L L. REI WIJNEN PietsrskerkgraGlit 2a. NUÏRICIA's Zuigelingenvoeding Stoomboot-M». „DE VOLHARDING*' MODDERMAN HARTEVELT So., Leiden. IM-Amerikaansclie Hypotheekbank. 'L PANDBRIEVER''"!£""'"-»~* r Burgerl. Stand van Leiden. Vragen en Antwoorden. /fMSTBBEteMSCjB* te FONDSBNI&INTOOl?. Effectenorders Beursstraat 59 Rijwielhandel „MERCURIUS". Simplex- en Vierkleur-Rijwielen en Motorrijwielen. JrTiliaal „NUTRIOIA! Telef. No. 1059. Korenbrugsteeg 3. Safe-Deposit. (8"and Afzonderlijke vertrekjes voor Bewaargevers. „Rotterdamsche Lloyd', „Holland-Amerika Lijn", naar ilew-York, Canada, „Kou Hollandsere Lloyd'' en „Union Castle Line ease so ym N9UHUYS ©o. Bijkantoor Alphen a/d. Rijn, van Gevestigd te 3ü»eeu warden. op het eerste gezicht zou men hem krank zinnig* verklaren. Zijn antwoorden waren zeer verward, er. was niet uit wijs te wor den. De officier, mr. Van Kleffens, zich' houdende aan het oordeel van djen direc teur van het krankzinnigengesticht, meende 'dat Ariie een gevangenisstraf toekwam voor het eene feit van 6 maanden, voor het an dere van 1 maand. De verdediger, mr. Frederiks, vroeg ben onderzoek naar Arie's geestvermogens, in welken zin de rechtbank besloot. Dr. Deknatel, directeur van de bijzon dere strafgevangenis te Scbeveningen,- on derzocht hem, en bracht nu rapport uk. Hij was van meening, dat Arie imbecile is; hij behoort niet thuis in de gevangenis en ook niet in de maatschappij, evenmin in een krankzinnigengesticht. Voor dergelijke personen bestaat in onze wetgeving eigenlijk geen straf; daarin is nog niet voorzien. Naar aanleiding hier-: van, meende de officier van justitie, mr. Van Kleffens, zijn vroeger genomen requi sitoir te moeten wijzigen. Het belang van de maatschappij vordert dat; Arie is iemand, die altijd, zal blijven stelen, voor hem helpt geen straf, al wordt die nog zoo streng toegepast; daarom gelooft hij, dat hij thuis behoort in de bijzondere strafge vangenis, waar hfij onder voortdurend des kundig toezicht staat. Hij vroeg daarom veroordeeling voor beide feiten tot 2 jaar geva ngeni sst raf Wederspannigheid. A. Sch., te Leiden, die den laatsten tijd nogal eens voor de justitie te 's-Graven, hage ter verantwoording geroepen werd* was nu weer gedagvaard, omdat hij op bevel van de politie zich niet uit een volks oploop wilde verwijderen. Bij verstek vroeg de officier 14 dagen gevangenisstraf. P. G., te Leiden, maakte op de Lammer markt aldaar herrie tegen passeerende fa brieksmeisjes, weshalve een aldaar surveil leer ende agent van politie hem aanmaanxiq zich rustig te houden en in zijn woning te gaan. Dit verkoos hij niet te doen en hij belce- <digde den agent. Eisch, bij verstek 8 dagen gevangenis straf. Kantongerecht te Haarlemmermeer. Twee dames, M. G. Y., en M. v. d. S., van Haarlemmermeer, hadden op verschil lende tijdstippen des avonds gereden met rijwiel zonder licht. Beiden erkenden, doch gaven verontschuldigingen op wegens het niet willen branden van de lantaarn, enz. Eisch f 1 boete, subs. 1 dag. Tevens den ge moedelijken raad van den kantonrechter om toch vooral niet meer 'e avonds zonder licht te rijden. Th. 0., te Vijfhuizen, had gereden met een paard en wagen zonder licht, terwijl het reeds donker was. Bekl. erkende het feit. Eisch f 2 of 1 d. hechtenis. Wegens het vervoer van vi sch tuigen zon der akte voor die vi sch tuigen stond M. P., terecht, die beschuldigd werd buiten wegen cn voetpaden in de onmiddellijke nabijheid van vischwater, aaldobbers en zetlijnen te hebben