N«. 16323 Zaterdag TT Mei. A°. 1913. fgsze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Voor de Jeugd. Offieieeie Kennisgeving. PEIJS DER ADVERTENTIES: Van 1ti regels /T.05. Iedere regel meer 70.17J. Grootere letters naai plaatsruimte. - Eleine advertenties ran SO woorden 40 Oents contant! elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het inoasseeren wordtƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oeots j p6r 3 maanden I l l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn B 1,30. Franco per post1.65. Do namen der goede oplossers, die der prijswinners, alsmede de correspondentie, door ons "Woensdag j.l. te laat van mevr. Van Amstel ontvangen, vindt men heden in het Zondagsblad. SCEEEPVAART. 1 Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen tor kennis van belanghebbenden dat de sohebpvaart door do Morseh.- poortbrug, ten behoeve van de herstel ling van het Iiamei-gebint dier brugf-'voor hooggeladen schepen en vaartuigen met ptaanden mast, van Maandag 19 Mei a.s. .tot niter lijk Zaterdag 31 Mei d. ja.v. zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. t Leiden, 16 Mei 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea der Hinderwet Brengen bij deze ter algemeene kennis, 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de „N. V. Stoomgi3tfabriek en Distilleerderij „DE VALK" voorheen F. H. HITMAN Oo., en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de distilleerderij in het perceel Baatstraat No. 6, Sectie B, No. 2369. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Mei 1913. H1KDBKWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij ,-,eze ter algemeene kennis, 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de firma J. SCHELTEMA Jzn, en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de wollen-dekenfabriek in het perceel Oude Singel No. 56, Sectie B No. 2679. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Mei 19134 Leiden, 17 Sfcl©5. Do Ned. Anthr. Vereenigiag hield in het Rijksmuseum van Oudheden alhier haar ^voorjaarsvergadering, waarin zes nieuwe lo lden werden aangenomen. Hierop bracht do [Voorzitter, pTof. Nieuwcnhuis, het jaarver slag uit, waai-uit bleek hoe de Yereeniging leen betrekkelijk gToot aantal wetenschappe lijke bijeenkomsten en populaire voordrach ten heeft doen plaats hebben te Leiden, Am sterdam en Den Haag; verder twee excur-' fii es. Uit het kasyerslag van den secretaris bleek, dat de toestand van de kas betrek kelijk gunstig is. Het bestuursvoorstel be treffende Hunnëbedden-onderzoek werd aan genomen. Door ziekte van den heer Fischer hield rdr. Holwerda een korte beschouwing over Hunnebedden-onderzoek, waarna men zich naar de tentoonstelling van het Rijks-Ethho- grafisch Museum begaf, om die onder lei ding te bezichtigen. In de gisteravond alhier gehouden vergadering der anti-revolutionnaire kies- vereeniging „Nederland en Oranje" wer den voor het lidmaatschap der Provinciale 'Staten voor het district Leidien candiclaten gesteld de aftredende leden, de heeren W. 'Pera en W. F. van Wijk, terwijl ten aan zien van de vacature miT J. Brunt Jzn. be sloten werd den candidaat der Ohr.