N®. 16344 Dondei'dag 5 Juüi. A°. 1913. (Deze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Van 1o rogela /T.05. Iedere regel meer /'0.17J. Qrootere lettere naa» plaaternimte. Kleine adrertentiën ran 30 woerden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Cente,-Voor het incaaseeren wordt/"0.05 berekend. Voor Leiden per week 9 Oente j per 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Pranco per poet1.65. PRIJS DHR ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Minister van Binnenlandsche Zaken, de Provinciale Staten van Gelderland en den Raad van Nijmegen, ten behoeve van de school voor theoretisch vak-teekenen. De feestrede werd gehouden door ds. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter van het bestuur. Na de feestelijke samenkomst in de ka pel, waar nog verschillende sprekers het wcord voerden, o. a. de biirgemeester van- Nijmegen, had de aanbieding plaats van een zilveren avondmaalstel door xle-'-ledénri der vereeniging en van een doopvont doqi._ hen, die op Neerbosch werkzaam Later op den 'dag kwam de' Commis saris der Koningin in Gelderland met de zeer verblijdende mededeeling 'der benoe ming tot ridder in de Oranje-Nassau-orde van den heer Schrijver, directeur der .Weesinricfctmg, terwijl voorts met de zil veren medaille in dezelfde orde werd be giftigd de heer A. Sneep, zangdirecteur op Neerbosch. 's Namiddags was er op de terreinen feest. De jongens ouder dan tien jaar, is een tocht naar Amsterdam beloofd. Minister Heemskerk had bericht van ver hindering gezonden. Te Meerssen (Limb.) zijn bij enkele candidaatstelling voor de Prov. Staten ge kozen de heeren M. M. A. graaf de Geloes, G. H. H. Corten en P. M. F. H. Brou wers (allen R.-K.) Te Gulpen zijn herkoz?en de aftredende heeren graaf d'Ansembourg en Paul Rut ten. Te 's-Gravenhage is het bericht ont vangen van het overlijden te Coblenz van den heer D. C. Campbell, alwaar hij tij delijk voor genoegen vertoefde'. Een long aandoening maakte plotseling aan het jon ge leven een eind. De overledene had Semarang nog pas voorgoed verlaten, na er acht jaren lang als chef van de bekende suikerfirma Mc Neill Co. te hebben gewoond. Hij was 'er vice-consul van Groot-Brittaimië, lid van den Gewest© lijken Raad en nam een ruim aandeel aan het openbare leven in de stad zijner inwoning. (,,N. Ct.") Minister Colijn bracht heden een kort bezoek aan IJmuiden, ter bespreking van het Loodswezen en de haven. Het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam heeft, ter voorziening in de vacature ds. F. J. P. Moquette, het vol gende drietal opgemaakt: l.tis. C. J. Leen- mans, te- Utrecht; 2. ds. W. Bieshaar, te Zetten; 3. dr. J. D. de Lind van Wijn gaarden, te Putten. „Het Volk" meldt, dat het staats examen voor de akte boekhouden dat eerst op den dag der Kamerverkiezing zou plaats vinden, thans ©enige dagen vervroegd is. De uitslag van de tweede vrije stem ming voor een lid van het partijbestuur der S.-D. A.-P. is, blijkens „Het Volk", dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. Bergmeijer*en mr. G. W. Sannes, die onderscbeddelijk 1061 en 3001 stemmen op zich vereenigd hebben. Hedenmiddag is te Amsterdam na maan denlange voorbereiding de Eerste Nedorland- sche Tentoonstelling op Scheepvaartgebied geopend. Het gelioele tentoonstellingsterrein bood een levendig aspect door de vole vlaggen, die van verschillende op het terrein geplante vlaggestokken wapperden. Bovendien word de levendigheid verhoogd door de drukte cn het prettige, kleurrijke tafereel, dat de vele gepavoiseerde jachten en andere vaartuigen, toebahcorcnd aan leien der verschillonde^eiL veroenigingen, opleverden. Deze vaartuigen hadden in het water om en bij het terrein ligplaats; van af do De-lluyter-kade was het een aardig gezichthet statige, hocgop- -rgaande goboomférvan- den- .voor mali gen Tol- ^iTwCuin, omzoomd, als waro door vroo- 1 ijk vlaggengo wapper, kleurig weerspiegeld in Tïët bewegelijke Y-wafer. Na het middaguur begaven zich de vele genoodigden naar het tentoonstellingsterrein. Onder degenen, die zich tegen ha.lftwete in het Paviljoen der stad Amsterdam verzamel den, merkte