OPENBAR! VERGADERING Politieke Rede van Prof. Ir. J. E. HEERES. Openbare Vergadering, Mr. P. E. Brief. Dr. Mr. J.Sehokking. DU I ISÜt in k Stateaal. Smoking-Concert Duo Van Laar» Gsuraagd, Telegram. 8.-0. P. Zaterdagavond spreekt Fa. ROOPEil DE LTOUSE Co, B.V. „DE TIJ3BEEST." J. J. Iferfonee, N. V. „De Tijdgeest". Stoomboot-lij. „de Volharding". No. 163SO. Buitenlandseh Overzicht. 3% Tijdgeestpolis No. 19219 K. Gelden verzonden. 3°y<> Tijdgeestlot No. 19219" B. Gelden verzonden. Yrijzinnige Kiesvereenigingen te Leiden. in de Stads-Gehoorzaal, Maandag IS Jaasiig faalfnag@n. Antirevolutionnaire Kiesvereeniging 5,, Hes! eiland Orafsje". op üaandag 16 Juni a. s„ 's avonds te 3 uur, Entree vrij. Debat gewenseht. J. 0. VAN ES, Burchtsteeg 8 b/d. Burcht 6. J. DINGJAN. 'T POSTHOF. Zondag a.s. 15 Juni te 8 uren: Hoofdvertegenwoordiger* te Leiden, Passagiers en Goederendiensten. Leiden-Amsterdam-Gouda, via Allen, Nieuwveen, Uithoorn, Boskoop en Waddinxveen. Stoombooten te huur voor Exl*ra Heizen. Anno 13 Mahmoed Shefket pasja is yermoord Toen hij gisteren per auto op weg was naar de Porte, hebben twee mannen, met revolvers gewapend, hem het leven beroofd. Om half twaalf begaf de grootvizier, ver gezeld van twee adjudanten, kapitein Echref en luitenant Marini Ibrahim, zich per auto naar de Porte. Onderweg ontmeet ten zij een huurauto, waarin enkele per sonen zaten die revolversohoten op den grootvizier losten. Mahmoed Shefket werd doodclijk getroffen en overleed kort "daar op. Luitenant Ibrahim is eveneens gedood. Een bediende van den grootvizier, Kiazi genaamd, is gewond. De lijken zijn naar het ministerie van oork^g vervoerd. Topal Tewfik, oen der aangehouden ver dachten, stond bij zijn gevangenneming in een urinoir. Hij had twee revolvers in de handen en een groot aantal patronen bij zich. Een der andere aangehouden verdachten, Dzjewad genaamd, is begonnen met een bekentenis. De huurauto, waarin de moordenaars zaten, is verlaten in een afgelegen wijk van Stamboel teruggevonden. Volgens een officieel© mededeeling moest 'de auto van Mahmoed Shefket op 't Bei- 'Azid-plein stoppen tengevolge van een reparatie aan den weg. Onbekenden, die - in een auto zaten, losten daar 10 revolver schoten op den grootvizier, die een half uur later op het ministerie van oorlog, waarheen men hem vervoerd had, den laatsten adem uitblies. Kapitein Echref heeft de volgende inlich tingen verstrekt: „Toen wjj van het Bei- Azid-plein wegreden, werd onze auto- tegen gehouden door een verzakking van den weg, die men bezig was te herstellen. Wij hoor den een knal, maar schonken er geen aan dacht aan, daar wij dachten dat een lucht band van de auto sprong. Maar meteen viel de grootvizier voorover. Ik nam hem in mijn armen, om hem op te helpen, maar zag dat zijn gezicht geheel bebloed was. Toen er weer geschoten werd', sprong ik uit de auto om de moordenaars te grijpen. Zij vluchtten in hun huurauto, behalve Top as, die geen tijd had gehad er in te stappen. Een der moordenaars vuurde uit de wegrij dende auto nog steeds door, ik begrijp niet, cat ik niet getroffen ben." De begrafenis van den grootvizier zou heden plaats hebben. Het lijk zou in het ministerie van oorlog geschouwd worden. In een keizerlijke boodschap, gericht aan Mahmoed Said Halim, minister van buitenlandsche zaken, zegt de sultan: ,,Ten gevolge van den martelaarsdood van Mah moed Shefket pasja, die ons smartelijk heeft getroffen, gelast ik u met het interimair groptviziraat met toekenning van den titel vizier. Wij hebben dc grootste verwachtin gen