N®. 16338 Donderdag SO Mei. A®. 1913. feze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offleieele Kennisgeving. FEUILLETON. "W raak. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 1regels /'l.OS, Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte, - Kleine edvertentiën Tan 30 woerden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaeseeren wordt/' 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. «RASKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 '.er Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES ADRIANUS FRANK, wonen de te Leden, een verzoekschrift is ingediend, om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel Maredijk No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1913. Leaden, 29 ftftei. Gisteravond heeft de Unie-Liberale Kiesvereenigiïig „Thorbecke" in het eerste district voor het lidmaatschap van d:en Ge meenteraad alhier candidaat gesteld de af tredende leden de heeren J. A. van Hamel en H. W. Fischer en tegenover de vacatur e- Pera den heer J. Hartevelt Az. In het tweede district werden de aftre denden, de hecrcn D. van Gruting, mr. C. W. van der Pot Bzn. en K. Sijtema opnieuw gecandideerd. Voer het derde district zal nader over eenstemming worden gezocht met de Vrij- ssinnige en die Vrijriirmig-Democratiselie Kiesvereenigingen. Naar aanleiding van het bericht om trent de 25-jarige dienstvervulling van di n heer J. van Tenderen, commies eerste kl. aan het Postkantoor alhier, d'eelen wij nog mede, dat de jubilaris op 1 Juni uitstedig zal zijn, en al zoo dion dag onopgemerkt wenseht te zien \oorbiigaan. In Den Haag is als onderwijzeres ge slaagd mej. W. J. Knoop, te Yoorburg. Te Haarlem slaagde mejuffr. B. A. van Yelzen, van Leiden. Bij beschikkingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Juni a.s., op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan den heer J. G. E. G. Yoüte als observator bij de Sterren wacht aan de Rijksuniversiteit alhier, en zijn, voor het tijdvak van 1 Juni 1913 tot- en met 31 Mei 1914, als zoodanig benoemd de heeren J. E. de Vos van Steen- wijk en J. Woltjer, beiden al-hiier. De ontslagaanvrage van den heer J. Yoüte houdt, naar ons wordt gemeld, ver- band! met zijn vertrek, half Augustus, naar de Kaapsche Sterrenwacht, waar hij onge veer vier jaren zal vertoeven, om er op advies van onzen beroemden landgenoot prof. Kapteyn, te Groningen, den afstand te bepalen, van ruim honderd sterren. Te rekenen van 1 Mei jl. is wegens zijn be noeming tot adjunct-ingenieur der mijnen, eervol ontslag verleend aan dr. A. L. W. 'E.van der Veen, als conservator bij het geologisch-mineralogisoh museum aan de 1 rijksuniversiteit alhier. Werd onlangs bericht, dat op aanspo ring van stukken in „De N. Crt." en ,,Het Vad." een comité zich vormde om een standbeeld voor Jan die Witt op te richten te 's-Gravenhage, waar hij de jaren heeft doorgebracht, die hem beroemd hebben gemaakt en waar hij vermoord is, thans kan eerstgenoemd blad mededeelen, dat tot dit oomité reeds tal van personen zijn toegetreden, o.a. prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar in de vader- landsche geschiedenis, te Leiden. Do heeren S. M. Hugo van Gijn, mr. S. van Gijn P. J. de Kanter. Hidda Nijland en H. J. Wichers hebben, naar de „Dorar. CL" meldt, circulaires verzonden met uit- noodiging zitting te nemen in een nationaal comité, hetwelk zich ton doel zal stellen, de oprichting van een standbeeld te Dordrecht van Joh an en Cornells de Witt. Men meldt ons: Aan onzen vroegeren stadgenoot, den bekenden Utrechtschen ar chitect d'en héér Martin Rietborgen, die ons land reeds met menig groot gebouw en kerk versierde, is opgedragen den bouw van een R.