N*. 16324 Dinsdag 13 JVIei. A®. 1913. ]eze <jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. IDSCH DAIjBL PKIJS DER ADVERTENXIEN: Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootera lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oenta oontantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incaeseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1,30. Franco per post 1-65. Vaccine. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat tot na dere aankondiging/p eiken Dinsdag telkeus des namiddags te 2 uren in het Elizabeths- hof aan de Oude Vest, gelegenheid zal - or den gegeven tot kostelooze inenting .van on- en minvermogenden, wor dende tevens aan belanghebbenden herin nerd, dat zij slechts worden toegelaten op pi'ertoon van een bewijs hunner geboorte-in schrijving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN" STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Mei 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door Elisabeth Gerardina de Bruyn wonende te Leiden een verzoekschrift is ingediend, t,m verlof voor den verkoop van uitsluitend al coholvrij cn drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel en de binnen kamer van het peroesl Nieuwe Beesten markt No. 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Mei 1913. Leaden, 13 Bïei. -Onder leiding van de hoogleeraren I. P. de Vooys en G. van Iterson bezoch ten heden een40-tal. studenten van de Technische Höogesehool te Delft <ie fabrie ken van de firma Clos en Leembruggen en de firma Jan Zuurdeeg 'Zn., alhier. De heer L. van der Laan, architect, heeft hedenmorgen elf uur in het koffie huis „Den Burcht" voor rekening van den heer C. Montanus aanbesteed den bouw van een winkelhuis op den hoek van de Pieterskerkkoorsteeg en het Pieterskerk hof. Ingeleverd waren 10 biljetten. Ingeschre ven was als volgt: A. H. Vollenberg, Zoe te rwoucle, 8405, J. de Cler f 7990, G. A. v. d. Poel 7760, R. E. Groenewegen 7444, J. C. v. d. Steen f 7130, A. G. Boekwijt 7040, J. J. v. Benten f 6990, Th. G. Bar- ten en W. Oudshoorn 6989, H. Korzwager 6918 en A. Harteveld en A. de Vrind ƒ6695. De inschrijvers achter wier naam geen woonplaats vermeld is, wonen te Leiden. Het bouwen van twee heerenhuizen aan den Rijnsburge'rweg, alhier, architect de heer IJ. J. Jesse, is gegund aan'de hee ren Th. G. Barthen en W. Oudshoorn, al hier. Te Haarlem is als onderwijzeres ge slaagd mej. H. Huntelman, alhier. De heer H. F. de Klerk, leerling aan de Rijks-Normaallessen te Voorschoten, thans wonende te 's-Gravenhage, is aldaar geslaagd als onderwijzer. De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde statuten van de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer in de badplaats Noordwijk en Omstreken, thans genaamd: Vreemdelingenverkeer te Noord- wijk van do R.-K. studentenvereeniging „Sanctus Augustinus", te Leiden, en van de vereeniging „Hulpbetoon", te Zoetermeer. De landelijke federatie van metaalbe werkers heeft te Deventer haar 8ste jaar- lijksohe congres gehouden. Besloten word tot aanstelling van een bezoldigd bestuurder, wien een salaris werd toegekend van f 18 per week. De afdeeling Leiden deed het voorstel, het vakblad in grooter formaat te doen verschijnen, ten einde geregeld een uitge breide rubriek Techniek te kunnen plaat sen. Het voorstel werd verworpen, nadat het federatiebestuur om fiuancièele over wegingen zich voorloopig er tegen had ver klaard. Op 12, 13 en 14 Juni a. s. zal door Z. D. H, den Bisschop van Haarlem in de verschillende parochiën van het Dekenaat