Kerkelijke Berichten. Vragen en Antwoorden, Telegrammen. Gemengd Nieuws. Advertentiën. LU GO LU O Cd O LU O Kon. HolL Lloyd „Zaanland", uitreis, vertrok 19 Juni van Pernambuco. „Kennemerland" arriv. 20 Juni van Buenos-Ayres te Amsterdam. H o 11 a n d-A merika-1 ij'n. „Nieuw-Amsterdam" arriv. 20 Juni van New-York te Rotterdam. „Oosterdijk" ar riv. 20 Juni van Rotterdam te New-York. Kon. West-Ind. Maildienst. „Oranje Nassau" vertrok 20 Juni van Amsterdam naar Suriname. Alp hen. Ned.-Herv. Gem., Zondagmorgen te hali tien ds. Bus, 's avonds te half zeven ds. Veldhoen. Bo degraven. Ned.-Horv. Gem., Zondag morgen en des avonds ds. Van der Snoek, te Vlatrdingen. Katwijk aan Zee. Ned.-Herv. Gem, Zondagmorgen te half tien ds. H. Haselager, van Oosterend (Fr.), 's avonds te zes uren ds. A. J. van Wijngaarden. Lisse: Christ. Ger-ef. Kerk. Zondag-: {morgen te halftien., ds. Bakker, van 's-Gra- yenhage. H. Avondmaal; 'snamiddags te yijf uren dezelfde, Doopsbediening.; Noordwperbout, Ned.-Herv. Gem., Zondagmiddag te twee uren, ds. Bollée, van Katwijk. Oegstgeest. Ned.-Herv. Gem., Zondag morgen te tien uren mr. dr. J. Schokking van Leiden. Oudshoorn. Evangellsatielokaal, Zondag morgen te half tien en 's avonds te half zeven ds. Jongebreur, van Veenendaal. Sassenheim. Ned.-Herv. Gem., Zondag morgen te tien uren ds. Wüstenhoff, H. Avond maal^ 'b avonds te zes uren dr. A. Eekhof, van Diemon, Dankzegging. Warmond. Ned.-Herv. Gem., Zondag morgen te halftien en 's avonds te zes uren ds. Haselager. Bloem])olien>cnitnar. (Kien schrijft ons; Onze lezers herinneren zicK misschieti {log, dat' de afd. Noordwijk van de „Alge- jmeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur" in den afgeloopen winter een actie jhleefï gevoerd, om te verkrijgen deaan stelling van ^beëedigde monsternemers," pm het remplaceeren teg-en te kunnen gaan. Het bleek toen, dat de exporteurs zeer waren ingenomen met het denkbeeld jder afd. Noord wijlt. Het "hoofdbestuur was er aanvankelijk piet erg voor. In het „Weekblad," or gaan van B. B.-C., is toen een pcnnestrijd gevoerd, waarin het bestuur der afd. Noordwijk de noodzakelijkheid van aan stelling der monsternemers bepleitte, be streden door de Redactie. Toen het later pan de afd. bleek, dat het beëedigen van monsternemers als zoodanig niet wel mo gelijk is, heeft zij den eisch der becediging laten vallen. Op de 126ste Alg. Vergade ring van de Alg. Ver. voor B. B.-C., weid jeen motie van de afd. Ncordwnk aangeno men, waarin de wenscbelijkheid der aan stelling van monsternemers werd uitge sproken,- en de goedkeuring gehecht aan het instellen van een oommissie, die liet instituut-monsternemers, liefst met spoed, in studie zou nemen. Het Weekblad" van gisteren deelt mee, Idat het hoofdbestuur van B. B.-C. in zijn yergadering van 2 Juni j.l., in verband met het voorstel van genoemde commissie, be sloten is tot het wijzigen, van de „Alge- mcene Bepaling voor Correspondenten van het Scheidsgerecht voor den Bloembol- lenliandel. Deze bepaling1, die 1 Juli a.s. in werking {reedt, bevordert de correspondenten tot monsternemers,- als door de afd. Noord-, wijk bedoeld. Bovendien heeft het hoofd bestuur bepalingen vastgesteld omtrent een monstertuin, waarin de getrokken mon sters op nader omschreven wijze, en on der nader aangegeven voorwaarden, enz. zullen worden opgeplant tot tijd en wijle ze door haar bloemen getuigenis kunnen {afleggen omtrent hun soortechtheid, enz. Art- 1 van de bepalingen voor den mon- Biertuin zegt-, dat deze dient, tot het op- jdanten van monsters van bloembollen, bol- en knolgewassen van den vollen grond, om trent welker soorhechtheid twijfel bestaat. De aid. Ncordwijk mag zeker met