-K. Ziekenhuis te Paramaribo (West- Indie). Dr. A. van Tienhoven, die zich in October dadelijk na het uitbreken van den oorlog naar den Balkan begaf, wordt na een verblijf van 7 maanden in Servië, a.s. Zaterdagmorgen in Den Haag terug verwacht. De meeting van Rijkswerklieden en -ambtenaren, uitgeschreven door het comi- té van den Rijkswerkliedenbond, den P. T. T. Bond en den Alg. Ned. Ambtenaarsbond zal plaats hebben Zondag 8 Juni, des na middags om cén uur, in het gebouw Bel le vue", Marnïxstraat, te Amsterdam. Blijkens de. vastgestelde kiezerslijst telt Amsterdam 87,093 kiezers voor de Tweede Kamer, 80,614 voor de Provinciale Staten en 84,308 voor den Gemeenteraad'. Naar het „Utr. Dbl." verneemt heeft dr. H. P, Bosscha, directeur-geneesheer van het Stedelijk Ziekenhuis te Utrecht, die door B. en Ws. van Rotterdam als nummer één werd voorgedragen voor dè benoeming tot direoteur-geneesheer der Eotterdamsohe Gemeentelijke Ziekenhui zen, verzocht voor die benoeming niet meer in aanmerking te komen. Naar „De N. Crt." verneemt, ligt het in de bedoeling de Nod. Handielshoo- geschool te Rotterdam zoo mogelijk 1 Oct. a.s., doch uiterlijk 1 Jan. a.s. te openen. Yoor het examen M. U. L. O. hebben zich 223 candidaten aangemeld. Het schrif telijk examen zal worden afgenomen op 23 en 27 Juni te Amsterdam, Arnhem, De venter, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Zwollemisschien neg in een tweetal an dere plaatsen. Het mondeling examen zal gehouden worden te Utrecht in „Buiten- lust", op 10, 11, 12 Juli en van 21 Juli tot en met 2 Augustus. In een vergadering der Deventer Handelsvereeniging kwam in behandeling het rapport der oommissie, benoemd ten einde een enquête te houden inzake wette lijke winkelsluiting. Blijkens dit rapport waren- ingekomen 441 antwoorden, waar van 328 vóór en 113 tegen wettelijke win kelsluiting. Het bestuur en leden van den Inter nationalen Vrouwenraad zijn gisteren de gasten geweest van het gemeentebestuur van Rotterdam. De dames ongeveer 200 kwamen met een extratrein aan het Maasstation. Naar aan „Het Volk" uit Rotterdam wordt geschreven heeft het raadslid H. Spiekman het verzoek tot den burgemees ter gericht, het daarheen te willen leiden, dat vóór de Raad voor een beslissing wordt gesteld in zake den Raadhuisbouw, ook het publiek en de pers tot beoordleeli;ng der waarlijk schoon© ontwerpen gelegenheid ontvangen. De beslissing in zake deze belangrijke aangelegenheid staat namelijk reeds op de Raad sagen-da van 5 Juni a.s. Eerst daarna zouden het publiek, dé pers en deskundigen de plannon mogen beoordeelen. Ongetwijfeld zal de -heer Spiekman niet alleen staan in zijn oordeel, dat deze volg orde niet do meest gewenschte ss. B. on Ws. van Purmerend hebben proeven genomen met het stofvrij maken van straten en pleinen. De kippenmarkt, waarop de bewerking het eerst werd toe gepast, was den laatsten marktdag zoo goed als stofvrij, wat zeker* den marktbe- zoekers ten goede komt. In de 21ste alg. verg. van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging te Deventer werd besloten de volgende alg. verg. te Leiden te houden. De Bond telde op het einde van het hondsjaar 32G7 leden, verdeeld over 12 af- d'eelingen. Steeg du9 met 251 leden. Onder de 3267 leden komen pl.m. 2208 zusters, 46 broeders, 380 geneesheeren en 22 klinische hoogleeraren voor. Het aantal donateurs en donatrices bedroeg 229. De commissie van het Ondersteuningsfonds deelt mede, dat zij in 1912 niet met geldzor gen te kampen had. Terwijl d'e bijdragen van de led'en vermeerderen met f 130.75, daalde de post contributie en giften f231.75. De inkomsten 'bedroegen f2250.77. Nog steeds valt te oonstateeren dat een over groot deeJl der led'en niet tot dit fonds bij draagt Meer dan 3200 leden, van wie meer dan 2209 zusters zijn, dragen jaarlijks slechts pl.m. f 1550 bij. Ook in 1912 moest het on dersteuningsfond» bijdragen tot do financiën van het Rusthuis en wel voor een bedrag van f 837.56. In het Rusthuis bedroeg 1 et aantal gas ten 168 (in 1911 166) met 4106 verpleegdagen (in 1911 4198), dus gemiddeld ongeveer 11 dagen. Er zijn 14 plaatsen. Aan giften kwa men in f 1 lol. 11. De contributies en donaties bedroegen f 989.75. Aan pensioengeld werd geïnd f 4105. Op het eind van 1912 was d'e sohuld, die op het Rusthuis drukt nog f 14.337.50 groot. Het Fonds, bestemd voor een tehuis voor oud-verpleegsters, bedroeg f 1345.62. De Raad va.n Haarlem heeft beslist, dat het onderwijs aan den gemeentelijken handelscursus te 's-Gravenhage moet wor den beschouwd als middelbaar onderwijs* dat de dienstjaren, aan dien cursus door gebracht, meetellen voor de salarisbcreke- ning bij het middelbaar handelsonderwijs te Haarlem, en het salaris van den leeraar T. Hoogendoorn wordt gebracht van f 2000 op f 2100. Men meldt uit Apeldborn, dd. 28 Mei: Prinses Juliana bezocht hedenmiddag in streng inoognito de kindervoorstelling in „Circus Wilke", aan den Deventerweg. Zij begaf zich daarheen in een landauer, mot één paard bespannen, van een stalhouder, en vergezeld door mej. Marting en Haar lakei. Niemandl van het publiek had daar door eenig vermoeden van de aanwezigheid der Prinses; evenmin als aankomst en ver trek werden opgemerkt. De voorstelling voor de Prinses en genoodigde kindereu van officianten en employe's heeft Donder dagochtend te elf uren plaats op de mane ge, bij Het Loo. H. M. de Koningin bezocht gisteren het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. Zij kwam per auto van Het Loo met gevolg. De jongste verpleegde, Aaltje Rendering, bood H. M. een bouquet aan, waarna de thee werd gepresenteerd. H. M. plaatste haar handteekening in het gedenkboek en maakte daarna een rondgang door het ge bouw. Allo patiënten werden vriendelijk toegesproken, terwijl ieder een paar rozen kreeg. Na omstreeks driVo kwartier ver trok H. M., het bestuur de verzekering gevend van haar groofce ingenomenheid met het tehuis. Een kort bezoek werd gebracht aan het kasteel Doorwerth, waarna H. M. over Ede naar Het Loo terugkeerde. Bij Kon. besl. zijn als blijk van waar deering en tevredenheid de bronzen eere penning voor mensohlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. G. Bonekamp en H. Kaptein, vletterlie- den te IJmuidèn, wegens de door hen, in vereeniging met anderen, met levensgevaar verrichte redding van schipbreukelingen van <te vrachtboot „Eastwell", op 16 Maart 1913 in de Noordzee vergaan. Woensdagochtend vroeg heeft de Mi nister van Marine op het Haringvliet oefe ningen in het mijnenvissohen en knippen bijgewoond, daarna -is door hem 's Rijks werf bezocht en heeft Z.Ex. de marine- machinifcteDschool ..Bonairo" en „Van Ga len" geïnspecteerd, waarna hij te half twee met zijn gevolg per torpcrloboot „G 5" van Hel levoetsl nis naar Hoek-van-Holland vertrok. Uit het bij de „Sts.