vervoerd, zonder daarvoor een akte te bezitten. Wel had hij een schakelakte, doch die was hiervoor niet van kracht. Bo vendien was het voor zetlijnen gesloten vischtdjd. Eisch f 10 boete, subs, dagen hechtenis. J. B., wonende aan den Ringdijk bij Hillegom, stond terecht omdat hij gegra ven had in den berm van een weg van den Haarlemmermeerpolder. Beklaagde ontken de. Hij had van den berr* eenigen grond en graszoden verwijderd, die er op geworpen waren bij het „sïootsobieten," omdat het grasgewas van den berm door hem van. den Polder was gehuurd. Door bedoelden grond die er op lag, kon het gras niet groeien, zoo dat hij het verwijderd had en naar den berm va.n den Ringdijk had gebracht. Bovendien had hij een riek daarvoor gebruikt, zoodat van graven geen sprake was. Deze zaak werd aangehouden om den ver balisant hierover te hooren. H. H., chauffeur te Voorschoten, wordt beschuldigd op 22 April 1.1. in de kom der gemeente Aalsmeer, van af de Capanenbrug tot aan de Ringva&tsbrug, harder gereden dan 15 E. M. per uur en dat hij zelfs een snelheid had bereikt van 29 K. M. Bekl. had geen snelheidsmeter op zijn auto, dus kon het niet betwisten, maar daar hij in dien afstand nog had moeten uitwijken en stilhouden voor een rijtuig, kon hij zich maar niet begrijpen met die snelheid te heb ben gereden. Eisch f5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. In al deze zaken uitspraak op Donderdag 19 Juni a. s. Het Regeerinzfijubileiim Tan keizer Wilhelm. De feestelijkheden zijn in vollen gang. Gisteren werden in een buitengewone uit gave van den „R.-Ajlz." 5n groot aantal kei zerlijke besluiten medegedeeld. In die eer ste plaats drie omvangrijke amnestie-beslui ten voor burgerlijke veroordeelden, en. ver- oordeeilen van leger en vloot; verder 'n be sluit waarbij de keizer het protectoraat aan vaarde over den Kyffhaserbond van Deut sche Landeskriegervereine. Daarna komt een besluit tot vorming van een gToote organisa- tio voor de verzorging van de uit de school ontslagen kinderen. Een besluit waarbij een geschenk van 50 Mark wordt gegeven aan 600 dae-lnemers aan den oorlog van 1870'71 wordt gevolgd door een aantal benoemingen. Onder do personen aan wie de adel verleend is be- hooren Walter von Rath, de vroegere vioe- president van het Huis van Afgevaardig den, Krause, de bekende schrijver Josef Lauff, de generaals Gallowïfcz en Mudra, de Obenstabarzt Viedner, de admiraals Tli om sen, Coerpeir, Pohl, Lans en Earpf. Tot de personen, die benoemd zijn tot lid van het Pruisische Hoerenhuis behooren de geheimraad Amhoïd, de oud-minister Demburg en de president der Duitsche bank Havenstein, benevens de bankier Franz von Mendelssohn. De nationale gift ter gelegenheid van het keizerjubileum voor de zending in de Duifc- sche koloniën en protectoraten bedroeg ruim 8,800,000 mark. Yoor de evangelische zen- d'ng was r 2,503,486 mark en voor de Ka tholieke zending 1,300,000. De belangstelling was reeds gisteren ver bazend Jgroot. In den loop van den voormiddag wies de menigte ITnter den Landen, sterk aan. Onderwijl kwamen de deputatie om den keizer geluk te wen- schen. Yan 10 uur af ontving de keizer de Re putaties, die geschenken aanboden. Het kei zerpaar bevond zich in de Kapittelzaal onder het troonbaldakijn. De Rijkskanselier hield een rede namens de ministers. Namens den Bondsraad sprak do Beierschc gezant. Daarop volgden de presidenten van Rijksdag en Land dag. De generaal-veldmaarschalk, graaf Hae- seler, overhandigde den keizer den