N°. 16331 Woensdag 31 Mei. A0. 1913, <§eze dOcarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". De Kamerverkiezingen. Kunst, letteren, enz. PKIJS DDK ADVERTENTIES: Tan 1o regels /T.05. Iedere regel meor /0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine tivertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eijn t 1.30. Franco per post 1.65. Dit nummer, dat morgen verschijnt, be vat als voorplaat een portret van GHjsbert Karei, Graaf van Hogcndorp, di,e in 1813 den grondslag voor do nieuwe Staatsrege ling ontwierp. Aankomst van Prins Wil lem to Scheve nin gen op 30 November 1813. -Laatste opname van het Spoansche Ko ningspaar. Po Koning van Spanje te Parijs, met twee foto's. Het nieuwe Mu seum te Haarlem. Een kiekje van de afbraak van het gebouw, waarin •vroeger het Ministerie van Binnenlondsohe Zaken gevestigd was. De Universiteitswedstrijd aan do Zweth, met drie foto's. Alge- meene vergadering van het Nederlandscho JEtoode Kruis. Laatste opname van de be roemde Amerikaansche danseres Isidore Dun can en haar beide kinderen, die op zoo tragische wijze te Parijs, bij een automobiel- ongeluk, om het leven kwamen. De. bak- kersstaking te Parijs, met twee foto's. Bezoek van H. M. de Koningin aan de. Ten toonstelling „De Vrouw 18131913". Onze Bolgewassen, met vijf foto's. De 127ste Vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Humor-pagina. Leiden, 23 fees. Na afgelegd examen ia als leerlinge tot het Kon. Conservatorium in Don Haag toegelaten mej. M. Olivier, voor violoncel. Zij was leerling© van den beer A. Yeljeur Jr., te Leiden. Het programma van de bijeenkomsten, feestelijkheden, uitstapjes, enz., aangebo den aan de leden van het algemeen be stuur van den Internationalen Vrouwen raad, beVat o. a. voor heden een bezoek aan Leiden (Lakenhal, Musea, Volkshuis, enz.) voor Vrijdagochtend weer oen bezoek aan Leiden. Te Haarjem zijn als onderwijzeres ge slaagd de damc3 S. W. Wostrik en C. G. de Wit, van hier; te 's-Gravenhage mej. D. A. Abel, te Rijswijk. Benoemd is tot hulptelefonist te Noordwijk-aan-Zee de kantoorbediende J E. Stein te Warmond. Verplaatst zijn de commies P.T. 3die kl. F. A. de Klerck, van Leiden (postkan toor) naar Amsterdam (telegraafkan toor); de klerk P.T. 2de kl. P. Brouwer, van Kralingsohe veer naar Warmond. De verplaatsing van den commies P.T. 2de kl. P. J. Meerburg., van Leiden (post kantoor) naar Rotterdam (telegraafkan toor) zal ingaan 16 Juni in plaats van 16 Mei. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van cle Vereeniging tot oprichting en instandv houding eener school met den Bijbel voor de gemeenten Stompwijk en Veur, te Leicl- schend'am. Op het tweetal voor pred. bij de Geref. Kerk te Zuidwolde (Gron.) komt voor ds. D. Fleurke, te Ter-Aar. Tot eerelid van de Vereeniging Men sch lie vend Hulpbetoon" onder de zin spreuk „Naastenliefde", in Den Haag, is benoemd zuster J. A. Oudshoom, particu liere verpleegster, ter erkenning van de groote diensten, door haar aan de Veree niging bewezen. In „Eudokia", te Rotterdam, waar hij sedert eenige dagen verpleegd werd, is na een kortstondige ongesteldheid ds. H. H. Veder, oudste predikant bij de Geref. Gem. te Rotterdam, overleden. In Den Haag is overleden de heer H. Nanning, die zich op het gebied van pharmacologie naam verwierf en zijn fa briek van geneeskrachtige chemicaliën en preparaten kn de Poten tot grooten bloei en bekendheid ook in het buitenland wist op te voeren. Gisteren heeft