NV 16335 Maandag 26 3ïei. A0. 1913. $eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en fêe&itdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. "W raak, LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIES s V»n 1O regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootera letter* aa»» plaatsruimte, Kleine advertenties van 30 «oorden 40 Oenta contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta.Voor het inoasseeren word^0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden- per «eek 9 Oenta per 3 maanden f p.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. franco per post1.65. Leiden, 26 Mei. Door de CIir.-Hist. Kiesvereniging" al hier is in de plaats van mr. J. Brunt Jan., die, zooals wij hebben medegedeeld, bedankt heeft voor hernieuwing zijner candidatuur voor de Pr-ov. Staten, candidaat gesteld mr. J. C. van der Lip, wethouder. Tevens war den door haar candidaat gestold de aftre dende leden de hoeren W. Fora en W. F. van Wijk Thz. Door bemiddeling van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" werd aan de leerlingen der hoogste klasse van alle openbare, en bijzondere scholen een werkje uitgereikt, „Helden van den Vrede" getiteld, terwijl de leerlingen der elfde klasse een plaatwerk je kregen, op de vredes beweging betrekking hebbende. In sommige scholen werd door het hoofd dor school tevêns een verhaal gegeven en de beteekenis van den 18don Mei voqt de vredesbeweging geschetst. Deze plechtigheid had in de school van den heer Blekkink, Langebrug alhier, heden middag plaats. Benige bestuursleden.der afd. waren er bij tegenwoordig. Nadat het hoofd der school voor de leerlingen, in de gym nastiekzaal vereenigd, de beteekenis der vre desbeweging op populaire wijze had ver teld en met hen het Vredeslied had ge zongen, werden de leerlingen ook nog door mej. Th. van Eek toegesproken, waarna do geschenken werden uitgereikt. De uitslag der heden door B. en Ws. van Leiden gehouden openbare aanbeste ding van: „het dempen en rioleercfn van, eenige slootgedeelten" (in 4 perceelen) is als volgt: J. de Oler perc. I (Stationsweg) f1390; pert. II (Mare.Heerensingel) f3200; perc. III (v. h. Invalidenh.) f"299.0; perc. IV (a/d. Roomb.l.) f550; P. Kooreman Jr. en Cr. v. Meijgaardenperc. I f 1335perc. II f3049; perc. III f2723; perc. IV f629. P. L, Neuteboomperc. I f 1500perc. II f 3092 perc. Hl f3400; perc. IV f468. H. v. d. Berg en Co.perc. I f 1652perc. II f 3501.50 perc. Hl f2954.50; perc. IV f720.50. De 4 perceelen in massa voor f8753.50. H. J. do Heijder: perc. IV f743. W. F. Maroselis: perc. I f1550; perc. H f3292. Alle inschrijvers wonen te Leiden. Volgens besluit van B. en' Ws., geno men in hun Maart-Vergadering, om het carillon van d'en Stadhuistoren alhier, met het oog op het Onafhankelijkheidsjaar, één uur in de week des avonds to doen bespe len, zal dit geschieden eiken Maandag avond van halfnegen tot Ralftien in Juni, Juli. Augustus en September Te Breda is geslaagd voor het examen voor assistent-apotheker mej. Wilh. M. B rijnen.' van Leiden. Te Haarlem zijn als onderwijzeres ge slaagd de dames A. F. Reeman en H. E. Schmitz, van hi'er. De Martha-stichting voor onverzorgde kinderen, de Alphen aan den Rijn, heeft ee>n gift van f 2000 ontvangen door mej. E. B., te O. Ds. H. S. Bouma, predikant bij de Geref. Gem. te Hazerswoude, heeft het beroep naar Hoogeveen aangenomen. Zaterdagmiddag had aan de Steenlaan te Rijswijk een