N°. 16321 Donderdag 8 Mei. A0. 1913. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerstï Blad. TWIS ZUSTERS EEN REISJE MET HINDERNISSEN. „FEUILLETON. ■VVi-aals. IDSCH I'RIJS DER ADVERTENTIES Van 1u regels 1.05. Ieilere regel meer /r0.17i. Grootore letters naai plaatsruimte. - Kleine tavertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het incaseeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post f 1.10. 1.30. 1.65. BUEÜWI&ksÜC.Èi voobj,, Abennés. Morgen "en overmorgen, 'Vrijdag on Zater dag, st<ellen wij voor onzo abonnés de premie yerlmjgbaar DOOR AKVSÊ TBIF.UR1KT KN Een humoristisch verhaal, DOR FR1EDHBCE1 G FRSTSCKER. Deze twee verbalen zijn, in één band 'gebonden, verkrijgbaar, tegen betaling van 50 cents, bij den portier in do Vesti bule, op vertoon van heb bewijs, dat men geabonneerd is op het ,,L>eidsch Dagblad t hetwelk hedenavond wordt afgodmkt. Het boekwerk is in de Vestibule te zien. Leiiien, 8 -«-ei. Gisteren hield het Dep. Leiden der Maatschappij van Nijverheid een excursie naar Amsterdam, waar de werkplaatsen der Industrieele Maatschappij Trompenburg" werdisn bezichtigd. Een der bedrijfsinge- nieurs hield, vóór den ommegang door de fabriek, een korte causerie over het door hen geconstrueerde ,,Spijker"-type. De be zichtiging der werkplaatsen, waar auto's in alle stadia aanwezig waren, duurde ruim twee uren. Interessant waren do krach t- prooven, waaraan alle motoren worden onderworpen. Een deel der excnrsisten bezocht na af loop nog de tentoonstellng ,,De Vrouw" in de onmiddellijke nabijheid der Maatschappij ^Trompenburg" gelegen. Als nummer één van het Mei-program ma woonden gisteravond de leden en intro duces der Neder]. Reisvereeniging een bioscoop-voorstelling bij in het theater .Imperial", aan den Stationsweg alhier. De opkomst was zeer bevredigend en voor zeker hebben allen genoten van het extra- programma-, waaronder eenige prachtige natuuropnamen. Het succes van dezen avond heeft het bestuur doen besluiten, meer zulke avonden te doen volgen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is benoemd in de oommissie voor het op 1 Augustus a.s. en volgende dagen te houden examen voor de betrekking van adspirant-landmeter van heb kadaster dr. 'P.' -Zeeman Gz., hoorleeraar aan de rijks universiteit alhier, lid en voorzitter. Te Haarlem is als "onderwijzeres ge slaagd mej. J. van Hoeken, van Leiden. De heer R. van der Laan, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een openb. lagere school te Amsterdam. De heer J. F. M. Meiners Jr., alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Noordwijk-aan-Zee. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft tot de Evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heeren J. O. P. van Erkel, van Leiden, en A. J. van Wijngaarden, van Katwijk-aan-Zee, beiden van de Univeriteit alhier. Door het Prov. Kerkbestuur van Fries land zijn toegelaten de heeren J. A. B. Ter- let en J. G. Steenbeek, beiden ook candida- ten alhier. Door de R.-K. Kamerclub is in ,,De Twee Steden", te 's-Gravenhage, een diner aangeboden aan generaal R. van Vlijmen, lid der Tweede Kamer voor het district Veghel, en L. de Ram, afgevaardigde voor Bergen-op-Zoom, bij gelegenheid van bei der zilveren jubilé als Kamerlid. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Andijk (N.-H.) door ds. J. Deetman, te Hoogmade. In den ouderdom van 66 jaar is te Voorburg overleden de heer J. E. Oltmans, oud-kapitein der infanterie. Z. K. H. -e Prins is gisteravond, te 's-Gravenhage aangekomen, met het beken de doel voor heden. Er waren veel menschen bij aankomst van Z. K. H. op het perron aan het station der Holl. spoorweg Mij., en toen de Prins in een open rijtuig het Stationsplein verliet, werd door de menigte, op het voorplein verzameld, met hoeden en handen druk ge wuifd. Z. K. H. ontving nog gisteravond den onder-voorzitter en den secretaris van het hoofdcomitc van de Vereeniging Het Roode Kruis. H. M. de Koniugin komt heden tegen den avond met enkele dames en heeren van Haar gevolg in de Residentië, ter bijwo ning van den feestavond, ter eeré van de Balkan-ambulances, en zal ten Paleize overnachten. Heden herdenkt mr. Arntzenius, in Den Haag, dat hij 25 jaar griffier van de Tweede Kainer is. In verband met de plannen voor een tweede ziekenhuis in Den Haag bestaat het voornemen aan dr. Roessingh, directeur van het gemeente-ziekenhuis aldaar op te dragen in het buitenland het stelsel van bouw, inrichting en beheer van eenige groote zieken huizen te bestudeer en. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie werd in Den Haag aanber steed het bij spannen van 6 draden aan een lijn langs den spoorweg AmersfoortApel doorn en het uitvoeren van daarmee in ver band staande werken. Minste inschrijver P. v. d. Berg, Waddinxveen, voor f 1419. In den Amsterdamsohen Raad werd gisteren voortgezet de behandeling van het praeadvies van B. en Ws. op de voorstellen van -de Raadsleden Ketelaar, KI. de Vries, Boissevain, Abrahams en Nolt-ing tot wijzi ging in het reglement op het verleenen van subsidies voor het verstrekken van voeding of kleeding aan schoolgaande kinderen. De conclusie van B. en Ws. strekte om die voorstellen, beoogende de verstrekking 'van voedsel te doen omvatten: een ontbijt, een middagmaal, of beide, ongeacht den tijd van het jaar; voorts om de subsidie eener Vereeniging voor r1k jaar door den Raad te doen bepalen op grond van de vermoede lijke behoeften en in verband met de mid delen, welke de vereeniging ten dienste staan, niet aan te nemen. Het eerste voorstel Klaas de Vries c. s., bedoelende aan de schoolkinderen, die zulks verlangen, te doen verstrekken een ontbijt, een middagmaal of beide, ongeacht den tijd van het jaar, werd verworpen met-24 tegen 17 stemmen. Het tweede gedeelte werd ingetrokken en het praeadvies van B. en Ws. aangenomen. Met 26 tegen 5 stemmen verwierp de Raad van Haarlem het voorstel van B. en Ws., om aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij een voorloopige ver gunning te geven, om Zaterdag de nieuwe tramlijnen door de stad in exploitatie te nemen. Mr. Thiel gaf in overweging, Vrijdag een spoedeischende vergadering te houden, als de directeur nog belangrijk betere rege lingen wil indienen. Dit om de Maatschappij de gelegenheid te geven nog Zaterdag te rijden. De Raad besloot tot aanstelling van een leerares in het koken voor de propigeering van het koken op gas bij de ingezetenen aan huis. Uit het jaarverslag over 1912 van het Ned. Roode Kruis blijkt, dat er nieuw leven is in de meeste afdeelingen. Het aan tal leden (gewone en buitengewone) steeg van 5038 tot 6199. Het comité van ingezetenen op Het Loo voor de feestviering van het 12Njarig huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar ontving mededleeling, dat JT. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan dat feest een huiselijk karakter Wenschen te geven. De heer W. Keert weer, kapelmeester van het muziekkorps der voorm. schutterij, heeft naar aanleiding van een daartoe door het Comité voor eenheid in Óen Volkszang gedaan verzoek besloten om, te beginnen met hedenavond, bij elk der volksconcerten die des zomers op de Groote Markt te Delft gegeven worden, een tweetal liederen uit den bundel te doen 9pelen, die dan door allen moeten worden meegezongen. Alle kinderen, die de openbare school uit het vijfde of een hooger leerjaar verlaten, ont vangen van gemeentewege den door het comité samengestelden bundel. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Chr. Ondorwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittin gen heeft besloten, na overleg met eenige Kamerleden, niet te voldoen aan het ver zoek van leden en afdeelingen, om bij de Re- geering aan te dringen op pensionnee ring van weduwen van vroeger overleden col lega's. Voorts heeft liet besloten, geen adhacsie te betuigen aan het adres van het Ned. On derwijzers-Genootschap, om bij de regeering aan te dringen op pensioimeering van de weduwen en weezen van vóór 1906. Het hoofdbestuur zal voorstellen, het schoolcongres voor Christelijk onderwijs te doen plaats hebben op 9, 10 en 11 October. In de te Arnhem gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsahe Vereeni ging tot bevordering van Zondagsrust her dacht de voorzitter, prof. dr. P. J. Muller, den overleden voorzitter, prof. dr. P. H. Ritter. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental steeds achteruit gaande is, en dat enkele afdeelingen een 1 /ijnond bestaan lijden. Door het hoofdbestuur werd voorgesteld: De algemeene vergadering draagt aan het hoofdbestuur op een onderzoek in te stellen nopens de sluiting van winkels, magazijnen, enz., op Zondag in Engeland en in hoever deze maatregel doeltreffend werkt. In ver band daarmede kwam aan de orde een voor stel van Den Haag: De Vereeniging wende zich tot de Regeering met het verzoek, een wettelijke regeling van de winkelsluiting op Zondag voor te bereiden. Beide voor stellen werden aangenomenaan dat van het hoofdbestuur werd toegevoegd het on derzoek ook uit te strekken tot de café's. Aan de orde kwam o. m. ook de bespre king over het in de vorige algemeene ver gadering door het hoofdbestuur ingediende rapport oyer de vrijen Zaterdagmiddag. De conclusie van het rapport is, dat de Vereeniging zich niet tot de Regeering zal wenden, doch dat voor 1 et idee propaganda zal worden gemaakt, zoodat, wanneer een maal de Regeering een voorstel mocht in dienen, er niemand zal zijn, die er tegen is. De vergadering vereenigde zich met deze conclusie. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekocen in de vacature nu wijlen prof. dr. P. H. Ritter, prof. d". S. D. van Veen, en in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. R. van Veen, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford Op voorstel van prof. Van Veen werd on der applaus besloten om in 1914 een natio naal congres voor Zondagsrust te houden te 's-Gravenhage. LISSE. Gisteren werd te Lisserhrook de jaarlijksche blcembollenvciling gehouden, onder directie van de heeren Bader en Do Mooy Jr. en ten overstaan van notaris O ver meer, te Nieuw-Vennep. De belangstelling was groot, maar de handel was, met uitzon dering voor krokussen, zeer stug; reden, waarom er dan ook veel onverkocht is ge bleven. Voor krokuseen werd besteed als volgt: 12 bed van l3/i R.R. Lord Derby f 78, Sir Walter Scott, 23 bed, f 118, Mont Blanci, 7 bed, f 47, King of the Blued, 7 bed, f 55, King of the White, 26 bed, f 155, Baron van Bruno, 14 bod, f 89, Gele krokus, 27 bed, f 115. Voorts werd besteed voor Poéticus Ornatus, tweejarig, per bed van 3 R.R. f 3, Emperor f6, Princcps f4, Sulphur Phoenix f4. Voor Tulpen was zeer weinig animo. Verkocht werden 35 bed van 3 R.R. Mu- ïillo f 68, Gelo Prins, 33 bed, f 54, Scarlet Due, 33 bed, f 116, Witte Due, max, 41 bed, f 59, Rose Gris do Lin, 38 bed, f 36, Prins van Oostenrijk, 17'/2 bed, f' 137, La Reine, 90 bed, f 78, Mon Tresor, 23 bod, f 94. De prijzen moeten worden verhoogd mét 10 pCt. voor kosten. NOORDWIJK. De Oranje-Vereeniging té Noordwijk-Binnon vergaderde gisteravond in „Hof van Holland." 't Ging over den da tum, waarop het OnafhankelijkheidsXecst zal gevierd worden. Wat betreft den historisehen optocht zouden dit was de vorige maal al besloten de beide Noordwijken samen werken. Nu wilde men te Noord wijk-Bin nen in September feestvieren, doch te Noord- wjjk-aan-Zee in Augustus, mot hot oog op de badgasten. Toen zijn de besturen van de beide Oranje-Vereenigingen met elkaar aan het overleggen getogen, en het resultaat is geweest, dat beide besturen aan hun leden zouden voorstellen, het feest te vieren op 28 Aug., dat is Donderdag van do kermis. Gisteravond moest de ledenvergadering dus uitmaken, of die datum, 28 Aug., gewild werd of niet. Do voorzitter, de lioor A. Dorsman, merkte op, dat uit de geringe opkomst z.i. viel to concludeeren, dat men het met het bestuursvoorstel eens was, om dat dit voorstel duidelijk vermeld' stond op de convooatiebiljetten. Er is nog wel liet een en ander in het midden gebracht, dooh ten slotte werd be sloten het feest to vieren op 28 Aug. NOORD WIJK-AAN-ZEE. De Oranje. Ver- oeniging te Noordwijk-aan-Zee- hield gister avond een algemeene ledenvergadering