N®. 16319 Dinsdag O Mei. A®. 1913. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van don- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offièieele Kennisgeving. FEUILLETON. W raak, IDSCH DAGBIAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer /'0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Cents oontant elk tiental woorden meer 10 0ent3. -Voor het inoasaeeren wordt/0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 OentBi per 3 maanden J f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn 1.30. Franco per post 1-65. 5 Directe Belastingen* De Burgemeester van Leiden brengt Ier algemeene kennis, dat uau den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op Bed rij fs- en andere inkomsten No. 19 van den dienst 1912-1913, executoir verklaard 'den 3den Mei j.l. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJ SELA-AR. Leiden, dien 6den Mei 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES VAN STEIJN, wonende te Leiden een verzoekschrift is ingediend, om iVerlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop, in het voorhuis van het per ceel Sint-Jorissteeg No. 21. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, looo-Seoretaris. Leiden, 6 Mei 1913. HINDERWET. Burgemeester en W ethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij ^eze ter algemeene kennis» 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan P. H. J. VREEBURG, en reoht- "ferkrijgenden tot het uitbreiden van de Varkensslachterij in het peroeel Levendaal iNo. 165, Sectie D No. 586. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, burgemeester. Q. J. TERPSTRA, looo-Secretarie. Leiden, 5 Mei 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, jdat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. KORTENOEVER, en r?cht- lierkrijgenden tot het uitbreiden van de brood- en beschuitbakkerij, in het peroeel (Turfmarkt No. 9, Sectie H No. 368. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. Q. J. TERPSTRA, loco-Secretaris. Leiden, 5 Mei 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan L. VALK, en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een pianofabriek in het perceel Breestraat No. 109, Sectie G No. 1619. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, looo-Secretaris^ Leiden, 5 Mei 1913. Leiden, 6 ctiei. Op uitnoodiging van de Christelijke Studenten-vereeniging en de Vereeniging voor ethische en godsdienstige vraagstuk ken, hield gisteravond mej. H. W. Cromme- lin, uit Zeiöt, in het Klein Auditorium van het Academiegebouw, alhier, een voor dracht over ,,den invloed van de huisvesting op het geestelijk en zedelijk leven van ons volk." Het geestelijk en zedelijk leven van den mensch staat, volgens spa*., boven zijn stof felijke omgeving en kan zich gunstig ont wikkelen ook in een in materieel opzicht on gunstige omgeving. Toch is er een zeer merkbaar verband tussohen het geestelijk en zedelijk loven en de sociale toestanden. Met name de huis vesting oefent een zeer grooten invloed uit. Onvoldoende huisvesting brengt zeer licht onhuiselijkheid teweeg en daardoor ver slapping der huwelijks- en familiebanden. Kroegbezoek, drankmisbruik en onzedelijk heid zijn hiervan dikwijls het gevolg. Bij de jeugd ruwheid, straatslenterij en tuchte loosheid. Het geestelijk leven wordt zeer belem merd dioor het volslagen gemis aan stilte, en aan eenig afzondering, wat bij kleine behuizing hot geval is. Een zeer groot deel der inwoners van ons vadérland is geheel onvoldoende gehuisvest. Bijna 17 pCt. der bevolking woont in woningen, bestaande uit slechts één vertrek; 48 pCt. der wonin gen hebben minder dan drie kamers, 't Is daarom een schoohe roeping voor alle so ciaal voelende mensch en om hierin gelei delijk verandering te brengen. Men kan dat doen o. a.a. door bij arbei ders het verlangen naar een betere woning op te wekken en hen aan te moedigen om hiervoor desnoods een offer te brengen b. door het steunen van bouwondernemin gen, dlie goede, goedkoop© arbeiderewonin gen bouwen. De