N®. 16339 Vrijdag 30 Mei. A'. 1913. <£leze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. W raak. LEIBSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1u regels /T.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het inoasseeren wordt/"0.05 börekencL PRIJS DEZES COURANT» Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post1.65. VERKIKZOiG. De Burgemeester dier gemeente Leiden, Gezien de arbt. 5, 7 en 21 der Provinciale Wet en het besluit van de Gedeputeerde Blaten' van Zuid-Holland van 29 April 1913, No. 11, Provinciaal blad no. 43; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den; dat de verkiezing (candidaatstel- ling) van drie leden van de Pro vinciale Staten van Z ui d-H o 1- 1 a n d voor het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben opDinsdag3Juni a.s., de stemming, zoo die noodig mocht blijken, op Vrijdag 13 Juni en de eventuoele herstemming op Maandag 23 Juni d. a. v. dat op den dag der verkiezing (3 Juni) van des voormiddags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven vancandi- daten bij den Burgemeester ten Raadhuiz© kunnen worden ingeleverd dat deze opgaven moeten inhouden de namen, voorletters en woonplaatsen der candidaten en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt; dat d§ inlevering der opgaven persoonlijk moet geschieden door een of meer perso nen, die haar hebben onderteekend en dat de tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie ver krijgbaar zijn vanaf heden tot en met den clag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd N. C DE GIJSELAAR. Leiden, 30 Mei 1913. Leiden, 30 l&ei. Mej. J. Weidner, alhier, is te Breda' geslaagd voor apothekers-assistente. Zij werd opgeleid door den heer M. Boekwijt, apotheker, alhier. De afd. Leiden van den Ohr. Typ. Bond in Nederland' hield haar vijfde jaar vergadering in het gebouw Pieterskerk- gracht 9, alhier. Deze vergadering kenmerkte zich door een gezellige stemming en de opkomst der 'leden wa6 zeer bevredigend. Nadat door den Voorzitter met gebed was geopend en een kort en zaakrijk woord gesproken naar aanleiding van het 5-jarig bestaan der afd. werden eerst huishoudelijke naken ktf-ge daan, daarna voordrachten gehouden en opstellen geleverd op maatschappelijk ge bied', hetgeen zeer in d n geest d'er verga dering viel, zoodat a'len voldaan huiswaarts keerden, nadat vooraf met dankgebed was gesloten. Het ledental is vooruitgaande. Toch zijn nog meer leden welkom De „Sts.-Crt." bevat de statuten van het Exporthuis, voorheen J. de Bruin <k Co. te Leiden, goedgekeurd bij kon. besluit van 17 Maart 1913. Doel: hét conserveeren van levensmiddelen, den handel daarin, enz. Duur: 30 .jaar. Kapitaal: f 15,000, verdeeld in 30 aandeelen van f 500 elk. Te Voorburg had de plechtige inwij ding plaats van de stichting „St.-Antonius- hove", een inrichting voor oud'en van da gen,. noodlijdenden en kranken van alle ge zindten. De inwijding geschiedde door Mgr. Wijtenburg, deken van 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van talrijke genoodigden, onder -wie de burgemeester, de gemeente secretaris, eenige Raadsl'eden, doctoren en andere notabelen. Mgr. Wijtenburg hield een toespraak tot de aanwezigen, waarin hij a'e naastenliefde van pastoor Van Stee, den grondlegger van het gesticht, aan an deren tot voorbeeld stelde. JcSij monde van pastoor Houtman werd een fraai altaar als geschenk der parochia nen aangeboden. Verscheidene sprekers voerden nog het woord, o. a. de burgemeester die den heer Van Stee gelukwenschte met dit grootsche werk der liefde en de hoop uitsprak, dat deze nog tal van jaren getuige mocht zijn, van de zegeningen welke uit zijn edel stre ven zullen voortvloeien. Na afloop van het bezoek van den In ternationalen Vrouwenraad aan Rotter dam werd door lady Aberdeen, de presi dente van dien Raad, bezichtigd het zee hospitium voor tuberculose kinderen te Katwijk-aan- Zee. De bezoekster werd rondgeleid door de geneesheer-directrice mevrouw dr. D. van DorpBeucker An- dreae. Door een patiëntje werden bloemen aangeboden. Het „Rotfc. Nbld." brengt het volgen de bericht: ,,Naar wij vernemen, is het lid van den Rotterdamsohen Raad, de heer Diemer, die secretaris was van den Bond van Anti- rev. Kiesvereenigingen in Rotterdam, met zijn medebondsbestuurders in conflict ge raakt over zijn toenaderende houding je gens de ohrist.