No. 16364. A21319 IBIS. Us pers en de uitslag. Finaneieeie Causerie. i Over den uitslag der afgeloopen Tweede Kamerverkiezing schrijft de „Residentie bode" (roomsch-kath.): „Wij gelooven, dat de toekomst binnen niet al te langen tijd een vernietigend von nis zal vellen over de uitspraak der stem ming van 25 Juni. „De leiders van den „Nationalen Bond van Protestantsche kiezers" en dergelijke Staatslieden, die daaraan gedreven door Anti-Roomsch fanatisme; samengaand met totale onkunde omtrent - deeerste beginselen van ons staatsrecht vóór een groot deel schuldig zijn, zullen eerlang, wanneer zij in hun geweten gekeerd zijn. de verantwoordelijkheid van hun wanbedrijf rnet bitteren rouw gevoelen". Het „Huisgezin" (roomsch-kath.) be spreekt nog het electoraal aoooord. Het zegt daarvan en van de andere oorzaken, die volgens het blad meegewerkt hebben tot den voor rechts ongunstigen uitslag: „Een tactische fout is de driehoek Dei- denEdeOmmen geweest. Al waren de anti-revolutionnairen honderdmaal in hun Techt, zij hadden beter beleid moeten too- nen. „Wij beweren niet, dat, indien Leiden en Ede aan de christelijk-historisehen wa ren gelaten, de protestantsche actie ach terwege ware gebleven, maar zij had toch allicht niet dat acuut karakter gekregen en zou den afval van elementen, die nu de linkerzijde gingen versterken, hebben voor komen. Een tactische fout is mede geweest, dat de tariefherziening sleepende is gehou den, althans gebleven. Ware ze tijdig tot stand gekomen, zijzou niet die noodlot tige uitwerking op den stembusuitslag heb ben gehad, welko zij thans heeft - uitge oefend. „Ten. slotte mogen wij ons wel eens ern stig afvragen, of ook onder de rechtscho kiezers niet, een opschuiving mogen wo niet zeggen, maar een afval naar de so- ciaal-demcoratie merkbaar is. Sommige litslagen doen daarvoor zeer ernstige vrees koesteren. „Dat de niet-geloovige arbeiders op so cialisten stemden is zeer natuurlijk. Maar bedenkelijk zou het worden, indien ook in de gelederen der christelijke arbeiders niét direct een overgang naar het socialisme, maar toeh reeds een stemmen op socialisti sche candidaten moest worden geoonsta- teerd. Is dit vermoeden juist, dan is het een zeer ernstig verschijnsel, waaraan wij alle aandacht hebben te wijden". De „Gelderlander" (roomsch-kath.) Bchrijft: „De concentratie zit thans met de ge broken scherven. Aan haar om den ver warden toestand in het reine te brengen. „Eigenlijk zou men niet van een ver- iwarden toestand mogen spreken, tenminste niet in verband met de oplossing der mi nisterieel© crisis. Het ministerie is geval len over het rood-blauwe blok. Hadden vrijzinnigen en socialisten elkaar bij de her stemmingen over en weer niet met allo kracht gesteund, hadden zij niet naast el kaar tegen de coalitie gestreden, dan zOu deze nog glansrijk in <Je meerderheid zijn. „Niets natuurlijker dus dan dat de re geering worde overgenomen door hen, die gezamenlijk het reohtsche bewind onmoge lijk hebben gemaakt. Met een meerderheid op de coalitie van tien stemmen kunnen zij met gerust hart de regoering aan- vaarden. „Toch zal dit niet gebeuren. „De concentratie durft de regeering met achttien onbetrouwbare socialisten achter zich, niet aan. „De sociaal-democraten zien in het zich hervormen tot een regeeringspartij een po1 litieken zelfmoord. En terecht. Want dan zouden ze moeten geven, wat ze beloofd hebben en daar ze het vooral van onver vulbare beloften hebben moeten, zoudeD de arbeiders hun heel spoedig op voelbare wijze rekenschap afvragen. „Zoolang de coalitie de meerderheid niet meer verwerft, zullen we dus een zaken kabinet houden. Immers de oonoentratie krijgt alleen de meerderheid nooit en voor de sociaal-democraten blijft het bezwaar om in een linksch kabinet zitting te nemen beslaan. „Hoe dit. zakenkabinet de zaken zal aan pakken, zullen we