No. tes*70 LEIBSOH BAGBZiAD, ZcLt®rdagp 5 Juli. Bordo Blad. Anno 1913 Buitenlandseh Overzicht. Gemengd Nieuws. Uit de „Staatscourant". r In Johannesburg heeft de staking reeds érnstige gevolgen gehad. Gisteren leidde een poging van stakers, om een betooging op het marktplein te houden, toen. de overheid de betooging verhinderde, tot wanor d e 1 ij k e tooneelen. Ecnigen tijd voor de betooging zou be- 'ginnen, had cavalerie en politie het markt plein bezet. Be stakers gooiden de politie met steenen, die daarop een charge met den wapenstok deed. Toen de houding der stakers dreigend werd, trok de cavalerie de sabel en dreef- de me nigte' uiteen, zonder echter gebruik van de wapenen te maken. Tal van poli tie. agenten én stakers zijn gekwetst. Verscheidene sta kers zijn ingerekend. Later hebben zich do onlusten herhaald. Een luitenant der cavalerie is gewond en ligt bewusteloos. Een commissaris van politie én vier agenten zijn eveneens gekwetst. Het tramwegpersoneel heeft zich hij de stakers aangesloten. I)c trams rijden niet meer. Ben menigte, met vrouwen aan het hoofd, lieeft - -de gemeentelijke electrisolie centrale bestormd en het personeel weggejaagd,1" zoo dat de centrale geen stroom meer kan leveren. Een troep stakers is daarna naar het cen traalstation getrokken en "heeft het trein verkeer stop gezet, zoodat te Johannesburg !de trein- en tramdienst thans geheel stilstaat. Be leiders dear staking keurden het bin nendringen der electrische centrale af. Be stad, die in duister was gehuld, wordt thans weer verlicht. Be stakers zijn de baas op de straten en kaden" en op het station Braamfontcin, het centraal-station voor het spoorwegverkeer naar Transvaal. Be machinisten blijven bij hun locomotie ven en weigeren mee te staken, maar zij kunnen niets uitrichten. Het verkeer naar het Zuiden staat ge heel g'til. Be menigte hoeft het Park-station in brand gestoken. Be troepen zijn niet in staat de orde te handhaven. In Johannesburg heerscht e:n toestand van 'anarchie. Be menigte heeft een groot ge bouw in het midden der stad in brand gestoken. Zij steenigt de politie, die de gebouwen van Wernher en Beit beschermt. De politie waarschuwde driemaal en vuurde toen. Do bureaux van het nieuwsblad do „Star" staan ook in brand. Be menigte trok vanavond ook los op de 'grooto kantoren der mijnen, doch de politie vuurde, waarop de menigte terugtrok. De ïegeering te Pretoria lieef^ nog 300 man infanterie uit Roberts Heights naar den Rand gezonden. De spoorwegmannen zullen vergaderen om te bespreken of zij uit solidariteit met d-o mijnwerkers ook zullen staken. De heerspbende verwarring belet een be trouwbaar overzicht van den stand der sta king in de onderscheidene mijnen. Be lei ders der mijnwerkers verklaren, dat het werk in alle mijnen feitelijk stil ligt. De plannen der Belgische regeering om èen belasting te heffen op de safes, leen niet geringe ook, want het minimum is op vijf francs gesteld, geniet weinig sympathie. De critiek komt al los. Bat is een bi ij de t ij ding voor de kleine spaarders en de dieven, merkt de „Nieuwe Gazet" spottend aan. De meesten toch van de huurders van zulke brandkastjes in de banken zijn niet wat men noemt kapi talisten. Dezen hebben hun effecten thuis in de brandkast of lateji hun vermogen 'be- heeren door een bank. Een huurder van ben safe js gewoonlijk een kleine spaarder. En deze lieden zullen getroffen worden eoi 'gedwongen hun ppaarduiten weer thuis te bewaren, hetgeen het inbrekersgilde ten goede zal komen. t Het blad zou de regeering willen vragen waarom zij, als ze dan zulk een belasting invoeren wil, ook niet de brandkasten in de particuliere woning zou belastenen lals ze dan toch eenmaal den weg is opge gaan om de