veldmaar echalkstaf, die de keizer hartelijk dankend aannam. Daarop volgden de deputaties van marine en leger. Prins Hendrik overhandig de den zilveren adelaar, die den vlagges tok van het jacht „Hohenzollern" zal moeten 6ieren. Een lange rij andere deputaties volg de. Aan het hoofd van de Amerikaansche deputaties bood Caamogie een adres aan. Om elf uur had in de Ridderzaal het difileercour plaats. De keizer schonk den Rijkskanseli-ar zijn beeld in den vorm. van een plaquette met een schrijven, waarin hij hem bevor derde tot luitenant-generaal a. la suite. De leiders der departementen, de minister van oorlog, generaal von Wandel en de vroegeredepart eiu-entsdirecteur Bachmeister werden in den adel verheven met al hun nakomelingen. Aan den ex-kanselier von Bü- low schonk de keizer een plaquette met zijn borstbeeld Gistermorgen om zeven uur brachten 7000 jongens en meisjes het keizer paar een serenade. De Berlijnsche universiteit heeft ter viering van het jubileum, een huldigpngs- feest gehouden. De aula was gevuld met een aanzienlijk gezelschap geleerden en staatslieden, onder wie <te m'idstrr van en derwijs, van Trott zu Solz, de minister van justitie Lisco, e. a. De feestrede hield prof. Otto Hintze, Hoogleeraar in geschiedenis. Zijn rede kreeg bijzondere beteekenis door de mededeeling van een onbekende historische gebeurtenis, waartoe de Keizer den spr. had gemachtigd, over de vernieti ging van het politieke testament van ko ning Friedrich Wilhelm IV, door tien Kei zer, om de grondwet voor alle tijden te waarborgen. Bij 's Keizers komst aan de regeering was dit het eerste geschrift dat de Keizer op zijn schrijftafel vond. Hij opende het en herkende dadelijk het kenmerkende schrift van Friedrich Wilhelm IV. Het was een politiek testament, dat iederen nieu wen heerscher bij de aanvaarding der re geering moest worden voorgelezen. Het be vatte een in de krachtigste en meest bewo gen woorden gestelden raad, de grondwet nog voor zijn beëediging omver te werpen. Wülem II had, evenmin als zijn beide voorgangers lust aan dit verzoek te voldoen. Maar hjj is verder gegaan in de overtui ging, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat in de toekomst eens een jonge onervaren heerscher de regeerng zou aan vaarden, op wien dit testament een noodlot- tigen indruk zou kunnen maken. „Bij die gedachte", zeide de Keizer, „was het mij alsof ik een vat buskruit in huis had. Ik had geen rust, voordat ik het testament had vernietigd." Het is verbrand, en deomslag- is in het keizerlijk archief gelegd met het opschrift: „Inhoud vernietigd." De Keizer en de Keizerin zijn in een open auto naar de Diergaarde gereden. Dui zenden juichten hen toe. Gisteravond was er familiediner in het pa leis en daarna een gala-voorstelling van Lohengrin" in. het prachtig met Rnje»- lieren versierde operagebouw. Keizer Frans Jozef heeft een dagorder tot het leger gericht, waarin hij uiteenzet, dat het Oostenrijksch-Hongaarsche leger de geestdriftige gevoelens van. leger en vloot in Duitschland bij het feest van den Keizer deelt. De keizer heeft tot zijn vriend en bond genoot, namens leger en vloot een groet gericht en smeekt den Almachtige hem nog lang te sparen voor zijn volk, tot heil van het Duitsche Rijk. De Berlijnsche corespondent van de -,,N. R. Ct." schrijft over dezen eersten feestdag Nooit heb ik onder de Linden zooveel menschen bijeen gezien als op dezen prach- tigen zomeravond. Over de heele lengte* schuift voetje voor voetje een dicht opeen