van uw vaderlandsliefde en van uw ijver, om in samenwerking met de andere ministers de staatsbelangen te behartigen. •Dat God u moge doen slagen." De ministers blijven allen hun porfcefeulles behouden. De militaire overheid heeft het openbaar verkeer na 10 uur 's avonds verboden en de sluiting van alle winkels, koffiehuizen e. d. op dat uur gelast. De stad is rustig; talrijke patrouilles trek ken door de straten. De ministers worden door militairen beschermd. Men heeft hier hoogstwaarschijnlijk te doen met een politieken moord, be gaan op last van de tegenstanders van de Jong Turksche bewegingen. Nadat de vrede gesloten was, had de regeering onmiddellijk maatregelen genomen om zichzelf en de hoofdstad te beveiligen tegen pogingen om het tegenwoordig bewind omver te werpen. Machmoed Sjefket was grootvizier gewor den na de staatsgreep van Enver bei op 24 Januari, die voortvloeide uit het verzet der Jong Turken tegen den vrede, welken het kabinet-Kiamil met de Balkanstaten wil de sluiten. Zij rekenden er op door hervat ting der vijandelijkheden gunstiger voor waarden te kunnen bedingen en hoopten misschien zelfs op het keeren van de krijgs kans. Die hoop is ijdel gebleken. De Turken hebben noch bij Tsjataldzja, noch op Galli- poli voordeelen kunnen bevechten. Daaren tegen viel Adrianopel, viel Jannina, viel Skoetari. In het leger van Tsjataldzja heerschte groote oneenigheid, die de kracht der troepen verlamde. De dood van Nazim pasja, den populairen minister van oorlog in het kabinet-Kiamil, die bij den staats greep, 't zij bij ongeluk,, 't zij met opzet was neergeschoten, heeft tot die twisten in het Turksche leger niet weinig bijgedragen. De vrede van 30 Mei, te Londen gesloten op veel ongunstiger voorwaarden, dan Kiamil in Januari had bedongen, heeft de maat doen overloopen. De zeer populaire grootvizier is het eer ste slachtoffer geworden en men vraagt zioh af of zijn dood niet het sein zal worden tot een militairen opstand tegen de Jong Turksche regeering. In de Balkan is weinig verandering geko men in den toestand. De ,,Neue Freie Preese" verneemt, dat de gezamenlijke groote mogend heden vandaag of morgen te Sofia, Bel grado en Athene door bemiddeling van hun gezanten een nota zullen overhandigen waarin te kennen wordt gegeven dat de bondgenooten door een oorlog tegen den wil van Europa handelen. Tevens zal de nota voorstellen bevatten tot beslechting der geschillen. Te Sofia gelooft men in regeeringskrin- gen, dat de tussohenkomst van den Tsaar of van de gezamenlijke mogendheden te te laat komt. Een chronisch verschijnsel dat de groote mogendheden te laat komen in de Balkan- aangelegenheden. In Italië is in de kamer een motie ten gunste van vrouwenkiesrecht ver worpen. Minister Giolitti had deze motie onaannemelijk verklaard. De Duitscbe Rijkskanselier heeft in de zitting van den Rijksdag van gisterenmiddag de logerwetsontwerpen verdedigd. De reg. blijkt niets te hebben laten afdingen op haar plannen. Van de rechterzijde klonken leven dige toejuichingen. In Spanje heeft- hot kabine t-R o m ar n o n e s zijn ontslag genomen. Volgens een officieelnota heeft de ko ning het ontslag van den president en den vice-president van Senaat (beide liberalen) aanvaard. Na de debatten in de Kamer en den Se naat, besloten de ministers eenstemmig dat het meer dan ooit van belang was, dat de minister-president ten volle kon beschikken over alle middelen, die noodig zijn om het land in liberalen zin ie besturen. Daarom bood het ministerie zijn ontslag aan, opdat de mimster-president de kwestie