medewerking van de Wo ningwet maakt deze pogingen gemakkelij ker uitvoerbaar dan vroeger. Aanmerkelijke verbetering is echter dan slechts te verwachten, als de loonen geste gen zijn en meer geld voor een woning be steed kan worden. Christenen moeten, al dus besloot spr., in de pogingen tot verbe tering der huisvesting niet achteraan ko men, maar vooraan gaan. De vergadering was goed bezocht. Aan het einde werd gecollecteerd voor de uit gesloten sigarenmakers. In de gisteravond alhier gehouden le denvergadering van de afd. Leiden van ,,Yolkson der wijs" deed de Voorzitter, de heer Zwiers, verschillende mededeelingen omtrent het Comité van actie voor de Open bare School, bestaande uit de heeren prof. B. D. Eerdmans,-voorzitter; N. Brouwer, namens de afd. van het Nederl. Onderwij zers-Genootschap mr. A. J. Fokker, na mens het Nutsdepartement; P. A. Hibma, namenB de Vereeniging van Hoofden van Scholen, en dr. H. J. Zwiers, namens „Volksonderwijs". Een circulaire zou in 11,000 exemplaren door de geheele stad wor den verspreid en op 19 Mei zou prof. Eerd mans In de Nutszaal spreken over: „Het Openbaar Onderwijs en de Verkiezingen."- Met nadruk wees de Voorz. op de noodza kelijke kosten; hoewel sedert 1 Jan. j.l. het aantal leden van „Volksonderwijs" met 100 was toegenomen, bleef meer steun ge- wenacht, te meer, waar het aantal onder steunde gezinnen, ook weer met één was vermeerderd. De behandeling van den Beschrijvings brief voor de algemeene vergadering gaf aanleiding tot een geanimeerde discussie. De heer Hibma werd benoemd tot afgevaar digde. In het in ons vorig nummer voorko mende bericht, aan „De Ned." ontleend, aangaande prof. dr. H. M. van Nes, alhier, komen een paar onjuistheden voor. Op 15 Juli 1888 werd zijn hooggel. niet bevestigd te Woubrugge, maar te Woudenberg, en zijn benoeming tot kerkelijk hoogleeraar ge schiedde niet 30 Mei, doch 4 April 1907. Ter herdenking van het 10-jarig be staan der Rotterdarnsche Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose zal a.s. Vrij dagnamiddag een openbare vergadering ge houden worden in de Doele, waar door prof. dr. W. Nolen, van Leiden, een rede zal worden gehouden over „oud en nieuw in de hedendaagsche leer der tuberculose." Na afloop der vergadering zal het bestuur een maaltijd aanbieden aan het dlagelijkeoh bestuur van de Nederl. centrale vereeni ging tot bestrijding der tuberculose. Tot dezen maaltijd zijn ook genoodigd die beide voorzitters van de Rotterdarnsche vereeni ging, do'burgemeester mr. A. R. Zimmer man en de oud-burgemeester, de heer F. B. 's Jacob. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagsohen Raad bij afwezigheid van den burgemeester gepresideerd dioor wethouder Jansen was aan de orde de stemming over de motie-Bleeker in zake het nieh-toelaten van een collecte voor d!e uitge sloten sigarenmakers. De beraadslaging hierover werd heropend op voorstel van den heer Van Raalte, dié daarna verklaarde zijn stem te zullen geven aan dé motie, hoewel hij liever had gezien, dat deze niet het optreden van B. en W». in -dlit speciale geval afkeurde, doch het gevolgde stelsel om af te wijzen elke collec te, gehouden ten gevolge van ©en arbeide- geschil. Men mag niet zeide spr. om een schijn van partijdigheid te vermijden, de moeilijkheid ontgaan door wat categorieën van verboden collecten te scheppen. Na nog eenig© discussie, waarbij de heer Bleeker zijn motie wijzigde in dien zin, dat de Raad thans verklaren zou, zioh met het door B. en We. ingenomen standpunt niet te kunnen vereenigen, werd ten slotte op voorstel van den heer Verburg de zaak nog maals aangehouden wegens afwezigheid va» den burgemeester. De bij het 20ste reg. inf. tot kapitein benoemde 1ste luit. J. van Kaathoven, van het regiment grenadiers, komt te Harder wijk in garnizoen. De reserve-paardenarts B. Eggink (Twelloo) komt 15 dezer bij het 3de reg. {Nadruk verboden). 