in do lunchroom van den heer M. v. d. Broek, welke slechts matig bezocht was. Do voorzitter, de heer W. v. Boelen, opendo d^ vergadering met een welkomst woord en eenige mededeelingen. Uit naam: van het bestuur steldo hij voor den datum van 28 Aug. vast te stellen voor do Onaf- ha n kei ij ks v ier i n g. De secretaris doelde mede, dat hem dezen avond uit een telefonisch gesprek gebleken was dat or to Noordwijk-Binncn een stroo ming was om dezen feestdag vast to stellen op Maandag 1 September, doch dat hij reeds bij voorbaat had medegedeeld als zijn moo ning, dat daartoo onzo Vereeniging niet zou; kunnen medewerken. De vergadering gaf duidelijk ie kennen zich daarmede om verschillende belangen niet to kunnen vcreenigon on zoo werd het be stuursvoorstel, om 28 Augustus a.s. feest t-a vieren zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. In plaats van den heer N. den Hollander, die als bestuurslid, bedankte, werd gekozen de heer L. van Beveren, dio deze benoeming aannam, waarna de voorzitter do vergadering met oon woord va,n dank aan de bezoekers der vergadering deze bijeenkomst sloot. NOORDWIJKERHOUT. Hier verbrandde teen schelf boUendek, bekoorendo aan do firma Guldemond cn Zn. Do schade wordt geschat op ruim f 300. WARMOND. Do „Harmonie van War mond", zal, daartoe aangezocht, in September to Oude water do onafhankelijkbridsioesteu opluisteren. Aan den cursus voor bijenteelt, in da eerste week van Augustus, zal oon ten toonstelling worden verbonden va.n bijen eni materialen, op de bijenteelt betrekking heb bende. Ook in deze gemeente gaat dc bijen teelt hard vooruit. Hoorde men vroeger hiefr van geen bijen, thans zijn er in deze gemeentel ongeveer 30 korven en kasten. ZOETERWOUDE. In den regel komen do ingelanden van-den Room- en Meer burger- polder "alhier slecht op, wanneer zij door hun bestuur ter vergadering worden op geroepen, doch zoo slecht als dit gister avond het geval was, had men het nooit verwacht. Niemand der ingelanden was go- komen, zoodat het bestuur alleen zat, en voor% het punt van behandeling: verkiezing van oen bestuurslid, een nieuwe vergadering móest uitschrijven. (Nadruk verboden 00) Spreek, mijn vriend. Gij kent claen man sedert lang? Hij is altijd in dienst van mijn vader geweest. Deze heeft hem als kind aan de haven van New-York opgenomen en sedert heeft hij ons niet meer verlaten. En heeft uw vader hem nooit iets te verwijten gehad? Nooit. Hoe komt het dan, dat ik hem nooit gezien heb Dat is een toeval, Laurent. Misschien vermeed hij mij. Waarom? Hij heeft misschien geraden, dat gij mij beminde en dat uw vader plan had ons te doen trouwen. Welnu, zou dat een reden zijn, om u te ontwijken? Ja, wanneer hij u bemint. Wat zegt gii, Laurent? Kan men in uw omgeving leven zon der u te beminnen? Zon Romain mij liefhebben? Zij dacht na en herinnerde zich thans honderen kleinigheden, schijnbaar onbe- teekenend en waarop zij green acht had geslagen, maar die haar nu voor den geest kwamen. Het was alsof er haar een licht opging. Had't gij het nooit opgemerkt? Nooit, en wie heeft u dat gezegd? Niemand, ik veronderstel het. Maar hoe komt gij dan aan die ver onderstelling, Laurent? Door eenige woorden, die Gaume uit den mond van den cowboy heeft opgevan gen en mij overgebracht. Die woorden be- v ijzen, dat hij hartstochtelijk bemint en dat men hem het meisje, dat hij liefheeft, wil ontnemen. Nu moeten wij nog zekerheid hebben of die cowboy werkelijk Romain was, an ders zouden uw veronderstellingen vanzelf vervallen. Wanneer het Romain niet was, dan heeft hij ook niét over mij gesproken. Die man was groot en zwaar ge bouwd. Romain ook. Hij had breeds schouders. Evenals Romain. Zijn haar was rossig en hij had blauwe, schrandere oogen. Hij legde den klemtoon op elk woord en zij wa-s doodsbleek geworden, als schrikte zij van hetgeen hij zei. Toen hij een nauwkeurig signalement had gegeven, zei zij: Dat portret gelijkt in alle deelen op Romain. Dat is vreemd. Kent gij hem dan? Zooeven zeidet gij toch... Ik ken hem "niet, maar de beschrij ving, die ik u gegeven heb, is