afwachten. Vooral zijn wc er benieuwd naar hoe het een oonflict met de Eerste Kamer zal weten te bezwe- Ten wanneer het er toe mocht overgaan, de Invaliditeitswet van minister Talma in te trekken". De „Rotterdammer" (anti-rev.) be spreekt ook, evenals bijna alle bladen de kabinetskwestie. Het schrijft o. m. „De eenige solutie is eeu concentratie- Kabinet. „De twee keurmachten trokken nauw Verbonden op en vonden ten slotte in het concentratiemanifest het punt van veree- niging. „De trouw daaraan betoond was graad meter voor de politieke zuiverheid. „Welnu, thans eischt de politieke zuiver heid, dat aan de afwerking van dit pro gram de hand wordt geslagen". De stichtsche Ct." (anti-rev.) zegt in haar beschouwing o.a. „Welnu, de linkerzijde heeft dan de meerderheid, de sloopers-actie is gelukt, de rechterzijde is minderheid, het kabinet- Heemskerk wordt uit het bewind gestoo- ten. „Maar wat nu? „Nu moeten de heeren overwinnaars het bewind overnemen. „De concentratie en de sociaal-democra tie beide zijn voor de gevolgen van hun actie verantwoordelijk. „De man, die in de eerste plaats door de Kroon moet worden geroepen is mr. Troelstra. „Op het program door hem gesteld: al gemeen kiesrecht en staatspensionneering is de overwinning behaald. „Bij de herstemmingen nam hij de lei ding; de vrijzinnigen hebben zijn eischen aanvaard. Niet zij waren de leiders, ze waren de gebondenen door den leider der actie, mr. Troelstra. „Mr. Troelstra dient een Kabinet te formeeren uit zijn partij en de concentra tie. „Een zaken-kabinet is natuurlijk niet mogelijk. „Het volk heeft zich beslist in een be paalde richting uitgesproken, het wil alge meen kiesrecht en staatspensionneering en niet tariefsherziening. „Ieder gevoelt, dat niet een zaken-kabi net moet optreden om dit te verwezen lijken. Daarvoor dient niet een- zaken kabinet; een politiek kabinet uit de over winnaars van de linkerzijde moet dit doen. „Indien mr. Troelstra voor de kabinets formatie bedankt en ook do leiders der concentratie, dan bewijzen de heeren hoe. politiek onverantwoordelijk zij hebben ge handeld door te zamen op te trekken ons om te wei-pen zonder in staat te zijn tc sa men te kunnen opbouwen'. Hot „Nieuws van den Dag" (neutraal) ves tigt er de aandacht op, dat het positieve resultaat van de verkiezingen voor de con centratie een onbeduidenden aanwas heeft opgeleverd, welke nog slechts - verkregen is met, de hulp van deuiterste linkerzijde. En dan zegt dit blad: „Op zichzelf is dit voor de vrijzinnigen bemoedigend genoog. Nog geen vier jaar geleden, in October 1909, klaagde wijlen mi-. Veegens in de „Vragen dos Tijds": „Da voor standers een-er vrijzinnige hervorming zijn nog geen derde deel van de Kamer, een verhouding ver beneden hun invloed op hot maatschap pel ijk loven: althans in de middel punten van hot geestelijk leven plegen zij den toon aan te geven". Had de lieer Vee- gans kunneai zien, welk een wending naar links in enkele jaren zieli baan gabrokèn heeft, hij zou tevreden geweest zijn! ,,Doch tevens zou lüj bejammerd hebben, dat uiterst-links bij deze verkiezingen enorm gewonnen heeft, terwijl de linkerzijde der liberalen aan invloed verliest. Daarentegen is de reeds dood-vcrklaarde - liberale rechter vleugel van 4 op 10 gekomen, en nagenoeg leven krachtig geworden als de anti-revolu- tionnalre partij. „Een feit van -beteekenisHet wijst er op, dat indca-daad zöcr vole conservatiefigeZrnde laezera in teif lande wel vóór alles een eind wilden maken aan het bewind der coalitie, én thans nog liever den socialist kozen dan den regceringsmaji, doch dat zij daarom nog geenszins gezind zijn de consequentie te trek ken, idio uit do nu verkregen stem groepeering schijnt voort te vlooien." Het bestuur dar anti-tarief-vereniging „Het Vrije Ruilverkeer" schrijft o. m. „Thans heeft de stembus gesproken, nadat de regeering nog eens