88i De blinde hield veel van haar aanstaande schoondochter en wist het edel hart op prijs te stellen. Zij verwachtte deze verbintenis vol ver trouwen, en wanneer de ware, reine liefde van Marie-Rose haar al eenig berouw deed gevoelen, dlan troostte zij zioh met de ge dachte, dat Jenny met haar lieftalligheid wel spoedig het beeld der lentefee in het hart van Laurent zou hebben uitgewischt. Bertignolles was bij" zijn dochter, toen de graaf De Soulaime6 zich liet aandienen. De jonge man werd altijd met een glim lach ontvangen. Er verliep een kwartier. Ondanks alles was Laurent verstrooid. De woorden van Ga-urne kwamen hem telkens voor den geest. Jenny en Bertignolles bemerkten deze ongerustheid, en laatstgenoemde vermoed de de oorzaak er wel van. Maar zeker was hij gerustgesteld en be stond het gevaar, dat ©enige dagen geleden nog zoo dreigend voor hem. was, nu niet meer, want hij aarzelde niet Laurent te vragen: Wat scheelt er aan, Laurent? Vergeef mij, dat ik een weinig ver strooid ben, Jenny, zedde hij met een glim lach tegen zijn bruid. Het is waar, vader heeft gelijk, gij schijnt ODgerust te zijn. Hoe komt dat? Gij hebt toch geen geheimen voor onsl Neen, neen, dat niet, trouwens, ik heb den dag na het feest reeds over de oorzaak van die ongerustheid met uw vader gespro ken. Aha, zedde Bertignolles lichthartig. Denkt gij er nog altijd aan? Nog altijd. Laurent wendde zich tot Jenny en wilde haar eensklaps vragen, of zij den cowboy niet had opgemerkt, die rond haar heen dwaalde, en met wien haar vader, onder het bal, een lang gesprek had gehad, maar Bertignolles bespiedde hem en voordat Lau rent kon spreken, richtte hij zelf reeds de vraag tot zijn dochter. Inderdaad, mijn kind, misschien kunt gij Laurent van dienst zijn. Waarmee dan? Laurent heeft verteld, dat hij bij een van onze gasten de stem heeft herkend van dén man, dien hij verdenkt den kassier van zijn broeder vermoord te hebben. Dat herinner ik mij» Welnu, gij hebt dien man wellicht ook gezien en mogelijk hebt gij hem onder zijn masker herkend. Dan moet ik eerst weten, welk kos tuum hij droeg. Dat van een cowboy. Een cowboy? Zy dacht na. Laurent zag haar in gespannen verwach ting aan. Bertignolles glimlacht©. Om het geheugen van -zijn dochter t© hulp te komen, voegde hij er bij Het schijnt, dat die man mij heeft aan gesproken. Door de drukte en het groot© aantal mensch en, waarmee ik in gesprek ben gewees't, herinner ik het mij niet; wanneer uw geheugen sterker is dan het mijne, dan verzoek ik je, Laurent de nooddg© inlich tingen te willen gsvon. Het verzoek ging van hem uit. Hij kon niet weten, wat Jenny zou ant woorden. Maar ongetwijfeld was hij voorbereid op het gevaar, dat hem bedreigde, want zijn gelaat verried niet de minste ontroering. Hij glimlachte zelfö, en zag zijn dochter nieuwsgierig aan, blijkbaar zeer belang stellend wat zij zou antwoorden. Ik geloof, zead'e Jenny, dat er wel twee of drie van onze gasten waren, die, zeker om mijn vader genoegen te doen en hem aan zijn avonturen in de Amerikaa-n- sche wildernissen te herinneren, het schil derachtige kostuum der cowboya hebben aangetrokken. Bertignolles lachte. Ziet ge wel, Laurent, mijn dochter heeft er zelfs meer dan één ontdekt. Laurent zeide met halfgesmoorde atem, want hij kon slechts met moeite zijn ont roering bedwingen. En hebt gij geen van hen herkend, Jenny Ik meen ook, dat Romain onder hen waa. Romain? vroeg Laurent. Romain Goux, mijn secretaris, zeidie Bertignolles zeer kalm-. En de anderen P Die heb ik niet herkend. Ik bid je, Jenny, dénk er over na De anderen kende ik niet; ruaar ik kan u verzekeren, dat Romain Goux als oowboy was gekleed. huzaren te 's-Gravenhage onder de wape nen. Tweetal bij de Geref. Kerk te Zeg waard, da. D. Fleurke, te Ter-Aar, en ds. M. Stadig, te Reeuwijk. De burgemeester van Voorburg zal we gens een hem verleend verlof, dat hij te Hoog-Soaren doorbrengt, tot de tweede helft van deze maand uit zijn gemeente afwe zig zijn. Naar men ons van zeer bevoegde zijde mededeelt, heeft er zich in Den Haag een voorloopig© oom missie gevormd tot stichting van een in alle opzichten aan de eischen des tijds beantwoordend ziekenhuis, te vesti gen aan een der meest gewilde verkeers wegen. („Vad.") De heeren G. Van Rossen, H. de Waard, C. J. Herfkené, M. van den Heuvel, Th. M. Lucas en P. J. de Roock, allen inspecteur van politie te 's-Gravenhage, die gesolli citeerd hebben voor plaatsing als commissa ris bij de politie in Ned.