Noordwijk het H. vormsel worden toege diend. Op een voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan een op. lag. school te Amsterdam komen voor de heeren G. G. C. Weil, on dei-wijzer te Gouda, en J. Groothoff, onderwijzer te Boskoop. H. M. de Koningin heeft aan het co mité voor den feestavond voor de vanwege het Ned. Roode Kruis naar den Balkan .uitgezonden ambulance doen mededeelcn, dat H. M. f 200 beschikbaar stelt voor het doel waarvoor de opbrengst vaji genoem den feestavond zal worden aangewend, n.l. de oprichting van een opleidingshuis voor verplegers. Te 's-Gravenhage zijn met de Pink sterdagen aangevangen de vierdaagsche in ternationale postaal-propagandafeesten ter gelegenheid van het .20-jarig bestaan van den Ned. Bord van Post- en Telegraafbe- ambten ,,De Post". Behalve door meer dan 100 bondsaf deelingen uit alle oorden des lands, wordt aan deze feeéten deelgeno men door onderscheidene vereenigingen van postbeambten uit België, terwijl ook Duitschland, Engeland, Frankrijk en Luxemburg vertegenwoordigd zijn. Zondag bij het feestelijk samenzijn werd door den voorzitter der feestcommissie en door ver schillende buitenlandsche afgevaardigden het woord gevoerd. Op den Tweeden Pinksterdag werd in de ochtenduren een wedstrijd voor postfan- fare- en harmoniekorpsen gehouden. Na afloop werd een optocht door de stad gehouden. In den stoet liepen ongeveer drie duizend post- en telegraaf beambten, waaronder ook de buitenlanders, met ba nieren, vaandels en vlaggen. In het gebouw van Kunsten en Weten schappen werd een feestvergadering gehou den onder leiding van een bondsvoorzitter, den heer Kerkhof f, van Amsterdam, in wel ke vergadering de directeur-generaal dier posterijen en telegrafie een toespraak hield, waarbij hij opwekte tot tevreden heid. Het-derde Zendingsfeest van de clas sical© Zendingscommissie binnen de classis Arnhem der Ned.-Herv. Kerk is op den Tweeden Pinksterdag op het z.g. fort Java in het Koninklijk Park op Het Loo gehou den. De samenkomst werd voor het grootste gedeelte bijgewoond door H. M. de Ko ningin met haar gevolg, de dames douai rière O. J. Melvil van-Lijnden geb. jonkvr. Van Weede, R. J. Juckema van Burmania baronesse Rengers, jonkvr. Six en de hee ren jhr. Van Geen en jhr. Backer. De Koningin zette zich onder het talrijke publiek op een gewone bank, inderhaast uit een paar planken getimmerd. Zij volg de gedurende anderhalf uur de redevoerin gen van ds. Westerman Holstijn over de eerste Zendingskerk, van den oud-zendings- dtirecteur S. Coolsma over fort Java en van ds. Jonker, uit Utrecht, over: „De akker is de wereld". In de pauze verliet de Koningin met haar gevolg de samenkomst. Zij betuigde aan de heeren, die haar uitgeleide deden, dat zij met genoegen de samenkomst had bijgewoond en het terrein daarvoor had afgestaan. Te 's-Hertogenbosch overleed jhr. mr. P. M. van Meeuwen, oud-president van het Gerechtshof, in den ouderdom van -76 jaar Naar de „N. R. C-t." meldt, zullen Idé' gene raai-maj oors J. Bruce, oomman- dant der 3de divisie, en F. Tonnet, adju dant i. b. d. van H. M. de Koningin, com mandant der 2de divisie, tegen November e.k. den dienst met pensioen verlaten. Do vrijzinnig-democratische Kamer- club bood haar voorzitter, mr. Drucker, een afscheidsmaal aan. Mr. Smidt vertolk te, als oudste lid der Club, de gevoelens van dankbaarheid en hooge achting voor den leider. In den ouderdom van 48 jaar is te Amsterdam overleden mr. E. W. Insin- ger, oud-directeur van de Rotterdamsche Hypotheekbank. „Het Yolk" deelt mee, dat de soc.