RUIWUI FERWERDATIE1AN T egenstanders L L. Edammer Graskaasjes per still f170. Thé a I' Anglaiss, flinke Loopjongen. jleo fiutghoh:. Uit de Rechtzaal. Vragen en Antwoorden. j. o. wm ES, voor Leiden en Omstreken. ij. S. A. PSRS, De TARIEFWET SSHÜII6T den BURGER Commissionnairs in effecten en assurantiën, Rapenburg 106308. 7596 20 Safe-Deposit. BREESTRA&T 71. Telef. 236. Ui 3 JAREN. Wicht 2 K.G. Timmerman >t P8STHÖF. Or. DE VAM KlfSADRUPFELS. Haarlemmerstraat 73 a. LEIDEN. De candidaat den S.-D. A.-P. aan het woord* Gisteravond hield de afd. Leiden der S.- D. A.-P. in de Stadszaal een openbare ver gadering, welke zeer goed bezocht was en waarin optrad de candidaat voor de Tweede Kamer, dr. Th. van der Waerden. Mr. Van Eek opende tegen negen uren de vergadering met een opwekkend woord. Hij constateerde, dat bij deze verkiezing de can didaat der S.-D. A.-P. nog wel niet. in her stemming zal komen, maar dat de stijging van stemmen toch groot zal wezen en bij een volgende verkiezing zal, hoopt hij, het een ernstige vraag zijn of een der burger lijke candidaten of de sociaal-democraat zal worden gekozen. Dat het nu nog niet zoo ver is, schrijft spr. hieraan toe, dat de textielslaven nog niet zijn ontwaakt en de arbeiders hier meer verdeeld zijn dan overal «elders. Met een op wekking, om dr. Yan der Waerden te stem men, opende hij de vergadering en gaf het woord aan den spr., die aanving met te wij- z n op de groote tegenstelling tusschen in tellect en onkunde, tusschen kapitaal en ar moede, die hier in Leiden heerscht en groo- ter is dan in andere plaatsen van ons land En daarom moet hier vooral het evangelie der ontevredenheid gepredikt worden. Zoo ziet men ook hier wat er geworden is van de liberale vrijheid. Als het kind van de bourgeoisie aan het begin van zijn opleiding staat, heet het proletariërs kind reeds val lend. Dan gaat hij de Universiteit van den arbeid binnen, waar boven de poort staat: „Al wie hier binnentreed laat alle hope va ren." De woningtoestanden zijn ook hier slecht, omdat de Woningwet geen dwingende kracht heeft. De arbeid wordt slecht betaald en dc onzekerheid van bestaan dreigt altoos. Overal, waar het kapitaal heerscht, wordt de arbeider nog gedompeld in de el lende. Daartegen zijn de arbeiders in verzet gekomen. Zoo is de klassenstrijd ontstaan als een noodwendig gevolg van het kapitalisme. Maar de arbeiders voelden, dat er nog een andere macht was, dio zij ook moes ten veroveren: de politieke macht. De staatsmacht beschermt het kapitalismedat hebben de arbeiders gevoeld en zoo hebben •/.ij den strijd gebracht op hooger plan, op het terrein van de politiek. Het kapitalisme heeft een middel gevon den om dezen strijd tot machteloosheid te doemen. Dat middel is de antithese: het verdeelen der arbeiden in Christelijke en Katholieke vakorganisaties. Een andèr middel is ora hen voor een klein deel te bevredigen. Spr. noem^ een klontje nan de zweep, waarmede -de driiver zijn lastdier paait. Hij citeerde een manifest, in 1909 van clericale zijde in het district Enschede verspreid, waarin den kiezers werd voorge spiegeld, wat al moois het ministerie aan de arbeiders zou brengen. Daardoor is de anti-revolutionnair Elhorst gekozen, maar het. moois is achterwege gebleven. Het ministerie-Heemskerk had goede sociale wetten kunnen geven. En wat er ten slotte is. tot stand gekomen, zal slechts als een drukkende last neerkomen op de arbeiders zelf. Spr. schetst-» de ODmabht dezer Begee- Tïnpr door te wiizen op het afstèmmen der Bakkerswet en critiseerdc scherp de Ra den wet. de Ziektewet en de wet on de Tnvaliditeits- en Ou derdomsverzekering Hoe wil men nu uit de leege zakken der arbeiders het geld voor depunuiën halen? Men weet er wel raad on. En wat er dan nog ontbreekt, wil men uit het tarief vinden, waarvan <1° arbeidersklasse ook weer het leeuwenaandeel moet betalen. En daarvoor moeten te arbeiders nu nog dankbaar zijn en de coalitie helpen aan het bewind te blijven 1 Dan krijgen zij nog het huismanskiesrecht, waarbij de vrouwen ge heel uitgesloten worden, het regresrecht aan de Eerste Kamer toegekend en de openbare school ten gronde gericht wordt. Nu zal men zeggen: daartegen verzetten de vrijzinnigen zich ook. Men kon dus ook de candidaten der vrijzinnige concentratie stemmen. Allesbehalve, zegt spr. De vrij zinnige hebben het volksonderwijs alleen lief voor zoover het geschikte krachten vormt in den dienst van het kapitaal en de industrie. Spr. schetste de Hetze, clie er tegen het neutraal onderwijs ook door de liberalen is gevoerd. De so<raal-democraten alleen willen ver heffing van het peil van het volksonderwijs om de arbeidersklasse te ontwikkelen. De concentratie heeft het algemeen kiesrecht wel op het program geplaatst, maar zij is naet te vertrouwen. Zij willen met het da meskiesrecht het algemeen mannenkicsrecht van zijn beteekenis berooven. Ook ten op zichte van. het Staatspensioen zijn de vrij zinnigen niet te vertrouwen. Maar dat zij een stap in die richting hebben gedaan, dat is gekomen door den drang van de groeiende macht van het socialisme. Bij hen moeten de arbeiders niet wezen. Voer het militaiiisme hebben liberalen en clerioalcn beiden veel geld over. De arbeiders zijn op zichzelf aangewezen. Zij moeten door eigen kracht zich ontworste len aan de loonslavernij, waarin zij verkee- ïen (Applaus). Dr. Knuttel, die eerst in het debat kwam', Verheugde zich, dat er nu weer oens debat gegeven werd op dc vergadering van de S.-D. A.-P. en zeide onmiddellijk, dat men Van der Waerden niet moet stemmeD, niet om de partij, waartoe hij behoort, en niet om den persoon zelf. De S.-D. A.-P. houdt de antithese in stand door mot de concentratie mede te gaan, zij liet dan ook hij herstemming. Zij verzwakt ter wille van de concentratie den strijd voor het algemeen kiesrecht, door den Roeden Dinsdag af te schaffen en den blauwen Maan dag er voor in de plaats te stellen, die trou wens mislukt is (Gejoel). Met betrekking tot het staatspensioen bederven de sociaal democraten de goede zaak ook door met de concentratie mee te gaan. Ook inzake het onderwijs zijn de S.-D. A.-P.-ers niet te vertrouwen. In strijd m\et het internationaal socialisme willen zij met de concentratie ook de bijzondere school sub sidie geven. Het belangrijkste is nog wel het militai- !risme, waarover Van der Waerden zeer kort is geweest. Uit wat Hugenholtz, Van der Goes en vooral Trcelstra daarover hebben ge zegd, toont hij aan, dat de S.-D. A.-P. zich niet principieel tegen het militairisme stelt. En Van Kol heeft in Tndië dienst ge daan als regecringsspion door in Buiten zorg de namen op te geven van de revolu- tionnaire studenten in Kaïro. Eoi zij heb ben Van Kol niet alleen niet uit de partij geroyeerd, maar hem zelfs zijn verraad niet kwalijk genomen. £n in deze dingen heeft ook Van der Waerden gotoond, dat hij niet te vertrouwen is. Hij waarschuwde dan ook de arbeiders niet op deze candidaat te stem men,, maar op den eenigen candidaat, die de arbeiders kan vertegenwoordigendat is L. de Visser, die Zaterdagavond hier zal optreden (zwak applaus). De heer Akkerman wil den poldtieken strijd niet. Volgens hem meet er door de arbei ders aangestuurd worden op do algemeene werkstaking. Al die wettonmakerij kweekt maar baantjesjagers, die uit do belasting penningen moeten worden betaald. Wat de spr. over do beschaving der bour geoisie te Leiden zeide, ontkende debater. Dan moet hij de studenten maar eens gade slaan. Misschien wil hij het niot zien omdat hij zelf ook student is geweest en zelf i heeft meegedaan. (Groot gelach). De socdaal-dcmocraten kunnen niet princi pieel tegen het militairisme zijn, omdat zij den staat willen handhaven en oen leger noodig hebben, zij het dan ook een volks leger. Het gaat misschien Troelstra nog eens als Fransche socialistische ministers, die langs de ruggen der arbeiders naar de hoogte klimmen. De heer Rosier (R.