kortstondige plechtigheid plaats. De bouw van de ziekenbarak was zoo ver gevorderd, dat overgegaan kon worden tot de eerste-steen-legging. Dezo geschiedde door de jongejuffrouw Zubli, dochter van den burgemeester. De burgemeester richtte zich met een toe passelijk woord tot de aanwezige belang stellenden. Vervolgens werd overgegaan tot Je Plech tigheid der steenlegging, die verricht werd door de jongejuffrouw Zubli. en weldra prijkte in het front van het gebouw een fraaie steen met gouden inscriptie, verkon digend het heuglijk feit van dezen blijden voor jaarsdag. De heer Van Es. lid van den Raad, ver tolkte, in antwoord op de rede van den burgemeester, de gevoelens der aanwezigen, inzonderheid der Raadsleden, zijn beste wenschen uitend voor het nut der inrich ting. Hierna begaf het gezelschap zich naar de directiekeet, waar hartelijke woorden wer den gewisseld en toosten uitgebracht. Al gemeen prees men dien bouw van het zie kenhuis en het uiterst gunstig terrein. Regenten van het St.-Toris-Gasthuis, te Delft, hebben aan B. en Ws. aldaar, een rapport ingediend, behelzende het resul taat van de onlangs in de dagbladen voor gekomen geruchtmakende mededeelingen omtrent enkele toestanden in het gesticht. Tegen een publiekmaking van het rapport, mits in zijn geheel, zou bij regenten geen bezwaar bestaan. Dezer dagen is het rapport van de Staatscommissie voor de Indische defensie bij H. M. de Koningin ingediend. De Staten van Noord-Holland zullen tegen 10 Juni c.k. worden bijeengeroepen voor de verkiezing. van_een lid - van de Eerste Kamer in de plaats van wijlen den heer Breebaart. Bij den Rotberdamschen Raad is in gediend de volgende aanbeveling vcor ge neesheer-directeur van de ziekenhuizen der gemeentelo. dr. H. P. Bosscha, directeur geneesheer van het algemeen ziekenhuis te Utrecht2o. dr. G. van Ey6selsteyn. ge neesheer-directeur van het stads-, provin ciaal- en academische ziekenhuis te Gronin gen. B. en Ws. van Rotterdam bevelen den Raad aan voor de benoeming van een bi- bliotheoaris der gemeente-bibliotheek en leeszalen: lo. dr. J. A. vor der Hake, Teeraar aan de H. B.-S. en de Handels school te Haarlem; 2o. dr. T. P. Sevens- ma, conservator van d-e universiteitsbi bliotheek te Amsterdam3o. T. Folmer, bi bliothecaris van het Rotterdamseh Leeska binet. Naar ,.De Herautmeldt heeft de Pinkstercollectie in de 'Gereformeerde Kerk te Amsterdam f 15,C00 opgebracht. Van Regeeringswege is bepaald, dat in dien zomer van 1913, op nader vast te stellen tijdstip, op het landgoed ,,De Rool- cate" bij het station Dedemsvaart, een opleidingsschool voor onderwijzeressen bij het landbouw-huishoud-onderwijs zal wor den gevestigd. Benoemd is voor het tijdlvak van 22 Mei 1913 tot 30 April 1914 tót leerares bij het landbouw-huishoudonderwijs, mej. T. Mans- holt, te Groningen, en. bellet met het di rectoraat van genoemde opleidingsschool. Men schrijft uit Middelburg aan .,De N. Ct. De aan onze stad grenzende gemeente Kpudekerke, wier bewoners' voor een groot deel eigenlijk „stadsmenschen" zijn, was door de verkiezing van den heer H. J. E.- Gerlaoh van St.