r R«. 16353 Maandag 16 Juni. A0. 1913. t§eze dOourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1O regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post 1.65. Verkiezing. Gemeenteraad. De Burgemeester van Leiden; Gelet op de artt. 7 en 9 der Gemeente wet en de artt. 1 en 3 van het Koninklijk Besluit van den 8en Mei 1897, zooals het is gewijzigd bij dat van 10 Januari 1901; Brengt ter algemeöné kennis, dat de ver kiezing (candidaatstelliing) van tien 1 e- den van den Gemeenteraad, als 3 in het eerste, 3 in het tweede en 4 in het derde kiesdistrict, zal plaata hebben op Dinsdag 24 Juni a.s. "en dat door Burgemeester en Wethouders is bepaald, dat de stemming, zoo die noo- dig mocht blijken, zal geschieden op Y r ij- 3 a g 4 Juli en de eventueele herstem ming op D i n s d a g 15 Juli d. a. v. Het eerste kiesdistrict bevat die wijken I, III, IV, YII en XI en de stemdistricten I, III, en IY, het tweede de wijken II, V, IX en XII en de stemdistricten II, V, VIII en X en het derde de wijken VI, YIII en X en de stemdistricten VI, YII en IX. Op den dag der verkiezing (24 Jumi) kun nen bij hem, Burgemeester, ten Raadhui ze van des vooraniddags negen tot des na middags vier uren opgaven van candida- ten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden de na men, de voorletters en de woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn voor die voor het le kiesdistrict door ten minste 40 kiezers, voor die voor het 2e kiesdistrict dloor ten minste 40 kiezeTs en voor die voor het 3e kiesdistrict door ten minste 38 kie zers, bevoegd tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De inlevering der opgaven moet persoon- lijk geschieden door oen of moer personen, die deze hebben oncDe-rteekend, terwijl de tot invulling bestemde formulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijg baar zullen worden gesteld gedurende 14 (Hagen vóór en op den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Juni 1913. Verkiezing. De Burgemeester der gemeente Leiden; Vestigt de aandacht der ingezetenen op 'den inhoud van de artfc. 57 cn 58 der Kies wet, luidende als volgt: Artikel 57. •Personen, bij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij al- gemeenen maatregel van bestuur vrijstel- Hng is verleend, verplicht te zorgen,' dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze roede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen a~ht uren des voormiddags en vijf uren des namid dags daartoe gelegenheid vinde. Artikel 58. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere ar- beidslokalen zijn, in het grootste of -1 in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wijze ia opgehangen een door hen of van hun nentwege onderteekend© lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermelden de, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Het Koninklijk besluit van 24 Me* 1901 (Staatsblad No. 109) tot aanwijzing der vrijstellingen, bedoeld in art. 57 der Kies wet, luidt als volgt: Art. 1. ..Vrijstelling wordt verleend aan ,,'de in art. 57 der Kieswet bedoelde perso enen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van „hij hen in dienstbetrekking zijnde perso den, welke uit hoofde van die dienstbe trekking op den dag der stemming tus- „schen de in vermeld artikel genoemde „tijdstippen niet gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in de gemeeD. „te, op welker kiezerslijst zij voorkomen.7' Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in „het voorgaand artikel wordt voorts ver teend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde personen, alsmede aan per- „80nen en bestuurders van bijzondere in stellingen en ondernemingen ten aanzien „van bij hen in dienstbetrekking zijnde „ziekenverplegers." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 9 Juni 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden j Gezien de missive van den Voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten in de Provincie Zuid-Holland van den 14en Juni 1913, B No. 1873 (lste Afd.) waarbij zij uitgenoodigd worden toepassing te geven aan de bepalingen der Hinderwet ten aanzien van het verzoek om vergun ning tot uitbrèidihg van de smidswerk- plaafcs van de Stadstimmerwerf, Sectie B No. 1726, door het plaatsen van twee elec- tromotoren, waavan een van 3 pk. voor het drijven van een boormachine en een van 0.13 pk. voor het aanblazen van twee smidsvuren Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Maandag 30 Juni a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeveD om bezwaren tegen dit verzoek in to~ brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GTJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaria Leiden, 16 Juni 1913. JACHT, De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Ged. Staten dd. 2 Juni 1913, no. 102; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad No. 87. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bii voormeld besluit door God. Sta ten is bepaald: dat de afzonderlijko jachten op water wild voor dit jaar zullen worden geopend op Zaterdag 19 Juli aanstaande, en dat mitsdien vanaf dat tijdstip de uitoefe ning der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d f en h, der jachtwet is geoorloofd; wordende tevens herin nerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op do uitoefening der jacht in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats heb ben dan op en langs het water, mitsga ders op moerassige landen. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nedor- landsche Staatscourant worden geplaatst- De Commissaris der Koningin voornoemd SWEERTS. 's-Gravenhage, 4 Juni 1913. Leiden, 16 Juni. Onze stadgenoot de heer P. van Kem pen heeft na een bijzonder goed geslaagd eindexamen aan het Amsterdamsch Consci- vatorium zijn diploma als viool-leeraar en solo-violist verworven. De heer Van Kem pen is oud-leerling van den lieer Jan G. Striening, alhier, en voltooide zijn studiën bij Louis Zimmermann. Geslaagd zijn voor het examen Boek houden en handelsrekenen, en handelsrecht, afgenomen door de academie van Accoun tants "te<:'Utrecftfcjr die hoeren P, A. van Yloo- dorp, Et. 'Voorzaat--. yan Leiden; Rnd. Schlatmann, van Oegstgeest, en B. Westeyn van Nieuw-Vennep, leerlingen van mej. Octavia Parmertier^ alhier. Een aantal kiezers uit het derde kies district stelt voor de a.s. Raadsverkiezing alhier het oud-Raadslid den heer P. J. van Hoeken, president-kerkvoogd der Ned.- •Herv. Gem. candidaat Naar men ons van gansch betrouwbare zijde mededeelt, wordt de rijksveldwachter van Sassënheim, P. Kooy, binnenkort over geplaatst, indien al niet ontslagen als hebbende hij zich door een paar ingezete nen, volgens zijn eigen verklaring, laten gebruiken tot dingen die de eer. en den goeden naam van den burgemeester hadden kunnen schaden en die op leugens bleken te berusten, waarvoor door hem schriftelijk excuus is gemaakt. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik gingen van ochtend per auto naar Hoenderloo, om daar de aankomst van de deelnemers aan het concours voor mili- taire motor wielrijders af te wachten. De marmeren buste van dr. Kuyper, die, door Toon Dupuy vervaardigd, onlangs in het bezit van den uitgebeelde was ge komen, is door dezen ten geschenke aange boden aan de directeuren van de Yereeni- ging voor Hooger Onderwijs op Gerefor meerden grondslag te Amsterdam. Direc teuren hebben dit geschenk aanvaard. („Stand.") De Sociaal-Democratische Raadsfrac tie in Den Haag zal hedenavond het ex- Sociaal-Democratische Raadslid den heer Bleeker, die Dinsdag, a^s. naar Indië ver trekt, een afscheidsdiner aanbieden. In de vervulling van de vacature-Bieeker zal bij naverkiezing worden voorzien. Tot oppervoorzanger van de Groote Synagoge te Londen is benoemd de heer A. Katz, oppërvoorzanger te Amsterdam. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd, waarin ook eenige dames zit ting hebben, die zal trachten door vaste financieel© bijdragen van de gemeentele den den heer Katz te bewegen zijn ambt van oppervoorzanger bij de Nederl. Israel. Hoofd-Synagoge aldaar niet neer te leggen. Een bericht, aan „De Rott." ontleend, dient weersproken te worden. Wü meld den op gezag van dat blad, dat te Zeven hoven een godsdiéhstoefening in de Herv. kerk niet doorging wegens gebrek aan toe hoorders, ja, dat zelfs de voorzanger ab sent was. Behalve dit laatste is het bericht ten eenenmale onjuist. De godsdienstoefe ning is wél doorgegaan, er is een korte dienst gehouden. Bovendien betrof het hier een avonddienst; tegelijkertijd preek te de Geref. pred. zijn afscheid, dat