N®. 16355 W oensdag IS Juni, A°. 1913. feze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. Offleieele Kennisgeving. De Verkiezing'sdrukte. Uit de „Staatscourant". PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leidon por week 9 Cento per 3 maanden l.io. Buiten Leiden, per looper on waar agenten gevestigd eyn 1,30. Franco per post1,55, PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 10 regels /'1.05. Iedere regel meer /"0.171. Grootera lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het IncasBeeren wordt 0.05 berekend. 1 Het zeer actueel© Nummer van morgen bevat ala voorplaat een schilderij van Rem brandt ,,De Batseba", voor een millioen 'francs op de Kunstveiling-Steengracht, te Parijs verkocht. Komst van Koning Wil lem I voor Amsterdam op 2 December 1813. Minister Kolkman op zdjn werkkamer ge- fotograveerd. Feestmaaltijd van het Co mité Ambulance-Montenegro. De restau ratie van de Ned.-Isr. Synagoge te Amster dam. Dé verwoestingen in Zuid-Frankrijk door het buitcn-de-oevers-treden van de Garonne. De ontdekker van den Noord pool, Peary, in Frankrijk gehuldigd. 'De Fransche vliegenier Bernard, die in •Frankrijk verongelukte. Mahraoed Sjef ket, de vermoorde Turkscke grootvizier. Het nieuwe Stadhuis te Rotterdam, naar het ontwerp van prof. Evers. De storm- vlucht van eon Fransohen vlieger van Parijs naar Berlijn. Oude Poortjes in West- Friesland, met vijf interessanto foto's. Het Duitsohe Stadion in het Grünwald bij Berlijn. Een voorproefje van den histori- aohen optocht to 's-Gravenhage. Het eeuwfeest dor Ned. Beetw.suikerindustrie. Het internationale Katoen-Congres. Een film-biografie ter gelegenheid van den hon- 'dersten geboortedag van Richard Wagner, met twee foto's. Ten slotte: Portretten ,van bekende landgenooten, de Rubriek van Redacteur X. Kindernummer ,,Ons Prin sesje", met onderhoudende en leerzame lectuur voor de Jeugd. Verkiezing Tweede Kamer. Burgemeester en Wethouders der ge- ïneente Leiden Gelet op art. 98 der Kieswet Brengen ter algemeen© kennis, dat het proces-verbaal van de zitting van het 'Hoofdstembureau, bedoeld bij art. 93 der (Kieswet, tot het vaststellen van den uit slag der stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal in het kiesdistrict Leiden, op de 'groote pers van het Raadhuis is aange plakt en voor een ieder ter Secretarie jfer inzage is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 18en Juni 1913. Verkiezing Tweede Kamer. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55 laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de herstemming ter benoe- Ining van één lid van de Tweede [Kamer der State n-G eneraai in het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op [W o e n s d a g 2 5 J u n i a. s., van des voor- middags acht tot des namiddags vijf {uren. De lijst der candidaten bevat in alplia- fcetische volgorde de volgende namen als 'li.P. E. BRIËT. i J._ E.. HEERES. 1 Art. 128 van het Wetboek van Straf- frecht luidt 7,Hij, die opzettelijk zich voor een ander liitgevende,- aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel- )neemt,- wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar." De Burgemeester voornoemd,- N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 18en Juni 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. ZAALBERG om vergunning tot uitbreiding van de smederij in het perceel Janvossensteeg no. 51, Sec tie H no. 3003, door bijplaatsing van een moffeloven, Gelet op de artfc. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd isalsmede dat op Woensdag 2 Juli ft. s.