het Provinciaal Comité van anti-revolutionnaire kiesvereonigingen in Zuid-Holland in restaurant Looe te Rot terdam een bijeenkomst met afgevaardig den gehouden ter bespreking van de a. s. Statenverkiezingen. Er werd ook een openbare vergadering in de groote Nutzaal gehouden, toeganke lijk voor alle leden van antirevolutionnaire kiesverenigingen in Zuid-Holland, waarin ds. C. W. J. van Lummel, uit Zuidland, een rede hield met het onderwerp: „Hol land groeit weer!" De vergadering was zeer slecht bezocht. Pe federatie van de S.-D. A.-P. in het district Bodegraven heeft besloten, zoo mo gelijk, deel te nemen, aan de Staten-verkie- zinger en stelde daarvoor den heer Rose- b^-- van Bodegraven candidaat. („Volk") De heer A. Blankesteijn, burgemeester van Harmeien, heeft bedankt voor de can- dida-tuur voor het lidmaatschap der Prov. Staten, in het kiesdistrict IJselstein, hem aangeboden door 'n groep Chr.-Hist. kiezers. De antir. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Gorkum, beeft besloten voor het aftredend lid mr. V. G. A. Boll (lib.) en voor de vaoature-mr. N. C. de Gijselaar twee oandidaten t© stellen, en daarvoor aan do central© kiesvereeniging voor te dragen den heer J. W. Mekking (antir.) Besloten werd een plaats open te laten voor een Chr.-Hist. oandidaat. („Stand.") Naar „De Ms.bode" verneemt, zal door het oud-Kamerlid, den heer Staal man, te Etten-Leur een onderzoek wor den ingesteld naar heerschende toestanden op het gebied van gedwongen winkelnering aldaar. Door de benoeming van mr. Aug. Sa- velberg, te Maastricht, tot lid van den Hoo- gen Raad der Nederlanden is er een vaca ture gekomen als rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht. Naar men uit parlementaire kringen aan „De Tijd" schrijft, moet voor de aanvulling dezer vacature zeer ernstig in aanmerking komen mr. Frans Janssen, advocaat-procu reur te Maastricht, plaatsvervangend rech ter, lid der Tweede Kamer Bij een even- tueele benoeming tot rechter in de arr. rechtbank te Maastricht zou mr. Janssen, naar het blad van gezaghebbende zijde meent to kunnen mededeelen, het Kamerlid maatschap niet langer ambiëren. Reeds nu worden namen van personen genoemd, die een oog slaan cp den even tueel vacant komenden zetel. Men meldt ons uit Amsterdam, dat tot secretaris van het Nationaal Arbeids secretariaat is benoemd de heer C. E. Tel- ders, uit Amsterdam. Gistermiddag is hot Rot-terdamsche --aadslid dr. D. P. Hoyer te -Zeist van een. paard gevallen en bewusteloos blijven liggen. Hij is naar.het ziekenhuis gebracht, waar hij voorloopig ter verpleging is opgenomen. Ingediend is een wetsontwerp tot- ver heffing van de Rijks Hoogere Land-, Tuin en Bosohbouwschool te Yfageningen en vau de v eeartsenijsohool te Utrecht tot liooge- scholen. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, be staat bij de Amsterdamsche Zionistische stu denten het voornemen in den loop van het volgend jaar een gemeenschappelijke reis naar Palestina te ondernemen. HAZERSWOUDE. Eerige Zigeuners, die meti hun woonwagens door deze gemeente gingen, schenen er treurige begrippen van het mijn en dijn op na te houden. Bij het doen van inkoopen, meestal zonder betaling, traden zij zoo brutaal op, dat zij goederen, die voor de hand lagen, meenamen cn zo zelfs uit de handen der verkoopsters trokken, om er dan van door te gaan. Onder politic- geleide zijn zij uit onze gemeente verwijderd. Bij den landbouwer W. B. Bontje, al- -hier zijn 31 