Tweede Kamer. Wat een onpraotisch man doet Uit de Rechtzaal. Burgerlijke Stand. Faillissementen. Vragen en Antwoorden. Kustverdediging. De Minister van Oorlog vilde in do gisteren voortgezette zitting allerminst denkbeeldige gevaren oproepen, maar redenen voor oen buitenlandschen vijand om onze groote havens te bezetten kunnen gevonden worden in: lo. het oefenen van een druk op onze politiek bij het uitbreken van een conflict tusschen mogendheden; 2o. de be doeling om de eigen actie onzer marine te verlammen; 3o. het maken door den vijand van een onzer havens tot hulpbasis; 4o. het feit, dat, als voor oen van de strij dende machten een onzer havens van groot belang lean zijn, de tegenpartij, om dien vijand lo beletten van die haven gebruik te maken, haar alvast in bezit neemt, om dat gebruik zijner tegenstander te beletten. Do vier punten nu, waar zulke haven-in bezitneming dcor den vijand kan geschie den, zijn: de mond van de Schelde, Hoek-van- Holland, IJmuiden en Den Helder, want die havens daar zijn alle toegankelijk voor diepgaande schepen. Bovendien kunnen wij door goed ver- sbetrkte havens den vijand, die het zou willen beproeven een landing daarin uit to voeren, ten einde een door hom voorgenomen opera tie verder to lande voor to bereiden, abso luut beletten die landing uit to voeren en kunnen wij hem noodzaken tot een landing op open kust zijn toevlucht te moeten ne men. En dat nu acht de Minister uit mili tair oogpunt voor eiken vijand een hopelooze zaak. En door dus tot goede versterking onzer havens over te gaan zullen wij een groote geruststelling en een groote mate van vertrouwen in de kracht onzer verdedi ging kunnen krijgen. Met niet geneeg ncu druk moest spreker dus herhalen dat de vcorbchoedmaat regel tegen onverhoedschc aanvallen over zee oen onafwijsbare eisch is, dat wij onze havens in krachtigen staat van tegenweer brengen. En daarom is o. a. het fort te Vlissingen zoo noodzakelijk en van zoo groot gewicht. Vervolgens wijdde de Minister breedvoe rige beschouwingen aan de keuze van de werken, die het allereerst voor uitvoering in aanmerking komen, en betoogde, dat het eerst Den Helder on Vlissingen in aaaimer- lring moet komen. Uit verschillende oogpunten is oen ver sterkt Vlissingen noodig voor de landsver dediging, en volstrekt niet oordeelt de Be- goering zoo uit koppigheid, omdat zij niet zou willen wijken voor in het buitenland gemaakt misbaar cn ook evenmin omdat verschillende autoriteiten het fort niet wil len en de Begeering daaraan het oor niët zou willen leenen. De Minister betoogde verder, dat do be doeling van het fort volstrekt niet is ver sperring van do Schelde, maar uitsluitend landsverdediging. Dat het later misschien door de omstandigheden nog wel eens als Schelde-versperring zal kunnen worden ge bezigd, is wel mogelijk, doch dan alleen in verband met andere hulpmiddelen voor de defensie, als mijnen, onderzeeërs en der gelijke. Verder zette do Minister uiteen, dat Den Helder allerdringendst heter moet verde digd worden, voornamelijk om het Marine- etablissement beter te vrijwaren tegen be schieting uit zee, want daarvoor is de vuur- uitwerking van het fort Kijkduin onvol doende. Eindelijk verdedigde de Minister de nood zakelijkheid der verbetering van de vuur- uitwerking der forten aan de Ilarssens, Hoek- van-HolLand en IJmuiden, en welke voor namelijk zal bestaan door de vervanging van de tegenwoordige granaten door brisant- granaten. Vervolgens verdedigde de Minister op tech nische gronden tegenover den hoer Eland do voortreffelijkheid van koepelforten boven open batterijen. Tegenover den heer Thomson, die aan merking had gemaakt op ligging, enz. onzer forten, zette de Minister uiteen, dat als men meent, dat het fort op de Pampus daar niet had bohooren