voorzichtigheid te belasten, waarom- dan ook maar niet oen belasting 'gesteld pp sleutels en sloten, waarom geen penningen geslagen, zooals de honden dragen, om aan de sleutels te hangen? Bij voorbeeld een penning van 10 frs. voor èen staldeursleutel, een van 5 frs. voor een binnendeursleutel, enz. Voor een wijnkelder sleutel zou een penning van minstens 25 frs. noodig zijn. Behalve dat de Pransche Kamer het voor stel tot invoering van een diensttijd van 28 maanden verworpen heeft, heeft ze zich be ziggehouden met de interpella.tiea over de incidenten in sommige ka zernes voorgekomen naar aanleiding .van de indiening der wet op den drie-jarigen dienstplicht. Be socialist Sixte Qucnin richt heftige [persoonlijke aanvallen tegen minister Etienne, idie luid rumoer in de Kamer veroorzaken. Jaurès vraagt tot hoever de reactionaire beweging zal gaan en beschuldigt de voor standers van den driejarigen dienstplicht in 'de heftigste bewoordingen, dat zij de meest [perfide middelen tegen de republiek aan wenden. 1 Barthou hèïinnert aan zijn verklaring, dat hij do lichting, die twee jaar heeft gediend, telechts naar huis zal laten gaan, indien men hem over de noodige strijdkrachten de be schikking geeft om aan den hui tenia ndsckën toestand het hoofd te kunnen bieden. De internationale moeilijkheden zijn niet ver- ïninderd. Over de voorvallen in de kazernes zegt [Barthou, dat zekere vereenigingen daarvoor Verantwoordelijk zijn. Ten slotte brandmerkt bij de schuldigen, die verdienen, dat de wet in al haar gestrengheid op hen wordt toege past. Met 347 tegen 167 stemmen besloot de Ijvamer Barthou's rede in het openbaar te laten aanplakken. Evenals in Duitschland is ook in Frank rijk natuurlijk de vraag, hoe aan de dub belt jek te komen om de kostbare leg er- uitbreiding te k-uaUft-n betalen. De begrootingscommissie uit de Kamer heeft den minister van financiën gehoord, die verklaarde dat men algemeen d e g e 1- delijke lasten die de invoering van den [driejarigen dienstplicht zal meebren gen, wil leggen op de welgestelde klassen. Hij zou een ontwerp indienen, gegrond op een administratieve .schatting van vermogens. Hij rekende op 220- tot 240,000 belastingplichtigen, die gezamen lijk 100 millioen francs zullen bijdragen. De commissie heeft een motie aangeno men, waarin een belasting op het vermogen wordt verlangd, ter dekking van de uit gaven voor eenmaal en der blijvende kos ten der nieuwe militaire nfaatregelen. In het Engelsche Lagerhuis is een zeer belangrijke kwestie aan de orde geweest, die tot lange besprekingen aanleiding gaf en tot een nachtelijke zitting heeft geleid. Men is bezig geweest met de behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing van het meervoudig stemrecht. De unionisten zijn tegen het wetsont werp. De groote meerderheid van de kie zers met meer dan één stem belmoren tot hun partij. Een aanmerkelijk aantal zetels gaan ongetwijfeld voor hen verloren bij opheffing van het meervoudige stemrecht. Als zij nu tegen het wetsontwerp zijn, is 't niet dat zij het beginsel willen behouden slechts enkelen welen dat maar, zeggen zij, omdat de regeering iets veel ergers in het kiesrecht laat bestaan, n.h, dat er districten zijn met een paar duizend kiezers en andere met evenveel of tweemaal zoo veel tienduizenden. Die kiezers in de kleine districten hebben dus tien- tot twintigvou- dig meer stemrecht of stemkracht dan die in de groote. De liberalen geven toe, dat dit ver keerd is, maar zeggen, dat een herindee- ling van de districten een omslachtig werk is, en zij alvast beginnen met het meervou dige stemrecht op te heffen. Zij komen er voor uit, dat zij de unionisten niet lan ger het voordeel van deze onbillijkheid willen laten. Het Hoogerhuis