-Joosland, tot lid van Gedep. Staten van Zeeland, sinds een paar maanden zonder burgemeester. De „Staatscourant" bracht nu het be richt van de benoeming van den héér H. P. baron van der Borch vaVi Verwolde. Deze benoeming wordt ia Koudekerk© verre van met ingenomenheid-begroet. Het was namelijk bekend, dat onder de solli citanten zich bevond jhr. A H. van Doorn van Koudekerke, thans burgemeester van Veere en Vrouwepolder; iemand de door zijn familierelaties met de plaatselijke toe standen geheel op de hoogte is en die hier algemeen gezien is. Ook solliciteerde de burgemeester van Brouwershaven, de heer jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, ook iemand van een oude - Zeeuwsche familie. Beide heeren zijn gematigd liberaal Deze beide heeren werden, in tegenstel ling met de aanbeveling van den Commis saris der Koningin, gepasseerd en benoemd wordt een zier jeudig, hier vreemd per- eoon, zoon van een antirevolutionnair Tweede-Kamer-lid. Het i6 dus wel te begrijpen, dat het be richt met zéér gemengde, gevoelens gelezen is, hetgeen ons reeds onomwonden werd medegedeeld. Te Haarlem is gisteren de alg. verg. gehouden van den Alg. Ned. Ambtenaars- bond. De -toestand van denBond is gunstig. Het ledental :b tot 668 gestegen. Het financieel verslag wijst een uitgaaf aan van f 3102.07. Er is een nadeelig sal do van f 279.761. De begrooting werd goedgekeurd tot een bedrag van f 4551.92. Gekozen werd tot bestuurslid de heer F. Noordhof f, te Leiden,, die ook benoemd werd tot rediacteur van het orgaan. De niet herkozen secretaresse, mevr. Niermeyer, uit Amsterdam, verliet do ver gadering. Voor zij vertrok, wilde die voor zitter haar hulde brengen voor haar werk zaamheid, doch mevrouw Niermeyer viel hem in de rede en zei: „Och, laat dat maar, ik heb diat vandaag al zoo vaak ge hoord en ik ben afgemaakt op overwegin gen, diie in een geheime vergadering be handeld zijn. De vergadering is vandaag met mijn beginselen meegegaan, maar durft de consequenties niet trekken". Een dér afgevaardigden: „Dat is niet zoo; maar u wilde iemand) in 't geheim afmaken en dat willen we niet". Mevrouw Niermeyer verliet de vergade ring, zeggende: ,,Dag heeren!" Door B. en Ws. van Gouda wordt aan den Raad voorgesteld, aan db vereeniging „Het Volksbelang", voor den bouw van 130 woningen, een bedrag van f 275,000, en voor den bouw van 73 woningen, een bedrag van f 122.000 te verstrekken, wan neer deze bedragen als voorschot van het Rijk -kunnen worden verkregen Voor de laatstgenoemde woningen wen schen B. en Ws. een bijdrage uit do ge- meentkas te verleenen, in den vorm van een toeslag ou de huur der woningen, tot een bedrag van f 0.25 per week en per woning, vermeerderd met het bedrag, als bijdrage hiervoor door het Rijk te verlee nen, welke bijdrage met die der gemeente minstens ongeveer gelijk moot staan. Door de betrokken autoriteiten te Amsterdam is aan het Partijbestuur der S.-D. A.-P. toestemming verleend, om op Maandag 2 Juni, na afloop der meeting voor het Algemeen Kiesrecht voor man nen en wouwen, een groote straatdemon stratie te organiseeren. De stoet wordt op gesteld op het meetingsterrein achter de Johannes-Verhulst-straat en wordt tusschen halfzes en zes uren op de We9termarkt ontbonden. In de alg. verg. van het Indisch Ge nootschap in Den Haag werd o.a. tob be stuurslid gekozen do heer J. W. Schiff, to Wassenaar. Men meldt ont uit NijkerkHedenna- middlag had de pledht;ge opening door minister Heemskerk plaats van de stich ting „Landbouwopv. ^ding I", te Appel, gem. Nijkerk. De Minister werd per auto van het Paleis Het Loo afgehaald en arri veerde te circa twee uren aan de halte Driedorp. Inmiddels waren gearriveerd tal van autoriteiten. De voorzitter, de heer Loudon, sprak de aanwezigen toe. Na de rode van den Voorzitter werd het woord gevoerd door den Minister; door jhr. mr. Rethaaai Macaremri Nelissen en den President van den Voogdijraad te Zwolle. Te halfzeven vereenigt het bestuur zich met Zijn Exc. en meerdere autoriteiten aan. een gemeenschappelijken maaltijd in de» fcuizé; „Okhnyaen," te Utrecht. Door ds. J. Lammerts van Beuren, predikant der Ned.