door vele Hervormden werd bijgewoond. Ziedaar dus een klein-dorpelijke gebeur lijkheid, welke een of ander berichtgever van „De Rott." uitgeplozen heeft en ge maakt tot iets, wat er niet in gezocht kan worden. Ds. Yan Dorssen Jr., die te ZeVenhoTen de Herv. pred. is, ziet zijn kerk niet „leeg- gepreekt", doch mag zich verheugen in de sympathie zijner gemeenteleden. De restauratie van de Kloosterkerk in Den Haag valt zeer bogen. Zij zal een f 70,000 meer kosten dan men eerst had gedacht. Het schijnt, .dat de kerk zec-r slecht is gebouwd en dé mogelijkheid niet is uitgesloten, dat er tejn slotte niets van het oude geraamte overblijft. Het (Haag- ,sche) j,Kerkelijke Weekblad" pleit met aandrang er voor, onr terug te komen op het besluit om ondanks de verhoogde kos ten, met de restauratie door te gaan. Het ,,K. W."- wil den grond verkoopen. „Gesteld nu", zegt het „K. W.", „en het lijkt niet onwaarschijnlijk dat de feiten zullen dwingen af te zien van ver der restaureeren. Gesteld nu, dat men met de tot heden merkwaardige volharding het idee fixe blijft vasthouden, dat er toch weer een Kloosterkerk moet komen. Gesteld nu, dat men dan een geheel nieuwe kerk op de plaats van de oude'moet gaan stich ten. Dan wil dat zeggen: het wegvallen van het eenige tot heden houdbare argu ment voor het niet prijsgeven van de Kloosterkerk, n.l. het oonserveeren. z.m. met rijkshulp, van een stuk historie in onze stad. Dan wil dat zeggen: het her plaatsen van een kerk op een punt, waar die totaal overbodig is en tevens onge- wenscht kan heeten door de voortduren de hinder en stoornis, welke het drukke straatverkeer hoek Parkstraat-Lange Voor hout veroorzaakt en de noodelooze verzwa ring van een later eventueel in te voeren parochiestelsel. Dan wil dat zeggen: een geldverlies voor onze gemeente vatn onge veer f 450,000 of wellicht zelfs van een half millioen. (Bouw, meu'ojlair enz., op pl.m. f 175,000 en opbrengst grond ruim i 250,000 geschat.) Dan wil dat zeggen: de gelegenheid voor jaren afgesneden om op doeltreffende manier te komen tot de op richting van de zoo hoog en hoog noódige Duitnoord-kerk, een of meer predikants plaatsen en nog zooveel waaraan dringend behoefte is." Dc Koninkl. Neder'andschc Meube- lenfabriek, firma H. P. Mutters en Zoon in Den Haag, heeft van de bouwmeesters Harland Wolff Ltd. te Belfast mede- deeling ontvangen, dat zij in aanmerking komt vcot* de gedeeltelijke betimmeringen van het nieuwe recordschip „Britrannic," gebouwd op de werf te Belfast voor reke ning van de White Star-Line. Deze nieuwe overwinning op buitenlandsche mededin gers, tevens een succes voor de Neder- landsche nijverheid, heeft de Haagsche firma te da-nken aan de leveringen voor de stoomschepen „Olympic" en „Titanic," die zeer naar genoegen waren. In Den Haag kwam aan een com missie van 25 Amerikaansche landbouw kundigen, die hier te lande studie komen maken van onze landbouwinstellingen, landbouwkrediet, enz. Op het Departement van Landbouw wer den zij namens de Regeering verwelkomd door den directeur-generaal, die een uit eenzetting gaf over de lafidbouwtoestan- den in ons land. Een bezoek werd daarna gebracht aan de veiling te Loosduinen, de modclhoeve Berckendael en enkele kweekerijen in het Westland. Zaterdag wevd in het gebouw van den L'andbouw .een bespreking gehouden over hef landbouwkrediet en daarna werden eenige boerderijen te yoorburg en te Was senaar bezichtigd. De commissie ging naar Leeuwarden', om heden in de omgeving dier stad eenige pachthoeven, boter- en kaasmakerijen, enz. te bezichtigen, en- vertrekt morgen naar Berlijn. B. en Ws. van Haarlem stellen voor, om in 1914 "den geheelen hoofdverkeers weg StationDe Hout te asphalteeren en nog dit jaar de Anegang van dit plaveisel te voorzien. De kosten voor dit laatste werkje bedragen f 9000, dat van de as- phalteering van den hoofdverkccrsweg f 138.500. Ged. Staten van Zukf-Holland hebbèn bij de Prov. Staten de volgende voordracht ingezonden ter benoeming van een griffier Mr. dr. S. J. R. de Moncliy, referendaris ter provinciale griffie van Zuid-Holland; mr. C. L. Modderman, idem, en mr. dr. PI. A. G. van Groenendael, griffier der Staten van Ovcrijsel. Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor leen geldleening van f 160.000 aan te gaan voor de bijdragen in de kosten der buitengewone werken voor de verdedi ging der kust tegen de Noordzee, van ver breeding van den straatweg Amsterdam Haarlem en aanleg van een weg op Texel. De maximale rente bedraagt 4 pOt. en de aflossing minstens f 8000 per jaar. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren is voorne mens zoo spoedig mogelijk na de aanne ming door de Eerste Kamer van de wellen tot pensionneering van de gemeente-amb tenaren en van hun weduwen en weezen, een nationale „dankbetooging" te houden. Te Wageningcn word Zaterdagmid dag door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het nieuwe gedeelte van het Station voor Maalderij en Bak kerij (gebouw voor vakonderwijs aan mo lenaars) .officieel geopend. De openings plechtigheid had plaats in een fraai met groen en bloemen versierde zaal van het café Moderne." De gewone audiëntie van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del op Woensdag 18 Juni en die van «oen"" Minister van Oorlog op Donderdag 19 Juni zulten niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. De Raad ver gadert Donderdag a. s. des morgens te elf uren. De verkiezing van leden voor don Raad is vastgesteld op 24 Juni a. s. de stemming op 8 Juli en de herstemming zoo noodig op 17 Juli a. s. HILLEGOM. De Raad vergadert Vrijdag morgen te kwart -oor tienen. Tegen het Raadsbesluit vfan onlangs, om aliie honden op den openbaren weg aan een koord of ketting te voeren, komt al meer verzet. De burgerij adresseert aan den Raad, om dit besluit in te trekken; boven dien heeft notaris Lange veld, alhier, aan Ged. Staten van Z.-H. verzocht, zoodanige maatregelen te nemen, dat deze maatregel niet worde toegepast. Aan dit verzoek is steun verleend door het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren, te 's-Gravenhage. De harddraverij-vereeniging alhier heeft het voornemen op den dag van haar harddraverij een groot vuurwerk af te ste ken. Tot bestrijding der daaraan verbonden kosten verzoekt deze Yereéniging om sub sidie van de gemeente. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het Turf marktconcert, dat Zaterdagavond niet door ging, zal thans hedenavond worden gegeven. KATWIJK. De eventueele stemming en herstemming ter verkiezing van 5 leden van den Raad zullen plaats hebben op 4 en 15 Juli e. k. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren L. Kruyt, T. E. Meerburg, N. Parlevliet, S. Parlevliet, en II. E. de Rui ter Zijlker. NOORDWIJK. Gistermiddag is een riet- schc-lft (bloembollendek), staande op het land van den heer Th. J. v. W., aan deo St.-Jervensweg een prooi der vlammen ge worden. Men veronderstelt, dat spelende kinderen de oorzivsr zijn. RIJNSBURG. De aardbeienpluk heeft een aanvang genomen. Hedenmorgen kwa men al vele vrouwen en meisjes, met mand jes frissche vruchten beladen, uit het veld. De vrucht was bijna rijp, alleon zonneschijn moest het overige doen. De laatste mooie dagen hebben gebracht, waaraan deze sap pige vruchten nog slechts behoefte hadden. Verkiezingsvergadering der S.-D. P. De afdeeling Leiden der S.-D; P. had op Zaterdagavond een openbare vergadering he le g'd in de Stadszaal, waar als spreker op trad de candidaat diér partij voor de Twee de Kamér, de lieér L. Ij. H. de Visser. Het bezoek was weinig talrijk, toen de voor zitter, dr. Knuttel, eerst om negen uur de vergadering opende, doch allengs kwamen meerdere belangstellenden nog de zaal bin nen. In zijn openingswoord zet dr. Knuttel eenige uitlatingen, in deze verkiezingsaotio gedaan, .te moeten weerspreken. Eerst be sprak hij een paar punten uit dé „Sociaal- Democraat" en uit „De Balans" aan het adres van de S.-D. P. en haar candidaat, daarna een zinsnede uit „De Balans" aan het adres der rechterzijde. Op prof- H«eres, den vrijzinnigen candidaat, aldus de voorzitter, rust de plicht tegen de in-vuile taal van het vrijzinnig propaganda-blad op te komen. Nog deelt de hoer Knuttel mee, dat de S. D. A.-P.-ers en bloc hebben besloten dezo vergadering niet te bezoeken. De heer De Visser begint met er zijn spijt ovör uit te drukken, dat er geen debat zal zijn. De bestrijding, waaraan de S.