verwerpt het wetsont werp natuurlijk, maar de regeering zal het met de parlementswet doorzetten, zooals het [dat o.m. ook heeft gedaan met het home rule. In de Luxemburgsche Kamer is een hevig incident voorgevallen tusschen Ide afgevaardigden Muller en dr. Kayser. De laatstgenoemde had Muller voor kwa jongen en lafaard uitgescholden en deze ging zijn tegenstander te lijf, sloeg naar hem en kreeg hem eindelijk bij een oor te pakken. Tafels en stoelen vielen om en de kamer bood een tooneel van de grootste wanorde, toen andere afgevaar digden [d^ vechtenden scheidden. Het reglement van orde zal nu aan gevuld worden in dien zin, dat afgevaar digden die door belcedigende woorden aan leiding- geven tot dergelijke voorvallen, kunnen worden geschorst. De g r o o t h e r t o g i n van Luxem burg is gistermiddag öm vier uur te Brussel aangekomen om een bezoek te brengen aan den koning en de koningin van België. De koning ontving haar aan het station en reed met de groothertogin naar het paleis. Zij werden hartelijk toegejuicht. Gisteravond was er galamaaltijd ten pa- leize. De koning en de groothertogin wis selden hartelijke toosten. De aauvuKliiigsverkieziiigcu voor de Tweede Manier. Dc minister van Binnenlandsclie Zaken overwegende, dat de heer mr. W. H. de Beaufort de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet heeft aangenomen en dat mitsdien in het kiesdistrict Amsterdam VI een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van die Kamer heeft goedgevonden, te bepalen dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 10 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 Juli d. a. v. ,en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Juli d. a. v. De Christelijk-Historischen in Amsterdam II en Amsterdam VI hebben aan dr. De Visser, met het oog op de komende naver- kiezingen, de candidatuur aangeboden, maar deze heeft haar niet aangenomen. Naar ,,Het Volk" meldt, heeft mr. P. Rink aan de vrijzinnigen te Hoogezand doen weten, niet genegen te zijn, ander maal een candidatuur voor de Tweede Ka mer te aanvaarden. De Kabinetscrisis. Deze week hebben de herkozen en nieuw- gokozen leden der Tweede Kamer, die bij de Liberale Unie zijn aangesloten, in Den Haag een groepsvergadering gehouden, in verband met de ministerieele crisis. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, is tot nu toe van de zijde der vrijzinnige concentratie nog geen enkel aanbod aan de sociaal-democratische Kamerfractie gedaan om in een eventueel te vormen kabinet zitting te nemen. Een der Haagsche medewerkers van de „Tel." meldt: In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van het S.-D. A.-P.-bestuur en de soc.-dem. Kamerfractie, is besproken, in welken geest mr. Troelstra bij zijn be zoek 'aan H. M. den politieken toestand zou uiteen zetten. Naar ik uit zeer goede bron verneem, is in die bijeenkomst, na uitvoerige gedach- tonwisseling, het volgende besloten. Mr. Troelstra zou H. M. mededeelen, dat volgens zijn zienswijze het optreden van een concentratie-ministerie het meest voor de hand lag. Dat ministerie zou dan moeten optreden met als hoofdpunten op haar pro gram: staatspensionneering en beperkte grondwetsherziening, ter invoering van het algemeen mannenlriesrecht en tot het weg nemen van de beletselen in de grondwet, die de invoering van vrouwenkiesrecht in den weg staan. De S.-D. A.-P. zou dan geneigd zijn, zulk een ministerie krachtig te steunen de soc.- dem. Kamerfractie zou dat kabinet geen moeilijkheden in den weg leggen, waardoor de rechterzijde gelegenheid vond om het binnentijds ten val te brengen. Tevens zou mr. Troelstra verklaren, dat de S.-D. A.