N°. 16347 Maandag O JTimi. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Candidatenlijst Tweede Kamer. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. ^Vraak, PRIJS DKR ADYEKTENTIKN: Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.171. G-rootere letters naar plaateruimte. Kleine advertentiëa van 30 woorden 40 Oeits contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het ineasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 11 f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post 1,65. Exemplaren op stevig papier gedrukt Voor het maken van aanteekeniagen zijn te gen betaling van 24 Ot. bij den portier in de vest ule verkrijgbaar. herkiezing). De Burgemeester der gemeente Leiden; Vestigt de aandacht der ingezetenen op 'den inhoud van de ai'tt. 57 cn 58 der Kies wet, luidende als volgt: Artikel 57. Personen, bij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij al- gemeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende te.n minste twee achtereenvolgende uren tusschen a ht uren des voormiddags en vijf uren des namid dags daartoe gelegenheid vinde. Artikel 58. Personen cn bestuurders, in bet voor gaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere ar- beidslokalen zijn, in het grootste of \in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hun nentwege onderteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermelden de, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Het Koninklijk besluit van 24 Me; 1901 (Staatsblad No. 109) tot aanwijzing der vrijstellingen, bedoeld in art. 57 der Kies wet, luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan „de in art. 57 der Kieswet bedoelde perso- „nen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van »,bij hen in dienstbetrekking zijnde perso den, welke uit hoofde van die dienstbe trekking op den dag der stemming tus- „schen de in vermeld artikel genoemde „tijdstippen niet gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in de gemeen te, op welker kiezerslijst zij voorkomen." Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in „het voorgaand artikel wordt voorts ver teend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde personen, alsmede aan per sonen en bestuurders van bijzondere in stellingen en ondernemingen ten aanzien „van bij hen in dienstbetrekking zijnde „ziekenverplegers De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR Leiden, 9 Juni 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de missive van den Voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten in de Provincie Zuid-Holland van den 7en Juni 1913, B No. 1775 (le afd.), waarbij zij uitgenoodigd worden toepassing te geven aan de bepalingen der Hinderwet ten aan zien van hun verzoek om vergunning tot uitbreiding van het Openbaar Slachthuis door het vergrooten van de koel inrichting en de ijsfabriek op het terrein van genoem de inrichting, Sectie K No. 1438; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Brengen ter algemeen e kennis, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Maandag 23 Juni e.k. des voormidda-gs te elf uren op het Raadhuis gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zii, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of oen zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GT.TSELAAR. Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 9 Juni 19l3. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door A. VAN DER HELM, wonende te Lei den, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop, in de zaal van het perceel Oranjegracht No. -10. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Juni 1913. Leides?, 9 Juni. Mej. M. Menning. alhier, komt voor op twee voordrachten voor onderwijzeres aan een school voor op. lag. ond. te Utrecht. De classis Leiden der Geref. Kerken zal haar 13den Zendingsdag houden op Woensdag 30 Juli op do buitenplaats „Ter Leede", te Sassenheirn. In den Raad van Gouda werden B en Ws. gemachtigd de heeren H. en G. J. Bin nendijk, te Leiden, van hun verpliohtingen, voortvloeiende uit hun aanneming van de uitvoering van den rein*'gin gsdienst te ont slaan en om die uitvoering tot 31 December 1917 op te dragen aan den heer C. M. Dcs- sing, te Gouda. Gcd. Stalen hebben aan Provinciale Sta ten van Zuid-Holland aangebodeu de ver slagen omtrent de werken, waarvan do uit voering of het toezicht is opgedragen aan den hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat en over den stand der werkzaamheden bij de verbetering van hot Rijn-Sch iele an aal en van het Aarkanaal. Zij stellen voor aan de Provinciale Zuidhol- landsche Vereeniging tot bestrijding der tu berculose een subsidie toe te kennen van f 800 voor 1913, en van af 1914 van f 1940, te ver- hoogen, ten behoeve van nieuwe organisaties ten plattenlande, met f 15 voor iedere daar bij betrokken gemeente, met bepaling, dat die toeneming hoogstens f 290 'e jaars zal bedragen en afhankelijk zal zijn van een vóór October van het voorafgaande jaar vast te stellen werkprogramma, dat de goed keuring van Gedeputeerde Staten zal behoe ven; te wijzigen het bijzondere reglement van den Vosse- en Weerlasserpolder (Hillegom). Ged. Staten stallen voor mr. F. H. J. Tavenraat, die de Staten bij adres d.d. 5 April j.l. verzocht heeft, hem op grond van zijn leeftijd met ingang v,an 1 Sept. 1913 ontslag te verleenen als griffier der Staten, met ingang van gemelden datum, op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag te ver leenen, onder dankbetuiging voor de langdu rige en zeer gewichtige diensten, door hem aan de Provincie bewezen. Gcd. Staten herinneren er aan, hoe de heer Tavenraat, bij besluit der Staten van 8 Maart 1878, tot griffier benoemd, gedurende meer dan 35 jaar de belangen dezer pro vincie heeft gediend op een wijze, die zijn afscheid als een zeer zwaar verlies zal doen gevoelen. Van onverminderde werkkracht, heeft hij steeds met zjjn rijpe ervaring en uit nemende kennis van de toestanden cn belan gen in dit gewest - de speciale cn ingewik kelde waters taats toestanden vooraan Pro vinciale en Ged. Staten ter zijde gestaan. Voor zeer veel, wat in het tijdvak zijner Werkzaamheden in deze provincie is tot stand gebracht, komt dan ook hem onder de eersten dank toe. Zien Ged. Staten mr. Tavenraat dus met zeer groot leedwezen van het ambt, dat hem lief was, scheiden, zij moeten de reden, die hem tot ontslagaanvrage leidt, eerbiedigen. Ged. Staten stellen zich voor, nog vóór de a s. zomervergadering de in art. 36 der Provinciale wet voorgeschreven voor dracht voor de benoeming van een opvolger, aan Prov. Staten aan te bieden. Ged. Staten stel Ion voor, het subsidie van f 250 aan de aid. Zuid-Holland der Ver eeniging tot bevordering der pluimveehou derij in Nederland, dat volgons de bedoeling van Prov. Staten, geleidelijk zou worden ver minderd, voor 1914 terug te brengen op f 150. Gedep. Staten hebben aangeboden de reke ning wegens de provinciale inkomsten en uit gaven over 1911, in ontvangst een totaal aan wijzende van f 2,441,105.40V2, in uitgaaf van f 2,289,379.20V3, vocxdeelig saldo f 151,726.20. De provinciale begrooting van 1914 wijst aan inkomsten en uitgaven oen bedrag aan van f 2,475,229.73Vo. Ged. Staten stellen voor, ter bestrijding van de uitgaven der provincie voor het dienst jaar 1914 te heffen: a. 14-Ys opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de onge bouwde eigendommen over 1914; b. 141/2 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen over 1914; c. II1 A opcenten op de hoofdsom der personeele belasting over 1914. Wijlen mej. J. M. W. Vis, te 's-Graven- hage overleden, heeft aan de weesinrichting te Noerbosch f 6000 gelegateerd, vrij van successie. Ter gelegenheid van het gouden feest van het Ivon. Zoölogisch Botanisch Genoot schap in Den Haag is namens de leden dcr vereeniging „Dierentuin" aan het Genoot schap gesohonken een midden kroon voor de grooto zaal van 4 M. middellijn met vier zijkronen. Er is te Rotterdam een commissie ge vormd met het deel een gedenkboeken to plaat sen op het graf van ds. H. H. Veder, in leven predikant dor Geref. Kerk, aldaar. Tot medewerker bij de stedszending van ds. Couvée te Utrecht is benoemd ds. G. Koning, Ned.