te liggen, zulks de schuld is der toenmalige Tweede Kamer, die herhaal delijk had aangedrongen op een fort aldaar; en dat het fort te Hoek-van-Holland te ver naar binnen ligt, is hieraan toe te schrijven, dat dit fort nooit gebouwd is om den ge- schutsstrijd te aanvaarden met schepen buitengaats, maar alleen met schepen, die reeds er in geslaagd waren het vaarwater binnen te dringen, terwijl het fort do Hars- sens ook goed ligt, in verband met het doel, waarvoor het werd aangelegd. Evenzeer op technische gronden ver klaarde de Minister zich tegen liet kiezen van een grcolcr kaliber voor liet geschut. Hierna bestreed de Minister het amende ment-Eland op do gronden reeds door hem hiei-voren aangevoerd voor de groote nood zakelijkheid van het fort te Vlissingen. Het amendement Thomson kan voor den Minister niets anders zijn dan een kleurige zeepbel, het beslist namelijk niets over de wijze, waarop de Minister de gelden, welke de heer Thomson wil toestaan, zou mogen besteden, en hoeft dus slechts theo retische waarde. Waar de Begeering meent dat thans in deze kustverdedigingszaak een eindbeslissing meet worden genomen, is dit amendement niet te aanvaarden. Ten slotte bestreed spreker nog eenige argumenten tegen liet ontwerp aangevoeld. De Minister betreurde, dat niet alle par tijen in de Kamer hem eenparig steunen in deze zaak van zoo gewichtig landsbelang. Intusschen verheugt het hem, den steun dien hij voor defensie-uitgaven ter linker zijde niet vond, ter rechterzijde wel te heb ben gevonden. En als er enkelen zijn die persoonlijk eenigen tegenzin heb beu, dan weten zij dien in heb landsbelang te over winnen. De Minister van Buitenland echo Zaken, jhr. mr. De Marees van Sw'inderen, herhaalde zijn vroeger reeds menigmaal kenbaar gemaakte meening, dat er geen enkele internationale beteekenis aan dit ontwerp moet gehecht worden en dat do belangen van liet Dep. van Bui ten!. Zaken met al of niet aanneming van het wetsontwerp niet te maken hebben. Het karakter van niet minder dan staatsgevaar lijkheid uit internationaal politiek oogpunt, dat aan het ontwerp gegeven is door de heeren Troelstra en v. d. Berch van Heem stede is alleszins misplaats. Uit de critiek dier heeren op het ont werp vooral van den heer Troelstra, spreekt een ongemotiveerd wantrouwen in het be leid van den Minister van Buitenlandsche Zaken en ook aan de waarheidsliefde van de herbaalde ernstige verzekeringen welke de Minister ten aanzien van den niet-inter- nationalen achtergrond van het kunstont- werp heeL gezegd, met name, dat het wetsontwerp vreemd is aan eenige inmen ging van eenigen buitenlandschen Staat. Woordelijk leest spreker daarom nog eens voor, zijn uitlating in dien zin eenilgen tijd geleden gedaan in gewisselde stukken. Ook üs aan de Schelde noch aan Antwerpen door de Begeering op eenigerlei wijze gedacht ten nadeele van België of van laatstgenoem de. Het betreft hier eenvoudig, dat voortaan Ylissiinigen zal kunnen doen, wat tot dusverre de taak was van de versterkin gen te Neuzen en te Ellewoutsdijk. De Minister stelde dan ook op den hoog- sten prijs de kalme houding en het verstan dige doorzicht van het Belg'ische kabi net en van den eminenten Minister van Buitenlandsche Zaken van België, waar door geen groote en ernsti/ge aandacht in geschonken aan de literaire uitwassen van een aan niemand verantwoordelijk dilettant, dat zij verdienen. En verder deelde de minister mede, dat hij uit persoonlijke in lichtingen en door persoonlijke gesprekken met leden van die buitenlandsche kabinet ten, de zekerheid heeft gekregen, uat men in die kabinetten overtuigd is, dat de indie ning van dit kunstverdedigingsontwerp slechts met zuiver nationale bedoelingen is geschied. In dit verband zette do Minister nader uiteen, dat inderdaad