bijenkorven geplaatst, waarin "zich ongeveer anderhalf millioen bijen be vinden, welke zioh te goed doen aan liet bloeiende oliezaad, in de onmiddellijke nabij heid der woning. Eigenaardig is liet, dat nijvere volkje 's morgens te zien uitgaan, om dan 's avonds rijkbeladen terug te keo- ren. HILLEGOM. De vrouw van een dorpsge noot nabij de kalkovens viel gisteren in den kelder en bieof een halfuur buiten kon nis. Daartoe bleef het ongeval gelukkig bepaaldmaar een huisgenoot was er zóó van verschrokken, dat deze minstens drie kwartier buiten bewustzijn verkeerde. De „Harmonie", alhier, bracht gister avond een serenade aan een van haar leden, die zijn huwelijksfeest vierde. NOORDWIJK. De kiezerslijst wijst Dan 1325 kiezers voor de Tweede Kamer (in 1912 was dit 1243), 1323 voor de Staten (1912: 1223) en 1257 voor den Raad. (In 1912 was dit 935). TER-AAR. In de door de ingelanden van den Uit-eindschen- en Middelpolder gehouden vergadering is besloten met groote meerder heid van stemmen tot machinebemaling en den bestaanden molen aan den Aardam te doen afbreken. Het ligt in de bedoeling, dat de machinale 'bewerking met September van dit jaar aanvangt. Lasten per H.A. voor 1913 bedraagt f 4. Rekening 1912 f 1011.55 ontvangst, f872.69 uitgaaf. Begrooting 1913 f 1738.46 ontv. en uitg. Rekening droogmakerij f 87.87 ontv. en f75.44 uitg. Begrooting 1913 f 78.7S ontv. en uitg. De aftredende voorzitter, de heer W. T. Visser, is herkozen. WADDINXVEEN. Tot Heemraad van de polders Achteraf en Putten is benoemd de heer D. J. Oudijk, in plaats van den heer J. de Zwart, die voor deze betrekking had bedankt. Tot lieden is de som van ongev. f 840 bijeengebracht voor den bouw eener nieuwe Geref. Kerk. Door den heer Kruidering, hoofd der openb. sohool aan de Brug, ia eervol ont slag aangevraagd tegen 1 Sept., door den heer Hanegraf, onderwijzer aan diezelfde school./ tegen 1 Juli en door mej. Vogel, onderwijzeres aan die sohool, tegen 1 Sept. WARMOND. Gistereu had alhier onder groote belangstelling, de ter.aarde-hestelling plaats van het stoffelijk overschot van den zoo treurig om het leven gekomen Leidsohen student, den heer V. Op verzoek der familie zal echter het stoffelijk overschot weldra op de begraafplaats „Rhynhof", te Oegstgeest, worden bijgezet. ZOETERWOUDE. De van kracht gewor den kiezerslijst bevat de' namen van 780 kiezers voor de Tweede Kamer, 785 Voor de Prov. Staten en 642 voor tien Raad, aldus verdeeld over stemdistrict I 409 voor do Tweede Kamer en do Prov. Staten fen 308 voor den Gemeenteraad; over stomdistrict II 377 voor de Tweede Kamer, 376 'voor de Prov. Staten en 334 voor den Gemeenteraad. dO-jarig bestaan dor Vereeniging „Vergunning", nfdeeling Leiden en Omstreken. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, werd het tweede lustrum van de afdee- ling Leiden en Omstreken der vereeni ging „Vergunning" met opgewektheid gevierd en de vele vreemdelingen, die van heinde cn ver waren overgekomen, waren zeer getroffen door het gastvrije onthaal, dat hun van do Leidsche col lega's ten deel viel. Aan het diner in „In den Vergulden Turk" heersclite vooral een zeer opge- wekle geest; menige dronk werd er uit gebracht. Op de „soïróo amusante," des avonds in de Stadszaal was de aanbieding van den banier door eon diames-comite wel het meest treffend moment. Mej. W. M. Feitkamp; bood hetschoo- ne, kostbare vaandel met een keurige loespraak aan. Het werd bij monde van den voorzitter, den heer