N®. 16314 öinsdag 29 April. 1913. <§sze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kosteloos© Genees- en Heelkundige Hulp. Uit de „Staatscourant", De .Kamerverkiezingen, Aoademienieuws. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer /"O.ITJ. Grootere letten naai plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiontal woorden meer 10 Oents.-Voor het incaieeeren wordt/"0.05 berekend. miJS I) EZ Eli COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents per 3 maanden 1.10 Bniten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd zyo 1.33. Franco per post1,88. Overmorgen, Hemel* Taartsdnji, verschijnt het Leidsch l>agblnd niet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van hen, die zich daartoe hebben aangemeld, dat de kaarten ter bekoming van kostelooze genees- en heeS kundige kuip voor het tijdvak 1 Mei 191BL Mei 1914 verkrijgbaar zijn ten Raadhuizein het lokaal naast de binnentrap (Trouwkamer) op Vrijdag en Zaterdag 2 en 3 Eilei a. s. van des voorniiddags half- elf tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJSN, Secretaris. Leiden, 29 April 1913. HISiUBiaWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van do firma Jan Zuur deeg en Zoon, om vergunning tot uitbrei ding van de wollendekenfabriek in het per ceel Oude Singel Nos. 174/182, Sectie B, No. 2817, door plaatsing van een electromo tor van 60 P. K. tot het in beweging bren gen van vol- en ruwmaohines. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Dinsdag 13 Mei a. 8., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een fcijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 April 1913. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aaD den Ontvanger der Dir. Belastingen aldaar is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 11 van den dienst 1913, executoir verklaard den 26sten April j. 1. en herin nert den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de [Web bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 29 April 1913. Leiden, 29 ApriS. Dr. A. L. W. E. van der Veen, con servator bij het geologisch-mineralogi6che museum alhier, is met ingang van 1 Mei voor één jaar benoemd tot adjunct-inge nieur der mijnen. Uit Leiderdorp wordt gemeld, dat het bestuur van de centrale R.-K. kiesver eeniging aan de afdeelingen voorstelt den heer O. J. L. v. d. Meer (R.-K.) opnieuw te candideeren voor de Prov. Staten en wat den tweeden zetel betreft, den door de anti-revolutionnairen te stellen candi- cLaat-, mits op voorwaarden van wederkee- righeid, over te nemen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Rijasen door ds. S. van Dorp, van Bodegraven. Wijlen mevr. de wed. A. L. J. de HaasMeulman, te 's-Gravenhage, heeft, zoo meldt ,,De Ned.", vermaakt dJe volgen de legaten, vrij van successierechten: aan de vereeniging tot ondersteuning van nage laten betrekkingen van verongelukte Sche- veningsche visschers f 2000; aan de inrich ting voor ooglij dera aan de Laan-van- Meerdervoort f 1000; aan de Prins-Hen- 'drik-stichting te Egmond-aan-Zee f 1000; de afd. Deö Haag van den Ned. Pro testantenbond f 3*000. H. M. de Koningin-Moeder zal 3 Mei op de heenreis naar Heidelberg een kort bezoek brengen aan H. M. de Koningin en aan de Koninklijke Familie te Ober- Ursel. Van uit Frankfort zal H. M. zich daarheen begeven. In de te Rotterdam plaats gehad hebbende vergadering van het hoofdbe stuur van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden ,,Mercurius" werd o.m. besloten: dat de Bond zal deelnemen aan de voorgenomen betooging van het Ver bond van Neutrale Vakvercenigingen en de afdeelingen van den Bond zullen uitgenoo- digd worden hetzelfde te doen. Ter uitvoering van het werkprogram zal een krachtige actie gevoerd worden tot een algemeene invoering van een 14-daagsch Bomerverlof en een vervroegde sluiting der kantoren op Zaterdag en zal tegen het na jaar worden voorbereid een actie voor een salarisverhooging, waar de uitkomst eener gehouden enquête onder de leden de nood zakelijkheid