N®. 16377 Maandag 14 Jidi. A®. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1o regels /T.05. Iedere regel meer 0.17/j. Qrootere lettere naai laatsruimte, - Kleine advertentiën ran 80 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incaaseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden 1 J f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eijn 1,30. Franco per poet 1.65. Leiden, 14 Juli. Na gehouden examen vanwege de Vereeniging tot opleiding van Bewaarschool- houderesaen alhier slaagden voor de hoofd akte de dames J. E. van Biemen en E. E. Greven, van Leiden; J. J. Houwert, van MedembllkP. D. Querner, van Midden- Beemster; M. J. Steinhauser, van Amster dam; H. J. M. SteUn, van Middelburg; G. H. M. Uylenburg, van Haarlem en S. Z(jlstra, van Leeuwarden. Bedankt is voor het beroep naar de Ger. Gemeente (Nieuwe R(Jn) alhier door -de. Jansen, van Barneveld. Het nieuwe, vanwege het Fonds voor den Gewapenden Dienst, aan den Hoogen •Rtyndyk alhier gebouwde Invalidenhuis, aal den laten Augustus a. s. worden opgeleverd en den lsten September d. a. worden betrokken. De gebouwen, behoorende tot het oude Invalidenhuis, eigendom van de gemeente en sedert 1817 door de invaliden bewoond, zullen op laatstgemelden datum ontruimd en aan de gemeento teruggegeven worden. Er ztfn thans ongeveer 70 invaliden. De uitslag dSer heden alhier door de Oommjssie van Beheer over het Krankzin nigengesticht Endegeest" gehouden open bare aanbesteding van het bouwen van vier verpleger6Woningen op een terrein aan clen Rijksstraatweg te Oegstgeest, ia, dat werd Ingeschreven door d'e heeren P. Rozenhart, te Heemstede, voor f 13.750; J. Christiaanse f 12,540; A. Hartevelt, f12.500; Th. Smeu- lers, Dordrecht, f12,250; Th. G. Barthen en W. Oudahoorn, f11,980; J. J. van Benten, f11,810; A. G. Boekwijt, f 11,759; A. Smitte- naar, f 11,588; W. E. Maroalis 111,273; H. van Iterson en J. van Tilburg, te Rijnsburg en Zoeterwoude, f11,234; J.~van-Leeuwen, - f 11,200; J. van Riet, f 10.585; M. de Graaf, Voorburg, f 10,400 en P. A. Kaldenhove, 'Den -Haag, f 10.282. Waar geen woonplaatst is vermeld, is deze Leiden. De afd. Leiden der Nederlandsohe Reisvereeniging maakte gisteren haar voor genomen boottocht naar Boskoop, met een bezoek aan de Rozententoonstelling. Met een geheel bezette boot de deel neming bediroeg ruim 200 dames en heeren vertrok men om even tien uren uit Lei den. Prachtig weer begunstigde dezen boottocht en na een heerlijke vaart kwam men te één uur te Boskoop aan. Het bezoek aan de zeer mooie Rozententoonstefling had plaats en zeer noode scheidde men, toen het tijd werd zich weer bootwaarts te be geven. Bij terugkomst op de boot werden den 'dames rozen aangeboden. Een prettige, opgewekte stemming heerschte ook op don terug&ooht en elke deelnemer was er volkomen van overtuigd, dat deze tocht een succestocht voor de Nederlandsohe Reisvereeniging is geweest. Ongeveer vijf uren kwam de boot aan de Beestenmarkt aan en een vijftig dames en heeren namen aan het diner in ,,In den Vergulden Turk" deel. De overigen keer den zeer voldaan naar hun woonplaatsen terug. De bij het Dep. van Oorlog werkzame kapt. inf. J. Mulder wordt l Aug. a.s eervol uit die functie ontslagen en van den staf der inf. overgeplaatst bij het 4de reg. inf. te Leiden. Te Utecht zijn voor diploma A ón B van M. U. L. O. resp. geslaagd mej. Cath. Dregmans, van Leiden, en de heer H. H. Woudstra, van Leiderdorp.. Beiden zijn leerlingen van de Chr. school voor M. U. L. O. in het Noordeinde, al hier Toezegging van beroep naar de Ned.