Agenda van de week: Kunst, letteren, enz. Gemengd Nieuws. Marktberichten. tig bewijs. Daar de zaak echter in kooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof zal behandeld worden, werd de majoor ge vankelijk naar Utrecht overgebracht, -doch dezer dagen in vrijheid gesteld met het oog op de vacantie van het Hof, dat de zaak m September in behandeling zal nemen. Muldlging: kardinaal Van llossum. Omtrent de groote leestvetgndéring der H. Familie in 4c St..\Villibrorduskerk te Amsterdam, bij gelegenheid van het a.s. bezcek van Z. Em. Kardinaal Van Rossum, vernbmen wij, zegt „Het Oen tram", nog het volgende: Zooa-ls reeds is medegedeeld, heeft deze vergadering plaats op> Zondag 6 Juli a.s. Te halfzeven 's avonds wordt Z. Em. aan den hoofdingang der kerk plechtig ontvan gen 'door do eerw. directeuren der zes af- ceelingen d.er H. Familie, verdere geeste lijkheid cn een eerewTacht in het schilder achtig kostuum der Zwitsersehe Pauselijke lijfwacht. Zoodra Z.Em, in het Priesterkoor heeft plaats genomen op den troon, wordt door liet groote zangerskoor het „Tu es Petrus" van Hallor gezongen. Hierna wordt een kort welkomstwoord gesproken door den weloerw. pater A. van Dam C.S.S.R., di recteur der II. Familie, afd. O. L. V. Keirk. Vervolgens wordt door den heer W. Bre- dius als bariton-solo gezongen „Welkomst lied", woorden van B. H. Molkenboer O. P., muziek van Theo van der Bijl. Onder de muzieknummers, die verder ten gehoore wor den gebracht, moet als hoofdnummer wor den genoemd de Cantate „Do Kerk", woor den van H. Mosmans C.s.s.R,, muziek van J. Haagh, C-s.s.R. De tenor.solo's in deze cantate worden gezongen door den heer W. Scheepens, de bariton-solo's door den Keer J. Nolissen. De zangnummers zullen worden begeleid door harmonium, versterkt door een aantal strijkinstrumenten. Het harmonium zal worden bespeeld door den heer G. Gransjean. De verdere orgelbe speling is toevertrouwd aan den heer Jos. Verheijen. De leiding van geheel het muzi kale program berust bij den heer Theo van der Bijl. De feestrede .zal worden gehouden door den hoogcerw. heer Mgr. M. A. van Zan ten, pastoor dor St.-Willibrorduskerk. Aan hot einde d/er foestvergadering zal Z.Em. de Kardinaal een toespraak houden daarna aan ailo aanwezigen den Pauselijken zegen schenken. Het verdachte sterfgeval te Oudewetering. Men berioht ons nader in verband mot dit gisteren reeds vermelde sterfgeval. De justitie deed gisteren een onderzoek in ,de woniDg van den 87-jarigen, onder vermoe den van vergiftiging gestorven Pieneman. De 29-jarigo echtgenoote van den overledeno is gehoord, doch beeft baar onschuld staande gehouden. De vrouw is thans op vrfje voeten gesteld tn we9r in haar woning by haar vier kindertjes teruggekeerd Het iyk is naar Loidon vervoerd voor een onderzoek door vier des kundigen, n.l, de heeren dr. J. P. L. Hulst, prof. Boeko, prof. Yan Itallio en dr. J. J. Van Eek. /nterilajf: Zaal .Patrimonium". Gecomb. Ledenvergadering Bakkeregcaellen. Zondag: 't Postbof. Dno Patté. 8 unr. Neder). Keievereeniging. Bezoek Duinwater leiding en Stoomgemaal Katwijk a/Zee. maandag: Graanbeure. Openb. Bjjeeek. S.-D. A.-P. Sprekers W. 0. Hemerik, D. de Clerr en Jos. Loopuit. Halfnegen. Sassenheioi. Consistoriekamer N.-H. Kerk. Algem. Vergadering B.waar-, Naai- en Breisoboolver- tenigiDg. 8 unr. Dinsdag: Noordwjjk a/Zee. Openings-Concert Cafd-Bestan- rent .Terminus". Woensdag: Groanbeurs- S.-D. P. Sprekers: Van Egmond, 'Knuttel en Verver. Bondsgebouw Verhuorderebond. Bestuursver gadering. H a 1 f t id. Woensdag, Zaterdag, Zondag: Bioscope Hartman. Stationsweg. 