-Herv. predikant te Eukhuizen. Op een te Herveld (Betuwe) gehouden kiezersvergadering, waar mr. baron Van Wijnbergen sprak, deelde een der debaters mede, da.t hij-in Regceringskriugen gedood verfd wordt als de opvolger van minister Regout vcor het Hip. van Justitie. Te Oostelbeers is overleden .jhc. W. J. de la Court, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant, voor Eindhoven. In den Raad van Hellevoetsiuis kwam ter sprake, dat, in verband met het bezoek aan die gemeente van den Minister van Oorlog* ad interim Minister van Marine, or geruchten locpen over 'n verplaatsing van de Machinistensohool naar Willemsoord. Een dei- leden stelde voor een audiëntie aan te vragen om zekerheid te verkrijgen, en indien mogelijk een overplaatsing te voorkomen en, mocht ïeeds tot verplaatsing zijn besloten, in de dan openkomende gebouwen de opleiding van stokers der marine trachten te verkrijgen. De Provinciale Vereeniging Zuid-Hol land van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland heeft in haar verga dering op 7 Juni 1913 te Rotterdam do verklaring aangenomen, dat zij het voortbe staan van de Openbare School, waar, onder 't aanleeren van gepaste en nuttige kundig heden, het onderwijs wordt dienstbaar ge maakt aan de ontwikkeling van dc verstan delijke vermogens der kinderen en aan hun opleiding tot alle Christelijke en maatschsr». pelijke deugdenwaar de onderwijzer zich heeft te onthouden van iets te leerep, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan do Godsdien stige begrippen van andersdenkenden varfc. 35 der Wet op het L. O.) een eisch voor Volkseenheid en Verdraagzaamheid, een Levensvraag voor het Vaderland acht. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Benningbroek ds. F. J. Los, te Laren. De groote openluohtmeeting ten gua- ste van algem. kiesrecht, Zondag te Koog aan de Zaan gehouden op een weiland aan de De-Ruytef-straat, trof het niet met het weder. Vele mannen en vrouwen getroostten zioh een nat pak. Besloten was, dat de deelnemers deels uit Zaandam, deels uit Wormerveer, in optocht met muziek en ontplooide banieren naar het meetingterrein zouden trekken. Maar even voor tweeën het vastgestelde uur, waarop de beide stoeten zich in bewe ging zouden stellen, begon het te regenen. Toch zat er moed in de scharen en van de duizenden, die langs den weg stonden, om den optocht te ziei^ sloten zich nog verscheid en en aan, zopdat ruim 1200 be- toogers uit Zaandam en ruim 400 uit Wor merveer het terrein betraden. Officieel was kennis gegeven, dat 47 or ganisaties zouden deelnemen, er kwamen echter 49 uit, dus 2 meer. Onder haar waren een vijftal zangvereenigingoa. Boven dien sloten velen uit Amsterdam zich aan. Behalve de circa 1700 deelnemers aan de optochten, namen nog wie anderen een entree-bewijs, zoodat het totaal der meo tinggangers op 2500 a 3000 geschat kon worden. Vijf muziekkorpsen zorgden voor de stemming. Toen het meetingterrein was bereikt, werden eerst een paar muzieknummers uitgevoerd, waarna dc heer K. Prins, lid' van den Raad van Zaandam, allen het welkom toeriep. De zangvereenigingen zon gen vervolgens een paar liederen en ein delijk traden als sprekers op de heeren A. W. He ij koop. van Rotterdam. A. B. Kteerekoper, van Amsterdam en J. E. W. Duijs. lid van dc Tweede Kamer voor Zaandam. Z. K. H. do Prins der Nederlanden komt Woensdagmiddag 9 Juni 6 u. 6 min. per Hollandsche Spoor in Den Haag. Z. K. H. za.l zich 's avonds begeven naar de receptie, die door de Regeering in de Ridderzaal zal gegeven worden ter eere van de leden van het Katoencongres. Z. IC. H. zal 11 Juni 