N°. 16336 Dinsdag 27 Mei. A0. 1913. (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. W raak. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKR A DYERTENTIEN Van 1li regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Gents contant j elk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het incasseeren wordt/O-OS berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents i per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn Franco per post 1.10. 1.30. 1.65. HINDEBWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lsto alinea, der Hinderwet; Brengen bij Aze ter algemeen© kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de N. V. Nederland och e Roto gravure Maatschappij ©n rechtverkrijgen den tot het oprichten van een koperdruk-, lichtdruk-, steendruk- en photomechanische inrichting in het peroeel Galgewater No. 22, Soctie F Nos. 1153, 1154, 20, 24 en 1257. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Mei 1913. Leiden, 27 ïftei. Aangemoedigd door db groote belang stelling, waarin de vaeantie-cursai&sen voor instrumentmakers en glasblazers vanwege de Vereeniging tot Bevordering van de opleiding tot instrumentmaker te Leidon. zuoh in de laatste jaren hebben mogen ver heugen, heeft het bestuur gemeend een werk .te doen door in den zomer van 1913 wederom zulke vacantiecursussen in te richten. Voor bedoelde cursussen kunnen gedu rende een tweetal weken (21 Aug.4 Sept.) do lokalen en werkplaatsen van het Natuurkundig Laboratorium der Rijks universiteit te Leiden beschikbaar wor den gesteld. Het bestuur stelt zioh voor, om, bij vol doende deelneming, de volgende cursussen in te richten: Cursus in het werken op moderne instrumenitmakerswerktuigen cursus in het glasblazen. Mejuffrouw F. C. W. van der Horst, alhier, is in Den Haag geslaagd als onder wijzeres. Bij beschikking van den Minister van Oorlog a. i. minister van Marine zijn de luits. ter zee 2de kl. H. van Rooy en M. J, Kruyt met 2 Juni a. s. resp. geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden en bij do afdeeling van het korps mariniers te Rotterdam. Verplaatst is de commies der P. en T. 4de kl. de heer L. Boot, van Amersfoort naar Leiden (postk.). De Bond van Arbeiders-Zangvereeni- gingen in Nederland hield zijn jaarverga dering in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal gestegen was van 1194 tot 1484, terwijl het financieel verslag een batig saldo aan wees van f 376.95k Bij de verkiezing van het hoofdbestuur werd de afd. Amsterdam aangewezen om het dagelijksch bestuur van den Bond te benoemen, terwijl de afd. Haarlem, Utrecht, Zaandam, Zwolle, Rotterdam en Leiden ieder een lid in het Hoofdbestuur zullen be noemen. De bestuursverkiezing zal voortaan om de 4 jaar plaats hebben. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is bepaald, dat het schrif telijk gedeelte van het examen ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1913 zal plaats hebben op 1 Juli; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 16 Juli en dat de commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zitting zullen houden te 's-Hertogenbosch, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle, en zijn benoemd o. a. in de com missie te Haarlem tot lid de heeren M. J. van Gemert, te Heemstede, oud-hoofd eener bijzondere lagere school, en H. Ober man, onderwijzer aan de gemeente-kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Leiden. Gisteren werd in een der bovenzalen van „Café Hollandais" te 's-Gravenhage de 17de jaarlijksche algemeene vergadering ge-' houden van donateurs en leden van het Koningin Emma^fonds (Vereeniging tot hoogbejaarde behoeftigon), onder bescher ming van H. M. de Koningin-Moeder. Met groote dankbaarheid werd vermeld, dat door een gezelschap dames en heeren. studenten uit Leiden en Utrecht- een uit voering werd toebereid ten bate van het het fonds, welke f 431.25 heeft opgeleverd. - Naar het hoofdoomité van het Ned. ,,Roode Kruis" meldt, werd aan het college afgedragen f 1229, als opbrengst va-n den feestavoud op Donderdag 8 Mei, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra/venhage, als blijk van waardeering voor het menschlievend werk der Ned. am bulance in den Balkan, uitgevoerd door net garnizoen van 's-Gravenhage, in samenwer king met d'en Militairen Geneeskundigen Dienst en de plaatselijke afdeelingen van ,,Het Roode Kruis" te 's-Gravenhage, on der welk bedrag begrepen is een gift van H. M. de Koningin van f 200. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Maatschappij tot Exploitatie van onroe rende goederen en boerenbedrijven in Ar gentinië La Estralla", te Heemstede, be willigd bij Kon. besluit, van 26 Maart 1913, met een kapitaal van f 200,000, verdeeld in 200 aandeelen, ie^er groot f 1000, waarvan 60 stuks zijn geplaatst. Leden van den raad van beheer zijn de heeren L. E. A. F. van de Wall, J, F. Rai- mond van de Wall en W. A. Dolleman. De vennootschap heeft ten doel het koo- pen en verkoop en, huren en verhuren van onroerende goederen, tevens het uitoefenen van landbouw en veeteelt, het handel-dri.j- ven in en oaofokken van vee, benevens het verkoopen va-n zuivelproducten en voorts het verrichten van at die handelingen, wel ke met een en ander in verband staan. Prof. D. van Embden, lid der Staten van Noord-Holland, heeft bij dat college in gezonden een voorstel tot wijziging van de huishoudelijke reglementen voor het provin ciaal krankzinnigengesticht, genaamd „Mee- renberg" en voor het provinciaal geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen, genaamd „Duin en Bosch". De burgemeester van Amsterdam heeft gisteren tot 19 Juli de gemeente met verlof verlaten. Wethouder Serrurier treedt tijde lijk als burgemeester op. ,,De Tijd" verneemt, dat de priesters van het H. Hart onder de gemeente Heer, bij Maastricht, een sanatorium voor drank zuchtigen zullen boomen in de nabijheid van het opvoedingsgesticht. Heb Dr.-Ariens- fonds zal de kosten dragenhet gebouw zal worden opgetrokken in mergelsteen. H. M. de Koningin-Moeder wordt Za terdag 14 Juni e. k. voor haar gewoon zo- merblijf ten paleize Boestdijk verwacht. De koning en de koningin van Enge land zullen om 8 u. 17 m. morgenochtend uit Duitschland te Vlissingon arriveeren en terstond op hun jacht Ylissingen verlaten, om over te steken naar Engeland. Men meldt ons uift Ylissingen: v Gisteravond bracht de Vereeniging „Vlis- sirigen Vooruit" namens de burgerij met het muziekgezelschap „Ons Genoegen'' ter gelegenheid van den verjaardag van de Engelsche Koningin een ovatie aan den commandant van het Engelsche jacht. Eerst werd het Engelsche volkslied gespeeld-, het welk docr de bemanning staande werd aan gehoord. Na de uitvoering van enkele num mers werd het bestuur van „Ylissingen Vooruit" dcor den commandant van den v.'dreep ontvangen. Bij monde van den heer Fonteyn, vice-voorzitter, werd hij gefelici teerd met Hr. Ms. verjaardag en de erken telijkheid betuigd, dat hij deze ovatie wel wilde ontvangen. De commandant ant woordde eveneens erkentelijk te zijn en de gelukwenschen te zullen overbrengen. Daar na werden het bestuur en de muzikanten aan boord genoodigd en getrakteerd. Er werd eenig vuurwerk afge-stoken. De heeren dr. J R. Slotemaker de Bruine en A. y. d. Flier hebben naar aanlei ding van de verg. van pre cl. der Ned.- Herv. Kerk, den 16 den Mei te Utrecht ge houden, aan de leden der Ned.-Herv. Kerk het op die vergadering vastgestelde mani fest toegezonden, met het verzoek door toe zending va.n briefkaart of naamkaartje ken baar te maken of men bereid is dat mani fest mede te onderteekenen. De arr.-rechtbank te Assen heeft ter vervulling eener vacature van rechter in haar college de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. dr. G. M. Doornbos, advocaat en procureur te Assenmr. G. Sluis, rechter in de arr. rechtbank te Dordrecht; mr. L. Uiterwijk, kantonrechter te Leeuwarden.- Te Heerlen zal, naar ,,Het Centr/' meldt, worden opgericht een ambachts school en een mijnschool. De Gemeenteraad keurde goed de voorstellen van B. en Ws. tot het verleenen van een voorschot van f 90,000, benevens subsidie van f 1700 en f 700 voor de ambachtsschool en mijnschool. Voorts werd besloten tot het aankoopen van een terrein voor ongeveer f 60C0. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat en die van den Minister van Ma rine ad interim zullen a-. Vrijdag 30 dezer niet plaats hebben. HILLEGOM. Gisteravond heeft de heer G. Voet, van Leiden, in het lokaal „Eben Haëzer", alhier, gesproken over hetgeen dé Chr.-Soc. Partij-wil. De opkomst was te ge ring en het voornemen om tot stichting van een afdeeling dezer partij te geraken, werd niet ten uitvoer gebracht. HOOFDDORP. Mej. A. Klaver, alhier, thans ondierwijzeres aan de school der Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging, is met in gang van 1 September a.s. benoemd in de zelfde functie aan die der Haagsche School- vereeniging. Bij het grassnijden had de 17-jarige J. P., alhier, het ongeluk zioh met de sikkel zoodanig in zijn hand te snijden, dlat de duim er nagenoeg af was. Onmiddellijk heeft hij zich onder geneeskundige behan deling gesteld en kan hij geen workzaamhe- heden verrichten. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer Caspers, volontair aan de eorste openbare school alhier, komt als no. 1 voor op dé voor dracht voor onderwijzer te Rijpwetcring. Hedenavond te acht uren geeft de stafmuziek van het 4de reg. te Leiden in het kamp in den Koestal een muziekuitvoe ring. Van de Katw. vloot vertrokken heden weer drie vaartuigen ter haringvioscherij. KOUDEKERK. Een 4-jarig meiJsje van Van B. viel hedenmorgen in den Rijn. De moeder, het kind missende, zag het drij ven en sprong er onmiddellijk bij. Gelukkig kon zij het kind redden. Een buurman reik te haar de behulpzame hand. LEIDERDORP. In de vergadering van ingelanden van den polder Achthoven, werd de rekening over 1912 vastgesteld in ont vang op f 719.121, in uitgaaf op f 629.15 en alzoo met een batig saldo van f 99.971. De begrooting voor 1913 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f S13.33, met een omslag van f 1.75 per hectare. In dezelfde vergadering werd met 204 stemmen geko zen tot lid van het bestuur dJe heer J. van Leeuwen. LISSE. Toen men gistermorgen vanwege de gemeente de muziektent wilde houwen, had do heer B. van der Zaal, evenals vorig jaar, weer een wagen met stconen geplaatst op de plek, waar de tent gebouwd moest ■worden. Had hij verleden jaar-dezen wagen gov/oon op bevel van de politie weer weg gehaald, heden moest hij met geweld worden verwijderd. Zooals men weet staat dit in ver hand met de kwestie van het eigendoms recht van het Vierkant. Zooals wij ver nemen, zal de muziek vereeniging ter core van de grenadiers, die van Woensdag op Donderdag onze gasten zullen zijn, 's avonds een concert geven in de teut. SASSENHEIM. Evenals door de R.-K. Kies vereeniging zijn door de kies vereeniging „Gemeentebelang", de heeren C. Rijnsburgör en L. B. Roozen candidaat gesteld voor den Gemeenteraad. Met boring naar drinkwater is men tot ongeveer 40 M. diepte gekomen. Op die diepte is een zandlaag aangetroffen, die veel belooft. Het water moet nog worden onder zocht. De heer J. Fred. Wüslenhoff hoeft tegen 1 Juni eervol ontslag aangevraagd als amb tenaar ter Secretarie, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, administrateur van het gasbedrijf en secretaris van de arbeidsbeurs. Hoewel misgeboorten gewoonlijk slechts een paar dagen in leven blijven, is liet kalf met zes pooten, waarvan twee op het voor schoft, reeds tien weken en nog springlevend. Tweo inwoners van Kaag zullen nu probee- ren er wat mee te verdienen, door het dier voor een klein bedrag le kijk te stellen. 'WARMOND. De voor deze gemeente van kracht geworden kiezerslijst bevat voor Tweede Kamer 358, Prov. Staten 356 en Gemeenteraad 339 namen van kiezers. ZOETERWOUDE. In de gisteren gehou den vergadering van ingelanden van den Kleinen Gronesteinschen- of Knotterpoldcr word de rekening over 1912 goedgekeurd, do begrooting voor 1913 aangeboden, ter wijl als voorzitter werd herkozen de heer Johs. de Wit-, die aan de beurt van aftreding was. Op Vrijdag 30 dezer zal aan deze ge meente door den Commissaris der Koningin een bezoek worden gebracht en zal hij om tien uren ten Raadhuize te spreken zijn. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 26 Mei 1913 benoemd: bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot majoor, ter beschikking van den Minister van Oorlog, do kapitein L. W. J. K. Thomson, van het wapen, thans op non-activiteit als lid van de Tweede Ivamer der Sta ten-Genera al, cn zulks met afwijking in zooverre, van de bestaande or ganisatie van dien staf; bij de 1ste brigade, tot majoor, de kapi tein H. O. ICotting, van het 7do regiment.; bij het 20ste regiment tot kapitein, do lste luit. C. J. J. Kessler, van het 22ste regiment; is: lo. onder toekenning van pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend: a. met ingang van 1 Juni 1913 aan den luit.-kolonel H. Spanjacrdt Speek man, van de Ilde infanteriebrigade, tor zake van langdurigen dienst; b. met ingang van 26 Mei 1913 aan den kapitein jhr. K. A. A. von Steiger, van het 20ste reg. inf., op zijn aanvrage2o. met ingang van 26 Mei 1913 benoemd: bij het reserve.pcrsonecl der landmacht, bij de inf. der landweer tot roservc.majoor commandant in het 19de land weerdistrict, de.kapitein jhr. von Steiger, voornoemd is L. G. Dumont, c. i„ directeur van openbare werken van de gemeente Haarlem» benoemd tot ridder in de orde van Oranjo- Nassau is aan L. P. do Groot op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus eervol ontslag ver leend als notaris te Groningen; is benoemd tot kantonrechter.plaatsvervan- ger in het kanton Winschoten, met ingang van 1 Juni, mr. E. Meindersma, advocaat en procureur te Winschoten, tijdelijk loeraar aan de R. H. B.-S. te Sappcmeer; is benoemd tot rechter in de rechtbank te Arnhem, mr. H. W. van Tienhoven, thans rechter in de rechtbank te Alkmaar; isi benoemd tot rechter in de rechtbank te Am sterdam, mr. B. M. Taverne, thans rechter in de rechtbank te Rotterdam; is benoemd tot notaris te Rotterdam J. Koopman, candidaat.notaris aldaar; is bij het personeel van den geneeskundigen dienst vau het leger in Ncd.-Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. de arts M. M. G. Woensdrcgt zijn met ingang van 1 Juni 1913 benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 4do kl. H. van Spankeren en J. P. A. de Wilde, thans adspirant-commies der pos terijen en telegrafie; A. P. van Leeuwen, thans surnumerair der posterijen e n tele grafie. Nadruk verboden). 105) Wat verlangt gij, mijnheer? vroeg hij, vergist gij u n^t? Neen, neen, zeide Gaume, ik ver gis mij niet, want het is wel mijnheer Re main Goux, met wien ik spreek. Ja. Maar niet alleen met Romain Goux, het schijnt mij tevens, dat ik spreek met een gewezen kantoorbediende vau mijnheer den markies De Soulaimes: zekeren Lazare Beerman, denzelfde, die de vermoedens op dien armen Mirador heeft geworpen. R-omain verbleekte, het klamme zweet brak hem uit. Wat hem zoo deed ontstellen, was dat zijn wraak hem ontsnapte. Daarom trachtte hij een oogenblik te ontkennen. Ik weet niet wat u zeggen wil. Och kom, dat weet n zeer goed, zeide Gaume lachend, en ik zal mijn tijd niet verspillen met het u uit te leggen. U is Romain Goux. de voormaligs secretaris van mijnheer Bertignolles? Ja, maar ik heb niets gemeen met dien Lazare Beerman. Volg mij. Waarheen? Naar het bureau. Ik heb al lang ge noeg naar u gezocht. Maar waarvan beschuldigt gij mij dan? Dat zal Ük u aanstonds zeggen, Tegenstand bieden zon nutteloos zijn. Romain begreep, dat hij verloren was. Gaume had dién dolk, de pruik en den valschen baard opgeraapt. Men kan nooit weten, zeide hij, dat kan nog van dienst zijn. Alle drie stapten in liet rijtuig en reden naar het bureau van politie. Toen Gaume binnentrad, fluisterde hij een inspecteur toe Ie er iemand voor mij gekomen? Ik verwacht bezoek. Er zijn twee heeren en een oude blin de dame. Goed. De agent, die Gaume geholpen had bij zijn expeditie, hield Romain Goux streng in het oog, maar dal. was geheel overbodig. Romain dacht niet aan ontsnappen. Hij dacht aan Jenny, aan Bertignolles, aan het huwelijk, dat over twee d'agen zou gesloten worden. Tranen van woede welden in