-Histo rische kieavereenigirig te zullen overnemen. Deze zal vermoedelijk de heer Brunt wei candideeren. De heeren C. Hendriks en M. F. Oostveen, respectievelijk voorzitter en - se cretaris van de Af deeling Leiden Alg. Ned. Hengelaarsbond, goedgekeurd bij iKon. Besluit van 23 Dec. 1912, hebben een adres aan Burg. en Ws. der gemeente Leiden gericht, waarin zij, in opdracht van het Bestuur van voornoemde af dee ling, verzoeken tegen de toenemende ver- iVuiling van onzo wateren (grachten) binnen Leiden, zoodanige maatregelen te .willen nemen, dat deze zoo min mogelijk zij. Waar in andere gemeenten, b.v. Amster dam, het fabriekswater voortaan kleurloos 'en onschadelijk, dat wil dus zeggen rèin in 'de grachten wordt afgevoerd, behoeft het, Volgens adressanten, geen nadere uiteenzet ting van hoe groot gewicht dit voor Lei den is, daar de Leidsche grachten zeer dikwijls zijn waar te nemen in verschillende kleuren. Adressanten vragen aandacht aan dit (zij erkennen het) moeilijk vraagstuk te willen schenken, in 't belang van de hen gelsport en van den vischstand in do grach ten, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de visch er zou kunnen blijven leven. Zij vestigen voorts ook de aandacht op 't belang, van volksgezondheid en op 't be houden blijven van het schoon der grachten. Het bestuur verzoekt personen en veree- nigingen, die bovenstaand adres willen steunen, een adres van instemming bij B. en Ws. in te dienen. Door do directie der Leidsche Zout keet is aan de firma Gonnerman. en Co., te Haarlem, ondershands de levering op gedragen van een electrisch aangedreven monorail-1 uóhtbaan, voor een maximale netto draagkracht van circa 1600 K.G. Met 'de - technische leiding van het geheele weFk is belast de heer H. A. Blom, eleotro- technisch ingenieur, hier ter stede. Het tekort der Chr. scholen van de Yereeniging voor Chr onderwijs aan on- en minvermogenden alhier is gedekt. Er kwam o. m. een gift in van f 250 van iemand uit Indië. De 1ste luit.-kwartierm. M. A Pont, toegevoegd aan den controleur voor de in wendige administratie der korpsen (1ste bureau) te 'sGravenhage, is overgeplaatst bij heb 4de reg. inf. alhier. Het Enoyoliekfeest ter herdenking van de uitvaardiging van de Encycliek „Reruri Novarum" zal morgen door de af- deeling Leiden van den R.-K. Volksbond feestelijk herdacht worden. Des morgens zal in de parochiekerk van O. L. Vr. Onb. On tv. een H. Mis worden opgedragen voor de leden van Ten Volks bond, en des middags een plechtig Lof wor den gehouden. Daarna gaan van uit de kerk alle af deelingen van den Volksbond, benevens enkele andere R.-K. Tereenigin- gen, in optocht .met ontplooide banieren, naar heb vereenigingsgebouw, waar kape laan Van Noort, uit Den Haag, als spreker zal optreden. Aan de R.-K. sohool (zusters Domini canessen) te Puiflijk bij Druten (G.) ia tot -onderwijzeres benoemd mej. M. Th. van Lier, van Voorschoten. Do heer Z. C. Nagtegaal, van Alphen aan den Rijn, is benoemd tot onderwijzer te Barneveld (G.). De heeren H. Resemer, van Nootdorp, en G. J. N. Hanegraaf, van Waddinxveen, 'zijn benoemd tot onderwijzer bij het open baar onderwijs te Rotterdam. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag zal van 2.tot en met 14 Juni a. s. voor het publiek gesloten zijn. Minister Talma, die gedurende enkele dagen wegens lichte ongesteldheid thuis bleef, heeft zijn werkzaamheden aan het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel in Den Haag hervat. i Te Haarlem is als onderwijzer geslaagd de heer G. van Zuilen, te Katwijk-aan-Zee. Mej. H. J. J. Davijt, te Rijswijk, slaag de in Den Haag voor onderwijzeres. Het Eerste-Kamerlid voor Noord-Hol land de heer M. de Jong, te Hoorn, stelt zich dit jaar niet herkiesbaar. B en Ws. van Den Haag zullen op Dinsdag 20 Mei, ter eere van de conferen tie van den Internationalen Vrouwenraad, in „Hotel de Twee Steden", des namiddags te halt vijf, een thee aanbieden. B. en Ws. van Rotterdam hebben een nader voorstel ingediend betreffende de nationale feestviering 1913, omdat in den Raad de wensch tot uiting, is gekomen om een deel van het beschikbaar te stellen krediet te doen strekken tot het in het le ven roepen eener blijvende herinnering, liever dan dit te besteden voor het feestbe toon op een enkelen dag. B. en Ws. hebben sympathie voor clit denkbeeld, al meenen zij er op te moeten wijzen, dat de oommissie uit de burgerij aanspraak heeft op steun en het ten volle verantwoord is om aan haar een bedrag ads voorgesteld ter beschikking te stellen. Men bedenke slechts wat bijv. vereischt wordt om aan ongeveer. 