-Indië, hebben door tusschenkomst van het Dep. van Koloniën van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië écu aanschrijving ontvangen of zij zich ter beschikking van het Indische gouvernement willen stellen. Bij stemming zijn gekozen tot leden van het partijbestuur der Sociaal-Democratische Arbeiderspartijmr. Troelstra met 7164, Schaper met 6970, Van der Goes met 6165, Spiekman met 5799 en Hermans met 6654 van de 7336 geldige stommen. Herstemd moet worden tussohen mr. G. W. San nes, die 2688, en mej. S. Groeneweg, die 2317 steminen verkreeg. De jaorlijksohe algemeene vergadering van den Bond van Administratieve Ambte naren S.-S., gehouden te Amsterdam, heeft met algemeene stemmen de navolgende mo tie aangenomen De algemeene vergadering, enz., gelet op het feit, dat dit jaar de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen haar 50- jarig bestaan zal herdenkenoverwegende dat, zoo als ook in andere groot© bedrijven usance is, hiervan het personeel blijken kan geven; besluit het H.-B. op te dragen stap- pén te doen, om, in satnenwerking met andere bonden, het (Jankeen te leiden, dat er een commissie kome, die vanwege het personeel een blijvend aandenken tracht te bewerk stelligen." Het gemeentebestuur van Amsterdam ia in onderhandeling voor het aankoopén der Maatschappij voor lichtinstallaties „Elec- tra", aldaar. De koopsom zal zijn f880,000r Hot moet in de bedoeling liggen, de con cessie aan „Eleatra", in normale omstandig heden eindigende op 1 Januari 1918, uiterlijk te doen ofloopen op X Augustus 1913. Do gewone audiëntie van den Minister Van Financiën op Donderdag 8 Mei aé. én die Van de Ministers van Marine ad interim en Van Koloniën op Vrijdag 9 Mei zullen niet plaats hebben. KATWJJK-AAN-ZEE. In „De Zwaan", alhier had gistermiddag de verpachting bij afslag plaats van twaalf pérceelen afge zand land uit de zanderij-v. d. Elshaut (bollenland) benevens drie porceelen teellamd. Do huurprijzen jper Rijnlandsche Roede van het teelland varieerden van f 0.30 tot f 0.35, die van het afgezand© land van f 0.43 tot f 0 52 de Rijnlandsche Roede. Er wérden dus flinke prijzen besteed. Uit IJmui den is ter haringvisscherij uit gevaren de logger K.W. 97 „De Vijf Gebroe ders" van den hoer N. Parlevliet, zoodat thans reeds zes Katwijksch© loggers op de haringvissekerij zijn. LISSE. Vpn gisteren af is het Post- en Telegraafkantoor opengesteld van 's morgens acht tot 's avonds negen uren. Dat dit met het oog op den handel een groote verbete ring is, behoeft geen betoog. NOORD WIJK. De bloem bollen veiling ten voordeel© van de R.-K. Par. Scholen, die gisteren plaats had, bracht f1103 op. De veiling ten bate van het St.-Jeroengesticht bracht f 1749 op. Bij de administratie der gemeente-gas fabriek is aangesteld de heer G. O. Alkef- made Cornzn., alhier. NOORDWIJKERHOUT. Gisteren had al hier de tweede groene veiling plaats. We derom was de handel traag en de bestede) prijzen waren uiterst gering. De prijzen wanen ongeveer dezelfde, als die bij de vei ling van de vorige week, beneden het mid delmatige. WARMOND. In verband met de benoe ming van een tweeden gem.