alleen het landsbe lang het fort. te Vlissingen vraagt n. 1. om een neutraliteitsschending van allerbeden- kelijksten aard te voorkomen of ongedaan te maken. Een nieuwe koers wordt door ons land allerminst ingeslagen, als wij ods voorbereiden op het voorkomen van zulk neutraliteitschonnis. Gewapende neutraliteit dagteekent im mers waarlijk niet van gisteren. De plicht om ons va-derland in verdedigbaren staat te stellen en te houden is de eerste plicht van den staatsburger en tegenover de op vattingen der sociaal-democraten verdedig de spreker de groote opvoedende kracht van leger en vloot op het. jonge Nederland. Wie medehelpt zijn land mede te verdedi gen, vervult een belangrijke en eervolle rol. Spreker hoopt, dat er nooit zal komen een tijd, wij geen vrij Nederland meer zullen zijn onder een vrije wetgeving en dat onze zon-a tob den militairen dienst zouden worden opgeroepen is een vreemde taal. Na repliek van den heer v. d. Berch van Heemstede, die zijn bezwaren tegen het ontwerp handhaafde, werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. De behandeling van het Kustverdedi- gingsontwerp werd in de diplomatenloge bijgewoond door dn Belgischen gezant, in Den Haag, den heer Falion; door den Franschen gezant, de heer Pellet; en door den eersten secretaris van de Bussische legatie, den heer Onou. Schriftelijke vraag. ,,Het Volk" meldt, dat door het Kamer lid Hugenholtz de volgende schriftelijke vraag tot den Minister van Marine is ge richt: „Is de Minister bereid aan de Kamer me- dedeeling te doen van de uitkomsten van het onderzoek, ingesteld omtrent de door ondergeteekende bij de behandeling der Ma-, rinebegrooting voor 1913 ter sprake ge brachte vervalsching der manometers van de torpedobootjagers „Jakhals" en Bul hond" fttKCLAÜlKS, 40 Cent per regel. 5345 17 Een onpractisch man koopt een duren stroohoed. Als de hoed vuil is probeert hij met zuringzout of iets dergelijks de hoed weer schoon te krijgen. Het resultaat is dat zoo iemand, den meesten tijd' met 'n leelij- ken hoed loopt. Een verstandig man gaat naar B. v. Noort, Ilaarl.straat 149 of Hoo- gewoerd 31, en koopt zich een voordeelige hoed. De^ï hoeden zijn voor het oog precies eender en blijven minstens even lang mooi dan de allerbeste. Is zoo'n hoed vuil dan knoeit hij er niet aan maar gooit hem een voudig weg en koopt een nieuwe, liet resul taat is dat met minder geld men altijd een knappen hoed heeft. llaag;8cliG Itcclitbauk. Diefstal van een rijwiel te Leiden. Daarvoor moest terecht staan de 26-jari- gé Pietér P., afkomstig uit Leiden, laatste lijk woonachtig te Haarlem, die op 18 Maart een rijwiel had weggenomen uit het Ac. Ziekenhuis te Leiden, ten nadeele van F. A. van Breggen, student aldaar. Be klaagde, die reeds eerder wegens diefstal door de Rechtbank te Arnhem was ver oordeeld, verklaarde nu, dat hij tijden had, dat hij moest stelen. In Zulk een toe stand heeft hij teen ook verkeerd. Dan kan hij geen weerstand bieden. Later heeft hij wel berouw en dan bezorgt hij het gestolene terug. Hij deelde daarvan allerlei staaltjes mee, o.a. dat hij eens een paar schoenen heeft meegenomen en een boek. Ook was hij eens op het kantoor van de inrichting „Welkom" te Arnhem en kreeg weer zulk een aanvechting waarop hij den directeur verzocht even hij hem te blijven, totdat dit. weer voorbij was. Hij heeft de gestolen fiets op de Bank-van-Leening ta Leiden voor f8 beleend. Dit beleenhriefje heeft hij weder verkocht voor f 1.50 en dit geld met andere mensehen in Leiden itrtf een café verteerd. Nadat de student Van Breggen was ge hoord, uit wiens verklaringen bleek, dat be klaagde inderdaad het rijwiel heeft gestolen, werd de directeur van het genoemde gesticht „Welkom", de heer C. Wercker, te Arn hem, gehoord. Daaruit bleek, dat