ni. Uit de „Staatscourant". Ziekten der Urinewegen. Keizer-Borax^ DE JONG'S Hagelslag- Chocolade. Faillissementen, Vragen en Antwoorden. Verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken over 1912. Fabrieken van vorduurzaamdo levensmiddelen. Het verslag over deze fabrieken sluit zich, voor een deel al thans aan, aan hetgeen in het overzicht van landbouw en teelde rij is medegedeeld. De firma Tieleman Dros deelt ons wel willend mede, dat de groentenoogsfc voor hen ongunstig is geweestasperges waren Echaarsch cn ongekend duur; van doperw ten liet de kwaliteit ten gevolge der weers gesteldheid gedurende den oogst veel te wcnschen over, de najaarsgroenten zijn ge deeltelijk mislukt ten gevolge van de bui tengewoon natte maancl Augustus en waren ontzaglijk hoog in prijs, niettegenstaande minderwaardige kwaliteitniettemin trots deze ongunstige omstandigheden, die van nadeeligen invloed zijn geweest op het re sultaat, heeft de belangrijke vraag, vooral voor export, deze nadeelige omstandighe den opgeheven en is men door vluggen en grooten afzet tot loonende prijzen ruim schoots schadeloos gesteld. In aansluiting daaraan wordt door de firma W. Hoogenstraaten Co. medege deelde Over den gang van zaken anno 1912 mo gen wij tevreden zijn. Het gunstige resul taat is in hoofdzaak behaald door het voGr- deelig inkoopen der hoofdsoorten groenten gewoonlijk worden de hoofdsoorten op con tract in voorkoop gekocht; de eischen der verkoopers^waren echter zoo hoog, dat wij het metj gunstig gevolg op de veilin gen hebbem laten aankomen. Een sterk toe genomen omzet en eenigszins hoogero ver koopsprijzen droegen verder tot het gunstig resultaat bij. Olïefabricken en olieslag e- r ij e n. In het afgeloopcn jaar ia in het be drijf oen gunstiger verhouding merkbaar geweest tusschen de prijzen van lijnzaad eonerzijds en die van lijnolie en lijnkoeken anderzijds, zoodat het zich in den aanvang der campagne liet aanzien, dat ons jaar verslag gunstiger zou luiden dan het voor afgaande jaar. Het bleek echter, dat men thans weder te kampen had met de verminderde vraag naar lijnkoeken, welke vermindering wij eensdeels toeschrijven aan de hoogere prij zen van de zuivere lijnkoeken, anderdeels aan het overvloedig aanbod van .andere voerartikelen veroorzaakt, voor een groot deel döor het misgewas van granen en erw ten in i de ze streken waardoor dit als vee voeder werd aangeboden. Medegedeeld wordt, dat, evenals in het jaar 1911, ook in het afgeloopcn jaar de cl r u k k o r ij e n te Leiden zich over geen gebrek aan werk te beklagen hadden en de algemeene toestand gunstig genoemd mocht worden. Omtrent desigarenindustrie wordt ons gemeldOver het algemeen was er in 1912 voldoende werk in de sigarenfabrie ken, waardoor eenige fabrikanten hun per soneel weder eenigszins konden uitbreiden en werkloosheid onder de betrokken werk lieden zoo goed als niet voorkwam. De rc- 8ultaton waren echter niet evenredig aan do groote krachtsinspanning, die veroischt werd om, niettegenstaande de overgroote concurrentie, het afzetgebied zoowel in bin nen- als buitenland eenigszins uit te brei den, wat hoofdzakelijk te wijten is aan het steeds duurder worden der grondstoffen en tevens' aan het feit, dat de vermeerdering van afzet hoofdzakelijk de goedkoopere fa brikaten betreft, waarbij de winsten pro- centsgewijze uiterst miniem zijn. Kan men over het algemeen clus zeggen, dat de behaalde resultaten in de sigaren fabricage over het afgeloopen jaar 1912 evenals voorafgaande jaren maar zeer ma tig genoemd kunnen worden, zoo zijn de vooruitzichten voor het loopende jaar 1913 ook al niet zeer rooskleurig. Bleef eener- zijds het toen nog door de regeering niet ingetrokken ontwerp van wet betreffende het