N°. 16371 Maandag 7 Juli. A°. 1913. ;i (gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Be wettige erfgenaam. LEIDSCH MGrBLA PEIJS DER ADVERTENTIES: Van 1o regels 1.05. Iedere regel meer /O.I74. Orootero letters naar plaatsruimte. Kleine tdvertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 Oenta.—Voor het inoaaaeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leidon per week 0 Oenta; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gereatigd rijn ,.1.30. Franco por poat 1,65. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 10 Juli 1913, des namiddag* te twee uren. Te behandelen onderwerpen 1. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (184) 2. Benoeming van een tijdelijke leerares in de geschiedenis on aardrijkskunde a»n de Hoogere Burgerschool voor Meisjes (185) 3. Benoeming van een leeraar in het re kenen aan de afd. B. der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. '192) 4. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Jongensschool lste klasse. (186) 5. Verzoek van de Leidsche Gymnariiek- vereeniging „Donar", in zake het gebruik van het gymnastieklokaal aan de Pieters kerkgracht. (191) 6. Verzoeken van W. Hulsebosch en C. van Graven ter bokoming in eigendom van een 2-tal bermstrooken langs den Haar- lemmertrekvaartweg onder Noordwijker- hout. (190) 7. Verzoek van het Comité ter voorberei ding en uitvoering van ,,Plan 1913", om een garantie van ƒ3500, in de kosten der feestviering. (189) 8. Voorstel tot wijziging van art. 6 der verordening, houdende reglement op het beheer en bestuur der Stedelijke Fabriekea van Gas en Electriciteit te Leiden. (188) 9. Voorstel in zake de oprichting van een buitengewone lagere school voor zwak zinnige kinderen in een deel van het Cae- cilia-Gasthuis en tot beschikbaarstelling der daarvoor benoodigde gelden. (171) 10. Voorstel in zake de overdracht van de exploitatie van het spoorwegnet in^de Haarlemmermeer door de Holl. Electrische Spoorweg-Maatschappij aan de Holl. IJze ren Spoorweg-Maatschappij en de wijzi ging der voorwaarden, waaronder aan eerstgenoemde maatschappij subsidie werd verleend. (179) 11. Verordening op de Winkelsluiting. (145 en 172). 12. Verordening op Vergunnings- en Verlofslocaliteiten en Logementen. (163). 13. Bezwaarschrift tegen een aanslag 'de plaatselijke directe belasting, dienrt '1912. (187) Leiden, 7 Juli. Gistermorgen had in het kerkgebouw aan de Hooigracht alhier, de bevestiging plaats van ds. H. Thomas, van Berlikurn ovorgekomen, als prod, bij de Geref. Kerk alhier. De bevestiger, ds. H. J. Kouwenho- ^ven, had tot tekst gekozen Jes.' 40 vers 1 en 2. De Gemeente zong den nieuwen leer aar toe Psalm 134 3. Willem van Wieringen, leerling der 8ste kl. der openb. Jongensschool 2de kl. alhier, werd Zaterdag toegelaten tot de 2de klasse der H. B.-S. te 's-Gravenhage. Het gouden jubileum van de Zondags school der Chr. jongelingsvereen. „Prod. 12 vs. la," alhier, zal herdacht en gevierd wor den met een feestavond in hei; gebouw in de Janvossensteeg op 21 Juli, waarin dr D. Plooy, pred'. der Ned.-Herv. Gem. al hier, als spreker zal optreden en een uit voering zal gegeven worden door een kin derkoor uit de leerlingen der school, door de Chr. zangvereeniging Daniël d'e Lange" en door het Chr. harmonie-gezelschap „Po lyhymnia", en op 23 Juli met een boottocht met d'e leerlingen, ouders 'en kennissen en met muziek, naar Haarlem en Heemstede Aan het examen M. U. L. O., waar van het schriftelijk gedeelte werd afge nomen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Deventer, en Zwolle, wordt deelgenomen door 220 can didates Het mondeling examen heeft plaats op 10, 11 en 12 Juli