Si Gemengd Nieuws. BEURS VAN AMSTERDAM. Uit de Rechtzaal. Aeademienieuws. Telegrammen. AdYertentiën. lJ cr> ZD UJ De politie alhier, heeft aan gehouden een vrouw, die waarschijnlijk d« persoon is, van wie wij onlangs meldden, dat zij er op uitging om kamers te huren, om op sünksche wijze aan geld te komen. Uit het station van .d en Hee rensingel alhier is een damesrijwiel, en uit de sociëteit „Minerva" is een heerenrijwiel ontvreemd. Zaterdagmiddag is in het Noordeinde alhier door de politie aange houden een groenteboer. Op zijn wagen be vond zich vleesch, dat van Zoeterwoude uit vervoerd was naar hier. Het vleesch was niet voorzien van stempels. Naar het Open baar Slachthuis vervoerd, werd het aldaar afgekeurd'. Heden middag waren e e n vie r- tal knapen aan den Rijn^burgersingel, al hier. Een jongetje van vier jaar geraakte te water. De werkman M. D. sprong ge kleed te water en redde het kind. Bij de firma S. de Boer, in krui deniers- en grutterswaren, aan de Doe- zastraat alhier, is een electrische koffiemo len in werking gesteld van zeer bijzone! .:r systeem. De motor werkt namelijk niet door middel van een u-jjfriem, maar is onnrd- dedijk met den molen in contact gebracht. Een kleine handbeweging is voldoende om den molen in beweging te brengen, die 20 K. G. boonen per uur maalt. Een voordeel van dezen molen is, dat ied'eren keer, wan neer iemand koffie haalt, de boonen versch gemalen kunnen worden. De volks-zeebaclen te Scheve- ningen zullen a.s. W-oensdag 25 Juni des morgens te 6 uren worden geopend. B ij geloof en steenpuisten. Een groentenkoopman te Delft bemerkte, dat ©en juffrouw, die altijd bij hem kocht, uit een bak, staande in den winkel, een aardappel stal en in den zak stak. Daar de inkomsten van het gezin der juffrouw ruim voldoende zijn, bevreemdde deze dief stal den koopman en deze gaf dit dan ook te kennen en vroeg, of zij soms gebrek hadgaarne gaf hij haar in dat geval een maaltje aardappelen cadeau. De juffrouw, eerst iets ontdaan, ontken de, dat armoede de drijfveer harer daad was en gaf toen een anderen grond op. Zij had n.l. veel last en pijn van steen puisten en van een kaartlegster vernomen, dat een goedwerkend middel, om de-ze las tige uitwassen te doen verdwijnen, wast „de puist inwrijven met een gestolen aard appel" Hartelijk gelach volgde natuurlijk op de ze uiting van de naïeve bijgeloovige juf frouw. Aan de Parkkade te Rotte r- d'am is het Deensche gepantserde kustverde- cligingsvaartuig ,,Peder Skram", comman dant R. Bouditz, aangekomen. De con sul-gene aal- van Denemarken, de heer H. H. M. Borregaard. wonende te ;s-Gravenhage, maakte dadelijk zijn op wachting aan boord. Het oorlogsschip ie lang 84 M. en heeft een wafcerverplaatsing-van 3735 ton. Hot is bewapend met 14 stukken van verschillend kaliber, 3 mitrailleuses en 4 lanceerinrich- tingen voor torpedo's. Hedenavond biedt de oon sul-gen e ra al aan den commandant en de officieren een diner aan in de officierensociëteit in het Park. Naar de „O. H a a r 1. Cr t." ver neemt, zal do milicien-wachtmeester De Jong, die wegens desertie werd afgevoerd uit de sterkte van zijn korps en een paar weken geleden, toen hij uit Amerika een. bezoek bracht bij zijn familie te Haar lemmermeer, werd aangehouden, toch voor den krijgsraad moeten terechtstaan. Zooals men zich zal herinneren meen de De Jong, dat hij, Amerikaansch bur- tger zijnde, te dier zake niet meer vervolgd kon worden; een meening, di© blijkbaar niet gedeeld wordt door de militaire autoriteiten. Te Amsterdam! eb ij deNeueha- tel Asphalt company een staking uitgebro ken, welke 60 