schriftelijk en mon deling het itarief gestempeld had tot inzet van den strijd. Het is alweder* niet aan ons de politieke, gevolgen te bespreken, die do uitspraak van het volk kan hebban, maar het ware te ver gedreven zucht tot onthou ding, geen uiting te geven aan onze opmer lang, dat ten tweede male in een kort tijds bestek gebleken is, dat iedere partij, die haar bestaan afhankelijk maakt van een wijziging onzer economische politiek in beschermenden zin, veroordeeld schijnt, minderheid te worden. Ook de als gerusts bel ling bedoelde verzeke ring door menig candidaat der regeerings partij gegeven, dat het tarief nog voor wij ziging vatbaar was, kon den slag niet keeren, waar immers het beginsel van vrijen handel werd bedreigd. Er is reden voor ons tot vol doening, omdat do uitspraak der kiezers ons vrijwaart tegen de herhaling van proef nemingen, die in hooge mate een antinatio naal karakter dragen." Het nummer van voornoemd orgaan ein digt: „Veroordeeld is de belasting, die geen reke ning kan houden mot draagkracht, die oneven redig zwaarder drukt naar mate het gezin grooter, hot inkomen kleiner is. Veroordeeld is de begunstiging van enkelen, ten nadoele va.n can veel grooter aantal. Veroordeel! is de bescherming -die door verzwaring van de produorie-voorwaarden een drukkenden last zou hebben gelegd óp onze uitvoernij- vorhead, op onzen land. en tuinbpuw. Ver oordeeld is de tarief-politiek, die moet voeren tot bedelen om gunsten, die de deur zou openen voor vriendendiensten en corruptie op zedelijk en politiek gebied. Hot voorgestelde tarief heeft waarlijk genoegzaam aangetoond op welk hellend vlak men ons wilde brengen. „De stembus heeft ten tweeden male dui delijk gemaakt, dat het Nederlandsche volk wil volharden bij het stelsel van vrijhandel, dat ons tot welvaart heeft gebracht, dit stel sel, kan het zijn, tot vervolmaking wil bren gen. Ook zonder ons op politiek terrein te bewegen, wenschen wij, aan het einde van den strijd gekomen, deze uitspraak van de kiezers vast te leggen. Het goed recht daartoe laten wij ons niet ontnemen. „En indien misschien later een hernieuwde poging gedaan mocht worden om een wijzi ging te brengen in onze handelspolitiek, die in strijd zou zijn met onze beste traditiën, in étrijd met ons volkskarakter, dan zal ieder bewindsman zich te herinneren hebben: Qui s'y frotte s'y pique." „De Eakkel" (vrij lib.} noemt het feit, dat het ministerie zal aftreden hot gelukkige en alles overhoerschende resultant van den strijd. Dat zooveel sociaal-democratische ^qtels werden veroverd, geeft een bitteren bijsmaak. „Dc Fakkel" wijt dit aan de coa litie. „Voor onze partij den Bond van Vrije Liberalen is de uitslag van deze ver kiezingscampagne" dübbel verheugend. Na de sociaal-democratie boeken de vrije liberalen de grootste winst: van vier zetels kwamen zij op tien en al mag daarbij zeker met erkentelijkheid worden gewaagd van den krachtigen en loyalen steun onzer candidaten van unie-liberale zijde, maar ook en vooral door do vrijzinnig-democraten geboden, toch mogen wij een groot deel van het bijzondere succes der vrije liberalen Doeken op de door werking van de gezonde liberale beginselen, dcor deze staatkundige partij met zooveel volharding aangehangen -en door haar emi-, nente leiders in de Tweede Hamer met zoo veel bekwaamheid en overtuiging voorge dragen on verdedigd." Het „Utreohtsch Dgbl." (vrij-lib.) wijdt ook de aandacht aan den groei der sociaal- democratio en zegt daarvan „De overwinning der sociaal-democraten is het fortuinlijkst geweest; zij waren in ver bazend gunstige conditie. Op de jongste openbare vergadering der S-D. A..P. te Utrecht heeft ds. Van der Heide het zoo terecht gezegd: de S.-D. A..P. heeft geen groot«r propagandisten gehad dan van 1901 1905 dr. Kuyper on van 19081913 mr. Heemsberk. De uitslag dezer verkiezingen brengt de werkelijkheid daarvan in cijfers. Bij de herstemmingen hadden de soc.