vol doening constateer on, dat haar pogingen zoo epcedic; Te»sds met succes zijn bekroond. Zij zal hoofdbestuur en commissie wel erken telijk zijn voor den bekwamen spoed, wa-ar- hieo gewerkt werd, zoodat overeen kom- eiig haar duidelijk uitgesproken wensch }rceds in den handelstijd van dit jaar ge- jtrof'iteerd kan worden van het nieuwe in- Istituut en van den monstertuin. ftattnrijk-aaz3-2ce. Te IJmuiden kwamen binnen K. W H50 j „Handel en Zeevaart" met 156K.W. 174 „Nico" met f 74. I i"™-™—» HOOFDDORP. By Kon. bosi. is de heer C. J. Folmer, rfjksveearts te Hoofddorp als plaatsvei vanger benoemd van den districts- veeaits, wien Amsterdom als standplaats is 1 aangewezen. KIEUW-VENNEP. Door de „Volkskiesver- eeciging" in dit district zyn thans als candi- daten voor de Gemeenteraadsveikiezmg ge proclameerd, de heeren J. Griekepoor en A. Jansen. i Groefe hitte in de Ver. Staten. AQe staten ten Oosten van den Missis sippi hebben hevig te lijden van een voor do maand Juni ongekende hitte. Vooral Dinsdag was de warmte onverdragelijk en steeg do thermometer op sommige plaat sen in de schaduw tot 38,9 gr. Celsius (102 gr. Fahrenheit). Deze hcoge tempera tuur kv/aia geheel onverwacht, zoodat de gemeentelijke autoriteiten en liefdadig heidsinstellingen te New-York totaal on voorbereid waren. De openbare parken waren Dinsdag dan ook nog niet voor da armen opengesteld, en dezen, die andess 's nachts him tenten in dio parken opslaan, brachten thans den nacht op de daken en in de trapportalen door. De liefdadig heidsinstellingen deelden nu ook geen ijs- porties uit, zoodat de arme bevolking thans veel meer hinder van de geweldige hitte ondervond dan vroeger jaren. Te New-York, waar de temperatuur Dinsdag 95 gr. Fahrenheit in de schaduw bedroeg, zijn tal van menschen van de hitte flauw gevallen, teTwijl één persoon is over leden. Te Chicago wees het kwik 100 gr. Fahrenheit aan. Telegrammen uit Was hington melden, dat ook de Kamerleden veel van de hitte te lijden hadden. Ver scheidene hunneT brachten hun tijd door in de lange wandelgangen, zoekende naar wat koelte, terwijl in de zittingzaal zelf iedereen groote palmbladeren als waaiers gebruikte. De eenige man, die het te Washington niet warm heeft, is, naar men beweert, president Wilson, die kort gele den in zijn bureau een koelheid versprei dende plant heeft geplaatst, die, gelijk dagbladcorrespondenten melden, meer dan 55 dollar per dag aan ijs verbruikt. Ouweders. In Engoland hebben hevige onweders go- woed en de bliksem heeft op verschillende plaatsen groote schade aangericht. In eon schuur by Baintree zfin de lijken gevonden van drie maaiers, die hier toevlucht zochten tegen het onweer, maar door den bliksum zijn gedood. Ook in een ander Engelsch dorp is een landbouwer door den bliksem gotroffen on gedood. Merkwaardig was het ongeval dat een jongen overkwam te Swindon, wïonary- wiel door den bliksem werd getroffen; de knaap zelf was uren lang bewusteloos door den schok, maar is hersteld. De onweders hebben weinig verandering gebracht, de hitte is nauwelijks verminderd. Hoe erg die in En geland was blijkt uit de berichten, dat Zon dag eenige lieden, ten gevolge van de warmto zijn gestorven. Zware onweders hebben in Duiachland he* stroomgebied van de Lahn geteisterd. Voor" al in de streek van Diez is grooto schade aan gericht door een wolkbreuk. Het water heeft in enkele gemoenten alle teelaarde van de hellingen der borgen weggespoeld on den ge- hoelen oogst vernield. Ook in het wo3tervvoud en den Taunus is het boos weer geweest. Op bouwland en weiden ligt het van de ber gen afgespoelde slik en steengruis een voet hoog. Vraag: Ik b9n de laatste week van Januari 1912 h