-P. niet bereid was een minis terszetel te aanvaarden. Centraal flarean voor Sociale Adviezen. Het Centraal Bureau voor Sociale Ad viezen te Amsterdam bericht ons, dat in den loop van het tweede kwartaal van 1913 door het Bureau zijn verstrekt 20 ad viezen van meer uitgebreiden omvang. Deze adviezen betroffen o. a. volkshuisvesting 5 arbeidsreglementen 1collectieve contrac ten 1pensioen- en ziekenfondsen 4vak- vercenigingen 4andere vereonigingen 2 terwijl de overige bestonden in beoordce- ling van een ontwerp-verordening op de openbare reinheid en gezondheid en het verstrekken van inlichtingen aangaande de arbeidswet en de inval iditeits- en ouder domswet. Deze adviezen werden verstrekt aan gemeenten 1Kame<« van Arbeid 1on dernemingen 2particulieren 2vereeni- gingen 14; en waren afkomstig uit de vol gende plaatsen Amsterdam 8 Dordrecht 1Exlöo 1 Den Helder 2Hilversum 1 Leiden 1Rotterdam 2Terwolde 2Vlis- singen 1 Zwolle 1. Als adviezen van geringeren omvang wer den o. a. verstrekt inlichtingeen over de ten onzent bestaande bepalingen over „Hausier- und Straszenhandel", over het hier te lande al of niet voorkomen van in richtingen gelijk de in Duitschland bestaan de „Fursorgee-inrichtungen fur wanderncle Arbeiter", oprichting en organisatie van een gemeentelijk werkloozenfonds, de er kende bijzondere kassen volgens de Ziekte wet cn de wijze van verkrijging van kon. goedkeuring op gewijzigde statuten. Voorts is de catalogus der bibliotheek betreffende de rubriek Coöperatie eenigen tijd geleden in druk verschenen. Tengevol ge van bijzondere omstandigheden kon de verzending eerst dezer dagen geschieden. De catalogus is voor leden van het Cen traal Bureau voor f 0.50, voor anderen voor f 0.75 verkrijgbaar. Vanaf 15 Mei is als onderaf deeling van het Centraal Bureau in werking het Bu reau voor rechtsbijstand aan on- en minver mogenden te Amsterdam. Tot 1 Juli zijn. door dit Bureau ongeveer 1300 personen geholpen. Het aantal menschen, aan wie op één zitting hulp wordt verleend, loopt thans gewoonlijk tegen den 40. JMardiiiaal Van llossiim te Amsterdam. Met den trein van 6.02 uur arriveerde Kardinaal Van Rossum gistermiddag aan het Weesperpoortstation uit Utrecht te Amsterdam, door honderdtallen opgewacht. Te Utrecht had Z. E. op zijn reis van Ro me naar Nederland eenige uren vertoefd, tot het brengen van een bezoek aan den Aartsbisschop van Utrecht, Z. D. H. Mgr. II. van de Wetering. Het stationsplein, zoomede het perron, waren door de politie afgezet. Op den juisten tijd reed de trein het station binnen en werd Z. E., die vergezeld was van zijn secr., den zeereerw. Pater dr. Jos. Drehmanns en ,,gentilhomme" II. Drehmanns, alsmede door pater-provin- ciaal A. Beukers, op het tweede perron door de leden van het „Heérencomité ter ontvangst van Z. E. Kardinaal Van Ros- sum" ontvangen. Vervolgens schreed Z. E. door een dub bele haag van studenten en leerlingen der Katholieke H. B.-S. en het Gymnasium naar de fraai versierde eerste-klasse- wachtkamer. Aldaar hadden rich tal van hoogwaardigheidsbekleedeTs der Kerk en Raadsleden ter verwelkoming van den Kardinaal vereenigd. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haar lem, riep Kardinaal Van Rossum in harte lijke bewoordingen het welkcan in Neder land toe, waarna door den heer Schade aan Z. achtereenvolgens werden voorge steld Mgr. L. E. Jansen, deken van Am sterdam, Mgr. Meeuwsen, bisschop van Suriname, tijdelijk hier te lande vertoe vende, Mgr. Van Zanten, de R.-K. leden van den Amsterdam9ohen Gemeenteraad, prof. De Groot, Mgr. Klönne, vertegen woordigers der R.