man omvat. Onder de werk lieden heerscht ontstemming over het uit besteden van werkzaamheden, die, naar de werklieden meenen, aan hen moest worden opgedragen. Een bediende der spiegelfa- briek ,,De Atlas" te Amsterdam, ontdekte nadat hij een bezoek aan het hoofdpost kantoor had gebracht, dat hem een porte feuille, inhoudende f 605, ontrold was. Yan den dader was geen spoor te ontdekken. N a armen meldt z ij n in het tijdsverloop van 5 tot 11 Juni niet minder dan 0 verpleegden uit het gesticht Veen- huizen ontvlucht. Te Venlo is een hoofdconduc- teur bij de Staatsspoor in ©enigszins ab- normalen toestand van de spoorbrug in de Maas gesprongen. Direct waren een paar schippers ter plaatse, die den koenen sprin ger geheel onbeschadigd weer aan wal brachten. Maat op baars, meun, sneep, snoek, snoekbaars, winde en zeelt. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat op 1 Juli a.s., wanneer de verschillende visscherij reglementen twee jaar in werking zullen zijn, buiten werking zullen treden de daarin vervatte over gangsbepalingen ten aanzien van de maat op bovengenoemde vischsoortenvan dien datum af zal derhalve de maat op die vischsoorten zijn als volgt-: voor baars 18 c.M., voor meun 25 c.M., voor sneep 25 c.M. voor snoek 40 c.M., voor snoekbaars 40 c.M. voor winde 25 c.M., voor zeelt 21 c.M. Tn den nacht van Donderdag op Yrijdag had t-e Jena, ten gevolge van een ontploffing, een hevige brand plaatst, die een geheel woonhuis in de asch legde. Gedu rende den brand ontstond onder de bewo ners van het huis een paniek. Het meeren- deel der huurders sprong uit de vensters op straat, waarbij twee vrouwen levensge vaarlijk gewond werden. Een 21-jarige jon ge man en een kind van drie maanden von den den dood in de vlammen. 23 Juni 1913. Staatsfondsen waren heden zonder handel, doch zwak gesteund. Locale fondsen onge animeerd en voor de meesten lager. Ameri- kaansche gevoelig lager op New-York, voor al industrieele waarde. De handel wa-s ook op dit gebied niet levendig. Geld stijver. Sloikoersen. t»Cl Heden, Cert. Red. Wertt, Sehuid —2Vj Certific3 Hongarije, L. 1892-1908 Kr. 20001 Oostenr. Rente in Kronen Jan.-Juü 4 Portugal, Obl. BuiL 1ste Seria ...3 e n 3de «».3 flusiano 1894 Binnenland..^«..~«.4 1880 Rb. 625.—..4 Obl. 1909 Ree. t. Obl. 19055 1867-69 lOONtcolal—4 1889 Rb. 625, Rothschild 4 c Hope Rb. 6254 1894 6e Em. Rb. 625.-4 Turkije, Obl. Geunif. 8. Ir. 500 4 Argentinië Cedulla L Japan, Tabaksleening Oblig. 4'/t Mexico, Binn. Allosbaro serie 5 8razilië San Paulo 1908 5 funding leening 1893—...8 Columbia 100-50C --3 Venezuela Diplom. Schuld 1905—3 Peruv. CerL van Aand. id. id. pret. Aand Ilalië Obl. Zuitf-ltal. Spoor A.H....3 Aand. Boxtel-Wezel Rusland, Obl. Gr. Russ. Sp. 1890 4 Aand. N.-Afr. Handelsvennootschap Amerik. Smelters Sec. pref Smelting Refining C. t. A. Anglo Americ. Telegr. C. v. A. Aand.lnt. Cr. en Hand. Verg. R.dam Koloniale Bank—.. o Cult. Mij. Vorstenland- 4 ld. Winstaand Kon. Pelroleumbronnen «we. 6econs. Hol! Petrotóum..«~ United Cigar, Aand. Standard Milling, pref. eand.—w. Kelahoen gew. Aand. pref Paleleh, gew. Aand.—»~— pref. Great Cobar Aand, Perlak Petroleum A. en B— Steaua Romana Sumatra-Palembang.— Moeara Enim.. Zuid-Perlak Orion Intercontinental Rubbör Aand..—. N, W. Pac. Hyp.-B. Aandeel#» 0 Bew. v. deelg Aand. Ned. Handel-MIj Hescontra Holl. Uzer&n-Spoorweg Mij. tot Expl. v. Staatsp* n Amerikaansche Vaart Amerika, Aand. Atchison Topeka— 0 Car Foundry C, v. A Aand. Denv. Rio Grande— Aand. Miss. Kansas Texas Aand. Ene Sp.