van vertrouwen kan stellen en den koning maatregelen kan voorstellen die meer in overeen stemming zijn met de monarchie en met de liberale en democratische maatrege len welke het land verlangt. De Belgische Kamer en Senaat hebben èen wetsontwerp, waarbij de reohten op alcohol voorloopig worden ver hoogd, aangenomen, in afwachting van een definitieve wet op dit stuk. De benoeming van het kabinet-Tisza heeft in Hongarije de woede van de oppositie t en toppunt gevoerd. De commissie van bestuur van de opposi tie-partijen heeft, na langdurige bespreking 'n proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt gezegd ,,Het is moreel onmogelijk met .Tisza of zijn kabinet in politieke aanraking te ko men. De monarch is door onjuiste inlichtin gen op een dwaalspoor geleid en heeft den man aan het hoofd der regeering geroepen, die de oorzaak is van den ondergang van alle parlementaire verhoudingen. De oppo sitie zal daarom Tisza even krachtig be strijden als zdj het Lukaoz deed, tot hij zijn plaats moet verlaten". Naar uit Boedapest wordt gemeld, heeft de oppositie besloten, zoolang niet in de parlementszittingen te verschijnen, als de parlementswacht wordt gehandhaafd, maar de agitatie over te brengen naar de pro vincies en daar te wérken voor de nieuwe verkiezingen. Julius von Justh heeft in zijn redevoering tot zijn kiezers verklaard, dat Tisza de medeplichtige van Lukacz is, en dat hij met alle middelen moet worden bestreden. Hij noemde de benoeming van Tisza een provocatie van de kiezers, die aanleiding zal geven tot toeneming en uit breiding der republikéinsche beweging. Gemeentelijke keuringsdienst van eet- en drinkwaren. Aan het verslag van den Directeur- Soheikundige van den gemeentelijken keu ringsdienst van eet- en drinkwaren, dr. J. J. van Eek, over het jaar 1912, dat zich nu ook over verschillende omliggende ge meenten uitstrek^ is het volgende ont leend. Waar eerst in de practijk zal kunnen blijken of een uitbreiding van de voedings mid delonoontróle over naburige, gemeenten recht van bestaan heeft en of deze controle in gemeenten, die eenige kilometers van het laboratorium zijn verwijderd, op doel treffende wijze kan worden doorgevoerd, zonder nadeel voor de oontröle te Leiden, scheen het in het belang van beide partijen gewenseht, aan deze aan sluitingen voorloopig het karakter te ge ven van een proefneming. Voor zoover daarover nu reeds eeu oor deel kan worden gevormd, schijnt het, dat deze proef alle kans van slagen heeft. Het aantal hier ter stedo in 't verslag jaar gekeurde monsters bedraagt 5656. Voor de gemeente Voorschoten werden onderzocht 240 monsters, voor de gemeente Warmond 88, totaal 598-1. De te Leiden genomen monsters zijn ver deeld als volgt: Contrölemonsters 157, monsters van ten verkoop gestelde voe dingsmiddelen 5309, monsters ten dienste van gemeentelijke instellingen 43, monsters op verzoek van particulieren 74, monsters water uit de waterleiding 73, totaal 5656. Van de 1327 monsters volle melk van slijters waren er 11 of 0.74 pCt. van on deugdelijke samenstelling in den zin der melkverordening. In drie gevallen kon de overtuiging worden verkregen, dat opzet- teb'jke vervalsching of althans grove nala tigheid in het spel was en werd proces-ver baal opgemaakt: tweemaal wegens overtre ding van Art. 4 der melkverordening. een maal op grond van Art. 330 wetboek van strafrecht. In de overige gevallen bleef bij den Keuringsdienst twijfel bestaan aan liet opzet def overtreders. Onderzocht werden 21 monsters karne melk, waarvan er 4 niet roldeden