-K. studenten-vereeni- ging c. a. Hiermede was de plechtige ontvangst geëindigd en werd in de ge reedstaande auto's naar de Kerk der Eerw. paters Redemptoristen aan de Kei zersgracht gereden, waar de Kardinaal volgens kerkelijke ritueel ontvangen werd. Het bekende knapenkoor zong. Het kerkgebouw was rijk met bloemen versierd en baadde in een zee van licht Een indrukwekkend moment was het, toen de Hooge Bezoeker over de talrijke schare den zegen uitsprak. Na de kerkelijke plechtigheid^ die slechts kort duurde, begaf kardinaal Van Rossum zich dadelijk naar het aan het kerkgebouw grenzend Redemptoristen klooster, alwaar Zijn Eminentie gedurende zijn verblijf te Amsterdam gehuisvest is. Het bezoek van Kardinaal Van Ros sum is van groote beteekenis. ,,De Tijd" en ,,De Maasbode" kwamen gisteren met extra-bladen uit. Het is_dan ook bijna vier eeuwen gèleden, dat een Hollander het kardinaalspurper droeg. Ne derlanders, die in de R.-K. Kerk de hoog11 ste waardigheid bekleedden waren: Paus Adriaan VI, geboren in 1459 te Utrecht; Kardinaal Willem Enchevoirt, geboren te Mierlo in 1465, en thans Kardinaal Van Rossum, geboren te Zwolle, 58 jaar oud. Do jacht op do baauijes. De heer P. J. F. du Bois, te Amsterdam, schrijft aan „De Telegraaf" onder het hoofd Jacht op baantjes'? het volgende: De onder het hoofd „De jacht op de baantjes" in uw avondblad van 3 dezer op genomen, blijkbaar eenigszins sensatie-wek kende beschouwing in verband met mijn, op eigen verzoek, ontvangen eervol ontslag als ddr. der Rijkspostspaarbank, vordert, om der waarheidswille en ter ver mijding van verkeerde gevolgtrekking, eeni ge rectificatie. Ik laat de mededeeling, als zou de heer P. P. C. Colette, kolonel-commandant der 3de brigade infanterie, als mijn opvolger wor den aangewezen, voor rekening van uw zegsman uit 's-Gravenhage. .Vis er benoe mingen van eenige beteekenis op til zijn, wordt er nog al eens gephantaseerd en blij ken de opgeworpen balletjes vaak ca nards te zijn geweest. In koeverre het loopend' gerucht omtrent de voorziening in de d. d. 1 September a. s. komende vacatu re een gerucht wat ook mij ter oore kwam waarheid of verdichting bevat, zal de naaste toekomst wel leeren. Uw berichtgever blijkt intussohen niet juist te weten, hoe het met het pensionnee- ren in de ambtelijke wereld toegaat. Volgens hem tooh zou ik hebben laten ver luiden, dat ik zou heengaan, zoodra ik el ders een mij passende bezigheid had gevon- den. Een ambtenaar, die, naar de gewoonte niet naar de wet, op grond van een zekere nogal eens willekeurig getrokken leef tijdsgrens rijp voor pensioen wordt geacht of uit eigen beweging heengaat, heeft niet het recht zich het tijdstip van zijn pension- neering voor te behouden, nog minder om aan zijn ontslag een voorwaarde te verbin den. De bepaling van dat tijdstip geschiedt door den minister. Doch, dit nu daargela ten. Waartegen echter dient te worden opge komen, is de beslist onware tirade om trent mijn nieuwe functie van gedcgeleerd commissaris van de Algemeen e Hypotheek bank alhier, welke functie men te mijnen aanzien wel als tegenwicht of con- solatie van hooger hand, voor mijn af treden, wil laten gelden. Ziehier de ware toedracht dier zaak: Toen de niet aan minister Regout verwan te heer E. Th. Smeets, oud-controleur van het kadaster, die jaren lang in die functie werkzaam was, wegens langdurige ziekte, zich niet langer in staat achtte haar naar behooren waar te nemen, bedankte hij en werd ik. na daartoe te zijn aangezocht, door het college van Commissarissen op de aigemeene vergadering van aandeelhouders van voormelde Hypotheekbank als zijn op volger voorgesteld en benoemd. De nieuwe functie is dus nc-ch door an deren voor mij gezocht, noch Aacant geko men door een te mijnen behoeve vrijwillig aftreden van een van 's ministers familie leden. De heer Regout zelf zal de eerste zijn om voor zoo'n zegsman den schouder op te halen. Een fout, gelijk in het gegeven geval aan de pen