-historischen. Waarop men hem ten slotte gedwongen heeft het secre tariaat neer te leggen. Ten gevolge van deze historie is de heer Diemer zeer ernstig ongesteld, zoodat hij voorloopig rust moet houden." Terwijl gisteren in „De ,,N. Crt." de naaien genoemd werden van verscheidene heeren. -die zich reeds bereid verklaard heb ben in 'n standbeeld-comité voor De Witt in Den Haag zitting te nemen) bevatte zooals wij mededeelden, de „Dordr. Ct." 't bericht dat de heeren S. M. Hugo van Gijn, mr. S. van Gijn, P. J. de Kan ter, Hidde Nijland en H. J. Wicher^ -^rculares hebben ver zonden met uitnoodiging zitting te nemen in een nationaal comité, hetwelk zich ten doel zal stellen, ae oprichting van een standbeeld te Dordrecht, van Johan en Cornelis de Witt. Het zou zeer te betreuren zijn, zegt eerstgenoemd blad, wanneer in een natio nale zaak als deze twee comité's tegen el kander in of zelfs met elkander evenwijdig zouden gaan werken. Naar het met genoegen verneemt, worden van invloedrijke zijde reeds pogingen aan gewend, om de beide voorloopige comité's met elkander in -echtstreeksche verbin ding kan het tot samensmelting, te bren gen, op zulk een wijze, dat zoowel aan het Dordtsche initiatief als aan dat van het breeder opgezette nationale comité recht wedervare. Men meldt van Het Loo, dat H. M. de Koningin met de Prinses en gevolg de voorstelling van den oircus-Wilke in een in het koninklijk park gistermorgen vroeg op geslagen tentpaviljoen heeft bijgewoond. Een programma van elf nummers lokte veel appaus uit, waaraan de Prinses deel nam. Na afloop deed H. M. de Koningin den directeur ontbieden en betuigde hem haar groote ingenomenheid, ook voor de Prinses. Te "Vlaardingen is overleden de heer D. van Teijlingen, doe in 1884 bij de ge meente in dienst kwam als havenbeambte en sinds 1902 de functie bekleedde van ha venmeester. Hij bereikte dén ouderdom van 09 jaar. De Delftsche feiestweek is aldus sa^ mengesteldMaandag 30 Juni, 's middags Ontvangst Reünisten; Dinsdag 1 Juli, 's middagsIntocht van Sjah Abbas den' Grooten binnen Ispahan 1619's avonds Optocht met fakkellicht; Woensdag 2 Juli,- *s middagsEerste opvoering van het Per. zische Spel, 's avonds: Apollo-concert en bal; Donderdag 3 Juli, 's middags: Plech tig cour van het Perzische Hof, 's avonds: Corpsbal; Vrijdag 4 Juli, 's middags: Ma. linée, 's avonds: Tweede opvoering van het Perzische Spel. Corpsvercenigingen-balZa terdag 5 Juli: Nader te bepalen feestelijk, heden. Op zijn brief aan den burgemieiester van Rotterdam, om er toe mede te werken, dat de Raadsbeslissing inzake het te kie zen plan voor den nieuwen stadhuisbouw aldaar -nog niet den 5den Juni zal plaats vinden, maar een ruimeren termijn te ne men, opdat ook publiek en pers in de ge. legenheid kunnen worden gesteld, die plan nen te beoordeelen, heeft, naar -„Het Volk" meldt, de heer Spiekman ten antwoord ge kregen, dat de burgemeester met de wet- liou-dcro <Lo Baak lixtd besproken..- Mocht zco schrijft hij de Raad een Iangcren' tijd van overweging wenschen, dan kun nen B. en Ws. er geen bezwaar tegen ma ken. Het college blijft echter groot bezwaar zien in een publieke „tentoonstelling van de ontwerpen, vóór de Raad zijn besluit genomen heeft." Naar „Het Volk" verneemt, bestond ook bij een groep andere Raadsleden" het voor nemen, een langeren termijn van overwe ging voor te stellen. Volgens ,,Het Volk" zal het plan voor de tweede greote doorbraak, van de Jonker- Frans.straat naar de Cool vest tegenover de Aert-van-Nes-straat, reeds in de Raadszet- ting van 5 Juni aan de orde worden gesteld. Men meldt ons uit Doornspijk: Door eenige ingezetenen uit deze gemeente is een adres gezonden aan den Raad, hou dende