-K.) bestrijdt het socia lisme, omdat het belooft wat het niet geven kan. Hij raadt den arbeiders aan zich aan to sluiten bij de Christelijke partijen, die den arbeiders niets meer beloven, dan zij lrunnen geven. (Applaus en groot ru moer). De Voorzitter hamert tevergeefs en ver zocht den hoorders zich rustig te houden. De debater kam wel niet allen boeien, maar er behoort moed toe toch te durven spieken. Laat men nu een tegenstander ook aan het woord laten. Hij verzocht echter debater niet te lezen, maar te spreken. Debater begon weer uit een brochure voor te lezen, doch moest het eindelijk opgeven. Hij kon zich a niet verstaanbaar maken. Dr. Van der Waerden, de debaters be antwoordende, begon met den laatste, wien volgens hem een geschriftje in de hand is gestopt met verdraaide citaten, uit den ko ker van Duitschc geestelijken gekomen. Wat hij van Bebel citeerde, was onwaar. Spr. had graag gehad, dat een der kopstukken van diens partij hier was komen debat teer en. (Luid applaus). Verder beantwoordde hij meer uitvoerig Akkerman en vooral zijn vriend, den vijand Knuttel. Niet do S.-D. A.-P. loopt aan den leiband van de liberalen, maar de S.-D. P, draagt koren aan op den molen der vrij zinnigen. (Knuttel interrompeerde herhaal delijk en fel). Hij verdedigde zijn partij en met name Troelstra inzake hun houding ten opzichte van het pailitairisme. Op het verwijt, dat de S.-D. A.-P. met de vrijzinnigen zouden meegaan, antwoordt hij, dat er verschil is tusschen eerste stem ming en de herstemming. By de eerste stem ming is men principieel en bij de herstem ming kiest men uit twee kwaden dc minst kwade. In 1905 adviseerden de*tegënwooTdige kop stukken uit de S.-D. P. ook daartoe. Bij herstemming zal de S.-D. A.-P. voorwaar delijk de concentratie steunen en haar stuw kracht worden. (Luid applaus). Dr. Knuttel debatteerde nog vijf minuten, waarop de spreker nog antwoordde pn zoo werd eerst na middernacht de vergadering gesloten. Haagsclie Rechtbank. Eenleelijkehap. J. B., 33 jaar, te Leiden, had al eens kwestie gehad met zekeren O. Toen hij nu op 18 Maart den jongen O. tegen kwam, zei hij: „Willen wij nou eens afrekenen?" Meteen pakte hij hem beet, stompte hem op zijn neus, beet hem in de wang en in de lip. Juffrouw Zwart en juffrouw Du- mortier hebben gezien, dat B. den jongen O. in zijn arm nam en hem in de wang hapte, dat de tanden er in stonden. De officier eisohte bij verstek 3 weken gevangenistraf. Hardhandig. De 46-jarige koetsier P. P., te Aarlan- derveen, kreeg te Alphen met een jongen koetsier, zekeren v. Veen, in een stal her rie over een vuilen emmer. De jongen, nog al een brutaal heerschap, volgens verkla ring van ©en der getuigen, ,gaf hem een grooten mond en presenteerde hem zelfs met den klomp op zijn gezicht te slaan. P., driftig geworden, pakten den jongen beet en smeet hem tegen een muur, waar door 's jongen broek schuurde en zijn been beschadigde. Vader Van Veen stelde een vervolging in en eischte f 5 schadevergoeding voor een onderbroek en een potje zalf. De officier wilde gaarne aannemen, dat de jongen brutaal vas geweest en aanlei ding had gegeven, maar meende toch, dat de afstraffing wat hard was geweest, en vroeg daarom veroordeeling tot f 5 boete of 10 dagen hechtenis. „Wel, wat zeg je er van?" zei de pre sident. Bekl.; „We zullen 't maar aan moeten nemen". Ongenood© gast. H. J. Sch., een Leidenaar, die, naar wij hoorden, ongunstig bekend is, komt nogal eens in de zaak bij den opkooper