-MiJ. 0 Ontario Westen» South. Pac. C. Gew. Aand Mexican Nat. 2e pref. Aand American Can Cy. gew.A, Hide Leather Aand. South. Raüw. C. gew.A. Union Pac. gewone Aand Rock Island gew. Aand, ft United 61» Steal Wabash Spoor Pref. Aand. Wabash Piltsb. Term- Amalgamated Copper Aand. United Copper Gew- Aand. a Pittsburg Coal Inu Merc. Marine gew.A. n n v Pref. Kansas City South. Rw. A. B Pref. A, Hongarije Theiss-Loten———»*4 Turkije, Spoorw. Loten..»««*— Spanje, Madridloten.—^.....—3 Amsterd. Langkat gew. Aand,..~»« Prei. Oelï MIJ. Aand Bindjey Tabak Aand. Senembah Tabak Mij,—— Krapoh Tabak Aand. Besoeki Tab3k Aand Deli-Cultuur Mij Ceri. v. Aand. Arendsburg Aand. Redjang Lebong Rotterdam-Deli CouponsOostenrijk. Kronen, Papier Zilver Amerik. Goud Dollar Rusland, Roebels, Zilver... - Goud Prolongatie rente- Vorige koers 67 X 81V* 82i\S 63% 62^ 91 83% 94 99 63% 83% 80% 95 997* 89% 101 102% 49 57% 9% 49% 61. 17 83% 135 81JZ£ 61% 23% 214% 131 169% 133.50 623 219 41 59% 16% 36 30 91 38% 67% 143 223% 242 57% 95% 8?j 150% 52 172% 98% 101% 185% 97 43% I7'lfl 21% 24^g 28% 96% 165^ 27% I94S 22% 143 16% 54% 3 8 61 Me 1% 16% 4M. 147-jg 27% 59% 148% Koarj nede-i 67% '7% 82% 83% 91 84 83% 83% 94% 90 171 81 62 16/ 133 624% 225% 42% 57% 35 28% 91 36 65% 142% 226 210 57 92 874 95»£ 41% 16°ie 20% 23 22 9VU 15% 25% 18* 21% 145 15Ü& 52 3% 7% l%e 62% 15% 3% 14% 26 59% 45 64 252 251 315 313 532 580 10/% 105 540 537 78% 78 122% 143 146% 644 173% 173 349% 310 51.05 49.95 50 05 50. - 2.47' 2.47» 1.25 1.25 1.89 1.89 4% 4% a 4% Lelden: Geslaagd is voor hwt candidaats- examen in de rechten do heer W. A Hecker. liet weer in het buitenland. Uit het eigenlijke toeristengebied komen geen goede berichten. In Zuid-Duitschland is hot zwaar weer geweeat. In Tyrol en Bohemen heeft het geonweerd, en daarbü viel over vloedig regen. In Zwitserland is het koel en onbestendig Thermometerstand: Gisteravond om 8 uren 18 5 0. 65.8° F. hedenmorgen om 8 uren 18° C. r= 64.4° F. 's middags om 12 uren 21 C. 69 8° F. 'a middags om 4 uren 21.5° C. 70.7° F. I>o ^propaganda.'' Drie suffragettes, de dames Nenney, Lake en Barrett, zijn heden, nadat zij ge- ruimen tijd geweigerd hadden eenig voedsel te gebruiken, te Londen weder in vrijheid gesteld. Te South-end On Sea, is een poging gedaan om de St. John-kerk te verwoesten. Een groote doos lucifers, waarop 30 pa tronen lagen, werd in de orgelkamer ge vonden. Eën lucifer was aangestoken ge weest, maar was waarschijnlijk gedoofd door den wind. Ter plaatse werden papie ren met de woorden: „Kiesrecht voor vrouwen" gevonden. Te St.-Andrews (Schotland) is de Ooste lijke vleugel van het universiteitslabora torium „Gathy Marine" genaamd, door brand vernield. Er zijn positieve aanwijzin gen, dat men hier te doen heeft met Ket werk van suffragettes. Haagsche Rechtbank. De rechtbank veroordeelde heden C. J. de V.,* te 's-Gravenhage, wegens diefstal van een rijwiel te Oegstgeest tot 1 jaar ge vangenisstraf (de eisch was 6 maanden). J. O., te Katwijk-aan-Zee, wegens ver nieling, tot 14 dagen gevangenisstraf (de eisch was 6 weken gevangenisstraf). L. K., te Leiden, wegens vernieling, overeenkomstig den eisch tot 14 dagen ge vangenisstraf. j. M. V., te Zoeterwoude, wegens ver nieling, tot f 15 boete of 10 dagen hechte nis (de eisch was 8 dagen gevangenisstraf). E. v. d. Sch., te Katwijk-aan-Zee, wegens vernieling, overeenkomstig den eisch tot f 15 boete of 20 dagen hechtenis. H. K., te Leiden, wegens wederspannig- heid, overeenkomstig den eisch tot 1 maand gevangenisstraf. A. Sch., te Leiden, wegens wederspannig- heid, overeenkomstig den eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. P. G., te Leiden