-demo craten bovendien den steun vaoi rechtshet onthoudingsadvias kon onder de bestaande omstandigheden geen andere uitwerking heb ben. Do reohtsche partijen hebben dan ook van nu af aan den pas volkomen afgesneden aan het verwijt, als zom do roodc overvloed aan hulp alleen van links tc danken zijn. „Het groot aantal zetels, waarover thans de S.-D. A..P. beschikt zal het mogelijk ma- loen, dat zij haar tot heden gevolgde taktiek zal moeten wijzigen. De S..D. A..P. hééft op de beduiJenste wijze overwonnen het behoort tot de eerste vereischten van een eerlijken strijd, dat de overwinnaar dc ver antwoordelijkheid ook-daarvan drage. Zal de S.-D. A.-P. dat (inderdaad doon?" De „Arnh. Courant" (lib) schrijft o.m.: A Ilea te zamen genomen verheugt ons de uitslag, omdat cr een eind is gemaakt aan de opstuwend© kracht, die ons dreigde te verstak kon. Een verlies van 14 leden betee k-ent voor rechts het eind zijner overheer- sching.- „Dat heeft de Coalitie niet kunnen ver hinderen, ondanks alle middel-en, die in heft werk zijn gesteld, niettegenstaande aLle troe ven, dio tegen links werden uitgespeeld. Zij zal voor zichzelf het antwoord dienen te geven, of het niet beter: ware geweest, bij dezen verkiezingsstrijd minder scherpe lijnen te trekken tussehen gdoovigen en ongeloo vigen en, naar heb bekende woord, den lie- ben Herrn Gotfc aus derft Spiel zu lassan". Op strijdleuzen, zóó hartstochtelijk, als rechts aanhief, op oorlogskreten, waarin zóózeer eigen belangen vereenzelvigd werden met de zaak Gods, behoorde alleen con slag to vol gen, dio met een overwinning* van de tegen partij eindigde. En zie, die overwinning blijft uit. Is om in de taal der Coalitie te spre ken Gods arm verkort? Of zou or nu, 'eindelijk en onder den dwang der feiten zelfs bij de Coalitie .een vermoeden kunnen schemeren, dat haar zaak niet de zaak des .Heeren was?" Over de samenwerking aan de linkerzijde zegt het blad „Het eerste wat gedaan moest worden, is gebeurd. De coalitie is tot minderheid gereduceerd. Nu komt de moeilijke taak om uit een niet homogeene meerderheid een regeering saam te stellen, die met vrucht kan arbeiden. We hadden liever een concentratiemeerderheid gehad, die, op eigen krachten alleen steunend, de regee- ringstaak ter hand had kunnen nemen. Doch nu de zaken geloopen zijn, zooals zij zijn, nu èn door den noodzakelijkheidseisch, die ons onzen steun deed geven aan de so ciaal-democraten èn door de houding der rechterzijde het aantal zetels der sociaal democraten zoo belangrijk is toegenomen, nu aanvaarden we ook, als logisch gevolg, de samenwerking met de sociaal-democra ten. En we wenschten ten zeerste, dat zij, van hun zijde, hetzelfde willen en dat wil len tot en met het dragen der regeerings- vorantwoordelijkheid, dio zij o. i. slechts ten eigen nadeele kunnen weigeren." Ook de Brusselsche „Indép en dance" (lib.) bespreekt den uitslag van de verkiezingen liier te lande. Het blad zegt, dat Neder land den vasten wil heeft getoond een eind te makon aan de politiek van reactie en van geostdrijverij, die het zittend kabinet heeft gevoerd. Het blad voegt er bij, dat elke regeering, uit de linkerzijde voortkomend, rekening zal hebben te houden met den invloed der sociaal-democratische groep in de Tweede Kamer die tot op zekere hoogte meester van den toestand is. De „Indépendance" hoopt, dat de Nederlandsche liberalen alle moeilijkheden, die uit deze verkiezing voortvloeien, zullen, weten te overwinnen. Als een regeering uit de linkerzijde aan het roer komt kan dit diepgaanden invloed hebben op den koers der buitenlandsche politiek van Nederland. Hot blad gelooft, dat in dat geval het fort te Vlissingen niet zal worden gebouwd. De „Nieuwe Rott. Ct." bespreekt nog de oorzaak van de nederlaag voor de rechter zijde ,,Hoe het