- He-rv. Gem. te Metslawier is ontvangen door den heer H. N. IJsbrandy, oand. al hier. Indertijd werden, zooals reeds jaren het geval pleegde te zijn, de jongelieden uit Leiden, die vanwege de Vrijzinnig Her- vormde Vereeniging tot lid moeten worden Opgeleid, dcor dien kerkeraad van de Herv. Gem. te Oudshoorn aangenomen en beves tigd. De kerkeraad te Leiden weigerde ©Venwel de nieuwe lidmaten in te schrij ven, zooals hij vroeger steeds had gedaan. Hij vroeg aan den kerkeraad te Oudshoorn hem wel te willen mededeelen, welke be lijdenisvragen waren gesteld. Deze weigerde dit te doen, zioh er op be roepende in dezen geen verantwoording schuldig te zijn aanden Leidschen ker keraad. Het classicaal bestuur van Leiden werd er in gemoeid, dat toen ook verlangde te weten, welke vragen door den predikant te Oudshoorn, ds. J. H. O. Kater, aan de lidmaten waren gedaan. Ook thans bleef de kerkeraad weigerachtig. Alleen meldde hij, dat de kerkeraad bij afneming van de belijdenis dee geloofs en bij de bevestiging op 6 Maart zich heeft gedragen naar de* bepalingen van artt. 38—41 van het Tegle- ment op het godsdienstonderwijs. In de olassicale vergadering, daarop te Leiden gehouden, antwoordde de praescs ds. J. Nierstrasz te Leiderdorp, op een opmerking van dr. Schokking, dat het classikaal bestuur slap was geweest, dat tt.i. noch een classikaal bestuur, noch een provinciaal kerkbestuur het reoht heeft een uitspraak to doen over den geest en de hoofdzaak van de vragen van art. 39. De kerkeraad te Leiden heeft nu de nieuwe uit Leiden en Oudshoorn bevestigde lidmaten ingeschreven. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben den Laag-Boskoopschenweg (onder Bos koop en Hazerswoude) ongeschikt ver klaard voor het berijden met motorrijtui gen op meer dan twee wielen. Tot leer&aor in de Ned. taal en plant kunde aan de bijzondere normaallessen te LiBse, is benoemd de heer G. J. O. Ter meer, aldaar; tot onderwijzer aan de chris telijke school te Alphen (Den Hoorn), de heer P. C. Hildering, van Amsterdam, en tot onderwijzeres aan de Groen-van-Prin- sterer-school te IJmuiden mej. A. Verduyn, te Oudshoorn. De Koninklijke familie vertrekt 1 Augustus van Het Loo naar Soestdijk, voor den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, en keert 3 Augustus op Het Loo terug De Vereeniging voor Vrouwenkies recht hield gisteren te Apeldoorn een bui tengewone algemeene vergadering De afd. Rotterdam van den Nederl. Bond van Cönfectiebedienden heeft een adres- tot den Raad aldaar gericht naar aanleiding van het praeadvies van, de com missie van strafverordeningen in zake rege ling bij plaatselijke verordening van het sluitingsuur van winkels, waarin de com missie adviseert genoemde regeling te verwerpen. Adr. wijst er op, dat dit adres niet genoegzaam geargumenteerd wordt, om een zoo ernstige zaak als de vervroegde winkelsluiting, waarbij de belangen van honderden nijvere inwoners op het spel staan, niet aan te nemen. Een opzettelijk door de politie ingesteld onderzoek, aldus het praeadvies^heeft doen blijken, dat aan beperking der vrijheid geen behoefte be staat. Bij dit onderzoek zijn echter de be dienden, de meest belanghebbenden, niet gehoord; dus mag, meent adr., aan dit on derzoek niet te hooge waarde toegekend worden. Zeer in den breede bestrijdt adr. ver schillende door de commissie tegen gedwon gen winkelsluiting aangevoerde bezwaren. Zij verzoekt ten slotte den Raad niet te treden in het voorstel van de commissie, maar alsnog een commissie te benoemen, welke een grondig en volledig onderzoek eal instellen betreffende de regeling van het sluitingsuur van winkels en welke oom missie dan ook de bedienden en hun orga nisaties zal hooren. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, op Woensdag 16 Juli, en die van den Minis ter van Oorlog op Donderdag 17 Juli, zul len niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Bij den landbou wer v. S., aan den Stotenveg, ontstond! gisteren brand in de schuur, ontstaan door dat de kinderen met lucifers speelden. Een voer hooi, hetwelk ter ontlading gereed stond, stond in volle vlam toen het bemerkt werd. Met alle kracht bracht men den wa gen naar buiten, buiten bereik van huis, schuur en andere brandbare stoffen. De wa gen met hooi brandde totaal af, terwijl men nu in de schuur heel spoedig het verdere brandje meester was. Het is dus nogal tame lijk goed afgeloopen. De Raad komt bijeen a. s. Vrijdagmor gen om halftden, HILLEGOM. Zaterdagmorgen is alhier een gezin in de Van-den-Ende-laan langs gerechtelijken weg uit zijn huisje gezet. Een anó'ere woning konden de menscben niet krij gen. en daarom bleef dien dag en ook Zondag hun boeltje onder den blooten hemel staan. Zondagavond laat scharrelden de oude man en vrouw nog om huil hebben en houden h'een. Armoede is niet de oorzaak van dit treurige geval. De Raad vergadert Donderdg a. s. te halfaoht. KATWIJK AAN ZEE. Op het werk aan de zanderij-Van den Elshoudt in de Noord duinen alhier zijn Zaterdagavond van de dertig werklieden uie er arbeidden, twintig tet nader order naar huis gezonden, wegens verminderde zand leverantie. lederen dag toch werden zes bakken zand geleverd voor 's-Gravenhage. Deze leverantie staat op het oogenblik til wegens de staking der grondwerkers in de residentie. Ook leverde de Zanderij daags zes bakken zand voor den aanleg van-spo ren door de Haarlemmermeer, wat thans ook niet plaats heeft. Komt er meer werk, clan zullen de ontslagenen weer worden aange nomen. ïn de Herv. kerk alhier werd Zondag voor de armèn een extra-gift van f 25 gecol lecteerd. Zondagmorgen werd hier in dit seizoen weer de eerste Duitsche godsdienstoefening gehouden in de Gemeentezaal. Een vijftig tal toehoorders was aanwezig. Deze godsdienstoefeningen gaan uit van de Vereins für Einrichtung deutsch'-evan- gelische Gottesdienste in Kurorten", die in verschillende streken, waar 's zomers veel Duitschers komen, o. a. aan de Riviera, het Garda- en Como-meer, in het Zwarte Woud, aan de Oostzee», op Gapri, te Blan- kenberghe, Ostende en Zandvoort die dien sten organiseert. OEGSTGEEST, Gistermorgen ongeveer twaalf uur had alhier een auto-ongeluk plaats, dat betrekkelijk- nog goed is afge loopen. De auto H 2436, komende van de richting Den Haag, werd door do electr. tram, komende uit Leiden, ernstig aange reden. De voorruit 'der auto werd verbrij zeld, een inzittende dame werd aan het gelaat gewond en ook de chauffeur .bezeer de zich door glasscherven aan het been. RIJNSBURG. De Zondagsschool der Ger. Gemeente ,,Laat de kinderkens tot mij ko men" herdenkt dezer dagen haar 50-jarig bestaan. Voor de kinderen zal een boottocht wordten georganiseerd. SASSENHEIM. De Raad vergadert van avond om half acht. Bij de politie alhier meldde zich aan een zwerver, J. M. K., gedomilicieerQ' te Amsterdam,, die kwam vertellen, dat hij te Aalsmeer bij een slager ongeveer-tien gul den had ontvreemd'. Na dit geld te hebben verteerd, achtte hij het zeker het beste een poosje op staatskosten verzorgd te worden. Hij is naar Aalsmeer overgebracht. Zaterdagnamiddag geraakte, men. denkt door onvoorzichtigheid van kinde ren, een rietschelf van den heer L. Rotte veel in brand. Het grootste deel werd een prooi der vlammen. Het riet was niet verze kerd. VALKENBURG. Werden wij, door het gure weer, enkele malen verstoken van het genot, der veertiendaagsohe repetitië in d'e tent door de Harmonie, Zaterdag werd die eens in de open luoht gehouden. Van achten tot ruim tien uren liet de Vereeniging zich hooren en voerde door een korte pauze on derbroken, een tiental nummers, voor Het meerendeel zeer verdienstelijk uit. Een flink publiek ook van elders, bewoog zich om het dorpsplein en betuigde telkens luid zijn dank en voldoening. Vooral het slotstuk: ,,Een potpourri" sloeg als altijd danig in. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert morgenavond te acht uren. WARMOND. Bij besluit van den Mi nister van Oorlog is aan N. Ouwehand, al hier, vergoeding toegekend ad f 0.50 per dag, gedurende den tijd, dat hij voor her halingsoefeningen onder de wapenen moet komen. Naar aauleiding van de nieuwe ver kiezing van een lid van den gemeenteraad op 17 Juli, te.r voorziening in de vacature iJ. C. van der Voet, het pas benoemde raadslid, dat zijn benoeming niet heeft aangenomen, vergaderde gisteravond de R.-K. kiesvereeniging in spoedeisohende vergadering. Na opening der vergadering door den Voorzitter, den heer Van Delft, en voor lezing der notulen door den secretaris, don heer Paardekooper, werden de besprekin gen ingeleid door den Voorzitter. Deze vertelde, dat hij een onderhoud had gehad met den heer Heijl, die hem had medegedeeld, dat eerst Woensdagavond, den avond voor de oandidaatstelling zou vergaderd worden, en hij had begrepen, dat men dan met den gevallen candidaat zou voor den dag komen. Het bestuur liet echter niet met zich sollen en stelde nu voor, dat een R.-K. candidaat zal worden gesteld, die zich ech ter direct terugtrekt, zoodra een ander Christelijk candidaat gesteld wordt, met wien genoegen kan worden genomen. Het bestuur wil persé een Christelijk-Hist. of A-R. De heer Van St. vindt deze verklaring van het bestuur gelukkig, want daardoor is het praatje, dat het slechts een volks- drang was, dat de zaak een verloop had gehad als nu ©n het bestuur er eigenlijk niet mede aoooord ging, van de baan. De Voorzitter verklaarde nog eens, dat men geen niet-Christen in den Raad wensohte. Nadat daarvoor de gelegenheid geboden was, werden het bestuur twee oandidaten- lijsten aangeboden, beide van den heer C. M. van Stijn, waardoor deze alzoo aan gewezen was. De heer Van St. aou het alleen om de zaak zelf aannemen, al zou het hun offers kosten, doch hij hoopte, dat men, als het noodig was, ook het offer zou brengen om hem te stemmen. Zoodra echter een ander christelijk candidaat gesteld wordt, trekt hij zijn oandidiatuur in. De heer H. Sc-hr. brengt in het midden, dat er beter over een oandidatuur gestemd kan worden, wat volgens den Voorzitter door het reglement niet kan, en reeds nu in orde is, daar er maar éóa candidaat ingeleverd is. Door den heer Van St. wordt gevraagd, öf de verslaggever wat getrouwer alles wil weergeven dan hij de laatste maal ge daan heeft. Hij had hem toen er op gewe zen, dat iets, wat hij gesproken had, en dat het voornaamste was, waar het om ging, niet in voorkwam. De verslaggever had toen gezegd: ,,Dat is mijn meening niet'' met betrekking tot het belangrijkste'' aeide deze: ,,Dat is mijn meening niet". (Verslaggever). De verslaggever zeide zich het geval niet duidelijk meer te kunnen herinneren, wel het gezegde, doch niet direct waarop het betrekking had, wat de heer v. St. aanleiding gaf hier simulatie in te zien. Nog andere sprekers kwamen aan hefc woord, en de zaak nam een wending, die de Voorzitter deed de discussion te slui ten. De heer B., die naar aanleiding van een beschuldiging, waarop hij meende, dat de Voorzitter ook doelde met betrekking tot het reclame maken voor den