87,000 schoolkinde ren een eenigszins feestelijk onthaal te ver schaffen. B. en Ws. stellen thans den Raad voor om het voor den feestdag zelf te besteden krediet eenigermate in te perken en daar nevens de gezindheid uit te spreken om als bij de burgerij opgewektheid en voldoende offervaardigheid gevonden wordt om aan 't eeuwfeest - -n herinnering te verbinden van blij venden aard, daarvoor den steun der gemeente toe te zeggen. Ia verband daarmede wensohen B. en Ws. te worden gemachtigd om voor den herdenkingsdag zelf f 50,000 te besteden, zoodat, na aftrek van het vereischte voor de reohtstreeks^ teil laste van de gemeente komend? uitgaven ad f25,000, een gelijk bedrag ter beschikking der oommissie uit de burgerij kan worden gesteld. Daarnevens zal uit de gemeentekas een geldelijke bij drage van f25,000 worden gegeven als op voldoende wijze onder do burgerij blijkt van instemming met het denkbeeld tot het in het leven roepen eener blijvende herinne ring. Zondag, 18 Mei, is de herdenkingsdag van de Openingszitting der Eerste Vredes conferentie op 18 Mei 1899. De Ned.-Herv. Gem. te Nieuwpoort hééft van een familie, welker moeder aldaar was geboren en gestorven, een kerkorgel ten geschenke ontvangen. Het is dankbaar aanvaard. De Minister van Marine ad interim is voornemens 5 Juni de opening van de ten toonstelling „E. N. T. O. S.'" te Amster dam bij te wonen. De burgemeester van Haarlem, jhr. mr. Sandberg, is naar Wiesbaden vertrokken, om daar een nakuur te houden. Den lsten Juni hoopt hij zijn ambtsbezigheden te her vatten. De Minister van Koloniën noodigt alle op Dinslag 27 Mei e. k. te Arnhem aanwezi ge ridders der Militaire Willemsorde uit tot bijwoning van de plechtige uitreiking van het ridderkruis der Mïlitairé Willems orde 3do kl. aan den met verlof in. Europa aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië H. J. Schmidt, Weüke uitreiking zal plaats hebben te elf uren v. m. op 't terrein „Onderlanga'' of bij ongun stig weer in dé manege Willemskazerne. Naar „Het Huisgezin" verleemt, zal Mgr. Gallier, Bisschop van Haarlem, deel nemen aan de Nederl. bedevaart naar Lour- des, die, uitgaande van de Yereeniging tot samenstelling vSh Nederlandsche Bede vaarten, van den 23sten tot den 31sten Juli zal plaats hebben. Da. G. F. Haspels, te-Rotterdam, de bekende predikant-literator, zal 12 Augus tus mogen herdenken, hoe hij vóór 25 jaren predikant in de Ned.-Herv. Kerk werd, toen hij te Colmsohate op 12 Augustus 1888 de Evangelie-bediening aanvaardde. Zijn eerste gemeente verwisselde hij in 1896 met Kralingen en 14 April 1901 deed hij zijn intrede te Rotterdam, de plaats inne mende van dr. H.