-Herv. Kerk te Amster dam, is ten bate van den bouw van een nieuw kerkgebouw in het Westerkwartier aldaar, een gift ontvangen van f 10,000. Voor de negende kerk in Den Haag is door ds. Van Gheel Gildemeester weer f 1000 ontvangen. Te Leeuwarden is de jaarvergadering gehouden van den Ned. Uotelhoudersbond. Het bestuur en de leden werden officieel ten stadhuize ontvangen door het gemeen tebestuur. De burgemeester, mr. J. A. N. Patijn, sprak de gasten toe. Deze toespraak werd met applaus be groet en beantwoord door den voorzitter van den Bond, den heer Th. Koek. Het concert in den Prinsentuin, dat de gasten door het gemeentebestuur was aan geboden, moest in den namiddag, met het oog op het ongunstige weer, worden afge last. Er werd een bezoek gebracht aan de pakhuizen en koelinriehtingen van de Coöp. Zuivelexportvereeniging, terwijl gisteren een waterfeest te Grouw werd bijgewoond. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 28 Mei e. k. niet plaats hebben. ALKEMADE. De Raad is bijeengeroepen op Woensdag 28 Mei, a.s„ des voormiddag» te negen uren. KATWIJK. In verscheidene bladen stond vorige week vermeld, dat vangemeente wege reeds een aanvang is g-maakt met de werkzaamheden, noodig voor de vaart- verbetering IJmuidenKatwijk-aan-Zeo. Wordt hiermede bedoeld, administratieve werkzaamheden, dan kunnen we mededee- len, dat deze reeds dertig jaren geleden zijn aangevangen,, terwijl met de uitvoering van andere werken nog geen aanvang kan worden genomen, om de eenvoudige reden, dat de Provinciale Staten in de zomer vergadering nog een beslissing ten deze moeten hemen. Het zou dus verregaand voorbarig zijn, indien van gemeentewege reeds nu met het werk was begonnen. KATWIJK-AAN-ZEE. In de Herv. Kerk alhier werd in de collecte voor de armen een ext-ra^gift gevondeD, groot zestig gul don. De eerste haring, door een Katwijkscb vaartuig aangevoerd, is te Vlaardingen ter markt gebracht, n. 1. 36 kantjes van den logger „Landbouw en Zeevaart I" K.W. 15 van den heer D. Parlevliet, alhier. Zij bracht ciroa f20 per kantje op. LEIDERDORP. Ingelanden van den Zijl laan- cn Meijepolder, hebben de rekening over 1912 vastgesteld in ontvangst op f601.711/»» in uitgaaf op f 462.89 en alzoo met een batig saldo van f 141.821/»- De begrooting voor 1913 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 665.72l/»> m^t een voorslag van f3.50 per hectare. In dezelfde verga dering werd tot lid van het bestuur geko zen de heer F. Filippo, met algemeene (73) stemmen. Ontheffing zal worden gevraagd van het verbod voor mollen te vangen. NOORDWIJK. Wegens te houden schiet oefeningen door het 15de reg. infanterie op Let strand bij Noordwijk zal het strand en de onmiddellijk daaraan grenzende duinstrook op 26 en 27 Mei en 2 en 3 Juni van 's morgens 9 u. tot 's namiddags één uur onveiligzijn. NOORDWIJKERHOUT. Ilct is merk- waardig, lioc buitengowoon vroeg de bollen dit jaar afsterven. Het 'roeien er van zal wel veertien dagen vroeger beginnen dan andere jaren. De prijzen, vooral van tulpen, zijn bui tengewoon laag, waardoor de vooruitzichten in de bloembollencultuur, vooral voor de kleinere kweekers, die hier in menigte zijn, niet- schitterend zijn. Omtrent het hier te bouwen R.