F. Ff. AUTOMOBIELEN HEDEN 0EOPEHD: K. J. B. GBIMÜR, vfr CREBSB&So., Te hoop aangebeden: „HET NIEUWSTE", Hoogewoerd 52. AUTOMOBIELEN Oarages 68*146. tip- üsiébbs Agent van de beroemde 4 Diverse Motorrijwielen in voorraad. Leverantie en Reparatie van bovenstaande uitsluitend prima Artikelen. ftile kunnen geleverd worden met 2 en 3 Versnellingen en Kettingkasten. H So. 16334. LEIDSOH ISACrBXiAÏ>, Zaterdag1 24 Blei. Tweede Blad. Anno 1913. Brieven van een Leidenaar. DE KOE&WINSCEL. KOEÜREEPEÜ. GROgmOER NAAISTSRS- FOURNITiJREN. M. TURKSMA Jr. RATTENDOOD van W. KRAAL Jr. J Interc. Tel. 361. HUUK« en alle andere goede' merken. Rtidge-Wetige Ri]wielen f 65.— Osmond-Rijwielen vanaf f 80.—. r.-i.-Rijwielen vanaf f125.Rudge Whitworth-Rijwielen vaqaf 100. rialOBgSl-Rijwielen vanaf f100.De bekende Archipel-Rijwielen vanaf f85. Hollandses Fabrikaat. Alle met Freewheel, nikkelen Velgen en twee Velgremmen. de nieuwe Magazijnen en Kantoren Nieuwehaven 98. Specialiteit in Electrisch Licht- en Krachtinstallaties. Telephoons. Schellen. Bliksemafleiders. Baden, Geysers, Junker Ruh zuinigheids- Gasfornuizen en Comforen. 7o7«os ELECTRISCHE ORNAsBEWTTEN. Speciale Badinrichting voor Accumulatoren. Plannen en begrootingen kosteloos. S 0 0 - 3 Electro-Technisch-Bureau Licht-, Kracht- en Zwakstroom-Installaties. Üoforen, Bliksemafleiders. N. V. Electro Technisch-Bur. v.h. J. A. M. BEKKING. Rotterdam - B. Vischmarkt 10. H h O ff Hl ff O Moderne Drijfwerken, Riemschijven, Sussenblokken, Assen, PRIMA DRIJFRIEMEN, etcetc. N.V.Techn.-Bur. v/h. v. DUUREN Tel. 1089, Mare 40, Leiden. ccccxxxxvn. Met buitengewoon genoegen zullen de be woners van de 3-0otobeT-straat en omlig gende straten in het B,aadsverslag hebben gelezen, dat de Gemeenteraad heeft beslo ten deze straten in eigendom en onderhoud over te nemen, wat tevens be teekent, dat do 6traten in ordo zullen worden gemaakt cn oen sloot, "die langs de eerstgenoemde straat loopt, zal worden gedempt. Dat daar heel wat to verbeteren valt, blijkt al roeds hier uit, dat er bijna f22,000 aan zal moeten worden besteed. De toestand is daar in som mige straten vrij onhoudbaar geweest en het is er nog lang niet een ideale toestand. ;Wij hebben er de straat opgebroken gezien, de riolen er uitgehaald, zoodat de bewoners bij regenachtig weer door de modder moesten waden om "uit en in hun woningen te komen. De voormalige eigenaar van de woningen fen de straat had de huizen verkocht en de straat misschien zonder dat hij het zelf recht wist, aan zich gehouden en toen hij in geldverle genheid kwam, had hij daarin een aardig middel gevonden om de eigenaren der hui zen tot den aankoop van de straat te dwin gen en voor zoover dezen daartoe niet bereid waren, de straatsteenen te verkoopen en "uit te laten breken. Eindelijk heeft de rechter aam deze praktijken een einde gemaakt, maar toen was er al heel wat bedorven. De gemeente heeft tot stelregel aangeno men particuliere straten eerst dan over te nemen, .wanneer de eigenaren haar in goeden staat kunnen opleveren. Zij was daar toe dan ook niet onmiddellijk bereid en eerst moesten de eigenaren zelf ook over do brug komen. Voor zoover zij daartoe in staat waren, hebben zij het gedaan en voor hen, die het niet kunnen, zal de gemeente het noodgedrongen voor haar rekening moeten nemen. Dat kost haar onverplicht een be drag. van f 4825, doch daardoor zal dan ook bereikt worden, dat men in dit stads kwartier een behoorlijken toestand krijgt. En tot op zekere hoogte draagt de ge meente ook eenigc schuld aan een toestand, zooals ik hoven heb geschetst. Zij geeft vergunning tot bouwen van huizen, zonder 'dat een zekere waarborg ïs verkregen, dat 'de straat, waarin de huizen, staan, inderdaad, in behoorlijken staat zal worden gebracht ien gehouden. Zoolang men te doen heeft met solide, tevens fatsoenlijke menschen, is daar aan geen gevaar verbonden. Het is ook in het belang van de eigenaren, dat