wegens beleediging van een agent van politie aldaar, overeenkom stig den eisch tot 8 dagen gevangenisstraf. Een verj aarsges'ch enk. H. J. Sch., te Leiden, 'ging den loden Mei 's avonds met een kameraad de stad in om een cadeau te koopen voor zijn va der, die den volgenden dag verjaarde. Ge komen op do Hoogewoerd bij den winkel van P .Laven stapte hij daar binnen, doch toen er niet spoedig iemand naar voren kwam, riep zijn kameraad hem toe: ,,Jo, neem wat weg!" Hieraan gevolg gevende, pakte hij een doos weg, die voor 't grij pen stond, en ging daarmede heen. Buiten gekomen, bleek de doos te bevatten een doosje Odoltandwatcr en een borsteltje. Of hij nu dit cadeautje aan zijn vader gaf, is niet gebleken rna&r wel, dat Sch. een dagvaarding thuis kreeg om zich te verant woorden wegens diefstal. Hij verscheen niet, maar de officier, het hem ten laste gelegde bewezen achtend, vorderde 6 weken gevangenisstraf tegen hem. Studentikoos. In den nacht van 30 April op 1 Mei wa ren vier Lcidsche studenten op het oorlogs pad te Noordwijk-Binnen. Althans toen de stoomtram naar Rijnsburg niet op hun herhaald geschreeuw stopte, tusschen twee stopplaatsen in, scholden zij den conduc teur H .Stickelorum uit voor al wat lee- lijk is en een hunner, de student A. D. H., gaf hem nog een pak slaag op den koop toe. Spoedig aanwezige politie maakte een eind aan het opstootje. H. was niet verscheneni Na verhoor van den conducteur en een wagenvoerder eisch- te de officier 8 dagen gevangenisstraf, om dat hij meende, dat een dergelijk optre den allerminst te verontschuldigen is, hoe wel hij begrijpen kan, dat studenten in op gewonden toestand wel eens wat ruw op treden. Niet voldoen aan bevel. E. de Y. en J. S., te Woubrugge, reden op 14 Mei 's avonds op de fiets zonder licht, toen de rijks-veldwachter De Gr., van Oudshoorn, hen aanriep om af te stappen. Hieraan voldeden zij niet en zij bleven doorrijden. Dit bezorgde bun een verbaal wegens het nieLvoldoen aan de be velen van de politie. Bij verstek eischte het O. M. 14 dagen gevangenisstraf tegen ieder. Mishandeling van een agent van politie. Op Zondagavond, 4 Mei, zaten eenigo personen in een kozijn van het perceel Heerengracht, hoek Oude Rijn, te Leiden. Toen de agent van politieS. hen aanmaan de om daar niet te zitten, voldeed men daar niet aan; maar eindelijk verwijder de men zi©h, behalve E. v. d. M., te Lei den, die bleef protesteereoa en meende, dat hij zou gaan zitten en staan waar hij wilde en gaf hij den agent een klap in 't gezicht. Hiervoor eischte de Officier 1 maand ge vangenisstraf. Een drankwetovertreding. C. de J., te Katwijk-aan-Zee, heeft ver gunning voor den verkoop van sterken drank in 't klein, voor gebruik ter plaatse. De politie te Katwijk vermoedde, dat hij wel eens drank verkocht, die mede ge nomen werd, maar kon nooit daaromtrent iets constateeren. Twee veldwachters, N. en K., maakten toen een plan om De J- er eens in te la ten loopen. Zij namen zekeren Sp. in den arm, die zou er met 'n fleschje heen gaan, er ©en borrel koopen en dan nog voor 24 cents brandewijn mede nemen. Op 28 Februari werd die afspraak ten uitvoeT gebracht en kwam Sp. werkelijk terug met het fleschje brandewijn. De po litieagenten maakte daarna procea-vebaal op, dat De J. sterken drank had verkocht anders dan voor gebruik ter plaatse. De kantonrechter te Leiden sprak be klaagde vrij, omdat in de dagvaading ver meld stond dat bet feit gepleegd was op 1 Maart. Nadat een nieuwe dagvaarding was uit gebracht, werd bekl. veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis teekende bekl. hooger