schijnt ontsnapt, dient, ook ter wille der consequentiën, hoe eer hoe beter te worden hersteld, waartoe beleefdelijk uw medewerking wordt ingeroepen. Door den heer J. Fred. W s- tenhoff, te Sassenhcim, zijn drie narcis sen, .zaailingen, verkocht voor f 400. Gisteravond had de elfjari- ge Marijtje van Elk, aan de Eugelbrug te Lisse, het ongeluk onder de passeerende tram te geraken, met het* ongelukkig ge volg, dat haar hoofd geheel werd vermor zeld. Zij was terstond een lijk. De oorzaak was hoogst waarschijnlijk, dat zij de tram niet heeft opgemerkt, toen zij, achter een huis vandaan komende, de rails wilde over steken. De Yolendammer botter „Y. D. 164", schipper J. Schilder, is vannacht bij mist nabij Uitdam aangevaren door de motorboot van Broekerhaven, schipper Yan der Yeen. De botter begon terstond te zinken, zoodat de opvarenden met den motor naar Amsterdam gingen. De Mcp- peler-boot, die juist passeerde, nam den botter op sleeptouw en heeft dezen te Schellingwoude aan den grond gelegd. Nabij Stolwijk, in de Krimpe- nerwaard, heeft wederom een verzakking van den in aanleg zijnden spoorweg Gouda —Schoonhoven plaats gehad. Ditmaal was zij door den aannemer geforceerd. Men had beinQrkt, dat op een bepaalde plaats de grond werkte, maar tot een verzak king kwam het niet. Ten einde die te be werken wat noodig was om een stevi- gen grondslag te verkrijgen is men be gonnen met een aarrtal zandtreinen op het zwakke, gedeelte te lossen, en met het ge- weneebte gevolg. Toen er deze week weer een volle zandtrein gelost stond te worden, zakte een deel van den spoorweg geheel weg en een vijftal zandwagens verdwenen in de diepte; de overige wist de maohinist nog juist in veiligheid te brengen. De ver zakking, thans eenmaal begonnen, zette door en strekt zich nu over een lengte van ongeveer ICO M. uit. Met kracht is de aan nemer aan het werk getogen om de vijf verdwenen wagens weder op te diepen en den spoorweg steviger te „begründen". De grond van de Krimpenerwaard, gedeel telijk uit leem bestaande, blijkt voor spoor weg-aanleg slecht geschikt"". Te Harencars pel (N.H.) is. naar de „N.R.Ct", meldt, de 25-jarige R. door een stier, dien hl1 leidde aangevallen en dermate gewond, dat hy gisternacht aan de gevolgen overleden Is. Uit Osnabrück wordt gemeld, dat het bureau van den militairen gezond heidsdienst de volgende verklaring heeft gepubliceerdDo ziekte onder de man schappen is aan het afnemen. Bij het twee de bataljon zijn geen zieken meer, bij het eerste waren den 2en Juli nog 57 man in behandeling. Wat de oorzaak betreft, staat bij het bureau zoo goed als vast, dat deze aan de paratyphus bacil te wijten is. Het feit, dat andere manschappen, die van het vlcesch van dezelfde koe hebben gegeten, niet ziek geworden zijn, laat zich verklaren uit de ondervinding, dat deze bacillen in een beginstadium der ziekte dikwijls zich al leen in een gedeelte van het dier bevinden. Hieruit wordt ook verklaard, dat zoowel de slager als de veearts de koe voor vol komen gozond verklaarde. Aan loodvergif- tiging is nimmer gedacht. De Amerikaansche Millionnair Samuel Stevens Sands, een stiefzoon van den petroleummagnaat Yanderbilt is tij dens een auto-tocht bij Westhampton ge dood. Hij reed met een snelheid van meer dan 75 K.M. per uur, toen de auto omsloeg. Zijn lijk is zwaar verminkt. Zijn jongere broer Winthrop is in 1903 in Frankrijk bij een auto-ongeluk omgekomen. Die reed .met een vaart van 60 K.M. tegen een boom. Uit München wordt geseind, dat het Beiersclie hof van gezworenen den moordenaar Johann Straszer, die den 31en Mei majoor Lewinski van het Pruisische ge zantschap verraderlijk doodschoot en ook den hem te hulp snellenden politie-inspec- teur Bohlender met revolverschoten