- M. van Nes, thans hoog leeraar te Leiden, die in October van het jaar te voren naar 'a-Gravenhage was ver trokken. De in Juni 1912 te Rotterdam inge stelde biosooop-oommissie heeft -rapport uitgebracht. De commissie acht de volgende maatre gelen wenschelijk in zake het bioscoop vraagstuk De gemeente richtte een daarvoor ge schikte localiteit in als oentraal-projoctie- gebouw, waarin zoowel filmbeelden als vaste beelden vertoond kunnen worden en waarvan gebruik gemaakt lean worden door het openbaar en het bijzonder onder wijs, eventueel ook door vereenigingen of personen, die wetenschappelijke voordrach ten organiseeren, bijv. op het gebied van university-extension. Het is de bedoeling van de oommissie, dat den particulieren bioscoop-ondernemers door de gemeente geen concurrentie wordt aangedaan; het projeeteeren in dit gebouw zou zich uitslui tend moeten bepalen tot onderwerpen op het gebied van opvoeding, onderwijs en wetenschap. Toezicht op de publieke kinematografi- sche voorstellingen krachtens de Gemeen tewet door den burgemeester, daarin bij gestaan door een commissie van advies, ter wijl de controle worde uitgeoefend door de politie. De gemeente moedige aan het vervaar digen van films, geschikt voor opvoeding, onderwijs en wetenschap, door het uitlo ven van prijzen, met dien verstande, dat zij de beschikking krijgt over de bekroon de films. B. en Ws. merken bij de aanbieding van dit rapport aan den Raad op, dat zij zich voorstellen het eerlang tot een punt van overweging in hun middien te maken. Mr. W, H. M. Werker heeft den Raad van Utrecht medegedeeld, dat hij ontslag neemt als wethouder dier gemeente. Gisteren is te Utrecht de predikanten- vergadering gehouden, welke onlangs is aan gekondigd. Deze samenkomst werd belegd naar aanleiding van een manifest, waarin door Ned.-Herv. predikanten werd gewezen op de groote gevaren, die onder de tegen woordige Regeering de Ned.-Herv. Kerk be dreigen. Tot het bespreken dier gevaren had men de predikanten van alle richtingen uit- genoodigd. De samenkomst werd gepresideerd door ds. R. J. Slotemaker de Bruine, te Utrecht. Nadat verschillende 6prekers het woord hadden gevoerd en met 25 tegen 19 stemmen was verworpen een amendement van ds. Lieftinck om in het manifest te spreken van „de macht van het Ultramontanisme", werd besloten het manifest rond te sturen aan alle predikanten der Ned.-Herv. Kerk, met verzoek door hun onderteekening adhaesie te willen betuigen met den inhoud er van. Wanneer die handteekeningen zijn binnen gekomen, zal het stuk in zijn geheel worden gepubliceerd en toegezonden aan de classi- cale vergaderingen en aan de Synóde. De vergadering keurde dezen loop van zaken goed en hechtte daarmede tevens haar goed keuring aan vorm en inhoud van het mani fest. ALPHEN. In de algemeene lodenver gadering van de plaatselijke Landbouw- Onderlinge die in hotel Joris", al hier, werd gehouden, werden tot leden van het Bestuur gekozen de heoren M. C. Piek Czn., ,G. de Regt. A. den Her tog, allen te Oudshoorn, C. A. Kop, te Aarlanderveen en L. van Wijk en H. C. van Leeuwen, beiden .te Alphen. Tot afgevaardigde van de algemeene leden vergadering van de Zuid-Hollandsche Onderlinge te 's-Gravenhage te houden, werd herbenoemd de heer M. C. Piek en tot diens plaatsvervanger de heer A. P. Tolk. De Voorzitter deelde mede, dat bij een der leden ,een ongeval heeft plaats gehad, dat thans langer dan ae.ht weken heeft geduurd. Aan den getroffene zal thans een tijdelijke rente worden toege kend van f 1.40 per werkdag. In overleg met den geneesheer en het betrokken bestuurslid C. A. Kop is de getroffene naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd, waar ,hij verpleegd is Eeworden. De kosten ,vaii verpleging in et Diakonessenhuis, de .opname met Röntgenstralen, de kosten van behan deling door dr. Zaayer en dr. Padberg zullen alle door de Onderlinge worden betaald, zonder dat op do uitkéering iets zal worden ingehouden. Voorts wordt mede gedeeld, dat thans ongeveer 100 leden tot de