Mantels, Kostumes, Blouses. Japonstoffen, Lingeries, 1 Gekl. Katoenen. Prei IlllEUS» A. M. VAN ZWICHT, Breestraat 126 VICHY Boek- en Kunsthandel Men zie de Etalage. HOTEL INTERLAKEN - IfiTERLAHF Heden: Luxe-Postpapier en Cartes de Correspondence. SEIZOEN VAN 15 MEI TOT 30 SEPTEMBER No. 16328. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 17 Mei. Tweede Blad. Anno 1013, Uit de „Staatscourant". Bljke so5*te3rmg. Oeregeld Nouveautés. Uolland-Ganada Hypotheekbank. a/i. Ê-ioheweg. Grooten Tuin. Lift. Restaurant. Gerenommeerde Keuken en Kelder. Kamers vanaf 3 tot 5 Frs. Pension vanaf 8.50 tot 12 Frs. E. HiRSCHI, Eigenaar en Directeur. Lezing van Woensdag 21 SHei a. s., Tot 1 Juni zullen in gedeelten worden opgeruimd de navolgende Artikeler Boekwerken en Prentenboeken (tegen den halven prijs) worden de geheele maand opgeruimd. Vergelijkende Aardrijkskunde f* 4* Wereldberoemde Alkalische Bronnen vaneen FR ANSCHEN STAAT Minerale Baden. Douches, Koolzuur- Heete lucht- en Stoombaden; Zuurstof-Inhalatie; Massage; Electro-therapieMecanotherapie SCHITTEREND CASINO HOTELS EN PENSIONS van af 3 tot 10 gulden per dag. 9 hs „Mathesis Scientiarum Genitrix." (iris ter avond had in de Kleine Stadszaal 3.d 128ste al gemeen e vergadering plaats van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Go- Pi trix", die behalve door het bestuur en de leden van het Genootschap ook werd. bij gewoond door den burgemeester en den wet houder, .den heer J. A. Bots, bene vens door den direotenr der Practische Am bachtsschool en vertegenwoordigers van ver- Bchillende vereenigingen. Nadat de voorzitter, prof. dr. W. de Sit ter, de vergadering had geopend, werd door de oom missie voor het nazien der rekening fen verantwoording over het afgeloopen jaar bij monde van den heer Sypkons vers-lag "uitgebracht, waaruit bleek, dat voor do afd. A de inkomsten hebben bedragen f 18,189.75 met een nadeelig saldo van f 1101.92 en voor de afdeeling B. Electro techniek f 3988.-12, met een nadeelig saldo van f 88.42. Tot bestuursleden werden herbenoemd mjej. A. G-roll en mr. H. A. Sypkons, terwijl in d8 plaats der aftredende en niet-her kiesbare leden, de heer-en J. van Dam en P. Hoogen- boom, werden benoemd de heeren N. W-. van Doasburgh en M. van Wamelen. Hierna werden ook de leerlingen binnen gelaten en hield de voorzitter de gebrui kelijke rede, dia met "aandacht werd gevolgd en herhaaldelijk werd. toegejuicht. Wij ont leen en daaraan het volgende: In het personeel der leeraren hebben dit jaar nog al mutaties plaats gegrepen. Do heer Kleinbentink zag zich door zijn benoe ming tot assistent aan de Poli technische Hco- gasehool genoopt ontslag to nemen. In zijn plaats werd benoemd om do lessen in de con structieleer te geven de heer Wolfensperger, terwijl met den aanvang van den w-inter cursus de hoer Wagner benoemd werd om les te geven in de stoomwerktuigkunde. Na het vertrok van den heer WolfenspergeP 'heeft de 'heer Wagner than3 ook de leasen in do constructieleer op zich genomen. In September verkreeg do h-oer Van den Berge op zijn verzoek eervol ontslag we gens lioogon ouderdom. In zijn plaats werd benoemd do heer Cal jé. Door eenigo kleine wijzigingen in de verdoel!ng der uren werd bij deze gelegenheid tevens een verbetering doorgevoerd, waaraan de behoefte reeds lang geveeld was; het onderwijs in de wiskunde in de lagere klassen werd nu n.l. geheel iu' één hand gebracht. Heeds nu zijn de gun stige gevolgen hiervan te bemerken, en de toewijding, die de heer Caljé reeds getoond heeft,, doet ons vertrouwen, dat het hem zal gelukken dit onderwijs langzamerhand tot een hooger peil op to voeren en liet te maken tot een degelijben grondslag voor de daarop .te baseeren studiën der hoogere klassen. Om de lessen te geven, die door het op treden als directeur van den heet Vermaas waren opengevallen werd benoemd de heer