-Crt." gevoegde uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1912 bli.ikt, dat in twintig van de 31 voornaam ste gemeenten, o.l. Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Breda, Delft. 'En schedé, Gouda Haarlem, Den Helder, 's-Hcrtogenbosch, Leüden, Maastricht, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Ylaardingen, Ylissingen, Zaandam en Zwolle, in 1911 meer vertrek dan vestiging plaats had. Men schrijft uit Brussel aan de ,.N. R. C.": De ministers Heemskerk en Talma zul len 12 Juni de Ned. afd. der Gentsche tentoonstelling bezoeken. Men zal zich her inneren, dat beiden verhinderd waren de officieele opening .bij te wonen. Wellicht zal een dterde minister hen vergezellen. BOSKOOP. De „Sts.-Ort." bevat de sta tuten der Ver. tot stiohting en instandhou- ding eener school voor m. u. 1. o., alhier. HILLEGOM. Door schreeuwen van kinde ren schrok gisteren het paard, dat voor} den sproeiwagen stond; zonder dat de koctw sier het verhelpen kon, sprong het dier; in do zeer diepe sloot bij de tramremise. Hoewel de zware wagen sterk over den walkant helde, viel hij gelukkig niet in de diepte, anders ware het paard beslist ver dronken. De viervoeter was vrij spoedig uit de sloot; de sproeiwagen, welke eenige be schadigingen bekomen had; moest opgevij zeld en met touwen en katrollen reoht ge trokken worden. KATWIJK. Het totaal aantal kiezers in het kiesdistrict Katwijk bedraagt 10,378, tegen 8932 in 1909. KAT WIJK-A AN-ZEEDe stafmuziek van het vierde reg. inf. van Leiden gaf gistcr-i avond in liet Kamp in den Koestal een mu ziekuitvoering. Het concert duurde onge veer twee uur, n.l. van zes tot acht uren en het werd ook door vele inwoners van Katwijk met genoegen aaugohoord, want der gelijke muziek is natuurlijk zeer gewild bij het publiek. OEGSTGEEST. Hedenmorgen had een aan rijding plaats voor dc schilderswerkplaat» van den hear S. Een auto reed in flinken gang tegen den handboom van een groenten- wagen van den heer V. aan, waardoor din wagen kantelde en dc gansclie inhoud over den weg verspreid werd. Kon een en ander opgeraapt en weer gerangschikt worden, met eieren uit een mand was dit niet het gevaL Een oogenblik later kwam de auto terug om het over de aangerichte schade eens to worden. Men werd het eens, zoodat men na den sohrik, en wat vertraging in het be drijf zijn weg weer kon vervolgen. OUDSHOORN. Bij Kon. besluit zijn goed gekeurd de gewijzigde statuten van de vcv- eeniging „Zeil- en Roeivereniging Hollan- dia", gevestigd te Oudsliooïn. RIJNSBURG. Gisteren iu Jeu vooravond zag men van alle zijden mannen, vrouwen en kinderen op de tijding, dat er een jon gen bij liet zwemmen was verdronken, naar -den Valkenburger weg* snellen. Velen, hevig verschrikt, vooral ouders, die zelf jongen^ hadden, repten zicli na.ir de plaats des on- hcils. Die plaats was echter niet te vinden. Wel zag men oeuigc jongens nog half ont kleed, maar van ecu drenkeling was geen. sprake. Men