komt, dat de coalitie zóó hard tegen den grónd is gesmakt? „Het is met één, zij het wat plat, maar volkomen typeerend. woord, te zeggende monschen waren er beu van. Dit is wel, ge looven wij, de groote oorzaak, dat de slag zoo verpletterend is neer komen te vallen. Daarbij kwamen dan nog het Tarief, dat in zonderheid in onze groote handelssteden den schrik erin had gebracht, de grondwets herziening, waarbij het op de openbare school was gemunt, en nog enkele beweeg redenen meer. Maar het élan, de gloed waarmee is gestreden, de eensgezindheid en de kracht is toch wel voor een machtig gedeelte hierdoor veroorzaakt, dat men het coalitiebewind hartgrondig moe was. Men kon het niet langer verkroppen, en het is uitgebarsten, dat er geen houden meer aan was. „Geen wonder. Wat wij nu vijf jaren-lang van do coalitie gezien hebben, heeft een tegenzin gewekt zonder weerga. De coalitie eischte alle goede hoedanigheden op als monopolie voor zichde eerlijkheid, de fierheid, de zedelijkheid, de standvastig heid, de kracht, de alleen juiste beginselen. Zoo was de theorie. Doch wat in de prac- tijk daarvan aan den dag kwam is bitter treurig geweest, 't Was een politiek, die maar één leidraad scheen te erkennen zoo te knutselen en te laveeren, dat bij dc stembus voor de eigen partij succes kon worden verkregen. Het was één wenden en keeren, beginselverloochening en draai en naar de omstandigheden van het oogen- blik. Een politiek, die geen doel scheen to hobben, of haar doel niet wilde erkennen. Minister Malefijt maakte, na zijn afschuwe lijk misverstand rechtsomkeert. Op het ge bied van de sociale wetgeving draaiden de c.hristclijk-historischen als een tol in het roncl. Minister Heemskerk diende een grondwetsherziening in met een kiesrecht artikel, waaruit u de onwaarachtigheid te- gengrijnsde. Op elk gebied werd geschip perd, en gekonkeld, niet het minst als het benoemingen gold. Nergens fierheid. Het ergste was dat ook in de lagere administra ties eenzelfde geest begon rond te waren. Door heel het land ving onoprechtheid aan, hoogtij te vieren. „Dit alles is den kiezers tot aan do keel toe gaan zitten. Onze rondborstige Holland- sche aard kwam spontaan in verzet tegen deze politiek, die wellicht het best wordt gekenschetst door haar te noemen een po litiek „van achter do mouw". Men begreep, hoe het volkskarakter werd aangotast en naar beneden gedrukt, en men besefte, dat daar oen eind aan moest worden gemaakt, of er zou onder het vaandel der zedelijkheid oen zedelijke inzinking des vofës ontstaan, waarvan het in geen tientallen van jaren zou op te heffen zijn." Het blad gaat dan nog na, waarop van de linkergroepen vrije-liberalen en sociaal democraten de grootste zetclwinst hebben behaald en wijst erop dat deze oorzaken juist tegenovergesteld aan elkaar zijn. En dan eindigt het artikel „De kleine verliezen van Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten zijn in hoofdzaak gevolg van pech. En van haat der oranje klanten, die, waar candidaten van deze partijen met sociaal-democraten in her stemming waren, de laatstea onbestreden de Kamer hebben binnen gelaten. Heeft de protestantsche beweging op den uitslag van deze verkiezing veel invloed ge- hau? Voor een deel zeker, doch men sla de beteekenis daarvan niet te hoog aan. Hebben wij den gang der gebeurtenissen van laatste maanden wel bespied, dan is de pro- testantsche partij in hoofdzaak gerecruteerd uit christelijk-historisehen, die toch re?d« om andere redenen van de coalitie ruim schoots genoeg hadden. Ook zonder de73 protestantsche beweging noodzakelijk j beweging, overigens, doch haar recht van bestaan is helaas nog niet genoeg tot liet volk doorgedrongen! zou de uitslag der verkiezingen niet veel anders zijn geweest. Wat wellicht aan de overwinning der linker zijde juist op het laatst nog wel goed heeft gedaar, de