en 21 Juli tot 2 Aug. te Utrecht. In de examen-commissie hebben o.a. zitting voor Ned. taal de heer J. B. Mby- nen, en voor Hoogduitsch de heer P. H. Snijders, beiden hoofd eener bijz. school te Leiden. Behalve de vroeger reeds vermeldei hebben het „Mercurius"-diploma der Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden- Vereenigingen in Nederland verworven voor boekhouden de heer J. Vreeken, te Hillegom, en mej. F. C. C. Hendriks, te Voorburg; voor Hoogduitsche handelscor respondentie mej. J. P. Zaayer, te Leiden, en de heer C. G. Snel, te Leiderdorp. De negende vacantieleergang voor Vl'aamsche en Zuid-Afrikaansche studenten zal dit jaar nog niet doorgaan.. De hoogleer- "aron, wier medewerking daartoe gevraagd was, waren bijna allen door het drukke jaar 1913 op andere wijze bezet. De commis sie heeft nu in overleg met de Leidsche studentenafd'eeling besloten den vacantie leergang uit te stellen tot 1914. (,,Neerl.) Tot buitengewoon opzichter is benoemd bij den bouw van het post- en tclegraafkan toor te Alphen de heer L. J. de Ven, van de Technische Hoogeschool. Volgens een bij het comité voor de rozententoonstelling te Boskoop ontvan gen bericht zal H. M. de Koningin Don derdag 10 Juli a.s. den dag na de opening een bezoek aan die tentoonstelling bren gen. In Den Haag werd het initiatief geno men tot het houden van een nationale er. internationale tentoonstelling van sport en toerisme. Deze is Zaterdagnamiddag offi cieel geopend. De voorzitter van het dagolijksch bestuur mr. A. J. E. A. Bik, die zich zeer veel moei te tot het welslagen dezer tentoonstelling heeft gegeven, hield een rede, zoo ook de burgemeester. Daarna verklaarde dezo de tentoonstel ling geopend cn nam de officieele rond wandeling een aanvang. De attractie van deze ,,N. I. T. S. T." «al zijn het Lunapark, met Hagenbeek. Tot besluit der lustrumfeesten te Delft had Zaterdagavond in ,,Stads-Doe- len" de aanbieding plaats aan het Delftsch Studentenkorps van het geschenk namens de burgerij, een klok in empire- stijl voor de Senaatskamer on de So- I ciëteit Phoenix." De burgemeester van Delft, als voorzit- I ter der commissie, bood het geschenk aan I en wees daarbij op de schitterende wijze, waarop de feeeten geelaagd zijn. De pre sident van den Senaat, jhr. Röell, dankte namens don Senaat. Gisteren werd de predikbeurt in de Hofkapel ten paleize Het Loo vervuld door ds. W. L. Weiter, uit 's Gravenhage. Bij Kon. besluit zijn nieuwe uniformen vastgesteld voor de officieren van het Militaire Huis van H. M. de Koningin voor zoover zij behooren tot de landmacht. Deze uniformen zullen van 1 September af door die officieren moeten worden gedra gen. De Eerste-Kamer-leden Van Nie- rop (U.-L.) en Staal (U.-L.), die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, heb ben aan de vrijzinnig-democratische Sta- tenclub op tot hen gerichte vragen ge schreven, dat zij zich voor een vernieu wing van hun mandaat beschikbaar stel len en dat zij het programma der vrijzin nige concentratie geheel onderschrijven. Het bericht/ als zx>u bij 't Kiescollege der- Ned.-Herv. Gemeente te Amsterdam het voornemen bestaan dr. J. Th. de Vis ser, indien deze niet weder tot lid der Tweede Kamer wordt benoemd, weder te Amsterdam te beroepen in de vacature- ds. G. J. Vos Azn. of ds. P. C. van der Horst, is, naar „De Standaard'' van wel ingelichte zijde verneemt, beslist onjuist, aangezien dr. De Visser het beroep niet izou aanvaarden. De Raad van Doetiohem heeft be sloten tot invoering der wettelijke 9-uurs- winkelsluiting. De gewone audiëntie van den Mins ter van Landbouw, Nijverheid en Handel op Woensdag 9 Juli en die van den Mi nister van Oorlog