-veldwachter* alhier is de nachtwaker A. W. van Noort, na 12-jarigen dienst als zoodanig ontslagenj.. Hij ia benoemd als vaste gemeente-workman. Alhier heeft zioh een commissie gé- vorm d, die eerstdaags een vergadering zal beleggen om over te gaan tot de benoeming Van een voorloopig comité voor de alhier, te houden onafhankelijkheidsfeesten, ook in vérband met de watersportfeesten, te hou den door de xedl-, roei- en m otorsport-Vecrs öeniging „De Kaag". WOUBRUGGE. Begin Augustus zal hie* de <electrische stroom geleverd worden in de woningen en Voor de straatverlichting^ Ziekenverpleger W. P. Braam, f De sergeant-ziekenverpleger W. P» Broom, die in November van het vorig jaa* met dé ambulance van dr. Sikemeier naar het terrein van den Balkan-oorlog is ver trokken, ia op 4 April j.L te Tajorloe over leden en aldaar ter aarde besteld. Daar bij enkele onderofficieren dé mea ning ingang had gevonden, dat van bet boofdoomité van het „Roode Kruis" in den laatsten tijd te groote offers werden ge- èisoht, om ook nog gelden te kunnen af zol deren voor overbrenging von het stoffe lijk overschot naar Nederland, vormden rij zich tot een commissie met het voornemen om aan alle oud- en actief dienende onder officieren van het Nederlandache leger een verzoek te richten tot het verleenen van finanoieelen steun, waardoor overbrenging van den overleden kameraad mogelijk zo\| kunnen worden. De plannen dezer commissie werden krach tig gesteund door kolonel Weber, adju dant in buitengewonen dienst van H. M.j de Koningin, commandant der brigade gre nadiers en jager», terwijl ook het hoofd comité van het „Roode Kruis" do grootst mogelijke medewerking toezegde en voer zooveel noodig reeds dadelijk verleende Von dr. Sikemeier werd echter telegra fisch bericht ontvangen, dat zeer overwe gende bezwaren zich tegen deze overbren ging verzetten, zoodat bedoelde commissié is ontbonden. Nu herinner ik mij ook, dat mijn se cretaris met mij gesproken heeft zeide Ber tignolles, maar ik weet niet meer waar over. Ik beken, dat ik zelfs rijn kostuum niet heb opgemerkt. Ik ben zoo gewend aan de kleeding dier oowboya, dat ik er evenmin acht op sla, als wanneer ik op een gewoon bal iemand met zwarten rok of op straat iemand met jas en hoed zie. Ja, ja, dat begrijp ik, zeide Laurent, en ik vraag u vergiffenis, dat ik er zoo op aandring. Dat is heel natuurlijk en ik zou ook gaarne deze zaak opgehelderd zien. Even wel waarde vriend, moet ik u doen op merken, diat gij, bij uw vurig pogen den moordenaar op te sporen, misschien wel een weinig de noodige voorzichtigheid uit het oog verliest. Wat u met zooveel ijver naar den oowboy doet zoeken, is, dat de agent, die u zijn hulp verleent, heeft gehoord, dat hij Fransch sprak met een Engelschen tong val. Maar, beste jongen, ik ben een Ame rikaan en de meesten van mijn vrienden en kennissen zijn Engelschen en Amerikanen. Drde-kwart van mijn gasten waren buiten landers. Denk nu zelf maar eens na. Zij had den allen den tongval, die u zoo veront rust heeft. Dat was waar. Laurent moest het toe stemmen, maar toch bleef hij achterdocht koesteren. Wat hij niet aan Bertignolles wilds doen opmerken, een zekere vrees hield hem er van terug was dat, al is de tongval dezelfde, de stem verschilt en dat het ge oefend oor van Gaume zioh niet bedrogen had. Aan de stem van den oowboy was La- zare Beerman herkend. Romain Goux 1 Wat klonk die naam Laurent vreemd in de ooren Wie was die man? Hij had hem nooit gezien. Hij kende al leen zijn naam. Hoeveel sporen waren er nu niet reeds ontdekt De gelijkenis van den oowboy met La- care Beerman. Dezelfde tongval, dezelfde stem. De onverklaarbare verdwijning van den cowboy, die het huis van Bertignolles niet had verlaten en toch niet gevonden was. De zachte stem van Jenny deed hem uit dit gepeins ontwaken. Mijn vader he'eft gelijk, Laurent, zei zij. Ik geloof ook, dat gy* een verkeerden weg inslaat, want gij zult toch, geloof ik, niet denken, dat de secretaris van mijn va* der de man is, dien gij zoekt. Hij maakte een afwijzend gebaar, maa» hij zweeg. Allerlei gedachten doorkruisten zijn hoofd. Hij wilde er zich tegen verzet ten, maar ondanks hemzelf namen zijn ver moedens toe. Hij bespiedde Bertignolles en rijm doch ter, Bertignolles vooral, want hij zei vooi zioh Hij weet, dat de oowboy, dien iB zoek, niemand anders is dan Romain Goux. zijn secretaris. Waarom heeft hij ^-weigerd het mij dadelijk te zeggen? Waarom heefK hij het daarstraks nog niet gezegd? Welkt reden heeft hij voor die geheimzinnigheid! (Wördt yéTy^gd^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1