Padvinders- of Kniekousen. Firma DE WILDE, Breestraat DB. Friesch-0roniiigsclie Hypotheekbank, „Nutricia's" volledige voeding voer lijders aan Suikerziekte. Pieterskerkjjrackt 2a. Stoomboot-Mij. „de Volharding". MTo. 16342. LEIBSCH 3DAO-B1L.AD, Biusdsig* 3 Juni. Tweede Blad. Asm© 1© 13.< Buitenlandseh Overzieht. Filiaal: „Hutricia". Rijwielhandel „MERCURIUS". Simplex- en Vierkleur-Rijwielen en Motorrijwielen. 1ste kl. Verhuur- en Reparatie-Inrichting. JOHs. DEKKER'S Haarlemmerstraat 232. v Telefoon 431. „Leidsch Wapentabak". Passagiers en Goederendiensten. Leiden-Amsterdam-Gouda, via Alfen, Nieuwveen, Uithoorn, Boskoop en Waddinxveeu. Stoombooten te huur voor Extra Reizen. Halve Kousjes in Zwart, Bruin en Gekleurd. Een geneeskundig Gonsult. VAN DAM Co., Den Haag. Is het wonder dat in dezen tijd van oorlog en vrees voor een wercldlcrijg tel kens weer gesproken wordt over de be wapening en de duizenden millioenen, dve de staten offeren op het altaar van den oorlog s god. Sir Max Wachter, de bekende Engel» sche philanthroop en strijder vocrr den wereldvrede, heeft een brochure uitgege ven: Engeland, Duitschland en de Euro- peesche vrede," waarin hij de volgende cij fers over de oorlogskosten van Europa mededeelt, die hem door de Engelsche regeering verstrekt zijn: Uitgaven Voor de legers. Rusland 636 mill Duitschland 564 Frankrijk 456 Engeland 336 Oostenrijk 276 Italië 204 And. staten 420 in guldens.- Voor de vloten. .Engeland 540 mill. Duitschland 276 ,5 Frankrijk 216 Rusland 216 Italië 108 Oostenrijk 72 ,y And. staten 72 tezamen 2892 mill, tezamen 1500 mill. Dus totaal 4292 millioen guldens per jaar. Sir Max Wachter stelt nu de vraag Wat beteekent dit bedrag van vier dui zend drie honderd twee-en-ncgentig mil lioen gulden, die Europa ieder jaar be steedt voor oorlogsuitgaven En hij antwoordt daarop dan: Als het Panamakanaal, dit grootse he werk van beschaving en vrede, gereed zal zijn, zal het ongeveer 960 millioen gul den gekost hebben. Europa geeft jaarlijks voor zijn oorlogstoerustingen meer dan viermaal zooveel uit, als de kosten van dit grootste en duurste werk vaft inge nieurswetenschap en ondernemingsgeest bedragen. Wanneer de waarde der han delsschepen gemiddeld op 180 gulden per ton bruto wordt geschat, dan bedraagt de waarde der geheele Engelsche handels vloot van 10,000 schepen en van 19 mil lioen ton bruto 3420 millioen gulden, en dc waarde van .alle handelsschepen der geheele wereld, die 40 millioen ton bru.- to bedraagt, 7200 millioen g-ulden. De Europeesche staten geven voor hun krijgs toerustingen per jaar 4392 millioen gul den uit, of meer dan 360 millioen per maand. Zij geven dus alle 10 maanden een bedrag uit aan oorlogskos ten, dat gelijk staat met de waar de van de geheele Engelsche handelsvloot, en alle 2-0 maan. den een bedrag, dat gelijk staat met de waarde vana 11e hande ls- sc hepen der wereld. Europa, zoo vervolgt Sir Max Wach. ter, geeft voor oorlogstoerustin gen meer uit dan voor onderwijs,- opvoeding, hygiëne en alle so ciale vraagstukken te z amen. En het' blijft hier niet bijde oorlogsuitgaven voor alle volkeren nemen hand over hand toe, met steeds grooter snelheid. En daarbij komt dan nog.liet verlies aan arbeidskracht. Meer dan vier millioen krach tige, gezonde jongelieden staan onder d© wapens in de legers en vloten van Europa; meer dan een millioen arbeiders zijn steeds bezig met het vervaardigen van oorlogs materiaal, van oorlogsschepen en wapens af, tot kruit en andere behoeften toe. Dat wil zeggenmeer dan vijf millioen men- schen, de