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven Om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves- ^.?en' tot beroep gerechtigd zijn *ij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor hot gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretary. Leiden, 18 Juni 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van J. Th. VAN DER HORST, om vergunning tot oprichting van een palinkrookerij in het peroeel Groene- steeg no. 18, Sectie I no. 545; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dab genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag 2 Juli a. s. des voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 18 Juni 1913. Leaden, 18 Juni. Heden, Watcrloo-dag, wapperen hier enkele vlaggen. Vanavond carillon-bespe ling! Aan de Chr. School te Hazorswoude (Rijndijk) is uit 30 sollicitanten tot onder wijzeres benoemd mej. J. ZwijneDburg, te Bodegraven. Na te zijn bevestigd door ds. J. W. Gunst, van Woerden, met een leerrede over 2 Kor. 4 7, deed ds. Z. Hoek, van Zeven hoven gekomen, 2ijn intrede in de Geref. Kerk te Zonnemaire, met een predikatie over 1 Kor. 3 68. Na de predikatie zong de gemeente den nieuwen leeraar toe Ps. 121 4. Een groote schare vulde beide ma len het kergebouw. De „Haarl. Ct." meldt, dat de burge meester van Heometede, jhr. mr. D. E. van Leünep, aan een keelkatarrh lijdt. Zijn geneesheer, dr. Waller Zeper, heeft hem aangeraden liefst geheel niet, althans zoo weinig mogelijk te spreken. Het olasaicaal kerkbestuur der Classis Middelburg heeft behandeld het protest, dat tegen de onlangs gehouden herstem ming van leden van het kiescollege was ingeleverd. Het protest richtte zich voornamelijk tegen het geldig verklaren van stembiljet ten, waarop lijstjes, bedrukt met namen, waren geplakt. Deze biljetten achtte ook het classicaal kerkbestuur geldig maar op andere gron den verklaarde het de stemming ongeldig. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zijn de kapiteins H. W. J. Dutry van Haeften, van het 3de reg. inf., en H. Wijnaendts, van het 4de reg. inf., be noemd onderscheidenlijk tot adjudant van de derde en van de vierde infanterie brigade. Baron Van der Boroh van Verwolde heeft telegrafisch den heer Duymaer van Twist verzocht, geen aanklacht in te die nen. Gistermiddag is te Utrecht na een langdurige ziekte overleden het bekende R.-K. gemeenteraadslid Cornelis van Straaten aannemer aldaar. Hij werd juist gisteren 65 jaar. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer L. J. Ris- 6eeuw, gepensionneerd generaal-majoor der atillerie. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Men schrijft aan ,,Het Nieuws": 't Ziet er voor de pas geslaagde onderwij zers niet bijzonder gunstig uit. Overal toch sollicitanten bij de vleet, zelfs op plaatsen, waar men voor een paar jaren na herhaalde oproeping geen sollicitant kreeg. Thans hebben zich aangegeven voor een vacante betrekking te Wedde (Gr.) 35, te Musse-lkanaal (Gr.) 35, te Hoogczand, (Gr.) 41 en in het dorpje Veendijk (Dr.) 50 sollici tanten 1 BODEGRAVEN. De kiesvereeniging Burgerplicht", alhier, heeft voor de a.s. verkiezing van vier gemeenteraadsleden één candidaat gesteld, n.l. den heer J. J. Heusdens. HILLEGOM. Door een 70-tal houders van honden is een adres aan den Raad ge richt, verzoekende om intrekking van het verbod om honden op den openbaren weg los te laten loopen. Twee dergelijke adre^ sen zijn ook aan Ged. Staten van Zuid- Holland gezonden, met het doel dat besluit ingetrokken te krijgen. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de Katwijk- sche visscbersvloot zijn gisteren weer een vijftien vaartuigen tev haringvisscherij ver trokken. Van verschillende -dezer vaartuigen zijn enkele mannen eergisteravond nog uit de plaats van inscheping, Vlaardingen of IJmuiden, herwaarts gekomen, om aan de stemming te kunnen deelnemen. Hierdoor was het 'smorgens al dadelijk bij het begin der stemming overdruk. Hier is reeds een begin gemaakt met het rooien der duinaardappelen. Te IJmuiden is binnengekomen met twee last haring en verlies van 25 Engel- sche netten de logger ,,Nico en Dirk" K.W. 94 van den heer N. Parlevliet. KATWIJK AAN DEN RIJN. De heer J. W. Bokhorst, alhier, eerste officier bij de groote vaart heeft aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam heb voorloo- pig diploma voor radio-teïegraphie gehaald. LEIDERDORP. Ingelanden van den Slagh- of Grooten en Kleinen Stadspolder hebben de rekening over 1912 vastgesteld in ontvang op f908.15, in uitgaaf op f789.66, en alzoo een batig saldo van f 118.49. De begrooting voor 1913 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f773.12, met