gedrongen drievoudige menschenstrooirt \porwaarts. Op de hoeken van de zijstra ten is het gedrang levensgevaarlijk en; vaak worden de agenten, die het verkeer te voet moeten regelen, medegeskept in de opeengedrongen menschenmassa. Ook het rijtuigverkeer is aanzienlijk. Twee 'dicht samengepakte rijen van automobielen, en huurrijtuigen komen niet sneller vooruit dan de voetgangers. Op de hoeken van. de straten ontmoeten de verschillendei stroomen elkaar en dit veroorzaakt lang durige opstoppingen met bedenkelijk ge drang. Zeer vol is het ook in de voornaam ste zijsti aten van de Linden. Vooral in de Friedrichstrasse is het zeer levendig en het harde geel van de vlag versiering on der het licht van de booglampen geeft deze straat vanavond een bijna Aziatisch wild aanzien. Alle balkons laxigs.de Linden zjjn met menschen overladen en alle vensters zijn bezet. Er zijn ook zooveel vreemde-, lingen, dat ze zelfs onder deze menschen- menigte opvallen. De Berlijnsche hotels moeten 40,000 gasten heibergen. Er heerscht onder de menschenmenigte een bijzondere, voor den Hollander onbe grijpelijke stilte. Van stemming in eenige richting merkt men niet het geringste. De menschen loopen stil te kijken, spreken ge dempt, als op een gewone avondwandeling, maar van eenige ongewone opgewektheid of belangstelling, is geen sprake. Opval lend is ook de vrijwel volstrekte afwezig heid van illuminatie. Op een lange avond wandeling en rondrit heb ik slechts een paar geïllumineerde huizen gezien. Alleen de raadhuistoren straalt wijd en zijd met pen rooden schijn van licht. Het is goed, dat het tegen den avondj wat afgekoeld is. Onder de menigte was het toch nog benauwd] genoeg, maar in den loop van den dag zijn er veel ongeval len door de hitte voorgekomen. Alleen bij de in de Opera ingerichte afdeeling van; het Roodé Kruis 2ijn 40 patiënten in be handeling, bijna allen slachtoffers van de warmte. Veel besproken wordt de mededeeling,- die prof. Hintze heden, met uitdrukkelijke toestemming van den keizer, in de aula van de universiteit gedaan heeft. Men. neemt aan, dat de verstandelijke vermo gens van Frederïk Wilhelm IV, toen hij den raad van iederen nieuwen vorst uit zijn geslacht, om de grondwet omver te werpen, gaf, reeds gekrenkt waren, maar men vindt het toch een opmerkelijke betoo ging van keizer Wilhelm, dat hij dadelijk na zijn troonsbestijging dit testament op demonstratieve wijze verbrand heeft. Dit heeft blijkbaar den gewenschten gunstigeai indruk gemaakt. Aan de lijst van onderscheidingen valt nog toe te voegen, dat Bethmann Holl- weg er niet, zooals het eerst leek, mèf leege handen afgekomen is. Hij is luite nant-generaal géworden cn heeft een eigen- handigen brief van den Keizer en een foto grafie gekregen. Men verwacht, dat ver- ,dcre onderscheidingen eerst zullen komen als de legerwetten tot een goed einde ge bracht zijn. ONDERTROUWD: J. H. Teljeor Koet jd. 23 j. C. van der Bent jra. 20j.en W. Glasbergen jd. 21 j. A. van Polanen |in. 19 j. en B. M. Tv.ms jd. 19 j. D. H Tolleim. 