yereeniging. zijn toegetreden, te zamen betalende ongeveer f 100.000 arbeidsloon. Aan de leden der Yereeniging zal over 1912 f4.20 per f 1000 arbeidsloon van de betaalde premie kunnen worden te ruggegeven. In de hierop volgende bestuursverga dering werd tot voorzitter benoemd de heer M. C. Piek, te Oudshoorn, en tot secretaris de heer A. P. Tolk, te Aar landerveen. HAARLEMMERMEER. Door de cen trale antirev. kiesvereen. in dit district is het aftr. lid, de heer J. M. van Mee te len, opnieuw candidaat gesteld voor de Prov. Staten. HAZERSWOUDE. Men is reeds begon nen de oude christelijke school ai te breken. De leerlingen zijn eensdeels in „Sah'ato:i" ondergebracht én anderd els in de consistorie der Geref. Kerk, welke ingericht zijn voor dat doel. Aan het einde van dit jaar zal de nieuwe school klaar zijn. HILLEGOM. Is Mormonisme Christe lijk? was het onderwerp, dat twee zen delingen van de Mormonensekte giste ren alhier in „Eben Haëzer" bespra ken. Voor zoover hun gebrekkige ken nis der Hollandsche taal het hun toe liet, trachtten zii duidelijk te maken, wat hun leer zegt. Zeer weinig toehoorders volgden de sprekers. Na de samenkomst, die met het zingen van liederen ge opend en gesloten werd, reikte men kos teloos eenige geschriften uit. KATWIJK-AAN-ZEE. Het was gisteren i'uist vijf-en-twintig jaar geleden, dat B. )ubbelaar in dienst trad bij de firma Meerburg alhier. Hoewel het feit in alle stilte is herdacht, ontving de jubilaris zoowel van den heer F. E.. als van den heer P. Meerburg een stoffelijk blijk van waardeering. In het Prins-Hendrik-kanaal alhier ligt de logger KW 52 „Herman" van den heer H. de Roer, om voor de ha ringvangst in gereedheid te worden ge: bracht. Het behoort tot de zeldzaam heden dat zulks hier gebeurt, maar is de vaartverbetering tot stand gebracht en hebben wij hier een berghaven,dan wordt het regel. De resultaten der haringvissche- rij zijn voor het zes-tal Katwijksche vaar tuigen, dat reeds in zee is, nog niet schitterend. Naar wij vernemen, is nog ongeveer geen haring gevangen. Voor de betrokken reeders is net. een schade post; niet voor de bemanning, want die vaart op weekgeld. Indien dit jaar een deel der vloot wat later zal uitvaren, zullen verschei den visschers nog kunnen deelnemen aan de op 17 Juni plaats hebbende stem ming voor de Tweede Kamer. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gistermid dag zou de brugwachteres van de brug in den Noordwijk-erweg de brug open draaien voor een vaartuig, toen een mo torwielrijder aankwam, die zij nog even wilde doorlaten. Het afsluithek werd we- d,£E geopend maaje niet vlug genoeg, voor de motorfiets, waarvan de bestuurden tevergeefs trachtte te remmen. Met groote kracht reed hij tegen het hek aan. ten gevolge waarvan de brugwachteres tegen het bruggedek en de leuning werd geslin gerd. Naar haar woning gebracht, werd zij door den geneesheer J. Hueting, die spoedig aanwezig was, onderzocht cn kon deze geen inwendige kneuzingen of breuken constateeren, zoodat zij er ver moedelijk met eenige ontvellingen aan ar men en beenen zal afkomen. De motor- wielrijder kwam er met den schrik af en verleende onmiddellijk alle mogelijke hulp. LISSE. In verband met de verwonding van den Hillegomschcn gemeenteveld wachter Van der Ven, zijn gisteravond drie personen als verdacht voor den bur gemeester gevoerd en na te zijn ondcrr vraagd weer op vrije voeten gesteld. Tot leden van de Commissie van Bijstand, inzake het bouwplan van de woningvereeniging „Volksbelang," zijn door B. en Ws. benoemd do Raadsleden Lefeher, Tromp en Van Graven. NOORDWIJK. Een besluit van het