een omslag van f5 per hectare. NOORDWIJKERHOUT. „De Echo der Duinen" verkeert in moeilijke omstandig heden. Blaar instrumenten, die gedurende dertien jaren dienst deden en bij inkoop niet van de beste soort waren, zijn thans totaal versleten. Daar de kas der Vereeniging niet toelaat groote uitgaven te doen, beisloob het be stuur der „Echo" de financieele hulp der dorpsbewoners in te roepen, die reeds meermalen toonden hun muziekvereeni- ging op prijs te stellen. De plannen voor het hier te bouwen Krankzinnigen Gesticht zullen voorhands niet verwezenlijkt worden. VALKENBURG. De Raad vergadert a.s. Vrijdagavond om acht uren, o. a. tot het installeoren van den heer J. Visser en het benoemen van een wethouder. Voor ons bnrcan. In grcoto spanning is het resultaat van den dag van gisteren tegemoet gezien. Ben dag van hard werken voor de ver schillende partijen totdat om vijf uur onher- rcepelijk do stembus gesloten wordt en de tijd van rusten daar is. Maar dan vermeer dert ook met elke minuut do spanning. Et was do laatste woken een opgewekt poli tiek loven. Dat deed ons oen enorme belang stelling verwachten op den dag der stemming en daarom ook achtten we het onmogelijk om gelijk vorige keeren in de Stadszaal de uitslagen van heb geheole land, die ons in den avond zouden bereiken bekend te maken. Al heel vroeg in den avond bleek deze maatregol gced. De Doezasfcraat bood een prachtig terrein en duizenden hebben er ge wacht op do resultaten van dozen stemmings dag. Hcevelen er waren, valt moeilijk te schatten, we hoorden een paar maal het ge tal ruim vijf duizend noemen. Tot ver in het Van der Werf park stond een dichte massa over een grooter sferaatleng'te dan de breedte van ons gebouw. Eon heel klein oogenblikje vonden we éven tijd van uit do hovenótage eens een kijkje te nemen. Dio aanblik was 'imposant. Men kon op de hoofden wel loopen. Als witte stippen op een groot donker vlak geleken daar de duizenden door de booglampe>n ver lichte hoofden van deze reuzenmenigte. En niet alleen voor ons bureau was er veel belangstelling voor onze telegrammen. Op een drietal punten in do stad meldden we nog een gedeeltelijken uitslag, n.l den stand van rechts en links en het aantal her stemmingen bij de heeren-Arnold, Breestraat, Zirkzee, Steenstraat, en Soznerwil, Hooge- wcerd. Ook hier was het gedrang groot en met groote voorzichtigheid moest de tram zich in die straat gedeelten bewegen. Uit dit ^lles blijkt, hoe enorm de belangstelling was. Vroeg was de uitslag bekend. Veel tijdiger dan gewoonlijk. Reeds kwart over tien was de laatste uitslag binnen. Geen sprake van lang wachten, zcoals andere jaren. Eigenaar dig ongetwijfeld dat liet voorlaatste dis trict, dat binnenkwam, Katwijk was. Zoo dicht hij en zoo laat! Vóór zes uur wa6 het eerste Leidsche stem bureau, Heeren straat. ïeeds binnen. Het bleek, dat er kolossaal gestemd was. Nog drukker zelfs dan hij de stemming voor de Provin ciale Staten. Geregeld kwamen meerdere districten. Eén ding was duidelijk, niet voor het laatste district binnen was zou kunnen Worden gezegd, hoe de uitslag zou zijn. De spanning bleef tot het eind, evenals den vorigen Vrijdag. Het is gegaan, zooals velen hadden ver wacht: een herstemming tusschen den coali tie- en den concentratie.candidaat. Woens dag a.s. zullen de. Leidsche kiezers voor de Tweedo Kamer wederom ter stembus moeten trekken. \Ve willen hier oven terugkomen op het gebeurde met den uitslag van Vrijdag j.l. voor Leiden. Daar was door een foutief cijfer van het district Van der Werf straat oen verkeerd resultaat meegedeeld. De pier- soon, die voor ons de cijfere hier had opge nomen, verklaarde ze den voorzitter te hebben laten controleeren. Een bezoek van dien voor zitter, wiens naam wc niet noemden en ook nu niet zullen noemen, gaf aanleiding tot een verdei' onderzoek. Zooveel is ons thans duidelijk, dat hem goem blaam treft. Rij heeft een lijst gecontroleerd, doch een andere dan onze gebruikelijke lijsten. De stem- opnemer heeft-, hieromtrent bestaat hij ons geen twijfel meer, naderhand de cijfers over geschreven op laatstgenoemde