beste arbeiders, en oen mil lioen paarden, worden jaar in jaar uit onttrokken aan denproductieven arbeid, die welvaart en rijkdom kan doen ontstaan. En de volken van Europa betalen niet alleen de 4392 millioen gulden aan de oorlogstoerustingen, maar de vele duizenden. millioenen ook nog, waarvoor de productie door dezen toestand wordt benadeeld. Sir Max Wachter komt hij deze cijfers tot de overtuiging, dat eenEuTopeesche statenbond moet worden ges 1 o- t e n, op de wijze als de Vereenigde Staten van Amerika, waarbij allo krijgstoerustingen, alle douaneformaliteiten, alle belemmeringen in het verkeer vervallen. Niets zal men vuriger wenschen dan dat. Die wensch is algemeen. En toch komt 't nog lang niet zoover. Niettegenstaande de over-, overgroote massa vrede wil, afkeurt de reusachtige verspilling, blijft voortduren het weggooien van millioenen. Hoe dat mo gelijk is? Sir Wachter geeft hieTop het antwoord. Dat komt, omdat er kunstmatig geschillen warden onderhouden tusschen dc volkeren. Daaraan moet een einde gemaakt. Er is nog een andere oorzaak. Dat is het gesjacher tusschen de groote mo gendheden dn landstreken op verschil lende hoeken van onzen aardbodem. De zucht tot gebiedsuitbreiding is de regeeringen blij ven bezielen, zooals dat altijd' het geval is geweest. Niets is e* immoreeler, dan dat het eene rijk het andere een gebied verkoopt en daarmee de bewoners. Die walgelijke ver tooning geven Duitschland en Engeland weer te zien. Gevolg zeker van het bezoek der vorsten. De „Berliner Zeitung am Mittag" verze kert uit-Engelsche bron vernomen te hebben dat Engeland bereid is met Duitschland een verdrag te sluiten, waarbij het Duitschland (als belooning voor diens belangelooze hou ding in Iflein-Azië) Zanzibar en de Wal- vischbaai" afstaat. Verder is Engeland bereid Spanje en Por tugal te overreden Rio Muni en Angola aan Duitschland te verkoopen. In Duitschland zit men een beetje in de war over de buitengewone uitgave van één milliard, voor de oorlogstoerustingen. Volgens den „Lokal Anzeiger" zal op grond van de overeenkomst der partijen in den Duitschen Rijksdag om van vermo gens van 30,000 mark en hooger of, wanneer de jaarlijkscfoe inkomsten minder bedragen dan 2000 mark, van vermogens van 50,000 mark en hooger de weerbe» lasting te heffen, geen milliard, doch slechts 840 millioen mark bijeenkomen. Het zal dus, meent het blad, noodig zijn de heffing te verhoogen. In de Fransche Kamer zijn de debat ten begonnen over den driejarigen dienstplicht. Gisteren was 't de eer ste dag en daarover lezen we in de „N. R. Ct." het volgende „Greote belangstelling heerschte op de Kamertribunes voor de opening van het militair debat. Bijzonderlijk de populaire eenarmige generaal Pau, een der vijf re- geeringscommissarissen, trekt sympathieke aandacht. Toevallig zal het zes uur des avonds na een eenigszins rumoerige, maar weinig spannende vergadering juist gene raal Pau zijn, die tot een zeer heftig inci dent -aanleiding geefr. „De socialistische radicaal Chautemps, tegenstander van, den driejarigen dienst, zegt tegen zes uur in zijn rede, dat nala tigheid der militaire chefs bij de uitvoering der wet-1905 schuld is dat thans de drie jarige dienst gevraagd wordt. „Generaal Pau,,niet gewend aan parle mentaire taal, vindt dit zoo kras en belee- digend, dat hij opstaat en de zaal verla ten wil. Minister Etienne weet den gene raal te weerhouden, maar als even later Chautemps weer iets dergelijks zegt, wil hij opnieuw weggaan. Weer geweldig ver ward kabaal, weer weet Etienne den gene raal te