N°. 16333 Vrijdag 23 >Xeï. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste blad. Officieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. FEUILLETON. W raak, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1o regels /1.05. Iedere regel meer 0.17L G-rootere letters naai plaateruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per «reek 8 Oents i per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tijn t 1.30. Franco per post 1.35. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de artt. 5, 7 en at der Provinciale Wet en het besluit van de Gedeputeerde 'Bftaten van Zuid-Holland van 39 April 1913, No. 11, Provinciaal bla-d no. 43; Brengt ter kennis van de kies gerechtig den dat de ver kiez in g (candidaatstel- ling) van drie leden van de Pro vinciale Staten van Zui d-H o 1- 1 a n d voor het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben opDinsdagsJuni a.s., de stemming, zoo die noodig mocht blijken, op Vrijdag 13 Juni en de eventueele herstemming op Maandag 23 Juni d. a. v. dat op den dag der verkiezing (3 Juni) van des voormididags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven van candi- daten 'bij den Burgemeester ten Raadhuize kunnen worden ingeleverd; dat deze opgaven moeten inhouden de namen, voorletters en woonplaatsen der candidaten en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot dleelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geeehiedt; dat de inlevering der opgaven persoonlijk moet geschieden door een of meer perso nen, die haar hebben onderteekend en dat de tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie ver krijgbaar zijn vanaf heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leidsn, 23 Mei 1913. De Raad werd gisteren verrast met twee geschenken: een... juweelen speld en een z.g. afslag van een gedenkpenning. De eerste was aangeboden dtoor den oud- Btaatraad W. F. Leemans, namens wij len zijn zuster. Het eigenaardige hierbij was, dat deze speld indertijd aan den va der van de schenkster was cadleau gedaan door Maximiliaan van Oostenrijk, deu late- Ten president van Mexico. De afslag in zilver van een penning, die in 1714 door Rijnland aan Gerard Bicker, heer Van Swieten, ter gelegenheid van zijn 50-jarig hoogheemraadschap werd aan geboden, was een geschenk van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland. Beide cadeaux, die een eereplaats zul len krijgen in het Stedelijk Museum ,,De Lakenhal" gingen van hand tot hand bij de leden. Men vond vooral de speld met haar schitterende juweelen heel mooi, waarschijnlijk veel te mooi om in een vitri ne van een Museum te worden bewaard'. Tegenover deze aangename verrassingen stonden een paar aanvragen, die misschien een minder, prettigen indruk hebben ge maakt. Het bestuur der Practische Ambachts school vraagt ten behoeve van de cursussen voor volwassenen een verhooging der subsidie van f 1200 en de Commissie voor Plan 1913 verzoekt voor de feestelijkheden een bijdrage van de gemeente van f 3500. Gelukkig behoefde men hierop niet da delijk te beslissen, maar men zal er moei lijk aan kunnen ontkomen. B. en Ws. mogen er eerst eens op praeadviseeren. De Leidsche Koetsiersvereeniging met den mooien naam Verbetering zij ons Streven" verzoekt van gemeentewege rij bewijzen te verstrekken aan stalhouders en sleeperskoetsiers en zonder zulk een bewijs niet toe te laten, dat er werd ge mend. Het zijn volgens adressanten niet allen vertrouwde koetsiers, d'e de teugels in handen hebben (natuurlijk alleen in letter lijken zin bedoeld) en de ongelukken, die er bij onvoorzichtig rijden dikwijls ont staan, zijn aan deze ongeleerde stuurlieden te wijten. De voorzitter meende, dat men, door aan het verlangen van adressanten te voldoen, een monopolie zou scheppen, dat niet meer van onzen tijd is. Het zou alleen nog toe te passen zijn wanneer wij nog wallen en poorten hadden en allen van buiten kon den weren. Het kon echteT zijn, dat. er Raadsleden waren, die er anders over dachten en het initiatief wilden nemen tot een zelfstandig voorstel, schertste de Voor