lijst en daar het stemmen cijfer voor den heer Reimeringer te hoog genoteerd. Den betreffen den voor zitter willen we hier gaarne rehahiliteeren on hem danken voor de bereidwilligheid de cijfers te controleeren. Om nu terug te koeren tot den uitslag. Nog voor Leiden bekend was, was op de horden voor onze ramen een voorloopige uit slag genoteerd en geregeld kwamen rncor- doron binnen. Treffend was het groote aan tal herstemmingen. Toen om kwairt over tien de Uofcaal uitslag bekend was, bleek de stand te zijn als volgt: - Roomsch-katholieken 24, anti-revolution nairen 10, christelijk.historischen 7 waar. hij jhr. Schimmolpenninck, die tegen het electoraal accoord is, in Ede gekozen ge kozen is, vrij-liberalen 2 in Gorin- chem moet een herstemming heslissen, een la,ter telegram meldde dit-, unie-liberalen 7, vrijzinnig-democraten 2, en sooiaal-demo- cra.ten 1, dus coalitie 41, concentratie 11, S.-D. A..P. 1. Vcor de coalitie was de dag van gisteren niet fortuinlijk. We hebben bij oogenbliklcen onwillekeurig gedacht aan 1905. Toen even wel kreog rechts bij het eerste treffen 44 zetels, waaronder geen enkele tegen het elec toraal accoord in verkozen was. Verwachtingen spreken we niet uit. Dat mo gen de politieke partijen elk voor zich doen. Wel is or een grcot verschil met 1909. Toen bij de stemming ,54 leden rechts, 10 links en 36 herstemmingen. Opmerkelijk is liet groot aantal herslem mingen namelijk 47. Iets nieuws is do verkiezing van een sociaal-democraat hij eerste stemming. Over gebrek aan suc ces hebben de sociaal-democraten trouwens niet te klagen. Ze zien inliet minder dan 21 van hun mannen in herstemming. Anti-- revolutionnairen komen er 23 in herstemming, roomsch-katholieken 5, christelijk.historischen 11, vrij-liberalen 8, unie-liberalen 15, -vrij zinnig-democraten 15. 35 herstemmingen zijn er van rechts tegen links coneentratie- candidaton en social, democraten 2 van rechts tegen rechts Bergen.op.Zoom met twee katholieken en Ommen met Bichon te gen den coalitie.eandidaat, en 10 van concentratie-candidaten tegen sociaal.demo- craten. We zullen het hierbij laten. Het persover zicht der stemming geeft reeds een paar cordeelen van coalitie., concentratie- en soci aal-democratische zijde, dat men de gemoeds stemming ©enigszins kan nagaan. De herstemmingen zijn spannender gewor den na het i esultaat van gisteren, onge twijfeld mag nog grooten belangstelling wor den verwacht op den avond van Woensdag 25 Juni. l>e belangstelling elders.' In de hoofdstad des lands, het hart van de politieke beweging, had zich reeds geruinren tijd, voor eenige uitslag der verkiezingen bekend kon zijn, vcor de bureau's der verschillende dagbladen aan den N. Z. Voorburgwal een groote me nigte verzameld, die vol ongeduld de ver rassingen, die de stembus eventueel kon opleveren, stond af te wachten. Toen ver volgens tusschen halfzeven en halfacht de districten der hoofdstad bekend werden, en daaruit bleek, dat rechts aan de ver liezende hand was, steeg uit de steeds aan groeiende menschenzee een oorverdoovend gejuich op. Dat er in die buurt' geen doorkomen meer aan was, laat zich begrijpen; alleen de tram kon, langzaam voortsukkelend 'en, voorafgegaan door eenige politieagenten, die ondanks de warmte weer eens met den helm prijkten, een doortocht banen door de menschenzee, die zich onmiddellijk daar na weer slQot, als golven, die een schip doorlaten. Over het algemeen was de indruk, dat er links goed gestemd was in het land en niet het minst gold dat voor Amsterdam. Steeds dichter werd nog de menigte, steeds grooter de spanning en telkens wanneer een cijfer op de lichtende trans paranten aan de dagbladbureau's een stij- ging'voor rechts of links aangaf, gaven de belanghebbenden onder de massa al gie rend uiting aan hun vreugde onder het af keurend gefluit der andere partijen. In Rotterdam is een verkiezings- drukte als gisteren, heerschte, wellicht nog nimmer aanschouwd. Op het Beursplein voor de bureau's van het „Nieuwsblad" weiden ditmaal van stadswege de namlijnen met touwen door palen vrijgehouden. De menschcnmcnigte was daarachter