-IC krankzinnigengesticht vernemen wij nog nader het volgende: Het gesticht komt niet onder directie van geneeshecren, doch wordt door de broeders van de Congregatie der Broeders van Liefde uit Gent zelf bestuurd onder leiding van een broeder-directeur. Wel worden genéesheeren aan het gesticht verbonden. De broeders van deze orde.te sturen hebben reeds een groot gesticht to Gent; generaal dezer orde is de bekende pèro Amadée. Het door de eerw. broeders gekochte ter rein beslaat een oppervlakto van 35 H.A« De plannen voor het nieuwe gesticht worden ontworpen door den Amstordamschen archi tect. den heer P. J. Bekkers. Ongeveer 500 a 600 patiënten zullen in het gesticht kun nen worden opgenomen. Nadruk verboden). 104) 'e Zondags zijn de kantoren van het Pa leis van Justitie gesloten, zoodiat het ver hoor voor den rechter van instructie eerst Maandag zou plaats hebben. Maar Maandag zou het te laat zijn. Bertignolles aarzelde niet langer. Hij stond op, kleedde zich, gebruikte iets en ging te voet uit. Hij wilde den brief zelf op de poot bezorgen. Zijn hand beefde, toen hij den brief in de bus liet glijden. Dit was £'in laatste redmiddel. Zou het slagen? Zou men den brief niet vergeten en hem eerst morgen of overmorgen aan het poli tiebureau bezorgen? En zou men daar acht slaan op dien uaamloozen brief? Wanneer er een misdaad gepleegd is en vooral een opzienbarende misdaad zooalö de moord op den boekhouder Jactel, waar over alls couranten hadden geschreven, dan komen er zoo dikwijls brieven bij de poli tie, die het werk zijn van lasteraars of misplaatste grappen. Slechts zelden wijst een naamloos schrij ven ljet rechte spoor aan. Zou men dien brief dus in aanmerking nemen of hem eenvoudig in de snipper- mand werpen Dan was het met hem gedaan, dan was Jenny verloren. Maar wat kon hij andiers nog doen? Niets. Hij moest het geduldig afwachten. Om spoedig ingelicht te zijn, zou hij in cle straat de Courcelles op de loer gaan liggen, ten einde terstond te weten of de politie Romain Goux bewaakte en gevangen nam. Eenige uren later ging hij er heen. Hij bleef er den geheelen dag tot laat in den nacht, maar ontdekte niets buiten gewoons. Het zou dus morgen gebeuren. Den volgenden dag was hij reeds vroeg op zijn post in een koffiehuis in die straat, van waar hij het uitzicht had op het huis. waar Romain woonde. Na eeniige uren gewacht te hebben, '«ag hij een rijtuig voor de deur stilstaan. Zijn hart klopte hoorbaar en reikhalzend zag hij toe. Twee mannen stapten uit. Geen twijfel meer, één van die mannen was Gaume. Het zou een onvoorzichtigheid zijn, ou nog langer hier te blijven. Bertignolles ging heen. Hij gevoelde zich zeer verlicht. Nu was zijn spel gewonnen. Het huwelijk zou doorgaan. Niets ter wereld, dacht hij, zou het kunnen beletten. Hij ging naar huis en liet zich 's avond» alle couranten brengen. Hij zocht naar het bericht der gevangen neming van Romain Goux, maar niet één courant schreef er over. Dat vcr\vo"derde hem wel, maar maakte hem toch niet ongerust. De polirie zou deze gevangenneming ze- ker geheim houden, totdat zij er zeker van was, n:ec- Of» een verkeerd spoor te zijn. Ook Zcnaagmcrgen zwegen do bladen er over. Toen vroeg hij zich af, of Romain wel gevangen gehouden was. Hij wilde niet zelf naar de straat de Courcelles