aan den eisoh, dat minstens 7 pCt. vetvrije vaste stof aanwezig moet zijn. Het gemiddelde gehalte aan vetvrije vaste stof bedroeg 7.4 pCt., terwijl de prijs varieerde van 45 cents per Liter. Zeer hinderlijk voor de oontröle blijft het, dat vele melkslijters, wanneer de keurmeester bij hen naar Karnemelk vraagt, voorgeven alleen „veevoeder" te verkoopen, en inderdaad de vaten, waarin zij hun karnemelk bewaren, van een zoo danig opschrift hebben voorzien. Kt/ en er echter klanten, die naar karnemelk vra gen, dan wordt dit „veevoeder" verstrekt en, bij aanmerking van de rijde van het publiek, betoogd, dat karn.^mrik en „vee voeder" hetzelfde is, waarmee e de kee pers blijkbaar genoegen nemen. Deze om standigheid bemoeilijkt het toezicht op de karnemelk zeer, daar, wanneer bij een 6lijter op de samenstelling dezer waar aanmerking wordt gemaakt, hij al zeer spoedig geneigd is zijn vaten te voorzien van het opschrift „veevoeder", waardoor hij zich aan de oontröle onttrekt. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de detailprijs van karnemelk (bij d'e kleinere slijters) in het laatst van dit jaar bedroeg 4 cents per Liter en men daarvoor dus ver krijgt een melk met minstens 7 pCt. vet vrije vaste stof, terwijl de prijs van het z. g. „veevoeder*' bij zéér velen precies even hoog is cn er daarbij zijn met een gehalte aan voedingstoffen van 5 pCt., en lager, dan blijkt, dat in den karnemolkhandel nog groo te misbruiken heerschen, waar de keurings dienst op het oogenbük vrijwel machteloos tegenover staat. Ik vertrouw echter, zegt He directeur, dat door een binnenkort c'oor mij voor te stellen wijziging der melkverorde ning hierin verbetering gebracht zal kunnen worden. Onderzocht werden 107 monsters jam, waarvan niet minder dan 43 als ondeugdelijk van samenstelling konden worden aango- merkt. Van de bemonsterde partijen cichorei en peekoffie bleken er twee door te laag ex tractgehalte niet te voldoen aan de in 1911 in overleg met de fabrikanten vastgestelde eischen. Deze partijen werden teruggezon den. Twee monsters koffie bleken vervalschl met geroest graan; de betreffende partijen werden buiten consumptie gebracht. Een derde monster bevatte gemalen steen en ta weinig extract en werd eveneens afgekeurd. Onderzocht werden 235 monsters spece rijen. Eén monster peper bleek vervalscht. met meel, twee bevatten een te groote hoeveel heid doppen, terwijl een vierde partij be schimmeld bleek. Deze werden aan de con sumptie onttrokken. Onderzocht werden 323 monsters azijn, waarvan 24 buiten consumptie werden ge bracht, wegens het voorkomen van azijnaal- tjes in groote hoeveelheden. Ook werden eenige waarschuwingen gegeven in die geval len, waarvan de azijn een iets te laag gehalte aan azijnzuur beneden de aangenomen grens van 3 pCt. vertoonde. Zeven partijtjes snoepgoed werden aan de consumptie onttrokken, deels wegens bederf deels wegens ondeugdelijkheid van samen stelling (cacao-doppen). Een vijftal andere partijtjes werden op aandringen van den Keuringsdienst aan de leveranciers terug gezonden. Over de rosultaton, door de keuring te Voorschoten bereikt, valt na dezen eersten korten termijn nog niet veel te vertellen. Het is reeds eer opgemerkt., dat het stel selmatig vervalschen der volle melk te Voor schoten is geëindigd en er zijn aanwijzingen, dat ook bij de andere artikelen (karnemelk, jam cacao, margarine, puddingpoeders) zéér spoedig tastbare resultaten zullen worden bereikt, doch zekerheid hieromtrent zal eerst na langer voortgezet onderzoek kunnen wor den verkregen, hoewel