de straat behoorlijk in orde is. De bewoners zijn niet allen zoo gehecht aan hun woning als bij de meeste bewoners van de 3-Octo- ber-straat en omgeving is gebleken het ge val te zijn, die ondanks het feit, dat de toestand ÖSast onhoudbaar was, toch zijn ge bleven. Maar als de eigenaar niets meer dan sohijn- 'eigenaar, en om den hypotheekhouder te be vredigen genoodzaakt was afstand van zijn eigendommen te doen, dan zocht hij wat uit de bestrating te slaan door deze te verkoopen. Ja, het is gebeurd, dat een eigenaar, om te ontkomen aan de hem vanwege de overheid met het oog op de veiligheid van het ver keer opgelegde verplichting, een straat op zijn kosten in goeden staat te brengen, deze z.g. verkocht aan iemand, die absoluut on machtig was en die het er dan nog maar op waagde de straat op te breken en de steenen, trottoir-banden en riolen te verkoo pen. Men moet er de gemeente echter niet te hard over vallen, dat zij daartegen vóór het bouwen geen maatregelen nam. Daar is een tijd geweest, dat èr in onze gemeente vju bepaalden woningnood sprake was en dat het zeer moest worden toegejuicht, dat er, menschen gevonden werden, die tot den. bouw van huizen overgingen, huizen voor iederen stand. En deze bouwondernemers waren over 't algemeen niet bijzonder kapi taalkrachtig. Zij bouwden met kapitaal van anderen, hoofdzakelijk van credietbanken, terwijl de leveranciers van bouwmaterialen hun ook crcdiet verleenden. Men bracht met behulp van dit laatste crediet het huis onder dak en dan eerst werd door een bank of een particulier hypotheek gegeven en kon men het huis of de groep huizen voltooien. Verschillende bouwondernemers hebben bij deze wijze van bouw zelf weinig zijde go- sponnen en de credietbanken dikwijls ook niet, zoodat men nu al veel voorzichtiger met het yerleenen van bouwkapitalen is. Met dat al is er machtig veel gebouwd en de voorraad huizen, zeer in het belang der stad en haar bewoners, belangrijk vermeer derd. Had de gemeente vooraf van deze bou wers een bedrag" in geld of een solieden financieelen. waarborg geëischt, dan zou dit zoo bezwarend hebben gewerkt, dat veel minder nieuwe straten zouden zijn aange legd. Dit rechtvaardigt al reeds' ons ge meentebestuur, wanneer zij niet op eens bezwarender eisehen voor stratenaanleg heeft gesteld. Bovendien zijn die gevallen, zooals nu laatst in de 3-October-straat, zeer sporadisch voorgekomen. Zij hebben de ge meente allerminst schatten gekost. Niettemin lijkt mij ook nu de tijd geko men, om in dezen de eisehen wat te ver zwaren. De grootste bouwlust van „bouwwöede" behoeven we in 't geheel niet meer te spreken is voorbij. De be hoefte naar meer Idezer woningen ik zeg niet aan verbetering van de bestaande wo ningtoestanden in het algemeen is thans trouwens niet zoo groot meer. Bovendien ontwaakt meer dan vroeger de lust bij par ticulieren of groepen van particulieren om zelf tot het bouwen van eigen woningen over te gaan; iets, wat moet worden toege juicht, al is hét alleen, omdat dan beter en solieder gebouwd wordt. Het kan thans echter geen kwaad meer, eisehen te stellen, die alleen kunnen geac cepteerd worden door de particulieren en door bouwondernemers, die een beetje rui mer bij kas zijn ofmeer crediet hebben, dan vroeger bij de meesten het geval was. En het komt mij voor, dat de gemeente wel mag eisehen óf teen behoorlijken straat- aanleg voor er met den bouw wordt .begon nen, óf voldoenden financieelen waarborg,- dat deze tot stand zal komen. Het best zou zijn, dat de gemeente met een vooraf te storten bedrag door den eigenaar in staat' werd gesteld onmiddellijk zelf de straat aan te leggen. Daartegen bestaat echter weer dit bezwaar, dat de gemeente moestal duur der werk levert dan een particulier. Mij is althans door bouwondernemers verze kerd, dat zij zelf de straten altijd veel goed- kooper maken, oojk wanneer zij het even solide doen als de gemeente. Hoe het