men op do Ministers van Bin- nenl. Zaken, van Marine (ad interim), van Waterstaat, van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Koloniën en den Commis saris der Koningin in Noord-Hol land. Z. K. H. Prins Hendrik, die hedenmorgen de tentoonstelling ,,De Vrouw 18*131913" met een bezoek had vereerd, kwam bij tweeën op do" „E. N. T. O. S." aan. Kort daarop nam de openingsplechtigheid een aanvang. Zij ging gepaard met rede voeringen van den voorzitter mr. H. Smeenge en van minisber Th. Heemskerk, waarna de Prins de tentoonstelling geopend verklaarde. Hedenavond wordt te tien uren een vuur werk afgestoken. Op initiatief van den „Oranjebond vcor Orde" kwam in het hotel Meester, te Am sterdam, een groot aantal afgevaardigden van Oranje- en militaire veree nagingen bijeen, ten einde te besprdken op welke wijze men in 1913 /uiting kan geven aan do liefde, die men het Oranjehuis toedraagt. Waar anders denkenden aanhoudend betoogen meende men, dat het goed was, om in dit herinneringsjaar onzer onafhankelijkheid ook eens te toor.cn, dat er nog zeer vele harten warm kloppen voor ons Oranjehuis en eerbied hebben vcor onze traditie. Men besloot in September een nationale betooging te organiseeren, waar aan elke vereeniging, iu ons land gevestigd, die iets hiervoor voelt, kan deelnemen. De „TJtr. Courant" bracht het bericht, dat de C-omniissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht voornemens zou zijn als zoo danig af te treden. Bij informatie ter zéér bevoegde plaatse vernam eohtor het „Utr. Dbl.", dat van dit voornemen hoegenaamd niets heleend is. Wel is dit bericht den laats ten tijd als gerucht opgedoken, maar met nadruk werd aan het blad verzekerd, dat het volkomen kan wor den tegengesproken. Zaterdag a.s. zal ton paleizc Het Loo, vóór do ontvangst door H. M. de Koningin van liet internationale en Nederlandsclie bestuur van het Katoencongres, een dejeu- per worden gegeven, waaraan ook Z. K. H. de Prins, die oere-nresident is van hot oon- gres, zal aanzitten. Te Groningen werd de al gemeen e ver gadering der Remonstrantsohe Broederschap gehouden. De secretaris der oommissie tot de zaken der Broederschap deelde mede, dat vanwege het internationale vrijzinnig-godsdienstig con gres dit jaar te Parijs te houden, een uit.- noodiging tot deelneming is ingekomen. De Broederschap besloot zich te dcên ver tegenwoordigen op dit Congres (1622 Juli), Verkiezing. Gemeenteraad. De Burgemeester van Leiden; Gelet op de artt. 7 en 9 der Gemeente wet en de artt. 1 en 3 van het Koninklijk Besluit van den Sen Mei 1897, zooals heb is gewijzigd bij dat van 10 Januari 1901; Brengt ter aigemeene kennis, dat de ver kiezing (candidaatstelling) van tien le denvan den Gemeenteraad, als 3 in het eerste, 3 in het tweede en 4 in het derde kiesdistrict, zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juni a.s. en dat door "Burgemeester en Wethouders is bepaald, dat de stemming, zoo die noo- dig mocht blijken, zal geschieden op V r ij- d a g 4 Juli en de evontueele herstem ming op D i n s d a g 15 J u 1 i d. a. v. Het eerste kiesdistrict bevat die wijken I, III, IV, VII en XI en de stemdistricten I, III, en IfV, het tweede de wijken II, V, IX en XII en de stemdistricten II, V, VIII en X en het derde de wijken VI, VIII en X en de stemdistricten VI, VII en IX. Op den dag der verkiezing (24 Juni) kun nen Bij hem, Burgemeester, ten Raadhuize van des voormiddags negen tot des na middags vier uren" opgaven van candida- ten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden de na men, de voorletters en de woonplaatsen van die candidaten en onderteekend zijn voor die voor het le kiesdistrict door ten minste 40 kiezers, voor die voor het 2e kiesdistrict door ten minste 40 kiezers en voor die voor het 3e kiesdistrict door ten minste 33 kie zers, bevoegd tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De inlevering dor opgaven moet persoon lijk geschieden door een of moer personen, die deze hebben onderteek end, terwijl de tot invulling bestemde formulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijg baar zullen worden gestold gedurende 14 (Hagen vóór en op den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Juni 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter aigemeene kennis, dat door SPLINTER SPIERENBURG, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend al coholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop* in den winkel, do binnenkamer en de voorkamer van het perceel Manden- makerssteeg No. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Juni 1913. ~W avis* ik. (Nadruk verboden). 113) Hij durft zich niét aan zijn dochter ver- toonen. Sedert hij weet, dat zij gered en buiten alle gevaar is, heeft hij haar niet weerge zien. Hij laat alleen alle dagen, 's morgens, 'b middags en 's avonds, naar haar vragen. Hij gebuikt zijn ontbijt en zijn middag maal op zijn kantoor of ook wel buiten zijn huis. Hij vermoedt, dat hem iets boven het hoofd hangt, maar hij weet nog niet wat. Wat hem vooral verwondert, is, dat hij niets meer van de familie De Soulaimes hoort. Het is, alsof er niets gebeurd is. Laurent heeft zajn woord niet terugge vraagd, Michel heeft niet geschreven. Er is niets van de overeenkomst verbroken. Toch hoopt Bertdgnolles niets meer. Hij ka.n niet meer aan de mogelijkheid van dat huwelijk gelooven. Evenwel heeft hij van de bedienden ver nomen, dat Laurent alle dagen naar den toestand van Jenny heeft laten vragen en dit niet gestaakt heeft voordat het meisje volkomen hersteld was. Wat verwachtte men dan nog? Op zekeren morgen is Jenny vroeger dan naar gewoonte opgestaan. Zoodra zij gekleed is, laat zij een rijtuig inspannen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter aigemeene kennis, dat aan den Ontvanger derDirecte Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 16 van den dienst 1913, executoir verklaard den 3den Juni j.l. en herin nert den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 5den Juni 1913. Leiden, 5 Juni. Tot ons leedwezen moeten wij mede- deelen, dat de ongesteldheid van dr. G. M. Kruimel, de vooral in de arbeiders wijken zoo bekende en beminde arts, te vens lid van den Gemeenteraad, die, zoo als men weet, sedert geruimen tijd lijdende is, een ernstiger wending heeft genomen. Hij wordt thans in Den Haag verpleegd en is daar onder behandeling van zijn vroe- geren Leidschen collega, dr. A. Stigter. Voor 't examen boekhouden, afgeno- men door de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam, slaagden de heeren G. J. van Leeuwen en M. van Leeuwen, leer lingen aan de Handelsbedienden .Vereeni ging „Kennis is Macht," alhier, leeraar de heer J. Tulleners. Tot ambtenaar ter Secretarie te Krim pen aan den IJselis benoemd de heer J. van Riemsdijk, thans werkzaam ter Secre tarie te Noordwijk. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Zuidwolde ds. D. Fleurke, te Ter.Aar. Verschenen is bet rapport van de commissie, 3 Dec, j.l. benoemd door de Prov. Staten van Zuid-Holland voor de herziening van het algemeen polderregle ment. De Weesinrichting te Neerbosch her dacht gisteren den dag, waarop haar stich ter, de heer J. van 't Lindenhout, vijftig jaar geleden te Nijmegen zijn weczenar- beid begon met de verpleging van een 4-tal weezen. Door geleidelijke uitbreiding zag zij zich al spoedig genoodzaakt zijn inrichting over te brengen naar de plaats, waar in 1885 reeds een kolonie van 31 gebouwen ontstond cn waar tusschen de 700 en 800 weezen waren gehuisvest. Als inleiding tot het feest had Dins dagavond in de Weezenkapel éen dank stond plaats, waarin wérd voorgegaan door ds. P. Heimens Visser, te Velp, en waar na aan ieder van het personeel van de Wecsinrichting een aandenken werd ge schonken in het gouden feest. De feestelijke herdenking van dit feit vond gisteren plaats in tegenwoordigheid; van oudweezen en weezenvrienden, die van" heinde en ver daarheen waren gekomen. Vooraf 'ging de gewone jaarvergadering, waarin de jfredikant-directeur, ds. J. Schrij ver, verslag uitbracht met een terugblik op het afgelcopen tijdperk. Zoo vernamen we o. m., dat in deze stichting aan bijna 5000 kinderen van ons volk de weg is ge baand, om in éen eerlijk beroep bun ei gen brood te verdienen, waarvan niet wei nigen