A. C. M. van Noort, onder hartelijke dankbetuiging aanvaard en do gehcele vergadering beze gelde de woorden van den voorzitter aoor het aanheffen van een toepasselijk „Banierlied." Deze plechtigheid werd 'gevolgd door een schitterend tableau. Onder muziek, zang en voordrachten ging de avond snel voorbij en was het uur voor hel bal, waannede de feeste lijkheden werden besloten, aangebroken vóór men er aan dacht. Onze Yolksspeeltainen. De vereeniging „Volksspeelluinen", die in den eersten tijd van haar bestaan, evenals elke nieuwigheid, nog wel eens tegen vooroordeelen had te strijden, mag zich thans in^ de sympathie verheugen, welke zij verdient, vooral ook in de krin gen, waaruit -zij de knapen en meisjes ontvangt. Op 6 Mei werd de gelegenheid tot spe len op het terrein aan den Zocterwoud- schen Singel weder geopend en het be zoek was zoo groot, dat moest worden besloten voorloopig om de andere week bij beurten jongens en meisjes toe te la ten. Behalve gelegenheid voor v r ij s p e 1 (stelten, hoepels, tonnen, zandbak, spring touw; op Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag, zrjn. er nog 8 jongens- clubs onder leiding van bevoegde onder wijzers, waarvan 4 op den speeltuin aan den Zoeterwoudschen Singel en 4 op schoolspeelplaalsen, door B. en Ws. daarvoor afgestaan. Een voordeel van deze laatste is, dat daardoor in verschil lende deelen der stad spelgelegenheid is. Er zouden nog veel meerdere clubs kun nen worden opgericht. Bij de kleinen is de lust er wel, maar het ontbreekt nog aan leiders. Komt, jonge mannen en vrouwen, die iels voelt voor de opvoeding van het volkskind, meldt u voor dat mooie werk aan bij de secretaresse, mej. W. Greven, die _u gaarne daartoe inwijdt. Wanneer u aan liefde voor het volks kind eenigen tact paart om de knapen en meisjes te leiden, zult gij het werk prei tig vinden en de liefde en do aanhan kelijkheid verwerven van de door u ge leide kinderen, die u er in later jaren nog dankbaar voor zullen zijn. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht en Beheer over de Rijkskweekschool voor Vroed vrouwen te Amsterdam: dr. C. E. Schre- ve, hoofdbestuurder-secretaris van de Ncderlandsche Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunde te Amsterdam is E. Luden, te Hilversum, aangewe zen als lid, tevens voorzitter, van het bestuur der vereeniging Stad én Lande van Gooiland; is met ingang van 1 September 1913 aan J. Bloksma Pzn., op gijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.-H. B.-S. te Meppel is met ingang van 1 September 1913 benoemd tot leeraar aan de R.-H. B.-S. te Gonda: S. van Heijningen, thans tijde lijk leeraar aan die school; is met ingang van 1 Juni 1913 be noemd tot secretaris van den Armen raad te Middelburg: A. Th. A. Wagtho, aldaar; is voor het tijdvak van 1 September 1913 tot 'en met 31 Augustus 1914, be noemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Gouda: dr. J. H. van Burkom, tijde lijk leeraar aan die school; is mèt ingang van 1 September 1913, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Den Helder, P. Vos, thans tijdelijk: leeraar aan die school. Do A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Alkemade besloot de R.-K. oandi. datuur-Van Wiohen bij de a. 8. kamerverkie- gingen in het district Haarlemmermeer kraohtig te steunen. De kath. kiesvereeniging in Amsterdam VII heeft besloten den heer Middelberg (anti-rev., aftr.) oandidaat te stellen. Ook het centraal bestuur der R.