29 j en A. Dnzink jd. 28 j. M. D. J. Helder jm. 27 j. en E. A. Lahre jd 34 i. Tweede Kamer, De Minister van Oorlog deelt de Kamer mede, dat „ln overeenstemming met het ge voelen der Commissie voor de verzoekschrif ten", door hem aan H. M. de Koningin voor dracht is gedaan om aan A. F. Mol, te Am sterdam, een jaarlfiksche gratificatie ad/* 300 toe te kennen, aan welke voordracht de Koningin haar goedkeuring hoeft gehecht. ProT. Staten Tan Zuid-Holland. De geldende verordeningen op de heffing van rechten op het bevaren van <le Gouwe, op het gebruik van het scheepvaartkanaal tusschen Rijn en Schie; op den overtocht van de brug over de Oude Maas en voor bet ophalen van de brug over den Rijn bij Alphen moeten vóór 1 Januari worden her zien. Tot dit doel hebben Ged. Staten thans ontwerp-begluiten ingezonden, die noch wat het tarief, noch wat de wijze van heffing betreft, van de bestaande verordening afwij ken. Slechts is voor do naar tonnenmaat der schepen berekende heffingen een kleine aan vulling aangebracht, door naast 'ten Rijks meetbrief uitdrukkelijk de krachtens de wet met deze gelijkgestelde vreemde meet brieven te noemen. Ged. Staten stellen de Staten voor hun ooilege uit te noodügen in de bestekken van Provinciale aanbestedingen de bepalingen op te nemen: lo. dat het loodwit moet worden betrok ken van. een fabriek, die het aflevert, ge malen in zuiver belegen lijnolie; 2o. dat het droog afkrabben en het droog puimen der verflagen verboden is; een en ander naar aanleiding van tal van ingeko men a/dr essén, houdende het verzoek het ge bruik van loodhoudende verven bij uitvoe ring van provinciale werken te verbieden. Ged. Staten stellen voor aan de vereeni- ging „het Kaasoontrolestation Zuid-Hol land" voor het jaar 1914 een subsidie te verleenen van f500. x Ged. Staten bieden de Staten aan een kort overzicht van de verslagen over het vorige jaar van de directeuren der krank zinnigengestichten, waarin contractueel plaatsen beschikbaar zijn gesteld voor Zuid- Hollandsohe patiënten. Ged. Staten stellen o. a. voor het subsi die voor den vakcursus voor barbiers- en kappersbedienden te 's-Gravenhage te bren gen van f 100 op f 200en dat voor de vak- sohool voor kleermakers te 'g-Gravenhage van f 1100 op f 1460 's jaars. Afwijzende beschikking wordt voorgesteld op het verzoek om subsidie voor den cursus voor volwassenen van do R.-K. Yolksbond te 's-Gravenhage, aangezien het hier geen instelling voor vakonderwijs betreft. Yraag: Staat de wet toe, dat in een atelier, waar meisjes naaien, een steenen vloer ligt? Antwoord: Een jeugdig persoon of een vrouw mag in een fabriek of werkplaats geen arbeid verrichten op een plaats waar; geen houten vloer of houten rooster aanwe-'. zig is, indien ten gevolge hiervan naar het' oordeel van het districtshoofd der arbeidsin spectie een jeugdige persoon of een vrouw van het verrichten van arbeid op die plaats nadeeligen invloed zou kunnen ondervinden. Het districtshoofd der arbeidsinspectie te IKrecht raden wij U aan hieromtrent schrif- tcJjk.te vragen. Vraag: Mag een loopjongen 's avonds na 9 uur in den winkel zijn? Antwoord: Deze vraag ie zeer onvol ledig. Een persoon boven 14 jaar mag na 9 uur 's avonds loopwerk verrichten. In den winkel helpen na 9 uren mag hij niet bene den 17 jaar. Nu spreekt U van in den win kel zijn. "We zouden zeggen als hij niets be hoeft te doen stuur hem dan naar huis. Is de jongen nog geen 14 jaar dan mag hij na! 9 uur 's avonds ook geen loopwerk verrich ten. Yraag: Wat moet ik doen om een pakje uit West-Indië afkomstig en door den Amb tenaar der Douane te Amsterdam in beslag genomen in mijn bezit te krijgen? Ik heb reeds aan de directie der Douane geschreven en gevraagd het pakje onder rembours op te zenden, maar tot nog toe niets gehoordhet is reeds 14 dagen geleden gebeurd. Antwoord Vervoeg u bij den ontvan ger der directe belastingen, die u de noodi- ge inlichtingen kan verschaffen. Er zijn bij een dergelijk