L. P., als hij wat te koop heeft. Maar on langs kwam hij in de zaak, terwijl hij niets te koop had; hij kwam bij de lessenaar staan van P. en wilde niet weg. Toen P. hem verzocht heen te gaan, kreeg hij als antwoord een klap. Bij verstek eischte de officier 7 dagen gevangenisstraf daarvoor. Dronkenmanslol. Dc 25-j. rijtuigpoetser G. W., te Leiden, was met eenige vrienden, uit en had tegen zijn gewoonte, te veel gedronken. In de Ceciliastraat nam het gezelschap een man in de maling. Zij pakten hem beet en legde hem op een handwagen, om een rijtoertje met hem te maken. De man, die daar niet op gesteld was, wilde los, maar dat gelukte niet. Hij werd met geweld vast gehouden en W. gaf hem met een fietspomp een klap op zijn hoofd, van welken klap de man, nu, na weken, nog pijn heeft. W. werd vervolgd en stond nu terecht; hij had er veel berouw van. De officier deelde mede, dat beklaagde zeer gunstig bekend staat, maar de mishan deling is ernstig en daarom vroeg hij vcr- ocrdeeling, tot een maand gevangenisstraf. Bekl. verzocht hem een boete op te leg gen, daar hij anders zijn betrekking zou verliezen. Wederspannighei d. Klaas V., schipper te LeideD, was dron ken in gezelschap van zijn broer Cornelis Vte Veur, waarin de agent Slimmers aan leiding vond Klaas te arresteeren. Dat ging echter niet zoo handig, want èn Elaas èn Cornelis verzetten zich krachtda- dig. Slimmers moest zelfs gebruik maken van zijn sabel en het gelukte ten slotte de beide broeders achter slot en grendel te zetten Nu zij terecht stonden beweerden zij, dat zij wel een borreltje op hadden, maar 't was niet zoo erg geweest. De agent had Klaas bij zijn keel gegrepen en hem tegen een brugleuning gedrukt. De Officier bracht hem aan het verstand, dat de agent volkomen in zijn recht was, en vorderde beider veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. J. N., 19 jaar los werkman te Aarlander1 veen was op 12 April te Oudshoorn en ver stoorde daar in lichte dronkenschap de orde. De veldwachter De Jong vond het daarom beter hem te arresteeren. Tegen deze arres tatie verzette hij zich, o. m. door daarbij een groot mes te gebruiken en den veldwachter te steken in de borst, waardoor een kleir woéidiQ ontstond. De steek schamnte gei uk- kig af op een grooten knoop. N. wist er nu niets meer van. Hij had dien Zondagmorgen wel wat in „in zijn larf ge had zeide hij, hij was dronken geweest. De Officier eischte tegen bekl. veroordee ling tot drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak in al deze en de gisteren ver melde zaken over 8 dagen. V raag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen, welke de goedkoopste manier is, om met een club van meer dau tien personen met d© Staatsspoor naar Arnhem te ko men? De bedoeling is den eenen dag heen en den volgenden dag terug. -Antwoord: f 2.63 per persoon, indien minstens 20 personen deelnemen; anders 2 enkele reizen, per persoon f 1.34. V raag: H-oe kan ik het beste reizen van Leiden naar Limburg, het naaste bij het St.-Aloysiusgesticht „De Heibloem" En ho© laat Js morgens vertrekt de trein uit Leiden. "VVat zijn de kosten? Antwoord: Er zijn in Limburg meer gestichten van denzelfden naam. U gelieve uw vraag dus duidelijker toe te lichten. V raag: Zoudt u zoo goed willen zijn mij eens mede te deelen, hoe dat komt dat op den weg van Voorschoten naar de Sint-Nioolaasbrug, de lantaarns haast al lemaal uit zijn, daar het uu juist het hard ste noodig is, nog meer zou ik denken dan in den winter, daar nu al de boomen vol met bladeren zitten en 't daarom buiten 't donkerst is of moet eerst het kalf weer verdronken wezen ©er men de put dempt," zooals het zoo dikwijls gaat. Of is het con zomerverordening 's avonds de lantaarns uit te doen? Antwoord: Dai is iets dat nog dag- teekent uit den goeden ouden