op 'Donderdag 10 Juli zullen niet plaats hebben. HILLEGOM, Aan de aannemers Jobs Kraay en Co., alhier, is opgedragen tet bouwen van een winkelhuis met geheele be timmering voor rekening van de Alg. Ar- beiders-Coöporatie ,,De Dageraad" te Am sterdam, en hot bouwen van een hotel te Noordwijk-aan-Zee, voor rekening van de Maatschappij „Huis ter Duin", zonder sa nitair, olectrisch licht, lift, enz., tot een bedrag van 160,000 gulden. De handelsdrukte in het bloembollen- bedrijf is weer aangevangen. Donderdag morgen a.s. wordt de bloembollenbeu r« in de groote zaal van café „Flora", alhier, geopend. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer A. van Rhijn, heeft wegens hoogen leeftijd onts'ag genomen uit het college van kerkvoogden der Ncd.-Herv. Kerk alhier. Negen en dertig jaren was de heer Van lihijn kerk voogd; de laatste tien jaren president kerk voogd. Aan J. de Best, J. van Duin en C. Ouwchand, alhier, is op grond van kost winnerschap vrijstelling van den dienst o de militie verleend voor den tijd van een jaar. KOUDEKERK. Als naar gewoonte reed gistermorgen de landbouwer K., uit de La- gewaard, naar de kerk. Ter hoogte van de Hoogwaardschebrug brak plotseling e.m wiel van het rijtuig, zoodat de wagen om sloeg. Gelukkig bepaalde zich de schade bij enkele gebroken ruiten. De inzittenoen kwamen met den schrik vrij. LEIDERDORP. De vrouw, die de vorige week in overspannen toestand 's nachts haar woning verliet en te Leiden werd aangehouden, is Zaterdagmiddag naar het krankzinnigen gesticht „Bloemendaal", te Loosduinen, overgebracht. SASSENHEIM. Het bordje bij den War monderdam met „Let op do tram" is weg genomen en door den A. N. W. B. vervan gen door een wegwijzer. Binnen korten tijd zal, een honderd meter den weg op, ecu waarschuwingsbord worden geplaatst. In de bestuursvergadering der Vei ecniging voor Kantoor- en Handelsbedien den alhier is herkozen als secretaris, d- heer Dormar en gekozen tot penningmo-9- ter de heer Pera. Woensdagmorgen zal de alhier opge richte Bloombollenbeurs ©enigszins feeste lijk worden geopend. Het dagelijksch be stuur der gemeente zal er bij tegenwoordig zijn. ZOETERWOUDE. In de opgave van het stemmenaanlal der candïdaten voor eten Raad stond voor den heer A. J. Boer ver meld 11dat moest zijn 114. Vergadering van de Vereeniging Tan Onderwijzers en Onderwijzeressen in het Arrondissement Leiden. In Hotel „Hof van Holland", to Noordwijk- Binnen, werd Zaterdag de 28<to vergade ring gehouden van deze Veréeiiiging. Zij werd bijgewoond door 82 personen en geopend door den Voorzitter, den heer Tj. Kielstra, schoolopziener in het Axr. Leidon. Hij heette de aanwezigen welkom en be groette inzonderheid deu heer J. C. Fabius, inspecteur van het L. O. in de 2do inspectie, en later den heor S. A. d'Engclbronner, schoolopziener in liet Arr. Alk-emade, wien hij beiden zijn dank bracht voor :t bijwouen dezer vergadering. Als treffend feit memoreerde de Voorzit ter, dat van hot personeel in dit Axr. in, geen drie jaren niemand dcor den dood was uitgevallen. Wel was in 't afgcioopen jaar de heer W. Croot, rustend schoolhoofd van Valkenburg, te Oegstgecst overleden en gaarne wijdde hij aan diens nagedachtenis een hartelijk en waardeerend woord. Ook re leveerde hij het feat, dat de heer S. P. Pordijk, te Leiden, na een halve eeuw van arbeid het onderwijs gaat verlaten cn hij wenscht© hem vele jaren van welverdiende rust toe. Voorts herdacht hij het pa3 gevierde jubileum van mej. J. Gerlach, onderwijzeres te Leiden. Daarna deelde hij mede, dat de hoer De Houdt zijn beloofde voordracht voor de vol gende zomervergadering had in uitzicht ge steld, dat dan cok wellicht