zitter, en daarom werd het adres gedepo neerd in de groote adressen-portefeuille in de Leeskamer. De eerste reeks onderwerpen der agenda werden vlug afgehandeld, al kostte de over lezing van eenige veel te langen adressen nogal tijd; evenals ook de benoemingen van ongeveer alle leden tot het nemen van zitting in de bureaux voor de stemming voor de Kamer en Statuten. De Voorzitter wenschte schertsend den heeren geluk met hun benoeming; een eer, die hen op zijn ergst vier dagen zal binden aan een stembureel. Bij het voorstel van B. en Ws., om drio boomen aan den Witten Singel voor den ingang van d'e Groenhoven-straat te vellen, kwam de hëer Botermans clementie inroe pen voor één dier boomen. Na oenig debat tusschen hem en den Voorzitter, welke der drie gespaard zou worden, wees hij als den gelukkigen aan, die, welke het dichtst bij het Diakonessenhuis staat. Toen B. en Ws. er niet aan wilden, werd er een heusch voorstel van gemaakt en daarover gestemd. B. en Ws. wonnen het pleit, maar de heer B. had toch nog heel wat leden aan zijn ziidle. Toen werd zonder veel debat een zeer belangrijke zaak, die heel wat monden en pennen in beweging heeft gebracht, be handeld Het in eigendom en onderhoud overnemen van de 3-October-straat en de daarop uitkomende straten, waarbij ook zal moeten worden overgegaan tot de demping eener sloot. Er wordt dus aan de verwarde en onhoudbare toestanden in dit kwartier e>en einde gemaakt, zeker zeer tob genoe gen van de bewoners, die er heel wat last en wee hebben ondervonden. De eigenaren van de straten en huizen, die het betalen kunnen, moeten uit den hoek komen en de gemeente zal ook nog een niet onbelangrijk bedrag er toe bijdragen, maar dan is men er ook af. De diepste oorzaak van deze misère ligt in de wijze, waarop aan bouwondernemers vergunning tot bouwen wordt gegeven, n.l. om eerst te mogen bouwen en dan de stra ten aanleggen, die daarna, als zij behoor lijk bestraat en gerioleerd zijn, door de gemeente kunnen worden overgenomen. Zoolang de gemeente met solide en be trouwbare bouwers te doen heeft, is er tegen deze regeling nietsj maar in het te genovergesteld geval kan daaruit heel wat last ontstaan. De 3-October- en omliggende 6traten zijn daarvan niet het eenige voor beeld. Er zijn nu andere bepalingen om trent de vergunning tot het uitvoeren van bouwplannen in wording, die we met be langstelling tegemoet zien. Gemakkelijk is deze oplossing niet. Stelt men al te strenge eischen, dan* houdt men den -huizenbouw tegen en dat is ook niet wenschelijk. Zoo kwa.m men eindelijk weer tot het voorstel tot den bouw der nieuwe H. B.-S. Er hingen nu aan den wandl, behalve de oorspronkelijke plannen, nog enkele an dere, waaronder ook het, in dit verband veel besproken plan-Hoorn, benevens een gekleurde teekening, waarop het uiterlijk voorkomen van het nieuwe, eenigszins ver anderde plan werd voorgesteld. Het zag er, met groen omgeving en over welfd door een blauwen hemel, uit als een schilderijtje. De heer Vergouwen zeidie, dat het leek op een hotel aan een strand- boulev&rd, maar de heer V. is geen bouw kundige. Het trof ons, dat van den kant van B. en Ws. de verklaring werd afgelegd dat het oorspronkelijk plan inderdaad al lesbehalve mooi was naar het uitwendige. Wij kunnen, om niet in herhalingen te vervallen, hier 't zeer uitvoerig debat over deze zaak niet nagaan. Wij verwijzen daar voor naar het verslag in ons blad van gis teren en van vandaag. Genoeg, dat het voorstel-Fokker c.s. de inzet van de dis cussie werd. Het vond) veel sympathie eenerzijds, al achtten do meesten den vorm niet gewenscht, omdat er te veel wordt voorgeschreven, wat men wel en niet wil; iets wat een niet deskundigen Raad aan B. on Ws. niet voorschrijven mag. Van daar, dat er nog twee voorstellen kwamen, waarin» op goedkooper plannen werd aan gedrongen zonder preciseering in onderdee- len. Ons dunkt, dat zulke voorstellen niet veel practisch effect kunnen hebben, nu B. en Ws. reeds in antwoord op een vroe ger aangenomen motie, waarin hun ver zocht werd te trachten zoo mogelijk een plan te