bij tienduizenden te lel len. Een muziekkorps, dat op een estrade voor de bureau's van liet „Nieuwsblad" had plaats genomen, hield er de vrcolijk- heid in. Wel hief men bij iedere verlek* zing, die bekend werd, gejuich en gefluit aan, maar onder liet publiek heerschte de prettigste stemming. Het geleek meer een volksfeest dan een verkiezingsstrijd. Ook op de,. Groote Markt voor het bu reau van de „Maasbode" en aan deti Wolfshock voor het bureau van het „Dag blad,, waren duizenden verzameld en be- stond tusschen die drie hoofdpunten ook in de tusschengelegen straten een ont zaglijke drukte. Tot laat in den avond trokken zingende en hossende troepen door de stad. Uit 's-G ra v en h age meldt men Met ten minste even groote belang stelling als vier jaar 'geloden, stond eert doel cn niet zoo'n klein deel van' de Haagsche bevolking voor de plaatsen, waar de uitslag der verkiezingen bekend werd gemaakt, naar gelang de telegraaf dien uit de kiesdistricten naar de resi dentie overbracht. Het gedrang werd tegen acht uur, voor al in de Wagenstraat, beangstigend en de menigte werd telkens saamgeperst, wan neer rijtuigen voorbij moesten. Tegen kwart over acht moest liet rij tuig verkeer dan ook worden gestaakt. Het werd ech ter van 'dien tijd af steeds erger, nu en, dan stegen er kreten op uit de menigte', weldra weer overstemd door het gejuich,- dat de aanplakking of bekendmaking van eiken uitslag begroette, hetzij door de eene groep uit het publiek, hetzij door dc an dere. In de Wagenstraat, vóór de „Haagsche Courant," viel een vrouw in zwijm. In de Parkstraat, vóór „Het Vaderland',* kon, zij "het met moeite, het tramverkeer, gehandhaaft worden. Vóór „Dc Nieuwe Courant," op den. Lutherscben Burgwal, ging alles veel. ge-: makkelijker en zorgde dc politie voor een behoorlijke circulatie. Tegen 10 uur was nagenoeg alles be kend en werd het weer rustig in heel dc stad. Overzicht van den uitslag der stemmingen in 't distinct K a t w ij k. Klolslrn Miranda Muller v.Wass. (Air. J.C.) (S.R.de) (Pr.J.) v.Catw. Ka.twijk-aan.Zeo 65 19 13 659 Katwijk a. d. Rijn 16 5 2 296 Ncordwijk 118 30 14 741 Noord w ijkerliou t 48 10 7 413 Sasscnlioiin 82 27 7 403 Voorhout 17 2 7 330 Oegstgeest 160 28 6 316 Warmend 26 5 278 Rijnsburg 15 5 2 421 Valkenburg 13 0 4 6S Leiderdorp 31 8 3 262 Rljnsaterwoude 12 2 75 Woubrugge 43 5 8 265 Oudshcora 183 19 8 274 Koudekerk 40 3 132 Zccterwoude 73 22 20 572 Voorschoten 108 26 29 331 Veur 17 10 2 252 Wassenaar 68 1 1 468 Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Hilver- s .m S. Hulst, thans bewaarder "an de hy potheken en sclieepsbowijzen te Middelburg; tot ontvanger der reg. cn dom. te Tiel \V. W. Kaüs, thans ontvanger der reg. en dom, te Zuidhom; tot ontvanger der reg. en dom. te Zutphen H. E. Wiersema, thans ontvan ger der reg. en dom. te Harlingen; tot ont vanger der reg. en domeinen te Harderwijk J. W. Roem, thans ontvanger der reg. en dom. te Raaltc; is met ingang van 1 Juli bij het dep. van Financiën bevorderd tot adjunct-commies J. N. Franken, thans klerk; is met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan do R.-H.B.-S. te Roermond J. W. Voncken, thans tijdelijk leeraar aan die school; zijn met ingang van onderscheidenlijk 1 Juli en 1 Augustus benoemd tot adjunct-in specteur van den arbeid Z. Th. Fetter, soheikundig ingenieur te Delft, en J. de Booy Jr., civiel -ingenieur te Dordrecht. Trot. J. van «Ier lïoeve. Naar aanleiding van de benoeming van dr. J. van der Hoeve, off. van gcz. eerste ld. te Utrecht, tot hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde te Groningen, om on derwijs te geven in de oogheelkunde, schrijft het ,,Utr. Dbl..": Dr. v. d. Hoeve werd geboren 13 April 1878 en studeerde te Leidenhij promoveer de in 1902 te Bern en was van 19001905 assistent bij de oogheelkunde te Leiden. In 1906 vertrok dr. v. d. Hoeve als officier van gezondheid naar Breda, om in 1907 als zoo danig overgeplaatst te worden te Utrecht. Yan zijn hand verschenen wetenschappelijk® bijdragen in binnen- en buitenlandsche tijd schriften.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1