weerhouden. „Daar Chautemps nog lang te spreken heeft, besluit men, dat hij heden, Dins dag, voort zal gaan. „Generaal Pau en andere' regeerings- I commissarissen verlaten de zaal onder da verend applaus van rechterzijde en cen trum. Dan wil echter Jaurès, die gewoon lijk handiger is, van het incident gebruik maken om de regeering in ongelegenheid te brengen. Hij stelt een resolutie voor, die blaam van generaal Pau's optreden inhoudt. „Met groote beslistheid en handigheid! slaat de premier Barthou dit socialistisch voorstel af. „Wat is een beweging van on geduld tegenover veertig jaar uitstekende dienst aan zijn land!'* roept hij uit: ,,Ik weiger eikei blaam tégen generaal Pau. Het zou een - lafheid zijn." Jaurès gevoelt dat zijn manoeuvre .mis lukt is en trekt de resolutie in. Mén as het er over eens dat Barthou zich wed-er buitengewoon slagvaardig getoond heeft. Hij wist het incident dat mogelijk tegen de regeering en haar hulptroep van ge neraals uitgespeeld had kunnen worden, geheel ten gunste van de regeering te doen afloopen." De senator Dillingham, der Vereenigde Sta ten zal een- voorstel indienen ter beper king van de immigratie. Hij wil jaarlijks uit een bapaald land de immigratie slechts toelaten in dezen omvang, dat het aantal emigranten van bepaalde nationaliteit niet moer mag bedragen dan 10 proc. ran het aantal inwoners der Unie van dezelfde nationaliteit, zooals dat door de laatste volks telling is vastgesteld. Dillingham meent- dat door zijn voorstel de immigratie uit Grieken land, Tuiky», Italiö, Oostenrijk-Hongarije zal verminderen en daarentegen die uit Engeland, Duitschland en de andere Noord-West Euro- peeeche landen zal toenemen. Gemeenteraad van Wassenaar. Voorzitter jhr. B. P. S. A. Storm van 's-Gravenzande. Afwezig de heer Jochems. De voorzitter doet mededeeling, dat van Ged. Staten ingekomen is het goedgekeurd besluit tot het aangaan van een geldleëning groot f 10,000. Ook wordt medegedeeld, dat Ged. Staten een beslissing van dè open stelling van den Buurtweg zullen aanhou den tot de gemeenteraad een beslissing ge nomen heeft. De verflagen van de volkshuisvesting en dat der Gemeente over 1912 liggen ter i©- zage. Hoewel de voorzitter voornemens was de zaak „het Postkantoor" te behandelen in geheime zitting, heeft hij hier van af gezien, omdat de zaak geen geheim meer is. Als antwoord op de laatst ontvangen corres pondentie daarover, wordt goedgekeurd, dat zal worden geschreven, dat de Gemeente bij voorkeur niet zal bouwen, doch dat een bouwvereeniging een terreiln beschikbaar heeft, dat daarvoor kan aangekocht worden. Van een 40-tal ingezetenen is een adres ingekomen om de maximum snelheid voor auto's im deze gemeente te brengen van 20 op 10 K. M. per uur. De Voorzitter vindt dié snelheid onmoge lijk. De heer v. <L Hulst stelt voor 15 K. M., de heer Wouters wil het zoo houden eri dan beter controle uitoefenen. Het is de zaak, dat geen 20, maar 30 en meer K. M. wordt gereden. Bij stemming wordt met algmeene stem men dc 10 K. M. afgestemd, met 7 tegen 4 stemmen (de heer Joohems is ter vergade ring gekomen) do 15 K. M. voor maximum aangenomen. De heer Wouters rechtvaardigt zijn voor stel, met de verklaring, dat Wassenaar nog al in trek is voor bewoners, en de Raad niet moet bewerken, dat deze vertrekken, of toekomstige bewoners zich daar niet vesti gen. Aangehouden wordt het voorstel om van den legger af te voeren een klein zandpad, daar het behoort aan een anderen eigenaar dan men aanvankelijk dacht. Goedgekeurd werd, dat de heer Schoorl van Lis