col lege van zetters der gemeente Noord- wiik, waarbij de medewerking aan een scnatting van perceelen in die gemeen te voor de belastingen werd geweigerd, is door Ged. Staten van Zuid-Holland vernietigd, op erond o.a. van de over weging, dat ac beslissing over de vraag of oen gebouw al dan niet moet wor den geschat, niet behoort tot de bevoegd heid van het college van zetters en dat alzoo oen besluit," strekkende om niet mede te werken tot hot doen der schab ting in strijd is met de wet. OUDSHOORN. Tot tijdelijk onderwij*- zeres aan de openbare lagere school alhier is benoemd mei. M. A. Bom, van Haarlem. Als Raadsleden zijn dit jaar aan do beurt van aftreding de hoeren C. Pan- nevis en G. F. L. van Voorthuysen. VOORSCHOTEN. De gymnastiek ver- eeniging „Door oefening Sterk" alhier,- waarvan de leden en de adspirant-ledcn uitsluitend bchooren tot het personeel der Kon. Ned. Fabriek aldaar, gaf gis teravond in „Do Grooto Vink" een uit-, voering. Nadat de heer C. van der Giessen met een hartelijk welkomstwoord de aanwe zigen had toegesproken, namen de werk-' zaamheden een aanvang. Zoowel do le-' den als de adspirant-leden hebben zich. op uitmuntende wijze van hun taak ge kweten. Duidelijk merkbaar is hun voor uitgang. Er werd flink, correct en v bij gewerkt, terwijl de verschillende ath standen daverend applaus verwierven^ Wij zagen toeren verrichten, rlic met bet oog op liet betrekkelijk korie bestaan dec Vcreeniging bewondering afdwongen. Het was voor de aanwezigen een recht aangename avond, hetgeen voor een groot deel ook te danken is, aan het harmoniegezelschap „Benvenuto," dat welwillend zijn medewerking verleende* De verschillende uitgevoerde nummeisi waren goed gekozen en werden op on berispelijke wijze ten gehoorc gebracht.. Alles te zamen genomen, kan de uit-: voering wèl geslaagd genoemd worden, en konden de genoodigden zich dan ook volkomen vereenigen met het slotwoord door den beschermheer, den heer J. M! van Kempen Sr., uitgesproken, die na mens allen een woord van lof en dank bracht aan beide vereenigingen met haar1 resp. directeuren! de heeren Cr. Verhcy cn K. A. Karstens, beiden uit Leiden, voor den waarlijk genotvöllen avond, aan zoovclen bereid. VOORHOUT. De heer C. R van hier, zoii gistermiddag met zijn "broeder naar Haar lem gaan, vvaarvc-or hij achter zijn broeders stcomfiets, zich vasthoudend, meereed. Bij .Keukenhof', onder Lisse, viel hij cn wel zoodanig, dat hij "bewusteloos was en eerst na eenigen tijd vervoord kon worden, waar voor een landbouwer zijn paard en rijtuig beschikbaar stelde. Dr. Bots verleende bij zijn thuiskomst ge neeskundige hulp. Het geval liet zïoh niet gunstig aanzien. WARMOND. Ten Raadliuize alhier had een vergadering plaats van ©enige ingezet ienen, aan het hoofd waarvan de burge meester, ten einde oen commissie tc vormen cn plannen to bespreken voor de viering! der Onafhankelijkheidsfeesten in deze ge meente. Een comité heeft zich gevormd en voorloopig kan worden bericht, dat het plan bestaat de feesten alhier tc doen plaatsl hebben op 1 en 2 Sept. Later zal een program worden opgemaakt van hetgeen zal geschieden. WOUBRUGGE. Gisteravond vergaderd^ het oentraal-comité tot \iering van do On afhankelijkheidsfeesten met een veertig-tal jonge dochters uit ons dorp, ter bespreking van het innen der gelden ten behoeve dei! aanstaande feesten. Allen verklaarden zich bereid daaraan ben hulpzaam te zijn en dit deel der gemeente» was in elf sectiën verdeeld, alwaar de d&irws* haar liistan bij tie ingezetenen zulle» iafet' bieden* 0 i T

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1