beroep aan. Hij deed het nu voorkomen, dat hij geen brandewijn aan Sp. had getapt; wel had deze een borrel gekocht. Als Sp. een flesch je met brandewijn bij zich heeft gehad, dan heeft hij dat zelf vol getapt uit de vaatjes, want hij is nog al lang alleen in de looaliteit geweest alvorens bij, bekl, voor kwam. Ook aou bet wel kunnen, dat bij de brandewijn eerst bij een ander ge baald bad. Alvorens de eaak vorder behandeld werd, VOerde de voadediger, mr. Fokker, van leiden, twee middeleAi aan, op grood waar van hij meende, dat de rechtbank geen kennis van deze zaak mocht nemen. Naar zijn meening had beklaagde twee maal terecht gestaan voor 't zelfde mate- rieele feit, hier is dus aanwezig „non bis in idem". Ten tweede is beklaagde ten laste ge legd het verkoopen van sterken drank in 't kleindat was geen kwalificatie, dan had in de dagvaarding moeten worden ge steld, anders dan voor gebruik ter plaatse. De officier van justitie was deze meening niet toegedaan. De rechtbank verklaarde zich, na in raadkamer te zijn vergaderd, bevoegd van de zaak kennis te nemen. Getuige Sp. deelde daarna mede, dat de brandewijn hem door De J. was geschon ken in een fleschje en hij aan hem betaald had. Mr. Fokker, vroeg aan getuige de vraag te stellen of hem niet beloofd was, als hij met gunstig gevolg zijn dienst verleende, om beklaagde er te laten inloopen, hij dan later véél kans had om tot agent van po litie te worden aangesteld. Getuige ontkende dit, er was hem niets beloofd. Wel erkende hij gaarne agent van politie te willen worden. De veldwachter N. deelde daarna mede, dat bekl. verdacht werd de Drankwet te overtreden, daarom had hij met zijn col lega besloten eens een poging te wagen De J. te snappen. Op een vraag van den verdediger deelde getuige mede, dat een en ander niet op last van den burgemeester geschiedde. Ook vroeg de verdediger of getuige niet wist, dat een dergelijk© manier van optre den niet gepermitteerd was, waarop hij anwoordde, dat hem dat niet bekend was. De tweed© agent van politie verklaarde in gelijken zin als zijn collega. De officier van justitie, mr. Yan Klef- fens, kwam er tegen op, dat de verdedi ger het liet voorkomen, alsof de politie beambten iets ongeoorloofds hadden gedaan door gebruik te maken van de diensten van Sp. Naar zijn mening was dit evenwel volko men geoorloofd er bestond anders geen mid delen om een dergelijke overtreding te constateerenhij zag er niets immoreels in en den agenten trof wat dat betreft niet de minste blaam. Hij vorderde daarom be vestiging van het vonnis. Mr. Fokker bleef het optreden van de agenten bedenkelijk vinden. Bovendien, had men iets willen constateeren, dan had men ten minste 2 mannen moeten zenden, want voor hem was de getuigenis van Sp. niet erg geloofwaardig, vooral omdat hij hoopte later zelf agent te worden. Hij zal niet zeggen, dat hij liegt, maar de moge lijkheid is toch niet uitgesloten, dat hij twee fleschjcs in den zak gehad heeft. Yerder bleef hij persisteeren bij zijn bezwaren reeds geuit, dat de ambtenaar niet ontvankelijk is in zijn vordering en de qualificatie van het feit op de dagvaarding niet juist is. Bovendien blijkt niet uit de dagvaarding, of bklaagde voor of na 1904 vergunning heeft gekregen. Hij is van mee- ning, dat hier allé rede aanwezig zijn om de Katwijksche politie eens te laten zien hoe de rechtbank denkt over agentsprovo cateurs als er hier een is verschenen. Pleiter concludeert tot vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak in deze zaken op 1 Juli a.s. De BaSkankwestie. De bondgenootenonder elkaar. SALONIKI, 23 Juni (Part.) Groote op winding en zulks in alle lagen der bevolking heeft het bericht gewekt dat de Koning van Griekenland' den Bulgaarschen generaal Hefisptschiew, die den Koning om een audiëntie gevraagd had niet wilde ontvan gen. De Buflgaarsehe regeering zal ten ge volge daarvan op energieke wijze in Athene opheldering eisehen. WEENEN, 23 Juni (Part.) Over den toe stand in den Balkan komen ook thans bui tengewoon ongunstige berichten binnen. Men ziet de verdere ontwikkeling der feiten met groote inwendige angst tegemoet. In het bijzondér heeft de mededeelmg veront rust dat de Koning van Griekenland een vertegenwoordiger van Koning Ferdinand in Saloniki een behandeling heeft aange daan, welke slechts haar weerga vindt in het voorval te Ens, kort voor het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog. BELGRADO, 22 Juni. (R. O.). Een offi- cieele nota verklaart, dat de tekst van de conventie tusschen Bulgarije en Servië aan gegaan, zooals die door een buitenlandsch' blad. is medegedeeld, niet van officieele zijde 'afkomstig is. De Regeering publiceert drie Servische, nota's, die tot Bulgarije zajn ge richt, als antwoord op de publicaties van de Bulgaarsche regeering in de „Polit. Korres- ipondenz." De eerste heeft betrekking op het Servi sche voorstel betreffende de herziening van het bondsverdrag, de tweede bevat het Ser vische voorstel tot demobilisatie en vermin dering van de legersterkte tot een vierde, en de derde, die gisteren werd overhandigd, is het Servische antwoord op een Bulgaar sche nota, waarin Bulgarije de ontwape ningsvoorstellen aanvaardt, onder voorwaar, de, dat de Servische regeering de onvoor waardelijke demobilisatie handhaaft, zoo de minister-president van de Balkanstaten te St.-Petersburg niet tot overeenstemming komen. De arbitrage moet worden uitge sproken op een nieuwen en breeden grond slag, waarin alle kwesties Worden behan deld, die op het condominium betrekking hébben en niet de levensbelangen van Ser vië ïakén. Deze overeenkomst moet worden aangegaan tusschen Bulgarije en de drie andere bondgenooten. BELGRADO, 22 Juni. (R. O.). Tus schen 18 en 19 Juni poogde een Bulgaar sche bende het dorp Zletovo binnen te drin gen; rij werd eohter teruggeslagen. 12 Bul garen en 3 Serviërs werden gedood. SOFIA, 21 Juni. (R. O.). Het officieuze blad „Bulgaria" verklaart, dat met de ver* werping van de voorstellen van Bulgarije het' tijdperk van de diplomatieke onderhande lingen tusschen Bulgarije en Servië geëindigd is, maar dat thans een krachtdadiger mid del overblijft tot regeling van het geschil* Bulgarije zal deze "weten te vinden, want het is vastbesloten tot het uiterste te gaan* WEENEN, 23 Juni. (Part.). Uit Belgrado wordt geseind: Minister-president Basitsch heeft weer zijn ontslag ingediend. Het ka- binet deelde de meening van de oorlogspartij, die een krachtig optreden verlangde, ter wijl Pasitsch met Bulgarije wilde onderhan delen. Wegens deze meeningsverschillen trad het geheele kabinet af. De toestand is uiterst critiek, daar de oorlogspartij den oorlog wenscht. Herstemmingsadviezen Tweede Kamer. Gisteren vergaderde het pattijbestuur der S-D.. A.