se, dispensatie kreeg op zijn verzoek bij hel bouven van een woning en olcemb«.l- lenhuis, aan den Katwijkschen weg, bij „Oud-Rijksdorp. Ecmge verzoeken, om eeD gedseite van „Groot Hazebroek" en „de Kievit" te be stemmen voor villabouw werden na ampele bespreking, met algemeene stemmen goed gekeurd, zooals de plannen in kaart waren gebracht. De muziekvereeniging „Excelsior" vraagt wederom soibsüdie, van f 100. De heer Van der Hulst vraagt of daarvoor ook de tent geschilderd moet worden; dan zal er niet veel overblijven. Do Voorzitter zegt, dat hij zich voorstelt een nieuwe tent, door gemeentenaren gege ven. Hij moet nog wat muziekliefhebbers en vrijgevigen vinden om een fonds bij el kaar te krijgen. De subsidie werd met alg. stemmen verleend. De rekening van de Gezondheidscommissie wijst voor het deel van Wassenaar aan f134.16. - Op een terrein bij de R.-K. Meisjesschool wil de heer Reekum een schutting verbou wen. Deze moet nu achteruit. De heer v. R., biedt het terrein, dat voor den publiek en dienst moet beschikbaar gesteld, te koop aan. Wethouder Ruigrok vindt dc gevraagde f 11 p. vierk. M. te hoog. De heer Mansvelt zegt, dat wat vroeger f4 waard was, nu 6 kost. De Voorzitter zegt dat hij zonder vergoe ding toch achteruit moet, en het nog maar een gedeelte ife van wat de weg geheel moest verbreeden, zcodat het voldoende is dat f 5 vergoedl wordt. Met algemeene stemmen werd tot over name van den grond voor f5 p. vierk. M. besloten. De Voorzitter zegt hierop, naar aanleiding van de reclame v. d. Meer, dat een vrij belangrijke zaak aan de orde komt; n.I. een mogelijke wijz!)ging "an groo- ten omvaDg van den Hoofd. Omslag. Nu wordt bepaald het vermoedelijke in komen door het zevenvoud van de huurwaar de volgens de personeele belasting. Hierdoor rallen vooral café's en uitspanningen onder een groote onbillijkheid. De Voorzitter stelt daarvan voor als volgt te wijzigen. Het vermoedelijk cijfer van inkomen wordt bepaald, het zevenvoud van de huur waarde volgens de laatst vastgestelde door de personeele belasting, over de lokaliteiten in gebruik (niet ter bewoning). Lokaliteiten en aanhoorigheden, in ge bruik volgens de drankwet, worden evenals winkels, uitstallingen enz. voor 2/3 vrijge steld. De Voorzitter meent, dat hierdoor aan eon schreeuwende onbillijkhei/d wordt tegemoet gekomen. Door deze wijziging zal aan gelijkstaande inrichting een gelijke vrrheid moeten ge geven worden. Hierdoor zal nogal veranderihg in het kohier H. O. komen. Het totaal cijfer zal van f-9000 het vorig jaar f 11,000 worden, het percentage van 0.72 nu 0.78,94. Nog niet schrikbarend hoog, merkt de voorzitter op. Een en ander werd met algemeene stem men goedgekeurd. Ook werd op voorstel van Ged. Staten aan de reclame-Van der Meer gevolg gege ven en werd hem voor het vorig jaar ook een gedeelte ontheffing verleend n.I. voor dat gedeelte, dat niet ter bewoning ge-, bruikt wordt. De heer Deurlo heeft wel te laat gereclameerd, doch ook deze vraagt - hetzelfde, en nu meent do Voorzitter dat de billijkheid meebrengt deze restitutie te' verieeiien. Men zal hiermee nu eindigen en op mogelijk nog in to zenden reclames en blcc afwijzend beschikken. Met algemeene stemmen werd het kohier H. O. vastgesteld met een totaal bedrag van f 11.434.08. Over het onderhoud van "-n.. Katwijkschen weg kon men geen bestuif; nemen alvorens Katwijk en Noord wijk over eengekomen waren, wat betreft de ver deeling, de vergoeding van f5000 door Noordwijkerhout. Hoewel deze zaak geen behandeling behoefde, liahtte de voorzitter, en den