beklaagde te vondeling werd gelegd, waarna hij werd opgenomen in hot. H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, waar hij tot zijn L5de jaar werd verpleegd. Hij was daar zeer lastig, bleek achterlijk en toonde ver schillende karakterfouten, zoodat hij werd gebracht naar het opvoedingsgesticht te Iicenderloo, waar hij onder liefderijke be handeling van den directeur, den heer Van Wijhe kwam, die hem later wist te plaatsen in het Christelijk gesticht „Welkom", te Arnhem. Vandaar is hij wegens een kwaal naar Leiden gegaan, om zich in het Ziekenhuis bo doen opnemen. Hierna werd gehoord Albert Biel, meu belmaker te Leiden, die den jongen man in zijn jeugd en ook later heeft gekend en die meedeelde, dat hij een verschoppeling is geweest in het Weeshuis, mede omdat hij een lastige kwaal had, en inderdaad allerlei kleinigheden meenam, waarvan hij later wel eens berouw had. Het waren dikwijls din gen zonder waarde. Den avond vóór den diefstal is beklaagde bij hem geweest en wilde iets weten van zijn moeder, tegen wie hij nog altijd een rancune koesterde. Het O. M. was eenigen tijd in dubio of het hier een geval van kleptomania gold of niet. Het kwam echter tot de conclusie, dat beklaagde inderdaad heeft gehandeld met het opzet zich het rijwiel toe te eigenen, al wil het aannemen, dat het den man meer moeite kost om zijn handen thuis te hou den dan een normaal mensch. Het eischte alzoo 3 maanden. De verdediger, mr. Versteeg, uit Den Haag, hield oen uitvoerig pleidooi, waarin hij de ongelukkige jeugd van beklaagde schetste en trachtte aan te toonen, dat wij hier niet te doen hebben met kleptomanie, maar met geestelijke minderwaardigheid. Hij vroeg schorsing der zaak cn een nader onderzoek door psychiaters, waartoe de Bechthank niet weiischto oveT te gaan. Mishandeling te K a t w ij k. De 22-jarige visscher Corn. P., te Kat wijk, stond terecht wegens het feit, dat hij do vader van zijn meisje, Jan Bemmerswaal, opzettelijk op den grond had geworpen en geslagen. Beklaagde bekende het feit, dooh B. had hem ook beleedigd, door te zeggen, dat hij, beklaagde, kroeg in en uit liep. Daar er slechts één getuige was opgeko men, werd de zaak uitgesteld tot Maandag 19 Mei. Diefstal van twee pakken ploten tc Leiden. De 30-jarige Willem Izak W., te Leiden, stond terecht wegens diefstal van twee pak ken ploten. Het geval had zich, naar beklaagde ver telde, aldus toegedragen. Ilij moest in de Haven 46 pakken ploten overladen uit een schuit in een motorboot van de Stoomboot maatschappij „Carsjens". Er viel teen één pak in liet water en opdat men niet zou merken, dat er een pak vermist werd, heeft hij nog een pak laten vallen, omdat liet aantal pakken een even getal zou blijven. Later hoeft hij hij toeval een der pakken aan den haak van den boom gekregen en mee naar huis genomen en verkocht aan Jan Siere voor f150. Nadat (boze en de heer B. Butgers, uit Leiden waren gehoord, ©isclite b°t O. M. mede met het oog op het overigens goed gedrag van beklaagde, slechts één maand gevangenisstraf. Beklaagde wilde graag met een boete vrij. Diefstal van een koperen tromp van ©en straalpijp van een stoomspuit te Leiden. Hiervoor werd opgeroepen de 57 jarige Joh. T., werkzaam aan de Gasfabriek te Leiden. Hem was ten laste gelegd, dat hij hij een brand aan do Iloogcwoerd te Leiden op 9 Februari een koperen tromp had weggenomen. Beklaagde zeide het koperen voorwerp to hebben gevonden en te hebben gedacht, dat het van een auto afkomstig was. Hij had het een paar dagen in huis gehouden en toen er niemand om kwam, heeft hij het koper verkocht bij gebroeders Palm. Als getuige werd gehoord de machinist der stoomspuit Jongcndijk, die bij de inspec tie -d'er spuit de tromp had vermist. lïij achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat do tromp er vanzelf af kon geraken, omdat hij met drie a vier schroefdraden vastzit. De Officier, aannemende, dat beklaagde het stuk koper niet van de straalpijp heeft afgenomen, doch gevonden, vroeg f 15 of 12 dagen. Diefstal van tweepaar laarzen te Leiden. Jannetje K., huisvrouw van A. B., 37 jaar, en Maria S., huisvrouw van A. L. F., 31 jaar, beiden te Leiden, stonden tere-cht, omdat zij op den avond van 12 Januari- in den winkel van L. G. J. Kuster, elk een paar knooplaarsjes hebben weggenomen. De eerste k^cht een paar muilen en greep in tusschen een paar kinderknooplaarsjes, de tweede wist een doos te bemachtigen, wa ^-r- in een paar damesknooplaarzen. Zij borgen het gestolene in een kinderwagen, die voor den winkel stond. De winkelier ver miste later de laarzen en toen viel de verdenking op de twee vrouwen, die wer den opgespoord. Zij hadden toen de schoe nen reeds beleend. De president vroeg oft zij niet rae:r al stelende bij de winkels rondgingen Nadat de getuige Kusters was gehoord, oischte de officier tegen ieder één maand. De vrouwen schreiden en wilden gaarne een lichtere straf. De eerste zeide een groot gezin te hebben. Verduistering van aardapp'e- 1 e n. Joh. K., 26 jaar, aar^appelenmeter te Leiden, in dienst bij den aardappelenhande- laar J. W. (J Korpershoek aldaar, moest op 7 Februari een kar met acht zakken aardappelen uit het pakhuis aan de Nieuw- straat naar het tweede pakhuis aan de Morsch straat brengen. Onderweg, dicht bij de Haarlemmerstraat, kwam hem zijn vader, de 61-jarig3 Hendrik K., te gemoet. Vader zou den zoon even helpen schuiven. Omdat vader het niet ruim heeft, had hij vader uit een paar zakken een beetje aardappelen gegeven. De vader zeide, dat hij zijn zoon niet geholpen had om de aardappelen in de zakken te doen. Getuige Korpershoek verklaarde, dat hij den eersten beklaagde reeds eenigen tijd verdacht, en nu was hij hem nagegaan, en had gezien, dat zij aardappelen uit de zak ken oversto-rtten, in twee andere zakken. Een zak zetten zij op de Haarlemmerstraat in een winkel, terwijl de oude K. met den anderen zak naar huis ging. Daarop haal de hij den tweeden, doch werd aangehou den, door den politieagent Y. Kuypere, zoo- als deze verklaarde. De officier eischte, wegens verduistering, in vereeniging gepleegd, tegen ieder twee maanden. De oudste beklaagde vond de straf voor al daarom zwaar, omdat hij nu ook de toelage van het Fonds van den Gewapen- den dienst, groot f 37.50, verliest. Vernieling van ©en glasruit te Leiden. Daarvoor moest berecht staan Joh. Theod. L., zonder beroep, te Leiden. Hem was ben la6te gelegd, dat hij in den nacht van 9 op 10 Februari in de Agnietenstraat met een been heeft geworpen door een ruit van de woning van den behanger F- v. d. Steen. Beklaagde ontkende beslist. Van der Steen verklaarde echter onder eede, dat hij het wel gedaan had, wat de 44-jarige Neeltje van der Mey bevestigde. Eisch f 10, subs. 5 dagen. Beklaagde hield vol, dat hij het niet ge daan heeft. Vernieling vaneen straat deur en een paar ruiten te Leiden. Daarvoor werden opgeroepen K. van B. en A. W. van B., kooplieden te Leiden, wien ten laste was gelegd^ dat zij een straatdeur hadden ingetrapt en een ruit gebroken van het café van den caféhouder H. J. Hensing. De laatste beklaagde was alleen versche nen en ontkende het feit. De caféhouder H. verklaarde, dat twee jongelui drank wilden koopen. Doch hij wilde hen niet tappen, want hij kreeg van den eerste nog geld. Zij hadden hem daar op gemolesteerd en vervolgens het feit, waarvoor zij terecht moesten staan, ge pleegd. De zoon van den tapper bevestigde dit, evenals ook twee omstanders, J. Gijsman en vrouw De Haas. De officier herinnerde er aan, dat beide beklaagden zeer slecht bekend staan, en