bleek met een zeer misplaatste grap van cenigo bengels te doen te hebben, die eigenlijk een voorbeeldige afstraffing dienden to ondergaan. ltOELOFARENDS VE EN. Alhier is op gericht een afd. van de R Haarlemsoho Hanze. WOUBRUGGE. Gisteravond hield de heer Kielstra in de goed bezette zaal van den heer Guldemond, alhier, zijn lezing over „den politiekcn toestand". De voorz. der Kiesver., dc heer P. den Hertog, dio de vergadering mét een inlei dend woord had geopend, sloot, daar nie mand in debat wenschte te treden, met oen woord .van dank aan de aanwezigen iiaiwijk-aan-fllee. Te IJmuidon kwamen binnen: K.W. G5 „Holland VI" met f 266; K.W. 46 „Mer- curius" met f 123; K.W. 9 „Fierman Edu- ard" met f 80; K.W. 160 „Handel en Zee vaart" met f 172; K.W. 113 „Claerhout" met f 64; K.W. 146 „Jacoba" met f 16. (Nadruk verboden). 107) Komaan, zei hij. Waarheen! Volg mij maar. Romain deed wat hem gezegd werd. Zij verlieten de cel. Aan de buitendeur ver zette zich niemand tegen het vertrek van den gevangene. Gaume scheen al zijn maat regelen genomen te hebben. Zij gingen de binnenplaats over en kwa men op straat. Gaume hield zijn gevangene niet eens vast. Op straat gekomen zag hij Romain strak aan en zei: Gij zijt vrij. De ander scheen hem niet goed verstaan te hebben. Hij zag hem aarzelend aan. Gaume herhaalde: Gij zijt vrij. Vrijstamelde Romain, na alles, wat ik u gezegd heb! Ja, maar ik geef u sleohfce de vrij heid terug om te straffen. O, mijnheer, riep Romain uitö, die het nog niet kon gelooven. Vervolgens zult ge u weer gevangen geven. Dat zal ik doen. O, het is mij on verschillig 1 Trouwens, ik verberg u niet,, dat gij bewaakt zult worden, en dat mijn agenten u geen minuut zullen verlaten. Laat hen komen. Zij mogen mij overal vergezellen. Zij kunnen mij hier terug brengen en dan moogt gij met mij doen wat gij wilt. Gaume gaf eem teeken aan twee mannen, die niet ver van daar stonden te wachten. Hij wees hen Romain Goux aan. Dat zijn uw nieuwe vrienden. Ga nu. Ja, ja, tot weerziens, spoedig. Heb dank Hij verwijderde zich met snelle schre den en maakte heftige gebaren. Gaume zag hem treurig na. Zijn gedachte hield zich onafgebroken bezig met de schoon© J enny. Ik geloof, mompelde hij, dat er nu een storm zal losbarsten. De zegepraal van Romain Goux. De Zondag ging zeer kalm voorbij in het huis van Bertignolle9 en de Maandag brak glansrijk aan Bertignolles vreesde niets meer. Dank zij zijn groote vermetelheid, had hij Romain Goux onschadelijk gemaokt. Nu bestond er geen gevaar meer voor Ber- tignolles. Hij had zijn dochter opgebeurd, die se dert het teekenen van het contract zoo neerslachtig was. Hij behoefde daartoe nu niet te liegen, Ik heb Romain gesproken, had hij zijn dochter verteld, ik heb hem rede doen verstaan. Hij heeft mij vergiffenis gevraagd voor zijn onbeschaamdheid. Hij werd, zei hij, gedreven door een woest» ijverzucht. Nu is het gedaan. Gij zult hem niet weerzien.: Is het waar, vader! Ik zweer het u. Volgens den uitdrukkelijken wil van Gaume was er niets veranderd. De markiezin logeerde nog altijd bij Bertignolles. Laurent had den geheelen Zondag bij zijn bruid doorgebracht. Maandagmorgen was hij reeds bijtijds in de Friedlandlaan. Wat zou er gebeuren? Waarop wachtte Gaume! Zou hij het huwelijk lateu vol trekken? Bedroog hij zich niet in zijn ver onderstellingen Hij durfde zich