Dcbietrccht op tabak allen hij onze in dustrie middellijk en onmiddellijk betrok kenen als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangen, aan den anderen kant worden de fabrikanten met totale ontwrich ting van hun bedrijf bedreigd door de over dreven eischen der werklieden, die geleid hebben eerst tot de staking in Rotterdam, Dordt en Gorkum en later tot de uitslui ting over het Noorden des lands, waarbij Leiden ook betrokken werd. Hoewel de patroons een welwillende hou ding hebben aangenomen cn belangrijke loonconcessies hebben gedaan, die reeds fei telijk hun draagkracht te boven gaan, toch stelden de werklieden zich daarmee niet tevreden, wat aanleiding gaf tot cle groote uitbreiding van het conflict. Zachte zeep- en G 1 y c e r i n e-i n- d u s t r i c. De heeren Dros en Gebrs. Tie leman deelen mee, dat de resultaten over 3912 zeer bevredigend waren. Dc olieprijzen daalden in het laatste kwartaal belangrijk. De zeepprijzen bleven vrijwel stationnair doze werden niet in verhouding met den olieprijs verlaagd waarschijnlijk omdat dc meeste fabrikanten tegen den winter van een grooten olie-voorraad tegen hoogen prijs waren voorzien. De glycerine-prijs daalde begin van het jaar cn steeg weder tot Ers. 150 en bleef op deze hoogte. De nieuwe fabriek, gelegen onder de ge meente Zoeterwoude, werd in werking ge nomen en voldeed aan alle eischen welke thans aan een moderne zeep- en glycerine- fabriek gesteld kunnen worden. Speciaal de werking van de nieuwe glycerinc-inrich- ting was voortreffelijk. Distilleerder ij en handel in ge distilleerd. Overeenkomstig de ver wachting uitgesproken in' het verslag over het jaar 1911 kenmerkte zich 1912 door zulke hooge prijzen, dat de gemiddelde distilla- teursnoteering der moutwijn ƒ14.804 per H.L. heeft bedragen tegen ƒ11.167 het jaar tevoren, terwijl ook de spiritus zoo en hausse was, als in jaren niet gekend. Niettegenstaande voor den uitvoer naar het buitenland het jaar 1911 een record jaar was, is er in 1912 nog 3700 H.L. meer geexporteerd, zoodat het uitvoercijfer tot 423,705 H.L. is gerezen. Het binnenlandsch verbruik ging met een 7000 H.L. vooruit, zoodat het omzetcijfer rond 321,000 H.L. is geworden. Moutfabricage voor Brouwer ij. Eindigden wij ons verslag over 1911 met den wensch uit te spreken, dat in het belang der mouter ij-industrie de prijzen van mout- gerst vóór het begin van den nieuwen oogst niet zouden mogen dalen, thans kunnen wij constateexen dat deze wensch in vervulling gegaan is immers de gerstprijzen hand haafden zich gedurende het moutseizoen 1912 voort-durend op een zeer hoog peil, tengevolge waarvan het den fabrieken mo gelijk was haar productie tot loonenden prijs te plaatsen. Yoor de brouwerij-industrie is 1912 voorts een droevig jaar geweest. Waar tegenover deze enorme stijging van don productieprijs niet de geringste ver- hooging van den verkoopprijs staat, behoeft het geon betoog, dat, bij de reeds lang voor dien als te laag erkende bierprijzen, door de brouwerijen groote schade werd geleden. Ook dit jaar werden weder krachtige po gingen in het werk gesteld om tot een al gemeene verhooging der bierprijzen te ge raken, welke pogingen echter opnieuw faal den. Leidsche Broodfabriek: Het de biet bedroeg in totaal 1,259,425 K.G. brood en 850,823 stuks beschuit. Aan de depothouders werd 24,495.47$ wegens korting als slijters uitgekeerd, zijn de ƒ21,100.61 aan. de slijters in de gemeente en ƒ3394.801 buiten de gemeente. De prijzen van het brood hebben gemid deld bedragen per K.G. vanGebuild brood 16 ets., Ongebuild brood 13 ets. en Roggebrood 14 ets. Het dividend werd bepaald op 11.00 per aandeel. Zout-industrie en Leidsche Zoutkeet. In het algemeen was de toe stand tamelijk bovredigend de