ontwerpen van f 150,000, kwamen met dit plan. Zullen zij nu niet weer met een non possum us komen 1 De heer Reimeringen heeft het Hoornsche plan fel bestreden. Ook hij had de school persoonlijk bezocht, en er ontstond tusschen hem en den heer Fokker zelfs verschil over de vraag of enkele localiteiten er al of niet waren. Wij, die do school ook bezichtigden, gelooven, dat de heer Reimeringen hier on gelijk had. En wanneer hij opmerkte, dat de school nog niet af is, zoodat men over de kosten nog niet voldoende kon oordeelen, daar merken wij op, dat alleen nog de muren moeten worden geverfd, wat in nieuwe bouw werken toch altijd later geschiedt. De kosten daarvan zijn evenwel in die to- taalkosten begrepen, zooals ons werd mede gedeeld. De heeren Fischer, Korevaar en de Voor zitter hebben hun plan, althans een reel ruimer plan dan het Hoornsche niet zonder talent verdedigd. Er is inderdaad veel over te zeggen, dat men nu ook voor de toekomst bouwt, maar met het Hoornsche plan voor oogen zijn wij met de bestrijders nog altijd van oordeel, dat dit ook met aanzienlijk mindere kosten wel kan, en ons oordeel be rust ook niet enkel op losse gronden. De staking van stemmen over de motie- Y ergouwen, die het eerst in stemming kwam maakte plotseling aan de behandeling een einde. Men zal er in een volgende vergade ring weer over moeten stemmen. Thans ont braken de heeren Carpentier Alting, Korff en Kruimel. Do heer Korff is dezer dagen naar Indië vertrokken, de heer Kruimel is door ziekte verhinderd, zoodat in een volgen de vergadering prof. -Carpentier Alting de schaal ter eenen of ten anderen zijde kan doen overslaan. Wij vermoeden wel dat. zijn stem in de sohaal van B. en Ws. zal wor den gelegd. Trouwens, er kan tusschen twee vergade ringen nog zooveel gebeuren. De twee volgende punten, die ook nogal debat deden verwachten, werden nu ook tot- een volgende vergadering uitgesteld, zoodat de heeren betrekkelijk nog vroeg de Raad zaal verlieten. Leiden, 23 Te Gent zal van 27 Juli tot 1 Augus tus het stedenc mgres gehouden worden. Van de Nederlandsche steden vinden wij in de „Gasette van Gent" Amsterdam, Dor drecht, Leiden, Utrecht en Zutfen als deelneemsters vermeld. Heet algemeen verslag is verschenen van het in de afdeelingen van den Haag- schen Raad gehouden onderzoek van het voorstel tot grensuitbreiding, alsmede de memorie van antwoord van B. en Ws. op dat verslag. Wij onlleenen er aan, dat B. en Ws. zeg gen, -dlat maatregelen, als betreffende het wonen van ambtenaren binnen de gemeen te of bijzondere echoolgeldheffing als in Haarlem, de vestiging in de buitengemeen ten niet op voldoende wijze kunnen te gengaan bij dte materieele voordeelen, die het forens-zijn biedt Zij wijzen er op, dat een groot aantal bewoners vau de nieu were gedeelten van Rijswijk, Voorburg en Wassenaar geacht moet worden, zioh al daar te hebben gevestigd minder om die plaatsen zeiven dan wegens haar nabuur schap tot 's-Gravenhage, waar zij hun be staan vinden en welker leven zij willen medeleven. Feitelijk bekooren zij tot het verband van 's-Gravenliage. Bij het maken van heb rioleoringsont- werp ais rekening gehouden met de moge lijkheid, dat later verderaf gelegen gebie den aangesloten zouden moeten worden aan het rioolnet. Het zal eventueel noodig zijn, dat nieuwe ondergemalen gesticht worden, wanneer de verbindingsleidingen te lang worden. Het rioolnet heeft echter voldoende oapaciteit. In de vier hoofdin- riehtingen (naar Wassenaar, Voorburg, Rijswijk en Loosduinen) liggen standrioleü, waarop de vloeibare afvalstoffen dier dor pen kunnen worden geloosd, ook bij zeer aanzienlijke uitbreiding van het aantal in woners. Algemeen word het voorstel gewaar deerd Qm nagenoeg geheel Rijswijk te an- nexeeren. Een andere oplossing achtte men buitengesloten. In twee afdeelingen werd betreurd, dat niet voorgesteld werd geheel Rijswijk te annexoeren. Ten opzichte van Voorburg was men het geheel eens met B. en Ws. Evenals Rijs wijk moet Voorburg als zelfstand%e go meente verdwijnen. Aan de zijde van Wassenaar achtte men de urgentie