Wethouder deze zaak nog in den breede toe. Hierna wordt behandeld, de verhuur der dokterswoning. De Voozitter zegt, dat dit/ huis eigenlijk in den weg staat aan een vrij drukke straat. Om nu hiervoor zoo; noodig de beschikking te hebben, zal dit gebouw van jaar tot jaar verhuurd worden, wat goedgekeurd wordt. Voorgesteld wordt ora van de gebouwen, die niet meer voor de gasfabriiek in gebruik zijn. een paar woningen te maken voor het personeel. De kosten zullen niet groot zijn. en de woningen zeer practisch en doelmatig Het bezwaar is dan opgeheven, dat men geen personeel kan krijgen, omdat hier geen woning beschikbaar is. De kosten zul len bedragen ruim f 2250 voor de twee wo ningen. Eerst moeten de ketels nog weg. Verder wordt nog voorgesteld', door den directeur der gasfabriek een nieuwe woning te bouwen, en in de oude woning den gas fitter te doen wonen. In de nieuwe woning zal een groot ge-, deelt© voor kantoor ingeruimd worden voot de gasfabriek en de mogelijk later te komen waterleiding. Voor het eerste plan werd toegestaan f2250, voor het tweede f45,000, en de uit voering aan B. en Ws. overgelaten, terwijl' de heer Wouters als deskundigen van advies zal dienen. Voor Jiet bedrag zal een geld- leening gesloten worden. De aanbesteding zal zooveel mogeliik on der de gemeentenaren plaats hebben. D© heer Baron van Pallandt stelt voor de vergadering te verdagen. De Voorzitter wil het overige vlug af werken, waartoe wordt overgegaan. Om to beginnen werden eenige punten uitgesteld;, w. o. het waaggebouw en aanstelling waag- meester. De gemeente zal tegen de weduwe J. W. Rernmerswaal procedeeren, teneinde heb door haar beweerde reoht van eigendom, dat de gemeente toekomt, volgens kadaster opmeting, bewezen te krijgen. Het gaat over ongeveer 2000 vierk. M. Kadaster en landmeter wijzen uit dat het der gemeente toekomt. Het zou eohter kun nen zijn dat het boomen kappen nog haar recht bleef. Sommige leden willen het ter rein verkoopen, dooh de voorzitter ont raadt dit. Tot het doorzetten van de procedure werd besloten. Het nieuwe plan riloleering werd vluch tig behandeld. Uitbreiding en verbetering' zullen f 14000 kosten. Het is echter nog geen afdoende verbetering, en spoedig zal het weer spoedig geld vragen. De voorzit ter stelt voor een groote put te maken! met zwanenhals zoodat de toestand veel verbeteren zal voor de aflossing in de ha ven. Aan de orde komt nog ee^ rioleering voor de hulzen aan den Deijl, welke f3000 zai kosten, gezamenlijk met het eerstgo- noemde werk c. a. f 3500. Het eerste plan werd afgestemd. Brug, en Weths. zullen met een ander plan ko men, het plan voor den Deijl wordt goed gekeurd. gevestigd ie GRONINGEN. Geplaatst Maatsch. Kapitaal t 2,500,000.— Rsssr^es f De Bank geeft thans uit 4 pCt. Pandbrieven 4 95 pCt. Inlichtingen verstrekt gratis de Heer H. M. SASSE, Kassier lo Lelden, by wien tevens da Coupons der Pandbrieven bataaibaar zyn 2995 40 De Directie: Mr. R. P. D0RH0UT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER. Vraagt Prospectus aan 7563 28 Telet. lOii». Korenbrugsteeg 3. Telefoonn. 1215. AGENT DER Ook andere Rijwielen van af 45 Gulden. Contant en op Conditiën. 6894 40 Een party 2ile hands Kijwielen worden Opgeruimd. Emailleeren, Vernikkelen, Inrniien. Vraag prijsopgaaf. BONDSRIJWIËLHËRSTELLER. X.B. Do Rijwielhandel „Mercuriua" is uitsluitend Hoekhuis, de SmederJJ er naast behoort er niet bjj. Prijscouranten op aanvraag gratis. Signrenhaudel en Pjjpenbasar, H. 11. TABAKBOOEES8! Ik heb in don handel gobracht drie soorten pjjptabak als Heorebaai, Maryland en Portorico, verpakt in hail- en heel ons en hall pond, in de prjjien van f0 40 tot ƒ2.40 per pond, onder het merk: 7216.26 Samengesteld uit de fijnst* tabakken, vermengd: met een btfsondar soort tabak, waardoor een Mélange ia ontstaan, welke man in niat een ander soort tabak terugvindt. ZIE ETALAGE. Naar Amsterdam: v.in. 5.