eischte tegen den eersten een maand en te gen den laatsten drie weken. Beleediging van de politie te Leioen. Daarvoor moest terecht staan P. J., te Leidon, die echter niet was verschenen. Hij had op 31 Januari in beschonken toe stand op de Kaiserstraat aldaar iemand lastig gevallen. Toen de politie-agent A. P. v. d. Voort hem daarover aanhield, schold hij dezen voor alles, wat leelijk was. Beklaagde was niet verschenen, doch nadat de verbaliseerende agent was ge hoord, eischte de off. bij verstek f 10 of 10 dagen. Verzet tegen de politie te Leiden. Joh. Jac. K., thans reeds in de gevan genis, kwam voor wegens verzet tegen de politie op 15 Januari LI. op de Haarlem merstraat. Beklaagde weet er niets van. Alleen weet hij, dat hij den anderen mor gen, toen hij den roes had uitgeslapen, op het politiebureau was. Nadat de verbaliseerende agent A. P. v. d. Voort was gehoord, werd tegen hem geëischt drie weken. Uitspraak Maandag 5 Mei. A ARL ANDER VEEN. Bevallen: A. Zonderop geb. Van Onselen L). A. v. Schaik eeb. v. Veld huizen Z. M. Hoogeodoorn gob. Van Bij Z. Overleden: C van Veen jm. 49 i. T. van Leeuwen Z. Ij. H. de Vries jd. 16 j. üohuwd: M. van Schaik jm. 25 j. en M 0vere3 jd. '23 j. A. v. d. Knijffm. 28 j. en A. Ch Karse- meijer id.25 j. BOSKOOP. Geboren: Maria, D. van H. C. de Groot en E. Barondsz. Jan, Z vauC.J Stolker en B. A. Foislhüvel. Theodorus, Z. van C. Faa-e en P. van Leeuwen. Overleden: Hillegonda Besman, 76 j., (over leden te 's-Ilertogenbosch). Jan Leendeit van Gioos, 33 r„ eohtg. van A. M. Frete. - Aaltje Vijlh izen, 71 j. wed. van iNico'aa3 van der Voost. KATWIJK Geboren: Wijntje. D. van H. v. Duijvenvooide en J. Rippen. Maria Jacobs, D. van W. Vei hart en A. Al. van der Velde. ïfeLn i, D. van Y. Vei does en H Kruijt. J-in Z. van P. van der Plas en M van Rhijn Teunis, Z. van W. va der Bent en G. Schaap. Wjjntje, D van G. Koelewijn on C. A. Verlint. Overleden: Maria v. d. Plas, 7 m,D. van P. en L. 0'iwoband. Dirk Knetsch,80jwedr. van M van Driel. NIEUW VEEN. Geboren: Jan Jacob, Z. van \V. F. Kestingeu A. Dompeling. Overleden: Kornelia Schouten, wed. W. 0. Sas, 81 j. NOORDWIIKERHOUT. Ondertrouwd: Joh. Aartmau "26 j. eu Corn. Maria Buachman24 j. Geboren: Gofrida Johanna, D. van J. Bus en P. Berkhout Cornelia Hubeita, D. van K. Dniven voorde en H. Bra-na. Wilhelmus Co:H. Johs., Z. van N. v. d. Berg en A. C. van Veen. RIJNSBURG. Geboren: Jansje, D. van J. Qt Lantrok en G. C. Westrik. Jan, Z. van <J.de* Heijer en J. v. d. Vijver. Maria, D. van W. v d. Enkel eu M. Driebergen. Albrecht, Z. van A. v. Egmond en B. Brussee. Arnoldua Johannes, Z, van J. Moleukamp en M. v. Tienen. Overleden: G. Ravensbergen Z. 15 i Gehuwd: R. Heem-kerk im '24 j. en J. Schone- veld jd. 22 j. A Heemskerk jm. 26 j., te Rjjos» burg. en A. v. Beelen jd. 211., te Katwijk. REEUWIJ K. Bevallen: C. M. van Leeuwen geb. Kromwijk Z U. Al. Schoonderwoe- d geb. BuigerD - K. van Dijk geb. Van der Star Z. Overleden: S. J. Schoonderwoerd 2 d. 0. J. van Kam en 8 m. Gehuwd: L. N. van Leeuwen en P. C Blonk J. van Heijningen, w«dor. van 8 van de Waler en L Dijkman, wettig gescheiden echtg vau Al. van Dalsen. WASSENAAR. Ondertrouwd: C J. Korte- kaas en W. P. van der Kroft. - J. 0. van der Kroft en Al. KoHek&as. Geboren: Petrus J hannes Martiuus, van J. P. v. d. Hoeven en C. W. van Lier. Overled '-n: 1 h. Juffer <aDS M 75 j. M. van Leeuwen Mzn koopman, le 's Gra ven bage J.Workum, diamantbewerker, te Amsterdam. M. siebere, mr timmerman, te Escharen. J. H Hof.tede, koopman en winkelier, te Hengelo. Doorvoer Tan Ned. slachtvee. De Duiteche regeering heeft aan Hr. Ma. gezant to Herltfn medegedeeld, dat bet thans bestaand verbod van doorvoer van voor Italiö bestemd Nederlandsch slachtvee niet langer algemeen gehandhaafd zal blijvon. Vergun