geval zooveel formaliteiten te vervullen, dat wij U daaromtrent hier niet kunnen inlichten. Yraag: Als in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika iemand is gestorven, hoe hoog zijn de successie-rechten, welke zdja zuster, die hier te lande woont, van de er fenis moet betalen? Hoe hoog zijn die suc cessierechten voor een neef of nicht? Antw oord: Omtrent buitenlandsdie belastingwetten kunnen wij U niet inlich ten. Wend u tot den gezant der U. S. A. te 's-Gravenhage of tot het Nederlansch ge zantschap te Washington. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Bodegraven naar Hilversum en het aantal K.M. Antwoord: Bodegraven, Nieuwer- brug, Woerden, Harmeien, De Meern, Utrecht, Maartensdijk, Hilversum. 45,1 K.M. Yraag: Wanneer houdt een Friesch gezelschap huishoudelijke vergaderingen, hoe laat en waar? Bestaat er gelegenheid voor een vreemdeling deze vergaderingen to bezoeken Antwoord: Huishoudelijke vergade ringen worden gewoonlijk alleen bezocht door leden eener vereeniging. Vermoedelijk zullen vooral op een vereeniging van uit sluitend Friezen vreemdelingen wel niet worden toegelaten, tenzij om bijzondere re denen. De huishoudel. vergaderingen wor den meestal in den Vergulden Turk ge houden. Yraag: Wanneer iemand geld per post verzendt per aangeteekenden brief met aangegeven waarde, krijgt hij dan, zoo deze brief met inhoud verloren gaat, de waarde terug? Antwoord.: Ja. Yraag: Wat i9 een wichelroede? Ho© wordt daarmede gewerkt? Komt zulk een voorwerp in de natuur voor, of waarvan wordt het gemaakt, als 't eerste niet het geval is? Antwoord: Een wichelaar werd oud heids genoemd iemand die zich er op toe legde voorspellingen te doen aangaande toekomstige gebeurtenissen enz. De man gebruikte daarhij een 'uit hout of metaal samengesteld werktuig dat hem behulpzaam was bij het vinden van onbekende dingen bijv. om verborgen schatten, te vinden. D'* bij de goochelaar van onzen tijd onmisbare stok wiist daar nog op. Bijzondere eigen schappen bezit zulk een stok natuurlijk niet. I/O VAN DE VEREEN/61N6 VOOR DEN EFEECTENHANDEL Telegramadres: ..BUSINESS- JïMSTERM&l' Telefoon ri Noord 8936 5997. Voor hot zorgvuldig uitvoeren uwer ter Beurze van Amsterdam en Londen bevelen w(j ons aan. ï%antoor en 7943 40 Telefoonn. 1215. AGENT DER Ook andere Rijwielen wan af 45 Gulden. Contant en op Conditiën. 6894 40 1ste lil. Verhuur- en Reparatie-Inrichting. Een paitU ede hands lCijwieleit worden Opgeruimd. Emaillecreu, Vernikkelen, Inruilen. Vraag prijsopgaaf. g^T* BONDS RIJWIELHERSTELLER. N.B. De Rijwielhandel Marouriua" is uitsluitend Hoekhuis, de Smederö er naast behoort er niet bij. Friiscouranten op aanvraag gratis. in alle soorten en prijzen. Onze Zuigelingenvoeding wordt door de voornaamste Kinderziekenhuizen in het Binnen- en Buitenland gebruikt. VBAieX PROSPECTUS AAN 8200 28 9S lllLilllllUmill IV liVilUdj Commissionuairs iu effecten en assurantiën, Rapenburg IG8108. 7596 20 en inbraak-\ wr-ije Kluis. j} Havosi 1—3. Tel. ©7. AGENTSCHAP van de De nationals Bank, bericht hierdoor, dat haar filiaal te 8199 26 RoeSofaresieSsveen, te beginnen met Woensdag 18 dezes*, weder iederen Woensdag en Zaterdag zal zijn geopend en wel des morgens van 91 uur tot 82} uur Kantoor: Nieuwe Blijn ©4. GEOPEND van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Telefoon Interc. No. 8J. 958 26 5 1 Koer9 xoo| pCt. VarkrtJgbaar hjj de Heeren JLEZWIJX EIGK- fflAN, te Leiden. 1312 26

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6