8 uur. (Woens dag, Znte'dag, ook 2 uur) IIKAU, Kalfsfricandeau, Snijboontjes, Maizenapuddlng, Aardbeien. De Pers en de uitslag. „Wederom" zoo lezen wij in het „Utr. Dagblad" „is er brand uitgebroken in het bijna voltooide gebouw, waarin op 17 dezer de meiboom in de kap geplaatst stond te worden. „De nog overeind etaaude muren zjjn thans ingestort, zoodat de stoomkuiperü en de eleotriscbe draaierij, welke In dit perceel gevestigd zouden worden, niet in exploitatie kunnen komen. „Vele werklieden, aan wie goed betaalde betrekkingen waren toegezegd, zjjn wanhopig. „De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt niet door verzekering gedokt." Telegrafisch weerbericht. naar waarnemingen in den morgen van 28 Juni. Medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775.2 te Valentia. Laagste 755.2 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 29 Juni: Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen. Veranderlijke bewolking. Waar schijnlijk enkele regenbuien met kans op on weer. Dezelfde temperatuur. Kaiwp.jjan-2ee. Te IJmuidon kwamen birfnen: K, W. 35 „Holland VU" met 8 last baring.' Stand der gewassen om Katwijk en in de duinen. Wat betreft den stand der gewassen om Katwók en in de duinen, deze is niet al te rooskleurig. De bloembollen zijn niet beet en hebben veel van het water geleden. In sommige af gegraven stukken dulngrond is de oogst totaal mislukt. De, aardappelen hebben ook te reel water gehad. Zelfs na voor de tweede maal te z(jn overgepoot, was de grond nog te voohtig. Ten Noordon van het dorp in de Zandory Van den Elshoudt is de toestand beter, door dat deze nieuwe zandery wat beter gedrai neerd is en men due daar minder last van bet ovortollige water had. Omtrent de graangewassen valt nog niets met zekerheid te zeggen; indien er nog wat droogte komt, zou de ooget nog kunnen msevalten. Johan Wagenaar. De „Tel." "vreet mede te deelen, dat de heer Johan Wagenaar aangezocht om den heer Daniöl de Lange op te volgen als directeur van het Amsterdamsche Conservatorium, daar voor heeft bedankt. Indebted. Werklnr. zijn opgenoraoo: DAT OM. DAQJtM. Velw. Kia- 4er*n. r-l 3 9 H 22 Juni. Zondag 35 9 44 23 Maandag 45 9 64 24 Diusdag 47 5 62 26 Woausdag. 49 8 67 26 Donderdag 61 8 69 27 49 64 28 Zft»or4nr 49 5 64 Voor de zooveelste maal wordt ieder aangeraden zijn of haar fiets niet zon der toezicht buiten te laten staan en het voertuig in huis zóó te plaatsen, dat het niet gemakkelijk door een vreemde mee te nemen is. Er zijn hier weer beroepsrijwiel- dieven aan het werk. Voor hengelaars! Geduren de de laatste dagen komen tal van henge laars hun geluk beproeven in de wateren van den Haarlemmermeerpolder. Vermoedelijk ia het velen hunner niet bekend, dat wel de Hoofdvaart, doch niet de verschillende breeze tochten worden aangemerkt als vlotte en bevaarbare wateren in den zin van de visscherijwet. Vandaar zeker het verschijnsel, dat ver scheidene hengelaars, niets kwaads vermoe dende, in deze tochten gaan hengelen, om even later door een politieman gesnapt ca bekeurd te worden. Steeds volgt aan 'n ver oordeeling van den kantonrechter, zoodat op deze wijze dê hengelsport een duur zaak je wordt. Het lijkt ons niet kwaad de vele henge laars, ook nit Leiden, eens te waarschuwen, zoor zoover zij in dezen argeloos to werk gaan. De arbeiders, werkzaam aan ■de waterleidingswerken aan den Haarlem merweg tusschen Sloterdijk en Halfweg (een 40-tal grondwerkers,) in dienst van den aannemer BEankevoort) liebben wegens loonsverschil het werk gestaakt. Te Zandvoort zijn thans 2295 badgasten. Treurig. Afgesloofd vrouw- tje de huisvrouw van P., te Gouda stond den edelachtbaren haar nood te kla gen over de ellende met haar man, die flink geld verdiende, maar haar slechts f 4.50 per week gaf om haarzelf en de tien kincteren te onderhouden. Hijzelf zit steeds in de herberg