- dem. Raadsfractie in Amsterdam, op ver zoek van de Amsterdamsohe afdeeling van den Bond van Gemeentewerklieden tot het gemeentebestuur aldaar het verzoek heeft gericht, om gemeentewerklieden, die zulks verlangden op den 2den Juni, den zgn. „Rooden Maandag", verlofgelegenheid te verschaffen. In verband hiermee heeft een delegatie uit de Raadsfractie dezer dagen een onder houd gehad met den burgemeester, hetgeen tot resultaat had, dlat deze toezegde, dat een schrijven aan de bedrijfsdirecteuren gezonden zou worden, waarin bij dezen er op wordt aangedrongen om, voorzoover de dienst zulks niet verhindert, eventueele verzoeken tot verlof en verzuim toe te staan. In Juni a.s. waren aan de beurt van aftreding van de leden van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Gorkum de hee ren mr. Y. G. A. Boll en jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Laatstgenoemde is echter onlangs tot lid van de Eerste Kamer geko zen en er is dus een tusschentijdsche vaca ture-ontstaan. Om daarin te voorzien was tegen Zaterdag een verkiezing uitgeschre ven. Daar eohter do eventueel gekozene in Juni a.s. weer moet aftreden, hebben de kerkelijke en vrijzinnige partijen thans geen candidatenlijst aangeboden. In Juni zal echter do zetel bevochten worden, Het jaarfeest der Weesinriohting te Neerbosch zal worden gehouden op 4 Juni a. s. Des morgens zal in de wee-zenkapel een godsdienstoefening gehouden worden en daarna een koffietafel voor de aanwezi gen. In den namiddag zal de stichter der Weeeinrichting, de heer J. van 't Linden- hout, worden gehuldigd in verband' met het vijftig-jarig bestaan der inriohting, welk feit dien dag iee&telijk zal worden herdacht. HOOFDDORP. Gistermorgen is de trein, die te 6. u. 45 m. van Leiden te Hoofddorp moet arriveeren, niet aangekomen. Het bleek, dat nabij Roelofsarendsveen, door het losraken van enkele bouten, de rails over een korten afstand wat ontzet en afgewe ken waren. Gelukkig was het yóór het pas seeren van den trein opgemerkt zoodat dit een déraillement heeft voorkomen. Na de komst van werkvolk was het spoedig weer in orde, zoodat de volgende trein weer onge veer op tijd kon passeeren. KAT WIJ K-AAN-DEN-RIJN. Zaterdag speelde een kind van den heer P. W. aan de Voorstraat, alhier, niet bemerkende dau de tram in aantocht was. Een overrij ding had niet plaats, maar toch ging de tram rakelings langs het kind, met het gevolg, dat het tegen de straat werd ge slagen. Vreesde men in den beginne van ernstig inwendig lichamelijk letsel, geluk kig kunnen wij mededeelen, dat de toe stand heden gunstig is. Gisteren maakte een fietsrijder van elders, hier kennis met de straatsteenen en beliep daardoor verwonding aan zijn hoofd, die van dien aard was, dat hij naar den geneesheer, dr. J. Hueting, ge leid, moest worden verbonden. Per tram moest hij naar zijn woonstede terug. KATWIJK-AAN-ZEE. Op den avond van den Eersten Pinksterdag werd in de beide kerken alhier bidstond voor de haringvisscherii gehouden. In do Herv. Kerk hield ds. A'. J. van Wijngaarden een predikatie naar aanlei ding van Matth. 6 11, waarbij zijneerw. zijn gehoor bepaalde bi] 'smenschen af hankelijkheid en bij het verband, dat er bestaat tusschen de verhooring onzer, gebeden en het gehoorzamen aan Gods gebod. In do Geref. Kerk sprak ds. J. T. Im- peta over Ps. 55 23 en toonde aan, dat wij in dit Psalmvers hebben óók met het oog op do haringvisscherii een liefderijk bevel', een bevredigende belofte en een betrouwbare verzekering. De heide kerk gebouwen waren tijdens dezen dienst overvol. Dank zij het gunstige weer heeft onze badplaats op aen- Tweeden Pink sterdag veel bezoek gehad. Op Jiot strand was het verbazend druk. De exploitan ten der strandkiosken maakten dan ook goede zaken, niet minder de Tram-Maat schappij. 