Otto. Niet lang na de zomervacantie werd de hoer Tuyn ongesteld, in zijn lessen werd tijdelijk voorzien door den heer Feenstr.a Kuy- per. Tot onze groote spijt zag de heer Tuyn zich genoodzaakt met ingang van 1 April definitief ontslag aan te vragen, hetwelk hem eervol verleend werd. De lossen in de natuurkunde en de prao- tische oefeningen zullen in het vervolg door den heer Visser worden gegeven, terwijl de lessen in do werktuigkunde gedurende den zomercursus tijdelijk door den heer .Wagner zullen worden waargenomen. De heer L. Mak verkreeg op zijn verzoek eervol ontslag wegens zijn vertrek naar Zwolle. In zijn plaats werd de heer Steffe- laar benoemd. Als assistent bij het werk tuigkundig- en maohineteekenen, werd aange steld de heer Eichhorn. Tot amanuensis werd bonoemid de heer Eswilder, die echter spoedig weer bedankte, waarna benoemd werd de heer Vonders. Nog een verandering in het loerarenperso- neel moet vermeld: liet wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd aan den heer De Vries verleend- eervol ontslag. De heer Do Vries is wel is waar nog jong van hart, en heeft in het afgeloopen jaar- zijn jeugdigen ijver en veerkracht nog overtui gend bewezen door het groote aandeel dat hij had in da inriohting der nieuwe tooken- zalon, maar het pensioenreglement is onver bid-del ij k. De zomercursus werd aangevangen met 437 leerlingen tegen 393 in het vorig jaar. Voor hefc examen van leerling-monteur slaagden 22, voor theoretisch-monteur 17, voor hot eindexamen 5de klasse 39, voor beschrijvende meetkunde en perspectief 11 en vcor bouwkunde 3. Dc uitgaven gaan steeds vcort aan te groeien. Tegenover deze geleidelijke aangroei ing van uitgaven staat wel een geleidelijke toename der inkomsten aan schoolgelden, maar deze is op verre na niet voldoende om! het evenwicht te bewaren en moet dus van tijd tot tijd door een sprongsgewijze aan- greeding worden te hulp gekomen. In het afgeloopen jaar heeft zulk een sprong plaats gehad. De gemeente, het Rijk en de Provincie willigden het verzoek tot subeidieverhooging in. Ten gevolge hiervan is het te verwachten, dat het nadeelig saldo van de rekening, dat in do laatste jaren'telkens aangroeide, in de eerstvolgende jaren zal gaan afnemen;. Vcorloopig is echter, door- de buitengewono uitgaven voor de inrichting dor nieuwe tee kenzalen bonoodigd,deze afname niet zoo snel ais het bestuur gehoopt had. Als geschenk ontving het Genootschap dit jaar verschillende monsters van bouwmate rialen van de firma's: Gebrs. van Hoeken te Jutphaa-s, J. van Hulst te Harlingen, Sclialy en Bjekker te Dordrecht, Steenfa briek „Udenhout" voorheen Weyer .Co. te Udenhout, Gebrs. Teeuwen te Tegelen, N. V. Bouwmateria.lenha.ndel Steenoord", voorheen Gebrs. Landuidt te 's-Gravenhage. Verder van de firma Hartmann en Braun te Frankfort a. d. Main een frequentiemeterr met eikenhouten statief en een Ampèremeter. De hartelijke dank van het Genootschap zij den milden gevers gebracht. Van oud-leerlingen ontving het f 50 om! te voegen bij de rente van het fonds voor het aanschaffen van studieboeken. Ook hier voor onze hartelijke dank. Ook deed de voorzitter ©enige mededee- 1 in gen uit het eerstdaags te verschijnen, rap port van de commissie voor reorganisatie. In de vroeger reeds gevestigde meening is de commissie nog versterkt geworden, n.l., dat niet moet worden getracht in de plaats van Mathesis een nieuwe instelling te schop pen, hetzij dan een Middelbare Technische school, hetzij iets anders, maar dat Mathesis, dat door zijn voortdurenden en steeds toe- ncmenden bloei toont overvloed van levens kracht te bezitten en een plaats in te 'nemen juist waar het noodig is, da-t Mathesis zijn eigen karakter moet behouden en alleen in dezelfde richting waarin het steeds zich heeft ontwikkeld, moet voortgaan zich te ontwik kelen. In de voorstellen der Commissie