verzoek om de heeren H. Veldkamp en W. v. d. Brink, leden van den Raad, als zoodanig te schorsen, wegens het deelne men aan ondershandsche pacht van ge meente-eigendommen De Raad van Zaandam heeft besloten te bepalen, dat het den aannemers van ge meentewerken verboden zal zijn, op die werken werklieden-te bezigen, die op of in de nabijheid van het werk gehuisvest zijn in keten, waaronder ook te verstaan: arken of soortgelijke tijdelijke verblijven. Van deze bepaling kan door B. en Ws. in bijzondere gevallen afwijking worden toe gestaan, dooh dan is de aannemer verplicht, den werklieden kosteloos huisvesting te ver strekken in keten, welke voldoen aan de eischen, daaromtrent gesteld in de alge- meene voorwaarden. Indien den werklieden in de keten voeding en verdere verzorging worden versohaft, moet dit geschieden door den aannemer of van zijnentwege, mits voor zijn rekening. De benoodigdheden, strekkende ter voldoe ning aan het bepaalde omtrent voeding en verzorging, vormen een deel van het loon der werklieden, en haar geldwaarde, welke op de aanstelling moet worden vermeld en. ter beoordeeling der directie, niet hooger mag gerekend worden dan de kostende prijs, strekt in mindering van het bedrag, 'waarop de werklieden recht hebben. Ter bevordering van goed melken stelde de ,,Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorder kwartier" de gelegenheid open voor man nen, en vrouwen, en jongens en meisjes uit Noord-Holland boven het Noorclzeekanaal, van minstens 16 jaren, om een diploma in het melken te verwerven. Dit melkexamen had plaats op 13 dagen tussohen 6 en 26 Mei jl. aan de proefzuivel- boerderij te Hoorn. De commissie van be oordeeling bestond dagelijks uit drie prac- tiscihe veehouders; de regeling wérd ge troffen door het Rijkszuivelconsulentschap te Hoorn. Het aantal deelnemers bedroeg 107van de 29 vrouwen en meisjes verwierven er 26 het diploma en van de 78 mannen en jon gens werden 73 gediplomeerd(dezen ver kregen een diploma in een lijst achter glas) 3 meisjes en 5 jongens moesten worden af gewezen. Do gewone audiënties van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie ad interim zullen morgen niet plaats heb ben. De afkl Ywrburg van de Ye ree inging voor Vrouwenkiesrecht heeft op Zaterdag 7 Juni a.s., des namiddags, een tuinfeest aan de „Wijkerbrug" georganiseerd. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de Raadhuis-Dam-eommissie in Amsterdam zich vereenigd met het in dén Raad geop perde denkbeeld, om het middenblok van het Damterrein ©enigszins te „verschui ven", ten ©ijnde aan den Vijgendam een breedte te kunnen geven van 18 Meter. Omtrent het plan van den arohitect Kromhout voor het op het m:jddenblok te bouwen hotel verneemt het blad, dat dit plan nog niet door de Raadhuis-Damoom- missie is goedgekeurd. Do besprekingen tussohen architect en oommissie duren nog voort. Tot wethouder van Utrecht (vacature- Werker), benoemde de Raad met 19 stem men mr. C. de Wilde Jr. (lib.). De heer J. H. Th. O. Kettlitz (lib.) verkreeg 15 stemmen. De factor voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1913, werd vastgesteld op 1.50. Benoemd werd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het Stedelijk Gymnasium de heer J. baron van Slingelandt, docto randus in de .wis- en natuurkunde te Lei den. Volgens „De Tel." bestaat bij Prina Hendrik het voornemen, 5 Juni a.s. de „E. N. T. O. S." te openen te Amsterdam. De Minister van Marine ad interim de heer Colijn zal bij deze plechtigheid tegen woordig zijn. HAARLEMMERMEER. Door onbekende oorzaak ontstond er brand bij den land bouwer Z., aan den Sloterweg, nabij Hujg- sioot. De hooiberg en een gedeelte van do boerderij brandden af. Het overige gedeel te kon nog behouden worden. Veel van de roerende goederen werden nog gered. Ver zekering dekt de schade. HAZERSWOUDE. Gisteren had zich een groote karavaan woonwagens met ecu enorm aantal brutale bewoners nedergezet aan dien Hoogen Rijndijk, onder Hazers- woude, nabij de grens van Zceterwoudle. Daar die