't Beloofde Zaterdagavond een drukke avond te worden; niet mindet dan twee vergaderingen zouden worden belegd. De „Algemeene Nederl. Zeemans bond," gevestigd te Amsterdam, en de Zeelieden-vcreeniging „Vrede en Wel vaart," te Rotterdam, die reeds voor eenige weken in de Gemeentezaal een vergadering hielden, hadden thans elk weer een vergadering voor zeelieden uit geschreven. Edoch, heide vergaderingen zijn uitgesteld wegens slechte opkomst. Terwijl gewoonlijk in de Pinkster- week een groot deel der vïsschersvloot ter haringvangst uitgaat, zal zulks nu pas over eenige weken plaats hebben, om dat Pinksteren dit jaar zeer vroeg viel. De meeste zeilt ra wlers blijven nu nog een of twee weken trawlèn. Het staat er tlians met de zoo lang1 verwachte vaartverbetering YmuidenKat wijk gced voor. De Tweede Kamer toch nam! Zaderdagmiddag- aan het voorstel van den Minister van Waterstaat inzake de haven plannen alhier en de vaartverbetering Ymui denKatwijk, 'tls dus nu nog plechts een kwestie van tijd. LISSE. Door de Drankbestrijdersveh eeniging „St.-Jan den Dooper," alhier, werd op Eersten en Tweeden Pinkster dag een propaganda-tentoonstelling ge houden in het gebouw van den Ned, R.-K. Volksbond, welke op beide dagen goed bezocht werd. NOORDWIJKERHOUT. In café „De Zwaan" vergaderde de II.-K. Kiesveree niging „Recht en Orde." De voorzitter opende met den Christelijken groet. Ver sla» werd uitgebracht door den afgevaar digde van de jongstgehouden vergadering van de „Centrale" en van den „Prov. Bond." Daarna was aan de orde behandeling van het volgens art. 32 van het regle ment door het Centraal-bestuur uitge bracht advies, inzake candidaatstelling voor de Tweede Kamer in het district Katwijk-Leiderdorp. In dit advies wer4 aangeraden, over te nemen den door de Christ.-Hist. partij gestelden candidaat, mr. .0. J. E. Baron van Wassenaer van Catwijck. Zonder discussie ging men met bedoeld advies accoord. Ten opzichte van de Statenverkiezing kwam men niet tot een resultaat. Na eenige mededee- lingen van ondergeschikt belang, sloot de voorzitter de slechts matig bezochte vergadering. OEGSTGEEST. Gisteravond had de elec- trischetram bij de R.-K. Kerk een oogen- blik oponthoud om een vrachtje te lossen, bestaande in een paar beschonken Katwij- kers. Naast de tramrails vielen zij maar neer, doch één kreeg het zoo benauwd, dat nog geneeskundige hulp voor hem werd in geroepen. De meest beschonkene werd door eenige gedienstigen uit de toegestroomde menasohenmassa naar het oafé van den heer De Rooy gebracht, tot zijn beenen hem den dienst niet meer weigerden. SASSENHEIM. Door de R.-K. Kiesver eeniging zijn de aftredende gemeente raadsleden, de heeren C. Riinsburger en H. Bader, opnieuw candidaat gesteld. VOORHOUT. In de in bet café „De Bonte Koe" gehouden vergadering van de R.