dr. Bos zou optreden, terwijl prof. dr. Lorcntz voor de a.s. wintervergadering voorloopig had toege zegd. Van do hoofden der lste klasse' scholen te Leiden, alsmede van den heer J. B. Mey- nen, was bericht ontvangen, dat zij met hun personeel verhinderd waren aanwezig te zijn. Tijdens do vergadering kwam nog bericht van den heer J. A. van Hamel, wethouder van oud. te Leiden, en ook van den bur gemeester van Ncordwijk, dat zij verhinderd waren. Eindelijk deed de Voorzitter nog een mc- dcdeeling over leerplichtstaten, waaromtrent do heer M. van Wamelen nog nader inLiclv* ting verzocht. Hierna werden de notulen der in 't afgo- Icopen jaar gehouden vergaderingen gelezen en onder dankzegging aan den aftredenden secretaris goedgekeurd. Voorts werd de rekening, sluitend mot oen batig saldo van f 92,50, in orde bevonden en goedgekeurd, nadat do commissie, met het nazien belast, er bij het bestuur op had aangedrongen, dat dit zou trachten do mot- leden te bewegen zich bij do Vereeniging1 aan te sluiten. Bij de verkiezing van oen bestuurslid, deed do heer G. H. Nuesink nog de vraag of het bestuur op het voorgestelde dubbeltal in het vervolg ook Bondsleden wilde plaatsen, zooals verleden jaar geschiedde. De Voor zitter merkte op, dat noch door hemzelf, noch door het bestuur gevraagd wordt of de aanbovolenen tot een of andere vereeni ging behcorcn, welk standpunt liij wenschto te handhaven. Gekozen word nu do heer D. C. Schuit, te Leiden, die de benoeming aannam, terwijl Leiden werd aangewezen als plaats vcor de zomervergadering in 1914. Hierop kreeg do lieer P. II. Snijders, van Leiden, liet wcord cn ving hij zijn causerie aan ovor: „Do Biologie van het woord." Spr. stelde voorop, dat, toen hem verzocht was, vcor deze vergadering op to treden, hij geantwoord had, dit wel to willen doen, doch slechts over een onderwerp, aan zijn speciaal vak, in dit geval „de woordbeschou wing", ontleend. Dat vak kan echter in hoofdzaak slechte hun belang inboezemen, die taal, of liever talen, onderwijzen.. Voorts meent hij met zijn pianier van talenstudie een weg to betreden, die niet steeds gevolgd wordt, doch die daarom niet minder recht van bestaan hoeft. „Een ernstige zaak is ecu werkelijk ge not," citeerde spr. en zoo is 't een genot, door te dringen in de woorden zelf. Vooral' vcor ons, die anderen moeten onderwijzen, meet 't woord moer zijn dan een klank. Doör vergelijken van woorden kunnen we o, zoo veel verklaren, vervolgde spr. Hoe vaak ook! no ine n wc van het Nederlandsch aan, dak iets begrepen is, en dat toch duister bleef..; Wo onderwijzen Grammatica en ten onrechte vcrwaarlcozen we Phonetiek en Beteekenïs-; leer, die zoo kunnen medewerken tot vei'-, meerdering van het woordmateriaal en tot uitbreiding van kennis. Hoe juist zegt R. Hildebrand: Dergelijk taalonderwijs heeft de kern van de toekomst in de hand. „Wat is Taal?" vraagt spr. „Klank", ant woordt men dat is niet lawaai, geen ver-, nisje, doch een vorm, weermoe wo uitdruk king geven, die, aangevat, begrepen kan! worden. En daarop moeten we het oog hou den. Is 't niet eigenaardig, dat 't wcord Ver balisme juist gedachteloos woordgebruik' moet beteekenen. Met welk vak kan men zoo geoefend war den in helder en klaar denken als juist dcor taal, mits goed onderwezen, en daarbij met toepassing van wat de wetenschap vast stelde. Dan niet 't geheugen volgepropt, maar de kennis moet gebracht worden van het ge heugen naar het versta ud. Ten bewijze van de dcor spr. gegeven stel lingen en ter verduidelijking van de moge lijkheid zo bij het onderwijs in practijk to brengen, gaf spr. thans een menigte voor beelden, wcord. en beteekenisfamilies, aan 't