niet aan Jenny ver- toonen. Hij gevoelde zich schuldig tegenover dit meisje. Yan uit haar kamer had zij hem zien komen. Zij was vroeg opgestaan en bewonderde nu haar wit bruidskleed en het bloemen- strooisel, dat zij aanstonds zou dragen. Hoe schoon zou zij zijn in haar bruids klad, schitterend van bekoorlijkheid, ge luk en schoonheid. Het huwelijk op het stadhuis was op elf uren bepaald, dat in de kerk om twaalf uren. Zij had nog "ruimschoots den tijd om zich te kleeden. Zij liet Laurent roepen. Zij verlangd1© er naar hem te zien op dezen heerlijken dag, waarop haar geluk zou be zegeld worden. Er was een plan bij haar opgekomen. Heden moest Laurent zijn gewone terug houdendheid afleggen en haar eindelijk zeggen, dat hij haar beminde. Zij aou hét hem vragen en dan zóu hij wel Veiplioht zijn haar te antwoorden. Daarom liet zij Laurent zeggen, dat zij hem wilde spreken, alvorens de kamernier haar zou kleeden. Laurent trad binnen. Het was geen complimentje over haar schoonheid, dat zij verlangde, en toch was dat het eenige, wat hij zei. Zij sneldë hem te gemoet, omhelsde hem teeder en leunde met haar hoofd op zijn schouder. Laurent, Laurent, zei zij. Jenny] Ik heb behoefte u te hooren zeggen, dat gij mij bemint. Twijfelt gij d'aaraan? vroeg hij ge dwongen. Ja, ik moet het u bekennen, ondanks alles, twijfel ik. Zie mij goed in de oogen. Lach mij toe, en zet uw gelaat niet in zulke ernstige, bijna strenge plooien, en zeg mij, dat gij mij bemint. Hij kon het niet. Het ging zijn kracht te boven. En toch wachtte zij op deze bekentenis, die liij reeds zoo lang had uitgesteld. Hij moest antwoorden; uitvluchten waren niet meer mogelijk. Niet alleen, dat hij moest antwoorden, hij moest ook liegen, omdat dit huwelijk zou voltrokken worden, omdat bij zijn leven aan dat van het meisje 7011 verbin den, omdat Gaume hem verliet. Bijna onhoorbaar 6tamelde hij: Ja, Jenny, ik bemin u. Zij wankelde, glimlachend, was gelukkig ondanks alles en toch voelde haar hart zich beklemd, als had zij er een diepe wond ontvangen. O, Laurent, Laurent, zei zij teeder. Meer kon zij niet zeggen, maar des te duidelijker zeiden haar oogen, hoezeer zij hem liefhad. Weldra verwijderde Laurent zich. Het uur naderde. Jenny moest zich la ten kleeden. Het meisje strekte haar hand uit naar de 6chel, om haar kamenier te roepen. Maar eensklaps deinsde zij met een kreet van schrik terug. Voor haar stond Romain Goux, onbc-. weeglijk en bleek als een spookbeeld. Romain, mijn vader heeft gezegd, dat ik u niet weer zou zien. Uw vader heeft gelogen. Ik heb u gezegd, dat ik terug zon komen ,en hier ben ik. Wat wilt gij? Ik wil, d'at gij van dit huwelijk zult afzien. Maar dat is onmogelijk. Dat is on zinnig Ik wil het. Ik zal mijn vader roepen en hij zal u wegjagen. Roep hem dan en roep ook Laurent en de markiezin De Soulaimes. Roept al len, opdat zij mij zullen hooren. Voor allen zal ik zeggen, wat ik nu tot u alleen zeg: II: ben een falsaris, een dief en een moor denaar, maar aan al die misdaden is uw vader medeplichtig. Hij heeft bevolen. Ik heb gehoorzaamd. Uw vader wilde da schande van de familie De Soulaimes. Hij heeft Laurent getroffen in zijn eer en den markies in zijn Vermogen. Uit trots wilde hij uw huwelijk en hij heeft de familie Dé Soulaimes vernederd, opdat zij tot hem zou afdalen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1