zij, in deze richting moet de wij ziging gaan, die B. en Ws. wenscben te brengen in de verordening op het bouwen en slcopen. Wij hebben nu kunnen lezen, dat reeds voorstellen door de Commissie voor die Strafverordeningen zijn ontworpen en eerst daags te wachten zijn. Zij zullen zeker met belangstelling worden ontvangen. liet plan-Vollenhoven. De vergadering van „Vrede dool* Kcclit", in Den Haag, waar prof. Van Vollenhoven, van Leiden, zijn plan verdedigd h-eofi, dat Nederland aan de derde Vredesconferentie een voorstel zal aanbieden tot het in het leven roepen van oen begin eener interna tionale politiemacht, is zeer belangrijk ge weest, zegt ,,De N. Crt.'\ Zij werd bijgewoond door verscheidene man nen uit de hoogste kringen des lands: twee Ministers waren aanwezig, een aantal Ka merleden, hoogloerairen, eenige hoogc mili tairen. Toch bleven, boewei de zaal goed gevuld was, te vele van de in grooten go tale gereserveerde (dus voor genoodigden be stemde) plaatsen open. De rede van prof.^Struycken tegen het plan was welsprekend en goed gedocumenteerd, in den aanvang een weinig insinueerend, maar weldra opklimmend tot wetenschappelijke hoogte en toen hij ten slotte het denk beeld-Van Vollenhoven verwierp als ©en aan slag op de Vredes-idee, een loochening van haar inwendige kracht zich verheffend tot een geestdrift, welke die van den ver dediger evenaarde. Het was te betreuren, dat prof. Van Hamel op het laatste oogenblik berioht van verhin dering had gezonden. Dit verzwaaJrde ook do taak van prof. Struyoken, te meer, nu deze wegens den langen duur van de vergade ring van repliek moest afzien. Niets eohter, dat wij gehoord hebben, be reikte het peil van Van Vollenhoven's schit terende repliek. Indien ©r nog iemand mocht zijn, die de beweging, waartoe hij den stoot gaf, als „plannenmakerij" zou willen be schimpen, hij ga 'een volgende maal naar hem luisteren. Vollenhoven hoeft zijn plan. zoo van alle kanten, in de breedte en in de diepte, doorgedacht, dat hij aan geen enkele zijde voor eenigen aanval terugwijkt. Zijn rede en het was een re plick, dus gTootendeels geïmproviseerd drong recht streeks uit zijn helderén kop tot het be grip zijner hoorders door; zij werd snel uitgesproken in oorspronkelijke, praohtig ge bouwde en krachtig gebeeldhouwde zinnen. Hij spreekt als een-boek, zei men vroeger; welnn, deze sprake was persklaar, kon zóó gedrukt worden en het boek zal men, een maal geopend, niet meer neerleggen voor men het tot het eind gelezen heeft. Aan de zaal was niet te bemerken of de meerderheid vóófr dan wel tegen het plan ge kant was. Beide sprekers werden toegejuicht en indien het applaus aan het eind van Van. Vollenhoven's. rede tot een ovatie aan zwol, zoo zal dit wel het gevolg hiervan ge weest zijn, d.at hij de hoofdpersoon was van dezen middag en dat er van zijn geest en taal een buitengewone invloed uitgaat. Wij weten dus niet of velen voor zijn zaak ge wonnen zijn; wel is alweer in ruimeren kring belangstelling voor het plan gewekt. Dat vinden wij gelukkig, want hoewel het vaste „geloof" van Van Vollenhoven nog lang niet het onze is, toch wensehen wij van harte, dat het plan van onzen genialen landgenoot de Vredesconferentie van 1913 als een Nederlandsoh voorstel bereike. Dit kan naar onze overtuiging ons land slechts tot eer en voordeel zijn. nog geen notitie, had. Op den vraag van don tuinman antwoordde Galilei, dat op dia hoogte de „horror vacui" eindigde. Mefc zijn leerlingen Torricelli en Viviani begaf hij zich echter naar zijn studie-cel waar deze natuurkundigen den barometer uitvonden, .Ken schip, dat met vrouwen o „bemand" Is. Arbeiders als uitvinders. a De historie der uitvindingen toont een lange rij voorbeelden van arbeiders die door een doodeenvoudig toeval uitvinders wer den. Zeep b. v. werd ontdekt door cjïi wasch- vrouw aan boord van een schip, dat met olie was geladen. De olie, uit de kleeren der matrozen