daarvan heeft aangetoond. Het ledental van den Bond sedert 1 Ja nuari j.l. met 166 te zijn vooruitgegaan ter wijl het aantal afdeelingen sedert dien steeg tot 33. De bestuursfunctiön werden aldus ver deeld: R. Winkel, Den Haag, voorzitter; F. G. Mastenbroek Jr., Leiden, penning meester; L. A. Luyten, Helmond, 2de voor zitter; M. Eeser, Gouda, 2de secretaris; J. Roetert, Tiel, 2de penningmeester, W. A. de Vroom, Rotterdam, secretaris. In de eerste dagen van Augustus zal in die Residentie, ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. den Prins, een zangers feest worden gehouden, waaraan de voor naamste zangvereenigingen van ons land (Nederlandsch Zangers-Verbond) zullen deelnemen- De Vereeniging voor Vrouwenkie&- kiesrecht zal eeai groote openbare protest- meeting houden tegen de kiesrechtpara graaf in de Regeeringsvoorstellen voor Grondwetsherziening op 4 Mei, in den Die rentuin, te s-Gravenhage Dr. J. A. Cramer, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. in Den Haag, heeft zijn dienswerk weer mogen hervatten. Hij be trad Zondag voor het eerst weder den kansel in de morgengodsdienstoefenmg In de Regentessekerk. Voor een zeer talrijke en aandachtige schare hield hij een rede naar aanleiding van Joh. 11 v. 25. Onder de aanwezigen was H. M. de Koningin- Moeder. Zandvoort's feestcommissie, die elk jaar een verjaardag van H. M. de Konin gin luisterrijk viert, wil de badplaats Zand- voort dit jaar niet doen achtorstaan bij an dere geineenten hier te lande en heeft het plan opgevat, onze honderdjarige onafhan kelijkheid feestelijk te gedenken. Daartoe zal zij, einde, Juli of begin Augustus, ge maskerde bals, optochten, wedstrijden en zoo mogelijk een kerm esse d'été organi- seeren. Nader verneemt men, dat ds. L. J. Lammerink, predikant te Hoogvliet, wegens overspanning van zenuwen zijn bediening heeft neergelegd en zich naar een Christe lijke inrichting in Duitschland heeft bege ven, ora daar voor zijn zenuwgestel rust te vinden. Z. D. H. de Bis&Jiop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor van Amsterdam (H. H. Nicolaas en Barbara) den weleerw. heer F. M. K. van Kersbergen, en tot pastoor te Nieuwveen den weleerw. heer C. A. J. ten Hagen, die kapelaan was te Haarlem (Kathedrale Kerk St.- Bavo.) De heer Ant. Roozen Sr., te Overveen, lid der bekende bloomkweekersfamilie van dezen naam, is overleden. Ongetwijfeld zal dit heengaan in breeden kring droefheid wekken: de heer Roozen was een populair man. Als hoofdbestuurslid van „Bloembollen cultuur" en als lid van den Raad heeft hij voor zijn bedrijf en voor de gemeente groo te verdiensten gehad, terwijl het R.-K.- korkbestuur te Overveen jarenlang, tot zijn overlijden, hem telde onder zijn leden. Z. H. den Paus had den heer Roozen het Ridderkruis van den H. Gregorius den Grooten toegekend. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, te Amsterdam, heeft een „open brief" gericht aan dr. J. Th. de Visser, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie. Den burgemeester van Schoonhoven is een groot onheil overkomen. Toen de heer P. K. P. J. van Sloten Zondagavond een trap afging, had hij het ongeluk te vallen en op het hoofd terecht te komen. Hij bekwam daarbij een ernstige schedel breuk en was gisteren nog niet tot be wustzijn gekomen. De Duitsche keizer heeft den heer Oosterzee, assistent-resident in Ned.-In- dië, benoemd tot riddéï 3de kl. der Prui- sdeohe Kroonorde. Bij Kon. besluit is geechorat tot 7 Sept. a.s. het besluit van den Raad van Vlieringen betreffende herbouw van de spits van den St.-Jacobstoren aldaar. Het Kon. besluit berust op de overwe ging, dat gedurende het onderzoek van de vraag of het besluit van den Vlissing- schen Raad met die wet of het algemeen belang strijdt, zijn in-werkingbreding be hoort te worden voorkomen. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. Door moj. Venhuis is ontslag aangevraagd uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare school, hoofd do heer J. J. Kraal, ingaande zoo spoedig mogelijk. Hedon zijn vier vaartuigen der Kat- wijksche visschers vloot ter haringvangst uit gevaren, t. w. de loggers K.W. 35, 37, 94 en 95, eerstgenoemd vaartuig van de ree- derij '„Holland", de overige drie van den heer N. Parlevliet. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School voor M. U. L. O. alhier is benoemd mêj. Van Voorst, te Hilversum.- -* Met het oog op het schoono weder zijn reeds vier kiosken op het strand geplaatst. VALKENBURG. Voorafgegaan door een bestuursvergadering, opende gisteravond de hoer Lotsy om echt uron met een woord van 'Welkom de jaarvergadering van Val- kenhurg's Harmonie in het bekende „Wa pen" (alhier. Van de 24 werkende leden waren or met den directeur, den heer J. Ad. Hupkens, 21 aanwezig. De secretaris, de heer A. O. Sboenkoven, las de correct en uitvoerig op gemaakte notulen der vorige algemeene sa menkomst*, welke zönder op-' of aanmerkin gen met dank werden getëekend. Daarna was het woord aan den penningmeester, dein heer H. G. van Sillevoldt, om verslag te geven van zijn financieel beheer. Er bleek, dat de inkomsten over 1912 ruim f400, de uitgaven iets hoven de f 300 hadden be dragen, zoodat er bij den aanvang van het loopende jaaï1 een goed slot van pl.m. f 100 was. Op verzoek van den voorzitter deelde thans de directeur een en ander mee omtrent den staat der instrumenten, verklaarde hier bij, kï at zij in doorsnede zóó zijn, dat er, buiten onvoorziene omstandigheden, geen uit gaven van beteekenis te wachten zijn. Mede door den heer Steenhovcn werd nu het wel en wee der Vereeniging in 1912 te berde gebracht. Den leden werd lof toege kend voor hun lust en ijver; maar bij open bare uitvoeringen moesten zij, als woleer, blijven toonen, dat de muziek het leeuwen aandeel van den avond toekomt. Het applaus, bij het oinde dezer woorden, kunnen we ge rust als instemming er mee aanmerken. Mot een woord van opwekking tot de leden sloot de voorzitter hierna de vergadering. WARMOND. Hedenmorgen werd hier het bericht bekend Van het overlijden van den heer W. Pluygers, die, te Rotterdam drukke zaken hebbende, zich geen grooter genoegen kon denken dan hier op het omliggende water rond te zwerven en daarom ten slotte besloot bij de spoorwegbrug zich een villa te laten houwen, vlak aan het door hem zoo geliefde water. Verleden voorjaar kwam hij met familie hierheen; doch kort duurde zijn ideaal 1 Hij werd na enkele dagen ernstig ongesteld en geheel Warmond heeft thans met droefenis zijn overlijden vernomen. De vToolijke tonen van „De Harmonie", tijdens de aubade, hem bij het betrekken Van zijn villa gebracht, ruisohen ons nog in de ooren en thans reeds moeten ze voor treurmuziek plaats maken. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Sint-A rma-Paroohie (gem. 't Bildt) L. K. van Giffen, candidaat-notaris te Makkum; is benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam, A. F. Tjassens Keiser, thans hoofdinspecteur van politie aldaar; is den administrateur bij het Dep. van Koloniën A. W. Cremer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, wegens gezondheids redenen, eervol ontslag verleend onder dankbetuiging is met ingang van l Mei bij de Marine stoomvaartdienst bevorderd tot inspecteur (met rang van kapitein-luitenant ter zee) de officier-machinist 1ste kl. J. F. A. van Bruggen is benoemd tot hoogheemraad van Schie- land, P. Biemond, te Bleiswijk. Prof. mr. J. E. Heeres te Leiden heeft zich .niet bereid verklaard een eventueele oandidatuur in het district Katwijk te aan vaarden. Het bestuur der centrale R.-K. kiesver- eeniging Katwijk-Leidierdorp stelt aan de afdeelingen voor, den oandidaat van de Christ.-Hist. partij, het aftredende lid mr. O. J. E. baron van Wa-senaar van Catwijck, over te nemen. De Christ.-Hist. kiesvereeniging te Rhe- nen (district Ede) heeft met algemeene stemmen jhr. G. J. A. Schimmelpenninck weer oandidaat gesteld In de vergadering van de R.-K. centrale kiesvereeniging in het district Ommen is in beginsel besloten, de candidatuur van dr. J. Th. de Visser krachtig te steunen. Aan mr. dr. A. R. van de Laar (Chr.