ningen tot doorvoer zullen echter alleen wor den verleend op daartoe b(J Oen Pruisischea Minister van Landbouw ingediend verzrek, voor iedere zending aizondoilük, en onder de gebruikeiyke voorzorgen. V raag: Zoudt U mij het adres kunnen zeggen van de „Nationale vereeniging ter bestrijding van aen Woeker" in Den Haag? Ant woord: Aan het informatiebureau van de Nat. Vereeniging tot bestrijding van den Woeker, Anna Paulownastraat 79, zijn Dinsdag-avonds van acht tot halftien koste loos inlichtingen (alleen mondeling) te ver krijgen voor hen, die crediet behoeven. V raag: Waar moet ik mij vervoegen, om voor mijn dochter eenige hulp te ver krijgen, daar zij reeds meer dan 3 jaar toevallen 1 ijdster is; naar alle kanten heb ben wij al hulp gezocht, doch allee tever geefs. Wij zijn onvermogend wegens te groot huishouden en te weinig verdiensten, zoodat wij de hulp van weldadige menscheu. noodig hebben. ,De politie is er getuig© van; deze heeft zich meermalen bereid go- toond haar per brancard thuis te brengen. Eenmaal is het te laat. Er is reeds zooveel goed gedaan, dat we op een goede uitkomst hopen Antwoord: U moet in overleg met uw fonds- of armendokter u tot het ge meentebestuur wenden. Indiien de patiënte gevaar of overlast oplevert, voor anderen eri U zijt zelf niet bij machte de verplegings- koeten op u te nemen dan moet de gemeen te tugsehenbeide komen. Vraag: Zoudt gij mij s. v. p. het nieuwe adres van den heer L. Engelbron- ner, district-Schoolopziener, kunnen zeggen, daar ik hem bezoeken moet? Antwoord: Van-Slingelands-traat 21, Den Haag. Vraag: Kunt U mij s. v. p. een adres geven waar ilc mij moet vervoegen voor op leiding tot chauffeur? Hoeveel bedraagt de kosten daarvan? Antwoord In Amsterdam is de eer ste Amsterdamsche chauffeurschool, Albert Cuypstraat 224. Vraagt U daar maar eens om prospectussen. V raag: Mag ik van U vernemen de beste wijze van verzorging voor goudvis- schen? Antwoord Goudvisschen kunt U lang in leven houden, als U ze maar bijna geen eten geeft en voorzichtig zijt met water ververschen. Dat moet 's zomers om den anderen dag, in den winter maar eenmaal per week gebeuren. Zorg er echter voor, dat het versche water dezelfde tempera tuur heeft als het tc ververschen water, an ders sterven de visschen zeer spoedig. Geef U z© zoo nu en dan een mierenei, of een stukje ouwel, ook een vliegje des zomers; geen brood. Vraag: Ik heb een nieuwe piano ge kocht van f 300 op maandelijksche afbeta ling. Nu heb ik altijd trouw en eerlijk be taald en het is nu afbetaald. Doch nu zegt de leverancier: ik krijg nog f 40 rentegeld, waar ik vreemd van op stond te kijken, daar dat niet afgesproken iö, en in geen contract bepaald. Moet ik dat nu betalen? A n t w ooid: Als tusschen u en den leverancier hieromtrent niets is bepaald, zijt gij geen rente schuldig. Vraag: Mijn dienstbode heb ik begin April haar dienst moeten opzeggen, daar haar gezondheid niet toelaat haar werk zaamheden te kunnen vervullen. De fi we ken loon, verplegiug enz. zijn betaald. Mag nu haar nieuwjaarsfooi worden afgehou den A n t w o o rdHet is ondier uw omstan digheden gebruikelijk de fooi te laten hou den. Vraag: Ik heb tegen 15 Juni mijn be trekking opgezegd. Nu heb ik eon ernstig© reden om eerder te veranderen. Ben ik nu verplicht zoo lang to blijven? Antwoord: Het feit Jat gij ons mee deelt, is op zichzelf geen ernstige reden volgens de wet, 'dit wel worden bii her haling en als men zich ernstiger vrijheden tegenover u veroorlooft. Blijf dus en wacht af. Trouwens als gij tusschentijds weggaaty zult gij die reden moeten opgeven, en dat wilt gij juist niet om ruzie te voorkomen. Zie het voorloopig nog eens aan. Gebeurt er weer iete, waarschuw ons dan dadelijk

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6