vraag bleek grooter dan in het daaraan voorafgaande jaar, alleen wercl in de maanden Septem ber en October tengevolge der vele regens belangrijk minder aan gxoentenzouters af geleverd. Prijzen der grondstoften (ruw zout, steenkolen en zakken) ondervonden geduchte stijging, terwijl verkoopprijzen on veranderd bleven. Door de Leidsche Zoutkeet werden in 1912 afgeleverd 4,552,225 kilogram geraffi neerd zout. Handel in magnesieterts. De Magnesiet Exploitatie Mij. v.h. J. J. van Koolbergen deelt ons welwillend mede Het jaar 1912 kenmerkte zich door een ongewone levendigheid en deed zelfs -een schaarschte aan grondstof verwachten, wel ke vrees de prijzen sterk deed stijgen doch ofschoon deze zich geenszins bewaarheid heeft daar de behoefte in werkelijkheid niet zoo groot was als verwacht werd, be reikte toch het afzetcijfer een zeer groote vermeerdering en overtrof verre alle yorigo jaren, zoodat in het kort do bedrijfsresul taten gedurende 1912 schitterend waren. Zoo groote voorspoed echter het jaar 1912 aanwijst, zoo groote terugslag is voor 1913 te verwachten, daar eensdeels de toezen ding van grondstof aanmerkelijk is achter uitgegaan, daar die grondstof juist uit die landen komt, waar de oorlog woedtan derdeels door den ongunstigen economi- schen en politieken toestand in de andere landen, zoodat do afzet onder groote moei lijkheden plaats heeft. Graanbeurs. Gedurende 1912 bedroeg het aantal geabonneerden 108, terwijl de beurs bovendien nog werd bezocht door 7134 personen. Het grootste aantal bezoekers op één dag, behalve de geabonneerden, bedroeg 149, het kleinste 89. Het aantal aangeslotenen bij telefoon en telegraaf bedroeg 33. Van de uitstaltafels werden er 52 verhuurd. Brievenpost. 2806 ontvangen expres se stukken, 53 ontvangen berichten van ontvang, 47,457 ontvangen aangeteekende stukken, 30,035 verzonden aangeteekende stukken, 80,273 verzonden postwissels 1,351 697.28, verzonden postbewijzen ƒ8,813.15, 101,707 uitbetaalde postwissels 1,561,359.44$, uitbetaalde postbewijzen 9,962.59$, 125,936 ter invordering gedepo neerde quitantiën ƒ1,354,440.61. Pakketpost. 77,368 ontvangen post pakketten, 62,215 verzonden postpakketten, waarvan buitenland 14,496 ontvangen en 6,970 verzonden. Spaarbank. 1,379 uitgegeven boekjes hoofdkantoor en 175 bijkantoor Plantage. 21 879 inlagen hoofdkantoor, bedrag 1,005,692.05$, 3,299 inlagen bijkantoor, be drag 120,394.36$, 14,775 terugbetalingen hoofdk. bedrag 1,008,975.36$, 1,850 terug betalingen bijkantoor, bedrag ƒ105,358.15. Telefoon. Aantal intorlocale gesprek ken in 1911: 104,442 tegen 122,890 in 1912, internationale gesprekken 623 tegen 599, transit gesprekken 50,450 tegen 71 082, sa men 155,515 in 1911 tegen 194,571 in 1912. Yerzonden en ontvangen telefoon-oproep berichten in 1911300, tegen 360 in 1912, to taal van den ontvang 36,776.45$ in 1911, tegen ƒ41,528.68 in 1912. Telefoon. Het aantal gesprekken over het centraal-bureel te Leiden per telefoon gevoerd bedroeg 2,397,722, terwijl het aan tal aangesloten pcrceelen bedroeg op 31 December 1282 tegen 1163 in 1911. Tramverkeer. Gedurende het jaar 1912 werden op do tramlijn door de stad vervoerd 2,216,159 (2-ritten-billetten dubbel gerekend) reizigers. De opbrengst was in 1912 73,043.03$, die in 1911 (paardentram 1 Januari tot 31 Augustus, electrische tram 31 Augustus31 December) 46,763.47$, de opbrengst in 1910 (geheel paardentram) ƒ35,982.74. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 24 Juli 1913, bij het wapen der inf., bij him tegenwoordig korps, tot lste-luitenant de 2de-luit. G. J. M. van Weel, adjudant bij het 4de reg.L. J. Norenburg adjudant bij het 13de reg.J. J. P. Beerninck, adju dant bij het 15de reg.P. R. E. C. de Brnijn, van het 8ste reg.A, A. H. Ouds hoorn, van het 15de reg.J. Mallinckrodt, van het 19de reg.S. E. Palache van het 6de regE. H. J. Nusselder, van het 18de reg; K. J. Evenwel, van het 14de reg; jhr. A. W. Snoeck, van het 15de regC. Koop man, van de lilde infanteriebrigadeG. Greidanus, van bet 1ste reg.P. A. D. A. van Rees, van bet 20ste reg. en J. P. H. van Aalst, van het 12de reg.bij het wa pen der cavalerie, bij hun tegenwoordig korps, tot lste-luitenant, de 2de-luitenant H. G, van Eyerdingen, van het 1ste reg. huz., gedetacheerd bij de rij- en hoefsmid- school J. A. Willinge Brantsma, van het 3do reg. huz., gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidscliool"\V. A. M. Westerouen van Meeteren, van het 2de reg. huz., gedeta cheerd bij de rij- en hoefsmidschool, en R. J. Hinlopen, van het 4de reg. huz., gedeta cheerd bij het 1ste reg. huz. bij het wapen der genie bij het reg. genietroepen, tot kapitein, de Iste-luit. O. W. van Dooden, van het korps, en zulks met tijdelijke af wijking in zooverre van de bestaande orga nisatie van het reg. genietroepen met ingang van 29 Juli 1913bij het wa pen der genie, bij den staf van het wapen, tot lste-luit., de 2de-luit. J. H. de Man, van dien atafbij hot reg. genietroepen, tot lste-luit., de 2de-luïts. W. Beijerinck en C. Mattern, beiden van het korps met ingang van 1 Augustus 1913bij het reserve-personeel der landmacht in hun te genwoordig district, bij de infanterie der landweer, tot reserve-lste-luitenant, do re- serve-2de-luitenant G. Lock, van het 47ste E. van der Klei, van het 43steG. Rijnten, van het 33steJ Strating, van het 42ste; M. ÏL R. G. van Hooijdonk, van het 47ste II. H. Sprengers, van het 7de J. H. Maan van het 14de, en G. Struijs van het 40ste landweer dist riettot reserve--2de-luit.- kwartieimeester bij de Landweer, de reser- ve-2de-luit.-kwartiermeester C. van der Mcijden, van het 20steJ. Hamstra, van het 26ste, en* G. L. van Meenen, van het 27ste landweerdistrict bij de infanterie der landweertot land- weer-lstc-luit. in zijn tegenwoordig district, dc landweer-2de-luïtenant S. Kromsigt, van het 22ste landweerdistrict; bij Kon. bestuit is bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-IncKë benoemd en aangesteld tot tij delijk officier van gezondheid 2de kl. de arts B. A. Olafssonis met ingang van 1 October benoemd tot referendaris bij het Dep. van Koloniën, de gep. majoor-titulair van het Ned.-Ind. leger H. A. Berkhout, thans met de waarneming dier betrekking belast; is bij het leger in Nederland voor den tijd van 3 jaren, ingaande 16 Septem ber, gedetacheerd de lste-luit. der art. van het leger in Ned.-Indië jhr. G. M. E. van Sucbtelen, met verlof in Europa; is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan H. Lucas, meesterknecht in de drukke rij van do firma De Roever, Kröber en Ba- kels, te Amsterdamin brons aan C. H. N. Yrouwenvelder, bediende bij de firma F. J. Weygand Co., muziekhandel te 's-Gra- venhage. N. V. ftiaatneiUajppij tat Fx p ioï talie van Sporf terreinen en Wieler banen in Nederland. Met een maatschappelijk kapitaal van 600,000 ia bovengenoemde maatschappij te Amsterdam opgericht. Het doel dor maatschappij ia het oprichten en oxploiteeren van Sportterreinen en Wieler banen, benevens eveotuoele andere doeleinden, voor welke deze terreinen geschikt te maken zijn. De- vennootschap aal aanvangen met de exploitatie van een Sportten ein en Wielerbaan te "atergraafsmeer met een totale opper vlakte van ruim 107,000 Mz. Het Sportterrein biedt golegltokheid aan twee voetbalvereni gingen met vier oefenterreinen en twee wedstrijd-terreioen, terwijl er een wielerbaan van beton zal komen, die aan ruim 10,000 bezoekers plaats zal bieden. Het midden terrein der Wielerbaan heeft een opperrJakte, die