te G"> da, waar hij het grootste deel van zijrr weekloon verdrinkt, en aan karbonaadjes eten en kaartspel verdoet. En hij denkt er niet aan, dat thuis alles noodig is, dat zijn dochtertje ziek neerligt en hard ver sterkende middelen noodig heeft. Zoo gebeurde het ook op 12 Mei j.l. Er was geen geld en het vrouwtje besloot toen naar de kroeg te gaan, waar manlief zat te kaarten. Zij liep naar binnen, eisch- te recht en geld voor haar kinderen, doch werd met hoongelach ontvangen. Zij kreeg het op haar zenuwen, en wond zich meer en meer op, te meer, daar de 18-jarige zoon A. van den kastelein haar toevoegde: „d...... toch op, wijf". Maar zij bleef en toen gebeurde het, dat zij van datzelfde jongmensch een klap in het gelaat kreeg. Thans zat de kasteleinszoon in do bank der beschuldigden. Verdedigen kon hij zich niet. Do officier eischte wegens mishandeling f 20 bo£te, subsidiair 20 dagen hechtenis. Het afgesloofde vrouwtje verliet de zaal haar tranen afdrogend, of ze er werkelijk door geholpen was. Het vierde perron van het Cen- traal-Station te Amsterdam is voor het ge won o verkeer in gebruik genomen. In het O. L. Vrouwegasthuis, te Amsterdam, werd gistermiddag een 45- jarige vrouw binnengebracht, Smit gehee- ten, wonende Beukenplein, die ten gevolge van gasverstikking in zeer zorgwekkende omstandigheden verkeerde. Toen het. twaalfjarig dochtertje van juf frouw Smit omstreeks halféén van school thuis kwam de man had :s ochtends de woning reeds verlaten, daar hij buitens huis werkt vond zij haar moeder bewus teloos op den grond liggen. Vol angst holde zij naar de buren, wien bij het bin nenkomen in de kamer een herige gas!uebt iegemoet stroomde. Onmiddellijk werden toen maatregelen genomen om de vrouw naar het ziekenhuis te vervoeren. Van de' Beurs gedrongen. Te Amsterdam is door do rechtbank een jongmensch, in dienst yan een effectenhan delaar, veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf wegens diefstal van een rijks daalder. Uit het verslag in de bladen bleek, dat de patroon, de heer Max R. Nunes, aanvankelijk beloofd had, geen werk te maken van de zaak, ten einde den jongen tot bekentenis te brengen, maar naderhand deze belofte verbroken had. Een en ander had schrijft ,,De Tel."— nogal verontwaardiging gewekt onder de collega's van den patroon. Toen do effec tenhandelaar gisteren omstreeks één uur op de effectenbeurs verscheen, werd hij er op de bekende wijze afgedrongen". Op de korenbeurs nam men hem over, en in minder dan geen tijd was de patroon op hardhandige wijze naar buiten op het Damrak gerold. Daar diende een ex-beurs bediende hem nog een pak slaag toe. Maandag zou hij op dezelfde wijze „behan deld" worden, zoo werd hem toegevoegd. Het blad verneemt nog, dat men op de Beurs een lijst laat circulceren, ten einde den on gelukkigen bediende, na het uitzit ten van zijn, naar veler meening te hooge straf, eenigszins schadeloos te stellen voor het ondervonden leed. De toestand van den grond werker J. E. van der Dungen, die in den nacht van Zondag op Maandag jl. in be- wusteloozen toestand en badende in zijn bloed op de Haarlemmerweg werd gevonden is, naar men ons uit Amsterdam meldt, van dien aard, dat hij door de politic van Sloten nog steeds niet kan worden gehoord. Vrijdagmiddag waren aan' de Kruisvaart te Utreoht twee werklieden be zig met het lossen van zware steenbrokken, toen de schuit onverwacht van den walkant afweek, waardoor beide arbeiders te water geraakten. Een hunner, een 21-jarige jonge raan, verdween in de diepte en verdronk. Zijn lijk werd Later opgehaald. Tegen J. G. de J., 40 jaar, kassier te Vlissingen, thans te Middelburg in hech tenis, ia bij bevelschrift der rechtbank ter zake van verduistering rechtsingang