-aan-Zee, tot ridder der derde Idas se in do Pruisische kroonorde heeft be noemd. De audiëntie van den Minister van Waterstaat op a.s. Vrijdag 18 dezer en die van den Minister van Binnenlandsche Za ken op a.s. Zaterdag 19 dezer zullen niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Door den bur gemeester zijn, in verband met het Con- oours-Hippique alhier, zeer uitgebreide politiemaatregelen genomen, ten einde woonwagens met hun bewoners, harmoni caspelers, enz., enz. zoo veel mogelijk te weren. Vorige jaren werd van dit volkje nog al last ondervonden, hetgeen men nu wil voorkomen. Gedurende den geheel en dag zijn eenige rijksveldwachters van el ders te Hoofddorp gestationneerd. Door omstandigheden is de vergade ring van den Raad, die a.s. Vrijdag zou plaats hebben, uitgesteld tot Donderdag 31 Juli a.s. HILLEGOM. Gisteren hebben de leer lingen der zesde klasse van de openbare lagere school alhier een uitstapje gemaakt. Bezocht werden de ruïne van Brederode en de havenwerken van IJmuiden. Aan het strand aldaar genoten de kleinen vol op thans was de regenachtige dag ook wat opgeklaard. HOOFDDORP. Door den kerkeraad der Ned.-He-rv. Gem. alhier, is aan den heer M. Yerhage, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als voorzanger in genoemde gemeente, welke functie door hem ongeveer 53 jaren achtereen was vervuld. In zijn plaats is benoemd de heer J. Leeuwrik. De officieel© opening van het Pol derhuis zal in Augustus plaats hebben. Door het faillissement van den aannemer J. de Vos, is er in de afwerking wel eenige stagnatie ontstaan, hetgeen nu evenwel weer in orde is, doch waardoor de opening toch later kan geschieden dan aanvankelijk Het voornemen was.' De werkzaamheden hebben alsdan ongeveer U jaar geduurd. KATWÏJK-AAN-ZEE. Een zestigtal school kinderen met hun geleiders uit Aalsmeer brachten gisteren met een pleizierboot be zoek aan onze badplaats. De heer H. Verduin, alhier, is met in gang van Maandag 21 Juli a.s. benoemd tot portier bij de Gasmeterfabriek aan de Lijnbaan te Dordrecht. LISSE. Gistermiddag geraakte een 5-ja- rig jongetje van L. de Haas onder een auto, met het gevolg dat een zijner beenen werd gekneusd en hij verder ook nog op verschillende plaatsen werd gewond. In publieke verkooping bracht gister middag het café-restaurant „De Nachte gaal" op f16,810. Koopers de heeren Gebrs. Moolenaar, alhier. Een woon- en winkelhuis, aan den Hee- renweg alhier, f7000, opgehouden. Deze verkooping geschiedde ten overstaan van notaris A. J. Overmeer, te Nieuw-Vennep. NOORD WIJK. Gisteren was J. H., fitter aan de gasfabriek, bij L. v. d. B., aan het stationsplein te Noordwijk-aan-Zee bezig aan de gasleiding. Hij is bedwelmd gewor den door uitstroomend gas. De heeren L„ en D., door juffr. V. d. B., geroepen, heb ben J. H., weer bij rijn positieven weten te brengen, doch hij moest per rijtuig naar zijn woning te Noordwijk-Binnen worden vervoerd. WADDINXVEEN. De woningver eeni- ging heeft tot den aanbouw van veertig nieuwe huizen besloten, to plaatsen aan den Oostkant der Gouwe. Ds Bondsfeesten van den A. N. W.-B. Zooals uit de gisteren geplaatste ad vertentie van den A. N. W.-B. Dlijkt, zal de openlucht-bioscoop op de Lammermarkt al hier worden gegeven en wel op Vrijdag avond van negen tot elf uren. Wij wisten dit nog niet, toen wij in ons artikel over die feesten van deze bioscoopvoorstelling melding maakten in ons blad van gister avond. Zondagavond zal in de buiten-sociëteit „Amicitia" tot alge-heel besluit nog een groot feest gearrangeerd worden. Verlich ting a giorno van den tuin, ooncert, café- chantant in de zaal, ziedaar wat de aan wezigen zal bezig houden. Wanneer er een oogenblik stilte zal worden gevraagd, zal dit slechts zijn om herinneringsmedail les uit te reiken en prijzen te geven aan hen, die lZe verdiend hebben. Gedenksteen aan Gd. Haskeii Hnet's woning te Bioemendaal. Coenraad Busken Huet heeft van 1866- 1868 gewoond in het huis „Zorgkvliet" zelfde