gaan om er naar te vernemen, maar hij sloot een vel wi)t papier onder enveloppe, schreef er het adres van Romain Goux op en liet dit op den boulevard door een besteller bezOTgen. Hij trad een koffiehuis binnen en zeide: Breng mij hier het antwoord"; ik wacht op u. Een uur later kwam de besteller terug. Welnu, hebt gij het antwoord? De besteller gaf hem zijn eigen brief terug. Wat nu? Dat is mijn brief, diien gij mij terugbrengt. Dat weet ik wel, ik heb hem niet afgegeven. Waarom niet? Die heer woont niet meer in de straat de Couroelles. Waar woont hjj dan? Hij heeft een goedkooper logement gevonden, waar hij kost, inwoning en be diening voor niet heeft, Bchertste de be steller. Hij zit namelijk achter de tralies. Dat was allee, wat Bertignolles wilde weten. Hij gaf den man, die hem zulk een goe de tijding bracht, een flinke belooning, en, van .een zwaren last bevrijd, stak hij een sigaar op en wandelde een uur lang over de boulevards. De brief was aan het politiebureau be steld en terstond aan de prefect over handigd. Deze raadpleegde er dadelijk den heer Lément, den rechter van instructie, over." Mirador was nog altijd in de gevangenis, maar de zaak was uitgesteld. Men wist, dat Gaume er zich ijverig mee bezig hield en den moed niet had verloren, het geheim van Nogent te ontsluieren. Dat had hij aan zijn meerderen gezegd en zij stelden vertrouwen in hem. De heer Lément liet Gaume Toepen, on vertelde hem welken brief de prefect had ontvangen. Na den brief gelezen te hebben, dacht Gaume ernstig na. Yan waar komt die brief vroeg hij zich af. Wie heeft hem geschreven? Hij wist niet, wat hij er van denken moest. Zou ik mij vergist hebben? vroeg hij verder. Zou Lazare Beerman niet Ro main Goux zijn? Het is mogelijk. Enfin, wij zullen zien. Het was dien avond reeds te laat om Dog naar de straat de Courcelle6 te gaan. Hij zond een telegram aan den markies, waarin hij hem verzocht,, den volgenden morgen met de markiezin en Laurent aan zijn bureau te komen. Den volgenden morgen nam hij een rij tuig en reed met een agent naar de straat db Courcelles. De agent bleef voor de deur op wacht staan, terwijl Gaume zich naar den por tier begaf. Woont er hier in huis ook een zekers Lazare Beerman? vroeg hij. De portier zag hem verbaasd aan bij het hooren van dien naam. Met uw verlof, mijnheer, die woont hier niet. Geef me uw boek. Is u dan van de politie? Ja. Ma-g ik uw kaart zien? Ga/ilme hield hem zijn kaart voor. Hier is mijn boek. Het is goed bijgo. houden. Ik heb niets te vreezen. Gaume zocht de Yvst van de huurders na. Eensklaps uitte hij een kreet van ver* bazing. Daar zag hij, achter kamer No. 2, den naam van Romain Goux. Dat ik daaraan niet gedacht heb, mompelde hij. Men kent hen onder den naam van Romain Goux. Onder dien naam moet ik hem ook zoeken. Nu ben ik er. Hij riep den agent, die buiten nog op post stond, en ging met hem naar boven. Ajin de achterdeur gekomen, klopte hij aan, en toen er geen antwoord volgde, opende hij de deur en trad binnen. Romain Goux ^at weer in zijn leunstcel* evenals toen Bertignolles bij hem kwam. In de kamer heerschte nog de wanorde, die door het gevecht met Bertignolles was veroorzaakt. Op den grond lagen de pruik, de valsche baard en de dolk. Met een oogopslag had Gaume dit alles overgezien. Gaume zag Romain Goux oplettend aan, maar sprak niet. Romain keek ongerust naar den bezoe ker. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1