reuzenzwaai, dien Us. van U-.agerhuyze vlak voor de herstemming gemaokt heeft. Toen bleek, dat ook hij geen man was, waar pit in zat; toen daarenbo ven deze man in eens weer met groot gejubel in de coalitie werd binnengehaald, zijn ze ker de weifelaars aan de linkerzijde komen to staan. Het is een politiek fortuintje ge weest, dat juist ter elfder ure de leider van de protestantsche partij zich aan dc coalitie gevangen gegeven heeft Nog een verblijdend iets is uit deze verkie zingen af te leiden. De kiezers zijn, nage noeg in alle districten, zoowel bij d'e eerste stemming, als bij de herstemming, in reus achtige getalen opgekomen. Als de gebruikelijke verkiezingssta tistiek verschijnt,, zal wel blijken, dat er voor deze verkiezing een deelneming ge weest is als,nooit nog te voren. De conclu sie ligt voor de hand. Ook- in dit opzicht, afgezien van alle andere overwegingen, is de tijd voor uitbreiding van kiesrecht vol strekt rijpHet laatste staketsel,de schijn van onverschilligheid der burgers voor hun hoogste burgerschapsrecht, is thans ver dwenen." De „Nieuwe Arn. Ct." (unic-lib.) schrijft* „Het intellectueel© peil der Kamer Links is aanzienlijk gestegen, in tegenstelling met Rechts, welks peil aanmerkelijk is ge daald, daar de beste elementen, na het af treden dezer regeering, althans tijdelijk van het parlementaire terrein verdwijnen." En dan verder: „De Coalitie is bezweken onder den storm van verontwaardiging, afkeer en wantrouwen, welke zij had gewekt. „Aan de twee mannen die het meest heb ben bijgedragen tot de overwinning van Links, dr. Kuyper en baron van Wijnbergen den besten dank van het overwinnend Canaille." D „Midaelb. Ct." (vrijz.) heeft het o. m. over dc houding der sociaal-democraten „Het is niet waarschijnlijk dat de sociaal democraten nu de verantwoordelijkheid van de regeering mede zullen aanvaarden, hoe wel hun getal van 18 Kamerleden hen daar ?eer zeker voor in aanmerking doet komen. „Maar nu zij medewerkt, en zoo krachtig meegewerkt hebben tot het omverwerpen a'er coalitie zullen zij zich toch niet kunnen onttrekken aan de medewerking zij 't ook buiten de regeering bij het tot stand komen van datgene wat ook zij stelden te genover het coalitie-program. „Of we dan niet bang zijn voor den in-, vloed van die groep van 18 socialisten Ronduit gezegd: neen! De beweringen over- het gevaar voor „vaderland en vorstenhuis", zijn bakerpraatjes. De socialisten mogen al eens feller zijn dan wij gerechtvaar digd achten, zij mogen al eens onhan delbaar zijn voor „Principienreiterei", ze verliezen van zelf veel van dat felle karakter zoodra ze niet meer lau- ter oppositie zijn, maar aansprakelijk wor den voor den practischen gang van zaken, zoo niet als lid der regeering dan toch door de positie," waarin zij komen door de over winning op rechts." „De Wereld" (vrijz.-dem.) wijst cr o. m'. op, dat, in 't algemeen aan den linksch.cn kant de politieke stroomingen zich in do richting der Vrij-liberalen en Sociaal.Demo craten bewegen. Over den huidigen toestand schrijft hot blad „Door do houding, welke dc Sociaal-De mocraten bij de herstemming tegenover de Concentratie hebben aangenomen, hebben zij zich mede vei*antvi ordelijk gesteld voor oen evéntneele .verwezenlijking van enkele punten van het Concentratie-program: algemeen kiesrecht voor mannen, opening van de gele genheid voor ©en democratisch vrouwenkies-" recht, intrekking van do invaliditeitswet en pensdonnccring van dc 70-jarigen. Daarbij zou nog genoemd kunnen worden het princij© der evenredige vertegenwoordiging. Wij wil len hiervan op dit oogenblik alleen zeggen, dat de loop der verkiezing en dc leuzen waaronder de linksehc partijen, de Sociaal- Democraten incluis, in de herstemmingen hebben gezegevierd, den geconcentreerder vrijzinnigen groepen het recht geven, to ver wachten, dat de nieuwe Soeiaal.Demooratu scho