vermengde zich met het soda hou dende Water, en men had zeep. Vloeipapier hebben we te danken aan de onoplettendheid van een arbeider. Bij het mengen der papierbrei vergat hij de lijm. De chef, die begon met den man een flinke schrobbeering te geven, ontdekte echter, dat 't papier inkt opzoog en.... zijn fortuin was gemaakt. Voortaan fabriceerde men slechts vloeipapier. De uitvinding van den barometer is een gevolg van de opmerkzaamheid van een tuinman te Florence, die een. buis in den grond stak en zich er 'over verbaasde, dat het water niet hooger dan 10 M of 32 Pa- rijsche voet omhoog steeg. Hij deelde z'n verwondering mee aan Galilei. Men leefde toen nog in een tijd, dat men van het ge wicht der lucht en van atmosferiechen druk Terwijl de suffragettes te Londen meb bommen en petroleumkannen om haar po litieke rechten strijden, liep dezer dagen uit de Engelsche haven Boston de schoe ner „Hiram" uit, waarvan bevelhebber en equipage bijna uitsluitend uit vrouwen, al thans niet uit mannen bestaan. Het reeds honderd jaar oude schip staal onder bevel van mevrouw Georgia Oma, en de eenige man aan boord is haar echt genoot, wiens heldhaftige figuur onder het bevel zijner vrouw staat en de betrek king van eersten stuurman vervult. Mevrouw Orne. die de ,,Hiram" reeds verscheidene jaren in het bezit heeft en bet bevel over het schip voert, is volstrekt, geen suffragette in die ongure beteekenis van het woord, die 't een of ander „demon-* streeren" wil. Zij bezit grote bekwaamhe den inzake zeilsport en is een geharde zee bonk, als men deze term mag toepassen- ■op iets, zoo liefelijks als de vrouw. Met de mauDelijke equipage van haar schip kon zij echter in de laatste jaren niet goecl opschieten", hetgeen wellicht minder aan de bemanning dan aan haar zelf lag. en 7x>o ontsloeg zij, na kort beraad, alles wat ma» was aan boord, en nam louter vrouwen al matrozen, kwartiermeesters, zeuntjes", baksjongens, koks, stuurlui, enz., aan. En nu voer het bedaagde schip naar dei kust van Maine, Yereenigde Staten, om een lading hout naar New-York op te ne men. Vandaar denkt kapiteine Ome mefi een lading steenkool weer terug te keeren. Een ontzaglijke menigte bevond zich op en bij de steigers, om het uitvaren van de ,,Hiram" te zien, en teen het schip zijn anker lichtte en statig de haven uitvoer, steeg er een duizendvoudig hoera op. Me vrouw Orne 9tond op de commandobrug en gaf haar bevelen, zoo ferm en met zoo'n stentorstem, als geen man 't haar had kunnen verbeteren, terwijl de ,bevrouwin-rl de oommaudo's onberispelijk uitvoerde. Alle stoomschepen in de haven floten het zeilschip een saluut achterna, en de oudste en meest ervaren schippers verklaarden,, dat de „Hiram" zoo goed bestuurd wérd, ais waren er niJet anders dan bekwame mannen aan boord. A. FRANGK, Haart.str. 75- Leiden. Een lekkere versnapering, bijzonder voordeellg, 1% en 14 Cent per pond. Goed en Goedkoop, 4J, 9, 13, 14, 18 en 88i Cent. 7077 10 een melkslijterij, annex verkoop van kaas, boter en kruidenierswaren. Huis met tuin te koop, of te huur. Brieven letter 31. Bookh. Pfauth. Bodegraven. 7060 8 HAARLEMMERSTRAAT l96n. I Door bevoegd eeraar leasen aangeboden in BOEKÜOIJDEM Handelsrekenen, enz. Opleiding voor de practijk en alle Nederl. examens. Leegeld van af ƒ2.— per maand. Br. Bur. v. d. Blad No. 268». t. Kampen, verdelgt iu één nacht alle ratten. Onschadelijk voor buiadieren. BI) alle Dro gisten voorhanden A 30 Cents per karton. 7868 10 7079 10 11 TAN HET Electro Teclmisch Bureau. Hoofd kantoer Leiden Breestraat 28. Tel. 1327. Filiaal Jtolterdam: Tel. 3610. ft fH 0> •H FILIAAL DER Technisch Directeur, "W. HAS Leiden - Rapenburg 81. Telefoon 787. Teleioon 86 36. 7071 DO O 0 n- 1 M» CD M M D Honten Biemschijvcn van 100-1500 m/in diani. Levering uit voorraad, ruim 46GO etuks. 7072 20 COMPLETE POMP-INSTAELATIEX, (vele referentiGn.)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9