het op de maatschappelijke ladder, ver hebben gebracht en veler naam in de samenleving- met eere wordt genoemd. Melding wordt gemaakt van den krach- tigen steun, dit jaar ondervonden van den Vervolgens zond zij de kamenier naar haar vader en liet hem verzoeken bij haar te komen. Verwonderd ongerust kwam Bertignolles terstond. Tooh bleef hij aarzelend op den drempel staan. AL j n kind, stamelde hij. Vader, zei zij, kleed u aan en ga met mij mee. Waarheen? Kom, vader, en vraag mij niets. Maar... Kom, vader, zei zij ernstig, wan neer gij uw dochter liefhebt en haar niet tot het uiterste wil drijven, kom dan. Of ik u liefheb, men kind! Kom dan, vader; doe dan wat. ik wil. Hij ging terug naar zijn kamer, kleedde zich haastig en volgde haar gedwee. Opnieuw was hij verbaasd, toen hij het rijtuig voor de deur zag staan wachten. Maar, Jenny, zeg mij dan toch... Vraag mij niets, vader, gij zult het weldra begrijpen. Zij stapten in en het rijtuig rolde voort door de straten van Parijs. Het ging de geheele stad door en eindelijk voorbij de fortificatiën. Waar brengt gij mij tooh heen? vroeg Bertignolles herhaaldelijk. Zij antwoordde zelfs niet meer. Weldra, begreep hij, dat het rijtuig den weg naar Nogent insloeg; Hij verbleekte en zag vol angst zijn doch ter aan, die strak en zwijgend voor zioh uit zat te staren. Het rijtuig bleef staan voor het huis van De Soulaimes. De koetsier kende den weg; hij had Ber tignolles dikwijls bij d'e markiezin ge bracht. Bertignolles sprong op, toen hij zag, waar men hem bracht. Nu begon hij te begrijpen. Neen, neen, daarheen ga ik niet. Zij sprak op sohier bevelenden toon: Ja, vader, het moet. Hij sidderde. In dit huis, mijn kind, bedenk toch... Zij greep hem bij de hand en de her culisch sterke man liet zich als een mach teloos en willoos werktuig door het zwak ke kind geleiden. In de groote, sombere kamer, waar wij den le<zer reeds in den aanvang van dit verhaal hebben binnengeleid, bevindt zich weer hetzelfde gezelschap vergaid'erd als toen: de familieraad. De vier grijsaards zitten aan de tafel met Miohel, maar ditmaal heeft ook Lau rent rich bij hen neergezet, die wij vroe ger als besohuldigde voor dezen raad zagen verschijnen. De markiezin zit ter zijde, in een groeten leunstoel, en Gilberte heeft dicht bij haar plaats genomen. De lecBen der familie hebben een brief ontvangen van Miohel, waarin deze hun verzocht den 2östen Januari te Nogent te komen. Alle®. hebben terstond aan die uitnoodi- ging gevolg gegeven, hoewel rij niet wisten, waarom zij te Nogent bijeen moesten ko men. Dat Laurent de Soulaimes iu eere was hersteld, daar het gebleken was, dat het schandaal op de club slechts het wenk van een geheimrinnigen vijand was geweest, dat wisten zijmaar welke verrassing was hun nu nog te Nogent bereidi? Zij achtten geduldig op hetgeen er volgen zou. Toen Bertignolles, door Jenny geleid, op den drempel verscheen van deze kamer, waar de vier krachtige, ernstige grijsaards zaten, de vertegenwoordigers van het ge slacht, dat hij met zijn vijandschap ver volgd had; toen zijn oog viel op de blinde, markiezin en op de twee broeders, die stroef en streng voor zich uitkeken, en op wier gelaat geen zweem van zachtheid of medelijden te lezen stond, deinsde hij vol ontzetting terug. Jenny, Jenny, mompelde hij, terwijl hij angstig haar arm greep. Maar onverzettelijk dwong zij hem, de kamer binnen te treden en zich te midden van deze vergadering te begeven. Yader, zei zij, deze mannen, die hier vergaderd zijn, hebben vroeger Lau- Tent beschuldigd en veroordeeld door uw schuld. Yader, ik wil, dat gij voor allen bekentenis zult afleggen. En zachter voegde zij er bij Yan uw misdaden. Een oogenblik wilde hij zioh verzetten. Jennyriep hij woest uit. Maar één blik van het meisje dwong hem tot onderwerping. Hij boog het hoofd en wachtte, van rijn schuld bewust, welk oordeel er over hem zou worden uitgesproken. Yader, het schandaal op de club in de Yre dost raat werd teweeggebracht door een bediende van de club, zekeren Balma- don, die in de speelzaal heimelijk de kaart ophing, waardoor Laurent de Soulaimea en vaardigde daarheen prof. dr. H. Y. Groe ne wegen, te Lei don, af. Alen meldt uit Rotterdam: Van de Ned. Vereeniging van Bibliothecarissen te Utrecht en van eenige ambtenaren aan de Universi teitsbibliotheken te Amsterdam, Gronineren, Leiden en Utrecht kwamen bij den Rottor- damschen Raad adressen in, uitsprekende leedwezen, dat No. 1 op de aanbeveling? voer bibliothecaris der gemeente-bibliotheek een niet-vak man is. No. 1 staat gelijk bekend is dr. J. A. Vor der Hake, loc raar aan dc II. B. -S. en do Handelsschool te Haarlem. 