naam als Jacob Cats' buitonverbiyf te Bloemendaal tegenover de laan, sinds en kele jaren genoemd de Busken Huotlaan. Van daar wandelde Coenraad Busken Huet, destijds redacteur van de „Oprogte Haarlem- sche Courant1', iederen morgen door de Kle verlaan waar niet ver van hem professor J. v. Vloten op „Kleveroord" gowoond heeft naar Haarlem. In Lideweyde heeft hy dien weg in beeldig proza beschreven. Om de herinneringen aan dit huis en aan don beroemden bewoner te bewaren heelt de tegenwoordige eigenaar, de architect Jac. van den Bosch, na do algeheele verbouwing er uit prijzenswaardige piötoit een gedenksteen laten plaatsen, waarop het huis gebeiteld is zooals het was, toen Busken Huet het be woonde. Dezo gedenksteen is Maandagmiddag te halfvier bescheideniyk, maar in togonwoor- digheid van vele genoodigden, onthuld. Daar waren van Huet's familie en aange huwde familie, ook waren er o. a Albert Verwey, uit Noordwyk; prof. Blok, uit Leiden. Verder waren er nog genoodigd, doch ver hinderd te komen: mevr. de wed. prof. A. Huet geb. Buskon Huet, zuster van Coenraad Busken Huet zij kon wegens hoogen leeftijd niet tegenwoordig zijn - te Lelden en mej. mr. Th G. Huet, uit Leiden. Allen waren saamgekomen in de woning van den heer Jac. d. Bosch. Fa eenige oogenblikken toevens en het verlevendigen van vele herinneringon aan Coenraad Busken Huet en zijn tyd, ging het goheele gezelschap met den heer en mevrouw Jac. van den Bosch en hun kinderen naar buiten en werd de steen onthuld. Na afloop dor plechtigheid vereenigden allen zich op het nabijgelegen buiten der familie Stoop, door haar op de vyf-uur-thee genoo digd. („N. v. d. D.") De w ij n a c c ij n s. In de Memorie van Antwoord' nopens de voorgestelde nadere bepalingen omtrent den wijnaccijns schrijft de Minister van Fi nanciën, dat de betoonde instemming met zijn streven om tegen bestaande misbruiken op te treden, hem o. et hopen, dat ook ver der op dën steun van de Staten-Generaal kan worden gerekend, ook al moeten zoo wel tegenover de strikt eerlijke als tegen over mjinder kieschfceurige importeurs en handelaars maatregelen worden genomen waardoor de tot dusver genoten vrijheid eenigszins worclt ingeperkt. De noodzake lijkheid van zulke maatregelen wordt trou wens door het bestuur der Vereeniging van Nederlandsohe wijnhandelaars erkend. Dat met die Vereeniging als zoodanig niet voor af overleg is gepleegd, vindt zijn oorzaak hierin, dat reeds meermalen een onderhoud plaats had gehad met te goeder naam be kende wijnhandelaren, die zich hadden aan gemeld tot het bespreken van de belangen van dën wijnhandel, in verband met de toe nemende aanlenging van wijnen, waaraan, enkel met het oog op die aardenging, vóór den invoer alcohol is toegevoegd. Een tusscheaitijdsclie Kamer verkiezing. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, overwegende, dat, tengevolge van het aannemen door den heer mr. H. L. Drucker van rijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in het kiesdistrict Groningen een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, be paald dat die verkiezing zal plaats hebben op Maandag 21 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Juli d.a.v., de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 5 Augustus d.a.v. De groote vraag is met betrekking tot de Kabinetscrisis dezewat zullen de sociaal democraten doen Het is een punt van be spreking in de pers. „De Tijd" (kath.) schrijft „Het schaakspel is nu voor goed begon nen, en met één zet heeft men Zijne Excel lentie minister Troelstra schaakmat trach ten te zetten. Er is door caricaturistcn braaf gespot met den socialistenleider, die onder een hoogen hoed en in gekleede jas ten paleizo werd gebracht in een hofrijtuig, en men heeft den revolutionnair, die „tus- schen lakeien koffie dronk, bij de Ko ningin" in een voor hem weinig pleizierige metafoor vergeleken Lij een leeuw, wien de tanden zijn uitgetrokken en wiens poo- ton omwikkeld zijn met fluweel. Maar