ver leend met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak. De heer J. A. van Beynum heeft, mede uit naam van meerdere bezoekers van de Boschjes van Poot, in Den Haag, in een adres aan B. en Ws. aldaar verzocht het daarheen te willen leiden, dat het wielrij- den in die boschjes verboden wordt. De firma Gebr. Stork, mac li in e- fabrikanten te Hengelo, zal op 12 Juli a.s. de blijde gebeurtenis herdenken, dat zij dit jaar haar 3000sten stoomketel heeft opge leverd. De visschers van de afslag- vereeniging „De Eendracht", te Enkhui zen, hebben besloten hun visch, die in dit seiizoen nog aangevoerd zal worden, niet meer te doen afslaan op vaartuigen, bui ten do haven liggende, maac die, in af wachting van de uitspraak van den Hoo- gen Raad, te brengen aan den gemeente- vischafslag. Als deze uitspraak hun on gunstig .is, zullen zij zich vereenigen tot een coöperatieve visschersvereeniging, met het doel de aangevoerde visch (voorname lijk. ansjovis) niet meer in het openbaar te doen verkoopen, maar zelf in te maken en te verzenden. - („N. R. Ct."). Een 1 eerling van het gym na- sium te Zolkieuw (Galicië) heeft uit wraak over het feit, dat hij wegens Ruseophile- propaganda van de school was verwijderd, volgons een andere lezing uit nijdigheid over een slecht rapport, op do binnenplaats van het schoolgebouw den rector (een Pool) met een ijzeren staaf op het hoofd gesla gen en ernstig gewond. De krijgsraad te Moskou heetf zeven gevangenen ter dood veroor deeld, wegens poging tot ontvluchting uit de centrale gevangenis, gepaard gaande met moord. Ttfdons hot van do Parflscho damosluchtvaartclub „Stella" kreeg eon ballon van mevrouw GoWschmldt, juist toen dozo op het punt stond op te sf(jgen, door de hoede- pon van een dame, dio naist de gondel stond en bjt de opstijging tegen don grond gewor pen werd, een scheur van 20 centimetor lengte. De ballon moest dientengevolge weder landen. Te Lensa op liet eiland Corsica bevond zich een colporteur in een herberg, waar h\j met do aanwezigen om oen som gelds do weddenschap aanging, dat hjj go- makkelijk oen vork in kon slikken. Werke lijk deed de colporteur het. Do gevolgon bleven echter niet uit. Weldra kreeg hit zulke hevige Pijnen, dat een operatie onvermyieiyk bleef. Gelukkig liep deze goed af. Op zijn slot Dunrobin, by Gol- sple in Schotland gelegen, ls gisteren de hertog van Sutherland na eon langdurige ziekte overleden. D9 hertog was, na den tsaar van Rusland, de grootste grondbezitter in Europa; h(j bezat nl. eigendommon met een tofalo oppervlakte van 1.385.600 acres. Van 1874 tot 1886 vertegenwoordigde hQ Suther land in het Lagerhuis en maakte hy deel uit van de liberale parly. Zyn echtgenooto, een geboren gravin Ros6)yn, heeft onder het pseu doniem Millicont Fanny St. Clair Erakine, ver schillende werken uitgegeven. De overledene was 62 jaar oud In de nabijheid van Neusa stalen verscheidene personen twoo koeien uit een weide, die zy in een automobiel naar Aken brachten. De auto geraakte hier echter defect en kon onmogeiyk vorder ryden. Daarom werden de koeion uit de auto gehaald en te voet verder gevoerd. Te Kohlschcid ge lukte het aan de politie do beide dieren in beslag t9 nemoa; een ervan was reeds aan een slager verkocht en geslacht, hot andere werd aan don eigenaar teruggageven. De chauffeur van do auto, een beruchte vee dief, die reeds verschillende diefstallen te Elberfeld en Barmen gepleegd had, werd gearresteerd. De andere schuldige is een in handelskringen onder den naam vau „de magore lange" bekend persoon, die do auto voor 1200 guldon gekocht en daarop maar 300 guldon betaald had. Ook de auto, die inmiddels zwart geveild was, om hot her kennen te verhinderen, W6id in beslag ge nomen. Utrecht, 28 Juni. Op de weekmarkt waren lieden 300 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren voor stieren/" 160 a/" 310, voor vaarzen/" 170 a f 260, voor pinken 110 a 170, voor melkkoeien 190 a f 290, voor kalfkeeien 210 a 330, voor vaarskoeien 199 a ƒ280, voor vette koeien ƒ220 a 320, voor nuchtere kalveren 8 a 21, voor inagerekalveren a fvoor magere varkeus 45 a 90. voor biggen ƒ6.a 17.Lammeren f 10.