bewoners als altijd hun paarden lieten grazen ter plaatse, waar maar iets gegroefd was, en zij allen, die hun langs dien weg moesten passeeren, aanhielden en bedelend lastig vielen, werden zij door den burgemeester van Hazerswoude, en de noo- tigo politiemacht, zoowel van die gemeen te als van Zoeterwoude, verdreven. Toen gingen zij echter door de Wei poort, Gel- derswoude, Benthuizen, weder naar Ha zerswoude (Dorp), steeds gecskorteor# door de noodige politiemacht. HOOFDDORP. Door de notarissen V"ys- tingh, te Utrecht, en Hcinsius, te Hoolvfc- dorp, werd in hotel „De Beurs" publiek g<r» veild 19.45.10 H. A. bouw- en weiland, aan d'en IJweg, nabij den Lisserweg. De veilioy geschiedde in twee perceeien en in mast>a. Peroeel I 9.82,24 H. A. werd gekocht door den heer B. de Groot, te Nieuw-Yen- nep voor f 17,200; perceel II, 9.62.86 EL A* door den heer E. Nicuwenhuis, te Lisso,. voor f17,300. Bij afslag in massa werd niot gemijnd, zoodat ö'e pereeelen aan de respeo tievelijke" koopers werden gegund. KATWJJK-AAN-ZEE. Er hcerschte gis teravond een ongewone drukte op de Voorstraat e>n den Boulevard!. Drie af doe lingen der hier kampeerende militaire^ trokken onder vroolijk gezang uit, tot heb houden van avonddienst. In de duinen wor den manoeuvres gehouden en tot laat is d'en avond hoorde men de geweerschot-en door de luoht knallen. A. v. d. P. alhier, die zijn rijwfiel even onbeheerd had laten staan, kwam, toen hij dit weer wilde halen, tot de ont dekking, -dat het verdwenen was. De fiets was zoo goed als nieuw en men heeft ©r tot nu toe zelfs geen spoor van kunnen vinden. LEIDERDORP. Door te geringe opkomst kon do vergadering van ingelanden van den Slagh- of grooten en kleinen Sbads- polder gisteren niet doorgaan, Tot voorzit ter van liet bestuur van dien polder werd met algemecne stemmen gdcozen de heer G. van dier Valk Bouman, alhier. Gistermiddag gingen een drietal jon gens in de Does zwemmen. Zoodra het te water kwam, zonk een der jongens in de diepte weg; na herhaald© pogingen werd de jongen bewusteloos op gehaald, en werd hij in dien toestand' per schuitje naar de scheepswerf van v. G. ver voerd. {Nadruk verboden). 108* Gij liegt 1 Ik zweer het u, dat ik de waarheid zeg. Twee dagen geleden is uw vader, daar hij vreesde voor mijn wraak, vermomd bij mij gekomen en heeft getracht mij te ver moorden. Gij liegt, zeg ik u. Uw vader heeft u gezegd, dat n niets meer van mij te vree zen hadt, toen gij hem vertelde, waarmee ik u had bedireigd. Dat is waar, stamelde zij. Welnu, weet gij, waarom uw va-der mij zoo geheel machteloos waande? Hij heeft mij -bij de justitie aangeklaagd als dief en moordenaar. Hoe wist hij dat, wan neer hij niet mijn medeplichtige was? Neen, neen, ik geloof u niet, het zijn dwaasheden. Hij wierp den dolk op den grond, mid den in de kamer, bijna aan de voeten van Jenny. Dwaasheden? Welnu, juffrouw Jenny, roep uw vader. Wanneer hij dien dolk niet opraapt, als hij mij ziet, wanneer hij zich niet met woede op mij werpt om mij te dooden en mij zoo het spreken te beletten, dan heb ik gelogen. Zij trachtte haar vader te verdedigen. Maar, zei zij, wanneer gij zijt aangeklaagd, hoe komt het dan, dat gij vrij zijt? Heeft men u niet gevangenge nomen Men heeft mij de vrijheid gegeven, omdat ik heb gezegd, diat ik mij wilde wreken, en omdat ik alleen dat doen kan. O, gij liegt weer. Hetgeen gij zegt is onmogelijk Ik heb u verzocht, uw vader te gaan roepen. Ik zal hem roepen en hij zal u door zijn bedienden laten wegjagen. Romain werd eensklaps ernstig, bijna treurig. Hij was niet toornig meer. Ik heb u gezegd, wat er gebeuren zou. Wanneer het zoo gebeurt, zult gij mij dan gelooven? Het zal wel moeten. Zij drukte op de schel, die in de kamer van Bertignolles uitkwam. Roraain Goux zag Jenny onafgebroken aan en glimlachte. Hij mompelde In de eerste opwelling van woede zal Bertignolles mij dooden. Ik zal mij niet verdedigen. Hij wachtte. Voetstappen klonken door de gang. Romain en het meisje waren doodsbleek. Op dit oogenblik zou het lot