dood de, tweemaal ter dood en tot levenslang verlies der burgerlijke rechten veroordeeld heeft. In de Mariascho ol t e Bremen, waar onlangs de waanzinnig geworden leer- aar Schmidt een vreesenjk bloedbad aan richtte met zijn revolverschoten, brak giste ren een paniek uit. Het harde dichtslaan van een deur, veroorzaakte een geluid, dat op een pistoolschot geleek. Dat was voor de kina'eren aanleiding om tot een wilde vlucht over te gaan. Schreeuwend en in groote opgewondenheid holden de kinderen van de derde verdieping van de trappen, gevolgd door die van de lager in het gebouw gelegen klassen. De onderwijzers hadden aUe macht over do kinderen verloren. In de paniek vielen velen van de trappen of werden zij getrapt of ge- stooten, zoodat een aantal kinderen, ge lukkig slechts licht, gekwetst werden. De buren snelden toe, met stokken gewapend, in de meening dat opnieuw een aanslag op de kinderen of de school plaats had. De politie-bureaux werden gealarmeerd. Binnen enkole minuten waren vliegende colonnes met brancards en verbandmiddelen ter plaatse. Eerst uren later was dë agitatie in zooverre bedaard, dat het onderwijs kon worucn hervat. Maar slechts voor halve klassen. Velen kinderen werden door de ouders thuisgehouden. Dat de aviatiek steeds meerbe- oefenaars ..vindt en ock reeds menigeen als passagier „de lucht in" is geweest, mag algemeen bekend worden geacht. Dat ech ter ook een blinde reeds gevlogen heeft, is zeker wel iets nieuws onder d'e zon. Te Charteux nam 'n aviateur een blinden or ganist als passagier mede. Nadat beiden be houden waren neergekomen, verklaarde de blinde, dat hij het gevoel had gehad, alsof hij zich dicht bij dë machines op een stoom boot bevond. Vrees of angst had hij in 't geheel niet ondervonden. B ij Sijnsbirsk (Rusland) z ij n bij een brand' 154 menschen omgekomen. De boschbrand in het noor den van Ontario blijft zich nog steeds uit breiden en is reeds overgeslagen naar het noord-westen van Quebec. Te Charlton en Jacksonton (Ontario) heeft de brand groo te verwoestingen aan gericht. Een aanzien lijke hoeveelheid timmerhout is verbrand en de totale schade wordt reeds op 24 millioen geschat. Cochrane, dat door een vlammenzee omringd was, is door een geweldigen stortregen gered Andere ste den zijn echter niet zoo gelukkig geweest, terwijl Matheson, Heaslip en Porcupine elk oogenblik gevaar loopen een prooi der vlammen te worden. Voor aoover bekend, zijn nog geen menschenlevens te betreuren, maar het is niet met zekerheid te zeggen of zich in den vuurpoel geen verschrikke lijke drama's hebben afgespeeld. B\j Kon. besluit z(jn met ingang van 1 Augustus benoemd: tot archivaris aan het Algemeen Rijksar chief te ë-Gravenhage, dr. L \V. A. M La- sonder, thans commies b(j het Rijksarchief in Zeelahd te Middelburg, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag uit laats'gonoemde betrekking; tot rijksarchivaris in Dronte jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans commies b(j het Rijksarchief in Utrecht te Utrecht, even eens met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; is met ingang van 1 Juli aan mr. dr. G. M. Doornbos, op zijn verzoek, eei vol ontslag verleend als leeraar aan de R.-H.-B.-8. te Assen is aan V. Cats, op zUn verzoek, met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als burgemeester van Goor. PARK-COttC£HT. Dinsdag8 Juli, te 8 uren. I.oidich Muziekkorps, directeur Joh. C. Gay^. No. 1. Les Cadets", Marscli. Sousa. 2. Lust piel Ouveiture Suppé. 3. Dollar WaL Fall. 4. Faotiisie „Dör Bettelstudent", Millocker. 5. a. OrnonaGreij. b. La ZwanzinetteFremaux. 6. Potpourri populaire, Renaud. 7. Brandenbuig Marsch Henriou.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 13