zijn oogen op. Gaume nam hem mee naar zijn kantoor. Laurent, Michel e<n de markieziin zaten bij de kachel te wachten. Zij wisten niet, waarom Gaume hen hier ontboden had; maar zij vermoedden wel, dat er iets ernstigs gebeurd! was. De marinezin bleef zitten, toen Gaume binnentrad; maar Laurent en Michel kwa men hem met uitgestoken hand te gemoet. Zacht, om niet door de bli/nde gehoord te worden, zeide de agant tot de twee broeders: Ik heb onzen man. Romain Goux? Ja, en gij"zult mij zeggen, of ik mij vergis, mijnheer de markies, en of Romain Goux wel uw gewezen kantoorbediende Lazare Beerman is, maar ik bid u, spreek geen woord, bedwing uw toorn en uw ver bazing. Ik wil niet, dat mevrouw, uw moe der er op voorbereid is. Wij moeten ver wachten ,dat onze man ontkennen zal, en ik wil, dat hij bekent en wel terstond. De markies en Laurent keerden naar do blinde terug. Gaume opende de deur van het kantoor, waarachter Romain Goux en de agent stonden te wachten. Kom binnen riep hij. Maar bij het zien van Laurent, Michel en de blinde, bleef Romain staan. Hij beef de over al zijn leden. De agent moest hem met geweld naar binnen duwen. Hij bleef op den drempel staan, de oogen strak op de blinde gericht, wier aanblik hem het geheele tooneel van den moord weer voor den geest riep. De markies herkende in dien man ter stond Lazare Beerman, maar indachtig aan den raad van Gaume, sprak hij geen woord. Hij wisselde slechts een blik van ver standhouding met den agent. Gaume nam Romain bij den arm en bracht hem diicht bij de blinde. Welnu, zeide hij, gij zijt niet be leefd. Kunt gij dan uw gewezen patroon niet eens groeten Romain-deed alsof hij niet gehoord had. Gaume begon te lachen. Hebt gij nu opeens h"et spreken ver leerd'? Wanneer gij mijnheer De Soulaimes niet herkent en nooit bij hem in difenet zijt geweest, zeg het dan ten minste. Romain had moeite om staande te blij ven. Zijn knieën knikten. Nog altijd staar de hij naar de markiezin. Wanneer hij Bpreékt, dan zal zij zijn stem herkennen en dan is hij verloren. Wanneer hij niet spreekt, dan zal men spoedig raden waarom hij dat doet. Zijn stilzwijgen zal dan ook als een bewijs tegen hem gelden en hij zal eveneens verloren zijn. Gaume scheen er ook zoo over te denken, want hij zeide: Spreek of zwijg, dat iis mij onver schillig, ik weet er toch al genoeg nan. Toen nam Romain een be«sluit. Wat wenscht gij van mij te weten? vroeg bij. Ik ben bereid u alles te zeg gen. Nauw had de markiezin deze woorden gehoord, of zij sprong op, 6trekte haar hand uit naar d)en kant, van .waar het ge luid kwam en stamelde met bevende lip pen: Dat is de moordenaarDat is de moordenaar Zij nadert hem en grijpt hem bij den arm. Hij buigt het hoofd, zijn forsche li chaam trilt en vol ontzetting sluit hij de oogen. Gaume legt de hand op zijn schouder. Welnu, hebt gij nu nog den moed om te ontkennen? Neen, zegt Romain op doffen toon. Wie heeft die valsche wissels bij mijn heer Laurent de Soulaimes gebracht? Ik. Wie heoft Jactel vermoord? Ik. Goed. Meer vraag ik u voor het oogen blik niet. Maar Laurent kwam tusschenbeide en zeiide op fluisterenden toon: Welk doel had die man daarmee? Wij moeten het weten. Hij was slechts een werktuig. Waar is de hand. die hem be stuurde. Gaume antwoordde: Die man heeft het uit wangunst kun nen doen, want hij bemint Jenny. Herin ner n de woorden, die wij den cowboy te gen Bertignolles hebben hooren spreken^ Het betrof Jenny, daar ben ik zeker van. Hij kende de liefde van het meisje. Hij heeft u zclcer willen beletten met haar in aanraking te komen. Gaume, voor de eerste maal zijt gij niet openhartig tegen mij. Gij verbergt mij iets. Welnu ja, dat is waar. Zeg mij dan ailes. Ditmaal moet ik zwijgen, maar stel vertrouwen in mij. Hij keerde naar Michel terug, die met ziju moeder sprak. Ik dank u, dat u gekomen zijt-, mijnheer de Soulaimes zeide hij, cn u, mevrouw, vraag ik verschooning voor den last, dien ik u heb veroorzaakt. Ik heb u nu niet meer noodig. Hij gaf een teeken aan den agent, die Romain wegbracht. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1