-K. kiesvereeniging, alhier, werden door de resp. afgevaardigden, voor Prov. Bond en Ceatr. Kiesvereeniging verslag uitge bracht van de bijgewoonde vergaderin gen. Aan het eind der vergadering hield de heer Van der Laan nog een bespreking over de a. s. Gemeenteraadsverkiezing. Verandering ten goede in de samenstel ling van den Raad achtte hij gewenscht. Uit versohillendo feiten toonde hij aan, dat hier, in deze gemeente, hoe langer hoe meer gevoeld wordt, dat, als er iets tot stand móet komen, het particulier inia- tief steeds voorop moet staan, en dat dan na eenige requestreeren, ten slotte de ge meente willens of onwillens bijspringt. De heer v. d. L voegdle hieraan toe, dat hij in dit geval niet als bestuurslid sprak, doch als ingezetene en kiezer. De heer Van Steijn, als voorzitter, kon geen beteren raad®geven, dan dat alle kiezers zonder uitzondering op de daar voor te beleggen vergadering zouden ver schijnen, waarin dan iedJer door zijn stem, zijn gevoelen daaromtrent kan uiten, en de zaak in orde kan getracht worden. .VOORSCHOTEN. Gisteren, Tweeden Pinksterdag, had in het Benvenuto-park, welwillend daarvoor afgestaan door den eigenaar, den heer J. M. van Kempen Sr., het vijfde jaarlijkschc Zendingsfeest plaats. Het mooie zomerweder werkte er toe mede. dat zeer velen zich, naar het vriendelijk park begaven, ter zijde van de Goud- en Zilverfabriek gelegen. Het muziekkorps „Benvenuto" verleende zijn medewerking, terwijl tusschen de spreek beurten in gemeenschappelijk liederen werden gezongen, wat den indruk nog verhoogde. Ds. C. van Wijngaarden, predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente te Voorscholen, opende de bijeenkomst met gebed en hield vervolgens nog een inleidend woord, waarna achtereenvolgens het woord voerden prof. P. J. Muller, van 's-Gravenhage, ds. C. Blijd, uit Suriname, F. W. A. Korff, zendeling onder Israël, van Amsterdam, ds. J. W. Tonsbeek, van Schiedam, en ds. J. A. Visscher, van Rijswijk, 'dio allen op verschillende wijzen'do bèteékenis der Zending uiteen zetten. Met bijzondere aandacht werd vooral geluisterd naar ds. Blijd, een ge boren neger, die op eenvoudige, doch boeiende wijze vertelde van de neger stammen, waaruit hij was voortgekomen, en van de groote betoekenis der eman cipatie en uer Zending voor de neger bevolking in Suriname. Het was een bijzonder goed geslaag de dag. VALKENBURG. Zooals we in het „Leidsch Dagblad" van den 7en Maart meldden, zou onze „Harmonie" den Twee den Pinksterdag deelnemen aan het Groot Nationaal Concours voor Harmonie-, Fan- farege<zelschappen, Gem. Zangvereenigingcn en Mannenkoren te Gouda. Welnu, gisteren is dit voornemen verwezenlijkt. Een com fortabele boot van de „Carsjens bracht -de Vereeniging en hen die meteen van dit watertochtje wilden genieten, samen, pl.minus 90 personen onder begunstiging van een lachend zonnetje naar de Gouwe? stad. Kwart over vijven vertrokken onder <le tonen van een opwekkend stukje mu ziek, tijdens de reis nog al eens herhaald, wat vele nieuwsgierigen soms nog in négli gé naar de boorden van Vader Rijn of Gouwe deecl snellen, kwam men ongeveer tien uren ter bestemder plaatse aan wal. In rijen van vier opgesteld, toog men toen naar het terrein en weinig tijds na aan komst was de beurt aan de „Harmonie" haar kunst te toonen. Bij bet opgaan naar de tribune waren niet allen recht op hun gemak; tooli liepen zoowel het verplicht nummer „Vespreto", als het iclfgekozen: „La Bruyère Ouvert" best van stapel, al- althans de jury kende bij den uitslag aan Valkenburg's Harmonie" in de derde af deeling met 46 punten toe: een tweeden prijs, zijnde een groote zilveren medaille. De waarde van dit succes werd nog ver groot, door het feit, dat geen eerste prijs werd toegekend en ongetwijfeld zal deze overwinning voor de Vereeniging een spoor slag zijn in de blijkbaar goede richting voort te gaan. Op dezelfde wijze als er heen, ging men terug. Ongeveer halftwaalf betrad men weer den dorpsgrond en het is buiten kijf, dat de meesten gauw, heel gauw verhuisden naar het land der