geèischt wordt voor internationale voetbal wedstrijden. Met hot bestuur van denNederl. Wielerbond Is gecontracteerd, dat de te houden internationale wereldkampioenschappen in 1914, behoudens goedkeuring van het Congres der Union Cycliste Internationale, welk con gres gehouden wordt in Augustus a. a. te Partfs, op deze baan zullen worden verreden. Dit zal voor ons land een bijzondere attractie zijo, daar dezelve hier nog nooit konden worden gehouden, wegens gebrek aan een baan, dit aan de gestelde eischen voldeed. Aangezien ons land sedeit tal van jaren recht heeft op de Kampioenschappen, koestert het boBtuur van den N. W. B. niet de minste vrees dat hetzelve door het congres niet zal worden geaccepteerd. Gemeenteraad van SassenJheini. Voorzitter: de burgemeester, do heer BesBelaar. Aanwezig: alle leden. Het lezen van de notulen der vorige vergadering werd uitgesteld. Ingekomen stukken: 1. De Voorzitter begon met in herinne ring te brengen, dat eenige tijd geleden in geheime zitting is gesproken, con Leiden wat "voordeeliger condities te vragen voor het te leveren gas. Dit verzoek is in den Gemeenteraad van Leiden goedgekeurd en het gewijzigde contract werd nu door den Voorzitter voorgelezen. Yan af 1 Januari 1913 betaalt onze gemeente tot 200,000 kub. M. 5 cents per kub. M.tót 250,000 kub. M. 4$ cent en boven 250,000 kub. M. 4 cents. Mocht door stijging of dalfng van de grond stoffen de gasprijs in Ledden om hoog gaan of verminderen, dan zal dat te Sassenheim ook het geval zijn. Het contract weTd goed gekeurd en ^al geteekend naar Leiden wor den opgezonden. 9. Verder werd besloten om aan T. Vos een rekening te betalen, die feitelijk te laat was ingeleverd. 3. Een schrijven van de architecten Ver hoog en De Bruin, dat de kosten van be sték, teekening, aanbesteding "Raadhuis, 'enz. bedragen f 300. Op voorstel van B. en Ws. werd besloten dat geld aan de heeren te betalen. Hierna deelde de Voorzitter mee, dat voor men over had willen gaan tot -een boring op Oud-Berg en Daal", aan den heer G. Kruijff, informaties had gevraagd over de op zijn last aldaar gehouden bo ringen. De heer Kruijff had de analyse van het water bereidwillig aan de water- commissie verstrekt, waarvoor de Voorzit ter hem dank zegde. Deze analyse is toen opgezonden naar een deskundige, dr. Van der Slee, te Haarlem. Het antwoord van dezen deskundige viel ook al weer niet mee. Dr. Van der Slee bevond, dat het chloor- gehalte niet minder is dan in het water van den Dreehberg, waarom hij afraadde op Oud-Berg en Daal" te boren. Hierna las de Voorzitter de officieele rapporten van de vier gehouden boringen voor. Zij waren alle erg ontmoedigend. Op een vraag van den heer Warnaar of B. en Ws. nog plannen hadlden, om op andere plaatsen te boren, antwoordde de Voorzit ter ontkennend. De beer Warnaar zeide, dat hij met den heer Visser over het water- vraagstuk alhier had gesproken en dat deze nog een uitweg wist, naar hij dacht, en wel op dezelfde hoogte als de eendenkooi, maar dan meer naar den kant van War mond en dan boren tot 80 a 90 M. diepte. Dit voorstel viel wel in den geest van den heer Speelman, doch deze wilde ook gaarne eens een bezoek brengen aan Woubrugge, wat de Voorzitter toezegde. De heer Rozen vroeg of R. en Ws. niet het daarvoor door den Raad verleende crediet nog niet een baring durfden wa gen, waarop de Vooratter antwoordde, dat B. en Ws. er niet den moed voor hadden gehad. Immers, men had dan nog vérder moeten gaan en elke kilometer buis komt op f 1000. Niemand meer het woord over water voorziening verlangende, werd de openbare zitting geschorst BECLAHES, h 40 Cent per regel. Suiker- of Eiwitziekte, Nieren-, Bla&«-, Vrouwenziekten, aambeien en alle dergelijke ziekten. Volmaakt snelle genezing van de oudste gevallen, door een middel samengesteld uit vreemde plantensappen. Vraagt de gratis brochure No. 4 B (die de getuigschriften van genezingen bevat) aan den uitvinder, G. Damman, dokter in de medicijnen, 76 Rue du Trftne, Brussel, Bolgiè. (Men drage zorg de kwaal op te geven) 79 13 iSessaiine- Cacticjnire Louislne- Taflot. en .Henneberg Zijde" in alle prij zen. Franco en vrij van invoer rechten thula. Mon sters omgaand. Zydefabrikant RENSBBEBw, Ziiricli, (K. u. K. Kcfl.). 