— a 17. votte schapen 18.a 24.—, magere schapen /- a ƒ-. Kalkoenen ƒ3 a 5, kippen ƒ0.90 a 1.60, eenden 0e85 a 1.40, duiven per paar f 0.35 a0.95, ganzen f 2 a 3, konijnen/"0 45 a 2.75, louge hennen 1.10 a 140, hanen 0.45 a 1.30, piepkuikens 0.60 a 1.10. Op de aardappelen markt waien heden aange voerd 5z6 manden nieuwe aardappelen, die verkocht werden voor f 1.80 totf 3 per mand. Op do keraenmarkt waren heden aangevoerd 700 bennen, die verkochc werdea voor 0.13 tot 015 per halt kilo. De vijf oudste vrouwen der wereld. Of mannen ouder worden dan vrouwen, is een vraag, waarover de geleerden het nog niet eens zijn geworden, evenmin als de statistieken hierop een bevredigend ant woord kunnen geven. Men zou echter ge neigd zijn te gaan gelooven, dat de vrou wen het record wat levensduur betreft, be reiken, als men leest, wat een Fransch tijdschrift over de vijf oudste vrouwen der wereld schrijft. Te Wood Groen in Engeland woont een vrouw, Rebekka Clark, die den respec tabelen leeftijd van 109 jaar Jieeft be reikt. De oudé vrouw is, in tegenstelling met zoovele andere honderdjarigen, nog kras en geniet een goede gezondheid, eet en drinkt met een eetlust, dien menigeen haar benijden zou en gaat dagelijks nog een jdeine wandeling maken. Eens per week gaat zij zelfs een uitstapje naar een tamelijk steilen heuvel in den omtrek ma ken, om zelf haar ouderdomspensioen op het postkanicor te -gaan halen. Bij een gesprek, verklaarde de vróuw lachend, dat zij er zeker van is, dat zij nog menig jaartje haar geld daar zal halen. Zij gaf toe, toe, dat zij wat meer slaap ncodig had dan „jongere" menschen reeds na zonson dergang gaat mevrouw Clark naar bed en slaapt dan meest tot tegen den middag en dat zij niet meer zoo duidelijk kon spreken dan vroeger. Haar gezicht, en ge hoor zijn nog uitstekend cn eten kan ze minstens evengoed, zco niet beter dan jongelieden. Op haar verjaardag bestond haar middagmaal uit een dikke schijf roast- beef, een aantal aardappelen en een portie bloemkool; gestoofde vruchten, room en thee met wittebrood. Een van de leefre gels van dit bijzonder krasse oudje is: „Eet veel en goed." Tot haar tachtigste jaar heeft mevrouw Clark hard gewerkt en was altijd vroeg op haar post, maar toen vond zij het ook genoeg en meende nu een welverdiende rust te mogen genie tent Ofschoon de oude dame nog geheel met alles meeleeft en voor alle nieuwe uitvindingen een groote belangstelling toont, heeft zij nog nooit gewaagd met een motorbus, of een eleGtrische ti ani mede te gaan. Zij is echter wel bgreid bij ge legenheid een autoritje te maken. Me vrouw Clark, die in Engeland voor de oudste bewoonster geldt, heeft slechts één zoon en één dochter. Beiden zijn nog in leven - en genieten ouderdomspensioen. Haar oudste kleinkind is 58 jaar en haar oudste achterkleinkind telt 30. lentes. In Canada leeft een Indiaansche vrouw uit den stam der „doorboorde neuzen", die zich. pp een ouderdom van 112 jaar kan beroemen. Zij heet eigenlijk Crescent Antonote, maar wordt door haar limdge- nooten, die haar hooglijk vcreeren, „de witte kraai" genaamd, omdat deze vogel gewoonlijk zeer oud wordt. Ofschoon de oude .vrouw uit dezen jagersstam een le ven vol ontberingen en zorgen achter den rug heeft, geniet zij een uii'söekeaidej ge zondheid. Zij is vrcolljk