droomen, want het was een gezellige, maar ook vermoeiende dag ge weest. WARMOND. Op Eersten Pinksterdag iu den namiddag kreeg men hier op ons anders zoo stille dorpje een onverkwik kelijke en teVcns treurige geschiedenis to beleven. Een vader en een getrouwde zoon, die het aldoor niet best met el kander konden vinden, kwamen op de wandeling nabij het seminarie alhier el kander tegen. Na een korte woorden wisseling greep de zoon zijn vader aan en mishanderldc hem met een tabaks doos zoodanig, dat zijn hoofd bloedig werd verwond. Even daarna werd, toen er nog een andere zoon bij was gekomen, die de partij van zijn vader koos, do vechtpartij voortgezet, totdat de politie er een eind aan maakte. Op verlangen van den vader, werd.' tegen zijn zoon proces-verbaal opge maakt. ZOETERWOUDE. Door den rijksveld wachter Monna werden gisteravond te ruim halfnegen op den Zoeterwoudschenweg, al hier, aangetroffen drie kinderen, twee jon gens en een meisje, die huilden, omdat zij hun huis niet konden vinden. Na lang on dervragen wiet M. te weten te komen, dat een hunner tien jaar, een acht en een zeven jaren waren en d!at zij thuis behoor den in de buurt van „Ik leer nog", aan den H-oogen Rijndijk, te Zoeterwoude; dab zij des morgens -waren gaan loopen naar Warmond, en nu de terugreis weder te voet hadden aanvaard. Door de zorg van M. zijn de kinderen aan die ouders terug bezorgd. Alhier zal iu de eerstvolgende dagen een gedeelte van het garnizoen Delftsche infanterie worden ingekwartierd, om des nachts met het garnizoen inf. uit Leiden, veldoefeningen te houden. De troepen worden tusschen het Dorp en de Lamme- brug alhier gehuisvest. Vreemdelingenverkeer te W a r m o n d. Evenals vorig jaar is door heb bestuur der ,,V. V. V." te Warmond een bookjo uitgegeven, in hoofdzaak ten behoeve der watersportliefhebbers en vreemdelingen. O. m. staat er een beknopte en aardige beschrijving in van heb dorp Warmond en zijn prachtige wateromgeving, alsmede een practisch kaartje der plassen, meren eus» Ook bevat het nog een waarschuwing aan hen, die met stoom- of motor-vaartuigen zich alhier willen bewegen. De „V. V. V." heeft -wel al het mogelijke gedaan om h^c boekje zoo practisch mogelijk te doen zija en, zij heeft er ook alle eer van. Oude documenten. Bij heb ordenen van het archief van Nuenen zijn stukken van groote beteekenis ontdekt uit de 14de, 15de> en 16de eeuw. Het oudste dagteekent van 13C0. Er bevindb zich ook bij een belangrijke koopbrief yan hertog Jan van Brabant. De schouwburg te Batavia door Ver kade gehuurd. De „Java-Bode" meldt, dat Verkade in Februari 1914 den schouwburg te Batavia heeft afgehuurd. Over het serum tegen tuberculose van den Duitschen medicus Friedmann heeft do gezondheidscommissie te New-York na analyse een ongunstig rapport uitgebracht. 1>© $igarcnni*ikerf»nctie« Naar de „Doidr. Ct." vernaemt, was heden morgen eon dor stakende sigarenmakers te Dordrecht, een niet-aangeslotene, weorbyzyn patroon aan den arbeid gegaan, en bestaat do mogelijkheid, dat dan meerdert werkwilligen, die niet b\J een der organisaties zyn aange sloten, het werk zullen hervatten op de door den Patroonshond gestelde voorwaarden. I>© Vesuvius. Hot observatorium op den Vesuvius deelt mede, dat een instorting in den krater is voorgekomen op dezelfde plaats als den 21sten Januari 1912. De instorting ging vergezeld van een he- vigen aardbevingsschok en een fijnen asch- regen, die merkbaar was tet de helft van de kabelapoor en enkele milimeters dik ligt.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1