591 8 Beste middel om de schoonheid der hnïd to 8 Een nieuwe Cltocolade voor de Boterham In bussen van 1 Kilo 1.80 X Kilo ƒ1.- X Kilo 0.55 1 Ons 0.24 693 13 Feu opzienbarend proces te Parijs, Door het Se ine-gerechtshof te Parijs is een aanvang gemaakt met het proces tegen Henri Peyre, beschuldigd zijn vrouw te hebben vermoord. Henri Peyre, een letter kundige, die onder het speudoniem ,,Be- nouret" eenige boeken heeft gepubliceerd, werd door zijn uitgever in kennis gebracht met een jonge dame, Marie Thérèse Mali- tran genaamd, met wie hij op twintigjari gen leeftijd in het huwelijk trad. De echt scheen zeer gelukkig, maar spoedig bleek, dat het jonge- vrouwtje er een amant op nahield. Toen echter tevens bleek, dat zaj binnenkort moeder zou worden en beter schap beloofde, werd alles vergeven en vergeten en de aanvraag om echtscheiding van de zijde van den man weer ingetrok ken. Nadat het echtpaar een dochtertje geboren was, begaf de moeder zich t-ot volledig herstel van gezondheid naar Zwit serland en thans ontstond een briefwisse ling tusschen de vrouw en den vroegeren geliefde. Deze correspondentie werd ont dekt en thans werd het verzoek om echt scheiding herhaald en ten uitvoer gelegd. Henry Peyre werd het dochtertje toegewe zen, onder voorwaarde, dat zijn vroegere echtgenoote het kind, dat ten huize zijner ouders opgevoed werd, op vastgestelde da gen mocht bezoeken. Bij een dezer bezoe ken ontmoetten de eohtgenooten elkav, enkele harde woorden vielen en ten slotte bespotte de vrouw haar ex-eobtgenoot, door hem te zeggen, dat hij een kind lief had, waarvan hij de vader niet was. Dol van woede trok de man een geladen revol ver en schoot de vrouw dood. Nog/lrie- maal vuurde hij het wapen op het lijk af. Na de opening der zitting werd do be klaagde binnengebracht. Hij was geheel in het zwart gekleed, zeer zenuwachtig en bleek. Na de gebruikelijke vragen hield Peyre een lange redevoering, waarin hij een overzicht gaf van de huwelijksjaren, door hem met de vermoorde gesleten. Hij bekende de daad volkomen, maar voegde er bii, dat hij op dat oogenblik zich ge voelde alsof hij zijn verstand verloren had. ,,Er zijn uren in het menschelijk leven" zeide hij waarop de rede verduisterd en het hart gebroken is". Deze bekentenis werd onder aderalooze stilte door het tai- rijk aanwezige publiek, dat veel beiang stelt in deze zaak, aangehoord. Opstaud !u een opvoediugsgesticht» In een opvoedingsgesticht te Warsow bij Stcttm is opvoer uitgebroken onder de verpleegden, wijl verboden was in de slaap zalen te rooken. Onmiddellijk nadat die verpleegden in de slaapzalen gebracht wa ren en een opzichter het yerbod had her haald, ontstond een oorverdoovend lawaai. De verpleegden sloegen de ruiten in, ver nielden de bedden en trapten de deuren in. De aangebrachte schade wordt op 1000 mark geraamd. De opzichters bleken machteloos tegen over de woedende verpleegden en vlucht ten naar een bosch, in de nabijheid vaïi* het gesticht. De verpleegden verlieten bet gesticht .en trokken gedeeltelijk naar dit bosch, gedeeltelijk naar Stettin. De directeur van het gesticht was met vacanti e. Onmiddellijk werd de Stettiner politóe gewaarschuwd; in auto's werden de poli- tie-agenten naar Warsow gebracht, maar eerst den volgenden dag slaagden politie agenten en gendarmes er in 46 vlucht?