en levendig van geest pn helpt nog mede aan de berei ding van huiden, met den verkoop waar van de Indianen in Canada in hun le vensonderhoud voorzien. Zij wordt echter nog in leeftijd oven* troffen dcor een eerbiedwaardige Chinee- sche Tsao-Yat genaamd, die lier tot den respectabelen leeftijd van 114 jaar ge bracht .heeft. Men gaat in China over 'f algemeen ,op bijzonder beogen leeftijd den weg yan alle vlcesch. Men is daar dafii ook wat trotsch op deze stokoude vrouw, die nog over een zeldzaam helder ver stand en een sterk geheugen beschikt. Een 118-jarige Vrouw woont in Peru. Haar leven lang heeft zij op het land gewoond jn de nabijheid van Arequipa; zy was de vrouw van een mijnwerker en deelde het bekende harde lot en de karige levenswijze dezer lieden. Haar oudste doch ter, met wie zij samenwoont, is precies een eeuw oudbeiden hebben altijd in de open lucht haar werk gedaan en in een kleine hut midden in het bosch geslapen, en het is haar blijkbaar goed bekomen, want de honderdachttien-jarige is nog zeer kras, terwijl haar dochter voor haar niet onder doet en wellicht even oud zal worden. Deze vrouw van honderd lentes, die er zich nog op beroemen kan, dat haar moe-, der pog leeft, is ongetwijfeld eenig in de wereld. Maar de oudste vrouw heeft het oude Europa aan te wijzennamelijk een Spaan- sche van 120 jaar. Deze tijdgenooten van Napoleon werd in April 1793 te Huescar, een klein dorp in het Zuiden van Spanje, geboren. Zij is een nakomelinge van de oude Mcoren, die verscheidene eeuwen de heerschappij op dit schiereiland voerden,- en heeft een leven, rijk aan gebeurtenissen en wederwaardigheden, meegemaakt. Ge durende de opstanden, die in 1820 plaats vonden, kreeg zij een schotwond; een an dermaal werd zij het slachtoffer van een wagenongeluk, waarbij zij verschillende le dematen brak, zoodat zij gedurende maan den aan het ziekbed gekluisterd was. Zij is tal van malen den dood nabij geweest,- maar steeds bracht zij er liet leven af en zoo leeft de dappere Spaansche, die hot vaderland negen kinderen geschonken heeft, weliswaar niet in weelde, maar toch vrij onbezorgd. Haaf gezicht en gehoor zijn nog uitstekend en haar grootste ge noegen is haar vele herinneringen tc ver tellen. Eenige jaren terug ontving zij van de koningin-moeder uit Spanje een pen sioen. De voormalige regentes vereerde 'haar zelf bij haar honderdsten geboor tedag met een bezoek. De geheele omga- wilg van het dorp waar zij reeds vijf-en- veertig jaren woont, nam aan het feest tieel. In een prachtig versierden wagen, werd zij in een plechtigen rondgang dcor het dorp gereden, en zy weende toen van dankbaarheid en vreugde over „den schoonsten dag haars levens." Nu hoopt zij Kaar 125sten geboortedag, nog waardi ger te vieren. De Amsterdaniache Keurs houdt heden vacantiedag, zoodat de no teeringen ontbreken. Desertie. Gistermiddag hebben zieli 15 veld-artil- leri8ten van het depot van het 1ste regi ment veld-artillerie te Utrecht, zonder ver lof van hun korpa verwijderd en zijn tot heden nog niet teruggekeerd. De redenen hiervan moeten naar men aan het ,,U. D." mededeelt gezocht worden in de ontevredenheid over het aan hen verstrek te middagmaal. Het blad verneemt nader omtrent deze desertie Do klacht gold speciaal de aardappelen, waaronder héél wat slechte voorkwamen, zóóveel ondeugdelijke exemplaren, dat een groot deel van de verstrekte hoeveelheid de spoelington inging. Hierdoor schoten evenwel zóó weinig aardappelen over, dab do manschappen onvoldoende te eten kre gen. Over dit feit werd zoo is ons heden ochtend van de zijde der manschappen me degedeeld ter bevoegder plaatse ge klaagd toen werd gelast, dat in plaats van hot ontbrekende quantum aardappe len, toespijs zou