wat zal de satyr© verzinnen, nu de concentra tie hem ten slotte een strop heeft klaar gemaakt „Want de vormer van het nieuwe minis- terie-in-wording heeft mr. Troelstra ver zocht en deze haastte zich gisteravond het nieuws met de groote klok van „Het Volk" uit te luiden zitting te nemen in oen Algemeen-Kiesrecht-Ministerie. „Dr. Bos meet den socialistischen begeer ten de volle maat toe, zij zullen drie por tefeuilles bekomenHet is voor den afge vaardigde van Leeuwarden hartje-wat-b© geer-je, want na het winnen van den stem bus-veldtocht over de heele linie, schijnt hij nu een veldheer in vollen triomf. Hij heeft met de fanatieken van het anti-papis- me aan cle eene zijde, en de frane-tireur» van het anti-tarief-bedrog aan de andere flank van zijn leger, een stormloop kun nen leiden, die voor de christelijke partijen voorshands noodlottig schijnt geworden hij heeft bij de herstemmingen de fierste veteranen der concentratie tot capituleeren naar zijn oischen gedwongenhij nam de eene positie na de andere in met een go- mak, hetwelk nauwelijks iemand mogelijk had gedacht in den guorilla-oorlog, dien zijn klassestrijders en avontuurlijke storm- knechten voeren. „Hoe kon dan midden in zulk een suc ces-politiek gemanoeuvreerd worden mei een strop, dien men gereedmaakte om hen den adem te benemen? „Juist deze succes-politiek maakt zijn verlegenheid uit. Hij zolf is het meest ver bluft door de regeeringsverantwoordelijk- heid, waarmoe men thans zijn partij wil belasten, nadat hij alles had beproefd, om haar te verhinderen, en zelfs getart, dat noch de Koningin noch de concentratie zoo iets zouden durven. Bij de verkiezingen had hij wel de omelette klaar gemaakt, maar hij had er niet op gerekend, dat hij zelf haar heet van den oven zou moeten slikken. „Men heeft hem gedwongen, zich open lijk uit te spreken het woord is thans aan mr. Troelstra!" De driehoek-correspondent van de „Tel", (neutr.) zegt onder het opschrift „Drie so cialistische ministers" „De kabihets-formateur heeft den sociaal democraten de volle maat gegeven. Zijn aanbod aan mr. Troelstra iseen gemengd vrijzinnig-socialistisch kabinet, met drie so cialistische ministers. Hoofddoel grond wetsherziening, met als voornaamste punt natuurlijk algemeen kiesrecht voor man nen en de mogelijkheid van vrouwenkies recht. Voortsals noodmaatregel staats pensioen voor de ouden van dagen, in den geest van 't amcndement-Borgesius. In „Het Volk" heeft de heer Troelstra geschre ven, dat, wanneer de socialisten meedoen, zij recht hebben op drie portefeuilles. Wel nu dr. Bos heeft met prijzenswaardige kloekheid en klaarheid eveneens de conse quentie van den stembus-strijd aanvaard, en den socialisten hun drie portefeuilles aangeboden. „Wat nu „Dit historische woord, deze vraag, die mr. Troelstra tien jaar geleden in Andere omstandigheden stelde, zal hem ook nu wel eens op de lippen komen. .Te eischen, te vragen hebben de socialisten thans niets meer. Geen moment heeft dr. Bos blijkbaar geaarzeld. Zoo royaal, zoo eerlijk mogelijk is z'n aanbod. Dc socialisten hebben zich thans uit te sproken. Zullen zij den moea toonen te bezitten, om de verantwoordelijk heid mede te aanvaarden? „Het is ons niet bekend, of dr. Bos bij z'n aanbod de departementen heeft aange duid, die door sociaal-democraten beheerd zouden moeten worden. En van zelf dringt zich de vraag op, welke portefeuilles voor dc S.-D. A.-P. in aanmerking zouden ko men. Het wil ons lijken, dat uit den aard der zaak de portefeuille van Duitcnland- sche Zaken, van Oorlog en van Marine al aanstonds buiten de termen vallen, om door sociaal-democraten te worden aan vaard. En zouden zij Justitie willen nemen? Mogelijk zouden zeer zeker zijn Binnen landsche Zaken, Financiën, Waterstaat, Landbouw en misschien ook Koloniën. Bijv. Troelstra Binnenlandsche Zakon, Schaper Landbouw en Vliegen Financiën Of Troelstra Landbouw, Vliegen Financiën eu

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1