-: lingen te pakken. Enkele anderen zijn vrij-: willig teruggekeerd. M. W. J. Ros, zonder bsroop, te Amsterdam. N. V. Exploitatie Maatschappij Voorspoed", gevestigd te Amsterdam. J. Leidensdoiff, koopman en winkelier, ta Amsterdam. De nieuwe legercommandant in indië. Het „Bak. Nbl." meldt dato 17 Juni, dak de legercommandant niet ingenomen is met bet denkbeeld, dat generaal Michielsen hem ia! opvolgen, wat niet zegt, dat Michielsen gsen legercommandant zal worden. Tbans ie het zeker, zegt het blad, dat generaal J. P. Michielsen generaal G. C. E. van Daalen zal opvolgen. liet ttoode Kruis. Op telegrafisch verzoek van Hr. Ms. ge zant te Athene, namens de Grieksche regee ring, zal het Nederlancteohe Roode Kruis zes verpleegsters uitzenden om in dienst te tred'en bij het Grieksche Roode Kruis. Voor een uitzending hebben zich bereid verklaard de zusters E. L. Bahle, J. Buys, W. J. G. van der Ilijden, M. M. van der Hij- cüeoi, J. A. Oudshoorn en G. J. ter Poorten. Het vertrek is vastgesteld op morgen. Vraag: Daar ik apothekeres wilde worden, zoo is mijn vraag, waar ik dit kan leeren en bij wien moet ik mij aanmelden? Wat zijn de vereischten Kan men dit gratis leeren of zijn daar kosten aan verbonden? A n t w o o r dOm als apothekersbe diende te kunnen worden toegelaten, moet men na volbrachten 18-jarigen leeftijd met goed gevolg een examen hebben afgelegd, waarbij genoegzame bewijzen gevorderd worden van: a. met vrucht genoten behoor lijk lager onderwijsb. bedrevenheid in het verstaan van recepten in het latijn geschre ven; c. kennis der geneesmiddelen; d. be kwaamheid in het gereed maken van reoep- ten. Voor de opleiding moet gij u vervoegen bij een apotheker. Gratis is deze opleiding niet. Vraag: Zoudt u mij s.v.p. ook kunnen zeggen boe ik zwarte vlekken uit bruin leder kan krijgen; veel insmeren met crème helpt niet? Antwoord: Daar is geen middel voor. V raag: Onlangs heb ik ergens een le dikant gekocht, maar nu bemerk ik, dat er wandgedierte in zit. Zoudt u mij s.v.p. een middel aan de hand kunnen doen o<m ze te verwijderen? Antwoord: Het lodikant uit elkaa1 nemen en de afzonderlijke deelen herhaal delijk met kalkwater, waarin zoutzuur is opgelost, bewerken. Zet het op een plaats of in een tuin. De bewerking eenige malen herhalen Vraag: Ik verdien f 9.60 per week, huurwaarde f 2.25 per weck en heb zes kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar. kan ik nu huurkiezer worden? Volgens mijn inzicht niet, maar anderen willen mij dat betwisten. Mij werd ook verteld, dat er lciesvereenigingen bestaan, die f 50 voorschot geven wat betaald moet word'".- met f 1 per week aflossing om zoodoende spaarkiezer te worden. Is dat zoo? Antwoord: Als u een huis bewoont voor f 1.75 of hooger, kunt u huurkiezer worden. Geeft u aan het einde van dit jaar maar op. Ons zijn geen kiesvereeni- gingen bekend die f 50 voorschot geven om op deze manier spaarkiesers te maken. On mogelijk is het echter r.iet. V raag: Wordt er een courant of tijd schrift uitgegeven van het strijkstersvak? Zoo ja, waar moet ik mij dan vervoegen en hoe duur is deze Antwoord: Onder de vaktijdschrif ten en bladen in ons land uitgegeven, von den we geen orgaan voor strijksters. Ver moedelijk zal dus zulk een blad niet ver schijnen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen het juiste adres van den waarzegger, die voor eenige jaren één maand in Leiden op de Hooigracht heeft gewoond en waarvan !n uw hlad een heele beschrijving heeft ge staan? Antwoord: Wij weten het heusoK niet. Wij stellen niet. zooveel belang in waarzeggers, dat wij hun gangen nagaan

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6