worden verstrekt, maar uit den aard der zaak was die toesp^jp niet toe reikend, om te kunnen aanvullen wat de manschappen te weinig aan aardappelen ontvingen. Ook dit werd ter kennis go- bracht van de betrokken autoriteiten, waar op de toezegging volgde dat een en ander zou worden verbeterd. Bij die toezegging bleef het intussehen en de manschappen kregen volgens hun oordeel te weinig voed sel. Verandering van den toestand bleef uit. Daarop is nu de desertie gevolgd. Ver moed wordt, dat de manschappén zich heb ben verwijderd in de richting van Mont- foort en denkelijk heden of morgen weer eigener beweging terug zullen keeren, waar de bedoeling van hun desertie alleen deze i3 geweest, om de quaestie van de onvol doende voediug openlijk aan den dag te brengen, waar klachten daaromtrent gee nerlei effect hadden. Van andere zijde deelt men het ,,U. D." nog mede Het is volkomen juist, dat 15 veld-artille- risten, miliciens, allen liggende op één ka mer, gisteren zijn gedeserteerd. Het is geen, gewoon wegblijven of te laat komen, want verschillende van hen hadden straf, en ook deze zijn in de kazerne niet teruggekeerd. Wanneer men het wil doen voorkomen, als of het meermalen gebeurt, dat er eenige menschen niet op het appèl verschijnen, cn dat dit geval dus niets bijzonders heeft, dan goeft men moedwillig een verkeerde voor stelling aan de zaak. De militairen hebben openlijk willen protesteeren. Protesteeren tegen een voeding, die, volgens hen, geheel onvoldoende was en niet stond in verhou ding met de prestatie's, die van de man schappen gevergd werden. Ze moesten bij voorbeeld de onhandelbaarste paarden af rijden sommigen hunner een viertal op éénen dag. Gevolg daarvan was meermalen oververmoeidheid, wat op zich eelf niet aanleiding tot dit feit ware geweest, wan neer er ook ccn genoegzaam kwantum voedsel tegenover had gestaan. Thans was dit een week lang reeds fciiet het geval. De laatste drie dagen was het bijzonder mi niem. Tot nog toe was men gewoon 2^ L. aardappelen te ontvangen per dag en per man. De betrokken kapitein redeneerde nu alduslLiter aardappelen staat -aan voe dingswaarde gelijk met 1 half ei, en nu moesten de manschappen zich tevreden stellen met D. plu6 een half ei. Toen ze hierover klaagden en zeiden dat men niet alleen moest zien naar. het voedingsgehaltc, maar ook naar dc maagvulling, werd hun toegevoegd: „Wil je 't beter hebben, zie dan maar dat je ergens anders eten krijgt." Dc mannen zijn ergens anders gaan eten. Toen we ons vanmorgen in de veldkazer- no vervoegden, om ook van de zijde der of ficieren omtrent deze geschiedenis, te wor den ingelicht, vond men het blijkbaar niet noodig, de pers over het gebeurde in te lichten en antwoordde men onsWat er in de krant over geschreven wordt, al schrijven jullie er zulke lappen over, dat laat ons volmaakt koud." Douwös Dekker. Uit Amsterdam meldt men ons Naar wif vernemen zal de heer Douwes Dekker 6 Juli a. s. ons land verlaten, om over Marseille naar Indié terug te keeren. Nieuwe lieercnmode. De gryze hooge hoed schijnt weer in de mede te zullen kooien. Op de wedrennen van Ascot verleden week werd h\j druk ge dragen. Op het laatst van zyn leven heeffc Koning Eduard nog eens een poging gedaan om dit hoofddekcol er weer in te brengen, maar de iyd was er blykbaar nog niet ryp voor. Nu, zegt men echter, is de grijze hooge hoad er in. Een ander belangrijk bericht uit Engeland: de gekletde jas gaat weer de pandjes ja« verdrmgon. Op een tribune, waar dezer dagen de koning zou verschijnen, luidde het voor schrift: hooge zjden en gekleede jasl CORRESPONDENTIE. Een paar ingezonden stukken moesten tot een vol* gend nummer blijven liggen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2