er komen wonen, diezelfde wesk heb ik myn vGitiuisbiljot ingeleverd en mij voor 15 Februari 1913 aangegeven als kiezer. Ik bsn op de lijst geplaatst doch ontving enkel een stembiljet voor da Twoed9 Kamer. Onder zoekond waarom niet voor do Proviciaio Staten werd ml) me-egodeeli dat bet een verzuim hunnerzijds was, en dat ik niet kiezen mocht voor de Staten of Gemeenteraad. Daar nu de herstemming a. s is, verzoek ik u zoo goed te willen zijn mi) te antwoorden ofer nog iets aan te doen zou zy'n aan de stemming deel te nemen? Antwoord: Niels aan te doen. U had voor den daarvoor gesloldon termijn de kiezerslijst moeten naz'on. Wi9 er niet op staat, nadat z(j definitief is vastgesteld, komt er niet meer op, ook al heoft hy daarop vol komen recht. Een volgond jaar even de de ambtenaren, belast met hot samenstellen der kiozersiyst, controleeren. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeggen, onder welkklesdistrict (voor de Tweede Kamer) ressorteert Singel 546 (tegenover de Munl) te Amsterdam, Antwoord: Bij het district Amster dam VI. De Muntzijde is Amsterdam I. Voor Voor Staten en Gemeenteraad is deze indeeling dezelfde. Thermomererstand: Gisteravond om 8 uren 16.6° C. 59 9° F. hedenmorgen om 8 uren 14 6° C. 58.1° F. 's middags om 12 uren 16 C. 60 8° F. 'a middags om 4 uren 14.6° C. 58.1° F. Da Bajkarakwesftie. De bondgenooten onder elkaar. ATHENE. 21 Juni (Part.) Ondanks de pogingen van Rusland om den vredo te bohouden geeft men liier weinig hoop dat hot tot een vreedzame oplossing zal komen. Bulgaiye hoeft tot nu toe niets andors gedaan dan z'gn troepen gemobiliseerd on 70,000 man Bulgaren staan thans tegenover de Grieken, gereed om in een geval van oorlog de verbinding tusscben do Servische on Griek8che legers onmiddellijk af te snijden. Do Bulgaarscho hoofdwacht staat aan de Bulgaarsche grens tusschen Istip on Cozana tegenover de Sarvon. Voorts staan Bulgaarscli9 tio.pen aan de Servische grenzen tot dekking van Sofia. De Bulgaarsche troepen, W6lke tegenover do Serven staan, worden gecomman deerd door generaal Sanof. Terwijl het deel van het leger, hetwelk teganover de Grieken staat, door generaal Iwanoff wordt gecomman deerd. BELGRADO, 21 Juni (R. 0.) Volgens offi cieels Servische berichten werden geweer schoten gewisseld op drie plaatsen langs de demarcatielijn tusschen Serviörs en Bulgaren, tusschen patrouilles dor beido legers Aan Servische z(Jde werden drie man gedood, een gewond. De Bulgaarscho verliezen *yn onbe kend. BELGRADO, 20 Juni. (R. 0.) Volgens be richt van den commandant der Donau-dlvlsie worden in de schermutseling van 18 dezer tusschen Sorvische troepen en een Bulgaarsche bende twee kilometer van Zletova, drie Ser vische Boldaten gedood. De bende leed even eens verliezen. Op den 19en vielen eon 00 tal Bulgaren de-Serviecho voorposten by Cegove aan. Zy werden echter teruggeslagen door de Serviörs, die geen verliezen leden. ATHENE. 21 Juni (R. O.) Twee langdurige vergaderingen van den Ministerraad werden gewyd aan do bespreking van den toestand. De koning is hier gisteravond aangekomen. Een hoeveelheid bommen, honderdtallen revolvers en duizenden patronen zyn gevonden in de huizen te Saloniki door Bulgaren bewoond. SOFIA, 21 Juni (R. 0.) De Bulgaarsche gezant te Athene kreeg opdracht opnieuw te prot8steeren tegen de maatregelen genomen door de Grieksche Overheid te Saloniki en in andere bezette plaatsen ten opzichte van de Bulgaren, waarvan er verscheidene duizen den gevangengenomen en uitgezet zyn. SOFIA, 20 Juni. (R. O.). In het ant woord van Bulgarije o het voorstel van Griekenland tot staking van de bijeen- trekking van Bulgaarsche troepen aan de Grieksche lijnen en tot