- Soo.) ia in het district Ridderkerk een oandidatuur aangeboden. De R.-Kath. kiesvereeniging te Eist heeft weder candidaat gesteld mr. A. I. M. J. baren van Wijnbergen. In strijd met de geruchten, ook in de katholieke pers verspreid, kan de :,N. R. Ct." melden, dat de heer Kronenburg, burgemeester van Driel, zijn oandidatuur voor die Tweede Kamer in het district Druten handhaaft. Mr. Th. J. 's Jacob, burgemeester van Bussum, heeft voor een hem door de ch riste! ij k-historische kiesvereeniging te Hilversum aangeboden oandidatuur be dankt. In de vergadering van de kiesvereeni ging Dordrecht is candidaat gesteld! qjr. M. M. Schim van der Loeff, te Gouda. Do vrijzinnig-democratische kiesvereeniging te Dordrecht heeft de candfidatuur-Schira v. d. Loeff overgenomen. Ds. Van der Voort van ZijpJieeft be dankt voor die candidatuur, hem door de a.-r. kiesvereeniging te Dordrecht aange boden. l>e Tuinbouw-Onderlinge. Te Amsterdam heeft onder voorzitter schap van den heer G. Kruyff, de algemee ne ledenvergadering der Tuinbouw-Onder- linge plaats gevonden, ter vaststelling van het jaarverslag over 1012 en de balans en rekening en verantwoording. Uit het verslag en de mededeelingen van de directie bleek, dat de Tuinbouw-Onder- linge in bloeiende toestand verkeert. Het verzekerd loon bedraagt thans ongeveer f 5,0(X),000. In het verslagjaar is de werk zaamheid der Vereeniging belangrijk uit gebreid o.a. door de opneming van de verzekering der arbeiders tegen de bedrijfs- ziekten. Bovendien zijn de uitkeeringen op verschillende punten verhoogd. Door een en ander zijn de arbeiders in den tuin bouw thans in veel gunstiger conditie, wat hun verzekering betreft, dan volgens de Ongevallenwet 1901 het geval zou zijn. De mogelijkheid ia verder geopend voor do werkgevers zich persoonlijk te verzekeren. Er zijn in 1912 364 arbeiders door een on geval getroffen. Van dezen werden 360 door de secretarissen der plaatselijke onge vallen-commissies behandeld, terwijl 4 niet tot het ressort eener zoodanige commissie behoorden. Van de 364 ongevallen brach ten 76 geen kosten mede, 68 gaven slechte aanleiding tot vergoeding van genees- en heelkundige behandeling. Van de overige was in 198 gevallen de getroffene binnen 2 maanden hersteld. In 19 gevallen duur den de gevolgen langer. Er werden 4 blij vende uitkeeringen toegekend, terwijl 4 ongevallen, ten aanzien waarvan met de mogelijkheid eener blijvende rente reke ning moet worden gehouden, nog loopende zijn. Er kwamen 3 ongevallen met doodelijken afloop voor. Twee daarvan gaven aanlei ding tot het toekennen van een blijvende uitkeering aan de nabestaanden; in het der de geval waren er geen nagelaten betrek kingen. Van de getroffenen werden 7 voor rekening der Onderlinge in een ziekenin- richting verpleegd. Wat de kosten betreft, bleek uit de reke ning en verantwoording, dat het totaal der schadeloosstellingen over 1912, met in begrip der reserve voor nog te betalen schadeloosstellingen, heeft bedragen f 8077.95. Het totaal der contante waarden van de blijvende uitkeeringen bedroeg, met inbe grip van de reserve voor nog te verwach ten blijvende uitkeeringen f 10,936. De on- gevallenkosten hebben dus bedragen in totaal f 19,013.95. De overige kosten (met inbegrip van de onkosten der plaatselijke oommissie, salo- nissen en gewone adtninistratiekosten) wa- Ten f 12,367.42, zoodat dlus alle kosten te zamen hebben bedragen f 31,381.37. In verband met het verzekerd loon over 1912 zou dus met de leden afgerekend kun nen worden tegen 65 oents per f 100 loon. Voorgesteld werd echter af te rekenen op 70 oents en aldus 5 cents in de reserve kas te storten, waardoor de financieel* positie van de Tuinbouw-Onderlinge no* meer zal worden versterkt. Na bovenbe doelde storting zal in de res*rvalxa 6900 aanwezig rijn. Dit voorstal werd aangenomen. Van Kol. De heer Van Kol vertoefde voor een en kelen d!ag te Semarang op zijn doorreis naar Bandoeng, van