zouden dan ook de vijf eerste klas©en, op kleine verbeteringen na, zooals die ook nu voort durend als de gelegenheid ziob voordoet wor den aangebracht, vrijwel onveranderd blij ven. Alleen het teekenonderwijs zou 'waar schijnlijk oen ©enigszins dieper gaande reor ganisatie moeten ondergaan. Hierbij zou zich dan aansluiten, behalve de reeds bestaande cursus voor electrotechniek, een ouirsus in bouwkunde en waarschijnlijk een cursus voor waterbouwkunde. Bij het inrichten van het programma voor het onderwijs in deze cur sussen, waarvan de eerste in verband ge bracht is piet het reeds bestaande diplomji voor perspectief en beschrijvende meetkunde, zoude het oog moeten worden gehouden op de verschillende diploma's, die door de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst worden verleend, en op het examen voor op zichter van den Rijkswaterstaat. Zij zouden, evenals thans ook de cursus voor electro techniek, met het voorafgaand onderwijs van hl. S. G. een organisch geheel moeten vor men, en geheel in hetzelfde karakter moe ten blijven, dat ook bij den electroteohnischen cursus tot zulke goede resultaten leidt. Nadat de voorzitter nog enkele woor den had gewijd aan de critiek, die de heeren dr. Verkoeckx en Brückmann, die als-gedelegeerden van de, afdeeling voor Electrotechniek van het Kon. Nea. In stituut van Ingenieurs de theoretische monteurs-examens hebben bijgewoond, waaruit bleek dat deze critiek welwillend is geweest en ook voor het Genootschap leerzaam, besloot de voorzitter met dank betuiging aan directeur, leeraren en ver der allen die aan den bloei der school hebben medegewerkt. Hierna had ae uitreiking der diploma's en medailles plaats. Bekroond werden: voor het tcekenen van twee verschillende geveldoelen (ge veltraveeën] volgens schetsteekening en en het detailleeren der onderdooien vol gens opgaaf. Ie prijsJ. W. Lenoble. 2de pr.G. van Egmond. 3e pr.J. van DisseL Voor het opmeten en in teekening brengen van de Schouw met een ge deelte der wand betimmering en een lichtkozijn met omtimmering iu de Com missiekamer van het Raadhuis, met de verticale horizontale doorsneden op een schaal Vs der grootte. Eenige de tails op ware grootte. Do teekeningen in zwarte lijnen niet opwerken. Ie prijs: F. W. A. L. Bosselaar. 2de pr.Kr. A. de Haan. 3de pr.A. In 't IIol. Een teekening in notiood naar een Ro- maansche bladrank; (gipsmodel), opge werkt met schaduwen op ware grootte. lo prijs: Niet toegekend. 2de pr.A. In 't Hol. Voor het boetseeren van een ornament volgens teekening in Iaat Grieksche stijl. Ie prijsNiet toegekend. 2e pr.F. W. A. L. Bosselaar. Eervolle Vermeldingen ontvingen: lste KlasseP. J. van Beelen, Th. van den Burgh, J. Erades, II. G. Massaar, A. Sommers. 2de Klasse: G. C. Anker, P. C. Bink, \V. J. Bouman, W. de Graaf, C. A. J. Pee tors. 3de Klasse: W. Boot, W. van Oosten, Th. Verloop. 4de Klasse: K. J. van Dalsen, J. van Dokkum, Th. van der Graaf, A. Hoogen- doorn, J. Kraay, W. N. G. Platteeuw, H. T. Sprey, L. Sprey, A. van Wijnen. 5de KlasseH. M. Bernsen, M. A. Huis man, M. de Jong, J. L. H. van Kimme- nsede, E. F. J. Langer, M. E. Zitman. Gde Klasse: J. van Dissel, G. van Egmond, A. In 't Hol, J. W. Lenoble. Hierna werd de vergadering gesloten en de tentoonstelling van werkstukken en teekeningen in de groote zaal voor geopend verklaard en door de aanwezi gen bezichtigd. Zij biedt een duidelijk beeld van hetgeen in het afgeloopen jaar op .Mathesis is gedaan. Belangstellenden kunnen wij een bezoek aanbevelen. Zij is nog geopend van avond van 610 en morgen, Zondag, van 124 uren. Bii Kon. besluit is aan iiir. A. C. Lcei wenburgh, op zijn verzoek, met ingang, van 1 Juni, eervol ontslag verleend ala' kantonrechter-plaatsvervaneer in het kanton Hoorn, onder dankbetuiging; is bevorderd tot officier in do orde van Oranie-Nassau, met do zwaarden, de majoor \V. Verhev. van het 2do reg. vesting-artillerie; is de Oostindiscbe ambtenaar met ver lof J. B. G. van Slingerlandt, laatste lijk assistent-resident van Grisce, opzijn verzoek, wegens volbrachten diensttijd, met ingang van 1 Juni, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van van pensioen; is de met verlof in Europa aanwezige lste luit. der inf. van het leger in Neü.