-P. Hier werd medegedeeld, dat op de vier gestelde vragen de heen ren Bichon van IJsselmondc (Ommen) en Juten (Bergen op Zoom) een ontkennend antwoord hebben gegeven. Een direct be vredigend antwoord werd ontvangen van de heeren Teenstra (Zuidhorn), De Gast (Kampen), Janninck (Lochem), Lieftinck (Zutfcn), Esmeyer (Apeldoorn), Eland (Arnhem), De Jong (Hoorn), Van D&o-ïm (Gouda), Dolk (Den Haag;, Roodhuyzeri- (Brielle), Schim v. d. Loetf (Dordrecht) en Van Raalte (Middelburg). De heeren Knobel (Zwolle), Hubrecht Amsterdam I), Walrave Bossevain (Amsterdam VII), Ter Spill (Utrecht I), Roodenburg (Bever wijk), Heeres (Leiden), Van Vollenho ven (Rotterdam IV), Visser van Ijzen-, doorn (Gorinchem), Drion (Ridderkerk), verwezen in hun antwoord naar het ad vies van het centraal comité van vrijzim nigen, doch vulden dit met zoodanige ge gevens en verklaringen aan, dat het ver-: langde antwoord op onze vragen in be vredigenden zin werd verkregen. Alleen van den heer De Beaufort (Amersfoort), werd zoodanige aanvulling niet verkregen terwijl de heer Foreest (Alkmaar) geen antwoord heeft ingezonden. In verband hiermede adviseert het par tijbestuur slechts aan die vrijzinnige Can dida ten steun te weigeren, voor wier ver kiezing eht wegens hun standpunt inzake Eerste Kamer en pensioen geene verant woordelijkheid op zich kan nemen. In dit geval verkeeren de heeren Beaufort (A- mersfoort) en Foreest (Alkmaar), die dus evenals de heeren Bichon van IJsselmonde (Ommen) en Juten (Bergen op Zoom) niet uknnen worden aanebvolen. Het desbetreffende manifest zegt ver der: 7,Wij wekken dus onze partijgenooten en de kiezers op, met dezelfde energie en toewijding, die zij op 17 Juni voor de ver kiezing onzer eigen candidaton hebben aan den dag gelegd, de verkiezing op 25 Juni te bevorderen van de volgende vrijziorJ. ge candidaten In de districten: „Zuidhorn: E. M. Feenstra, Zwolle: F4 M. Knoebl, Kampen; J. C. de Gast, Apel doorn: E. Esmeyer, Zutfen: F. Lieftinck, Lochenv: G± Jannink, Arnhem: X. Ela*/d, Utrecht I.: J„: H. W. Q. ter Soiïl, Am> sterdam' IH. F. R. Hubrecht, Amsterdam; VII: Walrave Boissevain, Beverwijk: L. N. Roodenburg. Hoorn: W. de Jong, Haarlem: D. Fockj. Leiden: J. Eu Heeres, GoudaW. TV C. van .Doorn, Den Haag II: W. Dolk, Roiter. dam IV: J. van Vollenhoven, Brielle: A. Roodhuyzen, Ridderkerk: F. J". W. Drion, Dordrecht: M. M. Schim v. d. Loef, Go- rinohem: A. C. Visser van IJzendoorn, Mid. delburg: E. E. van Raalte. „Ten opzichte der heeren De Beaufort (Amersfoort) en Foreest (Alkmaar) meenen wij de kiezers te moeten vrij laten." Hedenavond zal in „De Nederlande" een iuanife-st verschijnen van den hand van ds. Van Hoogerhiyze, te Amsterdam, en da. Wagenaar, te Rotterdam. Aan het slot van het manifest heet t „Nu de liberalen zich yerkoopen aaai de socialistennu het liberalisme aan hel so cialisme de broederhand reikt, om allev uit te bannen wat, hoe gebrekkig ook, nog voor het Christelijk beginsel voelt, moogt gij niet mede de verantwoordelijkheid dragen voor deze politiekmaar moet gij de recht- scbe candidaten steunen, ten prijs van all? bewaren. Het verkiezingscomité van de centrale kiesvereenigingen van antircvolutionnairen en christelijk-historischen in het district Winschoten adviseert thans bij de aanstaan de Statenverkiezing niet rood te stemmen, en bij de Tweede Kamer-verkiezing zich be slist van stemming te onthouden, zooda.t het overleg over andere districten tot niets heeft geleid. De Roomsch-Katholieke kiesvereenigi-9 te Leeuwarden heeft besloten zich bij lie aanstaande herstemming voor de Tweede Kamer in het district te onthouden. lieden ontsliep, na oon lang durig en smartelijk, doch met geduld gedragen lijden, onze ge helde Echtgenoot, Vader, Be huwd en Grootrader, Broeder, Behuvrdbroeder en Oom, de Heer HENDRIK NOPPE, in den ouderdom van 67 jaar. Wed. A. NOPPE; Van dbr Plas. Kindereu, Behuwd- en Kleinkindereu. Lbiden, 21 Juni 1913. Lage Rijndijk 41 Algemeene kennisgeving. 8461 17 O O Ld O

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 3