van beiden worden beslist. Romain had zijn leven opgeofferd. Hij ging zelfs een weinig ter zijde, op dat Bertignolles, wanneer hij binnen trad, het eerst den dolk zou zien. De deur werd geopend en Bertignolles kwam binnen. Hebt gij mij noodig, lief kind? vroeg haar vader. Zijn oog viel op Romain Goux, die on beweeglijk voor hem stond, en hij deinsde terug. Zijn dochter zonk op een stoel neer, bui ten zichzelve van schrik en ontzetting. Romain Gij hier 1 Ellendeling, wat komt gij doen? Zijn gelaat was verwrongen van woede en vreeselijk om aan te zien, zijn met bloed doorloopen oogen fonkelden als die van een verscheurend dier. Hij zag zijn. dochter niet meer. Hij vergat alles behalve dien man, die ongetwijfeld kwam om zich te wreken. Hij heeft alles gezegd, Bertignol les ziet het aan zijn zegevierenden glim lach, aan de doodsohe bleekheid van Jen ny. Romain heeft alles gezegd, Bertignolles komt te laat Het meisje staart vol ontzetting naar het gelaat van haar vader. Zoo heeft zij hem nog nooit gezien. Zijn trekken zijn mis vormd van haat, de moordlust straalt uit zijn oogen, diie anders zoo goedig en vrien delijk rondkeken. Zij wilde roepen: Vader Vader Maar de schrik had' haar tong verlamd. Eensklaps ontdekte Bertignolles den dolk. Hij kan er zijn oogen niet meer van af wenden. Een woeste lach klinkt van zijn lippen. Hij bukt zich, raapt het wapen op en nadert daarmee Romain Goux, die on beweeglijk blijft staan en wacht, terwijl hij Jenny een blik toewerpt, als wilde hij zeggen Ziet gij wel? Heb ik nu gelogen? Hij tracht zelfs den stoot niet te ontwijken. De dolk wordt opgeheven, het staal fon kelt in zijn oogen, en als een bliksemstraal daalt het neer en plant zich diep in zijn hart. Een oogenblik blijft Romain staan. al3 was hij nog ongedeerd. Zijn oogen worden vochtig. Hij stamelt: Jenny, Jenny, vergiffenis! Toen stortte hij neer en een breede stroom bloed vloeide uit zijn wond. Hij is dood. Tegenover dit lijk komt Bertignolles weer tot zijn verstand. Wat is er gebeurd? vraagt hij. Het is hem of hij uit een benauwden droom ontwaakt. Hij ziet Jenny, die in een hoek is neer gezonken, en strak en wezenloos als een waanzinnige voor zibh uit staart. Mijn kindl! Mijn kind I Wat heb ik gedaan 1 Hij deinst terug, deinst terug tot naar de open deur. Hij ontsnapt. Hij wil vluch ten. Hij snelt naar zijn kamer, waar hij zich opsluit. Hij valt op den grond neer, wringt zich de handen in wanhoop en sta melt voortdurend den naam van zijn doch ter: Jenny, Jenny. Zij l<gt nog altijd in den hoek, waar zij is neergezonken. Zij kan haar blik niet afwenden van dat vreeselijko schouwspel, Romain Goux, dood, met een dolk in het hart. Men snelt toe, men wil Romain te hulp komen. Het geheele huis iB gewaarschuwd en in eën oogwenk is alles op de been. Toen Laurent binnen trael, toen hij naar Jenny snelde, stootte het meisje hem vol afkeer terug. Neen* neen, raak mij niet aan. Het binnentreden van Laurent schijnt haar uit haar verdooving te doen ontwaken. Zij staat op en nadert langzaam het lijk van Romain. Zij knielt er bij neer. Zij neemt zijn hoofd op cn legt het o£ haar knie. Zij wiegt het zacht en zegt, Hij beminde mij. Hij beminde mij eit daarom is hij gestorven. Het geheim van Ga um e. De verschrikte bedienden snelden van al le kanten toe. Iedereen gaf bevelen, maaq niemand gehoorzaamde. Jenny lag in onmacht. Laurent liet haar naar haar kamer en te bed brengen, cn ging zijn moeder roepen. De blinde had in haar kamer, die zij hiei in huis bewoonde, dat heen cn weer loopen en die angstige kreten en uitroepen van. verbazing gehoord. Zij begreep, dat er iets ongewoons gebeurd was. Toen zij den sta-p van haar zoon herken de, vroeg zij, voordat hij nog iets gezegd; had Wat is er toch, Laurent, wat gebeurt er? Laurent was zeer ontroerd door dia droevige ontknooping en kon geen ver klaring vinden voor den dood van Romain Goux. Was het een moord? Was het een zelfmoord? Wie had hem'dien dolk in het hart g$ stoken (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1