-D. P. blootstaatwordt hierop aan critiok onder worpen. Spr. wijst daarna op de verschijning van een manifest van anarchisten cn syndicalis ten, waarin er bij de arbeiders op aange drongen wordt zi'oh niet bezig. te. houden met de politiek. In den grond der zaak heb ben ze po rijk, zegt de heer De Visser, wan neer ir.on let op de burgerlijke partijen. In de laatste twaalf jaar is er geen vérbetering doch alleen verslechtering gekomen voor de arbeiders. De programma's der burgerlijke partijen beloven veel, doch haar verleden be wijst, dat ze die niet nakomen. Elke burger lijke richting in deze maatschappij is genood zaakt een leugonpolitiok te velgen. Dat verliezen de tegenstanders der parle mentaire actie uit het oog. Ze hebben geen inzicht in de burgerlijke verhoudingen. Men zegt op te komen voor het algemocn belang, doch in de kapitalistische maatschap pij kan geen sprake zijn van algemeen belangv De fout van hen, die zich met de politiek niet bemoeien, is, dat zo niet. inzien, dat do burger Like partijen misleiding moet-cn ple gen. Ze kunnen niet staan op den basis van hun eigen Jrias&e, want ze moeten d i slem- men der arbeiders hebben om hun politieke zegekar to vooren. in hun richting. De - arbeidersklasse bohoeft niet oneerlijk te zijn, want zij hooit geen steun an ande ren noodig. De sociaal-democraten zijn do politiek-rei nen. Ze willen niet tegelijk dc beitrrrgen behartigen van vijanden eü"vrlén den. Wie de S.-D. P. steunt, steunt alleen do arbeidersklasse en bestrijdt het kaj i'alisme. De heer De Visser bespreekt dan het con- central ie-pro grain. Het '.verleden bewijst dat dit program oen lougcniehtigen indruk wiL vestigen. Zoo b.v. wat liet kiesrecht, aangaat. Thans is men daar voor'algemeen kiesrecht. In 1905 evenwel was er een commissie vcor grondwetsherziening. Die commissie was in meerderheid vrijzinnig. Niet. één vrijzinnige? echter was voor onverzwakt algemeen kies Tocht voor mannen en vrouwen. In 1911 was er woot een grondwetscommissie. Slechts één lid was voorstander van cl it kiesrecht, a.lle andoren waren tegen. Bij de verdere bespreking van dit punt, wordt cok oritiolc geoefend op het artikel van den heor Drion over liet kiesrecht in het propagandaboek dor concentratie. Uit dit alles trekt spr. deze les: voor do verkiezingen zeggen de vrijzinnigen tc zijn voor algemeen kiesrecht, daarna zijn ze even verstokte tegenstanders als voorheen. Hij wijst ér nog op, dat de vf ij-liberalen zich ook voorstanders noemen, doch het recht aan zich willen houden vcor te stellen aan dc Eer ste Kamer amendementsrecht te geven, 't Is, het conservatiefste deel der concentratie, dat aangeeft mot welk tempo voorwaarts zal 'worden gegaan. De hoor De Visser critiseert. ook de houding der concentratie, inzake Staatspensioen cn daarbij kefcgoèh geschreven is door dr. Bos. Volgens spr. is dit absoluut geen staatspen sioen. Men wil links niets anders dan (-•a tegen woord igo in v alidi beits wei Sm. staat perplex, dut de vrijzinnigen nog over het openbaar onderwijs durven spraken. Het verklaart hel standpunt der S.-D. P. en bestrijdt fel de liberalen als tegenstanders van het openbaar onderwijs, hierbij verschil lende voorbeelden aanhalend. Ook de S.-D. A.-P. staat op uit terrein! niet zuiver door het aanvaarden der Gr on in- ger sohoolmotie. Op het punt der tariefw et zijn de libe ralen ook niet te vertrouwen.-Zij hebben in dertijd de fiscale rechten doorgevoerd, een in-^ directe Masting, die volkomen dezelfde is als de tarief wet. Eén ding is er, dat niet op het program' staat, 'dat is het militairisme. Op dit punt is geen groep juist zco gevaarlijk als d« liberale. Zij is do moderne geest van het' grootkapitaal, dat 't meeste belang heeft bij een uitgebreid militairisme. Ten opzichte hiervan zijn libéralen noch elericalen te ver trouwen. Spr. adviseert niet oiri bij de herstemmingen mee te gaan met de liberalen. Hij heeft de vaste overtuiging, dat de trechter zijde het bij de verkiezingen zal winnen. Zelfs mot do reformistische arbeiderspartij er bij krij gen de liberalen geen meerderheid, zou dit. wel liet geval zijn, dan kregen wc ook den beroerd sten tijd, die denkbaar is. De coalitie is geen haar beter dan do concentratie, vervolgt de heer De Visser.; Hij bespreekt dan de kiesrecht voor stetleiv. der rechterzijde. Daar wil men het regres- Iccht voor dé Éérste Kamer, in wezen hetx zelfde als heb amendementsrecht.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1