gelijktijdige ver mindering van de legersterkte in Mace donië wodt herinnerd aan het voortduren de stelselmatige oprukken van Grieksche troepen, die de zwakke Bulgaarsche de tachementen, in het landach tergelaten, nadat de Bulgaarsche troepen naar Thra- cië waren overgebracht, verdreven en aan de bijeentrekking van het Grieksche leger met zijn geheele artillerie, vooral na den val van Janina, in de streek om Saloniki en verder aan de bloedige incidenten, door het agressief optreden van Grieken land veroorzaakt. Het antwoord wijst verder op de weinige voortvarendheid, door Griekenland betoond, waar bet golf de pioriteit der bezetting vast te stellen en tot onderhandelingen te komen, voor welke de Bulgaarsche regeering een gede legeerde had aangewezen, die echter niet naar Athene kon gaan, omdat Griekenland weigerde onderhandelingen aan te gaan. Verder wordt de nadruk gelogd op de vervolging van het Bulgaarsche element in MacedoDic en on het feit. dat voortduren de nieuwe troepen naar Macedonië worden gezonden. Aet tijdstip van het voorstel van Griekenland is dus slecht gekopen. De Bulgaarsche regeering zou in beginsel het- voorstel van Griekenland kunnen aan nemen, wanneer dit laud eerst toestemde in een onmiddellijke eu gemeenschappelij ke bezetting door de Grieksche en Bul gaarsche legers van het gebied, het eerst door Bulgaarsche troepen vezet en van het gebied in zuidwestelijk Macedonië, dat door Grieksche troepen is bezet. De Bulgaarsche ragëering zal niét lancér dulden, zoo wordt vérder verklaard, dat haar landgenootcu mét geweld van hun haardsteden worden verdréven in hét ge bied. dat behoort tot het condominium der geallieerden. De Bulgaarsclre regéerijtg- sfelf Grie kenland geheel alleen vera'ntwoordeliik1 voor 'de betreurenswaardige gevolgen, rdie 'deze gewelddadigheden na zicli kunnen sleepen. Bulgarije en de arbitrage. WEENEN, 20 Juni. (R. O.) De „Sudsla- vische Korrespondonz" verneemt uit Sofia, dat Danef op den nieuwen stap van den Russisehen gezant om Bulgarije over te ha len zich aan de Russische arbitrage te on derwerpen, antwoordde een beslissend ant woord te zullen geven als hij den minister raad had geraadpleegd. SOFIA, 21 Juni (R. O.) In welingelichte kringen verzekerd men dat de Russische Regeering in antwoord op een vraag van Bulgarye, welk standpunt Rusland Inneemt in zake de arbitrage zou hebben verklaard, dat arbitrage wol zal'worden aangenomen, doch alleen in geval van de byeenkomst te St. Petersburg van de vier ministers-presi denten. Men acht dit antwoord hier niet vol doende, te minder waar 'Bulgarije verklaard heeft niet aun de bUeenkomst van ministers te kunnen doalnemen, omdat Servië het verdrag niet erkent. Tegenspraak. SOFIA, 20 Juni. (R. O.) Het bericht uit Saloniki, dat twee militaire treinen tegen elkander zouden zijn geloopen en dat daar bij 5 officieren en 40 soldaten gewond zou den zijn, wordt financieel tegengesproken. Uit den Ryksdag. BERLIJN, 21 Juni (R. 0). De begrotings commissie uit den Rijksdag zotte de behande ling Yoort over de Rykszegelwet. Hoewel de bepalingen van het ontwerp over het geheel genomen onveranderd biyvon, worden toch eenige verzachtingen voorgesteld. Alle ver zekeringen voor bedragen onder 3000 Mark blyven van zegelrecht vry. De Commissie be gon vorvolgens met de tweode lezing van het ontwerp op de bydragon voor de legeruitgavon. De minister van Financiën beval het Rogee- ringsvoorstel aan, doch den socialisten, het centrum, de vooruitstrevonden on de Polen pleitten voor de by eoisle lezing genomen besloten. De Commissie schortte de vraag of door inkomstenbelasting bijdragen voer den leger- ko8ten gevorderd zullen worden op, en voor de paragrafen 1 