(Maand. 1.30), n m. 2 uren. Zond. n.m. 2.— Gouda, via Boskoop: v.m. 5.15, 8.30, 12.—, n.m. 1.— (Zat. d.) 4.45. Zond. v.m. 7.—, nm. 446. Alfen: v.m. 5.—, 5.15, 8.30, 12.—. n.m. 1.- (Zat.d). 2.-, 4.45. 6.45, Zond. v.m. 7. n.m. 24.45. Nieuwveen: v.m. 5.— (Maand. 1.30) 8.30. (Zat. niet), n.m. 2.6.45. Zond. n.m. 2 uren. Boakoop—Gouda: v m. 6.16, 7.30, 8.45, 10.60, 11.65, n.m. 1.—, 2.20, 4.-, 5.—, 5 40, 7 -, 8. Gouda—Boskoopv.m. 4.6.30, 7 30, 8.30, 10. 11—, n m. 1.2 30, 4.-, 5.30, 6.30, 7.30. 6543 46 7E61 20 W\j willen onze lezers heden eens in ds gelegenheid stellen de mee ning Ie booren van een gencht en beroemd geneesheer over een aan gelegenheid, die voor one allen van belang i3. Dr. Pol Demede, die in onderscheidene bladen de genees kundige Kroniek sohryit, heelt in 'n boeiend opstel de vraag behandeld, hoe het toch komt, dat zoovele lij ders aan bloedarmoede zoo slecht geholpen worden door de gewone middelen. HO zegt o. a. Hst staal is, zooals da geleerd* professor Rossbach uit Jena constateerde, een van de weinige middelen over wier geneeskracht de geneesheeran het eens sjjn. Het is noodig, hat ia on- ontbearltjkmaar op walka w(jzo moet het nn in het lichaam worden gebracht? Ik ken lyders aan arm- bloedigheid, dio jaren lang staal ge slikt hebben, met elkaar veel kilo's staal, maar ze zyn armbloedig ge bleven. Welnu, In de groote hoeveelheid zit het niet. Groote hoeveelheden zyn eerder schadelyk. In ons heele lichaam zit niet meer dan even 3 gram yzer, het juiste getal is 3,07 gram. Noen, de groote hoeveelheid doet bet niet. Maar hierop komt het aan, dat het staal worde opgenomen in het bloed. Het chemische staal wordt in vele gevallen niet in het bloed opgenomen en doet derhalve het organisme geen goed. Hot staal moet in plantaardige verbinding genomen worden. Ook prof. Nothagel uit Wtenen zegt het met zoovele woorden: ,het staal ia ons van geen nut of voordeel dan wanneer het on3 organische verbin ding wordt toegediend door de plant". En aan deze voorwaarde, zoo gaat Dr. Pol Demade voort, voldoat de Sanguinose. Zy biedt aan het menschoiyk lichaam geen ander staal, dan wat in de kruiden en planten zelve aanwezig is, en uit diekiuiden wordt afgezonderd. Daarom verdient de Sanguinoso een eereplaats in de behandeling van kinderen, van heratellenden, van zwangeren, van grjjsaards; alleen reeds hierom mag zy met aandrang worden aanbevolen aan alle oververmoeiden, overwerkten, zenuwzwakken, kortom aan allen, by wie de rjjkdem en dus de kracht en de waarde van het bloed ver minderd is. Sommigen myner col lega's behandelen dergelyke gevallen hyglönisch, of door een voeding, die vele zieken niet verdragen. Dat is jammer. Ik raad hun in gemoede: .Neemt eens een proef met de Sanguinose!" Ik zelf heb de Sanguinose toegepast in zeer ver schillende gevallen; ,by klierachtige kinderen, by belemmeringen in den groei, by blotdarmsn, by zenuwzwak ken, by herstellendenna do Influenza. Ik kan niet anders, dan de voortref- leiyke uitwerking roemen. Zy werk te langzaam en geleideiyk, maar zy werkte grondig en had geen schade- ïyke bywerkingen." 7556 84 Dr. POL DEMADE. Vorkrygb. by Apoth. en Drogisten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5