eener uitbreiding zoo klem mend mogelijk en kon men zich met die voorgestelde nieuwe grenzen algemeen ver eenigen. De classis 's-Gravenhage, daartoe door de Synode ddr Gereformeerde Kerken aan gewezen, heeft voor de Kerken bepaald Zondag 16 November a. b. als Dankdag voor de honderdjarige onafhankelijkheid van ons vaderland. („Ned.") Heb Sangi- en Talaud-comité hield gis teren in Den Haag een feestvergadering, welke geopend werd met het zingen van Gezang 194 1 en waarin de voorzitter, dr. Callenbach, na voorgegaan te zijn in gebed! en na de aanwezigen welkom te hebben, geheeten, wees op het gewicht van de uit zending der broeders E. M. M. Ruy&ch van Dugteren en J. Tuiten als dienaars des woord en B. Berends ten Kate vroeger te Leiden als zendeling-onderwijzer. De af te vaardigen broeders ontvingen vervolgens hun instructies en teekenden en verbintenis. Het Haagscne Raadslid, de heer K. ter Laan, heeft een motie voorgesteld, uitspre kende, dat gedurende den badtijd er ook eiken avond te Scheveningen gelegenheid behoort te zijn tot het nemen van kosteloozo zeebaden. In de alg. verg. te 's-Gravenhage van den Bond Vrede door Recht," in ,,Diligen- tia", bleek dat het ledental bij den aan vang 1913, 2-100 (thans meer dan 3000) be droeg en het aantal afdeelingen van 11 tob 18 (thans 25) steeg. Blijkens het financieel verslag was er f 900 ingeteerd, doch is er nog een saldo van f 200.53}. De begrooting voor heb volgende vereeni- gingsjaar bedraagt ongeveer f 13,000 met! een tekort van plus minus f 300. H. M. de Koningin heeft aan de Ver- eeniging ,,Hulp in het Huisgezin", te De venter, f 100 geschonken voor een op to richten kinderhuis. H. M. de Koningin-Moeder deed toezeg ging van een jaarlijksche bijlage van f50 gedurende drie jaren. Na^r het ,,Dbl." verneemt, heeft de heer J. Simons, wethouder van finan ciën in Den Haag, besloten, nu hij niefc door de vrijzinnige concentratie opnieuw is gecandideerd, zich niet meer voor het Raadslidmaatschap beschikbaar te stellen, ook al mocht hem van andere zijde een candidatuur worden aangeboden. Te Voorburg had door notaris Du Rieu de veiling plaats van de van den ligger der openbare wegen en voetpaden afgevoerde (Nadruk verboden). 102) Roraain scheen op zijn hoede te wezen. Hij kende Bertignolles. Beide mannen zagen elkaar wantrouwend aan.. Het was Bertignolles als had de ander zijn bedoeling geraden. Hij nam een stoel en zette zich aan de tafel dicht bij Romain. Deze ging een schrede achteruit. Bertignolles zag hem met een vriendelij ken glimlach aan. Komaan, Romain, zei hij gemoede lijk, gij vergeet alle diensten, die ik heb bewezen. Onder ons gezegd, hebt gij een zonderlinge wijze om mij uw dankbaar heid te betoonen, beste jongen. Wat zoudt gij zijn zonder mij? Een eerlijk man. Och, wat hebt gij berouw oven het verlies van uw eerlijkheid, die toch bij de eerste de beste gelegenheid zou verdwe nen zijn,. Romain antwoordde niefc en Bertignol les ging voort: )^at ik u vroeger heb aangeboden, bied ik u nog aan: een geheel vermogen, waarvan gijzelf het bedrag kunt bepalen. Komaan, ik zal uw stoutste verwachtingen Overtreffen. Ik geef u een millioen, wan neer gij van uw plannen wilt afzien en verdwijnen. Ik weiger. Maar het is de rijkdom, dien gij daar afwijst. Om 't even. Ik ben aan armoede ge woon. En wat wint gij bij dien ruil? Niets. Gij hebt zelfs geen hoop meer, dat mijn dochter u ooit zal beminnen, want gij zijt niet zoo dwaas, om daar nog op te reke nen. Mijn dochter zal u nooit beminnen. Ik weet het. Welnu? Ik wreek mij op u, op haar, op al len. Onder het spreken had Bertignolles zijn stoel dicht bij dien van zijn secretaris ge- echoven. Hij glimlachte nog altijd. Achteloos leunde hij met zijn hand op die van den jongen man en zei gemoede lijk: Komaan, Romain, mijn jongen, denk toch eens na. Romain lachte. Och, gij kunt mij met uw zachtzin nigheid niet bedriegen; gij kunt openhar tig met mij spreken, mijnheer Bertignolles. Hij bleef bedaard zitten, als koesterde hij geen achterdocht. Heb verwondert mij, mijnheer Ber tignolles, dat gij mij aanraadt