-K. kies vereeniging te Zutphen heeft de oandidatuur van den heer Snoeck Henkomans, candidaat der christ.-historisohen overgenomen, zoo dat deze thans de candidaat van de recht- sche partijen in dit district is. Mr. Bichon van IJsselmonde heeft de hem door do chr. hist, kiesvereeniging t© Ommen aangeboden oandidatuur aangeno men. Conservator vanTeylers Museum. In de plaats van den heer J- F. Hulk, ie, naar de „Haarl. Ct." verneemt, tot conser vator van Teylers Museum te Haarlem be noemd de heer H. Buisman, portretschilder te 's-Gravenhage. Wat Cyrano de Bergerac braoht. Voor letterkundigen in een klein land, dat hen als zoodanig niet kan laten leven, moet het wel om van te watertanden zijn bij het vernemen van wat een kunstwerk als „Cy rano de Bergerac" den schrijver heeft opge bracht. Van de duizend opvoeringen, die te Parijs plaats hadden, zou Edmond Rostand 600000 frank hebben bekomen, terwijl 2000 opvoeringen in de provincie hem 850000 fr. opgeleverd hebben. De uitgaven van het boek zelfs dat bij honderdduizenden verkocht werd zou hem een millioen fr. hebben op gebracht. Voegt men daarbij nog het half millioen, die de opvoeringen in de vreemde opleverden, dan komt men tot een be drag van ongeveer 2^ millioen. Een Duitscher heeft 100,000 Mark gebo den voor het hoofdaltaar in de kerk te Zed- dam bij Bergh. Het is niet de eerste maal, dat er veel geld voor geboden is, maar steeds tevergeefs. Opgave va» personen, die zich te Leiden hebben gevestigd, W. C. Ruys en gezin, Oranjegracht &5 A, meubelmaker. 8. A. J. van der Stok en gezin, Lange Mare 30. A. de Vrind, Wittelaan 18. M, Heymans, Hoogewocrd 103. A. Link en gezin, Lok horst straat 22, voe ger. H. G. Kleingeld, Korte Mare 18 A, klee dermaker. L. C. .de HaasBergsma en gezin, Zoe- terw. Singel 83. W. C. Ottow, Papengraoht 8 P. C. J. Boudier, Rapenburg 115. A. P. Geratel en gezkn, Rijn- en Sohie- kade 28, kantoorbediende. J. Buisman, Nieuwe Rijn 43, bakker. L. Simonse, Diakonessenhuis, dienstbode» P. C. Taconis, Haarlemmerstraat 92, of ficier der artillerie P. G. van Es, Oude Singel 138, rijks beambte. J. Janse en gezin, Wernerekof 2. J. H. Th. Schroder, Nieuwe Rijn 42, dienstbode. M. Padmos en gezin, Oude Rijn 146 A, commies '6 Rijks belastingen. P. S. de Groot en gezin, Rembrandt- straat 24, bloembollenkweekersknecht. D. J. Retel en gezin, Boerhaavestraat 18, wagen poetser. J. H. W. van Ophuijsen, Plantsoen 55, art.g. C. van de Rest, Heerensteeg 4. J E. O. Krantz en gezin, Vorl. SophSa- etraat 3 A. A. II. van Gemert en gezin, Langegracht 55, schippersknecht. H. van Tol, Acad. Ziekenhuis, verpleeg ster. Wed. Pijl en gezin, Schelpenkade 37. H. C. Rouffaer en gezin, Oegstgee&ter- laan 2, kapitein infanterie. J. A. Blankwaardt, Stationsweg 35 A. H. Vermeulen en gezin, Vliet 33, koetsier J. G. de Man en gezin, Lango Hansen- straat 34, machinist S.-S. Gemeenteraad van Hillegoro. Voorzitter: burgemeester Wentholt. Afwezig de hecrcn P. H. van Wavoren, H. A. van Waveren, R. A. van der Sohooti en R. V. van Za.ntcn. Bericht is ingekomen, dat de beer I>« Wentholt weder benoemd is tot bur gemeen ter dezer gemeente. De wethouder Lammcrse feliciteert den Voorz. met zijn herbenoeming, wat de Raad met applaus begroet. Hij hoopt, dat de Vocirz., zijn 25-jarig jubileum over 6 jaar hier nog vieren mag als burgemeester. Goedgekeurd wordt een wijziging der bei. grooting 1913, tot feen bedrag van f 26,000, noodig geworden door boringen, enz. voor de te stichten