de directeur, gezien, ook de aJgcmeene medewerking der detail- verkoopers, daaraan geen oogenblik meent te moeten twijfelen. Het aantal monsters bedroeg in totaal 208, en is dus reeds na 4 maanden niet on belangrijk grooter dan het gecontracteerde minimum aantal monsters voor een geheel jaar (10 per 1000 inwoners). Meer en meer blijkt, dat men zich, bij een algemeene voe- dingsmiddelenoontröle, voornamelijk in den eersten tijd, niet tot het gecontracteerde minimum zal kunnen bepalen, wanneer mert werkelijk door een zoodanige controle een duurzame verbetering van den toestand wil bereiken. Schiedam, 11 Juni. Noteeriug vau den .Bond vai Distillateurs". Moutwijn f 13.Jenever 17.— Per Ned. vat zonder fust en zonder belasting. S-hiedam, 11 Juni. Noteering Beurscommissie. Moutwijn /II50 per HL., zonder fust eg zonder de belasting. Stemming prijsli. Spoeling f 0 70. Graan-Spiritus ƒ21.25 a 21.50. Melasse Spmtur f 18.50 a 1SJ, ruwe Spiritus f 10^i f voor dadeljik: SMIS>, bekend met Kachel werk, tegen flink loon. Vast werk verzekerd, zonder goede getuigen onnoodig zich aan te mel den, M. J. J. GOHDRIAAN Delft. 799 i 9 B(] vonnis van de Arrondiseements- Rechtbank te 's Gravenhage, van den 9den Juni 1913, is opgeheven het Faillissement van de Neutrale Coöpe ratieve Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „Algemeen Belang", te Leiden. 7975 11 De Curator, Mr. P. S. GERBRANDY, Nieuwe Mare 3. Lbïdbn, 11 Juni 1913. TELEGRAM. J. A. SMIT, 7988 20 Haarlemmerstraat 83, Leiden. Bijnsisurg. 7989 20 Vrijzinnige Kieaveresniging: A. C. VISSER V. IJZEND00RN, Voorziltar. H. W. C. J. DE JONG, Secreiaris. Namens h»t Bestuur der Unie-liberale Kiesv. „Thorbecke". D. VAN GRUTING, Onder Voorzitter. J. A. VOLLQRAFF, Secretaris. 7994 72 Vryz.-Dem. Kiesv. .Vooruitgang": W. A. VAN MAAREN, Voorzitter. J. C, VAN DER KAM, Secretaris. in de Graanbeurs. SPREKERS DE HEEREN: Gelegenheid tot debat. 798-2 50 HET BESTUUR. 7926 24 Van Woensdag; 11 Jani tot Maan dag; 14 Juli zal ondergetoekende GEEN spreekuur houden. 7893 14 De praktik in de stad blijft doorgaan. Boodschappen te bezorgen by den Heer BOEKWIJT, Vischmarkt 8. ARTS. Homoeop. Geneesheer. Breestraai 89. AANBESTEDING. Dan Heer V. A. VERHEUL, te Voor schoten, i* voornemen» op Saaudng 16 Juni a. s., nan te besteden: liet boawen van een Burger- woonhuis te Voorschoten. Bestek en teekening voor zoover de voorraid strekt h f 1.50, te ver krijgen b(J den Heer S. A. VER HEUL B 10, van af Donderdag v/m. 9 uren, alwaar tevens zoo noodig inlichtingen z|Jn te verkrijgen. 7904 12 Koopt uw schoenwerk en laat het repareeren 798 L 10 en u is verzekerd van solide kwaliteit en lage prijzen. Beleefd aanbevelend: Donderdag ISÏ Juni a.s. te 8 uren: VRIJE TOEGANG. 7877 40 De DIRECTIE der Verz.-Mij. „HOLLAMasU", te Amsterdam geeft hierbij kennis, dat zij de in Agenturen, Stadhouder slaan IS, heeft aangesteld als haar 7970 40' en gemachtigd is tot het sluiten van haar Brand-, Inbraak- en Neringverzekeringen. Naar Amsterdam: v.m. 5.(Slaand. 1.80), n.m. 2 uren. Zend. n.m. 2.— Gouda, via Boskoop: v.m. 5.15, 8.30, 12.—, n.m. 1.— (Zat. d.) 4.45 Zond. v.m. 7. nm. 445. Allen: v.m. 5.—, 6.15, 8.30, 12.—. n.m. 1.- (Zat. d). 2.-, 4.45. 6.45, Zond. v.m. 7.-, n.m. 2. 4.45. Niouwveon: v.m. 5.— (Maand. 1.30) S.30. (Zat. niet), n.m. 2.6.45. Zond. n.m. 2 uren. BoBkoop—Gouda: v m. 6.15, 7.30, 8.45, 10.50, 11 55, n.m. 1.—, 2.20,4.— 5.—, 5 40, 7.-, 8. Gouda Boskoopv.m. 4.6.30, 7 30, 8.30, 10. 11 n m. 1.2 30 4.-, 5.30, 6.30, 7.30. 6543 46

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5