na te den ken. De man, die in staat is na te den ken, weet zich te beheersohen, en ik ben se dert lang geen meester meer over mijzel- ven. Ik leef als een krankzinnige. Ik ga recht op mijn dloel af, zondier mij van mijn weg te laten afleiden, en ondanks alles zal ik mijn doel bereiken. Ik behoef dus niet na te denken, mijnheer Bertignolles, maar gij, Gij weet, waaraan gij u bloot stelt, wanneer gij Jenny uithuwelijkt. Waarom huwelijkt gij haar dan uit? Dus uw wil is onverzettelijk? Ja. Gij wilt mijn ongeluk en dat van mijn arme Jenny? Ik wil mijn wraak. Dan wee ut Romain! Eensklaps greep hij den jongen man met de eene hand bij den pols, terwijl hij met die andere zijn dolk te voorschijn haalde. Romain was echter op zijn hoede. Hij had Bertignolles van het eerste oogénblik af gewantrouwd. Met één sprong was hij overeind en on verwacht ontving Bertignolles zulk een hevigen stoot tegen de borst, dat hij Ro main losliet en achterover tuimelde. "Ver volgens schoof Romain, die tegen den muur stond, de tafel tusschen hem en Bertig nolles. De oogen met bloed doorloopen, het schuim op die lippen, gelijk een hongerig roofdier, stond Bertignolles op en wilde zich weer op Romain werpen. Deze stond hem kalm af te wachten, had een revolver op hem gericht, met den vinger aan den trekker gereed, om vuur te geven. Nog een stap en gij zijt dood. mijn heer, zei hij bedaard. De toeleg van Bertignolles was mislukt, Hij viel zwaar op een stoel neer, met de oogen op Romain gericht. Zijn wilskracht behield die overhand op zijn woede. Zijn gelaat werd weer kalm. Hij wierp zijn dolk weg. Mijn beste jongen, zei hij, ik vraag u vergiffenis voor een oogénblik van drift-. Noemt gij dat een oogénblik van drift? vroeg Romain spottend. Hij hield zijn revolver op hem gericht. Gij weet, mijn jongen, men is niet altijd meester over zichzelf. Wanneer ik u had laten begaan, dan zou ik op dit oogénblik dood! zijn. Misschien, mijn jongen, ik wilde u maar bang maken. Je kwam gewapend hier en al uw maatregelen waren zorgvuldig genomen. YVelneen, mijn jongen, welneen, ik heb mij door mijn toorn laten meesleepen, dat h alles. Hoe kunt gij gelooven, dat ik u had willen vermoorden? Ik geloof het niet. Zoo is het goed. Ik ben er zeker van. Gij vergist u, mijn waarde. Genoeg huichelarij, mijnheer Bertig nolles. Ik ken u evengoed als gij mij kent en bij mij kunnen uw leugen^ niet slagen. Gij zijt hier gekomen met het doel mij te dooden. Gij hadt uw dolk getrokken in uw zak. Gij hadt u zelfs vermomd om dit huis binnen te gaan, want daar liggen uw pniik en uw valsche baard, die gij onder onze worstelifng verloren hebt Ditmaal antwoordde Bertignolles niet. Hij was ontmaskerd. Hij had zijn mees ter gevonden. Gij weet, dat ik u zou kunnen doo den, zei Romain, terwijl hij zijn revolver nog altijd op hem gericht hield. Dood mij d!an, maar spaar Jenny. De ellendeling vouwde de handen. Ja* dloodt mil. want ik heb iou willen dooden, maar ik bid u, wreek u niet op Jenny, die onschuldig is, dat weet gij. Laat dat kind haar liefde, haar geluk. Wreek u op mij, want ik heb al dat kwaad be rokkend en zij niet, zij is eveneens een slachtoffer. Neen, neen, verneder u niet door te smeeken. Gij hebt geen medelijden met mij gehad, teen ik smeekte, ik zal ook geen medelijden met u hebben. Romain Alles wat gij zult zeggen is nutteloos. Ik wil, -dat het huwelijk zal verbroken worden. Stemfc gij daarin toe, ja of neen? Wanneer ik dat huwelijk verbrak, zou ik Jenny dooden; ilk kan mijn kind toch niet dooden, ik kan haar niet ongelukkig maken. Gij weigert? Ik weiger, neem mijn leven. Dat wil ik niet, ga heen. Dus, Romain, niets kan u verteede ren? Niets, zelfs niet een glimlach of de tranen van Jenny en toch weet gij, hoe ik haar bemin. Bertignolles stond op. 't Is goed, sprak hij, dan zal ik mij ten minste tot het einde verdedigen. Dat is uw ^echt, zei Romain spot tend. Maar laat mij u een raad gevent Yerdedig u beter dan gij het zooeven hebt gedaan. Bertignolles ging langzaam heen. (Wordt ▼trvolgd)*

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1