Kamerfractie haar op de genoemde pun ten loyaal zou steunen. „In allo geval bewijst een en ander, dat het nieuwe kabinet heel wat meer zal kun nen aanvatten dan alleen maar „de droog legging van do Zuiderzee". „Senatu dóliberante zullen wij er op 't oogenblik niet méér van zeggen en bepa len ons voorloopig, nu Nederland bevrijd is van het duistere coalitie-bewind, dat geheel bolicerscht werd door een onverant woordelijk partijleider achter de schermen, tot oen hartelijk... Oef!" Wat wij d© vorige week voorspelden ia spoediger geschied dau algemeen we>rd verwacht: de Nederlandsche Bank heeft haar rentekoersen 1.1. Wcensdag met 1 pCt. verhoogd. Als men den Bankstaat per 21 dezer, Dinsdagmorgen gepubliceerd be schouwt, blijkt dat de positie der Bank zeer veel slechter was geworden. Zij, die een verhooging binnen korten tijd ver wachtten, hadden zich gehaast van 't lage re tarief gebruik te maken door te discon- teeren en te beleenen, zooals blijkt uit de toename in de binnenlandsche wissels met ruim 2! millioen, en in bel-eeningen met bijna 64 millioen. Daarentegen was do goudvoorraad afgenomen met bijna 12.V millioen (alles duitsch goud) en dc buiten landsche wisselportofeuille met 3$ ton. Daar do wisselkoersen vlak bij 't goudpunt bleven, moest de bank óf toestemmen in een verdere verzwakking harer positie door onttrekking van goud, óf den disconto schroef aanzetten. Tot den laatsten maat regel besloot zij en dat wel met één pcrce -t in eens, en 't schijnt, dat die doortastende politiek ook reeds onmiddellijk 't b^jgde doel heeft getroffen; immers de open markt, volgde wel 4% pCt. prolongatie en dc wis selteersen zijn snel gedaald; vooral Duitschland, dat in twee dagen 7 punten moest prijs geven. Hiermede is Nederland weer in normale verhouding gekomen tot do andere landen, wat den rentevoet be treft; wij wezen er reeds vroeger op, dat die veriouding tijdelijk ges'oor.: was door bijzondere invloeden, maar dat de ©econo mische wetten niet zouden nalaten zich ook ditmaal te laten gelden. De prospectus der nieuwe 6 pCt. M-exi- caanscke leening is ook thans bij ons to lande gelanceerd. Zij is gewaarborgd door 38 pCt. der douane-ontvangsten, de andere 62 pCt. zijn reeds bestemd voor de oudero leeningen. In de laatste 10 jaren bedroe gen de gemiddelde douanen-inkomsten 44.308.235 Mexieaansche Pesos waarvan 62 pCt. 27.471.103 Mex. S 38 pCt. 16.837.129 Mex. S terwijl voor den dienst der oudere leenin gen vereischt wordt 12.023.620 Mex. 8 en voor dien der nieuwe leening 9.360.0GÖ Mex. In 't eerste half jaar 1913 bedroe gen de ontvangsten 24.774.592 Mex. 8, dus naar rato van ruim 48 millioen Mex. per jaar. Het slechtste jaar was 1902, toen zij ruim 33 millioen pesos bedroegen. Zelfs naar dien maatstaf is 't voor den dienst der nieuwe leening benoodigde bedrag nog 1 1/3 maal gedekt. In 't licht dezer cijfers mag de dienst der nieuwe leening dus goed gesecureerd ge noemd worden. Er is echter een maar. Het langdurige tijdperk der revolutie heeft schatten gekost en de rekeningen, die nog te betalen zijn uit dc vorderingen van hen, die geleden hebben door de onlusten, is legio. Zoo worden de Mexieaansche lijnen van den Southern Pacific ter lengte van ruim 1200 mijlen, sedert maanden geëxploi teerd door do Insurgenten, die de ontvang sten ten eigen bate aanwenden. Mocht 't land ten langen leste tot vrede en rust terugkeeren, dan zal de Regeering deze claims moeten erkennen en zal de schat kist dus opnieuw danig worden aangespro ken. Bovendien schijnt de rust nog ver in 't verschiet te liggen. Men wil, dat Iluerta' reeds uit eigen beweging zou zijn afgetreé den. Mogelijk staan we dus opnieuw voor een chaos en. 't is de vraag of de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika een derge- lijken janboel veel langer kunnen toelateni

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9