waterleiding. Tot leden der comm. tot wering van school-* verzuim werden benoemd de hoeren T. Engel Pzn. en J. J. A. van der Starre. Art. 27 der alg. politieverordening werd gewijzigd cn wel zoo, dat dit thans zal luiden Het is den èigenaars, houders of hoedeij van honden verboden: a. om hun honden ad ders dan geleid aan ketting, koord, riem of ander middel tot vasthouding op den open baren weg t.e laten loopenb. om hun honden; op liet veld van een ander te laten komen, tenzij do eigenaar of gebruiker van den grond daartoe vergunning heeft gegevein. Onverminderd de strafbepaling op de ovër* ireding gestold, zullen honden, die in strijd met dit artikel meer dan bij herhaling op den openbaren weg of op het veld van oen ander worden aangetroffen, door of vanwege de politie kunnen worden opgevangen em af^ maakt. Goedgekeurd werden verslag on rekening gasbedrijf 1912. De hoer Guldcmond had liever gezien, dat de loon en der gasfabriek, werklieden wat meer verhoogd waren. Die lieden void ionen niet genoeg, naar dat hun werk is. Spr* stelt voor in 't vervolg deze stukken ba laten drukken. Aldus besloten. De Hillogomsche Harmonie-kapel had f 300 subsidie gevraagd voor één jaar cn gebruik van den Hoftuin. B. cn Ws. noemden een; dergelijk subsidie te hoog en wenschtcn den Hoftuin niet af to staan. Nader waren zij echter op hun voorstel teruggekomen cn nu wilden zij wel plaatsing van do tent op deïx Hoftuin, doch sluiting vau den tuin, gedu rende de concerten. Do heer Toppet stelde f 150 subsidie voor en voor do rest zooals B. en Ws. voorstelden. Aldus besloten. De Ilillegomschc Harddraverij-vereen, had voor haar in do tweede helft van September te houden harddraverij gebruik, gevraagd van de Van-den-Endelaan. De meerderheid van B. en Ws. was er tegen, omdat bescha* diging van hot natuurschoon werd gevreesd. De Vereen, had daarvan gehoord cn liii nam zij hij nader schrijven alle verantwoor ding op zich en beloofde zij alles in den staat," waarin liet gevonden was, weer op to leveren. De Raai ging op het verz.oek in, mits geen toegangsprijs zal worden geheven op do laan van af h?b Huis ter Laan tot: de woning van den heer Guldcmond. Do Commissaris der Koningin had bericht, dat de Rijksweg voortaau niet meer benut mocht worden voor het plaatsen van kermis kramen. De Raad wees daarom als kennisu terrein aan het Zuidwestelijk deel der Van den Ende-laan en het onbcplante deel den Wilholmina-laan. De looncn der gemeente-werklied on wer den verhoogd en gebracht: voor S. WaTmeïv dam op f 13P. dc Geus op f 11.50; W- Aangeenbrug op f 12C. N. Koopman op f 12en P. Alders op f 11.50, met afschaf-» fing der jaarlijksche gratificatie. Hierna kwam aan de orde; de aangor den missive van B. cn Ws. van Bareudrecht, inzake bezoek commissie waterleiding. De heer Heemskerk stelde voor, dit sclu-ijr ven maar voor kennisgeving aan te nemen.- Het feit ligt er en jde Raad kan z,. i. nieti beter doen. Aldus besloten. i Do heer Heemskerk verligt de aandacht op een sloot bij de remise. 4 B. en Ws. wordt een blanco-krediet toego- staan om dit zaakjo'te verbeteren. Do heer Topper vraagt of het goen tijd» wordt dc boomen langs den Loostcrweg op to snoeien. Allerwegen wil men breede wegan en, deze weg wordt steeds smaller. De Voorzitter zegt een onderzoek too. Do Raad. ging hierop in comité ter be4 handeling van de kohieren schoolgeld, straat- en rioolbclasling en belasting op de honden*

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1