tot 11 onveranderd aan. In paragraaf 12 werd op voorstel der conservatieven bepaald dat de belasting voor vennootschap en maatschaypen geregeld wordt naar de balans over over het laatsten jaar. De Oostenrijksohe Kamer. WEENEN, 20 Juni. (R. O.) Nadat nog een geheele reeks wetsontwerpen waren aangenomen, is de Kamer op reces gegaan. Dé kjabinétsojr'isis in Déatemaïkéfi KOPENHAGEN, 21 Juni. (Pakt.) Naalr het 'dagblad ,,Socda&I-demokiraten" mtededeelt, h-eeft géduirende de ministérclfsis koning Choostiaan X den socialistischen paktijleidcsr Btanning "vérzocht een. sociaal-denmcratiséOi taindstetrie té votnnten. Deze "Verklaarde, dat 'dé socdaRatósché paartij daartoe voorloostig tttet geneigd ié, doch' wél becreid is de met. haafr yéirbondén {radicale paarij te steunen.; De koning benoemde daarom den yjroegérea advocaat Zahle tot minister-president. Deze werd reeds éénmaal, n.l. in October 1909, hiertoe geroepen. De moordpartij té Bremen.- BREMEN, 21 Juni (Part.). De schietr partij in de MariaschooL alhier heeft een. vierde slachtoffer geëischt. Anna Cubicka is n.l. hedenmorgen vroeg aan de beko men verwondingen overleden. De onder wijzer, Höllmann, di,e eveneens getroffen, werd is geopereerd. De artsen hebben weinig hoop hem in het leven te behou den. De moordenaar Schmi,dt blijft voort durend zwijgen. Hij geeft geen antwoord op de hem gestelde vragen. De gevolgen van een staking. TURIJN, 21 Juni (Part.) Als gevolg der staking van de arbeiders iu de automobièl- industrie hebben 300 Italiaansche arbeiders hun land verlaten. Zy zyn voor het grootste gedeelte door Fransche en andere concur- reerende firma's als arbeiders aangenomen. De bladen toonen zich ongerust over den treurigen toestand in de Italiaansche auto mobielindustrie. liet weer in het baitoniaud. Het weer werd er niet beter op. Alleen in het hoogo Noordon houdt het weer zich goed. In Schotland en Engeland, en voorts in Bel gië, Nooid-Frankryk en geheel Duitschland is regen gevallen. In Midden- en Zuid Frankryk heerscht druilorigheid. Elders wisselc bewol king met zonneechyn af. Vooral in Zuid-Oost- Duitschlana is het nog broeierig. In Zuid- Engeland, Belgie en in den Ryustreek heeft het hevig geonweerd. In Oostenryk-Hongarye is het storingsweer. In Zwitserland is het aarzelend Het gebouw van het Noord-Ho 1- landsch Landbouwcrediet, hoek Prinsessekade en Breestraat alhier, heeft een aanmerkelyke uitbreiding ondergaan on heeft daardoor veel aan doelmatigheid van inrichting gewonnen. Zooals men weet, is de bovenverdieping by de Bank getrokken, waardoor er boven een vertrek ie kunnen worden ingoricht voor ver gadering-kamer en twee vertrekken voor couponkamers, zoo.lat de menschen, die hier zaken doen, volkomen vry huu coupons kunnen knippen. Bsüoden is een wachtkamer aangebracht, met een mooi uitzicht over Breestraat en Rapenburg. De voornaamste verbetering evenwel Is de groote ondoraardeche kluis met safe inrichting, ,voor Leiden nog eon unicum. Langs zestien trappen nadert men de kluh, waarvoor een reusachtige deur met kunstig letterslot, en daarachter vindt men da safe-inrichting mot talrijke loketten. Om te zorgon, dat de moge lijkheid uitgesloten is, dat ee.i ander dan de huurder van het kastje, die, op welke wyze dan ook, ia het bezit van de sleutel is go- komen, de kast niet zal kunnen openen, is daaraan een tweode slot verbonden, dat alleen door den beambte kan worden geopend, die natuurRjk den eigenaar kont. Do ruimte der kluis is binnenwerks 7 by 4 meter; de wanden zyn een meter dik. Als men in aanmerking naomt, dat zy door geon enkel perceel wordt begrensd, alloon door de openbare straat en de ruimte in dat eigen gebouw, kan men zeggou, dat