Nederlandsch en aan do moderne talen ontleend cn verklaarde hij do verwantschap in klank of beteekenis. Dit gedeelte van spr.'s 9) Maar hij geloofde aan de rechtvaardig heid der eeuwige wettenhij geloofde, dat een mensoh in een later leven beloond wordt voor het goede en gestraft voor het kwade,, dat hij op aarde heeft gedaanen dus achtte hij het niet mogelijk, dat de straf, aan welke hij zooeven had gedacht, werkelijk aan Kenneth Athol was opge legd. „Zwart, ja, zwart, zoo zou hij er pa zijn dood moeten uitzien, als de ziel van een mensch in kleur overeenstemt met de daden, door hem in zijn leven verricht. Want ik geloof niet, dat er ooit een zwar tere ziel in het stoffelijk omhulsel van een mensch heeft geleefd", zei Forbes bij zich- zei, de gedachten, die naar aanleiding van wat het meisje had gezegd, in hem waren I opgekomen, verder uitspinnende. Dat het een straf kon zijn, tot welke do vroegere heer van Craig Athol veroordeeld .kon zijn, deze gedachte liet hem nu niet t 1 meer los. Maar al maakte het feit, dat hij zelf behoorde tob en was opgegroeid te midden van een volk, dat geloofde aan i geestverschijningen, en hek&en, cn waar- r zeggers en het Tweede Gezicht, en al der- t gelijke mysteriën meer, toch deed zijn aan geboren voorzichtigheid hem inzien, dat het verkeerd zou zijn iemand deelgenoot te maken van zijn vermoedens. Hij wist zeer goed, dat, als het kasteel eenmaal den naam kreeg van een huis, waarin de goest van den voormaligen eigenaar rondwaarde, de familie van den tegenwoordigeh bewo ner hier veel last van zou kunnen hebbel Geen enkele dienstbode zou nog op Craig Athol willen blijven, en als men er toe over ging het te willen verhuren, zou het zeer moeilijk zijn iemand te vinden, die geneigd was een huis, dat zoo te boek stond, te betrekken. Vóór Forbes in slaap viel, was hij het met zichzelf eens, dat, al moest allés, wat de dienstbode den volgenden morgen ver telde, ziin vermoeden bevestigen, hij in ie der geval een houding moest aannemen als of hij de mogelijkheid, dat het bezoek van dien nacht een bovennatuurlijk karakter droeg, ten eenenmale verwierp. Het feit, dat hij de rechtskundige, raadsman der familie was, deed hem gemakkelijker tot dit besluit komen. Hij voelde, dat hij niets moest doen, dat haar belangen kon scha den. Ja, hij zou hartelijk lachen, zoodra ie mand te kennen wilde geven, dat er een geest in de bibliotheek van Craig Athol rondwaarde. Als de dienstboden op iets van dien aard zinspeelden, zou hij hen da delijk „doodslaan" met de verklaring, dat de deur, die van het terras toegang gaf bot do bibliotheek, open had gestaan. Hij zou hun vragen wat een geest te doen kon hebben met een open deur of een raam. Iedereen, die verstand had van spoken, wist immers zeer goed, dat het hun geheel onverschillig was of een deur al of niet openstond, daar zij in beide gevallen even gemakkelijk naar binnen weten te dringen Den volgenden morgen zocht hij zoo spoe dig mogelijk een gelegenheid, om een on derhoud te hebben met Mary Allen. Zij zat in de kamer der huishoudster en de wond aan haar hoofd was niet zeer ernstig, ofschoon zij in den beginne hevig had ge bloed. Alvorens echter met haar te spre ken, informeerde Forbes eerst naar haar bij do huishoudster. Van haar hoorde hij, dat Mary Allen een meisje was, van wie niets dan goeds kon worden verteld. Zij was de dochter van een der pachters van een nabijgelegen landgoed en haar broor was een van Sir Drummonds onderopzich ters. Zij was reeds ruim een jaar verloofd met iemand, die werkzaam was op een zeer degelijk kautoor te Paisley, en in heb begin .van het volgende jaar zou het huwe lijk voltrokken worden, 't