tijd, toen de, menschen 's avonds niet meer op straat gingen en bij een vetkaarsje zaten te keu velen. D© enorme vooruitgang in het ver keer dringt in de buitengemeenten maar zeer zachtkens door. Vraag: Ik heb in huur grond om groenten op te telen Ben ik nu gerechtigd tot wering der jeugi ei een of twee bordjcsi te plaatsen met opschrift verboden toe gang Antwoord: Ja, gij zijt de rechtmatige gebruiker van dien grond en kunt dus den toegaug verbieden. Vraag: Ik zeide om groote brutaliteit mijn -dienstbode met zes weken den dienst opom eenige dagen in Mei te vertrekken. Zij vertrok echter 1 Mei. Ben ik nu ver plicht haar de nieuwjaarsfooi te laten houden Antwoord: Onder zulke omstandighe den neen. Vraag: Als ik uit de stad ga, moet ik natuurlijk kostgeld geven. Maar als een dienstbcdf haar vacantie heeft, is men dan verplicht haar weer kostgeld te geven? Antw oord: Dat hangt geheel van do afspraak af. Wij kunnen daarin niet be slissen. Vraag: Hoe is het adres en de titel van den consul van Noord-A mcrika Kan men hem per brief inlichtingen vragen of moet men bij hem op audiëntie gaan? Kunt U mij ook zeggen of elke emigrant borg stelling moet hebben? Antwoor d: Consul-generaal van Ame- rikf hier te lande is de heer Soren Listoe, te Rotterdam. U kunt hem per brief inlich tingen vragen. Op uw laatste vraag is hn* antwoord, meenen wij, bevestigend. Vraag: Wanneer een geldnemer met behulp van twee borgen onroerend goc<f koopt, kan hij dat dan verkoopen zonder medezeggenschap van of zonder kennisge ving aan de borgen? Antwoord: Hïi behoort zulks aan dé borgen mede te deelen. Van Woensdag II Juni tot IIaan- das Juli zal ondergeteekende GEKN spreekuur honden. 7893 14 De praktijk in de stad blijft doorgaan. Boodschappen te bezorgen b(1 den Heer BOE KWIJT, ViachmaiktS. ARTS. Homoeop. Geneesheer. Breestraa'r 89. Gevraagd: LOOPJONGEN, f 4 ft 5 wekelijks. M AI SON VAN DIJK, 7911 6 Opleiding voor de examens en Diploma voor Costu. mières en Coupeuse. Examens worden afgenomen doorde Vereemging voor Mode vakscholen te 's-Gravenhage, goedgekeurd bij Kon. Besluit '26 Aug. 1911. Ook gelegen heid om voor eigen gebruik te leeren. Gedijtlomeerd Leenaras Dames.Klodevak. Spreekuren Woensdag II Juni, Gebouw „Prediker", Janvossensteeg 17,'s middags 3 5 uren, 's avonds van 1—3 uren. 14a 30 KIEST Dinsdag 17 Juni alleen van de Tarieffwat. door nieuw of verhoogd invoerrecht op EET- EN BRINK WAREN, als: havermout, gerookte visch, konijnen, eenden, ganzen, zwanen, schapen vleesch, varkensvleesch, rundervet, slachtpaarden, marga rine, boter, kaas, gebrande koffie, honig, sucade, zout, specerijen, appelen, peren, pruimen, vijgen, mineraalwater, hier, enz. 78S7 ANTI-TARIEFWET-COMITÉ. LthllUbllimi&li tv MlIM, Afzonderlijke vertrekjes voor Bewaargevers. Gevestigd te LEIDEIVs Kassier en Commissionnair in Effecten. 7864 £0 f Na ruim drie jaren is het verbrnsk van CAttR'9 ROUT- j BROOD reeds gestegen tot veertien «luizend brooden per I dag, in Ne«lerland. Gebakken door Firma J. C. RATING, Hout- J straat 1 eu Bi eestraat 152; E. R. BEULINK, Lange Mare 6, en F. HAALEB0S, Oude Ryn 11. 7902 IS 7S94 51 GEVRAAGD, goed bekend met het Bouwvak als mede een Halfwas, Schilder en een llalfwassehilder, tegen hoog loon. Aanmelding in persoon, VAN DIJK, Prinsengracht 217 Am sterdam. 22a 10 Simple et compief. 6886 6 Bestrijding van BL0EDARMQID.J, BLEEKZUCHT, MALARIA (Sinnén- koorts), ALGEMEENE ZWAKTE, voortdurends HOOFDPIJN on GEBREK aan EETLUST. 7892 12 SANITAS, Steenschuur 1. Prijs 50 Gt. per flacon. PBR FLBSCH WACHENHEIMER f 0.80 RUDESHEIMER MERSTEINER „091 ELTVTELER HGCHHEIMER 1.- LIEBFRAUMILCH MARCOBRUNNER „1.10 WINKLER-HASENSPRÜNG1.90 PSB FLBSCH 11.30 „1.45 .1.60 RAUENTHALER „1.20 RUDESHEIMER-BERG ,2.10 7323 60

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6