hier een maximum-veiligheid is verkregen. Heden, 21 Juni, begint volgons onzen kalendor do zomor en is het de langste dag van hot jaar. Terwyl w\j deze gedachte neerpennen heeft het noch op de Doazastraat noch in het Park iets zomcrachtijs en wy betwyfelen sterk of het op dezen Jangslen dag hot langst dag zal zyn in dit ons bly onafhankelijkheids- jaar. Omstreeks zes uren gister- namiddag kwam op de Mare alhier een auto van de fL. A. T. O." in botsing met een vigilante. Het lemoen van het rytuig brak en van d» auto werd o. a. het signaal toestel verbrijzeld. Pexsooniyke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De schade zal van ,L. A. T. O."-zijde worden vergoed. Hedenmiddag kwam en zeven jarig knaapje de Barbarasteeg alhier .uit .en de Hoogewoerd op, snellen, juist' toen 'de tram in aantocht was. De wagenbe stuurder belde uit alle macht, doch daar juist een spelend orgel in de buurt was,- scheen het knaapje dat bellen niet te hoo ien. Precies kwam het kind voor de, tram terecht, werd op den grond geduwd en kreeg de geheele tram over zich heen.. Wonder boven wonder, lag het juist tus schen de wielen. Na daar vandaan, gehaald, te zijn door, omstanders, werd het jonge tje binnengedragen in d§ verffabriek van jde firma Herfst. Een wijkverpleegster, juist in 'de nabij heid,- verbond het kind, dat alleen scliram- men in het aangezicht had bekomen. Daarr. pa werd het naar hpis gebracht. Menschen en kinderen kijkt toch' goed pit 1 Een deserteur van de veldartil lerie uit LeideD, die verleden week door de Haagsche politie was aangehouden, maar toon wist te ontsnappen aan de pa trouille die hem van het politie-bureau naar de kazerne moest brengen, is thans voor de tweede maal gearresteerd. H]j was aan het werk op een land in den Binckhorstpolder, toen hij eenige po- litie>-agenten, waaronder enkelen per rij wiel, op zich zag afkomen. IJlings nam hij de vlucht in de richting van een nabij gelegen boerderij,die daarop door de po litie werd afgezet. Overal werd hij toen gezocht, doch nergens bleek hij te vinden, totdat men met hooivorken een stapel hooi trite e nh aal de, waarop de man uit het hooi te voorschijn- kwam. Hij werd daarop overgebracht naar het politiebureau Huygenspark, waar men hem aan de militaire autoriteit uitleverde,na dat deze een patrouille had gezonden om hem te halen. Dt staking der bloemiatwerk- lieden by de firma K. van Bourgondiën Jzn., te Hillegom, is opgeheven. Giaterea werd daar van in een zeer druk bezochte openbare verv» gadering meedeeling gedaan. Do eiechen der werklieden zyn gedeelteiyk ingewilligd. Het volgende jaar wordt een regeling getroffen overeenkomstig de wenschen der gefedereerde verenigingsbesturen. Alle werklieden konder vandaag weer aan den arbeid. Deze oplossing van het conflict voldeed de werklieden in het algemeen zeer. Uit Katwyk-aan-Zee meld*^^ men ons: Een vrouw, die al geruimen tyd nalatig was gebleven de haar wegens leerplichtwet- overtreding opgelegde boete te betalen, werd gisteravond opgesloten in het politie-bureel om van daar verder vervoerd te worden. Haar moeder, wie dit ter oore kwam, begaf zich nu met een nog jong kind van de gearres teerde naar het bureel van politie. Spoedig verzamelde zich bier een menigto menschen. Een der omstanders hield ten slotte, door medelijden daartoe bewogen, een collecte, waardoor de verelschte Bom by elkaar kwam en de vrouw weer in vryhoid kon worden gesteld. Tusschen de stakende grond werkers in Den Haag en de politie is het gisteravond omstreeks halfzeven op het Rijswijksche plein en omliggende straten tob een vrij ernstige botsing gekomen. Op het terrein van de gemeentegasfa briek waren een a-antal grondwerkers