- Indië J. A. Schippers, ter zake van een lichaamsgebrek, niet ontstaan in cn door den dienst, met ingang van 1 Juni eer vol uit den militairen dienst ontslagen, met toekennin» van pensioen; is aan het lid. van den Baad van Ned.- rndie A. J. baron Quarles de Quarles, op zijn verzoek, met ingang van 2 Sep tember 'a.s. eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, onder dankbetuiging is do klerk bij de Rijksverzekerings bank J. H. Maan met ingang van 1G Mei 1913 benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Koloniën. l-ten .taking; van bariiier». De New-Yoikseho kappeis hebben hot werk neergelegd en de „Vereenlging van Inter nationale arbeiders van de geheels wereta" voizocht hun bolangen te behartigen. Hun etschen zijn: Een twaalf urige werkdag; vier uur 'e Zondags. Elke week een vrgen dag. VaBte klanten betalen 71 stuiver voor sc'noron en een shilling voor haarsnijden. Klanten, die ziobzelf schoren, betalen twee shillings voor haarsnijden. De stakers zeggen, dat zl) veertien uur por dag hebben gewerkt, soms langer en dat een vrije dag meer beschouwd werd ale een voor recht dan als een recht. De gewon* pr'Ja voor scheren was reeds 7J stuiver met 4} stuiver fooi. Haarsnijden kostte gewoonlijk 1 shilling, soma 10 stuivers. Tot dusverre word van personen, die zichzelf echeren nooit bij zondere prijzen geêtscht, maar de haarkunet* naara „tonsorial artista", zooals de Am»- rikaanscbe uitdrukking luidt- bobben het altijd beschouwd als in aanmerking komend 7<K» een hooger tarief. Zondag was de staking iu» goed ale algemeen, maar de toenemende ver koop van veiltgheldschoermessen sedert Woensdag is zeer ontmoedigend voor <f barbiers en men verwacht dan ook een spód" digs oplossing. GEBRs. REINKE, Botermarkt 5, 6, 7, 8. 's-GRAWERKASE, Koordeinde. Directeuren; Mr. J. D. P. TEN B03CH, te 's-Gravenhage en J. G. COSTER, te Winnipeg. De Bank geeft 5 pCt. Pandbrieven uit in stukken van f 1000.—f500.- en 1100. tegen den koers van 10Jè pCt. Te 'e-Gravenhago; bl) de Heeren TELDER3 Co. en ten kantore der Bank Te Amsterdam: bij do Heeren KERKHOVEN Co. Te Rotterdam: bU MARS. Co's Bank. 1152 3?! Interlaken (Zwitserland). 6052 44 OP des avonds HALFNEGEN, in het „Nutsgebouw" aan de Steenschuur. Onderwerp; Het Openbaar Onderwijs en de Verkiezingen. Toegang vr(j. Gelegenheid let discussie. HET COMITÉ. Hiermede vervalt de mededeellng op de verspreide elr enlaires, waarbij de Lezing op eeii vroegeren datum werd aangekondigd. 6665 4, Grooti Spruimii 6724 113 Vanouds Uric-en-ecn-Klelntje, Ik woon hier midden in 't groen, En kan niet beter wenschen, Dan zegen van den Heer En gunst van alle Henschen. Engelenbrug bij L1SSE. Handel in alles en nog wat en beste Manufacturen. 386a 8 Door GEBROEDERS VAR DER HOEK te Leiden is uitgegeven: LEERBOEK ma van Nederlandsen Oost-Indië. (Hoofdzakelijk bewerkt ten dienste van Hoogere Burgerscholen, Gymnasia en Kweekeebool) door 6716 20 Ch. F. H. BIJaOST, Leeraar aan de Hooger* Burgerschool met 6 jarigen cursus te Leiden. Eet 10 Illustraties en 1 Kaart van India. Prfls 14.50. AAN DE LIJN PARIJS-LYON-MÊDITERRANÉE 5 UUR SPORENS VAN PARIJS, LUXE- EN RESTAURATIE RIJTUIGEN Opera- en Tooneeluitvoeringen door artistèn der Groote Opera en Comédie-Frangaise van Parijs; Concerten; Concours-Hippique, etc., etc. ■Setll. Brochures en Voll. Inlichtingen gratis op aanvrage bij het Hoofdagenlschap voor Nederland. Obrechtstraat 31", UTRECHT. I*» co

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9