's middags weder naar Heb Loo terugkeeren. Het comité van het Internationaal Katoencongro3 biedt den deelnemers daar aan Woensdag 11 dezer een groot vuur werk te Scheveningen aan, dab zal wo-rden afgestoken aan het strand voor het Kur- haus. Het schriftelijk gedeelte van het eind examen van de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus zal dit jaar aanvangen 16 Juni cn tien dagen dureu. Do predikbeurt in de Hofkapel ten palelze Het Loo werd gisteren vervuld door prof. Obbink, hoogleeraar to Am« sterdam. „Staatscourant" No. 132 bevat dc wet ten van den 5den Juni 1913 tot regeling der, arbeiders-verzekering (Radenwet), tot re-; geling der arbeidersziekteveraekering enJ. tot verzekering van arbeiders tegen geldelij ke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. De heeT E. ten Gate Jr., te Almelo, heeft bij gelegenheid van zijn SOsten ver- jaardag aan de vereeniging „Het zieleen-', huis", aldaar, f 50,000 geschonken. Dc gewone audiëntie van den Minister) van Oorlog zal 12 Juni e.k. niet plaat? hebben. HILLEGOM. In de vergadering van het Holl. Bloembollenkweekcrsgenootschap, afd.- Hillegom, deelde de voorzitter mee, dat dek eerste bcursdag alhier gehouden zal worden op den Donderdag na den eersten Beürs- Maandag van Haarlem. Op de tafeltjes in het beurslokaal zullen adreskaarten worden neergelegd. Tot leden der commissie voor de prijsraming van hyacinten en bijgoed worden benoemd de heeren F. Lommerse, A. Lommerse én H. Walkers. Bij de rond. vraag werd betoogd, dat stijging der prij (Nadruk verboden). Slot. Hoe laat in de kerk? Om twaalf uren, juffrouw, 't Is goed, ik dank u. De kamenier wilde zioh verwijderen, maar Jenny riep haar terug. Ik verzoek u, geen woord van dat al les aan mijn vader te zeggen. O11 kan van mijn stilzwijgendheid verzekerd zijn. Van dien dag af scheen Jenny veel kal mer, als bevrijd van een zwaren last, die op haar drukte. Zoo is men altijd, wanneer men een groot besluit heeft genomen. Geduldig wachtte zij den 8st.en Juli af. Toen deze dag aanbrak, verliet zij bij zonsopgang het huis en begaf zich naar de kerk, waar zij het huwelijk van Marie-Rcse wilde bijwonen. Zij wilde niet, dat haar vader er iets van zou bemerken. Hij zou haar dan misschien willen vergezellen en daardoor zou een an der besluit, dat zij had opgevat, onmoge lijk ten uitvoer gebracht kunnen worden. Zij moest alleen zijn, en daarom ging zij bij het krieken van den morgen, toen er nog niemand in huis ontwaakt was. Ohoe schoon is Marie-Rose in haar witte bruidskleed; hoe straalt zij van lief de en geluk. Ook hij, Laurent de Soulaimes, schijnt overgelukkig. Jenny is zeker reeds vergeten, ver van hun gedachte, ver van hun hart. Zij nemen plaats op de twee voor hen bestemde fauteuils en de plechtigheid be gint. Jenny droomt. Haar verhitte verbeeldingskracht toovert haar een zonderling visioen voor. Het is niet Marie-Rose ,die daar in bruidsgewaad voor den priester staat. Zij is het zelf het is Jenny. Te- ha-rer eere klinkt die opgewekte mu ziek door het kerkgebouw, welke haar bij haar binnentreden verwelkomt. Die nieuwsgierige blikken', vol afgunst en bewondering, gelden haar. Tot haar heeft de priester zich gewend, terwijl hij het huwelijksformulier voor leest. Van haar plaats kan de arme Jenny ge heel do plechtigheid overzien en alles ver staan wat 'er gesproken wordt. Gij zijt hier gekomen, om uw huwe lijk voor de kerk te sluiten? vraagt de priester. Ja, klinkt bet van de lippen van het bruidspaar, en werktuiglijk, nog steeds door haar hersenschim bezig gehouden, antwoordt ook Jenny. Ja. De priester herneemt: Legt gij belijdenis af van uw geloof in God en onze heilige Kerk? De lentcfee en Laurent antwoorden: Ja. En weder stamelen ook de bevende lip pen van Jennv: Ja. Gij komt hier volkomen vrij en uit eigen beweging? vraagt de priester. Ja, is weder bet antwoord der min- nenden en weder wórdt dit antwoord door hot ongelukkige meisje herhaald: Ja. De priester vereenigt hen in naam der Kerk, zooals een uur geleden de burge meester het in naam der wet gedaan hoeft. De muziek, die van boven klinkt de zware orgeltonen, welluidende harpen, schallende bazuinen en forsche mannen stemmen vervullen het hart van Jenny met oneindige droefheid. Het is het „Ave Maria" van Gouno<t Daarna, als zij opstaan, de heerlijke rêverie van Massenet: „Le Dernier Som- meil de la Vierge". Ten slotte het „Sanctus" van Beethoven. Hiermee is de plechtigheid geëindigd. De jonggehuwden begeven zich met langzame schreden naar de sacristie. Jenny werpt zich weer op haar knieën. Zij neemt een kleinen flacon, met een witte vloeistof gevuld, uit haar zak en brengt die aan haar lippen. Met een temg heeft zij den flaoon gele digd. Een hevige rilling gaat haar door de leden. Zij drukt de handen tegen het hart. haar oogen schitteren met buitengewoon helderen glans, zij opent halverwege den mond. Daarna zinkt zij eensklaps neer, maar de twee stoelen ondersteunen haar, zij ligt weer op de knieën, met het hoofd in de handen. Laurent en Marie-Rose komen weder uit de sacristie en gaan de kerk door. De geheele stoet gaat langs Jenny heen, maar niemand merkt het biddende, in het zwart gekleede meisje op. Het orgel doet een fanfare hooren. De kerk wordt ledig. Nauwelijks is de bruidsstoet vertrokken, of twee mannen snelle»n de kerk binnen. Die twee mannen zijn Gaume cn Ber- tignolles. Gaume, als de trouwste vriend van het bruidspaar, aan wien zij hun geluk te dan ken hebben, woonde het huwelijk bij. Tijdens de plechtigheid heeft hij echter Bertignoilcs opgemerkt, die met verwilder den blik de kerk binnensnelde. Hij vreest een ongeluk, een wanhopigen aanslag misschien van den Amerikaan te gen Laurent of Marie-Rose. Zacht staat hij van zijn plaats op en volgt den vader van Jenny. Deze herkent hem terstond. Mijn dochter, mijn dochter zegt Ber- tignolles angstig. Maar Jenny is er niet. Wat zou zij hier doen? Zij heeft bij het aanbreken van den dag, vóór er nog iemand op was, mijn huis ver laten. Niemand weet waar zij is. Zij is hier; ik zeg, dat zij hier moet zijn. En ik verzeker u, dat ik haar niet gezien heb. Bertignolles luistert niet. Gaume wil hem niet alleen laten. Als een zinnelooze loopt de vader door de kerk, terwijl de bruidsstoet reeds is heengegaan. Jenny! Jenny! roept hij. Er is iets, wat hem zegt, dat zijn dochter hier is, dat zij getuige heeft willen zijn van het voor haar zoo droevig schouwspel. Jenny! Jenny! Eensklaps blijft hij staan. Daar, daar, die biddende vrouw in het zwart. Gaume siddert. In den donkeren hoek meent hij haar te herkennen. Met wankelende schreden nadert Ber* lignolles. Hij bukt zich over haar l?o'>n en ziet naar haar. Jenny. Het is Jenny! Ongelukkig kind Maar Jenny antwoordt niet. Haar gelaat blijft in haar handen vor-< borgen; zij schijnt zoo diep in het gebed verzonken, dat zij niets hoort van hetgeen er om haar 'voorvalt. Jennv, roept Gaume verschrikt uit. Bertignolles neemt haar in zijn armen- Door die beweging verliest het meisje het evenwicht. Zij valt met een doffen slag op den' steenen vloer der kerk neer. Bertignolles heft haar op. Haar hoofd hangt slap neer, haar ge laat is wankleurig. De pols slaat niet meer, het edele hart heeft opgehouden te kloppen. Jenny, het lieve kind, is dood. Bertignolles betast haar wanhopig, roept haar bij de teederste namen, en eindelijk, als hij de vreeselijke waarheid begrijpt, laat hij haar zacht op den grond neer vallen. Met een gillenden kreet, die niets meri-» schelijks meer heeft, valt hij bewusteloos op het lijk van zijn dochter neer. Gaume valt op de knieën bij het lijk van het meisje; hij ziet haar aan en rij kelijk vloeien zijn tranen, die hij niei tracht te bedwingen of te verbergen vooi? de bedienden der kerk, die van alle zijden! toesnellen. Onschuldig slachtoffer. Hij heeft zioh niet bedrogen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1