aan den arbeid gebleven; zij werden als ge woonlijk per auto na afloop van de dagtaak huiswaarts gebracht. Toen een der stakers met een steen wierp naar een auto, waar mee werkwilligen worden vervoerd, greep een rechercheur hem beet, om hem over te brengen naar het nabij gelegen politie bureau. Andere stakers trachtten daarop den arrestant te bevrijden, waarop de poli tie de sabel trok en er op in sloeg. Gevoe lige klappen werden uitgedeeld. Do politie maakte toen ruim baan, waarbij ook in do nabijgelegen straten botsingen tusschen politie en stakers voorkwamen. De werklieden hebben den arbeid op het terrein der gasfabriek niet weder opgevat. Zooals Reuter reeds seinde Is in den nacht van WoensJag op Donderdag brand uitgebroken in twea werkplaatsen van do firma Pattison, gelegen op terreinen van hot marine-arsenaal to Napels. De werkplaat sen dienden tot reparatie van torpedobooten en bevatten een aanzienlyko hoeveelheid bouw- ma'eriaal, benzine on oho. Het vuur sloog Woldra over naar een dorde, aan den staat behoorende werkplaats. Een liooge vuurzuil steeg uit de brandenJe percoelen op, die ver in den omtrok gezi9n werd en duizenden nieuwsgierigen naar ds haven lokte. Ook do militaire en civieio autoriteiten, evenals de hertog van Aosta verschenen op het toonoel van den brand. Eerst tegen half vier was do brandweer, versterkt door de bemanningen der schepen, het vuur meester. Ook de in de haven liggende Ouitsche oorlogs* schepen „Gobon" on „8trassburg" verleenden assbtentio. Zy lieten don geheelon nacht hun nachtlichten werken, torwyi een deel der bemanning zich aan land begaf, om by het blusschingewerk to heipari. Omtrent hot gobeurde in de Maria-school te Bremen, waarvan een te legram in ons vorig blad reeds met enkele woorden melding maakte, wordt nader gemeld: Te Bremen heeft zich een gruwelijk ta fereel afgespeeld. Een blijkbaar krankzin nige man drong een school binnen, en ontmoette in de gang een ondewijoeres, op wie bij onmiddellijk een schot loste, dat gelukkig niet trof. Daarna ging hij een klas binnen, waar 65 meisjes van 6 tot 7 jaar bezig waren. Hij schoot onmiddellijk blindelings op de kinderen, die verschrikt om den onderwijzer gingen staan en voor een gedeelte wegliepen. Bij het afhollen van de trap brak een van de meisjes den nek. Intusscben vuurde de krankzinnige onaf gebroken door en trof vele meisjes. Ook de sehoolbediende, die ter hulp snelde, werd aan de wang gewond. De krankzinnige liep vervolgens op het venster toe en schoot van daar op do jongens, die op de binnenplaats speelden. Yijf hunner werden getroffen. Inmiddels trachtte de- onderwijzer den gek van achteren, te pakken. Deze keerdö zich echter onverwachts om en schoot hem een kogel in het onderlijf, zoodat de on derwijzer stervend neerviel. Daarna snelde de moordenaar de straat op, waar hij gevangen genomen werd, na dat de opgewonden menigte hem half doo^ had geslagen. Drie kinderen zijn gedood ein tien gewond. De op den dader gevonden papieren stonden ten name van Schmidt. Men ver onderstelt echter, dat de papieren ver- valscht of gestolen zijn en vermoedt, dat de main een Rus is. Bij het fouilleeren van zijn zakken wer den nog 6 revolvers en 100 patronen ge vonden. De Heer en Mevrouw BRUINSMA, Cosbergh geven kennis van de ge boorte van eon iSooa. 8430 4 Nifiuw-Hellevoet, 20 Juni 1913. Hc^en overleed teLoimuiden, in den ouderdom van tweo en tachtig jaar, onze goliefdo Moeder. Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, de Weduwe P. E. CUNAEU3, geb. G. VAN OilKEBKN. Uit aller naam, E. H. J. CÜNAEUS, Lbidxn, 80 Juni 1913. Volstrekt eenige kennisgeving. 8384 13

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 3