van een be diende van mijn broeder, zekeren Lazare Beerman. Dio Lazare Beerman heeft zich met valsche papieren en aanbevelingen bij mijn broeder aangemeld en wij houden hem voor den moordenaar van Jactel. Maar wie bewijst u, dat die Lazare Beerman en Romain Goux dezelfde per soon is? De gelijkenis. Die komt meermalen vooi* Zijn tongval. Die tongval bewijst niets; dat heeft mijn vader u zooeven bewezen» Ook de stem is dezelfde. En op zulk een lossen grond berust uw beschuldiging? Neen, ik beschuldig niet, Jenny, ik vermoed slechts. Daarom smeek ik u bij de liefde, -dio gij voor mi} gevoelt, mij in mijn nasporingen te helpen. Z-ooveel ik kan, mijn vriend. Wat moet ik doen? Antwoord- mij onbevreesd en open hartig. Wat zou ik vreezen en waarom Zou il: liegen? Heeft Romain Goux dit huis verlaten? Ik geloof het niet. Denk na. Herinner u. Wanneer hij de schuldige is, dan moet hij ook die Lazare Beerman zijn, dio zes weken vóór den moord als bediende op de fabriek van mijn broeder werkzaam was. Gedurende die drie weken hebt gij hem niet zoo geregeld in huis kunnen zienalleen 's avonds, wanneer hij van Nogent terugkeerde, of 's Zondags, wanneer het kantoor van mijn broeder ge sloten is. Denk dus over dit alles goed na. Jenny; ik smeek u, want het is zoo ernstig. Er gaan zooveel dagen voorbij!, dat ik hem niet zie; evenwel... Spreek, Jenny, spreek.- Het gebeurde dikwijls, dat", wanneer wij, mijn vadier en ik, alleen waren, Ro main Goux bij ons aan tafel at. r— En in die zes weken? Heb ik inderdaad opgemerkt, dat dit zelden gebeurde. Kunt gij niets met zekerheid zeggen? Neen, ik kan u wel verzekeren, dat hij ook in de week hier geweest is. Dat kon hij ook, want het kantoor van mijn broeder sluit om zes uren, dus kon hij om zeven uren te Parijs zijn. Dat alles is toch zeer onbepaald, lieve Laurent. Ik kan u trouwens slechte onze kere inlichtingen geven; maar mijn vader zal er u veel meer van kunnen vertellen. Wanneer Romain afwezig is geweest, dan moet mijn vader het geweten hebben. Dat is waar. Er bestaat een zeker middel om u te verzekeren of die Lazare Beerman en Romain Goux dezelfde zijn. Uw vader te verzoeken, Romain bij mij te laten komen? Juist. Ongelukkigerwijze zou ook dat middel niet baten, want ik heb Lazare Beerman nooit gezien. Ik kwam destijds niet bij mijn broeder aan huis. De man, die in de Brus- selsche straat de valsche wissels bij mij heeft gebracht droeg een pruik en valschen baard. Alleen zijn stem zou hem verraden, maar op zulk een lossen grond d'urf ik geen beschuldiging doen. Ja, wees voorzichtig, mijn vriend. Ziehier dus wat ik doen zal, Jenny. Ik zal naar Nogent telegrafeeren en mijn broeder verzoeken terstond over te komen. Tevens ga ik Gaume waarschuwen. Met hen zal ik bij uw vader komen en dan zal, l>oop ik, de geheel e zaak opgehelde rd wor den.' i— Tot vanavond dan, mijn vriend. Ik verlang er naar, dat uw geest eens met iets anders wordt bezig gehouden, dat vroo- lijker voor u en liefelijker voor uw vrouw zal zijn. Tranen stonden haa-r in de oogen, toen zij dit zei. Hij verzond onmiddellijk een telegram aan zijn broeder, waarin hij Michicl ver zocht terstond bij hem in de Brusselscha straat te komen. Vervolgens ging Laurent naar het poli tiebureau. Hij moest lang op Gaume wachten. De agent kwam eerst laat terug en was ver moeid van eenige nasporingen, die hij in de omstreken van Parijs had moeten doen. Tooh zei hij, toen Laurent hem alles had verteld: Dio zaak ligt mij na aan het hart. Ik ben gereed u te volgen; maar ik heb sedert vanmorgen nog niets gegeten. Wil ir met mij meegaan naar een restaurant en raij even den tijd laten om iets te gebruiken? Uw broedör zal bij u thuis zijn. Zeke-r. Dan is er niets te vreezen. Verwacht mijnheer Bertignolles 0119? Ik weet het niet. Ik heb er hem niets van gezegd, maar misschien heeft Jenny er over gesproken. Dat is waarschijulijk. Ik had hem lie ver overvallen. Waarom? Omdat iemand, die overvallen wordt, niet zoo spoedig met zijn antwoorden ge reed is. 1 (Wordt vervolgd).;

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1