54 loden van het Rotterdamsdi Leeskabinet zonden een aanbeveling in voor de benoeming van No. 3 der aaubeveling, den heer T. Folmer, thans bibliothecaris van het Rotterdamsoli Leeskabinet. )ALPHEN. De „St.-Crt." bevat de sta-- tuten van de lawn.lennis-club T. E. A. N. (Tennissen _En Anders Niet) alhier. BODEGRAVEN. In een door de Cen trale Vrijzinnige ki-esvereeniging „Burger plicht", afd. Bodegraven, belegde verga dering, heeft de heer J. W. F. S. Aliddel- beek, de candidaat der vrijzinnigen ion dit district gisteravond een redevoering ge. houden. Van de gelegenheid tot het stellen van: vragen maakten ©enigen gebruik. HILLEGOM. Het bestuur der harddra- verij-vereeniging heeft als datum voor de harddraverij en ringrij'derij vastgesteld Woensdag 17 September a.s. De baan wordt ditmaal in de Van.den-Endelaan aan-: gelegd. Ingevolge een besluit van den Raad wordt het pleintje op den hoek van dei Mariastraat en Hoofdstraat alhier netjes opgeknapt. Het dagelijksoh bestuur der ge meente toont echter ook elders activiteit op het gebied van verfraaiing, want wel dra zal ook de Weeresteinstraat bij dei Tramremise, aan de zijde van „Treslong" eenige plantsoenen krijgen. De heeTen Lud- wig, die huize „Treslong" bewonen, zul len bereidwillig plantsoen-heesters daarvoor beschikbaar stellen. KATWIJK. Tot den opbouw met óén verdieping der Chr. M. U. L. O.-School is thans definitief besloten. De aanbeste ding zal reeds spoedig plaats hebben. Het bestuur hoopt, dat de werkzaamheden met zoodanigen spoed zullen worden onderno- men, dat na de zomervacantie de nieuwe lokalen in gebruik kunnen worden geno men. KATWIJK-AAN-ZEE. De staf muziek van het 4de rcg. inf. gaf Woensdagavond in het Kamp alhier tot veler gencegen een muziekuitvoering. Het publiek, dat te zes uren, toen de muziek begon, nog schaarsch was, groeide steeds aan en ten slotte ston den op alle duintoppen en ook bij de muzi kanten groepjes luisterendon. O. m. werd met muziek oen maxsch door het Kamp go- maakt. Te acht uren werd met het „Wilhel mus" besloten. Hiermee behooren deze mu ziekuitvoeringen vcor ons dit jaar weer tot het verledene. De heer D. Taat, alhier, is door aan koop eigenaar geworden van een Aliddelhax- nisser sloep. Het voornemen bestaat dit vaar tuig. dat thans le Vlaardingen ligt, in ge reedheid te brengen voor de trawlvisschcrij en er dezen zomer dien talc van visschorij werd onteerd. Die Balmadon was slechta oen verachtelijk werktuig; men had hem tot die snoodheid omgekocht. Eu wie ia die man, dio hem daarvoor betaald heeft, vader? AI et doffe stem antwoordde hij: Ik was die man. Zij hernam: Remain Goux heeft tien wissels ge maakt voorzien van valsehe handteeke- ningen van den markies Alichel de Sou laimes en op naam van zijn broeder Lau rent. Ton gevolge daarvan werd Laurent door zijn broeder beschuldigd als falsaris, terwijl de markies, die de wissels betaalde om rijn broeder voor een onteerend vonnis te vrijwaren, bijna tot armoede werd ge bracht. Remain Goux de>ed dit alleen, om dat het hem bevolen was, en wie was de man, die hem daartoe het bevel gaf, vader Ik was die man. Ondanks het zware, geldelijke verlies zou Michel de Soulaimes toch in staat ge steld zijn, zijn betalingen aan het einde van de maand te doen en zich van oen sehandlelijk bankroet te redden. Er werd evenwel een dief gezonden, die 's nachts de brandkast van den markies openbrak, na den boekhouder Jactel vermöbrd te hebben, al het geld stal, zooclat de beta lingen onmogelijk waren geworden. Wie was de man, die den dief hier heen zond* vader Ik was die man. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1