tegen-candi- daat in het Lageland door een Rijks-amb tenaar, een persoonsnaam noemde, en vroeg of bewijzen en feiten aanwezig wa ren, kreeg over die vrijheid, om personen in 't geding te brengen, een duchtige re- primade, die blijkbaar in dank werd aan- jvaard, en waarop de vergadering gesloten werd. WASSENAAR. Woensdag 16 Juli hoopt onze algemeen bekende en geachte brieven besteller Van Aken den dag te herdenken, waarop hij veertig jaren geleden benoemd werd' tot tweede besteller. Indien tijd was de post nog lang niet wat zij thans is. Wij had den hier één brievengaarder en één besteller voor de geheele, zeer uitgestrekte gemeente. Thans hebben wij een druk postkantoor en de bestellersdienst wordt waargenomen door zeven personen. Naar wij vernemen zal Van Aken nog geen pensioen aanvrage, maar nog eenigen tijd den dienst blijven waarne men. Mocht hij eenmaal besluiten pons"'een aan te vragen, dan wenscht geheel Wasse naar hem, die steeds zoo voorkomend! en wel willend tegenover het publiek is, een lange welverdiende rust. De Bondsfeesten van den A. N. W.-B. Zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, zullen deze feesten plaats hebben op 18, 19 en 20 Juli, dus in deze week! Vrijdag, Za terdag en Zondag zullen wij heel wat wiel rijders huisvesten en ofschoon dc leden Van den Bond, die het orgaan ,,De Kampioen" ontvangen, volkomen op de hoogte zijn van wat er in die dagen gaat gebeuren, is het toch noodzakelijk, dat de ingezetenen van Leiden daarvan ook op do hoogte zijn, om dat het de bedoeling is van den Bond, dat èn de leden van den Bond, die van verre komen, èn de inwoners van Leiden geza menlijk de Bondsfeesten vieren, met andere woordendat de Leidenaars toonen goede gastheeren te zijn en met vlagvertoon als anderszins de feestvierende wielrijders in de eerste plaats zullen verwelkomen. Zeer vele ingezetenen hebben zich reeds beschikbaar gesteld, op verzoek van het bestuur van den A. N. W.-B., om een feest commissie te vormen, waaruit weer sub commissies zijn samengesteld voor de ver schillende onderdeelen van het feest. Zie hier de namen der personen, die in de ver schillende commissiën hebben zitting geno men Feestoommisie: Voorzitter J. H. Slicher, lid Dag. B. A. N. W.-B., vico-voor- zitters J. Hartevelt Azn. en jhr. A. I. B. Six, secretaris A. J. den Hollander (Plant soen 51). Commissie van Ontvangst: Voor zitter J. Hartevelt Azn., leden: E. F. J. Varenhorst, A. Goekoop, A. J. den Hol lander, jhr. A. I. B. Six, J. 0. Hoolwerff, G. H. Sijthoff en J. H. van Koolbergen. Commissie Huisvesting: Voor zitter A. J. den Hollanderledenjhr. A. I. B. Six, J. O. Stam, F. van Romburgh en dr. J. A. A. Dool. Commissie Tochten: Voorzitter: J. H. van Koolbergenleden B. J. F. Va renhorst, A. Bronkhorst, A. Steyns, J. d« Graaff, B. de Koning Jr., J. W. Steffelaar, W. de Ruytcr, jhr. W. C. v. Panhuys. G. v. Noordt-, N. G. Spaargaren en J. v. Voorthuysen. Oommissie Dinars: .Voorzitten dr. J. A. A. Doolleden J. Hartevelt Azn., J. Zaalberg Jr., G. H. Sijthoff, H. L. v. Niftrik, A. J. Scholvinck, mr. C. E. Wiers- ma, mr. H. W. O. J. de Jong, N. Spaarga ren Jr. en E. Th. Witte. Commissie Waterfeest: Voorzit ter J. C. HoolwerffledenG. H. Sijt hoff, J. F. la Rivière, W. G. Sillevis, S. J., Sala, E. H. Kruyff, P. A. Wernink, Ch. v. Spall, A. J. den Hollander, en J. H. v. Koolbergen. Commissie Avondfeest en V"olksbioscoop: VoorzitterA. Goe koop ledenJ. C. v. Voorthuysen, G. 0. Leers, H. W. Tieleman Jr. en jhr. A. 1. B. Six. Commissie Rijwiel berging :i Voorzitter: F. G. C. Bursch; leden: Ph. E. Viervant Tukker, J. M. Steffelaar, dr. D. Timmermans en A. Goekoop. Commissie Stads jezoek: V oor zitter G. L. Driossen leden E, Th. Wit te, N. W. Doesburgh, 0. v. Spall en F. G. C. Bursch. Dat op deze wijze het feest goed in elkan der zal worden gezet, is aan geen twijfel onderhevig. Maar er valt ook wel het een en ander te beredderen, wanneer men het. programma van het feert beschouwt! Ziehier wat op Vrijdag, den eersten dag, gaat gebeuren. Alleroeret bezichtiging der merkwaardigheden onzer stad, opdat de vreemde bezoekers een goeden indruk krij gen van de plaats hunner bijeenkomst, waarop om 12 uren de leden op hot Stad huis zullen worden ontvangen door onzen burgemeester en andere leden van het ge meentebestuur. Daar het dan tijd is gewor- don om te gaan koffiedrinken, begeven allen zich naar ,,'t Posthof", „Zomerlust" en ,,Zomerzorg". Gesterkt door dit „noen maal", bestijgen allen hun stalen ros en gaan over Wassenaar naar de Sporttentoonstel- ling in Den Haag, waar op het terrein daarvan de middagmaaltijd zal worden ge bruikt. Des avönds per rijwiel weer naar Leiden terug, waar de deelnemers zullen gaan rusten bij de ingezetenen, die kamera disponibel stelden. Om nu niet uitvoerig te worden, zoodat onze lezers het eerste 'al weer vergeten zijn, als zij het laatste lezen, geven wij het overige gedeelte van het programma mor- gen. Het mooiste moet nog komen. Dat kunnen wij wel zeggen! De Kabinetscrisis. Zaterdagavond hield de formateur van het nieuwe kabinet, dr. Bos, te zijnen huizo een langdurige conferentie met leiders en voormannen van verschillende partijen uit de linkerzijde, met name mrs. Drucker Goeman Borgesius, De Meester, Dc Beau fort en Tydeman. De aanvtilllngsverkiezingen voor <1© Tweede Kamer. Uit Amsterdam meldt men onsIn aansluiting met ons bericht over de candi- daatsstolling van den heer Henri Polak voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in district Amsterdam III, vernemen wij nog dat de heer Polak, indien hij geko zen wordt, zijn functie als redacteur van het weekblad van den Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond zal neerleggen. Dit besluit is door den heer Polak in overleg met den bondsraad van don A. N. D. B. genomen. De „Tribune" meldt,w dat dc afdeeling Rotterdam van de S.-D. P. heeft besloten deel te nemen aan de navorkiezing in Rot terdam I, met dr. H. W. van Ravestcyn als candidaat. De heer J. R. Snoek Hcnkeraans heeft de hem door de Christelijke kiesvereeni ging aangeboden candidatuur in het dis trict Amsterdam II aanvaard. Minister Botha over <le staking bij de Kaïnl mijnen. Donderdag hield minister-president Bo tha te Potchefstroom een redevoering voor zijn kiezers in het Losberg-district, waar bij hij o. m. zeide, de staking en de daarbij voorgevallen onlusten zeer te betreuren. Het was zijn eerste ondervinding op dat gebied en hij hoopte, dat het in Zuid- Afrika nimmer herhaald zou worden. Had den beide partijen— zoo zeidc hij het advies der regeering onmiddellijk aan vaard, dan zou een staking vermeden zijn. Hij hoopte, dat de orde van duur zou zijn. Mocht er weer kwestie rijzen, dan hoopte hij, dat deze door minnelijke schikking op gelost zoude worden. De regeering ging er slechts noode toe over, om troepen af to zenden en zij dankte den arbeiders-leiders en mijndireoties voor hun samenwerking om een einde aan de staking te maken. De mijndirectics moesten er voor zorgen, dat het mijnpersoneel tevreden was cn hun mogelijke grieven onderzoeken en wegne men, terwijl van den andoren kant de werklieden niet onmiddellijk het werk moesten neerleggen, als hen iets hinderde, maar dit langs minnelijke schikking moes ten zien weggenomen te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1