Was niets voor haar, om met een anderen man een af spraakje te hebben, zei de huishoudster. „En nu dc knechts van het kasteel?" vroeg de heer Forbes. „Zou één van hen in staat zijn een ongepaste grap uit te halen, donkt u?" De huishoudster schudde van neen en achtte het ook een onmogelijkheid, dat een der vrouwelijke bedienden met een man kon hebben afgevsproken hem in de biblio theek te zullen ontmoeten. „Dan een andere vraag. Zou iemand ook hebben kunnen slaapwandelen? Heeft Mary Allen dit bijvoorbeeld wel eens ge daan?" vroeg Forbes. Ook dit werd door juffrouw Anderson verworpen. Voor Mary Allen dien nacht naar de bibliotheek was gegaan, had zij nog met het meisje, met wie zij haar slaapka mertje deelde, gesproken. De huishoudster vertelde hem hoe alles was toegegaan. De twee meisjes hadden een kamer dicht bij de bibliotheek en één van de twee, die een bijzonder lichten slaap had, werd wakker door een geluid, alsof iemand bezig was een lat aan het raam der bibliotheek te verschuiven. Zij wekte Mary en beiden hoorden toen ook hetzelfde geluid. Mary had toen inderhaast eenige kleedingstuk- ken omgeslagen cn was weggegaan, om dc huishoudster te waarschuwen. Terwijl zij de gang doorliep, zei zij bij zichzelf, dat zij misschien beter deed met, alvorens alarm te maken, even een blik in de bibliotheek te werpen. Zij deed het, en. de rest wist men. Dezo bij-zonderheden, hem door de huis houdster meegedeeld, werden door Marv zelf bevestigd. De heer Forbes zotte haar aan, alles te vertellen, wat zij wist. Hij prees haar om haar moed, omdat zij al leen de bibliotheek binnen had durven gaan; hij geloofde niet, dat een der man nelijke bedienden haar dit zou hebben na gedaan. Het meisje was echter verstandig ge noeg, om te begrijpen, dat zij roekeloos gehandeld had. Als er werkelijk inbrekers in huis waren geweest, zouden zij er im mers niet tegen op hebben gezien haar voorgoed uit den weg te ruimenMaar ook Sir Drummond hield vol, dat zij blijk had gegeven van grooten moed. En toen vroeg hij haar of zij er nog zeker van was, dat zij iemand in do kamer gezien had. „O. ja, heel zeker", zei zij zacht. „Nog nooit .in mijn leven heb ik zo ju griezeli- gen man gezien. Hij stond vlak tegenover die schilderij en 't was alsof er van hem •en liohtstroom uitging, die juist op het portret viel, want ik had het nog nooit zoo duidelijk gezien, 't Was alsof de vrouw leefde en uit de lijst -.vil lo stappun Hij had niet gehoord, dat ik binnen was ge komen, en ging door met heel zacht en op bedroefden toon met het portret te pra ten, wat hij vóór ik binnenkwam zeker ook reeds had gedaan". „En wat zei hij wel tegen haar?" vroeg Forbes. „Hij spraiv te zacht aan dat ik hem goed kon verstaan, 't Eenige, wat ik hem duidelijk hoorde zeggen, was, dat» hij een heel warm oord verlaten had om hier te komen en haar terug te zien en dat hij altijd »zoo vervuld was geweest van liefde voor haar, dat er in zijn hart nooit plaats had kunnen zijn voor een andere vrouw. Op dat oogenblik hoorde hij mij, geloof ik, of zag hij het verschijnsel van de kaars, die ik in de hand had, want hij keerde zich om en zag mij. Toen heb ik zeker een gil gegeven". „Was het een oude man?" „Neen, niet oud. Maar ook niet be paald jong. Zoowat tusschen de dertig en veertig, zou ik zeggen". „En zag je ook iets bijzonders aan hem?" „Hij zag zoo zwart, mijnheer", zei zij op een fluistertoon. „Dat deed me zoo schrik ken". „Maar er zijn verschillende soorten van zwarte mannen" merkte Sir Drum mond op. „Je hebt wel eens een neger gezien, nietwaar? Leek hij op een neger? Had hij kroeshaar en dikke lippen?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1