waar hij, na nog even Batavia en Buitenzorg aan to hebben go- daan, naar Peking vertrekt om als afge vaardigde van Hollandin de interparle mentaire conferentie do opening ran het Chdneescho parlement bij te wonen. Hij gaat daarna op reis naar Formosa en keert dan over den Traussiberischer; Spoorweg naar Europa terug. Half Jul: hoopt hij weer in Holland te zijn, lezen wij in „De Loc." Van <le Bnlgaamhe ambulance. Blijkens een bij het hoofdcomité van het NederlancLsche „Roode Kruis" van den ohof d-'er ambulance in Bulgarije ontvangen telegram zijn op 27 April jl. de navolgende leden dier ambulance van Tsjorloe vertrok ken: dr. E. W. Sikemeier, dr. P. A. Voer man, F. H. Meihuizen, arts, mevr. M. A. SikemeierKoordis, do zusters J. C. Fie gen, M. O. J. Beersteoher en Bahlmann, benevens de verplegers J. W. Hinten en A. van den Berg. De datum van aankomst in Nederland zal na-der worden bekend gemaakt. Do trekhoaüoinvot. De dagbladen berichtten omstreeks half Maart, dat door de werk-commissie uit het comité in zake het trekhonden-vraagstuk, een circulaire was gericht tot alle burge meesters in Nederland met het beleefd ver zoek, hun bevindingen in zake de werking der Trekhond-enwet te willen inededeelen, zullen hun eventueele berichten strekken tot grondslag van een aan de Regeering te zenden gedocumenteerd adres. De burgemeesters van niet minder dan 116 gemeenten, uit alle deelen des lands en van -de kleinste tot de g>cot..vie, hebben hun bevindingen en adviezen aan den secre taris, jhr. W. E. Engelen, te Hilversum, doen toekomen. In afwijking van het oorspronkelijk plan zou men echter rich op dit oogenblik wil len bepalen tot de publicatie van het ver- kreget hoogst waardevolle materieel iu overzichtelijken vorm. De catastrophe in de Ver. Staten. Het fonds, bijeengebracht voor de slacht offers van de groote overetroomingen in de V. St., is thans gesloten. Het heeft ca. 1,350,000 gulden opgebracht. Dit bedrag ia voor de V. St. niet hoog te achten; maar achteraf was ook gebleken, dat de verliezen aan menschenlevens en de mate rieel© schade veel minder aanzienlijk zijn geweest, dan aanvankelijk in de bladen was opgegeven. De inschrijvingen, door enkele dagbladen op touw gezet, hadden betrekkelijk weinig succes, al kwamen ook enkele hooge giften in, zooals b.v. 12,600 gulden van lord Strabhcona en 2100 gulden van den dag bladeigenaar Hearst. Kit l>ccBiHche turners uit 3>oord- Sleeswijk gezet. Een Kopenhaagsche turnafdeeling, die, op verzoek van de gymnastiekvereniging te Apenrade, daar ter plaatse een voorstel ling zou geven, werd daarin door de politie verhinderd en gedwongen binnen het half uur Sleeswijk te verlaten en naar Dene marken terug te keeren. De gymnastiek- voorstelling zou in het lokaal van de Apen- rader Turnvereniging plaats hebben en droeg dus een beslist particulier karakter. De politie kreeg er echter kennis van er zag er klaarblijkelijk een gevaar voor den Pruisisch en staat in. Kort na aankomst der turners, slechts elf in getal, verscheen een politi-e-agent in het verenigingslokaal, die den voorzitter mededeelde, dat de Deen- sche gymnasten uit het land gezet zouden worden, wanneer de gymnastiekvoorstelling doorging. Men moest daar dus van afzien es men bracht toen den avond gezellig met een bal door. Den volgenden dag verscheen de politiedienaar opnieuw bij den voorzit ter der Apenrader gymnastiekvereniging, om hem te melden, dat do vreemde gasten de stad met den eersten trein moesten ver laten. De agent deelde bovendien nog mede, (Jat ook de politie-autoriteiten der omlig gende plaatsen op de hoogte gebracht wa ren, zoodat de turners zich dus nergens zouden kunnen verbergen. De politie dienaaf liet do turners niet metr rust voor lui niet eigen oogen had gezien, dat de elf Denen aan het station in <Jen trein naar Dene marken waren gestapt. Utrecht. Bevorderd ie tot dooioi in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer Oh. E. Jaoobs, geb. te Batavia.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1